نقاشان بزرگ

معرفی نقاشان بزرگ جهان

معرفی نقاشان بزرگ

نقاشان بزرگ باعث شده اند تا هنر نقاشی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار بگیرند، همین نقاشان بزرگ بودند از طریق آموزش افراد بسیاری را پرورش دادند تا به مرور زمان این هنر در سراسر دنیا گسترده شود. امروزه این هنر برای افراد در سنین مختلف با هر سطحی آموزش داده می شود به نحوی که در تمام آموزشگاه های هنری آموزش نقاشی کودک ، آموزش نقاشی بزرگسال ، آموزش نقاشی خردسال و… به صورت تخصصی پرداخته می شود.

البته این هنر امروزه به نحوی به کمال رسیده است که سبک های مختلف را در برمی گیرد ، اگر بخواهیم به انواع سبک های نقاشی اشاره کنیم می توانیم از سبک هایی همچون سبک رئالیسم ( واقع گرایی ) ، امپرسیونیسم ( برداشت گرایی ) ، پست امپرسیونیسم ، نئو امپرسیونیسم ، اکسپرسیونیسم ، اکسپرسیونیسم انتزاعی ، کوبیسم ( حجم گرایی ) ، فوتوریسم ، ورتیسیسم ، رومانتیسیسم و… نام برد که نقاشان بزرگ هر کدام یکی از این سبک های فوق الذکر رادر پیش گرفته و آثاری بی نظیر خلق کردند حتی برخی از نقاشان بزرگ خود صاحب سبکی خاص هستند که در ادامه بیشتر در این موارد صحبت خواهیم کرد.

نقاشی ؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد نقاشان معروف صحبت کنیم اجازه دهید پیرامون نقاشی و ماهیت آن اطلاعاتی ارائه دهیم تا در ابتدا این هنر به خودی خود برایتان آشکار شود ، منظور از هنر نقاشی به هنری اطلاق می گردد که هنرمند با استفاده از ابزار به خصوصی به خلق آثاری چشم نواز بپردازد این ابزار ممکن است یک مداد ساده برای نقاشی روی کاغذ ، یک قلم مو برای نقاشی روی بوم ، یک تکه ذغال برای نقاشی سیاه قلم  و… باشد، به شخصی که در حال آفرینش اثر خاص باشد نقاش و به اثر خلق شده نقاشی گفته می شود.

اگر بخواهیم این هنر زیبا را ریشه یابی کنیم به سال هایی خواهیم رسید که هنوز بشر به علم نگارش دست نیافته بود و انتقال مکالمات یا ثبت یادگاری ها را از طریق نقاشی انجام میداد، اگر بخواهیم نقاشی را در زیر گروه یکی از هنر ها قرار دهیم باید بگوییم که این هنر در زیر گروه هنرهای تجسمی قرار می گیرد البته حتی این گروه بندی نیز از طریق نقاشان معروف صورت گرفته است درواقع همین نقاشان بزرگ جهان بودند که به این هنر زیبا رنگ و روح بخشیدند.

سبک های مختلف نقاشی

نقاشی به عنوان یک هنر شاهد پیشرفت های بسیاری بوده است و سبک های مختلف زاده ی این پیشرفت ها و تحولات میباشد در این قسمت قصد داریم شما را با سبک های نقاشی تخصصی آشنا سازیم .

 • سبک رئالیسم
 • امپرسیونیسم
 • نئوامپرسیونیسم
 • پُست‌امپرسیونیسم
 • اکسپرسیونیسم
 • اکپرسیونیسم انتزاعی
 • کوبیسم (حجم گری)
 • فوتوریسم
 • ورتیسیسم
 • رُمانتیسم
 • پرسیژنیسم
 • مینیمالیسم
 • سوررئالیسم
 • گرافیتی
 • آپ آرت
 • باربیزون
 • فتورئالیسم
 • تونالیسم
 • باروک

اگر بخواهیم به معرفی انواع این سبک ها در این مطلب بپردازیم قطعا نوشته ای بلند بالا خواهد شد و از حوصله اکثر خوانندگان خارج می شود، در این مقاله تنها به چند مورد ابتدایی انواع سبک های نقاشی می پردازیم تا آشنایی ابتدایی در این مورد بیابید.

سبک رئالیسم :

اگر بخواهیم از طریق ریشه یابی واژه بررسی کنیم باید بگوییم رئال در زبان انگلیسی به معنای حقیقی یا واقعی است اما در هنر این سبک به معنای واقع گرایی یا حقیقت گرایی است، حتما با برخی از نقاشی ها مواجه شدید که کاملا شباهت بی نظیری با واقعیت دارد

اگر نقاشی قصد ترسیم یک شئ به خصوص را دارد باید تمام زشتی ها و زیبایی های آن را به طور کامل در نقاشی خود ترسیم کند درواقع موظف است حقیقت کامل را ترسیم نماید. اگر بخواهیم این سبک نقاشی را با سایر سبک ها مقایسه کنیم باید بگوییم سبک رئال کاملا نقطه مقابل سبک رمانتیک است زیرا همانقدر که در سبک رئال نقاش موظف به نشان دادن واقعیت است در سبک رمانتیک نقاش بدون هیچ محدودیتی باید از قوه خیال خود استفاده کند.

نقاشان در سبک نقاشی رئال موظف هستند کاملا صادقانه بدون هیچ کم و کاستی جسم ، چهره ، طبیعت ، حیوان و… را همانطور که هست ترسیم نمایند شاید برای خیلی ها این سوال مطرح شود مگر هنر مرز و قانون دارد، این موضوع درست است که هنر هیچ حد و مرزی ندارد و هنرمند موظف نیست از هیچ قاعده و قانونی پیروی کند اما وقتی پای سبک در میان باشد باید بدانید که شما موظف به رعایت یک سری قواعد به خصوص هستید .

برای شفاف سازی این سبک یک نمونه را در عکس ذیل آوردیم تا این سبک به وضوح برایتان روشن گرد.

سبک رئال در نقاشی
سبک رئال

امپرسیونیسم :

این سبک نیز از لحاظ واژه و لغت به معنای دریافتگری است ، در نیمه دوم قرن ۱۹ بود که این سبک نقاشی توسط آزاد اندیشان فلسفی روی کار آمد و کم کم در جهان گسترش یافت .

در این سبک به خصوص هنرمند سعی دارد صحنه های زود گذر را با تکنیک های خاص ترسیم کند که دقیقا برداشت هنرمند از آن صحنه می باشد.

سبک امپرسیونیسم در نقاشی
سبک امپرسیونیسم

نئوامپرسیونیسم :

این سبک نقاشی به نوعی جنبش در فرانسه بود که به نوعی نو دریافت نگری است که شاید بتوان ادامه دهنده ی راه امپرسیونیسم نیز نامیدش البته گاها از این سبک به عنوان واکنشی برای سبک قبل نیز یاد می شود.

این سبک دقیقا مطابق با دریافت نگری است اما با این تفاوت که در آن هنرمند سعی دارد نقاشی خود را بر مبانی علمی استوار سازد.

سبک نئوامپرسیونیسم در نقاشی
سبک نئوامپرسیونیسم

پست امپرسیونیسم :

این سبک به خصوص نیز به نوعی مجموعه ای از سایر سبک ها است که در راستای امپرسیونیسم گام برمیدارد، این اصطلاح را راجر فرای که یک نقاش و منتقد بریتانیایی است برای نخستین بار به کار برد و از همان موقع تا کنون این عبارت و این سبک بر سر زبان ها افتاد.

سبک پست امپرسیونیسم در نقاشی
سبک پست امپرسیونیسم

اکسپرسیونیسم :

سبک اکسپرسیونیسم یکی از سبک های هنری است که در نقاشی های مختلفی مشاهده میشود و به نوعی هیجان نمایی است، با رونمایی این سبک به خصوص نوعی مقابله با سبک های رئالیسم و امپرسیونیسم صورت گرفت، شروع این سبک هنری به خصوص از آلمان آغاز شد و رفته رفته در تمام جهان شناخته شد. هرچقدر در سبک رئال سعی بر نشان دادن واقعیت وجود دارد در این سبک تکنیک های به خصوصی برای جلوگیری از بروز واقعیت ها دیده میشود.

سبک اکسپرسیونیسم در نقاشی
سبک اکسپرسیونیسم

معرفی نقاشان معروف جهان

فهرستی که در ادامه با هم می بینیم، حاوی اطلاعاتی درباره معرفی نقاشان بزرگ جهان است که براساس آرای مخاطبین برای انتخاب بهترین نقاش جهان در سبک ها و دوره های مختلف رده بندی شده اند. معرفی نقاشان بزرگ جهان به شکل های مختلف زیادی انجام شده است، برخی از نقاشان معروف، هنرمندان سبک امپرسیونیست هستند، در حالی که برخی دیگر از برجسته ترین نقاشان دنیا سورئالیست می باشند. بسیاری از نقاشان برجسته تمام دوران، آثارشان از انواع مختلف تصاویر دینی کلاسیک و آیات کتاب مقدس الهام گرفته شده اند. حدس میزنید که چه هنرمندانی در این لیست معرفی نقاشان بزرگ جهان در بالاترین رتبه ها قرار می گیرند؟ مطمئنا لئوناردو داوینچی باید در رده های بالا قرار داشته باشد. آثار برجسته او شامل نقاشی های شناخته شده اش از جمله مونا لیزا و شام آخر می باشند.  او به عنوان یک هنرمند رنسانس شناخته شده بود و آثارش را در حال حاضر برای صدها میلیون دلار به حراج می گذارند. به دنبال آن پابلو پیکاسو یکی دیگر از بهترین نقاشان تمام دوران است. کلود مونه  الهام بخش  بسیاری از طرفداران هنر نقاشی، با تابلوی نیلوفرهای آبی زیبایش می باشد. بیشتر هنرمندان مدرن از جمله جکسون پولاک، جورجیا اوکیف، و روی لیختن اشتاین نیز در این فهرست معرفی نقاشان بزرگ جهان به چشم می خورند.

میکل آنجلو از نقاشان بزرگ جهان

میکل آنجلو

 دی لودوویکو بوونارتی سیمونی، که با نام میکل آنژ شناخته می شود، مجسه ساز، نقاش، معمار، شاعر و مهندس ایتالیایی عصر رنسانس می باشد که نفوذ بی نظیری در توسعه هنر غرب داشته است. او علاوه بر این که یکی از بزرگترین هنرمند های زمان خود بوده، به عنوان یکی از بزرگترین هنرمندان تمام دوران نیز شناخته شده است. علیرغم این موضوع، فعالیت های او فراتر از نقاشی های مطرح دنیا بوده و تعدادی از آثار او در مجسمه سازی و معماری نیز در میان مشهورترین رتبه ها قرار دارد. از برخی از آثار برجسته میکل آنژ  David, The Creation of Adam, Sistine Chapel ceiling, Pietà, Bacchusرا می توان نام برد. این هنرمند مطرح در سال های بین ۱۴۷۵ تا ۱۵۶۴ می زیسته است.

میکل آنژ از نقاشان معروف بود که پس از مرگش به به شهرتی بی مانند دست یافت البته نه به این معنا که قبل از مرگ نقاش شهره ای نبود بلکه قبل از مرگش نیز یکی از معروف ترین نقاشان آن قرن محسوب میشد، همانطور که در قسمت فوق به این موضوع اشاره شد این نقاش نه تنها در عرصه نقاشی بلکه در عرصه معماری ، مجسمه سازی ، شاعری ، مهندسی و… نیز شهرت بسیاری داشت پس شاید بهتر باشد به جای نقاش از او به عنوان یک هنرمند یاد کرد که در عرصه ها و شاخه های مختلف هنری صاحب نام بود . آثار هنری میکل آنژ تا حدی چشم نواز است که همه ساله افراد بسیاری از سراسر جهان صرفا برای مشاهده آثار وی راهی ایتالیا می شوند. میکل آنژ در تمام حوزه ها نام خود را در سالیان بعد عصر خود در ذهن مردم ثبت نمود اگر بخواهیم به آثار خارق العاده وی اشاره کنیم میتوانیم از مجسمه داوود یا تمامی نقاشی های آبرنگ وی که در کلیسا سیستین موجود است نام ببریم.

میکل آنژ در دوران زندگی خود ملقب به ” آی دیوینو ” بود که این واژه به معنای خداوندگار است بر اساس همین لقب می توان به تاثیر او در جامعه هنری آن زمان پی برد .

میکل آنژ فارغ از بحث هنر و نقاشی یکی از تاثیر گذار ترین شخصیت ها برای ملتش بود به عنوان برترین جمله های میکل آنژ میتوان به ” اثر هنری واقعی چیزی جز سایه کمال الهب نیست ” اگر به این جمله کمی دقیق تر بنگریم به ابعاد وجودی و روح کمالگرای این انسان پی خواهیم برد . جالب است بدانید میکل آنژ برای نخستین بار با اتهام کلاهبرداری هنری اش در جامعه شناخته شد و بدین سبب بود که مردم با مشاهده آثارش مجذوب هنر دستانش شده و همین امر جرقه ای برای معروفیت او بود.

نقاشان بزرگ

لئوناردو داوینچی

لئوناردو دی سار پریو داوینچی یک همه چیز دان ایتالیایی بود که با عناوین مختلف نقاش، مجسمه ساز، معمار، موسیقیدان، ریاضیدان، مهندس، مخترع، آناتومیست، زمین شناس، نقشه کش، گیاه شناس و نویسنده شناخته می شود. او به طور قطع یکی از بزرگترین نقاشان تمام دوران شناخته شده و شاید بتوان گفت شخصیت متفاوتی با استعداد های گوناگون داشته است که تا به حال زندگی کرده است. نبوغ او، شاید بیش از هر شکل دیگری، آرمان انسانی رنسانس را به تصویر کشیده است. داوینچی الگوی شناخته شده از مردی رنسانسی است که خلاقیتی بی انتها و کنجکاوی سیری ناپذیری داشته است.

Mona Lisa, The Last Supper, Bacchus, Adoration of the Magi, Annunciationاز آثار این نقاش بزرگ بوده و در بین سال های ۱۴۵۲ و ۱۵۱۹ میلادی می زیسته است.

شاید نام این نقاش به عنوان یکی از نقاشان بزرگ در ذهن تمامی انسان ها نقش بسته باشد و اگر از هر فردی بپرسیم که یکی از نقاشان معروف جهان را نام ببر فورا به لئوناردو داوینچی اشاره نمایند اما هیچ اطلاعاتی در مورد این نقاش و هنرمند بزرگ نداشته باشند در این قسمت قصد داریم توضیحات بیشتری در مورد این هنرمند ارائه دهیم و شما را بیشتر از قبل با وی آشنا سازیم . این موضوع کاملا صحیح است که لئوناردو داوینچی آثار بسیار زیبا و به نامی به جهان اعطا کرد اما اگر بخواهیم در زندگی وی جست و جویی موشکافانه داشته باشیم قطعا در میابیم که او نقاش پر کاری نبود اما همین آثار معدود نیز از جمله ی مشهورترین آثار نقاشی است، اگر بخواهیم به حوزه ای اشاره کنیم که وی فعالیت های بسیاری در این زمینه انجام داده است باید به نقشه کشی و طراحی اشاره کنیم اما با این حال وی یکی از افرادی بود که مطالعات بسیاری در حوزه نقاشی داشت و آثار بسیاری از جمله شام آخر را با استفاده از همین مطالعات و پژوهش ها ترسیم کرد و اما باید سراغ برترین اثر داوینچی برویم یکی از آثار وی که باعث شد او جزء یکی از نقاشان بزرگ جهان شود اثر مونالیزا است او برای خلق این اثر اعجاب آور نخستین قلم را در سال ۱۵۰۳ برداشت و در سال ۱۵۰۷ این اثر را به اتمام رسانید . در حال حاضر تابلو مونالیزا در ابعاد ۷۷*۵۳ سانتیمتر موجود است اما اولین طرح این اثر کمی بزرگ تر بود و به مرور زمان از حاشیه و اطراف این کار کاسته شد.

این تابلو تا حدی چشم نواز و خاص بود که در سال ۱۹۱۱ توسط یک دزد ایتالیایی ربوده و از زادگاهش دور شد اما پس از گذشت دو سال این تابلو به طرز عجیبی در زادگاهش ” فلورانس” مجددا مشاهده شد و برای حفاظت بهتر پس از مدتی به موزه لوور انتقال داده شد و اکنون در این موزه برای عموم قابل مشاهده است.

یکی دیگر از مشهور ترین اثر این نقاش جهانی میتوان به شام آخر اشاره کرد که این تابلو به روز پایانی حضرت مسیح را به نمایش می گذارد و از جمله زیبا ترین و قابل تامل ترین آثار وی است.

اثری از ونسان ون گوگ

ونسان ون گوگ

وینسنت ویلم ون گوگ یک نقاش برجسته در دوران بعد از امپرسیونیسم می باشد. این هنرمند هلندی مشهور که اثرش در هنر قرن بیستم تاثیر به سزایی را پس از گذشت سال از مرگ خودش داشت. در بین آثار او می توان موارد مختلفی از پرتره ها، خود نگاره ها، تصاویر مناظر مختلف، طبیعت بی جان، سرو ها، مناظر گندم و گل های آفتاب گردان را نام برد. شاید ون گوگ استعداد نقاشی کردن را از کودکی با خود به همراه داشت ولی تا پیش از اواخر دهه دوم زندگی خود شروع به نقاشی نکرد.  جالب این است که مطرح ترین آثار ون گوگ مربوط به دوسال آخر پیش از مرگ او می باشد. آثاری متنوع از رنگ روغن، آبرنگ، طراحی و چاپ در بین آنچه که ون گوگ خلق کرد به چشم می خورد. عمر کوتاه این هنرمند بزرگ تنها  ۳۷ سال به طول انجامید و از برجسته ترین آثار او می توان سیب زمینی خورها، شب پر ستاره، گل های آفتاب گردان، تراس کافه در شب، اتاق خواب در ارل، گندم زار با کلاغ ها و درختان زیتون را نام برد. او در سال ۱۸۵۳ متولد و در سال ۱۸۹۰ با خودکشی به زندگی خود پایان داد.

اگر بخواهیم به برجسته ترین اثر ون گوگ به عنوان یکی از نقاشان بزرگ جهان اشاره کرد می توان از شب پر ستاره نام برد، این اثر ارزشمند و هنری دو سال قبل از خود کشی وی که منجر به مرگش شد کشیده شده بود، میزان ارزشمندی و اعتبار این اثر هنری تا حدی است که هنوز هم الهام بخش نقاشان بزرگ امروزی است . البته ون گوگ برای این تابلو خود از واقایع الهام گرفته است، وقتی صحبت از الهام گرفتن ون گوگ در مورد تابلو شب پر ستاره در میان می آید این جمله از ونگوگ در ذهن همگان تداعی می شود ” امروز صبح تا طلوع آفتاب، مناظر بیرون را از پنجره به نظاره نشستم، چیزی نبود جز ستاره های صبحگاهی که بسیار درشت به نظر می رسیدند “

نوع متریال استفاده شده در این تابلو رنگ روغن است و در ابعاد ۷۳*۹۲ نقاشی شده است.

رامبرانت از نقاشان بزرگ جهان

رامبرانت

رامبراند هارمنزون ون ریان نقاش و استاد نقاشی سبک سایه روشن هلندی بود. به طور کلی می توان او را یکی از بزرگترین نقاشان و طراحان در هنر اروپایی و حتی مهمترین در تاریخ هلند دانست. حضور او در وادی هنر به دوره ای از دستاوردهای فرهنگی باز می گردد که بسیاری از مورخان از آن به عنوان دوران طلایی هلند نام می برند، سبکی بسیار پرکار و نوآورانه که منجر به شکل گیری سبک هایی جدید در نقاشی گردید. با اینکه رامبراند به عنوان یک جوان موفق در نقاشی پرتره شناخته شد اما در سال های بعدتر با مشکلات مالی و تراژدی های شخصی زیادی رو به رو گردید. از آثار برجسته او درس آناتومی دکتر تولپ، نگهبان شب و ضیافت بلشصر را می توان نام برد. این هنرمند ۶۳ سال از عمر خود را بین سال های ۱۶۰۶ و ۱۶۶۹ گذراند.

از جمله نقاشان معروف جهان رامبرانت است که وی در ابتدا فعالیت خود را با تصویرسازی آغاز نمود البته تصویر سازی به خصوص او در ابتدای کار خود به تصویر سازی کتاب مقدس پرداخت، شاید اگر بخواهیم این موضوع را ریشه یابی کنیم به خانواده ای مذهبی برسیم که او از کودکی در آن پرورش یافته است .

در برخی از آثار تاریخی از رامبرانت به عنوان نقاش تاریکی ها یاد می شود و این نام گذاری بخاطر سبک نقاشی های وی بوده است او اولین شخصی بود که نقاشی هایی به سبک تنبریسم را طراحی نمود که این سبک از نقاشی با نام تاریک نگاری نیز مشهور است که در آن کنتراست شدید نور مشاهده می شود .

اثری ماندگار از رافائل

رافائل

Raffaello Sanzio da Urbino، به عنوان رافائل، یک نقاش ایتالیایی و معمار رنسانس شناخته شده است.

آثار او به دلیل وضوح در فرم اجرا، سادگی در ترکیب بندی و دستیابی به ایده آل های ‌نئوپلاتونیک بصری در عظمت انسان مورد تحسین منتقدین و علاقه مندان قرار می گیرد.

رافائل بسیار کارآمد بود، کارگاه بی نظیر زیادی را برگزار می کرد و علیرغم مرگ وی در ۳۷ سالگی، کارهای بزرگ زیادی را به ثبت رساند. با اینکه سبک رافائل را شدیداً تحت تأثیر لئوناردو دا وینچی و میکلانژ می توان دانست، اما در اصل سبک خاصی را شکل بخشید که بسیاری از آرمانهای هنر رنسانس پیشرفته را به روشنی بیان می‌کند. مکتب آتن برجسته ترین اثر این نقاش  بزرگ می باشد.

اگر بخواهیم نقاشان دوره رنسانس را یک مثلث در نظر بگیریم باید از رافائل به عنوان یکی از اضلاع اصلی آن مثلث یاد کنیم به این معنی که یکی از تاثیر گذارترین نقاشان آن دوره در هنر نقاشی بوده است و آثار خیره کننده ای را خلق نموده است . این نقاش بزرگ که در زمره نقاشان معروف جهان است با نقاشی هایی در مورد مریم مقدس مشهور است .

رافائل در دورانی از زندگی خود مدت زمانی را به کارآموزی پرداخت که پس از آن به سمت فلورانس حرکت کرد و در آنجا با آثار و سبک های مختلف نقاشی نقاشان بزرگی همچون دانوینچی ، میکل آنژ و… آشنا شد و بسیار تحت تاثیر قرار گرفت و از همان دوران بود که جرقه هایی در مغز این هنرمند صاحب نام ایجاد شد.

اگر بخواهیم به اثری ماندگار این هنرمند اشاره کنیم می توانیم به دیوار نگار ” مکتب آتن ” که بر روی دیوار کاخ پاپ نقاشی شده است اشاره کرد البته این اثر تنها به عنوان مشهورترین و معروف ترین آثار این هنرمند است اگر بخواهیم به معرفی آثار زیبا وی بپردازیم باید لیست بلند بالایی از آثار را تهیه نماییم.

اثری جاویدان از یوهانس ورمیر

یوهانس ورمیر

همه او را شاید با اثر دختری با گوشواره مروارید بشناسیم. یوهانس ورمیر نقاشی هلندی بود که متخصص در به تصویر کشیدن صحنه هایی از زندگی افراد سطح متوسط بود. ورمیر در طول زمان زندگی خود نتوانست شهرت زیادی به دست آورد و و معروفیت او فقط محدود به محل زندگی او بود. به نظر می رسد او آنقدری که باید هرگز ثروت خاصی به دست نیاورد و در هنگام مرگ و ترک همسر و فرزندانش (۱۱ فرزند) به دلیل تعداد آثار کمی که خلق کرده بود بدهکاری زیادی را به جای گذاشت. بسیار در نقاشی های خود وسواس به خرج می داد و به آرامی و دقت زیادی کار می کرد و معمولا رنگ های روشن و گران قیمتی در کارهای خود به کار می برد. همچنین او بخاطر مهارت استادانه اش در به کار گرفتن نور در کارهایش شهرت داشت. وقتی که تنها ۴۳ سال سن داشت در سال ۱۶۷۵ در گذشت.

از نقاشان بزرگ جهان میتوان از یوهانس ورمیر نام برد از نظر من برترین و بینظیرترین اثر وی به نام ” دختری در کنار پنجره باز نامه می خواند ” می باشد اگر بخواهیم دید تک بعدی داشته باشیم این تابلو بسیار زیبا است اما کافی است کمی عمیق تر شویم تا به بینظیر بودن این نقاشی پی ببریم. این اثر به خصوص نظر بسیاری از محققان را به خود جلب نموده است به نحوی که مدت زمان زیادی را به بررسی آن پرداختند البته این تحقیقات پس از مرگ وی بر این اثر ارزشمند صورت گرفت .

پس از تحقیقات بسیاری محققان یک چهره کوپید در بخشی از این نقاشی مشاهده کردند که همین عامل به جذابیت آن دو چندان افزود . حال منظور از کوپید چیست ، در اساطیر رومی قدیم کوپید بیانگر خدای عشق است که معمولا در قالب کودکی برهنه نقاشی می شود، این نقاشی به جهت کوپید نهفته به یک اثر ارزشمند و خارق العاده تبدیل شده است.

اثری از پابلو پیکاسو

پابلو پیکاسو

پابلو رویز پیکاسو که همچنین به عنوان پابلو پیکاسو نیز شناخته می شود یک نقاش اسپانیایی، مجسمه ساز، طراح، طراح صحنه، شاعر و نمایشنامه نویس بود که بیشتر زندگی بزرگسالی اش را در فرانسه گذراند. پابلو پیکاسو را می توان به عنوان یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین هنرمندان قرن بیست و یکم نامید که از پایه گذاران سبک کوبیسم در نقاشی بود. از آثار برجسته او می توان دوشیزگان آوینیون، گرنیکا و نقاش و مدلش را نام برد. علاوه بر نقاشی، پیکاسو در مجسمه سازی، حکاکی روی چوب، سفالگری، سرامیک، چاپ سنگی (لیتوگرافی) و معماری نیز مهارت های چشم گیری داشت. این هنرمند برجسته در سن نود و یک سالگی در سال ۱۹۷۳ در گذشت.

یکی دیگر از نقاشان معروف که در سراسر جهان در عرصه هنر و نقاشی صاحب نام بود پیکاسو است و فردی در جهان وجود ندارد که این نقاش معروف را نشناسد.پیکاسو در سبک های مختلف نقاشی وارد شد و به خلق آثاری ویژه پرداخت ، این موضوع کاملا درست است که نام پیکاسو در گروه نقاشان بزرگ جهان قرار دارد اما در قسمت فوق به این موضوع اشاره شد که پیکاسو تنها یک نقاش نبود بلکه یک هنرمند واقعی بود که در اکثر حوزه های هنری وارد شده بود و در هریک از این حوزه ها کاملا پیشرو بوده است.پیکاسو به همراه ” ژرژ براک ” از پایه گذاران سبک کوبیسم بودند و نوآوری در زمینه هنر داشتند.

بهترین اثر کاراواجو

کاراواجو

کاراواجو نقاش ایتالیایی فعال در رم، ناپل، مالت و سیسیل بین سال های ۱۵۹۲ و ۱۶۱۰ بود. این نقاش در عمر کوتاه خود زندگی پر فراز و نشیبی داشت و نهایتا در جوانی و در ناکامی از دنیا رفت. نقاشی های او که اصولا ترکیبی از مشاهدات واقع گرایانه ای از وضعیت بشر توام با حالت های فیزیکی و عاطفی و با کاربرد چشمگیری از نورپردازی بود، تاثیر به سزایی بر روی نقاشی سبک باروک داشت. Caravaggio زیر نظر سیمون پیترزانو که خود توسط Titian تعلیم دیده بود، نقاشی را آموخت. کاراواجو در دهه دوم زندگی خود به رم رفت، زیرا در آنجا برای کلیساهای بزرگ و پلازوهایی که در آن زمان ساخته شده بود تقاضای نقاش داشتند. با نگاهی به آثار او می توان دریافت که کاراواجو اکثر مدل‌های خود را از میان مردم عادی کوچه و خیابان انتخاب می‌کرد. به دلیل خشمی که در این هنرمند وجود داشت می توان تاثیر خشونت را در نقاشی های او دید. خشم او از فقر و تنگدستی مردم باعث می شد تا در آثارش فقط شاهد مردمی با لباس های مندرس و افراد بسیار کثیف باشیم. زندگی مملو از حوادث ناگوار باعث می شد تا در آثار او رنگ یاس و نامیدی را روز به روز به شکل پر رنگتری دید. اما در آخر عمر کوتاه او با بیماری مالاریا به پایان رسید.

خب قطعا کاراواجو یکی از بزرگان عرصه نقاشی است در ابتدای این قسمت نیز کاملا به این موضوع اشاره شد اما نه تنها آثار این نقاش بزرگ بلکه سبک زندگی او نیز توجه بسیاری را به خود جلب نموده است، این نقاش بزرگ تاریخ به نقاش تندخو هنر شهرت داشت و تعجب افراد بسیاری از این نوع زندگی را برانگیخت. کاراواجو به جهت تندخویی به سختی دوستی در کنار خود داشت نقل است که او در طول دوهفته آثار خارق العاده ای از خود خلق می کرد و دو ماه به مجادله و دعوا می پرداخت و با شمشیری بر دستان خود زمین تنیس های حومه زندگی خود را می پیمایید و به دنبال دعوا و جدال با انسان ها بود. این عجیب ترین روحیه ای است که می توان در وجود یک نقاش مشاهده کرد معمولا هنرمندان به داشتن روحیه ای لطیف مشهورند اما کاراواجو یکی از استثناهای این عرصه است که همه را حیرت زده می کند.

اثری از کلود مونه

کلود مونه

در بین معرفی نقاشان بزرگ جهان اسم دیگری که به چشم می خورد نام نقاش بزرگ امپرسیونیست فرانسوی اسکار کلود مونه می باشد. از مشهورترین آثار مونه امپرسیون، طلوع آفتاب را که حتی نام سبک امپرسیون نیز از همین اثر گرفته شده است را می توان نام برد. در واقع در کنار مونه، هنرمند دیگری با اسم مانه را می توان پدران سبک امپرسیونیست نامید. مونه در ۵ دسامبر سال ۱۹۲۶ در سن ۸۶ سالگی بر اثر سرطان ریه درگذشت و از نقاشی های او می توان به نیلوفرهای آبی، زاغی، بانو با یک چتر آفتابی پایان تابستان، کومه های علف و ناهار در چمن زار اشاره کرد.

در زمان زندگی کلود مونه اکثر هنرمندان و نقاشان به دنبال کپی برداری از نقاشی ها و سبک های قدیم بودند و این تمایز بود که باعث شد کلود مونه به عنوان یکی از نقاشان بزرگ جهان تبدیل شود اما نقاشان هم عصر او در همان سطح باقی ماندند. این تمایز و تفاوت است که باعث پیشرفت خواهد شد و این موضوع تنها در مورد نقاشان بزرگ جهان نمیشود.

از زندگی نامه های این افراد می توان درس های بزرگی آموخت که در سراسر زندگی کاربردی است و باعث موفقیت می شود.

با نگاهی دقیق و جست و جو در آثار کلود مونه به راحتی متوجه علاقمندی او در نقاشی خواهیم شد، کلود علاقه بسیاری به نقاشی طبیعت پیرامون خود داشت و این برداشت را به راحتی می توان از نقاشی های باغش در ژیورنی ، برکه و پل روی آن و… چنین برداشتی از علاقمندی او در نقاشی متوجه شد.

اثری بی نظیر از سالوادور دالی

سالوادور دالی

در این لیست معرفی نقاشان بزرگ جهان سالوادور دالی را می توان یکی از برجسته ترین نقاشان مطرح دنیا معرفی کرد. سالوادور فلیپه ژاسینتو دالی دومنک که به عنوان سالوادور دالی شناخته می شود نقاش برجسته سورئالیسم اسپانیایی، زاده فیگوئرز بود. دالی یکی از طراحان ماهری بود که برای کارهای سوررئالیستی خود بهترین عکس ها را به تصویر می کشید. مهارت های نقاشی او اغلب تحت تاثیر نقاشان مطرح رنسانس بوده و اثر شناخته شده او با نام “تداوم حافظه” در ماه اوت ۱۹۳۱ تکمیل شد. گنجینه هنری دالی شامل: فیلم، مجسمه سازی و عکاسی، در همکاری با طیف وسیعی از هنرمندان در رسانه های مختلف بود. از آثار او می توان به پایداری حافظه، گالاته از حوزه ها (Galatea of the Spheres)، زرافه سوزان، متامورفیس نارسیس (Metamorphosis of Narcissus) و ماهیگیری دریایی (Tuna Fishing) اشاره کرد. سالوادور دالی در سال های ۱۹۰۴ الی ۱۹۸۹ زیست و در سن ۸۵ سالگی از دنیا رفت.

سالوادور دالی زندگی عجیب و جالبی داشت او دقیقا ۹ ماه پس از فوت برادر خود که هم نامش بود به دنیا آمد برادر دالی بر اثر یک نوع بیماری جان خود را از دست داده بود او معتقد بود که در اثر قضیه تناسخ روح برادرش در وجود او دمیده شده است این گفته از این داستان نشات گرفته است :

وقتی سالوادور دالی ۵ سال داشت توسط والدین خود بر سر مزار برادر بزرگترش رفت و والدینش بر این موضوع اشاره کردند که تو تناسخ روح برادرت هستی این جملات در این سنین در ذهن او نقش بست و به مرور زمان به باور و عقیده ای ذهنی تبدیل گشت .

سالوادور دالی به جهت همین عقاید بود که مدام از نثر متافیزیکی بهره می گرفت و نوشته ای معروف از دالی وجود دارد که دقیقا از این طرز تفکر نشآت گرفته است . او بر این اعتقاد بود که آن دو همانند دو قطره آب کاملا یکسان و مشابه بودند و تنها تفاوتشان انعکاس های متفاوتشان بود و همواره بر این مووع اشاره می کرد که برادرش اولین نسخه او بوده است و بیش از حد به کمال مطلق این دنیای فانی رسیده بود. فارغ از تفکرات عجیبی که داشت می توان از وی به عنوان نقاشان بزرگ جهان یاد کرد.

منبع: بلاگ باغ آینه

1 دیدگاه دربارهٔ «معرفی نقاشان بزرگ جهان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید