هنر و خلاقیت در کودکان

هنر و خلاقیت در کودکان

اگر می خواهید فرزندتان بیشترین بهره و استفاده از هنر وخلاقیت های فردی اش را داشته باشد، بگذارید تا با گام های خودش و به شیوه خودش خلاقیتش پرورش یابد. نقاشی کردن کودکان، موسیقی نواختن کودکان، بازی کردن کودکان، داستان خوانی برای کودکان و بسیاری فعالیت های دیگر، که از سنین پایین انجام می شوند؛ بیشتر با هدف رشد خلاقیت و پرروش مهارت های مختلف در کودکان می باشد تا یادگیری یک مهارت خاص. تبدیل کردن فعالیت های هنری همانند نقاشی کردن به بازی های رقابتی برای کودکان ، آزادی عمل بیشتری را با خود به همراه دارد. این آزادی عمل فرصت مناسبی برای فراهم آوردن وسعت دید گسترده تر برای پرورش خلاقیت در کودک خواهد بود. شاید این گونه بتوان گفت که در بین فعالیت هایی که برای کودکان در نظر گرفته می شود نقاشی کردن از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا در کنار آزادی عمل، هر آنچه که در این فعالیت ها  از کودک بروز می نماید از درون خود کودک تراوش پیدا می کند و در لابه لای نقاشی های او بسیاری از تفکرات، خواسته ها، داستان ها و تخیلات او را می توان مشاهده کرد.

چرا هنر و خلاقیت در کودکان مهم است؟

 خلاق بودن و رسیدن به موفقیت از کودکی آغاز می گردد. در زمان خردسالی اگر فرصت برای پرورش خلاقیت در کودک در نظر گرفته شود توانسته اید تا او را به یک فرد خلاق در آینده مبدل کنید، که به خوبی و درستی استعدادهایش در زمینه های درست شکوفا می شود. از کودکی با کمک هنر می توانید انگیزه پیشرفت و رسیدن به موفقیت را در او ایجاد کنید. برای مثال کودک با کمک گرفتن از هنر نه تنها میزان دقت به محیط پیرامونش زیادتر می گردد بلکه علایق خود را بیشتر شناخته و به دنبال کشف و رسیدن به آن ها می رود. با کمک هنر کودک می تواند احساسات خود را بیان نماید. با هنری مانند نقاشی کشیدن کودک می تواند عواطف و احساسات خود را براحتی بروز دهد. در کنار بروز احساسات با استفقاده از هنر می توان در کودکان استقلال، مهارت های حرکتی و مهارت های رفتاری را رشد و بهبود بخشید.

نقش نقاشی کردن در پرورش خلاقیت در کودک

هنر و خلاقیت در کودکان، دو امر مجزا به شمار می رود که در صورت آمیخته شدن در یکدیگر، نقاشی کردن می‌تواند در تربیت کودک سهم بسزایی داشته باشد. نقاشی کردن فعالیتی تقریباً غریزی است که در رشد هوشی و ذهنی کودکان می تواند بسیار مؤثر باشد. والدین با در اختیار قرار دادن ابزار نقاشی به کودکان خود می توانند دریچه ای را به روی احساسات و اندیشه هایشان بگشایند. شاید اهمیت نقاشی به جهت اینکه نزدیکترین حالت برای نشان دادن اشیا توسط کودکان می باشد، برخلاف نوشتن نیاز به کوشش و دقت بالایی ندارد. از این رو با کمک نقاشی کشیدن کودک می تواند با محیط پیرامون خود بهتر ارتباط برقرر کرده و آنچه را که می بیند، می پندارد و می داند را با نقاشی کردن به دیگران نشان دهد.

هنر و خلاقیت در کودکان و تاثیر آن بر روی روحیه و توان ذهنی

مهارت هایی همچون نقاشی کردن باعث تقویت و شکل گیری مهارت های دیگری می شود که به شکل خلاقانه می تواند به کار گرفته شود. با نقاشی توانایی ذهنی، مهارت های حرکتی و هماهنگی بین حرکات در کودک پرورش می یابد. نقاشی می تواند یک فعالیت مناسب برای هماهنگ کردن و قدرت بخشیدن به قوای گوناگون باشد. برای شروع نقاشی در کودکان نمی توان سن مشخصی را با توجه به متفاوت بودن توانایی های مختلف کودکان در سنین متفاوت بیان کرد. اما در حدود دو سالگی کودک می تواند قلم را به شکل کامل در دست گرفته و خطوط را ترسیم نماید.

هنر و برقراری ارتباط با کودکان

نه تنها فعالیت های هنری مانند نقاشی کردن برای کودکان می تواند یک سرگرمی باشد، بلکه برای برقراری ارتباط نیز بسیار مفید است. کودکان با نقاشی دنیا را آنگونه که می خواهند می آفرینند و واقعیت ها را آنگونه که شناخته اند به تصویر می کشند. با توجه به درکی که کودکان از محیط اطراف خود دارند تفاوت بسیار زیادی را بین نقاشی هایشان با بزرگترها خواهیم دید. علاوه بر این درک متفاوت توانایی های حرکتی کودکان در سنین پایین بسیار محدودتر می باشد. بنابراین هرچه سن کودک پایین تر باشد، بهتر است سطوح بزرگتری برای نقاشی کردن آن ها در نظر گرفته شود.

هنر و خلاقیت در کودکان

اهمیت هنر و خلاقیت در کودکان

ساده ترین هنری که کودکان می توانند در سن پایین آن را شروع و به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند نقاشی می باشد و نقاشی کردن کودکان در ابتدا با بازی شروع می شود. بازی کردن با رنگ ها، مدادها و خطوط در هم و برهمی که بر روی کاغذ می کشند. هرچه که کودک بزرگتر می شود، مهارت های بیشتری را کسب کرده و نقاشی اش از حالت خط خطی خارج می گردد. دیگر نقاشی تنها وسیله ای برای بازی نمی باشد و کودک می تواند با کمک آن مشکلات و آنچه که در ذهن دارد را بیان نماید.

به شکل خلاصه مزایای نقاشی را به شکل زیر می توان بیان کرد:

  1. نقاشی کردن باعث هماهنگی بین چشم و دست های کودک می شود.
  2. در کنار افزایش هماهنگی، نقاشی کردن راهی برای تقویت ماهیچه های دستان کودکان است که این امر برای شروع به نوشتن کودکان کمک می کند.
  3. نقاشی کشیدن باعث فعال شدن دو نیم کره مغز کودک در قسمت های مربوط به فعالیت های تحلیلی و منطقی می شود.
  4. همچنین نقاشی کردن به کودکان اجازه تفکر خلاق، تصمیم گیری و حل مسئله را می دهد.
  5. علاوه بر این نقاشی به کودکان این امکان را می دهد تا اشکال و اشیا پیرامون خود بهتر شناخته و درک نمایند و بیشتر متوجه جزئیات شوند.
  6. نقاشی کشیدن راهی خوب برای کنار گذاشتن استرس و کاهش تنش ها به شمار می رود.

منبع: بلاگ موسسه باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید