جلسه بحث آزاد 16 بهمن 1397

جلسه بحث آزاد ۱۶ بهمن ۱۳۹۷

جلسه اول گردهمایی و جلسه بحث آزاد را با معرفی خودمان شروع کردیم که به آغازی گرم و دوستانه منتهی گشت. در روند معارفه، با پاسخ به این پرسش که “چرا اینجا هستیم؟” هریک از ما به شناخت تقریبا نسبی از هم و علت اینکه چرا در این لحظه در این جلسه حضور داشتیم رسیدیم. برخی از دوستان برای تجدید دیداری دوباره محفل ما را گرم و عده ای هم رسیدن به جوابی مناسب برای پرسش های خود را به عنوان دلیلی برای حضور خود عنوان کردند. جمعی از والدین بچه های باغ آینه، شاگردهای استاد میرزائی از ۲۵ سال قبل تا اکنون ، کسانی که به واسطه معرفی  از سمت دوستان و اطرافیانشان با “جلسه بحث آزاد” آشنا شده بودند، بچه های کلاس کتابخوانی باغ آینه و افرادی که صرفاً از روی کنجکاوی در این جلسه شرکت نمودند، افراد حاضر در اولین جلسه بحث آزاد بودند، و در کمال خوشبختی دوستان جدیدی نیز به جمع بزرگ خانواده باغ آینه در این تاریخ اضافه شدند.

با معرفی دوستان، به یک جمع بندی کلی از دیدگاه نفرات در رابطه با حضور در جلسه بحث آزاد باغ آینه رسیدیم؛ که شاید بتوان به شکل خلاصه مهمترین موارد را این چنین عنوان کرد:

 • رسیدن پاسخ برای پرسش هایشان
 • دیدار دوباره و ورق زدن برگی از خاطرات خود
 • ادامه بحثی که ناتمام ماند
 • علاقه مند به چالش کشیده شدن و به چالش کشاندن
 • تنها از روی کنجکاوی
 • آگاهی از نظرات و عقاید افراد مختلف و دانستن اینکه چه میزان با آن ها موافق و یا مخالف اند

به دنبال اتمام قسمت اول، جلسه با این پرسش های آقای میرزایی ادامه پیدا کرد:

 • اینکه اصولاً منظور از بحث آزاد چیست؟
 • بحث سالم چیست؟
 • آیا اصلاً بحث کردن را یاد گرفته ایم؟
 • آیا حتی صحبت کردن با یکدیگر را بلدیم؟
 • به چه دیدی به آن نگاه می کنیم؟ آیا تنها برایمان جنبه یک سرگرمی دارد؟ و یا اینکه از آن چیزی هم یاد می گیریم؟
 • آیا بحث کردن قواعدی دارد؟
 • آیا شیوه صحبت کردن افراد مختلف با هم فرق دارد؟ برای مثال دو نسل متفاوت مانند مادربزرگ ها و نوه ها چگونه باید با هم حرف بزنند که بتوانند از این گفتگو لذت ببرند.
 • و در آخر شروع ارتباط با دیگران چگونه است؟

در کنار معارفه دوستان، یکی دیگر از اهداف این جلسه معرفی خود “جلسه بحث آزاد” به حاضرین نیز بود.

بحث آزاد کلاسی است که هرکسی حق پرسیدن هر سوالی را دارد، اما در عین حال این حق برای تمام افراد نیز محفوظ است هم که جوابی ندهند. کلاسی است بدون سانسور کردن گفتگوها و برای تمرین صحبت کردن. آنچه را که در دلمان است خواهیم گفت. برای رسیدن به تعادلی که بین درگیری های شخصی و دغدغه های پیرامونمان وجود دارد تلاش می کنیم. با وجود تمام ناخالصی ها به سخنان همدیگر گوش داده و به بقیه در رابطه با نظری که نسبت به ما دارند حق می دهیم. ظرفیت بالا داشتن و تلاش برای اینکه ظرفیت خود را بالا ببریم را تمرین می کنیم. جلساتی که با این قاعده برگزار می شود که “من خوب هستم و تو هم خوب هستی”. رشد کردن خودمان در گوش سپردن به تک تک مکالمه های افراد را به تماشا می نشینیم و در نهایت برای پرورش دانش و اطلاعاتی که به واسطه این گوش دادن به دست می آوریم می کوشیم.

در کل در جلسات بحث آزاد یاد می گیریم با وجود دیدگاه ها و نظرات مخالف مان چگونه بشنویم، شنیده شویم و به دیگران احترام بگذاریم.

جلسه بحث آزاد 16 بهمن 1397

اما دیدگاهی که استاد هاشم میرزایی در رابطه با بحث کردن در اختیار ما گذاشتند با یک مثال ساده اینگونه بود:

بسیاری از ما شاید از حضور در بحث ها امتناع کنیم؛ آن هم برای اینکه این بحث ها برایمان بسیار در هم و بر هم و سرگیجه آور است. اما امروزه دیدگاه های جدیدی در رابطه با بحث ها و نوع روند پیشبرد آن ها وجود دارد. یکی از این دیدگاه ها این است که همانند زندگی که یک بازی است و برای خود قواعدی دارد، بحث ها و گفتگوها نیز مانند بازی فوتبال از قواعد خاص خودش پیروی می کند. وجود کارت قرمز و زرد، ابعاد زمین بازی، حضور داور و تعیین جایگاه ها برای افراد مختلف حاضر در استادیوم همگی از قوانین اولیه یک بازی فوتبال هستند که در هر بار برگزاری آن باید آن ها را رعایت کرد. اما این حکم استثنائی هم دارد. با وجود این قوانین، در هر بازی با توجه به تیم حریف، روند بازی بازیکنان تیم نیز متفاوت می شود. گاهی خشونت ها و خطاها زیاد شده، اخراج صورت گرفته و حتی اعتراض بازیکنان به داور را نیز خواهیم دید. پس بحث کردن نیز هم به همین اندازه ممکن است قواعد داشته باشد و به همین میزان در چگونگی پیش رفتن آن تفاوت وجود داشته باشد. شاید یک بحث در رسیدن به مقصد نهایی اش بسیار به انفجارهای بزرگی منتهی شود که تنها با بالابردن ظرفیت می توان از پس آن ها بر آمد.

جمع بندی نهایی از جلسه معارفه این کلاس را با خلاصه ای از نظر دوستان در رابطه با اینکه “اصل و اساس جلسات بحث و گفتگو چگونه باید باشد؟” در ادامه می آوریم:

 1. روی خودمان کار کنیم، برای رشد مان تلاش کنیم و مشکلات خود را حل کنیم.
 2. راحت و آزاد صحبت کنیم.
 3. خالی از حسادت و کینه باشیم، اهل مطالعه باشیم و کسی را قضاوت نکنیم.
 4. درک متقابل از هم داشته باشیم.
 5. هرکس که چرایی دارد با هر چگونگی خواهد.
 6. مهارت شیدن و صحبت کردن را کسب کنیم.
 7. تعصب نداشته باشیم، و از امواج منفی دوری کنیم و توانایی کنترل خود را به دست آوریم
 8. هنگام بحث کردن عجله نداشته باشیم

در آخر از دوستان خواسته شد تا سوالات ضروری خود را نوشته تا برای جلسه بعد با رای گیری کردن سوالی را که بیشترین نظرات را به خود جذب کرد را به عنوان موضوع جلسه بحث آزاد این دوره باغ آینه قرار دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید