خلاقیت و ریاضی

خلاقیت-و-ریاضی-compressed

خلاقیت و ریاضی از جدیدترین کلاس های کودک است که باغ آینه با مربیان مجرب خود به تازگی این کلاس را در سطح استان البرز برگزار نمود در کلاس خلاقیت و ریاضی کودک با علم شیرین ریاضی در قالب بازی های کودکانه آشنا خواهد شد ، درواقع تنها هدف برگزاری کلاس های خلاقیت و ریاضی آشنا کردن کودکان با کاربردهای ریاضی است ، البته خلاقیت و ریاضی همانطور که از نامش مشخص است علاوه بر تقویت علم ریاضی کودک مستقیما موجب افزایش خلاقیت او نیز خواهد شد.

باغ آینه به عنوان یک موسسه ی فرهنگی و هنری همواره در پی یافتن نوین ترین آموزش ها برای تمامی سنین است البته ناگفته نماند که به رنج سنی کودک و خردسال بیش از سایرین توجه می شود زیرا این گروه سنی آینده سازان کشور عزیزمان هستند و هر تییری که قرار است در جامعه رخ دهد را باید در این گروه از افراد جامعه شروع کنیم .

کودکان در این سن به شدت تحت تاثیر آموزش ها هستند پس باید آموزش هایی اصولی با بهترین روش را برای آنها در نظر بگیریم به همین جهت است که ما تا این حد به آنها توجه می نماییم .

برای محقق شدن اهدافی که در قسمت فوق بیان کردیم باید از بهترین روانشناسان و مشاوران استفاده نماییم و تحقیقات وسیع و همه جانبه ای داشته باشیم تا کودکانی موفق پرورش دهیم باغ آینه در این زمینه از روانشناسان خبره در استان البرز کمک گرفت و تمام جوانب را سنجید تا راهکاری ارائه دهد که ذهنیت کودکان را نسبت به علم ریاضی تغییر دهد .

کودکان تحت تاثیر محیط اطراف بالاخص والدینشان هستند ما انسان های بالغ به جهت آموزش هایی اشتباهی که در گذشته داشتیم همواره از درس ریاضی فراری بودیم اما از این موضوع غافل هستیم که ریاضی یکی از علومی است که در زندگی روزمره بیشترین کاربرد را دارد پس باید در مورد این علم کمی تجدید نظر کنیم و تفکری جدید ایجاد نماییم تا کودکانمان را به بهترین شکل پرورش دهیم و به سمت راهی درست سوق دهیم .

پس از سال ها تحقیق و کسب تجربه به این نتیجه رسیدیم که باید از دوران کودکی شروع به آموزش هایی کاربردی نماییم تا ذهنیت کودکان را در مورد این علم تغییر دهیم البته در این مسیر از افراد موفق و صاحب نامی کمک گرفتیم که در مورد اصول روانشناسی کودک و اصول آموزشی کودکان اطلاعات داشتند تنها پیدا کردن مشکل کافی نیست بلکه مسیری که به جهت حل مشکل پیش میگیریم اهیمت بیشتری دارد ، از آنجا که کودکان در این سن به تنها فعالیتی که حس خوبی دارند و فقط برای آن تلاش می کنند بازی های مختلف است تصمیم گرفتیم کلاسی برای آموزش ریاضی ایجاد نماییم تا تنها با استفاده از بازی های کودکانه به آموزش این علم بپردازیم ، کودکان در این سن به هیچ عنوان نباید تت آموزش های شدید و دشواری مثل ریاضی قرار گیرند زیرا نتنها به این علم علاقمند نمیشوند بلکه از یادگیری آن امتناع می کنند .

اکثر والدین بر این تصور هستند که علم ریاضیات یکی از سخت رین و دشوار ترین آموزش ها است و همواره در یاددادن آن در سن کم به کودکانشان پرهیز می کنند و همین موضوع باعث ایجاد باوری غلط در کودک می شود که شاید در سنین کودکی متوجه آن نشوند اما به مرور با گذر زمان در زندگی روزانه ی خود با مشکل مواجه می شوند و در ین مورد بیش از همه والدین تاثیر گذار هستند .

تا به اینجای کار قطعا متوجه این موضوع شده اید که روش آموزش ریاضی یکی از مهم ترین فاکتورها است البته این مورد تنها در مورد عل ریاضی و کودک صادق نیست بلکه متد آموزشی از مهم ترین مسائل مطرح در جامعه ی آموزشی است به همین جهت است که همه روزه متد آموزشی متفاوتی کشف می شود و در نقطه ی مقابل متد آموزشی از دایره ی آموزش خارج و منسوخ می گردد .

قطعا همه ی والدین با خواندن این مطلب به این فکر می افتند که شروع به آموزش ریاضی کودک خود کنیم و شروع می کنند به کودک شمردن اعداد ۱ تا ۱۰ یا جدول ضرب را می آموزند و هر روز آن را برای کودکشان تکرار می کنند اما با جرات می گوییم که این کار اشتباه محض است اگر شما هم در این گروه از والدین هستید همین الان دست نگه دارید و به این روش آموزش خود خاتمه دهید حتما شما خود در سنین کودکی به جای یادگیری علم ریاضی آن را حفظ می کردید اما این روش از جمله اشتباه ترین روش های آموزش ریاضیات است .

بهتر است کمی فراتر از این موارد فکر کنید با این کار شما به فرزندتان روش های حفظ کردن را می آموزید اما چرا فرزند دلبند شما باید حفظ کردن را بیاوزد ؟

با این کار فرزند شما به فرزندتان می گیید که چه چیزی را یاد بگیرد اما روش صحیح این است که به او بگویید چگونه یاد بگیرد .

کودکی که ۳ یا ۴ سال است که پا به این دنیا گذاشته است نسبت به تمام اشیاء و مادیات این دنیا دید عجیبی دارد

درست است که خیلی از مسائل برای ما انسان های بالغ حکم روزمرگی دارد و مسئله ی عجیبی نیست اما این موضوع را در نظر بگیرید که کودک ما تنها ۳ یا ۴ سال است که پا به این دنیا دارد و تمام روزمرگی های ما برای او جای تعجب و سوال دارد تمام این سوالات در مورد مادیات و چیزهایی است که برای کودک ملموس است و در طول روز آن را مشاهده می کند حال تصور کنید دید فرزند شما نست به اعدادی که حتی هیچ ذهنیتی برایش ندارد چگونه است…

آیا اعداد برای کودک قابل دیدن است ؟ یا کودک می تواند اعداد را لمس کند ؟

پس چرا باید شروع کند به شمردن چیزی که حتی نمیداند به چه دردی می خورد ، برای آموزش کودکانمان تنها کافی است خود را جای آنها بگذاریم ، وقتی ما در این سن بودیم چه دغدغه های ذهنی داشتیم ؟

ابتدا باید به کودکان بیا موزیم اعداد چه مفهومی دارند به این معنی که باید به آنها ذهنیتی در مورد اعداد دهیم ، اگر میگوییم ۲ بیشتر از ۱ است این بیشتر و کمتر به چه معناست ؟

البته اشتباه برداشت نکنید این مورد بدان معنا نیست که نباید خواندن و نوشتن اعداد را به کودکان بیاموزیم آموزش صحیح خواندن ، نوشتن و شمردن اعداد برای کودکان الزامی است اما کودک در ابتدا باید با ماهیت اعداد آشنا شود .

وقتی کودک یک ساله شد میتوانید کم کم کودک را در معرض آموزش های ریاضی قرار دهید در این سن در مورد اعداد با کودک صحبت کنید با این کار باعث ایجاد حس کنجکاوی در مورد علم ریاضیات در ذهن کودک خواهید شد ، جرقه ای کودک در ذهن کودک زده می شود که علم ریاضیات چیست و چه کاربردی در زندگی روزمره دارد .

اجازه دهید موضوع را شفاف تر سازیم شاید این جمله برای شما ابهاناتی داشته باشد که در نهایت با مشکل مواجه شوید در این سن فقط باید ذهن کودک را با سوالات کوتاه و ساده ای به چالش بکشید به عنوان مثال از فرزندتان بپرسید بابا چندتا کفش پوشیده ؟ در جواب به او بگویید بابا دوتا کفش پوشیده و در همان لحظه به کفش های کودک اشاره کنید و ره به کودک بگویید شما چند تا کفش پوشیدی ؟ یا با عروسک های او این کار را شروع کنید کودکان در این سن فقط جذب عروسک هایشان میشوند وقتی در حال جمع آوری عروسک هایش هستید یک عروسک را در سبد بگذارید و به او بگویید حالا چند تا عروسک در سبد وجود دارد ؟

اما اگر کودک در پاسخ به سوالات شما سکوت کرد یا جواب نامربوطی داد به این فکر نکنید که حتما کودک من استعداد ریاضی ندارد شما به عنوان والدین مسئوال ایجاد حس کنجکاوی و علاقمندی در وجود کودکانتان هستید این سوالات را به صورت مداوم ادامه دهید اما فراموش نکنید که اصلا نباید سخت گیری اعمال شود و به هیچ عنوان نباید به کودک حس آموزشی سنگین القا شود این آموزش ها تماما باید با بازی صورت گیرد .

برای آموزش اندازه و مفهوم بزرگ و کوچکی می توانید از وسایل ساده که در خانه وجود دارد استفاده کنید حتما همه ی ما به این موضوع واقف هستیم که کودکان در سنین کم از استفاده از ابزار های آشپزخانه رغبت نشان میدهد پس لیوان هایی پلاستیکی یک شکل و در ابعاد متفاوت مخصوص فرزندانتان تهیه کنید و در اختیارش بگذارید و با استفاده از این لیوان های کوچک و بزرگ میتوانید مفهوم بزرگ تر و کوچک تر را به او بیاموزید .

یکی دیگر از آموزش های کاربردی که در این مورد برای کودکان مفید است این مورد است که سه یا چهار عروسک یا توپ را کار هم قرار دهید و از کودک خود بپرسید الان چندتا توپ داریم ؟

در پاسخ توپ ها را از راست به چپ بشمارید و بار دیگر توپ ها را جا به ا کرده و مجددا سوال خود را برایش مطرح کنید و این بار از چپ به راست توپ ها را برایش بشمارید با این روش کودک می آموزد که در شمارش ترتیب اهمیتی ندارد.

البته تمامی این فعالیت ها که برای کودکان یک سال و زیر یک سال است شاید برای مادران کمی دشوار باشد و آنقدر در زندگی روزمره ی خود غرق شوند که در ماه شاید یک بار هم به فکر چنین آموزش هایی نیوفتند به اما چون این آموزش ها در این سن از اهمیت بسیاری برخوردار است باغ آینه به عنوان یک موسسه ی فرهنگی و هنری کارگاه های مادر و کودک  برگزار می کند که مربی در این کلاس ها کودکان و مادران را با تمام این آموزش ها در قالب بازی های کودکانه آشنا می سازد ، و والدین بالاخص مادران که بیشترین ارتباط را با کودکان دارند با روش های صحیح آموزش کودکان آشنا خواهند شد .

خب تمام این موارد  ذکر کردیم پیش زمینه هایی در مورد کلاس خلاقیت در ریاضی هستند که کودکان باید با این آمادگی ها وارد کلاس خلاقیت در ریاضی گردند اما نگران نباشید از آنجا که این کلاس تازگی دارد و باغ آینه اولین موسسه در سطح استان البرز است که اقدام به چنین آموزشی در مورد کودکان کرده است مربیان ما تمامی عوامل را در نظر گرفته و تدبیری برای آن اندیشیده اند به نحوی که حتی اگر کودک شما به هر دلیلی هیچ آشنایی با علم ریاضی و اعداد نداشته باشد هم با حضور در این کلاس ها به این علم علاقمند خواهد شد .

روند کار در کلاس خلاقیت ریاضی

همانطور که بارها متذکر شدیم کودکان در این سن از حساسیت بیشتری برخوردارند و به هیچ عنوان نباید در معرض آموزش های فشرده قرار کیرند ما قصد نداریم از فرزند شما در مدت یک روز یک ابر پروفسور علم ریاضی بسازیم بلکه فقط قصد آشنایی او با علم ریاضی ، کاربردهای آن در زندگی روزمره ی او و آموزش مفاهیم ابتدایی ریاضی داریم .

مربیان کودک باغ آینه تماما فارغ التحصیل رشته های روان شناسی کودک هستند به این معنی که با اصول آموزشی کودکان کاملا آشنایی و البته حساسیت بسیاری دارند به همین جهت است که هیچ گاه هیچ کودکی را در معرض آموزش های شدید قرار نمیدهند و تنها در قالب بازی های کودکانه است که آموزش خلاقیت در ریاضی صورت می گیرد این قسمت هاز آموزش ها در گروه آموزش های عملی قرار دارند و در کلاس فقط از نقاشی ، کاردستی ، شعر و داستان الهام گرفته می شود پس از آماده سازی کودکان و ایجاد ذهنیتی درست از ریاضی مرحله ی تئوری شروع می شود که در این قسمت کودکان باید کاما آمادگی شروع را داشته باشند . کلاس خلاقیت ریاضی کودک در طول چهار ترم متوالی انجام میشود که هر ترم شامل فعالیت های مختلفی است که به برخی از این موارد در قسمت ذیل اشاره می نماییم :

 • مفاهیم ریاضی
 • چوب خط
 • ساعت
 • اشکال هندسی
 • الگویابی
 • جمع و تفریق
 • و…

البته امروزه با گسترش کلاس های متفاوت در حوزه ی کودکان شاید به این فکر بیافتید که این آموزش ها چه مبنایی دارند ، مربیان ما با تجربه ای که در زمینه ی آموزش کودکان داشتند مناسب ترین کتاب آموزش خلاقیت ریاضی مناسب سن کودکان را برای تدریس انتخاب کردند و تمام آموزش های موجود در کلاس مطابق این کتاب می باشد . در پایان این دوره های آموشی ارزیابی از کودکان صورت می گیرد تا مراحل آموزشی کودکان به خوبی به اتمام رسد البته این ارزیابی به این شکل نیست که کودکان تحت فشار قرار گیرند بلکه ارزیابی پایانی دوره های خلاقیت ریاضی تنها بر مبنای بازی های کودکانه ای است که در طول کلاس انجام میشد.

خلاقیت و ریاضی

اهداف کلاس خلاقیت ریاضی

سن مناسب برای حضور در کلاس

نحوه ی آموزش کلاس خلاقیت ریاضی

 • ایجاد علاقه در کودک نسبت به علم ریاضی
 • روشن کردن کاربرد علم ریاضی در زندگی کودک
 • قوی شدن پایه ی علمی کودک
 • آماده سازی کودک برای پیش دبستانی و مدرسه
 • تقویت هوش کودکان

مربی کلاس خلاقیت ریاضی مناسب ترین سن برای حضور در کلاس را ۴-۶ سال پیشنهاد دادند اما قطعا به این موضوع واقف هستید که کودکان از لحاظ هوش و استعداد با یکدیگر متفاوت هستند گاهی اوقات کودکی در سن ۲ سالگی ذهنی قدرتمند تر از کودک ۴ ساله داد به همین جهت برای کودکانی که سن آنها کمتر از ۴ سال است آزمون تعیین سطحی گرفته می شود تا میزان توانایی ذهنی آنها به واسطه ی این آزمون سنجیده شود و در صورت تایید توسط مربی کودک می تواند در این کلاس حضور پیدا کند .

شاید لازم باشد به گوشه ای از نحوه ی آموزش کلاس خلاقیت ریاضی اشاره کنیم در قسمت بعد با متد آموزشی ما بیشتر آشنا خواهید ش .

نحوه ی آموش اعداد در کلاس خلاقیت ریاضی :

 • آموزش از طریق فعالیت های جسمانی
 • آموزش از طریق فعالیت های دیداری
 • آموزش از طیق فعالیت هایی وابسته به شنوایی

فعالیت های جاری در کلاس

متد آموزشی موجود در کلاس

 • استفاده از اشیاء کاربردی در کلاس خلاقیت و راضی
 • استفاده از داستان ها و روایاتی مربوط به ریاضی و کاربرد آن در این کلاس
 • به چالش کشیدن کودک در موقعیت های مختلف ( ساعت پرسیدن از کودک در طول کلاس خلاقیت و ریاضی )
 • معامله کردن با کودک ( استفاده از پول در قالب بازی های کودکانه )
 • بازی ریاضی در کلاس خلاقیت و ریاضی
 • استفاده از فلش کارت های مربوطه
 • استفاده از ترازو برای یادگیری وزن و اعدادکلاس خلاقیت و ریاضی
 • استفاده از شعرهای مرتبط با ریاضی
 • شمردن عکس های کتاب
 • دسته بندی کردن اشیاء مختلف و شمردن زیر گروه هر دسته
 • استفاده از دستگاه تلف برای آموزش شماره تلفن به کودک
 • آشنایی کودک با اشکال هندسی در محیط اطراف

این موارد تنها فعالیت هایی است که کودک در طول کلاس ریاضی و خلاقیت در معرض آن قرار می گیرد توجه داشته باشید برای ایجد انگیزه در هر زمینه در کودکتان تنها به کلاس های مختلف اکتفا نکنید ما در این مسیر یاری رسان شما هستیم اما به هیچ عنوان از مسئولیت آموزش کودکتان در منزل سلب مسئولیت ننمایید .

نقش خانواده و تاثیرگذاری آن در پرورش و رشد صحیح کودکان امری غیر قابل انکار و فراموش نشدنی است ، هرچقدر که کلاس سطح آموزشی خوبی در هر زمینه ای اعم از آموزش ریاضی یا پرورش کودک داشته باشد کافی نیست بلکه ما فقط راه درست را نشان می دهیم این شما والدین گرامی هستید که مسئول تداوم این مسیر هستید هر علمی تنها با تکرار و تداوم است که به نتیجه می رسد ، علم راضی نیز همانند سایر علوم و آموزش ها می باشد و مستلزم تمرین و تکرار است البته مربیان ما به تمام این موارد توجه داشته اند و تمام بستر را محیا ساختند تا کودکان در بهترین شرایط آموزش ریاضی را تجربه نمایند .

اما موضوعی را باید در نظر داشته باشید که کودک را به هیچ عنوان نباید تحت آموزش های سنگین قرار دهید و دقیقا باید مطابق آموش هایی که مربیان به شما پیشنهاد می دهند پیش روید تا نتیجه ی مناسب  را دریافت کنید.

تمام هدف ما برای تشکیل کلاس خلاقیت و ریاضی ایجاد تحول عظیمی در حوزه ی آموزش کودکان است همانطور که بارها و بارها متذکر شدیم کودکان ما آینده سازان مملکت و جامعه هستند پس باید آنها را در معرض راهی درست برای آموزش قرار دهیم .

تاثیر ریاضی در هوش و خلاقیت کودک

در حالت کلی چند نوع هوش در ذات هر انسانی وجود دارد که هرکدام در یک سن به خصوصی بروز می کند هوشی که در زودترین زمان در وجود کودک بروز می کند هوش ریاضی یا هوش منطقی است خب همانطور که از نام آن مشخص است این هوش در حل مسئله و تفکر منطقی موثر است این نوع هوش در ذات تمام انسان ها وجود دارد اما میزان آن در هر شخص متفاوت تر است ( همانند استعداد ها که هر شخص استعداد بیشتری دارد ) معمولا افرادی که در حل مسئله قدرت ذهنی بیشتر دارند نیمکره ی سمت راست آنها فعال تر از نیمکره ی سمت چپ مغزشان است البته این موضوع امری ذاتی است اما هیچ گاه فراموش نکنید که انسان ها محال ترین کارها را با تکرار و تمرین می توانند به خوبی انجام دهند پس وقتی کودک شما قدرت حل مسئله ی ضعیفی نسبت به دوستان خود داشت نگران و مضطرب نشود بلکه فقط کافی است به این موضوع توجه کنید که این کودک شاید فقط کمی به تمرین بیشتر احتیاج داشته باشد .

یکی است دستاوردهایی که کلاس خلاقیت ریاضی در کودکان دارد با تکرار و تداوم راه حل های متفاوت باعث تقویت نیمرکره ی راست مغزشان می شود و کودک وقتی با راه حل های مختلف آشنا می شود کم کم ذهن خلاق تری پیدا می کند به نحوی که پس از گذشت مدتی شاهد خواهید بود که کودک شما در شرایط مختلف راهکارهای جدید می یابد .

در واقع کلاس خلاقیت ریاضی نه تنها باعث آموزش علم ریاضی از سن کم به کودک می شود بلکه او را به فردی خلاق تبدیل می کند که در هر شرایطی به قوای ذهن و مغز خود اتکا می کند و زندگی راحت تری نسبت به سایرین خواهد داشت .

تمام تلاش ما برای پرورش فرزندانی با ذهنی پویا و مقتدر است که در شرایط مختلف از زندگی خود با اتکا به توانایی هایشان در صدد برای رفع مشکلات باشند .

پس تا به اینجای کار به این موضوع پی بردیم که خلاقیت در ریاضی باعث تقویت نیمکره ی راست مغز کودک می شود حال شاید به این فکر افتاده باشید که تقویت نیمکره ی راست کودکانتان چه خصوصیاتی برایش به ارمغان می آورد ، در این قسمت قصد داریم به ویژگی افرادی که هوش منطقی یا ریاضی بالاتری نسبت به سایرین دارند یا به اصطلاح  نیمکره ی راست مغزشان فعال تر است بپردازیم .

 • کلاس خلاقیت و ریاضی موجب نظم و ترتیب بیشتری در کارها و زندگی خود دارند
 • کلاس خلاقیت و ریاضی  به کودک قدرت تجزیه و تحلیل خوبی دارد
 • کودک پس از کلاس خلاقیت و ریاضی در مواجه با مسائل مختلف بسیار منطقی فکر می کند
 • کودکی که در کلاس خلاقیت و ریاضی حضور دارد همواره به دنبال کشف روابط علت و معلول است
 • کلاس خلاقیت و ریاضی  در کودک حس کنجکاوی زیاد در مورد محیط اطراف می دهد
 • کودکانی که دوره های خلاقیت و ریاضی را می گذرانند برای یادگیری مطالب مختلف همواره راه به خصوصی در ذهن دارند

 

 

سبد خرید