کلاس آموزش تئاتردر باغ آینه

دوره بازیگری و تئاتر کودک در کرج

تئاتر کودک یکی از جذاب ترین کلاس هایی است که اغلب کودکان نسبت به حضور در آن اشتیاق نشان می دهند. کلاس های تئاتر کودک در باغ آینه تحت نظارت برترین اساتید تئاتر و بازیگری برگزار می شود.
باغ آینه به عنوان یک موسسه فرهنگی و هنری در کرج همواره در مورد کلاس های آموزشی کودکان سخت گیری های به خصوصی داشته است. یکی از قوانین برگزاری کلاس های کودکان نحوه برقراری ارتباط مربیان با کودک می باشد. بدین منظور تمامی مربیان کلاس های آموزشی مربوط به کودک قبل از شروع آموزش باید نسبت به اصول آموزشی کودکان واقف باشند

درباره کلاس تئاتر

در مورد دوره تئاتر کودکان

تئاتر یکی از شاخه های هنرهای نمایشی است که از دیرباز در جامعه هنری روی کار آمده است و علاقمندان بسیاری دارد. درواقع هنرمندان تئاتر سعی در بازگو کردن روایت و داستان به خصوصی دارند.
تئاتر همچون سایر هنرهای دیگر شاخه های مشخصی دارد، اگر بخواهیم انواع گرایش ها و شاخه های تئاتر نام ببریم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • اپرا
  • باله
  • کابوکی
  • تعزیه
  • خیمه شب بازی
  • پانتومیم

هر یک از این گرایش ها در نحوه نگارش نمایش نامه و در راستای آن نحوه بازی بازیگران تاثیر بسیار زیادی دارد. درواقع هر یک از این موارد نوع بازی و حس گیری متفاوتی میطلبد.
البته تئاتر کودک به نوعی مرحله ابتدایی تئاتر است که دقیقا با این جزئیات به کودک آموزش داده نمی شود. کودکان باتوجه به دایر واژه های محدود و روحیه لطیفی که دارند اصلا آموزش های تخصصی نمیطلبند.
تئاتر کودک تنها با مضامین و مفاهیم قابل درک برای کودکان برگزار می گردد. درواقع روحیات و خلقیات کودک مهم ترین تاثیر را در تمامی عناصر تئاتر کودک دارد. به این نحو که نویسنده، بازیگران،دیالوگ ها تماما رنگ و بوی کودکانه دارد و متناسب با روحیات کودکان می باشد.
در کلاس های آموزش تئاتر کودک تنها نحوه اجرای بازی در تئاتر آموزش داده می شود. شاید کلاس های تئاتر کودک به نوعی استعداد یابی برای کودکان محسوب گردد قطعا اگر کودک در کلاس های تئاتر کودک بدرخشد و بتواند تمامی تکنیک های مورد نیاز را به درستی بیاموزد و اجرا کند در حوزه تئاتر و بازیگری استعداد داشته و قطعا اگر پای در این مسیر بگذارد فردی موفق خواهد شد.
جالبت است بدانید واژه تئاتر در اصل ریشه ای یونانی دارد، در زبان یونانی تئاتر به معنای چیزی است که به آن نگاه می کنند. اگر بخواهیم تئاتر را در ملت های مختلف ریشه یابی کنیم قطعا به این نتیجه خواهیم رسید که هنر تئاتر در قبل از میلاد مسیح در رم و یونان باستان شروع شده و به مرور زمان در مناطق دیگر رواج یافته است.
تئاتر به عنوان یکی از هنرهای هفت گانه در جوامع و ملت های مختلف شناخته شده است و تا کنون در مورد نحوه شکل گیری آن تحقیقات بسیاری از سمت محققان در مورد آن صورت گرفته است.
تئاتر که جزء هنرهای هفت گانه دنیا است نه تنها در مورد افراد بالغ بلکه در مورد کودکان نیز بسیار مورد استقبال قرار گرفت و این استقبال یکی از دلایل روی کار آمدن تئاتر کودک شد.
همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره کردیم تئاتر یکی از هنرهای هفت گانه دنیا است که توجه بسیاری از محققان را به خود جلب نموده است و نحوه روی کار آمدن آن همواره برای تمام افراد سوال بر انگیز بوده است.
جالب است بدانید پس از تحقیقات صورت گرفته بر هنر تئاتر محققان به این نتیجه رسیدند که تئاتر در آیین هر ملت ریشه دارد. منظور از آیین مجموعه ای از مراسم مذهبی و اجتماعی است که هر ملتی به نوبه خود تعدادی از این مراسم ها را از زمان های گذشته تا به امروز اجرا می کند.
آیین هر کشوری تشکیل شده است مجموعه ای از مراسم هایی از قبیل مراسم ازدواج که هر کشور و هر منطقه ای مراسم به خصوصی برگزار می کند، مجموعه ای از مراسم مذهبی نظیر تعزیه خوانی و… نیز به نوعی مراسم آیینی ملت ها هستند که در هر ملتی به شکل به خصوصی برگزار می شود و تئاتری که امروزه با این نام در جوامع مختلف شناخته شده است دقیقا الهام گرفته از چنین مراسم آیین های مختلف می باشد.
امروزه این هنر ویژه آنچنان پیشرفت کرده است که در رده های سنی مختلف متناسب با خصوصیات اخلاقی و میزان درک مفاهیم مختلف برگزار می شود و آموزش های مخصوص دارد. امروزه شاید تئاتر کودک، تئاتر نوجوان و تئاتر بزرگسال هستیم که باتوجه به درک هر گروه نسبت به مفاهیم و درک اجتماعی آنها این تئاترها متفاوت خواهد بود.
حتی نحوه آموزش هر یک از کلاس های تئاتر کودک، نوجوان و بزرگسال به صورت کاملا تخصصی خواهد بود، درواقع کاملا متناسب با روحیات هر گروه می باشد.
با وجود این که هنر تئاتر جزء هنرهای هفت گانه دنیا است اما برتری خاصی نسبت به این هنرهای هفت گانه دارد، اگر دید عمیق تری به تئاتر داشته باشید قطعا متوجه تفاوت های آن خواهید شد.
هنر تئاتر جزء معدود هنرهایی است که در ساختار و بطن آن از هنر هایی همچون موسیقی، نقاشی، ادبیات و… استفاده شده است. اجازه دهید برای روشن شدن این موضوع یک مثال عینی ارائه دهیم.
در ساختار تئاتر کودک عوال به خصوصی نقش دارد، نویسنده این تئاتر باید به تمام اصول نگارشی نمایش نامه های کودک و به نوعی به ادبیات کودک واقف باشد، موسیقی تئاتر کودک باید به نحوی باشد که برای کودکان جذابیت داشته باشد، نقاشی نیز در تداتر کودک از اهمیت بسزایی برخوردار است و با اصول و قوانین و به طور کلی تمامی استانداردهای علم نقاشی می توان در هنر تئاتر استفاده نمود.
اگر تمامی این المان های باتوجه به رده سنی به طور دقیق استفاده شود قطعا نتیجه نمایش تئاتر کودک بسیار منحصر به فرد خواهد بود و مخاطبان بسیاری را به خود جلب می نماید.
سوالی که معمولا کودکان در اغلب کلاس های آموزش تئاتر کودک می پرسند در مورد واژه تئاتر است، واژه تئاتر به لاتین (theater ) درواقع از واژه تاترون ( theater on) آمده است و قسمت ابتدایی این واژه تیه (thea ) به معنای تماشاگران یا محل تماشا میباشد.
البته این نام گذاری نیز ریشه در نحوه برگزاری تئاتر دارد. در زمان های قدیم نمایش های تئاتر عموما در سراشیبی های تپه های مشخصی برگزار میشد البته در آن زمان تئاتر به معنای نمایش های امروزی نبود و اغلب مردم در این مکان های به خصوص جهت مشاهده مراسم آیینی خود از جمله عروسی ها و عذاداری ها و… گرد هم می آمدند.

برخلاف تئاتر که قدمتی دیرینه دارد و در فرهنگ ها و کشورهای مختلف از دیرباز وجود داشته است تئاتر کودک آنچنان قدمتی ندارد و به تازگی روی کار آمده است.
اگر بخواهیم جست و جویی عمیق در مورد تئاتر کودک داشته باشیم به اوایل قرن 18 بازخواهیم گشت. باوجود روی کار آمدن تئاتر کودک در آن زمان اما شاید بهتر باشد قوت گرفتن تئاتر کودک را در قرن بیستم دانست زیرا در اوایل قرن هجدهم که تئاتر کودک آغاز شد از هیچ قاعده و استانداردهای به خصوصی برخوردار نبود.
تئاتر کودک برای نخستین بار در قرن شانزدهم در قصر الیزابت بیان شد و اما باتوجه به موقعیت آن زمان این شاخه از تئاتر رشد چندانی نیافت.
اوایل قرن نوزدهم میلادی بود که افراد بزرگسالی نسبت به تئاتر کودک اشتیاق نشان داده و به سمت آن جذب می شوند اما در آن زمان نیز هنوز استانداردهای به خصوصی برای تئاتر کودک تعریف نشده بود و برای نمایش نامه ها و روایت تئاتر از افسانه ها استفاده می شد.
زمان کمی از معرفی تئاتر کودک می گذشت که کم کم استانداردهای به خصوصی برای آن تعرف شد و به نوعی با جدیت بیشتری به این گرایش از تئاتر پرداخته شد.
و اما تئاتر کودک در ایران، در ایران نیز تئاتر کودک بیش از نیم قرن می شود که روی کار آمده است، نخستین شخصی که تئاتر کودک را در ایران پایه گذاری نمود جبار باغچه بان می باشد.
کودکانی که به تئاتر کودک علاقمند می باشند و وارد این حوزه از هنر می شود باید آن را مدیون جبار باغچه بان باشند که بنیان گذار این هنر می باشد.
پدر تئاتر کودک نخستین شخصی بود که نویسنده و کارگردان تئاتر کودک بود، همچنین جبار باغچه بان برای نخستین بار رشته تئاتر کودک را وارد دانشگاه کرد و از آن به بعد تئاتر کودک به صورت کاملا تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

قابلیت های کلاس تئاتر کودکان

قابلیت های تئاتر کودک

در حالت کلی یکی از برتری ها و ویژگی های برتر تئاتر نسبت به سایر هنرهای دیگر جنبه هنری و پیام رسان بودن است که در هنرهای هفت گانه دیگر تا به این حد این قابلیت وجود ندارد.
اما تئاتر کودک به عنوان یکی از گرایش های تئاتر به خودی خود قابلیت ها و برتری هایی دارد که شاید همیت برتری ها باعث روی کار آمدن این گرایش تئاتر شده باشد.
این قابلیت ها آنچنان وسیع است و در زندگی موثر است که بسیاری از صاب نظران بر این اعتقاد هستند تئاتر کودک مهم ترین نقش در پرورش کودکان دارد.
یکی از برترین نویسندگان در حوزه تئاتر کودک و آثار ادبی کودکان بر این اعتقاد است که مهم ترین ویژگی و قابلیت های تئاتر زنده بودن کلام و حرکت در کودکان می باشد.
تئاتر کودک و در حالت کلی تئاتر و بازیگری کودک این امکان را برای کودک فراهم میسازد که در لحظه خود را در موقعیت ها و شرایط مختلف متناسب با فیلم نامه و داستان قرار دهد. گویی کودک در هر نقش و در هر اجرای تئاتر خود را در دنیایی شگفت انگیز تصور می کند.
شاید اصلی ترین نکته ای که در تئاتر کودک وجود داشته باشد همذات پنداری کودک با سایر افراد باشد. البته قابلیت ها و برتری های تئاتر کودک به همین مورد ختم نمیشود. قطعا کودکان در این سن با مشکلات و معضلات مختلفی مواجه هستند که اگر در لحظه نسبت به رفع این مشکلات اقدامی صحیح از سمت والدین صورت نگیرد به بزرگترین مشکلات اجتماعی و اخلاقی تبدیل شود. از این دست مشکلات می توان به اعتماد به نفس پایین کودک اشاره کرد. در ادامه بیشتر در این مورد صحبت خواهد شد تا اهمیت تئاتر کودکان برای همگان مشخص گردد.
در تئاتر کودک درواقع کودکان در سه گروه میتوانند نقش آفرینی نمایند که به تفکیک به هریک از موارد در این قسمت اشاره می شود.

  • تئاتر برای کودک
  • تئاتر با کودک
  • تئاتر با کودک و برای کودک

در هریک از موارد فوق الذکر کودک جایگاه ویژه ای دارد، در تئاتر برای کودک گروهی از بازیگران برای نمایش نامه ای متناسب با خلقیات کودکان نقش آفرینی می کنند و کودک تنها نقش بیننده را دارد و از این طریق می تواند با موضوعات و داستان های اجتماعی و فرهنگی مختلف که متناسب با خلقیات کودک می باشد آشنا شوند.
در تئاتر با کودک اوضاع کاملا متفاوت از مورد قبل می باشد، در این مورد کودک منحصرا مطابق با آموزش های لازم در کلاس آموزش تئاتر کودک در جایگاه بازیگر نقش آفرینی می کند.
در این مورد نیز دقیقا تمامی نقش ها و فیلم نامه تئاتر کودک مطابق با خلقیات کودک می باشد و در بطن تمامی نقش هایی که کودک آن را اجرا می کند نکته ای اجتماعی نهفته است که از این طریق نیز کودک به بسیاری از مفاهیم اجتماعی دست میابد.
مورد آخر تئاتر با کودک برای کودک است، همانطور که از نام این مورد مشخص است ایفای نقش به عهده کودک می باشد و تمامی نقش آفرینی ها نیز همانند مورد قبل می باشد و این بار افراد مخاطب این نقش ها گروهی از کودکان می باشند. در این مورد شاید میزان دقت اندکی بیشتر باشد زیرا نه تنها کودکان که بازیگران هستند در حال آموزش نکات و ظرافت های اجتماعی مختلف می باشند بلکه بینندگان نیز کودکان می باشند و انتظار می رود علاوه بر ظرافت لازم جهت انتقال نکات اجتماعی جذابیت نمایش نامه محفوظ بماند تا کودک با اشتیاق بیشتری آن را تماشا کند.
یکی از نمایش نامه هایی که تا حد بسیار زیادی از جذابیت برای کودکان برخوردار است نمایش نامه های الهام گرفته از داستان های شاهنامه فردوسی می باشد.
در این مورد نیز کلاس های آموزشی وجود دارد که منحصرا به آموزش شاهنامه خوانی کودک پرداخته می شود که از جمله کلاس های پرطرفدار در باغ آینه می باشد.
البته در کلاس های شاهنامه خوانی اغلب به نحوه خوانش صحیح شاهنامه پرداخته می شود اما به جهت علاقه کودکان نسبت به این اثر ادبی قدرتمند اغلب نمایش نامه ای در قالب نقالی در انتهای هر ترم برگزار می شود که همانند تئاتر کودک، کودکان در اجرای آن نقش آفرینی می کنند. تجربه ثابت کرده است کودکان پس از اولین اجرای خود در کلاس های شاهنامه خوانی اشتیاق بیشتری نسبت به اجرای نمایش و بازیگری کودک پیدا می کنند. از نظر مربیان تئاتر کودک باغ آینه اغلب کودکان یک بازیگر درون دارند که اگر به موقع تحت آموزش های استاندارد قرار گیرند به بهترین بازیگران تبدیل خواهند شد.
یکی دیگر از قابلیت های ویژه کلاس های تئاتر کودک همکاری کودکان می باشد، یکی از کلاس های آموزشی که در باغ آینه برگزار می شود کلاس آموزش موسیقی کودک میباشد، از آنجا که موسیقی مهم ترین نقش را در جذابیت تئاتر کودک ایفا می کند معمولا باغ آینه در اجراهای نهایی کودکان در تئاتر کودک که اغلب در پایان هر ترم برگزار می شود از گروه های موسیقی کودک استفاده میکنند و معمولا اجراهای پایان هر ترم به نوعی تلفیقی از گروه های آموزشی می باشد. از این طریق کودکان قادر به آشنایی با گروه های هنری مختلف می شوند و به صورت عینی به تاثیر هر گروه هنری و کاربردهای هنر مورد نظر پی میبرند و شاید به صورت دقیق تری بتوانند حرفه و هنر مورد علاقه خود را بیابند تا به صورت تخصصی تر به آن بپردازند.

تئاثیرات تئاتر بر کودکان

تاثیرات تئاتر کودک برای کودکان چیست؟

در قسمت فوق نیز به برخی از برتری های تئاتر کودکان اشاره شد و تا حدی اهمیت تئاتر کودک برای شما عزیزان روشن گردید اما سوالی که شاید ذهن بسیاری از والدین را به خود مشغول کرده باشد تاثیر تئاتر کودک بر فرزندان می باشد. به همین جهت به برخی از تاثیرات تئاتر در این قسمت اشاره خواهد شد.

افزایش اعتماد به نفس کودک در تئاتر کودک 

اغلب کودکان در ابتدایی ترین دوران زندگی خود از اعتماد به نفس پایینی برخوردار می باشند، البته این موضوع کاملا طبیعی است زیرا در این سن ابتدایی کودکان هنوز با قابلیت ها و توانایی های وجودی خود آشنایی کامل ندارند و همین موضوع بیشترین تاثیر را در اعتماد به نفس پایین کودک می شود.
از آنجا که اعتماد به نفس در وجود هر فردی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد باغ آینه به عنوان یک موسسه فرهنگی و هنری که خود را در قبال پرورش صحیح فرزندان مسئول می داند در راستای افزایش اعتماد به نفس کودکان تدابیر بسیاری اندیشید و آن را به مرحله اجرا رساند.
از جمله کلاس های آموزشی که منجر به تقویت اعتماد به نفس کودک می شود کلاس تئاتر کودک می باشد، البته در این زمینه کلاس های مختلفی در حال اجرا میباشد از جمله کلاس های مادر و کودک، فرزند پروری و… که از بعد روانشناختی به افزایش اعتماد به نفس کودک می پردازد.

افزایش خلاقیت کودک 

خلاقیت در وجود هر شخصی مهم ترین تاثیر را در برتری شخصیت او دارد. خلاقیت کودک یکی دیگر از ویژگی هایی همچون اعتماد به نفس میباشد که در راستای ارتقاء آن تدابیر بسیاری اندیشیده شده است.
ما بیشترین سعی را در افزایش خلاقیت کودکان داریم. تجربه نشان داده است در کلاس های تئاتر کودک، در حین اجزای نمایش کودکان با خلاقیت خود سعی در جذابیت بیشتر داستان دارند.
این خلاقیت ها در زمینه واکنش های حرکتی، دیالوگ ها و… بروز پیدا می کند. کودک در کلاس های تئاتر کودک نه تنها هیچگونه محدودیتی در بروز خلاقیت خود ندارد بلکه با تشویق های مکرر مربی و دوستان خود مواجه خواهد شد که همین عامل به نوعی موتور محرک استفاده از خلاقیت در سایر امور زندگی کودک می باشد.
در مورد افزایش خلاقیت کودک نیز کلاس های آموزشی مختلفی تشکیل می شود که از جمله آن می توان به کلاس خلاقیت و رشد کودک، اوریگامی، سازه ماکارونی و… می توان اشاره نمود.

کودکی با ذهن فعال در تئاتر کودکان

در کلاس های تئاتر کودک، کودکان به بیان دیالوگ هایی میپردازند که مجبور هستند آن را به ذهن بسپارند و این نکته شاید مهم ترین تاثیر را در راستای ذهن فعال کودک داشته باشد.
مغز انسان همچون عضله ای است که با تمرین های مکرر به ایده آل ترین حالت ممکن میرسد. کودک در کلاس های تئاتر کودک دائما در حال به خاطر سپردن قوانین، استانداردها، نحوه حس گیری، دیالوگ ها و… میباشد
درواقع در کلاس های کودک در حال مدیریت کردن آموخته هایش میباشد و به نوعی تمرین برای فعال بودن ذهنشان میباشد و از طریق همین تمرینات به ذهنی خلاق و فعال دست خواهد یافت.

تقویت قدرت بیان کودکان

تقویت و بهبود قدرت بیان کوک آرزوی هر والدینی می باشد. کلاس تئاتر کودک یکی از بهترین راهکارهایی است که از این طریق میتوان قدرت بیان کودک را بهبود دارد. زیرا در این کلاس کودک دائما مجبور به برقراری ارتباط و ایفای نقش از طریق کلام خود میباشد.
منظور از بهبود قدرت کلام کودک تنها تکلم نیست بلکه کودکان در کلاس های تئاتر کودک یاد می گیرند چطور با کلام خود حس وجودیشان را به مخاطبان انتقال دهند.
اغلب افرادی که قدرت بیان بالایی داشته باشند با کلامشان بیشترین تاثیر را بر مخاطبان می گذارند و این موضوع به نوعی نکته کلیدی رفتاری به شمار می رود.

رشد درک در کلاس های تئاتر کودکان

اغلب کودکانی که در کلاس های تئاتر کودک قرار دارند به ویژگی مثبتی دست خواهند یافت، آنها اغلب قدرت درک بیشتری نسبت به سایر افراد برخوردار می باشند.
کودک در کلاس های تئاتر کودک نمایش نامه هایی مختلف با مضامین مختلفی را اجرا می کند و از این طریق با حس های مختلفی آشنا می شود که در آینده شاید هزاران بار در چنین شرایطی قرار گیرد.
به واسطه چنین تمرین های مکرری کودک از قدرت درک بیشتری نسبت به سایر هم سن و سالان خود برخوردار خواهد بود.
موارد فوق الذکر تنها برخی از تاثیرات مثبت کلاس تئاتر کودک بر کودکان می باشد، در سایر مقالات به صورت دقیق تری به این موضوع خواهیم پرداخت.

کلاس آموزش تئاتر کودک در باغ آینه

کلاس تئاتر کودک در مجموعه فرهنگی هنری باغ آینه یک دوره آموزش شاد برای کودکان بوده که در آن تلاش شده است تا به شیوه ای مناسب استعداد و ذوق هنری کودکان به بهترین شکل شکوفا شود. تئاتر برای کودکان باغ آینه، یک دوره آموزش تئاتر حرفه ای بوده که برای مخاطبان خاص خود یعنی “کودکان” طراحی شده است. در این دوره تلاش بر آن بوده تا کودکان در عین لذت بردن از لحظات کلاس، بتوانند بسیاری از مهارت ها را آموخته و یا آن ها را در خود تقویت کنند.تئاتر همواره از زمان قدیم بخش مهمی از دایره موضوعات فرهنگی بوده است؛ که ایران و فرهنگ ما هم مستثنی از آن نمی باشد. بنابراین نمی توان بهترین  زمان را برای شروع کلاس تئاتر برای سنین دوره کودکی مشخص کرد. با شکل گیری تئاتر کودک، در فرهنگ های مختلف و جا افتادن آن برای افراد جامعه نویسندگان مختلفی شروع به خلق نمایشنامه هایی به زبان کودکان و مناسب برای آن ها نیز نموده اند. امروزه کلاس های تئاتر برای کودکان و نوجوانان می تواند یک روش نوآورانه برای تعامل، چالش و الهام بخشیدن به کودکان و نوجوانان در رابطه با انتخاب های مهم زندگی  و حتی مسائل مربوط به بهداشت و درمان های اجتماعی نیز باشد.موشن گرافیکی یک ژانر خاصی از انیمیشن است که از شناخته شدنش مدت زمان زیادی نمی گذرد و می تواند بسیار کاربردی باشد. موشن گرافیک در اصل تقاطعی بین انیمیشن و طراحی گرافیک است. معمولا موشن گرافی ها قطعاتی با هدف خاص بوده که هدایت شده می باشند، و هدف اصلی آنها ارائه اطلاعات به بیننده از طریق استفاده از متن یا گرافیک متحرک است.آنها اغلب دارای صدا و موسیقی هستند که متن و گرافیک را مدیریت می کند. با محبوبیت گسترده تر و هزینه کمتر نسبت به انیمیشن های کامپیوتری، موشن گرافیک توانسته خود را از انیمیشن متمایز نموده و جای خود را در مارکتینگ محکم نماید.

کلاس تئاتر در باغ آینه

درباره دوره تئاتر کودکان در کرج

دوره آموزش تئاتر کودکان برای آن طراحی شده است که علاوه بر کمک به شکوفا شدن استعداد کودکان، به آن ها در یادگیری بسیاری از مهارت های دیگر اجتماعی نیز کمک شود. تئاتر برای کودکان می تواند اولین گام برای الهام بخشیدن علاقه کودک به هنرهای نمایشی باشد و فرصتی برای رشد و شکوفایی آن ها است. با شرکت کودکان در کلاس های آموزش تئاتر، آنها می توانند با بسیاری از مسائل جهان پیرامون خود با بازی در نمایش های مختلف به شکل غیر مستقیم آشنا شوند. برای گروه سنی پایین تر که کودکان هنوز به درک کافی از وسعت محیط پیرامون خود دست نیافته اند، به مهارت هایی چون ارتباط برقرار پیدا کردن با مربی و دوستان هم دوره خود دست می یابند. علاوه بر این بسیاری از مهارت های صحبت کردن و فعالیت های حرکتی به شکل اصولی و مناسب در آن ها پرورش داده می شود.دستورالعمل برای برگزاری یک دوره تئاتر کودک خوب پیچیده تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید.

نقش تئاتر کودکان در زندگی

نقش تئاتر کودک

نه تنها نیاز است که کودک بتواند با فضای کلاس، مربی و همکلاسی های خود ارتباط برقرار کند، بلکه لازم است این آمادگی را داشته باشد تا بتواند خجالت خود را  کنار گذاشته و بتواند در جمع خانواده و آشنایان و حتی غریبه ها به ایفای نقش بپردازد. تمام این اصول و موارد پایه ای مورد نیاز در رابطه با ایفای نقش، در دوره تئاتر کودک باغ آینه در کودکان پرورانده می شود؛ تا بتوانند به خوبی اعتماد به نفس خود را بالا برده با دیگران ارتباط برقرار کنند و برای حضور در جمع خجالت خود را کنار بگذارند. معمولا بچه ها همه اتفاقاتی که در رابطه با رویداد و روندی که طی کلاس تئاتر رخ می دهد را دوست دارند و برایشان بسیار جذاب است. به همین جهت ما از این اشتیاق استفاده می کنیم تا با ابزارهای مناسب بهترین نقطه از استعداد کودکان را رشد دهیم. اینکه در قالب نقش های مختلف لباس های رنگارنگ مختلفی می توانند بپوشند و صحنه ای که برای اجرا انتخاب می شود پر از رنگ و نقش باشد باعث می شود تا این اشتیاق چند برابر شود.از پیچیدگی های کلاس تئاتر کودک، نحوه درست ارتباط برقرار کردن مربی با کودکان می باشد. ممکن است برخی از کودکان در طول مدت کلاس بنشینند و گوش دهند و برخی دیگر حواسشان به راحتی پرت موارد مختلف پیرامونشان شود. اما در این حالت با هیچ اجباری نباید کودکان را مجبور به گوش دادن کرد، بلکه باید به مرور زمان به شیوه ای درست آن ها را همانند دیگر دوستانشان علاقه مند به کلاس و گوش فرا دادن کرد. همانند بزرگسالان باید این درک را نسبت به کودکان داشته باشیم که بچه ها نیز با شخصیت های مختلفی در این کلاس ها حضور پیدا می کنند. بنابراین اینکه کودکان با کلاس ارتباط برقرار کنند خود یک پروسه ای از دوره تئاتر می باشد، و هریک از کودکان به فراخور شخصیت های مختلفی که دارند به بهترین رابطه با کلاس دست پیدا می کنند.

هدف تشکیل کلاس آموزش تئاتر

هدف از برگزاری دوره تئاتر کودک در باغ آینه 

سبد خرید