مشاوره زوج درمانی در کرج

مرکز مشاوره زوج درمانی در کرج

مرکز مشاوره زوج درمانی در کرج

مشاوره زوج درمانی یکی از کاربردی ترین مشاوره هایی که در تمام جوامع در هر فرهنگی وجود دارد و شاید بتوان گفت از جمله کاربردی ترین مسائل زندگی هر خانواده ای می باشد. پیش از آن که بخواهیم به مشاوره زوج درمانی در باغ آینه بپردازیم قصد داریم اندکی در مورد این نوع به خصوص از مشاوره توضیحاتی ارائه دهیم تا از این طریق بتوانید تا حدی نسبت به این نوع مشاوره و اهمیت آن آگاهی پیدا کنید و با استفاده از این مشاوره ها در زندگی خود تحول اساسی ایجاد نمایید و در نهایت آرامش زندگی را تجربه نمایید.

زوج درمانی چیست؟ زوج درمانی یکی از انواع مشاوره است. در حالت کلی مشاوره به جهت بهبود شرایط روحی اشخاص که مهم ترین نقش را در شکل گیری روابط آنها دارد روی کار آمده است. امروزه شاهد گرایش های مختلفی از مشاوره هستیم که میتوان از جمله آن به مشاوره تحصیلی، مشاوره کاری ، مشاوره خانواده و… اشاره نمود. که البته در صدر تمامی این موارد مشاوره زوج درمانی قرار دارد. همانطور که میدانید ریشه بسیاری از مشکلاتی که همه روزه در جامعه با آن مواجه می شویم خانواده و روابط زوجین است. اگر روابط زوجین روابط صحیحی نداشته باشند قطعا اساس خانواده متزلزل خواهد بود و به تبع آن افراد با سلامت روانی پایین وارد جامعه می شوند و علاوه بر ان که به خود آسیب می رسانند موجب آزار سایر افراد جامعه نیز می شوند. اما در مقابل اگر زوجین نحوه ارتباط صحیح را بدانند و مطابق با الگوهای روانشناختی عمل کنند قطعا روابطی صحیح خواهند داشت و به تبع آن خانواده ای سالم پرورش می دهند که تمام افراد آن از سلامت روحی والایی برخوردرا هستد و نه تنها باعث آزار خود و دیگران نمی شوند بلکه با انرژی مثبتی که دارند باعث شادابی سایر افراد جامعه می شوند.

در واقع می توان زوج درمانی را یکی از راه های روان درمانی دانست اما این روان درمانی منحصرا حول زوجین و روابط بین آن ها است، در جلسات مشاوره زوج درمانی روان درمانگز یا مشاور با گفت و گو سعی در یافتن مشکلات زوجین دارد و در نهایت با ارائه راهکارهای روانشناختی این مشکلات را برطرف می نماید. در حالت کلی زوجین باید تا حدی به بلوغ رسیده باشند که قادر به برطرف کردن مشکلات رابطه خود باشند و نه تنها با رفتارهایشان باعث آزار یکدیگر نشوند بلکه قادر به بهبود روابط خود باشند و روز به روز سطح زندگی زناشویی خود را ارتقاء دهند. اما گاها به جهت عدم شناخت صحیح و کافی زوجین رابطه زناشویی با مشکلاتی مواجه می شود که افراد به خودی خود توانایی رفع این مشکلات را نداشته و دائما با کوچک ترین صحبت و رفتاری موجب رنجش یکدیگر می شوند در این مواقع مشاوره زوج درمانی بهترین موردی است که میتواند به کمک زوجین آید و با ارائه راهکارهای روانشناختی به خوبی مشکلات آنها را برطرف نموده و آرامش را به روابط آسیب دیده بازگرداند.

اما شاید برایتان سوال برانگیز باشد که چرا در این مواقع مشاوره زوج درمانی می تواند بهترین گزینه باشد، همانطور که در قسمت فوق به این مورد اشاره شد عموما زوجین هنگامی که آنقدر به بلوغ فکری نرسیده باشند تا از این طریق بهترین راهکار را برای رفع ایرادات رفتاری خود بیابند رابطه خدشه دار شده و روز به روز زوجین را از هم دور می کند اما در این هنگام یک مشاور زوج درمانی می تواند با دیدگاه روانشناختی که دارد با ارائه راهکارهای به خصوص افراد را نسبت به شناخت بیشتر یکدیگر سوق دهد. یکی از مشکلات همیشگی زوجین عدم دیدگاهی همه جانیه و واقع بینانه به مشکلات است. غالبا روابطی که در معرض آسیب است بیشترین آسیب را از جانب افراد تشکیل دهنده آن دارد. گویی زوجین پس از مدتی فراموش می کنند که برای دستیابی به یکدیگر چقدر شوق داشته اما در سراسر زندگی دچار ضعف رابطه شده و به مرور زمان شوق خود را از دست داده و رابطه عاشقانه خود را به رابطه ای جنجالی تبدیل می سازند. اما حال که زوجین به خودی خود قادر به تغییر نحوه زندگی و ترمیم رابطه زناشویی خود نیستند به شخص سومی نیاز خواهند داشت که از دور به قضیه بنگرد و مشکلات را ریشه یابی نماید. اما جالب است بدانید مشاور زوج درمانی همواره سعی دارد ساده ترین و در عین حال بهترین راهکار روانشناختی را برگزیند و از این طریق جهت مقابله با مشکلات زوجین اقدامات لازم را انجام دهد.  

باغ آینه بعنوان یک مرکز مشاوره زوج درمانی در کرج به ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره ای برای زوجین عزیز پرداخته است. در کنار فعالیت بعنوان یک موسسه فرهنگی هنری در کرج در راستای ارائه خدمات مشاوره ای، به صورت یک مرکز مشاوره زوج درمانی در کرج مجموعه ای از خدمات را به همشهریان عزیز ارائه کرده ایم.

باغ آینه و مرکز مشاوره زوج درمانی در کرج

زوج ها باید قبل از اینکه “نیاز” به زوج درمانی داشته باشند به آن فکر کنند. اکثر کارشناسان و مشاوران بر این عقیده اند که زوج درمانی بخش مهمی از بهبود روابط بین زوجین می باشد. بسیاری از مسائل کوچکی که به صورت روزمره بین زوجین بوجود می آید، اگر به دنبال حل و فصل آن نباشند برروی هم انباشته  شده و در زندگی آن ها ریشه دوانده و به دیگر اختلافات و مشکلات در زندگی دامن می زند.

در واقع جلسات و مشاوره زوج درمانی با ارائه ی ابزار و تکنیک هایی برای حل مناقشات، منجر به بهبود روابط زناشویی می شود. در بسیاری از موارد مشاهده می شود زن و شوهری که در جلسات مشاوره زوج درمانی شرکت می کنند به این موضوع معترف می شوندد که بهتر بود مدتها پیش از این برای شرکت در این جلسات اقدام می کردند.

در جلسات مشاوره زوجین، امر مهمی که باید به آن توجه کرد علاوه بر همکاری خود فرد و طرف مقابل، رو راست بودن آن ها در طی برگزاری جلسات است. حضور مشاور خوب در جلسات زوج درمانی به این دلیل است که یا دیگر زوجین نمی توانند مثل سابق با هم ارتباط برقرار کنند، و یا از همان ابتدای کار در ارتباط برقرار کردن با یکدیگر دچار مشکل بوده اند. اینجا نقش مشاور مانند یک کاتالیزور بوده که به عنوان واسط باعث می شوند این ارتباط به شکل مفید و مناسب برقرار شود.

در جلسات زوج درمانی چه می گذرد؟

در جلسات مشاوره زوج درمانی چه چیزی جریان دارد؟

گرچه درمانگرها متفاوت اند اما نقاط اشتراک زیادی در رابطه با جلسات مشاوره زوجین وجود دارد. معمولا در جلسه اول مشاوره زوج درمانی، مشاور سعی می کند به خوبی طرفین مراجعه کننده را بشناسد و در مورد زمینه هایی که امیدوار به بهبود آن می باشد برنامه ای را مشخص کرده و اهداف مورد نظر را برایشان تشریح نماید.

زوجین به دلایل مختلفی به مشاوره ازدواج احتیاج خواهند داشت اما به طور معمول شایع ترین مواردموضوعاتی ازقبیل:

  • خیانت
  • مشکلات جنسی
  • مشکلات برقراری ارتباط با یکدیگر
  • مشکلات اقتصادی
  • تغییرات در زندگی به جهت شروع دوباره آن با یک خانواده جدید

می باشد.

تمام تلاش خود را کرده ایم تا با کمک مشاوره خوب در کرج و در مرکز مشاوره زوج درمانی در کرج باغ آینه، به خوبی به این مسائل پاسخ داده و کاربردی ترین راه حل ها را ارائه دهیم. حتی اگر یکی از زوجین دچار مشکلات شخصی مانند افسردگی شده باشد که بر روی روابطشان اثر گذار باشد، توصیه می شود جلسات زوج درمانی حتما برگزار شد. جلسات مشاوره یک فضای امن و آرام برای طرفین بوده که در آن می توانند در رابطه با تمامی مسائل حتی مشکلات جنسی خود براحتی با مشاور صحبت نمایند.

یکی دیگر از نگرانی های زوجین که در جلسات زوج درمانی مطرح می شود، مشکلاتی است که در ارتباط برقرار کردن با یکدیگر دارند. در این باره جلسات مشاوره کمک می کند تا هر یک طرفین با خیالی آسوده و بدون نگرانی، احساس شنیده شدن را بدست آورند و به احترام متقابل دست پیدا کنند. یک مشاور با تجربه با تجزیه تحلیل این بحث ها و انجام گفتگوهای مفید، روابط قدیمی بین زوجین را با دادن پیشنهادات جدید تغییر داده و جایگزین می کند.

مرکز مشاوره زوج درمانی در کرج

پذیرفتن نیاز به جلسات مشاوره زوج درمانی

متاسفانه در بسیاری از موارد در برخورد با زوجین با این امر مواجه هستیم که یکی از طرفین حاضر به پذیرفتن این امر نیست که روابطشان مشکل دارد و نیاز به درمانگر برای بهبود آن را منکر می شود. در این موارد که تعداد آن شاید کم هم نباشد، کمک همسر بسیار حیاتی خواهد بود، زیرا باید بتواند طرف مقابل خود را از نیازشان به جلسات زوج درمانی آگاه نماید. با آرامش و تنها با گفتگو کردن می توانید و همسر خود را برای حضور در این جلسات مجاب نمایید.

تعداد جلسات مشاوره زوج درمانی

اینکه برای جلسات زوج درمانی بتوان مدت زمان مشخصی را مشخص کرد امکان پذیر نمی باشد. این امر تنها به میزان همکاری زوجین و حجم مسائل و مشکلات بین آن ها بستگی دارد. برای برخی از زوجین ممکن است در طی چند جلسه به پاسخ رسید اما در برخی دیگر این روند ممکن است در بازه ی یک یا چند سال به اتمام برسد.

در انتها توصیه ما به زوجین این است که حضور یک زوج درمانگر در کنارشان مطمئنا نقش مثبتی در زندگی آن ها داشته و بسیاری از مهارت ها را برای شکوفایی هرچه بهتر روابط را به آن ها خواهند آموخت. در این راستا باغ آینه بعنوان یک مرکز مشاوره زوج درمانی در کرج بهترین ها را در اختیار شما قرار خواهد داد. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اهداف مشاوره زوج درمانی

اهداف زوج درمانی چیست

مشاوره زوج درمانی با هدف والایی در جوامع مختلف روی کار آمده است. همانطور که میدانید خانواده مقدس ترین بخش هر جامعه است در واقع شاید بهتر باشد خانواده را جامعه ای کوچک بدانیم. این جامعه کوچک مهم ترین نقش را در ورود افراد به جامعه بزرگتر دارند. در حالت کلی شکل گیری شخصیت انسان ها در درجه اول در خانواده انجام میشود و در مرحله بعد وارد جامعه بزرگ تر شده و در جامعه بزرگتر شخصیت خود را بروز داده و نه تنها از این طریق بر سایر افراد تاثیر می گذارد بلکه با الهام گرفتن از دیگران بر آموخته های رفتاری و فرهنگی خود می افزاید.اما نکته جالب در مورد فرد نحوه فراگیری فرهنگی است. اگر جامعه شناسان بر این عقیده هستند که فرهنگ ابتدایی هر فرد در خانواده شکل می گیرد در واقع قصد دارند نقش والدین را در خانواده بیان کنند زیرا هر انسان که به صورت طبیعی وارد این دنیا می شود در درجه اول بیشترین تاثیر را از والدین خود می گیرد و سهم اعظمی از شخصیت و فرهنگ او در گروی آموزه های والدینش می باشد. حال اگر این والدین به خودی خود دارای مشکلاتی باشند قطعا در تربیت و شکل گیری شخصیت فرد تاثیرات منفی خواند داشت، یکی از مهم ترین دلایل روی کار آمدن مشاوره زوج درمانی پیدا کردن مشکلات زوجین و رفع آنها با هدف آرامش بیشتر زوجین و در نهایت پرورش افرادی با روانی سالم که با وجود خود در جامعه موجب تاثیرگذاری بیشتر بر سایر افراد جامعه شده و از این طریق به سادگی موجب ارتقاء هر جامعه و قرار گیری در مسیر متعالی خواهند شد. در این قسمت قصد داریم به برخی از اهداف مشاوره زوج درمانی اشاره نماییم تا از این طریق بتوانیم اهمیت این نوع از زوج درمانی در بهبود وضعیت هر خانواده ای را مشخص نماییم.

ایجاد اعتماد متقابل در زوجین

ایجاد اعتماد متقابل در زوجین

یکی از اصلی ترین مواردی که امروزه در بسیاری از ارتباطات زوجین به چشم می خورد و در جلسات زوج درمانی به وفور در این مورد بحث میشود عدم اعتماد است. صراحتا بگویم اعتماد اساس و ریشه هر رابطه ای است به این معنا که اگر در یک رابطه زناشویی اعتماد وجود نداشته باشد زندگی مشترک دوامی نخواهد داشت و به زودی به سمت نابودی کشانیده می شود.

عدم اعتماد در زندگی مشترک به نوعی معنای صحیح زندگی مشترک که آرامش است را زیر سوال برده و می توان به عنوان بزرگ ترین عاملی که مانع از وجود آرامش در زندگی است از آن نام برد. با وجود آن که عدم اعتماد یکی از اصلی ترین عوامل مخرب زندگی مشترک زوجین است اما هنوز هم افرادی هستند که به این درک نرسیده و نسبت به شریک زندگی خود اعتماد لازم را ندارند. اما آیا می دانید چرا از اطمینان و اعتماد به عنوان عوامل سازنده رابطه یاد شده است؟ اگر بخواهیم از لحاظ روانشناختی موضوع را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم اعتماد افراد در هر رابطه ای آرامش را به ارمغان می آورد و بالعکس وجود بی اعتمادی در هر رابطه ای عامل اصلی تشویش است و مستقیما بر آرامش افراد در طول زندگی تاثیر می گذارد.

عموما هنگامی که در جلسات مشاوره زوج درمانی از عدم اطمینان و اعتماد زوجین صحبت می شود ناخودآگاه افکار انسان ها به سمتی سوق پیدا می کند که این اعتماد چطور به وجود می آید؟ آیا می توان به هر شخصی با هر خصوصیت اخلاقی اعتماد کرد؟ آیا اطمینان و اعتماد بدون هیچ شناختی امری درست است؟

در پاسخ به تمام این سوالات باید بگوییم داشتن اعتماد به هر شخصی در هر رابطه ای امری دشوار است. شما نمی توانید به صورت کاملا چشم بسته وارد هر رابطه ای شده و مبنای خود را بر اعتماد بگذارید. بلکه بالعکس تمامی روانشناسان بر این عقیده هستند اعتماد ساختنی است. به این معنا که زوجین در زندگی مشترک خود بستر کامل برای ایجاد اعتماد را فراهم سازند. در واقع شما در قبال ایجاد اعتماد در زوج خود مسئول هستید. بیان هر کلامی که فرد مقابل شما را دچار سوء تفاهم نماید، انجام هر رفتاری که به اعتماد فرد مقابل را خدشه دار نماید از عواملی است که مستقیما بر اعتماد موجود در رابطه صدمه وارد می نماید و از طرفی اگر هر شخصی قصد وارد شدن به روابط احساسی دارد باید از نحوه برقراری ارتباط با شخص مقابل خود آگاهی کامل را داشته باشد زیرا همانطور که از عبارت فوق واضح است اعتماد افراد در جزئی ترین قسمت های زندگی هر شخص بنا می شود به همین جهت اگر هر شخصی قصد جلب اعتماد فرد مقابل خود را داشته باشد در درجه اول باید مبنای کلام ، رفتار و… را صداقت قرار دهد و از این طریق اعتماد فرد مقابل خود را جلب نماید.

مورد دیگری که موجب عدم اطمینان زوجین در زندگی مشترک می شود شوخی های نادرست است. بین تمام موجودات جهان انسان ها از ظرایف اخلاقی به خصوصی برخوردار هستند و این شکنندگی در وجود آنها باعث شده است حتی کوچک ترین عوامل نیز باعث لطمه به آنها شود. تجربه ثابت کرده است مهم ترین عاملی که منجر به عدم اطمینان و اعتماد زوجین به یکدیگر می شود شوخی های نادرست زوجین است. در مشاوره زوج درمانی روان درمانگر عموما در پی ریشه اصلی مشکلات زوجین است اما جالب است بدانید اصلی ترین عاملی که روابط زوجین را تخریب می کند و به عنوان اولین عامل مخرب از آن یاد می شود عدم اعتماد است. البته این عدم اعتماد و اطمینان دلایل مختلفی دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

شخصیت افراد  

مهم ترین عاملی که در جلسات مشاوره زوجین از آن به عنوان موارد مطرح در شکل گیری اعتماد در رابطه زوجین مطرح میگردد شخصیت افراد می باشد. اگر یک شخص به خودی خود شخصیتی دروغگو و پنهان کار داشته باشد قاعدتا این فرد در ضمیر ناخودآگاه خود تمام افراد را مشابه خود می پندارد و این عامل باعث می شود نتواند به همسر خود در زندگی مشترک اعتماد کافی را داشته باشد.

عزت نفس پایین

یکی دیگر از مواردی که مستقیما بر اعتماد افراد در زندگی مشترک تاثیر گذار است عزیت نفس پایین اشخاص می باشد. در جلسات مشاوره زوج درمانی از این مورد نیز به عنوان یکی اصلی ترین عوامل عدم اعتماد در رابطه اشاره می شود. غالبا اگر فرد دارای عزت نفس پایینی باشد همواره در این فکر است که قطعا شخصی برتر از او وجود دارد که همسرش را در معرض مقایسه قرار دهد و در نهایت در این مقایسه شکست خواهد خورد. البته عزت نفس یکی از اصلی ترین عوامل موثر در شکل گیری شخصیت افراد است که مستلزم توجه بسیار می باشد. به همین جهت است که امروزه آموزش های مختلفی برای ایجاد اعتماد به نفس در کودکان روی کار آمده است.

حریم خصوصی مهم ترین عوامل مورد بحث در جلسات مشاوره زوجین 

یکی از عواملی که زوجین را پس از شروع رابطه مشترک دچار مشکل میسازد عدم توجه کافی به حریم خصوصی است. عموما هنگامی که افراد زندگی مشترک خود را شروع می کنند بر این تصور هستند که از این پس هیچگونه حریم شخصی برای طرف مقابل وجود ندارد و این مهم ترین عاملی است که زندگی مشترک انسان ها را به خطر می اندازد. در جلسات مشاوره زوج درمانی همواره به این موضوع اشاره می شود اگر چه پس از ازدواج شعاع حریم خصوصی افراد تا حد بسیار زیادی کاهش میابد اما این موضوع بدین معنا نیست که این شعاع به صفر می رسد. اگر زوجین از حریم خصوصی تعریف درستی نداشته باشند و در واقع به حریم خصوصی یکدیگر احترام نگذارند هنگامی که یکی از زوجین به آرامش و تنهایی نیاز داشته باشد ریشه های شک و بی اعتمادی در فرد مقابل شکل گرفته و این موضوع میتواند از عوامل تخریب کننده زندگی مشترک باشد.

اگر بخواهیم ریشه های بی اعتمادی افراد در زندگی مشترک را مورد بررسی قرار دهیم مجبور به ارائه مطالب بیشتری خواهیم بود که از حوصله این مقاله خارج است و در سری مقالات روانشناسی بعدی می توانید این موضوع را دنیال نمایید.

توجه به تضادهای رفتاری

توجه به تضاد های رفتاری

یکی دیگر از مواردی که در جلسات مشاوره زوج درمانی به آن توجه می شود تضادهای رفتاری است. قطعا همه ما تا کنون با مفهوم تفاهم آشنا شده ایم و حتی یک بار هم که شده از مشاوران خانواده مختلفی شنیده ام که تفاهم مهم ترین رکن شکل گیری روابط زوجین است.

اما در سری جلسات مشاوره زوج درمانی به این موضوع اشاره می شود که مهم تر از تفاهم، شناخت زوجین از یکدیگر میباشد. صادقانه بگوییم تفاهم مطلق بین دو فرد به هیچ عنوان وجود ندارد. در هر صورت در هر زندگی مشترک دو شخص ا روحیات و افکار متفاوتی با یکدیگر رو به رو هستند. بدین معنا که قطعا تضادهای رفتاری و فکری در بین زوجین وجود خواهد داشت. اما آیا این تضادها به این معنا است که شما توانایی تشکیل زندگی مشترک را ندارید؟ در پاسخ باید بگوییم کاملا برعکس شما قطعا توانایی ایجاد و ادامه زندگی مشترک را خواهید داشت اما اگر بتوانید این تضادهای رفتاری و افکاری را درک کنید و به آن احترام بگذارید.

در جلسات مشاوره زوج درمانی هنگامی که زوجین به این موضوع اشاره می کنند روان درمانگر همواره آنها را به بیان صحیح این مشکلات و مشکلات و تضادها تشویق می نماید. بدین معنا که زوجین بدون آن که کوچک ترین بی احترامی و تعرضی نسبت به یکدیگر داشته باشند در مورد تفاوت ها و تضادهای شخصیتی خود صحت کنند و آنها را بپذیرند.

کمک به داشتن درک صحیح زوجین از یکدیگر

کمک به داشتن درک صحیح زوجین از یکدیگر

درک صحیح از مشکلات و دغدغه ها مهم ترین عاملی است که باید به آن توجه شود و عموما از جمله مشکلات اصلی افرادی که به مراکز مشاوره جهت مشاوره زوج درمانی مراجعه می کنند عدم درک صحیح از مشکلات زوجین نسبت به یکدیگر است. در این مواقع هنگامی که در جلسات مشاوره زوج درمانی روان درمانگر به این مشکل پی برد سعی دارد با ارائه راهکارهای به خصوص افراد را نسبت به مشکلات یکدیگر آگاه سازد و روش هایی برای مقابله با این مشکلات به زوجین پیشنهاد می دهد.

ارائه راه حل هایی همدلانه

ارائه راه حل هایی همدلانه

یک درمانگر و روانشناس در درجه اول باید قادر به هم دلی با مراجعین را داشته باشد. در واقع شاید بتوان از این مورد به عنوان اصلی ترین اهداف مشاوره زوج درمانی اشاره کرد. کافی است لحظه ای را تصور کنید که دچار مشکلاتی شده اید و این مشکلات مشتقیما بر روحیات شما تاثیر گذاشته است و زندگیتان را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است. در این مواقع اولین چیزی که باعث آرامش شما می شود چیست؟ قاعدتا در این مواقع در اولین لحظه نیاز به هم دردی با یک شخص خواهید داشت و در درجه دوم نیاز به ارائه راهکار هوشمندانه دارید. پس یک رواندرمانگر که در مراکز مشاوره زوج درمانی فعالیت می کند در درجه اول وظیفه هم دردی با مراجعین را دارد و از این طریق باعث آرامش بیشتر آنها خواهد شد. پس از آن که افراد به آرامش بیشتری دست یافتند سپس نوبت به ارائه راهکار های ارزشمند و صحیح برای حل مشکلات می رسد.

از بین بردن سوء برداشت ها

از بین بردن سوء برداشت ها در روابط زناشویی

سوء برداشت نه تنها در روابط زناشویی افراد را با مشکلات بسیاری مواجه می کند بلکه در حالت کلی در سراسر زندگی این عامل ممکن است بسیار مخرب باشد و به بسیاری از روابط انسانی آسیب وارد نماید. اما مهم ترین موردی که باید در درجه اول بررسی شود و به سرعت حل شود سوء برداشت های موجود در زندگی مشترک است. عموما در سری جلسات مشاوره زوج درمانی روان دروانگر سعی دارد زوجین را با بیان صحیح انتظارات آشنا سازد. این بیان صحیح مشکلات ریشه در بسیاری از عوامل دارد که شاید مهم ترین آنها گفتار باشد. زوجین باید نحوه صحیح گفت و گو با یکدیگر را بیاموزند و مطابق با آن به بیان یکسری از مشکلات و حتی انتظارات خود بپردازند.

تغییر سیستم و الگو در خانواده ها در مشاوره زوج درمانی

تغییر سیستم و الگو در خانواده ها در مشاوره زوج درمانی

همانطور که در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره کردیم تاثیرگذارترین افراد در هر خانواده ای پدر و مادر می باشد. طرز فکر آن ها بیشترین تاثیر را در تربیت و پرورش قرزندان دارد. پس اگر قرار است در الگو و سیستم یک خانواده تغییراتی ایجاد شود در درجه اول باید این تغییر در نگرش زوجین ایجاد گردد. به همین جهت یکی دیگر از اهداف روان درمانگر در جلسات مشاوره زوج درمانی بررسی الگوهای فکری و یافتن ضعف های رفتاری و عقیده ای در افراد می باشد. اگر الگوی فکری زوجین در ابتدایی ترین مرحله تغییر یابد قطعا پایه و اساس آن خانواده نیز به درستی بنا خواهد شد و تک تک افرادی که از این جامعه کوچک به سمت جامعه بزرگ تر وارد می شوند افرادی سازنده با سلامت روانی خواهند بود که نه تنها خود رد طول زندگی آرامش روانی را تجربه می کنند بلکه به هم نوعان خود نیز نوعی آرامش را القاء می کنند.

در این مقاله سعی داشتیم شما را با نوع به خصوصی از جلسات روانشناسی و مشاوره آشنا سازیم و ابعاد مختلف آن را مورد بررسی قرار دهیم تا اگر شما هم در رابطه مشترک خود با همسرتان دچار مشکل هستید به راحتی آن را برطرف کرده و از این طریق به اهداف خود در زندگی دست یابید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید