آموزش کار با نرم افزار پریمیر

آموزش کار با نرم افزار پریمیر

آموزش کار با نرم افزار پریمیر

کار با نرم افزار پریمیر موضوعیاست که برای بسیاری از عاشقان هنر چالش برانگیز است. بسیاری از افراد جویای یادگیری این نرم افزار گرافیکی و کار با تنرم افزار پریمیر میباشند.

اما پریمیر نیز همانند سایر نرم افزارهای گرافیکی و هنری چارچوب و قواعد به خصوصی دارد که تنها با رعایت آن است که میتوان هنر خود را در معرض نمایش قرار داد.

تا به حال به اهمیت ویدئو در زندگی امروز انسان ها اندیشیده اید؟ به نظر شما ویدئو در زندگی امروز انسان ها چه جایگاهی دارد؟ اصلا تا به حال نیاز ساخت ویدئو در وجود خود احساس کرده اید؟

خب باید بگوییم در زندگی امروز انسان ها در این قرن ویدئو نقش بسیار مهمی ایفا میکند. امروزه با گسترش شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام ویدئو جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است. افراد بسیاری جویای ساخت ویدئوهای شخصی با مضامین مختلف تبلیغاتی ، آموزشی ، آموزشی و… هستند.

برای درک اهمیت ویدئو تنها کافی است سری به رسانه های اجتماعی بزنید، آنگاه به خوبی درک خواهید کرد که ویدئو چه نقش مهمی در زندگی اجتماعی انسان ها دارد و با استفاده از یک ویدئو تا چه حد میتوان بر مخاطبان تاثیر گذاشت.

خب تا به اینجای کار تنها به اهمیت ویدئو در زندگی بشر اشاره شد. اما تمامی این ویدئها چطور ساخته میشوند؟ قطعا اگر حس نیاز به ویدئو در وجود شما احساس شده باشد به این موضوع خواهید اندیشید که این ویدئو ها از چه طریقی تولید میشوند.

همانطور که نقش ویدئو ها در زندگی اجتماعی پر رنگ تر شد و کاربرد آن بیش از پیش شد نرم افزارهای مختلفی برای تدوین فیلم و ویدئو روی کار آمدند. نرم افزارهای ساخت و تدوین فیلم روز به روز به نقطه تکامل خود بیشتر نزدیک میشدند.

البته با وجود روی کار آمدن نرم افزارهای تدوین فیلم که روز به روز با انواع مختلفی از آن مواجه میشویم کامل ترین و جامع ترین نوع آن نرم افزار پریمیر است. نرم افزار پریمیر به نوعی یک نرم افزار تدوین فیلم مادر است.

هر روزه شاهد نرم افزارهای گرافیکی مختلفی هستیم که هر یک نسبت به دیگری برتری دارد. حتی برخی از این نرم افزارها آنچنان ساده هستند که هر شخصی با هر سطح علمی میتواند از آن استفاده کرده و به بهترین شکل ممکن و در کوتاه ترین زمان ویدئو خود را ادیت نماید.

اما در میان این همه نرم افزارهای مختلف کدام یک به بهترین شکل ایفا نقش کرده و میتواند ایده آل ترین نتیجه را ارائه دهد؟ قطعا اولین پاسخی که به ذهن هر فردی میرسد نرم افزار پریمیر است. اما به نظر شما کار با نرم افزار پریمیر آسان است؟

قطعا پاسخ منفی است. همانطور که در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره شد نرم افزار پریمیر یکی از بهترین نرم افزارهای گرافیکی است که میتوان به راحتی با استفاده از آن تدوین فیلم انجام داد و همانند سایر نرم افزارهای گرافیکی دیگر مستلزم آموزش میباشد.

قطعا شما نیز به عنوان شخصی که قصد دارید برای اولین بار کار تدوین انجام دهید به آموزش کار با نرم افزار پریمیر نیاز خواهید داشت. باغ آینه به عنوان یکی از برترین و معتبرترین موسسه های فرهنگی و آموزشی در کرج همواره در تلاش است تا سطح فرهنگی و علمی انسان ها را بالا ببرد و برای این منظور از جدیدترین متدهای آموزشی استفاده نموده است. یکی از فعالیت های همیشگی باغ آینه به منظور بهبود سطح علمی افراد جامعه ارائه مقالات آموزشی در زمینه های مختلف است. در این مقاله با ارائه راهکارها و آموزش هایی منحصر به فرد یک گام شما را به کار با نرم افزار پریمیر نزدیک تر میکنیم.

البته پیش از آن که کار با نرم افزار پریمیر را شروع کنیم باید بگوییم این نرم افزار گرافیکی دنیایی گسترده دارد که آموزش آن بسیار وسیع تر خواهد بود. به همین جهت برای علاقمندان به این حووزه هنری پیشنهاد میکنیم برای آموزش با نحوه کار با نرم افزار پریمیر به صورت تخصصی به کلاس های پریمیر مراجعه نمایند و با استفاده از این آموزش ها به مرور زمان در این زمینه آموزش ببینند.

آموزش کار با نرم افزار پریمیر به پیش زمینه هایی احتیاج دارد که حتی در کلاس های آموزش تدوین نیز تمامی این پیش زمینه ها مطرح خواهد بود. در درجه اول شما به عنوان فردی که قصد دارد با پریمیر و کار با نرم افزار پریمیر آشنا شود لازم است با این نرم افزار آشنا شوید. به این معنا که پیش از هر چیزی لازم است بدانید پریمیر چیست و چه فضایی دارد. به همین جهت در قسمت بعد به طور کامل در مورد پریمیر اطلاعاتی ارائه میدهیم تا همگان به این شناخات دست یابند.

Adobe Premiere Pro یک ابزار تولید ویدئو است که شما را قادر به ویرایش و دستکاری پروژه های ویدئویی و انتقال آنها به فرمت های مختلف می کند. برای آموزش کار با نرم افزار پریمیر ، ابتدا باید با فضای کار Adobe Premiere Pro آشنا شوید، از جمله: نحوه وارد کردن فایل ها، ضبط ویدئو، مدیریت رسانه ها، استفاده از ویژگی Storyboard و نحوه کار با کلیپ ها در پنل TimeLine.

نرم افزار Adobe Premiere Pro چیست؟

نرم افزار Adobe Premiere Pro چیست؟

Adobe Premiere Pro یک برنامه ویرایش ویدئو است که بخشی از مجموعه نرم افزارهای Adobe Creative Cloud و همچنین Adobe CS6 یا Adobe Creative Suite است. Premiere Pro برای ویرایش ویدئوها، از جمله فیلم ها استفاده می شود و به سرعت در حال تبدیل شدن به برنامه ای محبوب برای فیلمسازان در سراسر جهان است؛ کسانی که به صورت آماتور و یا حرفه ای این کار را دنبال می کنند.

البته نرم افزار پریمیر علاوه بر آن که به خودی خود نسبت به نرم افزارهای تدوین فیلم دیگری که در جامعه گرافیک وجود دارد دارای برتری میباشد و میزان کاربردی بودن آن بسیار زیاد است قابلیت ادغام با نرم افزارهای گرافیکی دیگر را نیز دارد. به این معنا که  شما به عنوان یک کاربر نه تنها میتوانید از نرم افزار پریمیر برای تدوین فیلم و ویدئوها استفاده نمایید بلکه میتوانید با ادغام پریمیر با فتوشاپ ، افتر افکت و… نیز جلوه های منحصر به فردی در این نرم افزار ایجاد کرد. در واقع نرم افزارهای گرافیکی دیگر همچون فتوشاپ و افتر افکت این امکان را به کاربران میدهد تا با استفاده از خلاقیت خود ویدئهایی خلاقانه تر ساخته و از نتیجه کار خود لذت ببرند.

البته امروزه به جهت روی کار آمدن گوشی های تلفن همراه هوشمند قطعا شما نیز در این فکر هستید که آیا میتوان کار با نرم افزار پریمیر را در گوشی های هوشمند انجام داد یا خیر. در پاسخ به این سوال باید بگوییم این نرم افزار تنها قابلیت نصب و راه اندازی در سیستم عامل ویندوز و یا مک را دارد و تنها نسخه دسکتاپ آن تا کنون انتشار یافته است.

شاید پس از گذشت سال ها و به روز شدن گوشی های تلفن همراه امکان نصب نرم افزار پریمیر در تلفن همراه مدرن نیز فراهم شود، و یا شاید به روز رسانی هایی که در نرم افزار پریمیر صورت میگیرد به مرور زمان این امکان فراهم گردد که کاربران برای نصب این نرم افزار گرافیکی از گوشی های هوشمند استفاده کنند. اما تا کنون این امکان فراهم نشده است و برای استفاده از این نرم افزار شگفت انگیز تنها به یک لپ تاپ و یا کامپیوتر احتیاج دارید.

نرم افزار پریمیر نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. چه بسیار فیلم های هالیوودی که در طول روز با آن مواجه میشوید و از تماشای آن لذت میبرید با استفاده از این نرم افزار گرافیکی قدرتمند تولید شده است. به همین جهت میتوان نرم افزار پریمیر را به عنوان یکی از مهم ترین نرم افزارهای جهانی معرفی کرد که با استفاده از آن میتوان هزاران فیلم وویدئو خلق کرد.

شما پیش از آن که کار با نرم افزار پریمیر را بیاموزید لازم است با ماهیت این نرم افزار آشنایی پیدا کنید. زیرا بدون داشتن درکی از این نرم افزار قطعا شوق یادگیری در ذهنتان ایجاد نخواهد شد و آموزش کار با نرم افزار پریمیر نیز در نظرتان بیهوده خواهد بود.

شاید برای شما که مشتاق کار با نرم افزار پریمیر هستید جالب باشد که گذشته این نرم افزار چه بود. البته برای شروع هر کاری لازم است پیش زمینه ای از تاریخچه ان را بدانید و در خصوص گذشته آن اندکی آگاهی داشته باشید. به همین جهت در این قسمت در مورد تاریخچه پریمیر اطلاعاتی سطحی ارائه خواهیم داد.

نرم افزار پریمیر یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای گرافیکی مختص برای تدوین فیلم و ویرایش ویدئوهای مختلف میباشد. نخستین نامی که این نرم افزار معجزه آسا داشت ” پریمیر” بود. بعدها با تغییراتی که صورت گرفت نام آن از “پریمیر” به “پریمیر پرو” تغییر یافت.

جالب است بدانید نخستین ورژن این نرم افزار گرافیکی برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ منتشر شد. اما نکته جالب این است که در آن زمان این نرم افزار تنها مختص به سیستم عامل مک بوده و در سیستم عامل ویندوز قابلیت اجرا نداشت. تا سالیان سال از این نرم افزار تنها در سیستم عامل مک استفاده میشد.

پس از گذشت سالیان متوالی هنگامی که همگان متوجه اهمیت و تاثیر نرم افزار پریمیر شدند کم کم این نرم افزار قدرت بیشتری یافت و در سال ۲۰۰۳ برای نخستین بار نام ” پریمیر پرو ” بر سر زبان ها افتاد و کم کم نسخه های برتر این نرم افزار ارائه شد که تمام سیستم هامل های مرسوم را در بر گرفت.

تحقیقات نشان میدهد نرم افزار پریمیر از زمانی که به پریمیر پرو تبدیل شد نسخه های مختلفی را در معرض استفاده عموم قرار داد و برای آنها ورژن های مشخصی از ۱ الی ۷ معرفی کرد که به مرور زمان تکمیل شدند.البته بعد ها با مرور زمان نرم افزار پریمیر پرو به نقطه نهایی و تکمیلی خود نزدیک تر شد. در دنیای امروز تک تک ویدئوها و فیلم های مختلفی که مشاهده میکنید با استفاده از نسخه های جدید نرم افزار پریمیر پرو تولید شده است.

چرا باید کار با نرم افزار پریمیر را بیاموزیم ؟!

چرا باید نرم افزار پریمیر را بیاموزیم ؟!

نوبت رسید به حساس ترین و رایج ترین سوالاتی که عموما کاربران پریمیر اولین روز کار با نرم افزار پریمیر آن را در ذهن خود تکرار کردند. حال که تا این حد علم پیشرفت کرده است و نرم افزارهای گرافیکی ادیت و ویرایش فیلم وجود دارد چرا باید کار با نرم افزار پریمیر را آموخت؟

برای پاسخ به این سوال در ابتدا سعی میکنیم به برخی از ویزگی های منحصذ به فرد نرم افزار پریمیر اشاره کنیم که باعث ترغیب کاربران نسبت به کار با نرم افزار پریمیر شده است.

ارائه ویژگی های نرم افزار گرافیکی پریمیر بسیار دشواراست زیرا ویژگی های منحصر به فرد پریمیر آنچنان گسترده است که نمیتوان به تعداد اندکی از آنها اکتفا کرد. اما در این قسمت به تعداد محدودی از ویژگی های این نرم افزار شگفت انگیز اشاره خواهیم کرد که بیشترین نقش را در ترغیب کار با نرم افزار پریمیر دارند.

نرم افزار پریمیر یکی از برترین نرم افزارهای گرافیکی است زیرا هر آنچه که یک تدوین گر و فیلم ساز احتیاج دارد فراهم آورده است. هر چیزی که برای تولید یک فیلم از پایه و ویرایش آن نیاز داشته باشید را میتوان در پریمیر پیدا کرد.

هنگام کار با نرم افزار پریمیر به خوبی متوجه خواهید شد که با استفاده از این نرم افزار به راحتی میتوانید افکت های گرافیکی ویدئو، تنظیمات صدا ، افکت های صوتی ویژه ای را در فیلم خود ایجاد نمایید و یا حتی میتوانید بسیاری از افکت های نادرست را اصلاح نمایید.

یکی از برترین ویژگی های این نرم افزار گرافیکی که بیش از همه  کاربران را به کار با نرم افزار پریمیر ترغیب میکند همه جانبه بودن این نرم افزار است. زیرا با استفاده از پریمیر به راحتی میتوانید در تب های مختلف ویدئو ها و عکس های مختلف را اجرا کنید و هر یک را با یکدیگر ادغام کنید و از این طریق به یک ویدئو جدید دست یابید.

نکته قابل اهمیتی که در این نرم افزار وجود دارد افزودن عناوین ویژه و خاص است. دقیقا اولین چیزی که در هر فیلم و یا ویدئو نظر مخاطبان را به خود جلب میکند عناوین آن است. کار با نرم افزار پریمیر این امکان را به شما میدهد که به راحتی برای ویدئو خود عناوین مناسب را انتخاب و بارگزاری نمایید.

افزودن افکت های مناسب یکی دیگر از ویژگی هیا برتر نرم افزار پریمیر است. افکتهایی که امروزه به فیلم ها و یا قسمتی از فیلم اجرا میکنند یکی از نقطه های برتری فیلم ها و ویدئوها نسبت به یکدیگر است. با استفاده از نرم افزار پریمیر به راحتی میتوانید افکت های مناسب را به فیلم خود اعطا کنید و از این طریق فیلمی ویژه با نکات مثبت و منحصر به فردی ارائه دهید.

ترفندهای کار با نرم افزار پریمیر

ترفندهای کار با نرم افزار پریمیر

خب حال که به خوبی با این نرم افزار شگفت انگیز آشنا شده اید بهتر است که به سراغ ترفندهایی به خصوص بریم و شما را با کار با نرم افزار پریمیر آشنا سازیم. قطعا هنگام کار با هر نرم افزار به خصوصی رعایت یکسری المان ها به بهبود رند فعالیت شما کمک شایانی خواهد داشت. به همین جهت است که عموما اساتید آموزش نرم افزار پریمیر در تمامی کلاس ها همواره بر این موضوع تاکید دارد که هنرجویان باید علاوه بر استفاده از خلاقیت خود به قوانین و چارچوب کلی استفاده از نرم افزار توجه داشته باشند.

Premiere Proویرایشگر غیر مخرب

هنگامی که شما در مورد ویرایش فیلم و ویدئو صحبت می کنید، دو نوع فرایند ویرایش وجود دارد: خطی و غیر خطی. ویرایش خطی پیش از این که ویدئوها توسط دوربین های دیجیتال ضبط شوند، بیشتر مورد استفاده قرار می گرفتند. درحالیکه در سوی دیگر، ویرایش ویدیویی غیر خطی به شما اجازه می دهد آن فریمی را که می خواهید به طور مستقیم ویرایش کنید.

Premiere Pro ویرایشگر غیر خطی است که با ضبط یا دریافت محتوا شروع کرده، سپس می توانید محتوای آن را به قطعات مختلف تقسیم کنید.  با کمک نرم افزار پریمیر قادر به تکه کردن کلیپ ها، اضافه کردن فیلتر ها، جلوه های تصویری مختلف و فریم های تر و تمیز خواهید بود. با این حال، Premiere Pro این تغییرات روی فیلم اصلی انجام نمی دهد و به همین دلیل است که که به آن یک برنامه غیر مخرب اطلاق می شود.

قبل از رفتن به فرآیند ویرایش ویدیو، باید تحقیقاتی انجام دهید. در اینجا چند سوال برای شروع در نظر گرفته ایم:

چه نوعی از فیلم ها را ویرایش می کنید؟

آیا بر روی فیلم های کوتاه، فیلم های بلند، مستند و فیلم های خانگی کار می کنید؟ همه این ژانرهای مختلف ویدیویی نیاز به روشهای مختلف برای ویرایش ویدیو دارند. ایجاد فیلم های هنری ممکن است نیاز به ابزارهای پیچیده تر ویرایش و برش داشته باشند. در حالیکه برای ایجاد فیلم های آموزشی ممکن است به نرم افزارهای ساده تری نیاز داشته باشید.

انتظار دارید نرم افزارتان چه ویژگی داشته باشد؟

آیا میخواهید به یک مدل ویرایش اولیه کشیدن و رها کردن کفایت کنید؟  و یا اینکه می خواهید پیچیده تر عمل کنید و جلوه های بصری ایجاد کنید؟ پیچیدگی نرم افزار بسته به نوع ویدیوهایی که در حال ویرایش هستند متفاوت خواهد بود.

سیستم کامپیوتری که دارید از عهده استفاده از چه نرم افزار ویرایشی بر می آید؟

اگر اطلاعاتی در مورد اینکه آیا سیستم کامپیوترتان توانایی لازم برای اجرای برنامه ی مورد نظرتان دارد یا خیر ندارید، تحقیقاتی را که در این مورد لازم است را انجام دهید. در زیر برخی از اطلاعات اولیه مورد نیاز برای کمک به شما در پاسخ به این سوال را آورده ایم. بهتر است در ابتدا و پیش از شروع به کار با نرم افزار ویرایش ویدئو این موارد را بررسی کنید.

مشخصات کامپیوتر

با بازبینی و کند و کاو در کامپیوتری که می خواهید از آن برای ویرایش ویدیو استفاده کنید، مشخصاتی که می خواهید به دنبال آن بگردید وجود دارد. این موارد شامل حافظه، پردازنده، کارت گرافیکی و فضای ذخیره سازی است.  داشتن رم با ظرفیت ۸ گیگابایت در کامپیوتر ضروری و حیاتی می باشد. امروزه اکثر رایانه ها از حافظه ی ۳۲ گیگابایت که حداقل حافظه مورد نیاز این نرم افزار است بهره می برند، بنابراین همیشه بهتر است که حافظه ی بیشتری داشته باشید و علاوه بر این یک پردازنده قدرتمند نیز لازم خواهید داشت. در حال حاضر مناسب ترین مدل موجود در بازار، پردازنده سری core i5 و گرافیک سری AMD FX است اما می توانید با استفاده از هر پردازنده با سرعت ۲٫۶ گیگاهرتز نیز کار خود را راه بیندازید. در نهایت، مطمئن شوید که فضای زیادی برای نگهداری برنامه و ذخیره سازی فیلم های ویدئویی که با آن کار می کنید دارید. بهترین حالت این است حافظه سیستم فراتر از یک ترابایت باشد اما حداقل فضای ذخیره سازی ۵۰۰ گیگابایت نیز مناسب است.

انتخاب نرم افزار ویرایش ویدئو

Adobe Premiere Pro CC در هر دو سیستم عامل ویندوز و  MacOS قابل اجرا است.

در این جا مواردی را که برای اجرای این نرم افزار لازم است بدانید را به صورت خلاصه و در چند مورد اشاره کرده ایم:

Shift + 2 برای گردش در بین کلیپ های اخیری که در برنامه بارگذاری کرده اید

در Premiere Pro شما می توانید کلیپ های متعددی را برای ویرایش کردن بارگذاری کنید. به جای کلیک بر روی منو برای انتخاب کلیپ بعدی، می توانید از کلید میانبر Shift+ 2 استفاده کنید.

آموزش پریمیر

انتخاب عنوان برای سکانس ها به صورت اتوماتیک

ممکن است در حین کار و در یک پروژه ۱۰۰ عنوان داشته باشید که باید در یک دنباله قرار دهید. بنابراین بهتر است در این گونه موارد یک سری از نشانگرها در TimeLine در مکان هایی که می خواهید عناوین را در آن قرار دهید ایجاد کنید. قبل از شروع به کار هر Track که نمی خواهید مورد ویرایش قرار بگیرد را قفل کرده و در صورت نیاز برای عناوینی که از نظر شما ضروری می باشد، یک Track خالی ایجاد کنید. حال همه عناوین خود را در قسمت Project انتخاب کنید، مطمئن شوید که playhead (اولین سکانس مورد نظرتان) قبل از اولین نشانگر قرار دارد و سپس بر روی دکمه (Automate to sequence ) در گوشه پایین سمت راست (در سمت چپ آیکون جستجو) کلیک کنید.

در پنجره ای که باز می شود، در قسمتی که برای نحوه انتخاب ترتیب در نظر گرفته شده است (Selection Order) عبارت (At Unnumbered Markers) را انتخاب نمایید.

همچنین می توانید از قسمت preferences محدوده ی زمانی کلیپ را تحت کنترل قرار دهید و در نهایت کلید OK را انتخاب کنید.

پس این گونه می توان گفت که تمام عنوان هایی که ساخته اید و طول کلی کلیپی که در نظر دارید از طریق تنظیمات تحت کنترل هستند.

به رزولوشن توجه داشته باشید

رزولوشن مهم ترین مورد در نرم افزارهای گرافیکی است. توجه داشته باشید شما به عنوان یک هنرمند که با نرم افزارهای مختلف فعالیت های هنری خود را ثبت میکنید باید به رزولوشن تصاویر و در حالت کلی به رزولوشن خروجی توجه داشته باشید. کار با نرم افزار پریمیر نیز از این قاعده مستثنی نیست. باید همواره به رزولوشن توجه داشته باشید.

البته این مورد تنها به خروجی گرفتن از پروژه ارتباط ندارد. بلکه شما همواره باید در شرایط خاص به رزولوشن ها توجه داشته باشید. البته این بدان معنا نیست که همواره از بالاترین رزولوشن استفاده کنید بلکه بالعکس به این معنا است که یک هنرمند همواره باید بداند در هر زمان از چه رزولوشنی استفاده نماید.

انتخاب رزولوشن مناسب در پریمیر

گاهی اوقات شما تنها به مشاهده نتیجه قسمتی از ادیت ویدئو خود نیاز دارید. در این مواقع به هیچ عنوان نیاز به خروجی با کیفیت ندارید . بلکه برای مشاهده قسمتی از کار خود تنها کافی است از خروجی هایی با کیفیت پایین تر استفاده کنید تا در زمان خود صرفه جویی کرده و با سرعت عمل بیشتری به ادامه کار خود بپردازید.

پیشنهاد میکنیم برای مشاهده قسمتی از ویدئو ادیت شده از کیفیت ½ یا ¼ استفاده نمایید. ( البته این دو کیفیت را تنها در مورد ویدئوهای اچ دی پیشنهاد میکنیم ) و همچنین از کیفیت های ۸/۱ و ۱۶/۱ برای مشاهده ویدئوهای ۴k استفاده نمایید.

خب اگر شما به تازگی به کار با نرم افزار پریمیر روی آورده باشید قطعا به پانل کنترل کیفیت احاطه ندارید. برای تنظیم کیفیت تنها کافی است به سمت راست و پایین Program Monitor توجه کنید و برای مشاهده کیفیت های مختلف تنها کافی است بر روی Select Playback Resolution کلیک نمایید. به همین راحتی میتوانید کیفیت مناسب را انتخاب کرده و از ویدئو خود خروجی تهیه کنید.

استفاده از مرورگر مدیا برای وارد کردن کلیپ ها

معمولا دیده می شود که کاربران کلیپ ها را با دوبار کلیک از طریق پنل project اضافه می کنند. درست است که هیچ مشکلی با این روش وجود ندارد، اما پنچره dialogue box از سیستم عامل شما برای پیدا کردن فایل ها استفاده می کند که در این حالت سیستم عامل شما نمی تواند برخی از فرمت های ویدیویی مانند MXF و R3D را ببیند.

وارد مرورگر مدیا شوید.

می توانید از Premiere تمام درایوهای موجود در کامپیوترتان را بگردید و از همین طریق فایلهایی که ممکن است سیستم عامل تان نشان ندهد را برای شما به نمایش در آورد.

اگر می خواهید فایلی را درپروژه کاریتان وارد کنید، کافی است به سادگی روی آن راست کلیک کنید یا از ctrl به همراه کلیک استفاده کنید و عبارت import را انتخاب کنید.

کار با نرم افزار پریمیر با استفاده از پروکسی

خب نوبت رسید به کلید طلایی کار با نرم افزار پریمیر، اگر شما هم به دنبال نکته ای طلایی از کار با نرم افزار پریمیر هستید توجه به پروکسی را پیشنهاد میکنیم. اما پروکسی چیست؟

پروکسی ها در پریمیر روشی فوق العاده است که با استفاده از آن میتوانید کارآیی سیستم خود را افزایش دهید. اما چطور میتوان با پروکسی کارآیی سیستم را ارتقاء داد؟

اجازه دهید اینطور بیان کنیم، در واقع پروکسی ها مجموعه مختلفی از فایل ها را در اختیار کاربر قرار میدهد که با استفاده از آن بتواند رندر را انجام دهد.

شاید تا به اینجای کار برایتان عجیب و غریب به نظر آید و امری محال باشد. البته که این مورد بسیار شگفت انگیز است. اجازه دهید با بیان مثالی همه چیز را برایتان شفاف نماییم.

فرض کنید شما یک ویدئو با کیفیت ۴k برای ویرایش توسط پریمیر انتخاب کرده اید، اما سیستم شما این ویدئو با این کیفیت را نمیپذیرد و در حین انجام عملیات ادیت فیلم ممکن است نتوانید به صورت روان ویرایش فیلم را انجام دهید. اما چاره چیست؟ باید همینجا دست از کار بکشید؟

قطعا پاسخ منفی است. برای رفع این مشکل تنها کافی است از پروکسی استفاده نمایید. اگر سیستم شما پذیرای ویرایش فیلم هایی با کیفیت بالا نبود تنها کافی است با استفاده از پروکسی کیفیت آن را کاهش دهید و کیفیت مناسب را انتخاب نمایید. حال با کاهش کیفیت به راحتی میتوانید به ادیت ویدئو ادامه دهید.

اما شاید در این لحظه به این موضوع فکر کنید که این اصلا خوب نیست. قطعا کیفیت ویدئو یک نکته بسیار مهم است و باید به آن توجه شود. اما نگران ناشید، هنگام کار با نرم افزار پریمیر و استفاده از پروکسی رزولوشن اصلی و با کیفیت تصویر شما را هنگام خروجی گرفتن و رندر شدن بر روی رزولوشن اصلی تنظیم خواهد کرد و این همان کلید طلایی کار با نرم افزار پریمیر است.

خب شاید هنوز نسبت به استفاده از پروکسی تسلط کافی نداشته باشید.اصلا جای نگرانی نیست در این قسمت به طور کامل نسبت به استفاده از پروکسی راهنمایی خواهید شد.

برای استفاده از پروکسی تنها کافی است از قسمت مرورگر نرم افزار پریمیر Proxy > Create Proxies را انتخاب کنید. همانطور که در تصویر ذیل ملاحظه مینمایید دسترسی به پروکسی به همین سادگی است.

ساخت پروکسی در پریمیر

خب حال با انجام این کار قطعا یک پنجره به نام Create Proxies باز خواهد شد. در این پنجره به راحتی میتوانید فرمت فایل و موقعیت پروکسی را ست کنید. حال کافی است GoPro Cineform و یا Apple ProRes را انتخاب نمایید. با انتخاب این موارد قاعدتا Adobe Media Encoder  گشوده خواهد شد.

با این عملیات تمامی ویدئوها در فایل های پروکسی که مناسب هستند گشوده خواهند شد و به راحتی و بدون هیچگونه مشکلی میتوان به ویرایش فیلم ادامه داد.

تنظیمات پروکسی در پریمیر

نکته ای که در مورد پروکسی وجود دار فعال و غیر فعال شدن آن است. قاعدتا هنگام کار با نرم افزار پریمیر استفاده از پروکسی یک نکته قابل توجهی است اما چطور میتوان آن را غیر فعال کرد.

برای غیر فعال کردن پروکسی نیز تنها کافی است دکمه ای در نوار ابزار Program Monitor  اضافه کنید، با استفاده از این دکمه به راحتی میتوان پروکسی را فعال و غیر فعال کرد.

فعال یا غیر فعال کردن پروکسی در نرم افزار پریمیر

برای افزودن این دکمه تنها کافی است به بخش پایین و سمت راست پیش نمایش توجه کنید و بر Button Editor کلیک نمایید. حال کافی است دکمه Toggle Proxies را به نوار ابزار خود بکشید و در نهایت با کلیک بر دکمه exit  کار را به پایان رسانید. در صورت رعایت این مراحل هرگاه بر دکمه پروکسی کلیک شود تغییر رنگ داده و به رنگ آبی تبدیل میشود و در این لحظه پروکسی قابل استفاده خواهد بود.

قاعدتا کلیک مجدد بر روی دکمه پروکسی آن را غیر فعال نموده و امکان استفاده از فایل اصلی برایتان فعال خواهد شد. اما در هر صورت هنگام کار با نرم افزار پرایمر جای هیچ نگرانی از بابت خروجی با کیفیت وجود ندارد زیرا این نرم افزار در مرحله خروجی قطعا از فایل با کیفیت خروجی خواهد گرفت.

Top and Tail Editing در کار با نرم افزار پریمیر

کلید میانبری به نام Top and Tail  وجود دارد که بسیار سودمند است و به شما اجازه می دهد تا نقطه ی ابتدا و پایان کلیپ ها را بدون نیاز به انتخاب نقطه ویرایش انتخاب کنید.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید