کلاس سازه ماکارونی

سازه ماکارونی یکی از جدیدترین کلاس هایی است که به تازگی اقدام به تشکیل آن نموده ایم و از جذابیت بسیاری نیز برخوردار است ، در این مطلب قصد داریم به توضیح بیشتر پیرامون سازه ماکارونی و علم آن توضیحاتی تکمیلی ارائه دهیم تا اهمیت این کلاس برای شما عزیزان شفاف سازی گردد.

سازه ماکارونی :

سازه ماکارونی همانطور که از نامش مشخص است به سازه هایی گفته می شود که تنها مصالح آن ماکارونی و چسب است، ابعاد سازه ماکارونی بسیار کوچک تر از سازه های واقعی است و معمولا با استفاده از مقیاس های مشخص این سازه ها ساخته می شوند . معمولا با الهام گرفتن از سازه های ساختمانی در ابعاد واقعی و رعایت مقیاس مناسب سازه ماکارونی کوچک ساخته می شود البته  سازه های ماکارونی حالت ماتی ندارند بلکه اندکی تخصص مهندسان عمران در ساخت این سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد ، در مورد برتری سازه های ماکارونی سازه ای موفق خواهد بود که علاوه بر ظاهر درست استحکام بیشتری داشته باشد . معمولا در جشنواره های سازه ماکارونی سازه ای که میزان تحمل بار بیشتری داشته باشد جزء سازه ای موفق خواهد بود .

یکی از ضعف های نظام آموزشی ما که مدارس و دانشگاه های کشور را تحت شعاع قرار داده است عدم وجود برنامه ای دقیق جهت آشنایی کودکان با مشاغل و رشته های دانشگاهی مختلف است، کودکان ما بدون داشتن هیچ گونه شناختی باید تصمیم گیری برای آینده ی خود داشته باشند، اما باغ آینه به عنوان یک موسسه فرهنگی و هنری که خود را مسئول تربیت فرزندان می داند همواره در صدد یافتن ضعف ها و راهی برای جبران آن است ، کلاس سازه ماکارونی یکی از این کلاس هایی است که به آموزش مطالبی میپردازد که از الزامات آموزش های کودکان است در کلاس های سازه ماکارونی کودک با رشته های عمران و معماری تا حدی آشنا می گردد .

باتوجه به اهمیتی که سازه ماکارونی پیدا کرده است امروزه در جامعه همه افراد با آن آشنایی دارند و همه ساله مسابقات و جشنواره های متعددی پیرامون سازه ماکارونی برگزار می گردد که در رده سنی مختلف از کودک تا بزرگسال برگزار می گردد ، حتی دانشجویان رشته های عمران و معماری بسیاری از دانشگاه های معتبر سراسر کشور هرساله در این جشنواره ها شرکت می نمایند ، دانشگاه های برتر و معتبر کشور سال های طولانی است که دانشجوها را برای استفاده از قوه ی خلاقیت و توانایی های ذهنی آماده کردند درواقع این فعالیت ها از زمانی شروع شد که دانشگاه ها بر دانشجویان خود سرمایه گذاری کردند و تصمیم به استفاده از نبوغ آنها در زمینه ی رشته های عمران و معماری نمودند .

تا کنون سازه های ماکارونی و آموزش های مربوطه صرفا برای دانشجویان رشته های عمران و معماری بوده است اما باتوجه به اهمیت این موضوع باغ آینه تصمیم بر تشکیل کلاس سازه ماارونی مخصوص کودکان نمود تا با این امر به کشف استعدادهای نهان کودک بپردازد و آن را برای والدین مشخص سازد تا در این زمینه بر کودک خود سرمایه گذاری نمایند.

وقتی اسم سازه ماکارونی می آید اغلب مردم تصور کاردستی های ساده با استفاده از چسب و ماکارونی دارند اما لازم است بدانید کلاس سازه ماکارونی بسیار تخصصی برگزار می گردد و معمولا آموزش هایی تخصصی مبتنی بر دروس تخصصی مهندسی عمران و مهندسی معماری انجام می گردد.

یکی از رایج ترین سازه ها که معمولا در مسابقات و جشنواره های سازه ماکارونی مورد استقبال و رقابت قرار می گیرد طرااحی و اجرای پل و ستون های فشاری است یکی از که در مسابقات و جشنواره ها رقابت بسیاری در مورد آن وجود دارد ساخت پل خرپایی است که تنها ابزار و وسایل اولیه ی آن 750 گرم ماکارونی معادل یک بسته ماکارونی و مقداری چسب است مابقی ماجرا که باعث تمایز و برتری سازه ها نسبت به هم می شود مهارت اجرایی و نحوه ی طراحی دقیق کودکان است ، یکی از عواملی که باعث برتری داشتن این نوع سازه ها  مختلف از هم می شود میزان مهارت افراد در ارائه ی سازه ای تمیز است البته تمیز بودن سازه تنها یکی از چنیدن معیار است که در سنجش سازه ها به کار برده می شود .

ساخت پل خرپایی در این نوع سازه استانداردهای به خصوصی دارد که با توجه به آن است که می توان برتری برخی سازه ها را تشخیص دارد از جمله استانداردهای پل خرپایی طول دهانه ی آن است که طول معمول آن یک متر است و ارتفاعی متغیر دارد که اکثرا ارتفاع نیم متر استفاده می گردد ، این پل دو تکیه گاه دارد که با فاصله ی یک متر از هم قرار دارند و درواقع این پل بر آن تکیه گاه سوار است این تکیه گاه ها تنها قادر به وارد کردن عکس العمل هایی عمودی هستند و هیچ گونه عکس العمل های افقی بر این تکیعه گاه ها وارد نمیشود . همانطور که قبلا متذکر شدیم تا کنون بر سر پل خرپایی در جشنواره ها و مسابقات رقابت های بسیاری وجود داشته است و رتبه ای که در پل خرپایی کسب شده است 176 کیلو گرم است جالب است بدانید این رکورد تقریبا وزنی معدل با 230 برابر وزن خود سازه ماکارونی را دارد که اما طراحی آن تا حدی دقیق و حساب شده است که سازه ای با این ظرافت تحمل وزن 230 برابر دارد البته اگر تمام معیارهای لازم در مهندسی عمران و مهندسی معماری در ساخت این سازه رعایت گردد این پل خرپایی قادر به تحمل فشاری حدود نیم تن خواهد بود که البته ساخت چنین پل هایی با این مقاومت بالا امری بسیار حرفه ای است که مستلزم رعایت قوانین عمرانی دقیق می باشد و قاعدتا انتظار ساخت چنین سازه هایی از کودکان نمیرود این موارد تنها حالت ایده آل است که توسط دانشجویان این رشته ها ساخته می شود.

این سازه ها در سراسر دنیا مطرح شده اند و همه ساله افراد بسیاری در جشنواره های جهانی شرکت می کنند وقتی سازه ای در جشنواره ها برتری پیدا می کند همه به دنبال کشف راز نهفته در آن می گردند،افرادی تصور می کنند جنس ماکارونی در ساخت این سازه ها تاثیر گذار است و در پی یافتن مرغوب ترین نوع ماکارونی برای ساخت سازه ای منحصر به فرد هستند پس از تحقیقات صورت گرفته بر جنس ماکارونی سازه هایی که موفق به کسب رتبه برتر در جشنواره ها شده است ماکارونی ROSE ساخت کشور ایتالیا به عنوان مرغوب ترین جنس ماکارونی برای ساخت این سازه معرفی گردید. با وجود معرفی این برند به عنوان بهترین جنس ماکارونی برای ساخت سازه های ماکارونی متخصصان همچنان بر این باور هستند که هنر افراد در طراحی و ساخت سازه فاکتور مهم تری است و تاثیر بیشتری بر ارائه ی سازه ای منحصر به فرد دارد .

هدف استفاده از ماکارونی در ساخت سازه های عمرانی

خب قاعدتا در ساخت سازه های عمرانی از مصالح به خصوصی که مقاومت بالایی دارد نظیر گچ ، بتن ، سیمان و… استفاده می شود و برای تمام افراد سوال برانگیز است که چرا برای اجرای این سازه ها از مصالحی همچون ماکارنی استفاده می شود ، ماکارونی ویژگی های بسیاری دارد که باعث شده است افراد بسیاری به سمت استفاده از آن روی آورند از جمله ویژگی های ماکارونی می توان به تنش فشاری ، تنش کششی ، نحوه ی کمانش ، مدول الاستیسیته ، وزن کم و… اشاره کرد و تا کنون عنصری که تمام این خصوصیات را داشته باشد و همانند ماکارونی مقرون به صرفه باشد کشف نشده است ، البته برخی از این ویژگی هایی که از آن یاد شده گاها به عنوان ضعف این عنصر نیز معرفی می گردد برای مثال ماکارونی در مقایسه با مواد اولیه ی ساختمانی همچون بتن بسیار شکننده و ظریف است افراد در حین استفاده از آن بخاطر ظرافت و شکنندگی که دارد بسیار با مشکل مواجه می شوند، مخصوصا این موضوع در مورد کودکان بسیار صادق است و این ویژگی در بسیای از مواقع باعث آسیب رسیدن به سازه ی آنها می شود اما به مرور زمان با کسب تجربه در کلاس های سازه ماکارونی می توانند از این محصول به بهترین شکل استفاده نمایند.

جشنواره های سازه ماکارونی با چه اهدافی برگزار می شوند

معمولا دانشجویان رشته های مهندسی از رشته ی خود هیچ دیدگاهی ندارند البته  دروس تئوری تا حدی دید کافی به دانشجویان می دهد اما اهمیت کارهای عملی برای هیچ شخصی پوشیده نیست ، مخصوصا رشته هایی همچون عمران و شهرسازی تا زمانی که به صورت عملی کاری را انجام ندهند به آن مسلط نخواهند شد و تجربه ای کسب نخواهند کرد و در مقابل کار کردن با مصالح مربوط به ساخت و ساز ساختمان نیز به علت گرانی بیش از حد اصلا مقرون به صرفه برای پروژه های دانشجویی نخواهد بود ، تمامی این عوامل در روی کار آمدن سازه ماکارونی دخیل بوده و به مرور زمان تحقیقات و آزمون خطاهای دانشجویی باعث پیشرفت این حوزه علمی شده است .  علاوه بر این کودکان نیز برای یافتن علاقمندی خود به حوزه ای مشخص دید کافی ندارند و باید تا حد ممکن آنها را با شاخه های علمی مختلف آشنا سازیم تا در آینده بتوانند در جهت علاقمندی های خود گام بردارند گذشته از این موارد کودکان با ساخت چنین سازه هایی می آموزند دقت در انجام کارها بسیار تایر گذار است و پس از اجرای سازه هایشان به خود متکی شده و اعتماد به نفس بیشتری می گیرند.

با روی کار آمدن سازه ماکارونی کودکان با استفاده از دیدگاه های تئوری که در کلاس سازه ماکارونی مطرح گردیده است در جهت پیاده سازی عملی استفاده می نمایند معمولا وقتی کودکان بحث تئوری را می آموزند می پندارد که عملی کردی و پیاده سازی چنین سازه ای قطعا کار آسانی است اما هنگام انجام کارهای عملی به دشواری آن پی می برند و در تمام مراحل انجام پروژه هایشان تجربه کسب می نمایند .

یک قسمت قابل اهمیت در جشنواره ها که هرساله برگزار می گردد کار با نرم افزارهای مربوطه است و البته کودکان در این سن نمیتوانند کار با نرم افزار را در مرحله ی اول انجام دهند بلکه به مرور زمان با پیشرفت و ارتقاء سطح کلاس مربی به معرفی نرم افزارهای مربوطه می پردازد و کودکان کم کم با آن آشنا می شوند، پس از آموزش نرم افزار های مربوطه کودک باید قادر باشد سازه های مختلف را تحلیل و آن را در نرم افزار پیاده سازی نماید و از این طریق میتواند به طراحی سازه های پیشرفته اقدام نماید .

یکی از اصلی ترین اهداف تشکیل جشنواره های پل ارتباطی بین اندوخته های تئوریک و عملی دانش آموزان است این جشنواره ها به دانش آموزان می آموزد که باید توانایی برقراری ارتباط صحیح بین دانش تئوری و عملی را داشته باشند و برای عملی کردن پروژه های خود از ابزار مناسب استفاده نمایند.

سازه های ماکارونی

انواع سازه ها

از آنجا که این علم برای بسیاری تازگی دارد مستلزم توضیحات بیشتر است همیشه برای تمام  سوال پیش می آید که با استفاده از ماکارونی چه نوع سازه هایی می توان ساخت در این قسمت قصد داریم تعدادی از سازه هایی که تا کنون نسبت به ساخت آن اقدام شده است اشاره کنیم .

سازه های فشاری :

یکی از معرو ترین سازه هایی که با استفاده از ماکارونی در بسیاری از جشنواره ها مطرح می گردد سازه های فشاری است منظور از سازه های فشاری آن دسته از پل هایی هستند که تمام اجزاء آن تحت فشار است،این نوع سازه در جشنواره های ماکارونی مختص کودکان نیز بسیار مطرح می گردد و افراد زیادی در این مورد با هم به رقابت می پردازند ، کودک در ساخت این نوع سازه اعضای فشاری را طراحی می کند و طی مراحل مختلف ساخت با پدیده ی کمانش آشنا می گردد . یکی از موضوعات مطرح شده در کلاس ها پدیده ی کمانش است در طول آموزش های مختلف کودک با این پدیده آشنا می گردد و ذهن او برای ساخت سازه هایی با این خصوصیت آماده می شود .

Tower crain :

حتما تا به حال به ساخت برج های بلند فکر کردید، خب این برج ها با این ارتفاع چگونه ساخته می شوند ؟ مصالح ساختمانی چطور به طبقات آخر این برج ها می رسد ؟ قطعا از نیروی انسانی استفاده نمی شود.

انسان تا کنون برای بسیاری از مشکلاتش راهکارهایی اندیشیده است که بتوانند به بهترین شکل مشکلات خود را رفع نماید یکی از این راهکارها که در مندسی عمران استفاده شده است جرثقیل هایی با قابلیت های متفاوت است . یکی از پرکاربردترین انواع جرثقیل ها که در ساخت برج های بلند مورد استفاده قرار می گیرد جرثقیل هایی است که قادرند در ارتفاعات معین با شعاع های به خصوصی فعالیت انجام دهند . سازه ماکارونی افراد را برای ساخت چنین امکاناتی آماده می سازد یکی از انواع سازه هایی که با استفاده از ماکارونی ساخته می شود می توان به سازه هایی که قابلیت تنظیم ارتفاع و شعاع دارند اشاره نمود، کودکان در کلاس های سازه ماکارونی با دشواری هایی که در سراسر کار ممکن است مواجه شوند آشنا می شوند، آنها می آموزند برای هر مشکلی باید راهکاری بی اندیشند .

پل بار متمرکز :

یکی دیگر از سازه های چالش برانگیز در جشنواره سازه ماکارونی پل بار متمرکز است که در ساخت این سازه از دو خرپای دوبعدی استفاده می شود که هر یک از این خرپاها نیز توسط کودک با روش های مذکور در کلاس ساخته می شود پس از ساخت دو خرپا کودک باید آنها را در فاصله ای مشخص از هم قرار دهد این فاصله باید تا حدی حساب شده باشد تا این پل قدرت تحمل باری در فاصله ی بینابینی را داشته باشد وقتی دو پل با فاصله ای مشخص از هم تعبیه شد بار گذاری بر روی این پل انجام می گردد، این نوع پل باید سه ویژگی کششی ، خمشی و فشاری را دارا باشد و هماهنگی هر سه ویژگی کار دشواری است اما اگر کمی ظرافت در کار داشته باشید و همه موارد را مطابق تئوری انجام گردد ساخت این نوع پل میسر می گردد.

پل بار گسترده :

اگر ظاهر این پل را مشاهده نمایید متوجه خواهید شد که شباهت بسیاری به خرپا دارد بله این پل دقیقا همان خرپ است اما از لحاظ ویژگی ها اندکی تفاوت دارد درواقع این سازه همان خرپا است اما بارگذاری آن گسترده و یکنواخت است که در تمام طول پل انجام می گردد، امروزه با گسترش بسیاری که وسایل نقلیه در جامعه دارد در سراسر شهر با ترافیک انبو مواجه می شویم این پل دقیقا در همچین شرایطی بسیار کارآمد است و دقیقا برای چنین مواقعی ساخته می شود این پل باید تحمل وزن تعداد زیادی اتومبیل بسیاری که در ترافیک قرار دارد را داشته باشد درواقع باید تحمل فشار و وزنی انبوه و گسترده را داشته باشد، تمامی این موارد باید مطابق با آموزش های تئوری باشد که کودکان در کلاس های سازه ماکارونی آن را فرامی گیرند .

پل متحمل بار متحرک :

یکی از سازه ماکارونی که پیشرفته ترین حالت این نوع سازه ها می باشد پل متحمل بار متحرک است همانطور که از نام آن مشخص است باید متحمل باری متحرک باشد و قدرت تحمل این نوع سازه به فاکتورهای بسیاری مرتبط است . در ساخت این سازه کودک باید از مباحث تئوری در کلاس استفاده نماید و تمام ابزارها و امکانات لازم نظیر نرم افزارها و… را به کار گیرد تا یک پل واقعی را طراحی نماید .

این پل باید توانایی داشته باشد تا وزنی متحرک را متحمل شود ، معمولا برای اعمال بار متحرک در سازه های ماکارونی یک وزنه ای کوچک و متحرک که سرعتی مشخص دارد را انتخاب مینمایند و باتوجه به مقیاس های در نظر گرفته شده وزنه ای بر آن سوار می کنند این پل باید قادر به تحمل این وزنه باشد و هیچگونه آسیبی نبیند .

موارد مذکور از مهم ترین سازه های ماکارونی می باشد که تا کنون در جشنواره ها مورد استفاده قرار گرفته است اجرای برخی از موارد فوق الذکر تنها در گروه سنی بزرگسال امکان پذیر است و آموزش آن برای کودکان تا کنون انجام نشده است و این موضوع امری طبیعی است زیرا اگر کودک تحت آموزش هایی فراتر از توانایی هایش قرار گیرد قطعا از انجام آن سر باز می زند، تمامی آموزش های کلاس در حد کودکان می باشد و در مورد ساخت سازه های مختلف اولین موضوع توانایی کودک مطرح می گردد .

سازه ماکارونی

آیین نامه ها در مورد سازه های فشاری

قاعدتا هر مسابقه و جشنواره ای که برگزار می گردد مطابق با آیین نامه های مشخصی می باشد و باید قوانین به خصوصی رعایت گردد تا نتیجه ای صحیح به دست آید، جشنواره های سازه ماکارونی نیز همانند هر مسابقه و جشنواره ای قوانین و آیین نامه های به خصوصی دارد که در این قسمت به آن اشاره می نماییم .

سازه های فشاری یکی از سازه های معرفی شده است که در قسمت فوق در مورد آن اطلاعاتی ارائه دادیم مجددا در مورد این نوع سازه ی به خصوص توضیحاتی ارائه می دهیم.سازه های فشاری از انواع سازه هایی است که در جشنواره ها رقابت بر سر آن است معمولا نام سازه های فشاری به نوع خاصی از سازه ها اطلاق می شود که دهانه ای کوتاه دارد که اکثر اعضای این سازه متحمل فشار هستند و هدف از ساخت این نوع سازه یافتن حالتی ایده آل است که سازه کمترین زن را داشته باشد و سازه قابلیت تحمل بالاترین وزن در سراسر اعضای خود را داشته باشد .

در مورد ساخت این نوع سازه ها از آنجا که جنس سازه بسیار ظریف و شکننده است ممکن است اعضای آن با آسیب مواجه شود یکی از قوانین موجود در جشنواره ها در مورد همین آسیب پذیر بودن اعضای سازه است هرگونه آسیبی که در حین کار ( در تمامی مراحل اعم از چسب زدن و سوار کردن سازه ) به سازه وارد شود بر عهده ی شرکت کنندگن می باشد .

یکی از مسائلی که ذهن بسیاری را درگیر نموده است مصالح مورد استفاده در مسابقات است در این جشنواره ها شرت کنندگان ملزم به استفاده از ابزاری مشابه هستند، جشنواره هایی که تاکنون برگزار شده است گروه های شرکت کننده را ملزم به استفاده از یک نوع خاصی از ماکارونی با مقطع دایره با قطر حداکثر 4 میلی متر است و معمولا هر ساله نوع و برند ماکارونی در زمان خاصی مشخص خواهد شد، یکی دیگر از عواملی که چالش بر انگیز در ساخت سازه در جشنواره ها می باشد نوع چسب مورد استفاده است و معمولا گروه های شرکت کننده می توانند از چسب های حرارتی ، اپوکسی ، قطره ای برای ساخت و سوار کردن سازه های خود استفاده نمایند .

امید است پس از خواندن این مطلب به اهمیت سازه های ماکارونی در رشد و پرورش کودکان پی برده باشد.

سبد خرید