نکته های مهم در تدوین فیلم

نکته های مهم در تدوین فیلم

نکته های مهم در تدوین فیلم

تدوین فیلم مهم ترین مرحله ساخت فیلم است که توجه زیادی میطلبد. گاها در مقالات متعدد در مورد تهیه فیلم برای توصیف تدوین فیلم با عناوینی همچون قلب فیلم سازی مواجه می شویم، این توصیف بسیار مناسب است زیرا درواقع تدوین فیلم مهم ترین قسمت تهیه هر فیلم می باشد. شاید واژه فیلم تنها یادآور فیلم های سینمایی و تلوزیونی باشد اما باید بگوییم منظور از فیلم هر قطعه متحرکی است که محتوایی به خصوص را بیان می کند. به همین ترتیب می توان تدوین فیلم را به عنوان مهم ترین رکن تهیه فیلم های سینمایی، سریال ها، انیمیشن ها، کلیپ های اجتماعی کوتاه و… معرفی نمود. پس قاعدتا باید بیشترین توجه را به مراحل انجام تدوین فیلم داشته باشید.

اما توجه داشته باشید تدوین فیلم مستلزم دقت های بسیاری می باشد، در واقع تدوین در گروی رعایت جزئیات است، تنها تفاوت یک تدوینگر حرفه ای با یک تدوینگر مبتدی در رعایت جزئیات و اصول تدوین است. در این مقاله نیز قصد داریم شما را با پاره ای از این جزئیات آشنا نماییم. البته نکات تدوین فیلم بسیار گسترده است و یک تدوینگر حرفه ای قطعا باید به تک تک این موارد واقف باشد در این مقاله قصد ارائه چندین نکته ظریف را داریم که به بهبود فرآیند تدوین شما کمک خواهد کرد. توجه داشته باشید رعایت نکات ظریف در تدوین فیلم تنها تعدادی از نکات است که باید به آن توجه گردد. باید صراحتا بگویم تدوین فیلم همانند هر حرفه دیگر مدام در حال پیشرفت است. پس یکی از مهم ترین نکاتی که یک تدوینگر برای حرفه ای شدن و درخشیدن در حرفه تدوین به آن نیاز خواهد داشت دنبال کردن تکنولوژی است. هر یک از حرفه های گرافیکی با نرم افزارهای به خصوصی فعالیت انجام می دهد. تدوینگران نیز برای تدوین فیلم از نرم افزارهای به خصوصی استفاده می کنند. این نرم افزارها همه ساله دستخوش تغییرات جزئی می شوند. این موضوع بدین معنا نیست که تک تک اجزاء آن تغییر پیدا می کند بلکه همه روزه شاهد نسخه های جدید نرم افزارها تنها با تغییرات جزئی در آن هستیم. در واقع استفاده از هر نرم افزار اصول به خصوصی را میطلبد که اصول اولیه آن محسوب می شود و تنها جزئیات آن تغییر میابد که آگاهی از این جزئیات در بهبود روند فعالیت در نرم افزار نقش موثری دارد و یکی دیگر از مهم ترنی دلایلی که افراد عموما راغب به آگاهی از تغییرات نرم افزار هستند افزایش سرعت کار با آن نرم افزار می باشد.

آگاهی از تغییرات ورژن جدید نرم افزارهای گرافیکی را از الزامات بهبود فرآیند تدوین فیلم معرفی می نماییم، اگر قصد تسریع تدوین فیلم دارید توصیه می کنیم همواره به دنبال ورژن های جدید نرم افزار و کلیدهای میانبر آن باشید.

یکی از شگفت انگیزترین موضوعاتی در رابطه با درک نکته های مهم در تدوین فیلم وجود دارد، ، قدرت اثر گذاری ویرایش فیلم است که به شکل طبیعی، خصوصیات و تاثیر یک داستان را تا حد باور نکردنی ای تغییر دهد. یک تدوین خوب می تواند یک اجرای بد، یا یک صحنه نامناسب، و حتی کل داستان و فیلم را نجات دهد. البته به طور معکوس یک ویرایش بد نیز می تواند آن را از بین ببرد، اما اگر کمی از نظریه های رایج در مورد برخی از مهم ترین مفاهیم ویرایش فیلم را بیاموزید، می توانید آنها را برای پروژه بعدی خود حتما به خاطر بسپارید و علاوه بر این خواهید توانست ویرایش خود را به مرور زمان بهبود ببخشید.

چه نوع مفاهیمی در تدوین فیلم را باید آموخت؟

برای درک نکات مهم در تدوین فیلم باید نگاهی به برخی مفاهیم کلیدی در این هنر بیاندازید.

  • تدوین و ویرایش فیلم در واقع به عنوان بازنویسی نهایی برای کنترل اطلاعات می باشد
  • به طور کلی یک ویرایش خوب به چه معناست؟
  • بهبود عملکرد از طریق تدوین چگونه انجام می شود
  • با تصمیم گیری ها حین تدوین است که شخصیت داستان تعریف می شود؛ باید این شخصیت پردازی را به بیننده با تصویر “نشان دهید”، برای او با کلمات “تعریف نکنید”
  • تحولاتی که منجر به ایجاد تغییرات می شوند را نشان دهید.
  • چشم بیننده را تحت کنترل خود بگیرید.

تدوین همچون بازنویسی نهایی است

همواره به یاد داشته باشید که تدوین بازنویسی نهایی و یا سومین بازنویسی است که در فیلم انجام می شود. به دلیل دو پروسه کلیدی که مقدم تر انجام شده اند، این عنوان به تدوین داده می شود. این دو پروسه اول شامل:

  1. فیلم نامه
  2. تولید فیلم خام

می باشند.

در نسخه های حرفه ای که از آموزش فیلم نامه وجود دارد، می توانید روش های فوق العاده ای در رابطه با چگونگی کنترل جریان وقایع در داستان برای مخاطبین را بیاموزید. علاوه بر این موارد، به تدوین گر این قدرت داده می شود تا بر روی موضوعات ارزشمندی مانند: ساختار، گام ها و انتخاب شات ها تمرکز داشته باشد. همچنین این موقعیت که برای تدوین گر به وجود می آید، فرصت جالب و منحصری است تا متن فیلمنامه و برش نهایی و چگونگی برداشت اطلاعات را با هم مقایسه کند و در نهایت در جهت بهبود داستان گام بردارد.

اصول اولیه ویرایش برای فیلمسازان مبتدی

به عنوان یک مبتدی در فیلم سازی، پیش از هر آموزشی و برای درک قدرت تدوین فیلم، بهتر است در ابتدا اصول اولیه تدوین و برخی نکته های مهم در تدوین فیلم را بیاموزید. تدوین فیلم یکی از بخش های جالب و پر طرفدار در فیلم سازی می باشد. در واقع تدوین لحظه ای است که داستان فیلم واقعا شکل نهایی خود را پیدا می کند. تصمیماتی که در مورد فریم ها و تصاویری که می خواهید استفاده کنید، چگونگی ترکیب آنها با یکدیگر و اینکه چگونه صداها را به کار ببرید، در هر فیلم و با توجه به ژانرهای مختلف و نظرات کارگردان ها، متفاوت می باشند.

بنابراین مطالبی که در اینجا ذکر می شود یک راهنمایی برای مبتدیان و برای آشنایی با اصول اولیه تدوین فیلم است.

شات برای ویرایش

شات برای ویرایش

عنوان یک فیلم ساز و در هنگام تهیه فیلم، باید به ویرایش فیلم هم فکر کنید. برای درک بهتر این موضوع، مطالعه ی مطالب مربوط به یکپارچگی و هم پوشانی تصاویر با یکدیگر، که دربرگیرنده چگونگی فیلمبرداری تصاویری که با یکدیگر ویرایش می شوند، به شدت توصیه می شود.

بهترین انتخاب در تدوین فیلم

فقط آنچه را که نیاز دارد، انتخاب کنید

نسبت به برداشت هایی که در هنگام فیلم برداری ضبط کرده اید، متعصب نباشید، هر چقدر هم برداشت های خوبی باشند و به آنها افتخار کنید، گاهی لازم است آنها را قیچی کنید!

نکته مهم این است که فیلم به پایان برسد. اگر این کار را نکنید ممکن است باعث شود مجبور شوید برخی تصاویر واقعا خوب را حذف کنید. (اما بهتر است این گونه برداشت های مهم را حذف نکنید، مگر اینکه کاملا مطمئن باشید که به فیلم ضرر نمی زنند.)

اقدام مهم را انتخاب کنید

در تدوین فیلم اقدام مهم را انتخاب کنید

کلیپ هایی که اقدامات ضروری و بخش های اصلی داستان را نشان می دهند را انتخاب کنید. می توانید هر چیزی را که در روند اصلی داستان تاثیر گذار نیست، رها کنید. اما این نکته را آویزه گوشتان کنید که از بخش هایی از تصاویر که حتماً مورد نیاز است استفاده کنید.

سعی کنید با هر ویرایش چیزی جدید را نشان دهید

سعی کنید یک موضوع متمایز یا یک نمای متفاوت از یک موضوع را نشان دهید، حتی اگر شده این کار را به تغییر اندازه شات و یا موقعیت دوربین انجام دهید.

اندازه شات و زاویه را تغییر دهید

بین دو تصویر بسیار مشابه از یک موضوع برش نزنید، مگر اینکه واقعا بخواهید از ” jump cut’” برای اثرتان استفاده کنید.

گام برداشتن بین اندازه های شات در تدوین فیلم

اگر از یک شات فوق العاده بلند به درستی با یک برش صحیح بتوانید نمایی را جدا کنید، بیننده هرگز این برش از یک شات بلند را متوجه نمی شود.

استفاده از cutaways برای مخفی کردن ویرایشهای متلاطم

اگر مجبور به کوتاه کردن اندازه شات های مشابه به یکدیگر شوید، باید بتوانید از یک شات دیگر برای پنهان کردن این پیوست استفاده نمایید.

مستر شات در تدوین فیلم

از یک مستر شات (master shot) برای بررسی اجمالی استفاده کنید.

یک شات که بر روی صفحه نمایش داده می شود باید به قدری طولانی باشد که بیننده بتواند آن را درک کند، اما نه به اندازه ای که برایش خسته کننده شود. نمای بسته، شات های ساده، شات هایی بدون هیچ جنبش و حرکتی می توانند کوتاه باشند. اما شات های طولانی، شات های بسیار طولانی و هرگونه صحنه ای با جزئیات بیشتر، باید زمان طولانی تری بر روی صفحه نمایش داده شوند. سازگاری سرعت بین شات ها را بررسی کنید. تغییر ناگهانی سرعت، برای بیننده ممکن است ناخوشایند به نظر بیاید، اینکه یک شات بیش از حد لزوم باقی می ماند و یا اینکه به صورت ناگهانی در صحنه قاپیده شود می تواند اثر منفی داشته باشد.

در تدوین فیلم از انتقال های مناسب استفاده کنید

انتقال بین شات ها باید پیوسته باشد. آیا در صحنه ای که قصد به نمایش درآوردنش را دارید یک عمل به صورت پیوسته و مداوم انجام می شود، یا تنها می خواهید یک برش کوتاهی از زمان را نشان دهید؟ در این موارد باید از برش ها، یعنی جایی که شات به صورت مستقیم به شات بعدی می رود استفاده کنید. استفاده از انتقال های محو (Fade) یا دیزالو (Dissolve) ممکن است باعث گیج شدن بیننده شود.

در کات های دیزالو یا محو بین تصاویر، دو شات در یکدیگر فرو می روند. (یعنی یک تصویر به تدریج کمرنگتر شده در حالی که دیگری پر رنگ تر می شود) استفاده از این نوع انتقال برای نشان دادن گذر از یک مقطع زمانی، یا بخشی از یک سفر مرسوم است.

اما استفاده از fade out (که معمولا در انتهای آن تصویر سیاه می شود) برای قسمت پایانی یک صحنه استفاده می شود. fade out معمولا با یک fade in همراه می شود تا نشان دهد یک مقطع زمانی در داستان سپری شده است.

ویرایش روی حرکت

اگر ویرایشی که انجام می دهید در حالی باشد که حرکتی رخ می دهد، تدوین تمیزتر و نرم تر پیش می رود. زیراکه بیننده بیشتر روی آن حرکت متمرکز است تا ادیتی که صورت گرفته است.

شات های متحرک را به شات های ثابت برش نزنید

اگر صحنه ای متحرک را با صحنه بعدی که هیچ حرکتی ندارد نمایش دهید یک ناهنجاری را به وجود می آورید. بنابراین اول اجازه دهید حرکت به پایان برسد پیش از اینکه به صحنه ی ایستا برسید.

نکته های مهم در تدوین فیلم

در تدوین فیلم به صدا توجه کنید

از تغییرات ناگهانی در سطح صدا و یا سکوت مرده پرهیز کنید، مگر اینکه عمدا سعی در ایجاد شوک در افراد را داشته باشید.

ساختن موسیقی متن خود را با دقت انجام دهید

هنگامی که بیش از یک فایل صوتی در تصویردارید (مثلاً هنگام قرار گیری آهنگ متن روی تصویری که در آن صدای محیط یا بازیگر وجود دارد)، باید سطح صدا را متعادل کنید. نباید بگذارید صدای پس زمینه یا موسیقی در صدای دیالوگ ها غرق شوند.

استفاده هدفمند از صدا

از صداها به صورت هدفمند برای پیشبرد روند داستان استفاده کنید

شما می توانید از صداهای پس زمینه مانند ترک های حیات وحش، صدای در و یا دیگر انواع صداهای محیط استفاده کنید تا از ایجاد سکوت در طول جریان فیلم خودداری نمایید.

برای صحنه های مکالمه، جایی که بین شت های هر کاراکتر برش ایجاد می کنید، سعی کنید از ادیت هایی استفاده کنید که در هر زمانی که صحنه بر روی شخصیتها قرار گرفته می شود صدا تغییر نماید. همچنین نوع دیگری از ادیت وجود دارد که به آن J-cut  (که در آن بر خلاف مدل قبلی ابتدا صدا تغییر می کند) و یا نوع دیگری که به آن L-cut گفته می شود.

J-Cut در مواقعی استفاده می شود که از تغییر صدا به عنوان پلی بین دو صحنه متفاوت استفاده می کنید، به این صورت که ابتدا بیینده صدای لوکیشن جدید را می شنود و سپس به تصویر به آنجا منتقل می شود.

به جای مقاطع کوتاه تصاویر، روی کلیت کار تمرکز کنید

سعی کنید هنگام ویرایش فیلم چندان در ویرایش یک صحنه خودتان را درگیر نکنید که باعث شود چگونگی انطباق سری تصاویر را از دست بدهید. بهترین کار برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی این است که چندین شات را با هم نمایش دهید تا چگونگی همراهی آن ها با هم را چک کنید

آگاهی از ابزارهای نرم افزار در تدوین فیلم

اشراف به ابزارهای نرم افزار تدوین فیلم

مهم ترین و اولین نکته ای که هر تدوینگر باید نسبت به آن آگاهی داشته باشد ابزارهای نرم افزار است. قدرتمندترین نرم افزار تدوین فیلم پریمیر است. اگر شما در ابتدای مسیر یادگیری تدوین هستید پیشنهاد می کنیم در درجه اول نسبت به آموزش نرم افزار پریمیر اقدام نمایید. این آگاهی تا حدی ارزشمند است که اساتید مجرب باغ آینه همواره نخستین جلسات آموزش خود را به آموزش ابزارهای نرم افزار پریمیر اختصاص می دهند. البته تمامی اساتید و مربیان آموزش تدوین فیلم نخستین اولویت آموزش را معرفی و کار با ابزارهای موجود معرفی می کنند. اما سوالی که همواره برای هنرجویان مطرح میگردد در مورد اهمیت استفاده از این ابزار ها می باشد، تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که چرا عموما کلاس های آموزش تدوین نخستین جلسه های آموزش را به آموزش ابزارهای نرم افزار اختصاص می دهند؟

آشنایی با ابزارها در هر نرم افزاری موجب تقویت و بهبود فرآیند پروژه می گردد به این معنا که اگر شما تنها با تعدادی از ابزارها آشنا باشید و کار خود را حول این ابزارها انجام داده و در سراسر انجام پروژه تنها از این ابزارها استفاده نمایید نه تنها نتیجه مثبت را اخذ نخواهید کرد بلکه مدت زمان بسیار زیادی را صرف خواهید کرد. به همین جهت برای ارائه نتیجه ای ویژه و در عین حال صرف مدت زمانی اندک لازم است تمامی افراد و هنرجویان در ابتدایی ترین جلسات آموزش خود نسبت به آگاهی از ابزارها و کاربردهای آنها واقف خواهند شد و می آموزند در هر زمان چطور می توانند با استفاده از ابزارهای به خصوص نتیجه مورد نظر را کسب نمایند. به همین جهت می توان از اشراف به ابزارهای نرم افزارهای گرافیکی به عنوان مهم ترین نکته تدوین فیلم نام برد.

میانبرها در نرم افزارهای گوناگون

میانبرها در نرم افزارهای گوناگون

یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه داشت کلیدهای میانبر هر نرم افزار می باشد. هر نرم افزاری که امروزه موجود می باشد برای افزایش سرعت عمل کاربران کلیدهای ترکیبی را محیا می سازد. این کلیدهای ترکیبی حتی در محیط ورد، اکسل، نرم افزار پینت و… وجود دارد.

تجربه ثابت کرده است هنرجویان در کلاس های آموزش تدوین فیلم نسبت به استفاده از کلیدهای میانبر ممانعت می کنند، البته این موضوع بسیار طبیعی است زیرا هنرجویان به یکباره قدرت به خاطر سپردن انبوهی از کلیدهای میانبر را نخواهند داشت. این موضوع باعث می شود به صورت کلی از توجه به این کلیدهای میانبر دوری کنند و از روش های دیگر استفاده نمایند.

اما باید به شما بگوییم اگر قصد دارید در حوزه تدوین فیلم فعالیت مفید داشته باشید و به یک تدوینگر حرفه ای تبدیل شوید لازم است با تمامی کلیدهای میانبر آشنا باشید این دومین و مهم ترین نکته در تدوین فیلم است. یک تدوینگر حرفه ای باید قادر باشد در کوتاه ترین مدت زمان یک اثر خارق العاده ای خلق نماید. استفاده از کلیدهای میانبر به شدت در بهبود سرعت تدین فیلم موثر خواهد بود. اگر با استفاده از کلیدهای میانبر نرم افزارهای گرافیکی سرعت خود را افزایش دهید علاوه بر آن که زمان کمتری را به هر پروژه اختصاص می دهید کوتاه شدن زمان تدوین باعث احاطه بیشتر شما بر فعالیتتان خواهد شد.

تمرین در سبک های مختلف در تدوین فیلم

فعالیت در سبک های مختلف در تدوین فیلم

در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره کردیم هر اثر گرافیکی و متحرک به تدوین نیاز دارد. در واقع تمامی تصاویر متحرکی که در طول روز با آن مواجه می شوید از جمله فیلم های کوتاه، فیلم های سینمایی، انیمیشن ها، کارتون ها، سریال ها ، فیلم های خانگی و… مستلزم تدوین است. پیشنهادی که برای بهبود فعالیت تدوین فیلم به شما هنرجویانی که به تازگی وارد این فیلد هنری شده اید می دهیم، بهترین روش برای تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه ای انجام تدوین های مختلف در فیلدهای مختلف می باشد. البته شما به عنوان یک تدوینگر در آینده قادر به انتخاب فیلد مشخصی هستید و این انتخاب می تواند بر اساس علاقه باشد اما هیچ گاه تمرینات را دست کم نگیرید. تمرینات شما باید همه جانبه باشد به نحوی که دربرگیرنده مجموعه ای از تکنیک های تدوین فیلم باشد. اگر تمرینات خود را تنها در یکی از فیلدها انجام دهید قطعا تجارب کافی در زمینه تدوین فیلم را به دست نخواهید آورد، گذشته از آون برای آن که بتوانید بهترین فیلد را برگزینید. تمرینات شما در حوزه های مختلف از تدوین باعث افزایش مهارت و بهترین انتخاب خواهد شد.

استفاده از تکنیک نگارش

استفاده از تکنیک نگارش

موردی که اغلب به هنرجویان گوشزد می شود نوشتن نکات مهم تدوین فیلم است، شما هرچقدر ذهنی قدرتمند در بخاطر سپردن نکات داشته باشید باز هم ممکن است در اجرای آن با مشکل مواجه شوید. بهترین راه این است که یک دفترچه کوچک تهیه نمایید تا نکات مهم را در این دفترچه نوشته و هر زمان که به آن نیاز داشتید به راحتی با یک نگاه سطحی روش را به خاطر آورده و از آن استفاده نمایید.

اگر چنین دفترچه ای تهیه نکنید در بخاطر آوردن تکنیک ها با مشکل مواجه خواهید شد و به مرور زمان تکنیک های مفید و مهم را فراموش خواهید کرد. فراموش نکنید مهم ترین موردی که شما را به یک تدوینگر حرفه ای تبدیل خواهد کرد تمرین و تکرار است، در صورت وجود چنین دفترچه ای به راحتی تکنیک های مختلف را مرور می کنید و در انجام پروژه های تدوین فیلم می توانید از تک تک آن ها استفاده کرده و از این طریق به تدوینگر حرفه ای تبدیل شوید.

تماشاگر خوبی باشید

پیش از تدوین فیلم تماشاگر خوبی باشید

یکی از مواردی که در این مقاله و سایر مقالات مربوط به تدوین فیلم و آموزش پریمیر به آن اشاره شد رفع نواقص است، همواره به این موضوع اشاره کردیم که یک تدوینگر مهم ترین نقش را در نتیجه یک فیلم دارد. در تهیه یک فیلم اعضای بسیاری دخیل هستند و عملکرد تک تک این اعضا در نتیجه فیلم موثر است. اما گاها ممکن است در پروسه تهیه یک فیلم اعضا دارای نواقصی باشند که از دید تمام افراد دور ماند و این مورد اگر رفع نشود قطعا در نتیجه نهایی نکته ای منفی خواهد بود. به عنوان مثال اگر بازیگران به خوبی ایفا نقش نکرده باشند، صدا بردار هنگام صدابرداری خطایی داشته باشد و… قطعا نتیجه فیلم را تحت تاثیر قرار خواهد داد. تنها فردی که پس از پایان هر سکانس قادر است به دور از محیط فیلم برداری عملکرد تک تک اعضا را مورد بررسی دقیق قرار دهد و به تمامی نواقص موجود آگاه گردد تدوینگر است. پس یک تدوینگر نقش کلیدی تولید هر فیلم را ایفا می کند. شاید بهتر باشد بگوییم یک تدوینگر قادر به اصلاح نواقص سطحی عوامل یک فیلم خواهد بود. اما همواره سوالی که از جانب هنرجویان مطرح می گردد این است که ما چطور می توانیم به نواقص عوامل دیگر که هیچ تخصصی در آن نداریم پی ببریم، در پاسخ به این گروه از افراد باید بگوییم تنها کاری که باید انجام دهید این است که بیننده خوبی باشید.

همیشه سعی کنید به عنوان یک بیننده به فیلم نگاه کنید، این تنها فاکتوری است که باید در تدوین فیلم در نظر بگیرید و از این طریق می توانید به بسیاری از نواقص پی برده و در راستای رفع آن تلاش نمایید. پس یکی دیگر از توصیه های ما به شما که تلاش می کنید به تدوینگری حرفه ای تبدیل شوید این است که در درجه اول به عنوان یک تماشاگر به فیلم و تدوین خود بنگرید، این مورد یکی از روش هایی است که با استفاده از آن به راحتی می توانید نسبت به بسیاری از نواقص پی برده و برای رفع آن تلاش نمایید.

پیش بینی رفتار تماشاگر در تدوین فیلم

پیش بینی رفتار تماشاگران

تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که تعریف یک فیلم، سریال، انیمیشن و… خوب چیست؟ اصلا معیارهای خوب و بد بودن یک اثر هنری چیست؟

ورود به هر عرصه هنری مستلزم آگاهی از اصول و قواعد آن حرفه می باشد در مورد تدوین فیلم نیز به همین شکل است، آگاهی از اصول و قواعد تدوین فیلم از مهم ترین مسائلی است که هر تدوینگری در هر سطحی باید نسبت به آن آگاهی داشته باشد، اما این اصول و قواعد بر حسب چه مواردی تعیین شده است؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است تنها کافی است به این موضوع بیاندیشید که هدف تهیه فیلم چیست در این صورت به پاسخ دست خواهید یافت، هر فیلم، سریال، انیمیشن و آثار گرافیکی این چنین تنها برای جلب توجه مخاطبان و ارائه یک مفهوم کلی به بیننده تهیه می شود. پس تمامی اصول و قواعد آن از نظرات بینندگان نشات می گیرد. البته این موضوع نباید باعث سو برداشت شما شود. امروزه متخصصان تهیه فیلم پس از آنالیزهای همه جانبه توانسته اند اصول و قواعد مشخصی برای هر یک از آثار گرافیکی تعریف کنند. اما مهم ترین موردی که یک تدوینگر حرفه ای در تدوین فیلم باید نسبت به آن آگاهی داشته باشد رفتار تماشاگران و بینندگان فیلم است. شما به عنوان یک تدوینگر باید قادر به پیشبینی رفتار کاربران باشید.

قسمت های قطع و استراحت هر فیلم موضوعی بسیار مهم و تامل برانگیز است، مسلما یک بیننده هنگام مشاهده یک فیلم به مدت زمان استراحت احتیاج دارد، اگر توجه کرده باشید به خوبی این موضوع را در فیلم های مختلف مشاهده می کنید. مدت زمانی بین فیلم به استراحت ذهنی و بصری مخاطبان اختصاص می دهند. خوشبختانه امروزه تدوینگران در راه تدوین فیلم ابزارهای مختلفی در دسترس دارند که با استفاده از آن می توانند تدوین حرفه ای داشته باشند. در مورد مدت زمان استراحت فیلم نیز نرم افزارهای مختلفی وجود دارد که رفتار تماشاگران را توصیف می کند. قاعدتا یک بیننده هرچقدر هم فیلم جذابیت داشته باشد در مدت زمان مشخصی بر اثر خستگی بصری و ذهنی قسمتی از فیلم را از دست می دهد اگر یک تدوینگر با استفاده از ابزارهای مشخص این زمان را تشخیص دهد میتواند به خوبی تمام قسمت های فیلم را تحت کنترل خود قرار دهد و بدین ترتیب با یک تدوین فیلم حرفه ای مواجه خواهیم بود.

استفاده از ابزارهای ساده

استفاده از ابزارهای ساده اما مهم در تدوین فیلم

یکی از مواردی که عموما در کلاس های آموزش تدوین در باغ آینه توسط اساتید مطرح می گردد ابزار ساده و پیش پا افتاده ی تدوین فیلم است. عموما هنرجویان تدوین فیلم نسبت به استفاده از ابزارهای ساده ممانعت می کنند و بر این عقیده هستند که آنها تدوینگر عصر دیجیتال هستند و نیازی به استفاده از ابزارهای ساده ندارند.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که بر این عقیده می باشید باید بگوییم بهتر است دیدگاه خود را تغییر دهید. یکی از ابزارهای ساده که به بهبود روند تدوین کمک شایانی به تدوینگران می کند استوری برد کاغذی است.البته استفاده از استوری برد برای تدوینگران حرفه ای امری غیرطبیعی است زیرا این افراد بر اثر تمریناتی مداوم توانایی ذهنی بالایی در تدوین فیلم کسب کرده اند اما برای تدوینگرانی که هنوز در اوایل مسیر تدوین فیلم هستند پیشنهاد می کنیم حتما از این روش استفاده نمایند.

استوری برد به مجموعه ای از تکه های کاغذ گفته می شود که کنار هم قرار می گیرد و بیانگر تمام داستان می باشد. اگر شما هم یک تدوینگر مبتدی هستید که گاها دچار حواس پرتی می شوید و این مورد را جزء ضعف های خود در پروسه تدوین فیلم می دانید پیشنهاد می کنیم از استوری برد استفاده نمایید و از این طریق از میزان خطا ناشی از حواس پرتی جلوگیری به عمل آورید.

البته تهیه استوری برد در تدوین فیلم تنها یکی از هزاران روش موثر است، شما به راحتی با تحقیقات همه جانبه می توانید تمامی روش هایی ابتدایی برای رفع مشکلات خود در این مسیر را جست و جو نمایید و از آن برای بهبود تدوین فیلم استفاده نمایید.

الگو برداری در تدوین فیلم

الگو برداری از آثار بزرگان

یکی از مهم ترین عواملی که باعث پیشرفت در تمام زمینه ها میگردد الگو برداری از بزرگان آن حرفه می باشد. تدوین فیلم نیز مشابه حرفه های دیگر است الهام گرفتن از تکنیک های افراد حرفه ای کمک شایانی به افراد مبتدی می کند. برای این کار کافی است از آثار افراد حرفه ای در زمینه تدوین فیلم استفاده نمایید. این آثار تماما حاوی اطلاعات و تکنیک هایی می باشد. اگر آثار تدوینگران حرفه ای را مورد بررسی دقیق قرار دهید به راحتی می توانید به بسیاری از رازهای نهفته در آن پی برده و با الهام گرفتن از آن و استفاده در فیلم ها خود را روز به روز به فرد حرفه ای تری تبدیل نمایید. گاها با الهام گرفتن از تکنیک های مورد استفاده در آثار تدوینگران حرفه ای و ادغام چند تکنیک با هم به راحتی می توان تکنیکی ویژه و منحصر به فردی ابداع کرد که باعث بهبود و تقویت تدوین فیلم شما می شود. حتی اگر در انجام برخی از تکنیک ها با مشکل مواجه شده اید و هنوز به خوبی ملاک های یک تدوین حرفه ای را درک نکرده اید بررسی آثار تدوینگران حرفه ای کمک شایانی در راستای بهبود تدوین فیلم شما می کند و به راحتی شما را به یک تدوینگر حرفه ای تبدیل می نماید.

به کارگیری خلاقیت

به کارگیری خلاقیت در تدوین فیلم

اگر شما یکی از مخاطبان اصلی باغ آینه باشید به خوبی می دانید که ما تا چه حد بر خلاقیت و فعال کردن خلاقیت افراد جامعه در سطوح مختلف تاکید داریم. بارها و بارها به این موضوع اشاره کردیم که خلاقیت برترین عاملی است که در وجود تمامی انسان ها نهفته است و اگر فعال گردد قطعا آن فرد در هر حوزه ای که مشغول فعالیت باشد به برترین تبدیل خواهد شد. خلاقیت انسان ها آنچنان از اهمیت والایی برخوردار است که امروزه در بسیاری از نهادهای فرهنگی و آموزشی از روش هایی برای تحریک خلاقیت و به تبع آن روش هایی برای به کارگیری خلاقیت در امور مختلف استفاده می شود. به کارگیری خلاقیت در حوزه هنر و شاخه های آن از میزان اهمیت بیشتری برخوردار است. شاید بهتر باشد اینطور بگوییم یکی از المان های هنرمند خلاقیت او است. در مورد تدوین فیلم که از شاخه های هنری است این موضوع صادق می باشد. اگر قصد دارید وارد حوزه تدوین فیلم شوید و در آن خوش بدرخشید لازم است در ابتدا روش های در راستای افزایش خلاقیت خود در پیش گیرید. یک تدوینگر حرفه ای با استفاده از نبوغ و خلاقیت خود می تواند فیلم های حرفه ای ارائه دهید که مخاطبان بسیاری را به خود جلب می کند. پس یکی دیگر از نکات تدوین فیلم که باید به آن توجه ویژه ای گردد استفاده از خلاقیت در فرآیند تدوین می باشد.

داستان سرایی در تدوین فیلم

داستان سرایی

شاید بتوان از این مورد به عنوان نکته طلایی تدوین فیلم یاد کرد. یک تدوینگر حرفه ای در درجه اول باید یک داستان سرای حرفه ای باشد. تا زمانی که شما با تمام توجه و تمرکز خود داستان فیلم را درک نکنید هیچ گاه یک اثر بی نظیر را خلق نخواهید کرد، پس از درک فیلم نامه نیاز به تحلیل دارید. درواقع شما باید به زوایای مختلف داستان سرایی واقف باشید. به خوبی بدانید یک داستان حرفه ای شامل چه قسمت هایی است و برای ارائه یک داستان چه مسائلی باید مطرح گردد.

هر شخصی که دنبال کننده یک روایت است به شروع مناسب، بدنه داستان با رعایت چارچوب ها و قواعد آن ، پایانی طلایی است. اگر شما به عنوان یک تدوینگر فیلم بتوانید این قسمت ها را به خوبی در فیلم خود لحاظ کنید می توانید انتظار استقبال بینظیر از اثر هنری خود را داشته باشید. البته این نکته به نوعی تکمیل کننده  ” تماشاگر خوبی باشید ” می باشد، اگر یک تدوینگر خود را به عنوان یک تماشاگر تصور کند و دیدی این چنین داشته باشد مهم ترین تاثیر را در تهیه یک فیلم ویژه خواهد داشت.

منبع : بلاگ باغ آینه

2 دیدگاه دربارهٔ «نکته های مهم در تدوین فیلم»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید