کلاس اوریگامی در کرج

مدرس

تعداد ساعت دوره

هزینه : تماس بگیرید

اطلاعات تماس

[thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” read_more_link=”tel:02634468806″ read_more_link_to=”title” link_to_icon=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-phone” layout_pos=”right” title=”34468806 – 026″][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” read_more_link=”tel:02634469172″ read_more_link_to=”title” link_to_icon=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-phone” layout_pos=”right” title=”34469172 – 026″]

شما می توانید برای رزرو اینترنتی دوره به راحتی ضمن پرداخت 50 هزار تومان از مبلغ دوره آن را رزرو نمایید. بخش فنی باغ آینه با شما تماس گرفته و آن را تایید می نماید. مابقی مبلغ دوره به صورت حضوری دریافت می شود.

آموزش اوریگامی یکی از نوین ترین آموزش هایی است که امروزه بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است .استقبال کلاس آموزش اوریگامی بیشتر توسط کودکان بوده است و باعث افزایش خلاقیت این گروه سنی شده است.

یکی از کلاس های آموزشی که امروزه طرفداران بسیاری به خود اختصاص داده است کلاس آموزش اوریگامی است ، این کلاس بر مبنای یک هنر ژاپنی می باشد .

شاید برای شما که در حال خواندن این متن هستید سوال پیش آید که اصلا اوریگامی که نوعی هنر ژاپنی است به چه می پردازد و اصلا به چه معنی است ؟

اجازه دهید یکی از خاطرات مشترک دوران کودکی را مرور کنیم تا بیشتر متوجه واژه ی اوریگامی و نوع آموزش آن شویم ، همه ی ما در دوران کودکی با استفاده از یک کاغذ ساده موشک ، قایق ؛ قورباغه و… می ساختیم اوریگامی دقیقا همین هنر است که پیشرفت کرده است و اشکال مختلفی با قوه ی تفکر و خلاقیت بشر ساخته شده است.

اوریگامی ” هنر کاغذ و تا ” ، در کشور ژاپن از محبوبیت بسیاری برخوردار است البته این محبوبیت تنها منوط به کشور ژاپن نیست امروزه با پیشرفت تکنولوژی هیچ علم و روشی در یک کشور باقی نمی ماند با استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی علم مدام در حال گردش است به واسطه ی یک ویدئوی ساده تمام روش های مختص یک منطقه قابلیت انتشار در سراسر جهان را دارد اوریگامی نیز مانند سایر علوم و هنر ها به کشور عزیزمان رسید و تا کنون با استقبال بینظیری مواجه شد.

با استفاده از این هنر با روش های مختلف تاهای هندسی اشکال زیبا و ارزشمندی خلق میشود در حالت کلی اوریگامی در لغت به معنای ” تا کردن کاغذ ” است .

البته شاید نظرات عامیانه بر این اساس باشد که تا زدن کاغذ نیاز به کلاس ندارد اما اوریگامی انواع مختلف تا زدن کاغذ را مورد استفاده قرار می دهد تا اشکال زیبایی خلق گردد و این روش های تا زدن تنها مربوط به کشور ژاپن نمی باشد بلکه امروزه با گسترش اوریگامی در سایر کشورها روش های مختلف تا زدن خلق شد که این روش های تا زدن را مدیون خلاقیت افراد مختلف در سراسر جهان هستیم .

نکته ای که در اوریگامی اهمیت دارد و از همین روی بسیاری از والدین را ترغیب می کند که به این آموزش روی آورند عدم استفاده از قیچی و لوازم خاصی برای برش کاغذ است این نوع هنر صرفا از تا زدن استفاده می کند از یک کاغذ در سایز مربع کار شروع می شود و به یک طرح زیبا ختم خواهد شد گاها هر برش از این طرح زیبا را با رنگ های مختلف نمایش می دهند و با این کار جذابیت طرح های هنری خود را چند برابر می نمایند.

تا کنون باید به این موضوع پی برده باشید که پایه ی هنر اوریگامی بر اساس کاغذ است و به نوعی ظهور هنر اوریگامی را باید مدیون اختراع کاغذ باشیم .

اختراع کاغذ به سال 100 میلادی برمیگردد که مردم چین پس از سال ها تلاش قادر به ساخت اولین کاغذ شدند البته ناگفته نماند در آن دوران ساخت کاغذ به صورت یک راز بزرگ بود که منحصرا در کشور چین وجود داشت و تا مدت های بسیار طولانی کسی از راز ساخت آن آگاه نشده بود .

پس از سالیان متوالی که کاغذ فقط در اختیار مردم چین بود این راز بزرگ توسط راهبان بودایی فاش شد و از چین به ژاپن منتقل گردید ، شاید فاش شدن این راز بزرگ باعث ایجاد تحولی عظیم در جهان شد و نحوه ی ساخت کاغذ بین کشورهای مختلف مرسوم شد به این ترتیب بود که روز به روز پیشرفت های عظیم و قابل ستایشی در کشورهای مختلف در سراسر جهان صورت گرفت .

برای اولین بار استفاده ی کاغذ در اروپا صورت گرفت البته پیش از آن مردم کشور انگلستان از کاغذ در حوزه های بسیاری استفاده می کردند اما اولین کارگاه کاغذ سازی مختص به کشور اروپا می باشد .

ما در قسمت های قبل به این موضوع اشاره کردیم که هنر اوریگامی از ژاپن نشات می گیرد اما افرادی بر این باور هستند که این هنر سال ها قبل توسط مردم کشور چین آغاز گزدیده است البته این باور نادرست نیست زیرا مردم کشور چین در مراسم تدفین از خانه هایی که از کاغذ ساخته شده بود استفاده می کردند اما با وجود این شواهد ما همچنان بر این باور هستیم که هنر اوریامی مختص مردم کشور ژاپ بوده است و از آن کشور گسترش یافت امروزه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

البته این موضوع ناگفته نماند باتوجه به تکنولوژی آن زمان کاغذ و ساخت آن بار مالی زیادی داشت و در آن زمان برای تفریح یا گذراندن اوقات فراغت از اوریگامی استفاده نمیکردند بلکه فقط در مراسم خاصی از جمله ازدواج ، تدین و… از این هنر استفاده میشد . یکی از مواردی که در آن زمان از اوریگامی استفاده می کردند ساخت پروانه های نر و ماده برای مراسم ازدواج بود .

اوریگامی در دوره های مختلف زمانی توسط مردم ژاپن مورد استفاده قرار می گرفت اما اوریگامی تا قبل از دوره ی موروماچی پیشرفت اندکی داشت اما از آن دوره به بعد اوریگامی به صورت اصولی و مدرن توسط نویسنده ای ناشناس نگاشته شد و روش های جالب و خلاقانه ای برای خلق آثار هنری در این کتاب معرفی گردید .

سال ها بعد از دوره ی موروماچی اوریگامی در دوره ای به نام ادو به صورت یک سرگرمی متداول در ژاپن مرسوم شد که مردم در سنین مختلف به عنوان سرگرمی هیجان انگیز از این هنر استفاده می کردند .

با گذر زمان کتاب های تعددی از هنر اوریگامی توسط اساتید بزرگ ژاپنی نگاشته شد و تا حدی پیشرفت کرد که وارد نظام آموزشی کشور ژاپن شد و در مهد کودک ها به آموزش آن پرداختند تا کودکان بیش از پیش ه فعالیت های دستی و هر های باستانی کشور آشنایی پیدا کنند .

از آن زمان به بعد با متداول شدن هنر اوریگامی کاغذ هایی در ابعاد 15 *15 به صورت وسیعی در بازار فروخته می شد و با استقبال بینظری مواجه گردید.

تنها وسیله ی مورد نیاز برای کلاس آموزش اوریگامی کاغذ است و گاها از قیچی نیز برای برش استفاده می شود شاید آموزش اوریگامی یکی از کم هزینه ترین کلاس هایی است که تا بحال وجود داشته است زیرا برای آموزش آن به هیچ ابزار به خصوصی نیاز نخواهیم داشت غیر از یک برگ کاغذ ساده .

البته برای روح بخشیدن به طرح های کودکان در این کلاس از کاغذ رنگی های مختلف یا مقواهایی که ضخامت خیلی کمی دارد استفاده می شود یا در صورت صلاحدید مربی برای هنرجویانی که ضعف در رنگ آمیزی دارند از مداد رنگی نیز استفاده می شود تا طرحی زیبا و چشم نواز خلق گردد.

کاغذهای مورد ستفاده در کلاس اوریگامی معمولا در ابعاد مربع و در سایز 12 * 20 سانتی متر می باشند اما ابعاد و سایز کاغذ وابسته به طرح است .

آموزش اوریگامی نوعی کلاس هنری است که همانند سایر هنر ها مستلزم دقت و ظرافت بیش از اندازه می باشد . البته دقت و ظرافت تنها لازمه ی این هنر نمی باشد بلکه برای خلق آثار زیبا و چشم نواز نیاز به آوزش های مربوطه دارید تا با قواعد و اصول اولیه ی این هنر آشنایی پیدا کنید هرچقدر هم که دقت و ظرافت داشته باشید اما با اصول اولیه آشنایی نداشته باشید نمی توانید به نتیجه ی مورد نظر دست یابید.

در این کلاس مربی در هر درس به آموزش یک مدل بخصوص می پردازد درواقع هر آموزشی که در جلسات صورت می گیرد چارچوب اصلی مدل مورد نظر را تشکیل می دهد و به هنر جو در ساخت چندین شکل مختلف کمک می کند .

در طی جلسات با ساخت اشکال مختلف به تدریج بر طرح های هر درس مسلط می شوید ، نکته ی حائز اهمیت در کلاس اوریگامی خلاقیت هنرجو است در طول آموزش ها اصول خاصی آموزش داده می شود که هنر جو با تقلید و تکرار این اصول با استفاده از قوه ی خلاقیت خود قادر به ساخت اشکال جدیدتری خواهد بود.

قواعد اصلی هنر آموزش اوریگامی :

1 – برای دقت بیشتر عمل تا زدن کاغذ ها بر روی یک میز یا سطح صاف و سخت انجام شود.

2 – دقت بالا برای انجام تا

3- برای تا زدن و ایجاد خط عمیق حتما از ناخن و خط کش استفاده شود .

4- کاغذ از لحاظ ضخامت و رنگ به درستی انتخاب گردد

5- آموزش های ارائه شده و اصول ابتدایی در ارائه ی هر طرح رعایت شود.

اوریگامی در کیهان شناسی :

اوریگامی در کیهان شناسی تاثیر بسزایی داشته است زیرا در سال های گذشته اخترشناسان قادر به پرتاب تسکوپ های فضایی با سایز و ابعاد تلسکوپ های زمینی نبودند و برای ل این مشکل به دنبال یافتن راه حلی مناسب بودند به همین جهت روشی به نام fold کردن تلسکوپ های فضایی را ارائه دادند ، در این روش دقیقا همان علم و هنر اوریگامی به کار گرفته شده است درواقع با استفاده از علم اوریگامی تلسکوپ هایی که ابعاد بسیار زیادی داشتند با اعمال چند تا به ابعاد مناسب تبدیل شدند و از این طریق انتقال آنها سهولت یافت.

اوریگامی در ریاضی :

ارتباط مستقیم اوریگامی و علم ریاضیات موضوعی غیر قابل انکار است درواقع تنها علم ریاضی است که قادر به توجیه و ابداع روش های اوریگامی می باشد اما برای روشن شدن این ارتباط به مثالی روی می آوریم ، موضوعی در علم ریاضیات همواره مورد سوال بود ” سه قسمت کردن زاویه در علم ریاضیات ” و این سوال مهم 20 سال پیش توسط علم اوریگامی به جواب رسید.

کاربرد اوریگامی در بیولوژی :

شاید بتوانیم کاربرد اوریگامی در بیولوژی را امری بسیار مهم تلقی کنیم زیرا در سال های اخیر با استفاده از روش folding پروتئین ها و DND پروتئین های بسیار زیادی ساخته شده است .

کاربرد اوریگامی در علوم مهندسی :

اوریگامی تاثیر بسزایی در علوم مهندسی دارد اگر بخواهیم به اطراف خود نگاه کنیم شاید هزاران مورد را مشاهده کنیم که اوریگامی در آن دخیل بوده است یکی از صدها مواردی که اوریگامی در آن استفاده شده است و جان صدها انسان را نجات داده است air bag اتوموبیل ها است که تحول عظیمی در صنعت خودرو سازی ایجاد کرد و به واسطه ی این پیشرفت جان هزاران انسان در هنگام تصادف وسایل نقلیه نجات یافت.

اوریگامی در زندگی روزمره :

اوریگامی در زندگی روزمره بسیار تاثیر گذار بوده است به صورتی که انجام بسیاری از کارهای غیر ممکن توسط این هنر و علم ممکن تلقی شده است اجازه دهید با مثال ساده ای در این مورد بیان کنیم تصور کنید قصد داشته باشیم نقشه ی یک جاده را با تمام جزئیات در اختیار انسان ها قرار دهیم آیا این کار امکان پذیر است ؟

مسلما این امری امکان ناپذیر خواهد بود حتی اگر مقیاس را تغییر دهیم باز هم نخواهیم توانست نقشه ای با جزئیات دقیق داشته باشیم تنها راه حل این مشکل استفاده از علم اوریگامی است با استفاده از این علم به راحتی می توان نقشه ی جغرافیایی یا نقشه ی سیستم حمل و نقل شهری را با جزئیات دقیق در اختیار مردم قرار داد و از این طریق است که می توانیم تاثیر مثبتی از این علم اوریگامی را در زندگی روزمره داشته باشیم.

یک مثال دیگر که بسیار جالب توجه است وسایل خانه folding است امروزه باتوجه به ساختمان های کوچکی که موجود می باشد وسایل خانه به صورت تاشو ساخته می شوند که در عین حفظ فضای داخلی خانه بهترین کاربرد را از وسایل داشته باشند.

یکی از اساتید دانشگاه کیوتر به نام ” تاکتوشی نوجامی ” که مدرس علم اوریگامی نیز می باشد بر این عقیده است که علم اوریگامی تنها علمی است که در تمام جوانب و حوزه های مختلف کاربرد دارد .

ایشان بر این باور هستند که روزی خواهد رسید که مردم در خانه های خود بر روی مبل های تاشو نشسته اند و با وقوع زلزله هیچ نگرانی نخواهند داشت و چای خود را میل می کنند زیرا اوریگامی باعث ساخت خانه هایی تاشو نیز خواهد شد . ساخت خانه هایی که قابلیت تا شدن داشته باشند یکی از بهترین اتفاقاتی است که با به وقوع پیوستن آن احتمال خطرات طبیعی از جمله سیل و زلزله تا حد بسیار بالایی کاهش خواهد یافت .

البته امروزه این رویا تا حدودی به واقعیت پیوسته است ، کشور ژاپن که بر روی گسل واقع شده است به ساخت خانه هایی اقدام کرده است که حین وقوع زلزله تا حد بالایی در امان خواهند ماند.

امروزه اتوموبیل ها و جاده ها به عنوان یکی از عوامل پر خطر محسوب می شوند که سالانه جان بسیاری از افراد در اثر تصادفات جاده ای در خطر خواهد افتاد دانشمندان در پی ساخت اتوموبیل هایی با استفاده از علم اوریگامی هستند اگر چنین اتوموبیل هایی ساخته شود تا حد بسیار زیادی تصادفات جاده ای کاهش خواهد یافت . یک صحنه ی تصادف را به خاطر آورید ، تا چه حد وحشتناک به نظر می رسد ، با ضربه ای شدید نه تنها وسیله ی نقلیه به شدت آسیب می بیند بلکه جان انسان ها نیز در خطر خواهد افتاد حال حالتی را تصور کنید که تصادفی وقوع یافته است .

اوریگامی حتی در ساخت ابر تلسکوپ جهان نیز نقش بسزایی داشته در حال حاضر تلسکوپی به نام چشم شیشه ای با استفاده از علم اوریگامی ساخته شده است که قابلیت باز و بسته شدن دارد عملکرد این تلسکوپ به نحوی است که مانند یک گل باز و بسته می شود . البته شاید تصور کنید که مساحت این تلسکوپ اندک باشد اما جالب است بدانید مساحت این تلسکوپ در حالت باز شده از یک زمین فوتبال بزرگتر است در طراحی و ساخت این ابر تلسکوپ از نرم افزار تری میکر استفاده شده است و طراحی این ابزار نجومی هیجان انگیز توسط یکی از پژوهشگران سابق ناسا صورت گرفته است که این پژوهشگر گرانقدر در علم اوریگامی نیز تبحر خارق العاده ای داشته که به واسطه ی آن توانست این ابر تلسکوپ را بسازد و تحول عظیمی در علم نجوم و کیهان شناسی ایجاد کرد.

با استفاده از اوریگامی کتابخانه هایی مجلل و کاربردی ساخته شده است که فضای بیشتری نسبت به سایر کتابخانه ها دارد و به سبب این فضای بیشتر کاربرد آن نیز بیشتر خواهد بود.

اوریگامی در معماری :

از جمله کاربردهای اوریگامی می توان به معماری اشاره کرد ، معماری یکی از علومی است که مستلزم طرح هایی سه بعدی و مفهومی است این امر با اوریگامی سهولت یافته است .

زمان طولانی است که معماران در حال بررسی ” معماری مطابقت پذیر ” هستند و این امر به واسطه ی طرح های مفهومی امکان پذیر است که اوریگامی باعث سهولت آن شده است.

باغ آینه به صورت تخصصی به دنبال جدیدترین آموزش های کارآمد برای تمام سنین است به همین روی این موسسه ی فرهنگی هنری همواره برگزار کننده ی کلاس های مختلف با متد آموزشی جدید می باشد.

اوریگامی نیز یکی از آموزش های جدید و کاربردی برای تمام سنین است که اهداف برگزاری آن را در ذیل ملاحظه می نمایید.

افزایش خلاقیت کودک

افزایش اعتماد به نفس کودک به واسطه ی قابلیت های او

رشد ذهن کودکان به واسطه ی فعالیت های کلاسی

استفاده از اوریگامی در زندگی روزمره

استفاده از اوریگامی در آینده ی کاری

باتوجه به مطالب فوق قطعا به کاربرد اوریگامی پی بردید و می دانید که تا چه حدی در زندگی بشر تاثیر گذار بوده است در این قسمت نیز به چند سازه ی محیطی اشاره می کنیم که بسیار زیبا هستند .

عروج ، درنا :

در کشور آمریکا همه ساله فستیوال موسیقی به خصوصی به نام Coachella برگزار می گردد که از جمله بزرگترین فستیوال های موسیقی جهان است . در سال 2010 اقدام به ساخت یک اوریگامی عظیم و جسته در محا ورودی این فستیوال کردند که از جمله آثار قابل توجه اوریگامی است در شکل ذیل این اوریگامی را مشاهده می نمایید .

 

 

مجسمه ی اسب قهرمان از جمله مجسمه های یادبود :

اسب بال دار از جمله عناصر الهام بخش بشریت بوده است ، در تگزاس یکی از مجسمه های یادبود اسب بالدار در ابعاد بسیار قابل توجهی ساخته شده است . در شکل ذیل این اسب بالدار را ملاحظه می نمایید .

 

اوریگامی کرگدن :

خارق العاده ترین آثار ساخته شده با اوریگامی کرگدنی است که بسیار زیبایی است که ساخته شده است در عکس ذیل این اوریگامی را ملاحظه می نمایید.

 

ویژگی های کلاس اوریگامی باغ آینه:
[thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” link_to_icon=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-check-square” layout_pos=”right” title=”مربی کارآزموده”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” link_to_icon=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-check-square” layout_pos=”right” title=”پروش کودک خلاق”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” link_to_icon=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-check-square” layout_pos=”right” title=”فضای مناسب آموزشی”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” link_to_icon=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-check-square” layout_pos=”right” title=”ابزار آموزشی مناسب”]
سبد خرید