کارگاه موسیقی مادر و کودک


کارگه موسیقی مادر و کودک

کارگاه موسیقی مادر و کودک :

امروزه با پیشرفتی که جامعه با آن مواجه بوده است کودکان نیازمند توجه بیشتری هستند ، باغ آینه به عنوان یک موسسه ی فرهنگی هنری برای رفع نیاز های کودکان در هر زمینه ای کلاس های آموزشی متفاوتی را با حضور اساتید و مربیان حرفه ای تشکیل می دهد تا از این طریق کمک اندکی در پرورش صحیح کودکان ایفا کند .

خب شاید اصلا با کارگاه های مادر و کودک آشنایی نداشته باشید به همین جهت لازم میدانیم توضیحات مختصری در مورد کلیات کارگاه مادر و کودک ارائه دهیم .

برای آشنایی با کارگاه موسیقی مادر و کودک لازم می دانیم توضیح کلی در مورد کارگاه مادر و کودک ارائه دهیم تا این موضوع و فعالیت های آن برایتان به وضوح مشخص گردد.

کارگاه مادر و کودک چیست ؟

کودکان وابستگی شدیدی به والدین خود بالاخص مادرانشان دارند ، روزی را به یاد آورید که قصد ورود به مدرسه را داشتید تا حس نگرانی و ترس جدا شدن از والدین چقد اثرات منفی در روحیه ی شما داشت؟

چقدر مضطرب بودید که برای نخستین بار از والینتان جدا شده اید و به تنهایی وارد اجتماع بزرگی مثل مدرسه شدید؟

تا چه حد ترس رو به رو شدن با افراد جدید را داشتید ؟

روان شناسان ما تمام ضعف های کودکان در سنین مختلف که باعث آسیب های فردی در سنین بالاتر می شود را مورد بررسی قرار دادند و در صدد رفع آن برآمدند.

پس از بررسی موارد مختلف به این نتیجه رسیدیم که کودکان نیازر به یک زمان برای رسیدن به آرامش هستند و باید در مدت زمانی به کودکان حس آرامش القاء گردد این حس آرامش تنها توسط مادران به فرزندان القاء می گردد پس کلاسی تحت عنوان کارگاه مادر و کودک تشکیل شد که در این کلاس کودک همراه با مادر خود در کلاس حضور میابد این حضور مادر در کلاس باعث ایجاد حس آرامش و امنیت به کودک می شود .

کلاس های مادر و کودک دقیقا فضایی را ایجاد می کند که کودکان وارد اجتماع بزرگ تر شوند اما بدون ترس مواجه شدن با افراد متفاوت زیرا تکیه گاه کودک نیز در این کلاس ها حضور دارد و مانع از وجود هر حس تشویش و نگرانی در وجود  کودک می شود .

پس از کلاس های مادر و کودک ، کودکان آمادگی شرکت در کلاس های مستقل را دارند بررسی ها نشان داده است کودکانی که در کلاس های مادر و کودک شرکت می کنند اعتماد به نفس بالاتری نسبت به سایر کودکان برخوردارند و در کارهای خود استقلال بیشتری دارند .

در حالت کلی کارگاه مادر و کودک در سنین مختلف و با اهداف به خصوصی تشکیل یافته است که شامل مهارت هایی است که کودکان برای تکامل و رشد خود به آن نیاز دارند .

با برآورد نیازهای کودکان کلاس های به مرحله ی ظهور رسیدند و بالطبع کارگاه های مادر و کودک مختلفی تشکیل یافت  که یکی از انواع آن کارگاه موسیقی مادر و کودک است .

موسیقی از جمله مهارت هایی است که افراد زیادی در آن استعداد دارند همچنین افرادی نیز در این حوزه استعداد نهفته ای دارند که هیچ گاه کشف نشده است .

والدین به عنوان مسئول تربیت و رشد کودکان موظف هستند کودکان را در معرض راعه های مختلف قرار دهند تا استعدادهایشان کشف و شکوفا گردد ، موسیقی یکی از مواردی است که مستلزم آموزش های به خصوص و پایه ای است اگر استعداد کودکان در زمینه ی موسیقی در سنین کودکی کشف گردد آینده ای روشن تر در انتظار کودکان است زیرا کودک در این سن ذهنی آماده ی پذیرش اطلاعات پایه ای و اساسی دارد و با دریافت اطلاعات پایه ای و در صورت وجود استعداد در این زمینه آینده ای روشن در حزه ی موسیقی خواهد داشت .

کارگاه موسیقی مادر و کودک دقیقا به جهت شکوفایی استعداد موسیقی کودکان در آغوش گرم مادرشان برگزار میگردد .

تاثیر موسیقی در رشد کودک

در کارگاه موسیقی مادر و کودک دقیقا به آموزش موسیقی کودک پرداخته می شود شاید گروهی بر این تصور باشید که اصلا موسیقی چه منفعتی برای کودکتان دارد و چه لزومی به آموزش آن در این سن هست به همین جهت در این قسمت به تاثیرات موسیقی بر کودک می پردازیم.

نقش موسیقی در وجود بشر امری غیر قابل انکار است ، موسیقی مستقیما بر رشد کودکان تاثیر گذار است در این قسمت قصد داریم به اثراتی که موسیقی بر وجود بشر در هر سنی دارد می گذارد بپردازیم :

موسیقی و تقویت حافظه :

موسیقی از جمله فعالیت هایی است که تمام ذهن را درگیر می کند و باعث تقویت حافظه ی فرد می شود در حالت کلی موسیقی با ظرافتی که دارد فرد را با قوانین مختلف موسیقی آشنا می سازد اما این آموزش ها در هر سن متفاوت می باشد و قاعدتا آموزش موسیقی برای کودکان اندکی سبک تر از سایر سنین می باشد اما در حالت کلی همین که کودک در این کلاس ها حضور پیدا می کند و با مبانی موسیقی آشنایی پیدا می کند ناخودآگاه ذهنش با چالش جدید رو به رو خواهد شد ، کودکی که حتی قادر به تفکیک صداهای متفاوت از هم نبود با این کلاس ها قادر به تشخیص صداهای زیر ، بم  ، درک ریتم و ملودی و… خواهد شد .

این قابلیت باعث می شود ذهن کودک همواره رشد کند و با مسائل مختلفی از موسیقی آشنایی پیدا کند به نحوی که کودکی خردسال انواع نت های موسیقی را تشخیص می دهد و آنقدر ذهن قدرتمندی پیدا می کند که قادر به تفکیک ملودی های مختلف از یکدیگر است .

تمام این عوامل باعث ایجاد چالش در ذهن کودک می شود و هر آوایی او را به فکر می برد که این موارد منجر به تقویت حافظه ی کودکان می شود .

طبق پژوهش های صورت گرفته افرادی که پیش زمینه ای در موسیقی دارند از ذهن قدرتمند تری نسبت به سایر افراد برخوردارند محققان تعدادی از دانش آموزان که سابقه ی آموزش موسیقی کودک را داشتند انتخاب کردند و سطح نمرات درسی آنها را با دانش آموزانی که سابقه ی موسیقی کودک را نداشتند مقایسه کردند پس از انجام تست های مربوطه به قدرت ذهن افرادی که در دوران کودکی به فعالیت های موسیقی می پرداختند پی برده شد .

پس از چندین مطالعه و تحقیق و پژوهشی که در این زمینه صورت گرفت این نتیجه حاصل شد که حافظه قابلیت تقویت از طریق موسیقی را دارد .

موسیقی و قدرت تکلم کودک :

نوزادان نیز از این قاعده مستثنی نیستند کودکان در سنین ابتدایی خود در حال آموختن کلمات مختلف هستند اما اگر کمی دقت  کنید حتی در این زمینه نیز در بین کودکان تفاوت هایی وجود دارد اگر دقت داشته باشید کودکانی که دایره لغات بیشتری نسبت به سایرین دارند پیش زمینه ی موسیقی دارند و این موضوع باعث تقویت حافظه و حتی قدرت تکلم آنها می شود .

طبق اطلاعاتی که پژوهشگران با تحقیقات متفاوت کسب کردند موسیقی مستقیما بر ذهن تاثیر می گذارد به نحوی که قسمت هایی از ذهن فقط با موسیقی و فعالیت های موسیقی فعال می شود .

موسیقی و افزایش IQ :

یکی از محققان صاحب نام تصمیم گرفت تاثیر آموزش موسیقی کودک را مورد بررسی کند بدین مظور تست IQ از کودکان در گروه های مختلف اخذ کرد پس از بررسی های لازمه این نتیجه به دست آمد که کودکانی که با موسیقی آشنایی دارند از سطح IQ بالاتری نسبت با سایر کودکان برخوردار هستند .

موسیقی و مهارت های فضایی و مکانی :

طبق پژوهش های صورت گرفته موسیقی باعث تقویت هوش فضایی کودک خواهد شد شاید این جمله برایتان کمی ناملموس باشد به همین جهت لازم می دانیم ندکی توضیح در مورد آن ارائه دهیم تا به وضوح برایتان مشخص گردد .

کودکان از هر جسمی که در اطرافشان وجود دارد تجسم خاصی دارند و موسیقی باعث تجسم بهتر از اجسام اطراف به کودک می شود .

شاید بتوان به این قابلیت کودکان عنوان ذهن دو بعدی را نهاد کودکانی که آشنایی بیشتری با موسیقی دارند ذهنشان تا حدی قدرتمند می گردد که توانای این موضوع را پیدا می کنند که در حین انجام عملیات ریاضی قادر به فکر کردن به موضوع دیگری خواهند داشت .

تاثیر کارگاه موسیقی مادر و کودک

تمام این موارد باعث شد تا باغ آینه به عنوان یک موسسه ی فرهنگی هنری که همواره دغدغه ی پرورش کودکانی با انگیزه با ذهنی قدرتمند را دارد تصمیم بر تشکیل کارگاه های موسیقی مادر و کودک  گرفت تا کودکان بدون دغدغه ی جدایی از مادرانشان به یادگیری موسیقی بپردازند .

تاثیراتی که کارگاه موسیقی مادر و کودک ، بر کودکان می گذارد نیز مورد بررسی قرار گرفت و به جهت روشن شدن این موارد برای شما عزیزان در این قسمت ذکر کردیم .

 • فعالیت دو نیم کره ی مغز
 • آمادگی کودک برای حضور در اجتماع
 • آمادگی کودک برای انجام فعالیت های گروهی
 • افزایش قدرت شنوایی کودک
 • نقش پذیری کودکان
 • افزایش رشد ذهنی کودکان
 • خلاقیت موسیقی
 • آشنایی با نت های موسیقی
 • افزایش مهارت های گفتاری کودک
 • تقویت و افزایش هوش IQ کودک
 • القاء حس استقلال طلبی به کودک
 • افزایش عزت نفس کودک
 • افزایش اعتماد به نفس کودک
 • آشنایی کودک با اصول سازهای مختلف
 • افزایش یادگیری علم ریاضی کودک
 • رشد حواس پنج گانه در کودک

مام موارد فوق به همراه مادران صورت می گیرد و در تمام مسیر مادر همراه فرزند دلبند خود است که این مورد نتها باعث جلوگیری از احساس تشویش کودکان می شود بلکه باعث میشود مادر با عشق و محبتی که نسبت به فرزند خود دارد در مسیر یادگیری حامی کودک باشد فارق از این موارد وقتی مادر همراه کودک در این کلاس ها حضور پیدا میکند باعث میشود تا در جریان جزئیات آموزش قرار گیرد و این موضوع باعث میشود که کودک در خانه نیز در معرض آموزش قرار گیرد زیرا مادر در کارگاه موسیقی مادر و کودک حضور داشته و می تواند این آموزش ها را در هر زمان دیگر برای کودک تکرار کند که این موضوع باعث تقویت موسیقی کودک خواهد شد.

بازی موسیقی کودک

کارگاه موسیقی مادر و کودک

اگر بخواهیم عنوان دیگری برای کارگاه مادر و کودک ارائه دهیم میتوانیم به بازی موسیقی اشاره کنیم . کودکان در سه سال ابتدایی زندگی خود رشد هیجان انگیزی دارند بیشترین رشد ذهنی و حرکتی که کودکان از خود نشان می دهند دقیقا در سه سال ابتدایی زندگی به واقعیت می پیوندد اما در کنار تمام این موارد باید به نکاتی توجه کنیم این سن حساس ترین سن برای کودکان است این رشدهای ذهنی و جسمانی به خودی خود به کمال نمیرسد بلکه والدین در وجود و شکل گیری آن بی تاثیر نیستند ، این والدین هستند که تمام این قابلیت های ذهنی و جسمی را به کودک آموزش می دهند و با تمرین مداوم است که این عوامل ملکه ی ذهن کودک می شود البته در حالت کلی کودک تحت تاثیر محیط اطراف اعم از تلوزیون ، جامعه است اما بیشترین تماس را با والدین خود دارد پس والدین هستند که باید در جهت تقویت قوای کودک تلاش کنند و گام بردارند .

در کارگاه موسیقی مادر و کودک آموزش حرکت با ریتم به کودکان ارائه می شود و این موضوع یکی از تاثیرگذارترین آموزش هایی است که در کارگاه موسیقی مادر و کودک برای کودکان نوپا صورت می گیرد .

در کارگاه موسیقی مادر و کودک بازی ها و فعالیت های گروهی صورت می گیرد که باعث افزایش مهارت های اجتماعی کودکان ، هماهنگی ریتم بدن مادر و کودک ، بهبود ارتباط مادر و فرزند ، حس آرامش به مادر و کودک و… می شود .

کارگاه موسیقی مادر و کودک با حضور بهترین مربیان موسیقی در سطح استان البرز برگزار می گردد که توام با علم موسیقی به اصول و علوم روانشناسی کودک در این سن آشنایی دارند برگزار می گردد مربیان ما با مهارت هایی که در زمینه ی اصول آموزشی و تربیتی کودکان دارند تمام حساسیت های این گروه سنی را در نظر میگیرند و مطابق آن آموزش هایی ارائه می دهند که تمام این عوامل باعث می گردد کارگاه موسیقی مادر و کودک علاوه بر در نظر گرفتن بعد آموزشی باعث ایجاد علاقه به حوزه ی موسیقی گردد.

کارگاه موسیقی مادر و کودک

کارگاه موسیقی مادر و کودک را به گروهی از کودکان که سن آنها کمتر از ۳ سال است بسیار پیشنهاد می کنیم زیرا این کودکان در مرحله ی رشد حسی حرکتی هستند و همانطور که در قسمت های فوق به آن اشاره شد در حالت کلی موسیقی تاثیر مستقیمی بر تقویت حواس پنجگانه دارد که کارگاه موسیقی مادر و کودک برای این گروه سنی موجب تقویت حواس پنج گانه می گردد و این موضوع در نهایت باعث برتری کودک شما نسبت به سایر دوستان هم سن خود خواهد شد.

شاید این موضوع برایتان سوال برانگیز باشد که کارگاه موسیقی مادر و کودک چطور باعث تقویت قوای پنج گانه ی کودک می شود ، فعالیت های موجود در کارگاه موسیقی مادر و کودک کاملا بر مبنای بازی های کودکانه است همانطور که بارها و بارها در تمام کلاس های مربوط به کودکان ذکر کردیم کودک در این سن اصلا نباید تحت آموزش های مستقیم قرار گیرد زیرا این آموزش مستقیم نه تنها نتیجه ی دلخواه را ارائه نمیدهد بلکه باعث ایجاد نتیجه ی معکوس در این مورد می گردد به همین جهت کارگاه موسیقی مادر و کودک نیز بر مبنای بازی های کودکانه است که بر حواس پنج گانه ی شنیداری ، حرکتی ، لمسی و دیداری تاثیر بسزایی می گذارد . به این صورت که فعالیت هایی که بر قوه ی شنیداری کودک تاثیر می گذارد بر اساس گوش دادن به موسیقی شکل می گیرد و کودک در این مورد با صداهای تند و تیز و زیر و بم آشنایی پیدا می کند و کمک کم کودک از این طریق با نت های موسیقی آشنا می شود .

قبل تر متذکر شدیم که کارگاه موسیقی مادر و کودک باعث تقویت قوای حرکتی کودک نیز می گردد کل کارگاه مادر و کودک بر مبنای موسیقی شکل می گیرد قسمتی از زمان کلاس به حرکات بدنی کودک اختصاص میابد که تمام این حرکات بدنی به صورت گروهی انجام می گردد.

لازم به ذکر است که تمامی فعالیت های کارگاه موسیقی مادر و کودک به صورت گروهی و تیمی انجام می گردد که این موضوع به خودی خود کودکان را با فعالیت های گروه آشنا می سازد و آنها را به فعالیت های اجتماعی بیشتر سوق می دهد که این فعالیت های گروهی در این سن دستاورد های مختلفی دارد و مهم ترین آن افزایش هوش اجتماعی کودک است .

کارگاه های موسیقی مادر و کودک به واسطه ی فعالیت های ریتمیکی که دارد به بهترین شکل باعث تقویت قوای حرکتی کودک خواهد شد البته کودکانی که سن آن ها کمتر از ۳ سال است به خودی خود قادر به انجام فعالیت های جسمانی نیستند یا اگر هم این توانایی را داشته باشند به صورت هدفمند نمیتوانند آن را به صورت هدفمند انجام دهند اما با تمام این موارد باتوجه به تمام تحقیقاتی که در این زمینه تا به حال صورت گرفته است مادران نقش پررنگی دارند و تمام آموزش ها به واسطه ی مادران انجام میشود حتی این حرکاتی که کودک قادر به انجام آن نیست نیز با کمک مادران انجام میگردد و این موضوع از برترین نکات کارگاه موسیقی مادر و کودک است .

کودکان در این سن قادر به حرکت های دقیق و تعریف شده ای نیستند تنها قابلیت آنها راه رفتن به صورت چهار دست و پا و یا  خطی است اما به واسطه ی آموزش های مربوطه که در کارگاه موسیقی مادر و کودک صورت می گیرد او میتواند در کنار مادر خود و در آغوش گرم او حرکات تعریف شده ی بیشتری انجام دهد و از این طریق است که مغز او با رشد سریع تری نسبت به هم سن و سالان خود رو به رو می شود.

کارگاه موسیقی مادر و کودک

کارگاه موسیقی مادر و کودک از چه نگرش هایی الهام گرفته است

در حالت کلی در مورد کارگاه موسیقی مادر و کودک تحقیقات بسیاری صورت گرفته است تا نتیجه ای درست اخذ گردد یکی از تاثیرگذار ترین نگرش ها در زمینه ی تدریس در کارگاه موسیقی مادر و کودک نگرش موسیقی دان و آهنگ ساز معروف آلمانی به نام ” کارل هاینریش ماریا ارف ” معروف به کارل ارف است .

کارل ارف بنیان گزار شیوه ی تدریس موسیقی کودک است دیدگاه وی تاثیر عمیقی برای متد آموزش موسیقی کودکان داشت ، اساس آموزش عناصر موسیقی و حرکات کودکان نیز منطبق بر نظریه ی کارل ارف بنا نهاده شده است که امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت از این متد آموزشی برای کارگاه موسیقی مادر و کودک استفاده می گردد.

معمولا کلاس های موسیقی کودکان ۲-۴ سال و کارگاه موسیقی مادر و کودک مطابق بر این نظریه است و تا کنکون هیچ گونه ضعف و ایرادی بر این نظریه وارد نشده است و همچنان نیز محبوب است و در حال انجام می باشد .

ارف موسیقی کودک چیست

تمام والدینی که در جست و جوی کاس های موسیقی برای کودکانشان هستند قطعا بار ها و بارها با واژه ی ارف موسیقی مواجه شده باشند ، ارف موسیقی کودکان همان اصول اولیه موسیقی و آشنایی با نواختن سازهای ابتدایی در حوزه ی موسیقی است .

ارف موسیقی کودکان آنها را برای آموزش های موسیقی جدی تر آماده خواهد کرد ، در ارف موسیقی کودک آموزش هایی برای آشنایی آنها با سازهای ابتدایی و ساده تری همچون بلز ، طبلک ، فولوت و… صورت می گیرد و شاید به نحوی اسباب  استعدادیابی کودکان از این طریق فراهم گردد و میزان علاقه ی کودکان به سازهای مختلف از این روش نیز سنجیده خواهد  شد به نحوی که کودک در آینده به صورت تخصصی تری به نواختن ساز انتخابی بپردازد.

نکته ای حائز اهمیت در آموزش موسیقی در کارگاه موسیقی مادر و کودک آوا و کلام ریتمیک است ، کودکان به شدت مجذوب آوا و کلام مربی و مادرانشمیشوند اگر حالت ریتمیک به آن دهید این جذابیت چند برابر خواهد شد همچنین تولید اصوات کوبه ای از دیگر مزایای کارگاه موسیقی مادر و کودک است ، منظور از اصوات ریتمیک همان پا کوبیدن با ریتم به خصوص ، بشکن زدن  ، دست زدن های ریتمیک و… م باشد .

ویژگی های کارگاه موسیقی مادر و کودک باغ آینه

 • استفاده از اساتید خبره و مجرب در حوزه ی موسیقی
 • فضای مهیج و متناسب با روحیات کودکان
 • ابزار آموزشی مناسب و استاندارد
سبد خرید