دوره 2 واحد افسردگی چیست؟

دوره 2 واحد افسردگی از جدیدترین و نوین ترین دوره های فرهنگی موسسه فرهنگی هنری باغ آینه است. همانطور که بارها و بارها به این موضوع اشاره کردیم باغ آینه یکی از موسسه های فرهنگی و هنری است که خود را در قبال رشد و پرورش و کمال انسان ها و افراد جامعه مسئول میداند و بزرگترین هدف این مجموعه ارتقاء سطح فرهنگ جامعه است و برای محقق ساختن این اهداف والا راهکارهای متفاوتی ارائه داده است که هر یک به نوعی چاره ساز بوده است. اما یکی از جدیدترین راهکارهایی که نتیجه سال ها تحقیق و تفحس روانشناسان و جامعه شناسان باغ آینه است دوره 2 واحد افسردگی است. در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با روی کار آمدن دوره 2 واحد افسردگی ارائه خواهیم داد.

ویژگی دوره دو واحد افسردگی

ویژگی دوره دو واحد افسردگی

گروه سنی

دوره 2 واحد افسردگی جزء معدود دوره های فرهنگی باغ آینه است که محدودیت سنی ندارد و گروه های سنی مختلف را در برمیگیرد. افسردگی جزء شایع ترین حالت روانی منفی در افراد جامعه است که امکان بروز آن در گروه های سنی مختلف وجود دارد. به همین جهت باغ آینه  با ارائه مجموعه کتاب های مختلف که مفاهیم آن در برگیرنده گروه های سنی مختلف است سعی در افزایش آگاهی اشخاص دارد و برای این منظور برای دوره 2 واحد افسردگی محدودیت سنی قائل نشده است. و این دوره ها دربرگیرنده گروه های سنی نوجوان و گروه های سنی پس از آن میباشد.

مسئول دوره : سرکار خانم سمیرا میرزایی

مشخصات مسئول دوره :

 • کارشناس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران
 • کارشناس ارشد مطالعات جوانان از دانشگاه تهران

تعداد جلسات دوره : 5 جلسه

تعداد جلسات در هر هفته : یک روز

شرایط برگزاری دوره : آنلاین

اهداف دوره

 • معرفی افسردگی به عنوان شایع ترین حالت روانی
 • معرفی نشانه های افسردگی در دوره 2 واحد افسردگی
 • فرهنگ کتابخوانی
 • شناخت تیپ های شخصیتی فردی
 • ارائه راهکارهای مقابله با افسردگی

پیش از آن که بخواهیم در رابطه با دوره 2 واحد افسردگی توضیحاتی ارائه دهیم لازم میدانیم اندکی در رابطه با افسردگی توضیحاتی ارائه دهیم. افسردگی به عنوان یکی از شایع ترین بیماری ها و یا شاید بهتر باشد بگوییم حالات روانی انسان ها است. اغلب به جهت شفاف سازی نادرست این حالت روانی انسان ها برداشت های نادرستی از این حالت روانی دارند و هر ناراحتی را به عنوان افسردگی تلقی میکنند. حتما همه ما در طول زندگی روزها و ساعاتی ناراحت کننده داشته ایم که این ناراحتی ها ممکن است به جهت عوامل خارجی در فرد ظهور یابد و یا بدون دلیل افراد دچار ناراحتی ها و تغییرات خلقیات میشوند. اما آیا این تغییرات روانی به معنای افسردگی است؟ اصلا تعریف علمی و دقیق افسردگی چیست؟ چطور میتوان با این حالات روانی آشنایی پیدا کرد؟

افسردگی چیستبرای شناخت کامل افسردگی و ارائه توضیحاتی دقیق در رابطه با این حالت روانی مقالات علمی متعدد را مورد بررسی قرار دادیم. پس از مطالعه تمامی این مقالات به یک تعریف واحد که کاملا گویای افسردگی باشد پی بردیم. حال باتوجه به برداشت های علمی از این مقالات اگر بخواهیم این حالت روانی را توصیف کنیم باید بگوییم افسردگی به معنای تمامی اختلالات خلقی بشر است که منجر به بروز احساسات غم و اندوه شدید در فرد میشود.مطالعات اخیر این موضوع را به اثبات رسانیده است که افسردگی جزء شایع ترین اختلالت فردی و روانشناختی میباشد که سالانه هزاران نفر گرفتار آن میشوند و بی آن که آگاهی کامل در این زمینه داشته باشند سراسر زندگشان را غم و اندوه فرامیگیرد. البته برو غم و اندوه در زندگی یکی از خفیف ترین نشانه ها و علائم این حالت روانی است و در صورت پیشرفت در جسم فرد اثر خواهد گذاشت و اندام های جسمانی و سلامت جسمانی فرد را نیز به مخاطره خواهد انداخت. اما همانطور که به این موضوع اشاره کردیم یکی از شایع ترین علائم این حالت روانی داشتن غم و اندوه بی دلیل در زندگی است. شاید این جمله باعث وحشت شما شود. زیرا  همانطور که پیشتر نیز به این موضوع اشاره شد همه ما در شرایط مختلف زندگی بنا به دلایل مشخص و نا مشخصی تجربه غم و اندوه را داشه ایم اما این بدان معنا نیست که همه ما گرفتار این حالت روانی شده ایم و حتما باید به دنبال راه چاره آن باشیم. بلکه نکته ای که در رابطه با افسردگی وجود دارد دوام و ماندگاری آن است به نحوی که تک تک لحظات زندگی فرد درگیر چنین خلقیات نامطلوبی میشود. در واقع باید به صورت صریح بگوییم خلقیات نامطلوب و آزاردهنده شامل حال تک تک افراد جامعه میشود اما اغلب این ناهنجاری های خلقی برای افراد دیگر زودگذر بوده و تمام زندگی آنها را درگیر نمیکند. کلاس ها و دوره 2 واحد افسردگی پیش از آن که قصد تغییر روند زندگی شما عزیزان را داشته باشد به دنبال آگاهی افراد جامعه از این حالت روانی میباشد. همه افراد در هر جایگاه و گروه سنی که هستند باید نسبت به این حالت روحی آگاهی داشته باشند تا با روش های ساده بتوانند از شدت یافتن آن جلوگیری نمایند.

خب حالا که تا حدی با این حالت روانی و روحی آشنا شدیم بهتر است به دنبال آگاهی از علائم و نشانه های آن باشیم. شاید بر اساس مطالب قسمت فوق به این نتیجه برسید که افسردگی تنها نوعی غم و اندوه دائمی افراد باشد و علائم دیگری جز این غم و اندوه ندارد. اما ما به شما میگوییم که این علائم تنها جزء خفیف ترین نشانه های این حالت روانی میباشد و اگر بخواهیم به صورت عمیق در سطوح مختلف به این حالت روانی و علائم آن اشاره کنیم باید بگوییم افسردگی ریشه تمامی بیماری های خطرناک امروز است. گاهی اوقات میتوان ردپای این حالت روانی را در اختلالات عصبی فرد ، گاهی اوقات در اختلالات جسمانی نظیر ناراحتی های کبدی ، ناراحتی های قلبی و… جست. در قسمت زیر به برخی از شایع ترین نشانه های افسردگی اشاره شده است.

انواع علائم افسردگی

 • غم و اندوه ممتد.
 • بی اشتهایی
 • عدم تعادل در ساعات خواب
 • نا امیدی
 • احساس پوچی
 • بدبینی
 • افکار منفی
 • عدم تصمیم گیری صحیح
 • بی انگیزگی
 • و…

جامعه شناسان باغ آینه به عنوان یکی از معتبرترین موسسه های فرهنگی هنری در کرج تحقیقات گسترده ای پیرامون افسردگی و نشانه های آن به عمل آوردند و طی این تحقیقات به یکسری از نشانه های به خصوص پی بردند. همانطور که در ابتدای این قسمت به این موضوع اشاره شد افسردگی ریشه تمامی بیماری های جسمانی و روانی انسان ها میباشد که در صورت معالجه آن تمام زندگی فرد تحت تاثیر قرار میگیرد. شاید به همین جهت است که روانشناسان و جامعه شناسان به دنبال شناخت بیشتر از این اختلالات روانی هستند. مطابق تحقیقات صورت گرفته میتوان گفت افسردگی علاوه بر آن که به ذهن و روان شخص آسیب میرساند مستقیما جسم فرد را نشانه خواهد گرفت. در واقع در درجه اول فرد افسرده تنها با نشانه های روانی و بسیاری از اختلالاتی که ناشی از افکار است درگیر میشود. در مراحل بعدی اگر این اختلال روانی نادیده گرفته شود و از درمان آن کوتاهی شود تاثیرات شدیدی بر جسم شخص خواهد داشت. به مرور زمان تک تک اعضای بدن شخص درگیر این اختلال روانی خواهد شد. جالب است بدانید بیشترین سهم در آسیب های جسمانی نظیر تک تک امراض قلبی ، مغزی و… همه و همه در گروی روان شخص میباشد. با کوچک ترین اختلال در روان و آسایش روانی فرد به سرعت جسم و اعضای بدن نیز آسیب میبیند.

به همین جهت در قسمت فوق تنها به برخی از نشانه های افسردگی که در اعصاب فرد تاثیر میگذارد اشاره شد اما اگر بخواهیم به تک تک نشانه های آن اشاره کنیم باید از تمامی امراض انسانی نام ببریم. البته جنبه های بروز این حالت روانی در هر فرد با هر ویژگی خلقی و در هر گروه سنی میتواند متفاوت باشد. تحقیقات ثابت کرده است این اختلال روانی نه تنها در بزرگسالان بلکه در گروه سنی کودکان نیز به کرات مشاهده شده است و به نوعی عامل تهدید کننده سلامت کودکان نیز میباشد. طبیعتا نشانه های این حالت روانی در کودکان و بزرگسالان نیز متفاوت تر خواهد بود و چه بسا در رابطه با کودکان خطرناک تر میباشد. تمام این عوامل باعث شده است دوره 2 واحد افسردگی روی کار آید تا به مرور زمان و با فرهنگ سازی صحیح شاهد کاهش این بیماری ها و امراض جسمانی و روانی باشیم. امید است روزی فرارسد که تک تک افراد جامعه در هر گروه سنی در هر جایگاهی به بالاترین سطح دانش و آگاهی دست یابند تا از این طریق شاهد کاهش خطرات این چنین باشیم.

خب بریم سراغ مهم ترین سوالی که قطعا ذهن تک تک شما عزیزان به این موضوع مشغول شده است. عوال به وجودآمدن و بروز افسردگی در انسان ها چه چیزی است؟ دقیقا اصلی ترین موضوعی که در رابطه با افسردگی و دوره 2 واحد افسردگی وجود دارد عوامل محرک افسردگی است. قطعا افسردگی نیز همچون تک تک بیماری ها و اختلالات جسمی و روحی دارای منشاء و دلیل محرکی دارد. در دوره 2 واحد افسردگی تک تک عوامل و محرک های افسردگی مورد بررسی قرار میگیرد. به عنوان شایع ترین محرک های افسردگی میتوان به موارد ذیل اشاره کرد.

 • تروما
 • ژنتیک
 • شرایط زندگی
 • آنالیز مغز
 • دیدگاه نادرست فرد
 • سایر موارد پزشکی
 • مواد مخدر

دوره 2 واحد افسردگی در باغ آینه

دوره 2 واحد افسردگی با هدف رفع مشکلات اجتماعی روی کار آمده است. در واقع باغ آینه به عنوان یکی از موسسه های فرهنگی هنری همواره در پی یافتن مشکلات اجتماعی است که کل جامعه را درگیر آن است و رشد اجتماعی را متوقف ساخته است و با ارائه راه حل مناسب قصد ترمیم و رشد اجتماعی صحیح را دارد. همانطور که در ابتدای این مقاله نیز به این موضوع اشاره شد مطالعات گسترده ای حول افسردگی به عنوان شایع ترین مشکلات روانی جامعه صورت گرفته است. پس از تمامی این مطالعات تیم جامعه شناسان باغ آینه به این نتیجه رسیدند که مشکلات افسردگی افراد در جامعه به جهت عدم آگاهی آنها از این حالت روانی میباشد.

با ملاک قرار دادن جمله ” پیشگیری بهتر از درمان است ” محققین و جامعه شناسان باغ آینه شروع به چاره جویی کردند. با مطالعات گسترده ای که در رابطه با این موضوع صورت گرفت این نتیجه حاصل شد که اگر افراد نسبت به این حالت روانی و نشانه های آن آگاهی داشته باشند در صورت مشاهده نشانه های افسردگی در وجود خود و اطرافیانشان به سرعت میتوانند راهکارهای علمی را اجرا کنند و به روانشناس مراجعه نمایند و به سرعت این حالت روانی را ریشه کن نمایند. اما این افزایش آگاهی با تمام آگاه سازی هایی که امروزه وجود دارد متفاوت است.

واضح است اطلاعاتی در رابطه با افسردگی برای تمام افراد با ویژگی های اخلاقی مختلف جالب نخواهد بود و طبیعتا اگر علاقمندی وجود نداشته باشد مطالعه سودمند نخواهد بود و اصلا شاید مطالعه و کنجکاوی صورت نگیرد. به همین ترتیب باغ آینه با الگوبرداری از جدیدترین متد آموزشی و فرهنگ سازی سعی در انتقال اطلاعاتی در زمینه افسردگی به افراد یافت. دوره 2 واحد افسردگی منطبق با نوین ترین متد آموزشی و فرهنگ سازی است. جالب است بدانید دوره 2 واحد افسردگی تنها به صورت نامحسوس باعث فرهنگ سازی شده است. نخستین رویکردی که دوره 2 واحد عشق در نظر داشت آموزش هایی نامحسوس بود. به این معنا که در این دوره های فرهنگی افراد مطالعاتی گسترده و همه جانبه انجام میدهند. اما این مطالعات و گفت و گوهای کلاسی به نوعی هدفمند است. تک تک کتب معرفی شده در دو.ره 2 واحد افسردگی در نهایت باعث آگاه سازی فرد نسبت به این حالت روانی میشود. به مرور زمان در گفت و گوها و بحث های کلاسی موضوع افسردگی، علائم افسردگی و علل بروز این حالات روانی مورد بحث و گفت و گو قرار میگیرد.

دلیل نام گذاری دو واحد افسردگی
دلیل نام گذاری دو واحد افسردگی

قطعا تا کنون به اهمیت آگاهی افراد جامعه به این حالت روانی پی برده اید. اما به نظر شما دلیل نام گذاری آن چه بوده است؟ دو واحد دقیقا به واحد های دروس آموزشی دانشگاه ها اشاره دارد. با بررسی های صورت گرفته یکسری ضعف هایی در نظام آموزشی مشاهده میشود و این عدم آگاهی مردم جامعه در درجه اول به این ضعف ها در نظام آموزشی باز میگردد. باغ آینه به عنوان یکی از معتبرترین موسسه های فرهنگی هنری خود را در قبال تک تک این ضعف ها و کاستی ها مسئول میداند و برای رفع این ضعف ها تلاش میکند. همانطور که در سراسر این مطلب به این موضوع اشاره شد بسیاری از آسیب های انسان ها و افراد جامعه ریشه در نا آگاهی دارد. به همین ترتیب مشکلات مختلف در جامعه نیز میتواند ناشی از عدم آگاهی افراد نسبت به موضوع های ریشه ای و اساسی باشد.

جامعه شناسان باغ آینه نیز با بررسی های مکرری که حول مشکلات فردی و اجتماعی انجام دادند توانستند ” افسردگی ” را به عنوان یکی از شایع ترین مشکلات اجتماعی و فردی شناسایی نمایند و برای برطرف ساختن این ضعف راهکارهایی مناسب برای افزایش آگاهی طیف وسیعی از افراد جامعه در نظر گرفتند.

دوره 2 واحد افسردگی تنها بر مبنای متد آموزشی و فرهنگ سازی نوین روی کار آمد و در این دوره ها مسدئول دوره به صورت نامحسوس و با استفاده از مطالعاتی همه جانبه و بحث و گفت و گوهایی ممتد سعی در آگاه سازی افراد نسبت به حالت روحی افسردگی دارد.

به این ترتیب میتوان تنها دلیل نام گذاری دوره 2 واحد افسردگی را یافتن و مقابله با ضعف های آموزشی دانست. امیدواریم با حمایت شما دوستان عزیز و همراهان همیشگی باغ آینه بتوانیم با معضل افسردگی مبارزه نماییم و روز به روز شاهد کاهش آمار آن باشیم. یک جامعه سالم و پیشرو در گروی سلامت روانی افراد است. باغ آینه برای سلامت روانی افراد جامعه از هیج راهکاری کوتاهی نخواهد کرد.

خب دوره 2 واحد افسردگی نیز همانند سایر دوره های آموزشی و فرهنگی باغ آینه اهداف مشخصی را در نظر گرفته است که صرفا برای محقق شدن این اهداف روی کار آمده است. در قسمت فوق شاید تا حدی با اهداف کلی دوره 2 واحد افسردگی آشنا شدیم اما این دوره به عنوان یکی از قدرتمندترین دوره های فرهنگی اهداف والایی در پی دارد که به طور کامل در این قسمت به این موارد اشاره خواهیم کرد.

یکی از مهم ترین اهداف ما معرفی حالت روحی افسردگی است. برای این منظور نیز از روش های منحصر به فردی استفاده میشود و در رابطه با راهکارهای آن در قسمت پیش توضیحاتی کامل ارائه شد. اما لازم است بگوییم معرفی افسردگی نیز همانند سایر موارد به صورت نامحسوس انجام میشود. باتوجه به تحقیقات صورت گرفته همه افراد افسردگی را امری محال برای خود تصور میکنند . اما به مرور زمان که با این حالت روحی آشنا شدند ریشه های ضعیف و شکننده آن را میتواند در وجود خود دریابند و طبیعتا مقابله با حالت تضعیف هر حالت روانی بسیار راحت تر است.

تنها معرفی این حالت روانی کار ساز نیست و تک تک افراد جامعه باید نسبت به نشانه های آن احاطه کاملداشته باشند که با آگاهی خود از این نشانه ها به راحتی میتوانند این حالت روانی را در وجود خود بیابند و با مراجعه به موقع به روانشناسان و مشاوران درصدد مقابله با این حالت روانی اقدام نمایند.

فراموش نکرده اید که دوره 2 واحد افسردگی یکی از زیرمجموعه های کتابخوانی است. باعث تاسف است که سرانه مطالعه کشور روز به روز در حال کاهش است. کتاب ها در طول تاریخ بزرگترین سهم را در شکل گیری یک جامعه با تمام عادات خوب و بد داشتند و کمرنگ شدن آثار آن در هر ملتی باعث تاسف است. باغ آینه به عنوان یک موسسه فرهنگی و هنری خود را در قبال فرهنگ سازی صحیح و اصلاح رفتارهای انسان ها و افراد جامعه مسئول میداند. مسئولان و نمایندگان باغ آینه به هر ترتیبی سعی در افزایش عادت خوب کتابخوانی دارند و در این مسیر از هیچ فعالیت مثبتی دریغ نمیکنند.ما سعی داریم کتابخوانی را در تک تک لحظه های زندگی افراد جامعه ایجاد کنیم و کتاب را به عنوان بهترین راه حل مشکلات بشری پیشنهاد دهیم. در رابطه با افسردگی به عنوان مهم ترین معضل اجتماعی که امروزه تا این حد همه گیر شده است نیز این قضیه صدق میکند. باغ آینه سعی دارد با استفاده از کتاب و آگاه سازی افراد از طریق مطالعاتی هدفمند مشکل افسردگی را ریشه کن نماید. در واقع با این کار علاوه بر ریشه کن ساخت افسردگی به عنوان یک حالت روانی منفی سرانه مطالعه کشور نیز افزایش میابد و این بهترین اتفاق در هر جامعه در حال رشد میباشد.

یکی از مهم ترین مواردی که باید از آن به عنوان اهداف دوره 2 واحد افسردگی یاد شود شناخت تیپ های شخصیتی است. هنگامی که صحبت از افسردگی میشود اذهان عمومی به سمت افراد درونگرایی میرود که تمایلی به ارتباطات گسترده ندارند. در صورتی که این افراد عموما به جهت تیپ شخصیتی که دارند نسبت به برقراری ارتباطات گسترده تمایل ندارند و برچسب افسردگی برای این افراد بسیار نامناسب است. گاها تنهایی و حالات درونی مختلف منجر به یافتن حجم عظیمی از آگاهی میشود. ما در باغ آینه قصد داریم شما عزیزان را به سمت آگاهی و شناخت ببریم و در پس این مطالعات گسترده در رابطه با افسردگی سعی در آگاه سازی شما عزیزان و دست یابی به شناخت کامل داریم. به همین جهت میتوان به عنوان یکی دیگر از اهداف دوره 2 واحد افسردگی از این مورد یاد کرد.

به عنوان آخزین مورد در رابطه با اهداف دوره 2 واحد افسردگی باید از ریشه کن شدن این حالت روانی در جامعه یاد کنیم. در واقع این مورد جزء اهداف اصلی باغ آینه در دوره 2 واحد افسردگی است. در تک تک مراحل آموزشی و فرهنگ سازی های این دوره به صورت مشخص میتوان این هدف را جست. البته هدف ما از تشکیل این دوره های فرهنگی تنها شناسایی افراد افسرده و کمک به بهود حال روحی این افراد نیست بلکه ما این دوره را تنها برای افزایش آگاهی افراد نسبت به این حالت روحی تشکیل دادیم. هنگامی که افراد نسبت به افسردگی آگاهی یابند قطعا توانایی تشخیص این حالات در وجود خود و ارافیان را کسب میکنند. در واقع دوره 2 واحد افسردگی نه تنها باعث ریشه کن شدن افسردگی با تشخیص زود هنگام در وجود شرکت کنندگان دوره 2 واحد افسردگی میشود بلکه طیف گسترده ای از افراد را تحت پوشش قرار میدهد زیرا شرکت کنندگان این دوره می توانند با انتقال اطلاعات خود به اطرافیان باعث افزایش آگاهی عموم مردم نسبت به افسردگی شوند و این موضوع همان جامعه ایده آل و پویا است.