میخواستیم و میخواهیم که زندگی خوب و با صفایی داشته باشیم، باغ آینه را فقط با هدفی فرهنگی بنیاد نهادیم. در باغ آینه گرد هم می آییم و به پرسش های بنیادین خود پاسخی راستین جست و جو می کنیم. در کنار استادان برگزیده، در کاخ بی گزند شاهنامه فردوسی که آینه تمدنی بزرگ است راه می یابیم و به قصر هشت باب گلستان که پر از گل های همیشه بهار است وارد می شویم. از خانه تو در توی مولانا عبور می کنیم و در جنگل هزارتوی دیوان شمس، نشانه های پروردگار را می یابیم و در شادمانی حقیقی به هفت گنبد نظامی گنجوی دعوت می شویم و در خیمه های پر از حکمت خیام، نفسی تازه می کنیم و در نارنجستان عشق ورزی عاشقان خواجه راز، حافظ شیرازی هوایی تازه می کنیم و از کتاب‌ها می پرسیم تا مگر در کتاب‌ها بیابیم پاسخ آنهمه سوال که در قلب‌هایمان انباشته شده است…

بخوانیم وگرنه می‌مانیم...

این نوشته سال‌های اخیر آموزگار هاشم میرزایی است درباره باغ آینه.
آموزگار هاشم میرزایی، معلم ادبیات است. در آن دهه ها که او معلم ادبیات شد، ادبیات درس گمنامی بود. او ادبیات را به ما شناساند؛ به طوری که بسیاری از ما به واسطه‌ی تاثیرگذاری‌اش شیفته ادبیات شدیم؛ بسیاری از ما در ادامه مسیر معلم یا استاد زبان شناسی و ادبیات فارسی شدیم اما مهمتر آنکه او با ادبیات به ما چگونه زیستن می آموخت. بعد از تحصیل و مدرسه همیشه شوق ملاقات دوباره با او را داشتیم. جمعه‌ها قرارمان کوه بود و در کوه ادبیات میخواندیم. در دهه ۸۰ بود که او متوجه شد جایی تدارک ببیند برای ادامه گفتگوهایمان با او. اینگونه شد که باغ آینه جوانه زد. شهریورماه سال ۱۳۸۵ افتتاح شد. همگی به شوق دیدن و گفتگو با او به باغ آینه میرفتیم و کم‌کم گفتگوها، مثنوی‌ و حافظ خوانی ها و کتابخوانی‌هایمان در باغ آینه برپا شد و جشن ها و همایش های فرهنگی هنری و پادکست (باغ کست آینه) نیز به زندگی روزمره ما اضافه شدند و زندگیمان به واسطه معلم ادبیاتمان پربارتر شد. آموزگار هاشم میرزایی همچنان در این شهر ادبیات درس میدهد و سالهاست که همچنان ماییم و آموزگار هاشم میرزایی و باغ‌آینه…

آنچه گذشت:

باغ آینه در تاریخ سیزدهم شهریورماه هزار و سیصد و هشتاد و پنج، با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز رسمی خود را دریافت کرد. اولین مکان باغ آینه در نشانی: کرج، آزادگان، خیابان شهید حسینی، روبه روی پارک الزهرا بود. بسیاری از ما که از دبیرستان وارد دانشگاه شده بودیم، برای دیدار با آموزگار هاشم میرزایی و شرکت در کلاس های متفاوت باغ آینه به آنجا می رفتیم و خاطره های آن روزگاران بیشمارند.

باغ آینه از همان سالها مهمانان بسیاری داشت. دکتر میرجلال الدین کزازی نازنین ، استاد محمد علی اسلامی ندوشن بسیار بزرگوار ، شاعر محبوب روزگار معاصر ؛ حضرت قیصر امین پور عزیز ، هنرمند دوست داشتنی اردشیر رستمی ، انسان مهربان و خوش فکر حافظ موسوی بسیار عزیز ، مترجم زبردست کتابهای آلمانی ؛ علی عبداللهی بزرگوار و بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر معاصر ، مهمانان عزیز باغ آینه بودند.

جشن یلدا در باغ آینه - باهم باشیم گم نمیشیم

در گذر زمان ، این فرهنگ دوستان نازنین در باغ آینه جمع آمدند و اندک اندک تورهای گردشگری در باغ آینه شکل گرفت. تورهای فرهنگی-گردشگری با فرهنگ دوستان به یکی از بخش های باغ آینه تبدیل شد.

استاد کزازی
جشن یلدا
شب شعر با حضور علیرضا عباسی و حافظ موسوی و رحیم رسولی و اردشیر رستمی و.... با نام شعر زندگی ست
باغ آینه
89 باغ آینه جشن سده
تور آبشار باغ آینه

یکی از پرشورترین کلاسها از همان روزها شکل گرفت: دوره های کتابخوانی باغ آینه . در ادامه همین کلاس بود که دوره های بحث آزاد نیز شکل گرفت و این دو کلاس در کنار هم از پرجمعیت ترین کلاسهای باغ آینه شدند که در هر هفته جوانان بسیاری برای بحث و گفتگو دور هم جمع می شدند. به مرور زمان قدرت این کلاسها بیشتر از پیش شد و جزئی از مهمترین کلاسهای باغ آینه شدند.

1392یادگاری با شاگردانم باغ آینه
بحث آزاد
مهرگان

و اما زیباترین انسان های جهان؛

در تمام این سالها و روزگاران، کودکان یکی از محورهای اصلی در باغ آینه بودند که شاهنامه خوانی و اجرای موسیقی را پس از یک سال آموزش در جشنواره ها اجرا می کردند و همچون بزرگسالان، نمایشگاه های نقاشی و عکاسی برگزار می کردند و آثار خود را به اجرا می گذاشتند. بخش کودک باغ آینه از آن سال ها شروع به برگزاری کارگاه های دوستی، کتابخوانی های کودک، تئاتر و قصه گویی کرد به امید آنکه بذرها جوانه زنند و درختان آینده پرشکوفه گردند.

مهرگان
نمایشگاه کودکان
نقاشی کودکان باغ

تاریخ مسیر خود را می رود. اندک اندک دنیای دیگری در فضای شهری پیدا شد؛ دنیایی که آسمان خراشها را بیشتر می پسندید و باغ آینه دچار مهاجرت اجباری شد. نوازنده سنتور و آموزگار فرهیخته موسیقی باغ آینه؛ فرشاد صنعتی بسیار عزیز جمله درستی درباره باغ آینه گفت: باغ آینه از هر مکانی که مهاجرت کرد چندسال بعد آن فضا تبدیل به آسمان خراش شد. چنین شد و باغ آینه به نشانی جدیدی واقع در روبه روی دانشگاه آزاد مهاجرت کرد. عمق دوستی ها و صمیمیت های شکل گرفته در باغ آینه را در این مهاجرت میشد دید، دانشجویانی که به کمک باغ آمدند تا این مهاجرت آسانتر اتفاق بیفتد. مکان جدید که به درختان انارش شهره داشت، نیز میزبان مهمانان شگفت انگیزی شد؛ محمدرضا شعبانعلی عزیز، استاد سعید شهبازمرادی، استاد رشید کاکاوند، دکتر محمد جواد اعتمادی، شروین وکیلی و دیگر عزیزان نیز به جمع مهمانان باغ پیوستند . در آن زمان بود که نام باغ آینه وارد خبرگزاری ها شد. بازارچه های خیریه و جشنهای مختلف برپا شد و درآمد بسیاری از این مراسم ها تقدیم انسانهای دردمند روزگار ما شد از جمله کودکان کار عزیزمان، بچه های نازنین شین آباد، کودکان عزیزمان در بهزیستی ها و مردان و زنان زیبای آسیب دیده از سرطان و ….

Rashid Kakavand - Baghayeneh
Kakavand - Mirzaee - ziarati
محمدرضا شعبانعلی در باغ آینه
تورهای باغ آینه
تور کاشان باغ آینه
جشنواره خیریه بچه های شین آباد
و دوباره مهاجرت و درد اجاره نشینی…

این بار به نشانی بلوار نبوت ، کنار پل شهدای روحانی. جایی که بسیاری شیفته آن فضا با درختان انگور و انجیر و بوته های یاس شدند که در تابستانها تمام دیوارها و سقف حیاط را می پوشاند و اینگونه کتابخوانی ها و شعرخوانی ها و کلاسهای کودک ، گاه در حیاط برگزار می شدند. در این فضا، جدای از ادامه فعالیتهای فرهنگی و هنری باغ آینه، یکی از اتفاقات دلنشین جشن شب یلدای باغ آینه برای کودکان کار نازنین شهر کرج بود که در آن شب به باغ آینه دعوت شده بودند؛ یلداهایی که با حضور استاد رشید کاکاوند گهربارتر شدند. تورها، کلاس های ادبیات کودک، کتابخوانی ها و بحث آزاد و مثنوی خوانی ها همچنان ادامه داشت و چه سعادتمند هستند انسانهایی که شیرینی زبان و فرهنگ فارسی و خردمندی ناشی از آگاهی را می چشند و از آلودگی ها به دور میمانند.

کارگاه مادر و کودک باغ آینه
دوره های کودک
باغ آینه بازی کودکان
تور جنگل آلوبن با باغ آینه
کارگاه یک روزه دف در باغ آینه
تور ادیان باغ آینه
کلاس مثنوی معنوی هاشم میرزایی
همایش برای خانواده ها در باغ آینه
بحث آزاد درباره انتخابات

و دوباره مهاجرت…

این بار باغ آینه، آسمان خراشها را پذیرفت . در کنار همان نشانی قبلی در زیر پل شهدای روحانی به مجتمع شهاب مهاجرت کرد، چرا که میخواست در دل آسمان خراشها یک باغ آینه بسازد و ساخت.  اینگونه تیم فرهنگی و تیم هنری، شروع به طراحی تمام جزئیات باغ آینه کردند و در نهایت فضای باغ آینه تبدیل به یک اثر هنری شد و تغییراتی بنیادین در تمام جزییات خود به وجود آورد تا کیفیت فضا و کلاس ها به بالاترین حد ممکن برسند. همه چیز به صورت استعاری طراحی شده است و کلاس ها قابلیت برگزاری برای تمام فارسی دانان را پیدا کردند و این بار با استقبالی کم نظیر، فارسی دانان کشورهای مختلف از جمله آلمان، استرالیا، اروپا و ایران عزیز باهم در کلاس ها شرکت می کنند تا دوباره در باغ آینه بهم بپیوندند و در کنار هم دیدار تازه کنند.

به امید دیدارتان در باغ آینه

باغتان گلشن
آینه تان روشن
سبد خرید