شیوه نقاشی کردن با کودکان

شیوه نقاشی کردن با کودکان

نقاشی کردن شاخه ای از هنر به حساب می آید، عنصری از نوع بیان که به عنوان ابرازی برای صحبت کردن مورد استفاده قرار می گیرد. پیش از کشف شیوه نقاشی کردن با کودکان، آگاهی داشتن از این موضوع مهم است که در لابه لای نقاشی کودکان می توانیم بسیاری از حرف هایشان را ببینیم که با زبان کودکانه خود بر روی کاغذ به تصویر کشیده اند. کودکان در تمام سطوح ممکن است از نقاشی کردن به عنوان ابزاری برای ارتباط برقرار کردن بهره مند شوند. نقاشی خلاقیت را افزایش داده، مهارت های حرکتی را بهبود بخشیده و کودکان را با رنگ های مختلف و ترکیب آنها آشنا می کند. این را حتما باید در نظر بگیرید که نقاشی کردن با کودکان می تواند تجربه ای توام با کثیف کاری و شلختگی زیاد باشد، علی الخصوص زمانیکه ابزار نقاشی آن ها از مداد رنگی های ساده، به وسیله های متنوع دیگری مانند گواش و آب رنگ تغییر کند؛ بنابراین پیش از هر کاری، فضایی که برای نقاشی کشیدن کودکان در نظر می گیرید را کاملا مناسب با این شرایط آماده کنید. این شلختگی ها که ممکن است با استفاده از انگشتان و رنگ ها و فرچه های رنگی ایجاد شود تا حد زیادی می تواند کمک کند تا کودکتان بتواند خلاقیت زیادی را از خود بروز دهد.

آماده کردن فضا برای نقاشی کردن

در شروع سعی کنید تا هر چیزی را که نمی خواهید رنگ آمیزی و نقاشی شود را در جای دیگری قرار دهید. می توانید فضایی از خانه را برای نقاشی کردن کودکتان در نظر بگیرید و لوازم خانه تان که در این محیط  قرار دارند و نمی خواهید رنگ شوند را از آنجا خارج کنید. کودکان در هنگام نقاشی کشیدن اغلب غرق در ابداع گری های خود می شوند و این موضوع ممکن است به معنی رنگ کردن و خط کشیدن بر روی فرش و دیوار باشد. بنابراین فضایی را که در نظر گرفته اید برای نقاشی کردن حتما پیش از هر کاری کاملا مهیا کنید.

شیوه نقاشی کردن با کودکان و آموزش نقاشی

نقاشی بر روی یک بوم و یک برگه بزرگ خالی می تواند پایه همه چیز برای شروع نقاشی در کودکان باشد. برای رنگی بودن هرچه بیشتر نقاشی و ایجاد انگیزه در کودکتان می توانید یک تکه کاغذ و یا بوم را با یک لایه رنگ ملایم بپوشانید تا از وجود رنگ سفید خالی در بیشتر فضای نقاشی کودکانتان جلوگیری کنید.

شیوه نقاشی کردن با کودکان و نحوه استفاده از ابزارهای مختلف

اینکه کودکتان چگونه می تواند قلم مو رنگ را بر روی سطح بوم و یا کاغذ حرکت دهد را به او نشان دهید. لزومی ندارد که حتما بعد از اینکه به او نشان دادید، عینا حرکت شما را تکرار نماید. زیراکه قدرت حرکت دست و مچ کودک نسبت به بزرگترها محدودتر بوده و مطمئنا نمی تواند به آن دقتی که شما کاری را انجام می دهید، آن را تقلید کند. اگر تا به حال از قلم استفاده نکرده است به او نشان دهید که چگونه آن را به رنگ آغشته کرده و بر روی بوم و یا کاغذ بیاورد. کار را با یک مقدار کمی رنگ شروع کنید و در ابتدای کار پر کردن خطوط  و اشکال ساده بر روی بوم را به او بسپارید. پس از اینکه نحوه کار را به او نشان دادید بگذارید تا خودش کل کار را بر عهده بگیرد. اگر فرزندتان با حروف و اعداد آشنایی دارد، از او بخواهید تا با قلم مو و رنگ، حروف و اعداد را بکشد. این کار به او کمک می کند تا با استفاده درست از قلم مو بیشتر آشنایی پیدا نماید.

پیشنهاد یک موضوع یا سوژه برای نقاشی

از شیوه نقاشی کردن با کودکان به این نکته هم باید اشاره کرد که با پیشنهاد یک سوژه برای نقاشی، ذهن فرزندتان را به سویی سوق می دهید تا به مواردی بیشتر دقت کند که تا پیش از این به آن ها توجه نمی کرده است. برای مثال به او پیشنهاد دهید تا یک تصویری از آنچه که در محیط خارج از خانه و پشت پنجره می بیند را مانند خورشید، درخت، چمن، کوه و خانه بکشد. با روشن کردن موضوع برایشان عینا قرار نیست تا آنچه را که می بینند را بر روی کاغذ بیاورند. درسنین پایین در ذهن کودکان بسیاری از موضوعات با نمادهای بسیار ساده شده ای شکل گرفته و بر روی کاغذ آورده می شوند. به جهت خلاقیت بالا در کودکان، ممکن است بسیاری از اشیا و موضوعات را با رنگ های گوناگونی که خود می بینند بکشند بنابراین هرگز آنها را به اصلاح نقاشی هایشان مجبور نکنید. بگذارید آنگونه که دوست دارد از نقاشی کردن لذت ببرند.

شیوه نقاشی کردن با کودکان

 توضیح دهید که چگونه می توانند رنگ های اصلی را با هم مخلوط کنند.

بسته به اینکه فرزندتان چه سنی دارد، می توانید به او راهنمایی کنید که چگونه می تواند رنگ های اصلی را با هم مخلوط کرده و در نهایت به یک ترکیب جدید برای نقاشی هایش برسد. با رنگ های اولیه شروع کنید و نشان دهید که چطور می توان رنگ های اصلی را با هم ترکیب کرد تا رنگ های مختلف را با استفاده از یک چوب بستنی بر روی پالت رنگ ساخت.   به عنوان مثال: قرمز با آبی به رنگ بنفش، زرد و آبی به رنگ سبز، زرد و قرمز به رنگ نارنجی. هنگامی که فرزندتان با مخلوط کردن رنگ ها با هم آشنا شد، می توانید به او رنگ سفید را معرفی کنید تا بتواند سایه های سبک تر مانند صورتی یا آبی روشن را ایجاد کند.

برای ایجاد خلاقیت از برخی ابزار و لوازم ساده کمک بگیرید

برای بالا بردن خلاقیت در نقاشی می توانید رنگ ها و ابزار مختلف را در کنار قلم موی نقاشی در اختیار کودکتان بگذارید. لزوما اجباری در این نیست که حتما نقاشی خود را با قلم مو تمام کند. استفاده از بافت های مختلف که در محیط پیرامونش وجود دارد برای به ثبت رساندن طرح های مختلف بر روی بوم و یا مقوا می تواند برایش بسیار جذاب باشد. اجازه دهید کودک شما با مواد مختلف و بافت های مختلف بازی کند. در کنار خطوط و رنگ ها از دکمه، پارچه، الیاف و بسیاری موارد دیگر کمک بگیرید تا بتواند نقاشی بسیار خلاقانه ای را ایجاد کند

منبع: بلاگ سایت باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید