دوره شاهنامه خوانی در کرج

دوره شاهنامه خوانی در کرج

مدرس : خانم مژگان حاجت پور

تعداد ساعت دوره : ۱/۵ ساعت در هفته

هزینه : تماس بگیرید

اطلاعات تماس

باغ آینه یک مجموعه فرهنگی هنری موفق در کرج بوده که بخش بزرگی از تمرکز خود را بر روی گام برداشتن در مسیر توسعه و بهبود حال و هوای روحیه ی ادبی جامعه نموده است. در این مسیر شاهنامه خوانی یکی از پس کوچه های به فراموشی سپرده ای بود که با کمک باغ آینه خواسته ایم تا راه ورودی آن را چراغانی کنیم و تلاش کنیم انگیزه ای دوباره برای ورق زدن برگی از تاریخ ادبی ایران را با برگزاری دوره شاهنامه خوانی بیدار کنیم. سعی کرده ایم تا دوره ای را برای دوست داران شاهنامه و فردوسی در مجموعه باغ آینه فراهم آوریم تا در کنار لذت بردن از خواندن آن، لحظاتی شاد و مفرح را در کنار دوستانشان داشته باشند. دوره شاهنامه خوانی باغ آینه توسط آقای هاشم میرزایی به صورت هر هفته یک روز و به مدت ۶ ساعت در ماه در این مجموعه دایر می باشد.

از این نامور نامه ی شهریار                 بمانم به گیتی یکی یادگار
کهن گشته این داستانها زمن                   همی نو شود بر سر انجمن
اگر زندگانی بود دیریاز                       بر این دین خرم بمانم دراز
یکی میوه داری بماند ز من                   که نازد همی بار او بر چمن

دوره شاهنامه خوانی باغ آینه به دنبال به تصویر کشیدن رنگ و بوی حماسی و اساطیری داستان های این منظومه کهن بوده، که با استقبال بخش بزرگی از افراد نسل های مختلف نیز همراه شده است. خواندن شاهنامه و ایجاد حال خوش است که نیاز آن در زندگی همه ی افراد به خوبی حس می شود، نیاز روحی و معنوی، که در این دنیای شلوغ و پر دغدغه، تنها مآمنی برای رسیدن به آرامش را رقم می زند.

شاهنامه خوانی در اصل خواندن اشعار گردآوری شده فردوسی در شاهنامه می باشد که با سبک و سیاق خاص خود روایت می شود. نوعی آواز است که فراز و فرودهای خاصی را در ابیات مختلف، بسته به نوع قهرمانی ها، پهلوانی ها، جنگ ها و نبردها در خود جای  داده است. آنچه که در تاریخ از محافل و مجالس شاهنامه خوانی یاد می شود، وجود دو نوع مختلف از اجرا را نشان می دهد؛ که یکی از آن مرتبط با مجالس اشراف و بزرگان بوده و دیگری در قهوه خانه ها برگزار می شده است.

حتی در گوشه ای از فرهنگ شاهنامه خوانی، اقوام لر ایرانی آن را با ساز می خواندند و از آن با عنوان “شه نومه خونی” یاد می کردند. شاید یکی از جذابیت های شاهنامه خوانی که از قدیم نیز وجود داشته است، بیان داستان ها با وجود قهرمان هایی در قالب اسطوره ها بوده که با گذشت زمان طولانی در قالب داستان های حماسی در آمده اند. از سوی دیگر شاهنامه آینه ی منعکس کننده ی فرهنگ، تمدن و اندیشه مردمانی است که در گذشته های دور در این خاک و بوم می زیسته اند و شاهنامه خوانی کمکی می باشد برای شناخت هرچه بیشتر آن و یادآوری آنچه که بر ایران گذشته است.

شاهنامه از کاملترین آثار هنری به زبان اصیل فارسی بوده که کاربرد بسیاری از واژگان آن در زمان حال به فراموشی سپرده شده است. بنابراین با نگاهی به شاهنامه با واژگان و معانی زیبای اصیل فارسی آشنا خواهید شد و کلمات جدیدی به دایره واژگان تان افزوده می شود. متن شاهنامه یکی از شیرین ترین متونی می باشد که در کتاب های ادبی در تاریخ ایران به چشم می خورد، و با گذشت سالیان طولانی از نوشته شدن آن، همچنان یکی از نمونه کتاب هایی است که امروزه نیز خواندنش بسیار روان می باشد.

افراد مختلف از نسل های گوناگون، از نوجوانان، جوانان و بزرگسالان می توانند در کلاس های شاهنامه خوانی شرکت کنند و از آن لذت ببرند. در دوره ی شاهنامه خوانی برگزار شده در باغ آینه با ایجاد زمینه ی مناسب، امکانی را فراهم آورده ایم تا با برانگیختن کنجکاوی افراد، آنها را مشتاقانه آماده ی آشنایی با نبرده ها، داستان ها، و قهرمان های شاهنامه که در بخش های مختلف آن آورده شده است، نماییم.

باغ آینه در راستای آشتی دوباره مردم با آنچه که از خاطر برده اند به شکل منسجمی برگزاری دوره شاهنامه خوانی را برای تجدید خاطری دوباره با فرهنگ به فراموش سپرده ایرانی را در کارنامه کاری خود قرار داده است. از محبوب ترین رسومی که از گذشته ها می توان به یاد آورد فرهنگ شاهنامه خوانی بوده که نه فقط برای بزرگسالان بلکه برای کودکان، نوجوانان و جوانان نیز محبوبیت زیادی داشته است. در نتیجه به خاطر این محبوبیتی که در تاریخ ما و در فرهنگ ها و اقوام مختلف ایرانی از شاهنامه خوانی به چشم می خورد، ما نیز خواسته ایم تا دوباره آن را زنده کرده و تا آنجا که امکان دارد آن را حفظ کنیم. داستان های پهلوانی و اساطیری که در این کتاب جادویی نهفته است سرچشمه ی بسیاری از نمادها می باشد که می توان با آن بسیاری از اخلاق ها و خصوصیات خوب انسانی را به تصویر کشید. این کتاب توانسته با زبانی بسیار زیبا و مجذوب کننده آن ها را به نسل هایی که آن را خوانده اند آموزش دهد. در کنار شاهنامه خوانی برای بزرگسالان،  در مجموعه باغ آینه دوره شاهنامه خوانی مخصوص کودکان در دو رده سنی ۳تا ۶ و ۶ تا ۱۰ سال نیز برگزار می شود تا همگی بتوانند با این اثر بزرگ تاریخی آشنا شده و از استفاده از آن نیز لذت ببرند.

بناهای  آباد گردد  خراب                      زباران و از تابش آفتاب
پی افکندم از نظم کاخی بلند                    که از باد و باران نیابد گزند

بی گمان همه ی ما شاهنامه را به عنوان یکی از برجسته ترین آثار هنری ایران می شناسیم و آن را ستایش کنیم، اما کمتر برایمان پیش آمده است که به غیر از کتابهای درسی مان تلاشی برای خواندن حتی بیتی از ابیات آن در طول زندگی خود کنیم. بنابراین شکل گیری دوره شاهنامه خوانی باغ آینه برای از بین بردن عطشی است که در فرهنگمان به دنبال فاصله گرفتن از شاهنامه حس می شود.

سبد خرید