مزیت های نقاشی برای انسان

مزیت های نقاشی برای انسان

در سال ۲۰۱۰، مجله بهداشت عمومی ایالات متحده، بررسی ای را با عنوان “اتصال بین هنر، درمان و سلامت عمومی” منتشر کرد. در این مقاله، محققان بیش از ۱۰۰ مورد مطالعاتی درخصوص تاثیر هنر بر روی سلامتی و توانایی انسان برای بهبودی و درمان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این مطالعات شامل موضوعات متنوع از جمله موسیقی، نوشتن (شعر یا داستان) و هنرهای تجسمی بودند. به عنوان مثال، نتایج حاصل از پنج مطالعه از هنرهای تجسمی ذکر شده شامل مواردی مانند: نقاشی، طراحی، عکاسی، سفالگری و نساجی می باشد. در هر مطالعه بیش از ۳۰ بیمار که در معرض ابتلا به بیماری های مزمن و یا سرطان بودند مورد بررسی قرار گرفتند.

مزیت های نقاشی برای انسان یا با یک نگاه کلی تر، مزیت های هنر

در این بخش توضیح محققان در مورد تأثیر فعالیت های هنری بصری بر روی بیماران معرفی شده است:

  • هنر افکار پوچ را بیرون می اندازد و ذهن را از بیماری منحرف می کند.
  • روند درمان با کاهش افکار منفی و افزایش پیدا کردن افکار مثبت پیشرفت پیدا می کند
  • بهبود نتایج پزشکی و کاهش روند افسردگی
  • کاهش استرس و اضطراب و افزایش احساسات مثبت
  • کاهش در میزان ناراحتی و احساسات منفی
  • بهبود در روند درمان و خودانگیختگی بیمار، بیان غم و اندوه، هویت مثبت و ارتباطات اجتماعی.

مزایای ذکر شده در بالا نه تنها برای بیماران بستری شده در مراکز درمانی نتایج مثبت به همراه داشته است ، بلکه برای همه افراد، چه کسانی که می خواهند استرس و اضطراب را کاهش دهند و چه آن هایی که به دنبال افزایش احساسات مثبت و کاهش احتمال افسردگی می باشند مفید خواهد بود.

هرچند که مزیت هایی که در بالا برای انسان ها و در مورد نقاشی ذکر شد، تنها بر روی ذهن آن ها نیست.

از مزایای هنرهای تجسمی و حتی موسیقی و نوشتن بر روی سلامت فیزیکی افراد نیز می توان صحبت کرد. در واقع، در مطالعه ای در مجله پزشکی روانشناسی به چاپ رسیده است، استفاده از نوشتن به عنوان درمان برای بیماران مبتلا به اچ آی وی مورد بررسی قرار گرفت، و نتایج نشان داد که نوشتن منجر به “بهبود شمارش لنفوسیت های CD4 +” در این بیمار ها شده است.

شاید این گفتار بسیار خیالبافانه و تخیلی به نظر برسد که بگوییم “عمل نوشتن در واقع سلول های داخل بدن بیمار را تحت تاثیر قرار داده و سیستم ایمنی بدن آنها را بهبود می بخشد. “

به عبارت دیگر، روند خلق هنر مانند نقاشی کشیدن نه تنها احساس شما را بهتر می کند، بلکه باعث تغییر واقعی و جسمی درون بدن شما می شود.

مزایای هنر و مزیت های نقاشی برای انسان

ارزش این داستان این جاست که در تاثیرات خلق اثر هنری (چه در حال نوشتن، نقاشی کردن، آواز خواندن و یا هر چیز دیگری) در حین انجام آن هم برایتان مفید است. هم تاثیر فیزیکی و هم ذهنی از هنر و خلاقیت وجود دارد، بنابراین سعی کنید تا هر روز بیشتر به سمت هنرهای مختلف بروید.

مزایای هنر بر روی حافظه و خلاقیت

مردم اغلب به دلیل جنبه های زیبایی شناختی از هنر برای به نمایش گذاشتن آن در خانه هایشان استفاده می کنند.  اما مطالعات اخیر نشان داده است که درگیر شدن با هنرهای تجسمی در واقع می تواند استرس، حافظه و همدلی را، چه از طریق دیدن هنر و یا ایجاد آن بهبود بخشد. مزایای نمایش هنر بی شمار است. براساس یک مطالعه انجام شده توسط دانشگاه وست مینستر، شرکت کنندگان که در یک گالری هنری در جلسه ناهار یکدیگر را ملاقات نمودند، بعد از آن احساس فشار کمتری را گزارش کردند. تنها برگزاری یک جلسه ۳۵ دقیقه ای در آن ها باعث شد تا سطح کورتیزول (هورمون استرس) کاهش پیدا نماید. حتی نگاه کردن به جنبه های مختلف هنر نیز موجب می شود که مردم از شادی لذت ببرند، چیزی که شبیه به احساس غرق شدن در عشق است.

در یک آزمایش دیگری که از سوی یک متخصص عصب شناسی به نام Semir Zeki انجام شده است، از ۲۸ داوطلب در حالیکه به یک اثر هنری نگاه می کردند، اسکن گرفته شد و نتایج آزمایش، آزادسازی دوپامین، ماده شیمیایی که مربوط به عشق و لذت است را به صورت آنی نشان می داد.

مزیت های نقاشی برای انسان

علاوه بر این، بازدید از گالری های هنری باعث از بین رفتن خستگی ذهنی می شود. همانطور که در مطالعه Jan Packer در مورد مزایای تجربیات موزه بیان شده است، چهار فاکتور که به بازسازی ذهنی کمک می کند (شیفتگی، دور بودن، سازگاری و وسعت) ، معمولا در محیط موزه های طبیعی یافت می شوند، و این مکان ها را به محیطی ایده آل جهت بازیابی آرامش در انسان تبدیل می کنند. این تنها بزرگسالان نیستند که از سفر به موزه های هنری بهره مند می شوند؛ یک مطالعه منتشر شده توسط دانشگاه آرکانزاس نشان داد که کودکانی که آثار هنری را می بینند، مهارت های تفکر انتقادی و همدلی شان نسبت به مسائل تاریخی بسیار بیشتر نسبت به دیگر همسالانشان بهبود یافته و همدلی را در آنها افزایش می دهد. این ویژگی باعث می شود تا آنها توانایی درک زندگی شبیه به افرادی که در زمان و مکان متفاوت زندگی می کردند را داشته باشند. ده هزار دانشجو در زمینه مشاهده، تفسیر، ارزیابی و مهارتهای حل مسئله مورد ارزیابی قرار گرفتند. پس از سفر به موزه هنر، افزایش ۹-۱۸٪ در مهارت های تفکر انتقادی در این دانش آموزان مشاهده شد.

علاوه بر مشاهده کردن، خلق یک اثر هنری مانند نقاشی کردن نیز می تواند بر روی سلامت ذهن بسیار مفید باشد. در هنگام نقاشی کردن و یا هر کار هنری دیگری به جهت پیچیدگی هایی که مغز انسان با آن رو به رو است، بین سلول ها ارتباطات خاصی ایجاد می شود. همچنین میان نیمکره راست و چپ مغز نیز ارتباط برقرار می گردد. در نتیجه، یک مطالعه بر روی خلق آثار هنری بصری، مواردی همچون افزایش انعطاف روانشناختی، توانایی فرد برای انطباق با شرایط و دشواری ها را نشان می دهد. از مزیت های نقاشی برای انسان و یا هر هنر دیگری کاهش سطح استرس و احساسات منفی  را می توان برشمرد. همانند مدیتیشن، هنر نیز یکی از موضوعاتی است که توجه مردم را به جزئیات و محیط زیست جلب می کند و می توان انعکاس آن را در افکار روزمره انسان ها مشاهده کرد.

مزیت های نقاشی برای انسان، هنر درمانی

هنر درمانی علاوه بر اینکه  کیفیت زندگی بیماران مبتلا به بیماری های روانی را بهبود می بخشد، فشار وارده بر روی افرادی که شرایط سلامتی مزمن دارند را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد. خلق آثار هنری نیز یکی از راهکارهایی است که علاوه بر کمک به بهبود علائم افسردگی و اضطراب، توانایی های شناختی و حافظه را نیز در بیماران مبتلا به بیماریهای روانی افزایش می دهد. دکتر آرنولد برسکی یکی از پزشکانی بوده است که توانسته از هنر درمانی در بهبود حافظه بیمارانش برای کمک به افراد مبتلا به زوال عقل و آلزایمر استفاده کرد و میزان موفقیتش در این امر را حدود ۷۰٪ اعلام کرده است. برای سایر شرایط درمانی، فعالیت های مرتبط به هنرهای تجسمی، می تواند همانند نقاشی کردن به بیماران کمک کند تا مشکلات جسمی خود را فراموش کنند. همچنین کورتیزول که همان هورمون نشان دهنده میزان سطح استرس است،  در هنگام نقاشی کردن کاهش یافته و به افراد اجازه می دهد احساسات و تجربیات خود را بیان کنند.

راه های مختلفی برای بهره بردن از هنر وجود دارد، مانند حضور در نمایشگاه هنر و یا نقاشی کردن . وقتی خودمان را در معرض نقاشی ها، مجسمه ها و عکس ها قرار می دهیم می تواند منجر به حالت های ذهنی سالمتر شود. حتی اضافه کردن یک پرتره زیبا به خانه تان باعث افزایش سریع دوپامین در پایان یک روز استرس زا می شود.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید