نقش موسیقی بر توانایی های کودک

نقش موسیقی بر توانایی های کودک

آواز و موسیقی نقش مهمی در فرهنگ ما ایفا می کنند. موسیقی را می توانید در بسیاری از جنبه های زندگی همانند تئاتر، تلویزیون، فیلم، عبادت، تعطیلات، جشن ها، و مراسم های دولتی و نظامی و بسیاری موارد دیگر بیابید. اما در خانه نیز موسیقی می تواند بخشی از آن چیزی باشد که در خانواده رخ می دهد؛ بخشی طبیعی از تجربیات روزمره که با آن سر و کار داریم. از زمان تولد، والدین به طور غریزی از موسیقی برای آرام کردن فرزندان خود استفاده می کنند تا عشق و شادی را به آن ها ابراز کرده و بتوانند با آن ها ارتباط برقرار نمایند. والدین می توانند با تکیه بر این غرایز طبیعی خود، یاد بگیرند که چگونه موسیقی می تواند بر رشد کودک تاثیر بگذارد، مهارت های اجتماعی را بهبود بخشد، و برای کودکان در تمام سنین مفید باشد.

نقش موسیقی بر توانایی های کودک: موسیقی و مغز

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۶ و در موسسه مغز و خلاقیت دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که تجربیات موسیقی در دوران کودکی می تواند سرعت رشد مغز را به ویژه در زمینه مهارت های زبان و مهارت خواندن افزایش دهد. یادگیری نواختن یک ساز هر چند ساده، می تواند تا حد زیادی روند یادگیری ریاضی را در کودک بهبود بخشد. اما پیشرفت تحصیلی تنها مزایای آموزش موسیقی نمی باشد. موسیقی در تمام زمینه های رشد کودک و مهارت ها برای آمادگی در مدرسه، از جمله جنبه های فکری، عاطفی، حرکتی، زبان و در کل آن چیزی که به آن “سواد” اطلاق می شود تاثیر گذار است. موسیقی کمک می کند بدن و ذهن با هم کار کنند. قرار دادن  کودکان از همان سنین پایین در معرض موسیقی، به آن ها کمک می کند تا صداها و معانی کلمات را بیاموزند. موسیقی هم برای کودکان و هم بزرگسالان باعث تقویت حافظه می شود. علاوه بر مزایایی که موسیقی بر روی روند رشد و بهبود دارد، در کلامی بسیار ساده، باعث نشاط و شادی نیز می شود. فقط در مورد گوش دادن به یک آهنگ خوب در ماشین با پنجره باز در یک روز زیبا فکر کنید. این همان شادی و نشاط است.

سرگرمی موسیقی برای کودکان در تمام سنین

کودکان در تمام سنین سعی می کنند افکار و درونیات خود را از طریق موسیقی بیان کنند. بسیاری از کودکان پیش دبستانی ترانه ها و آهنگ هایی که می شنوند را تکرار می کنند و بدون داشتن خودآگاهی، آن را به عنوان بازی می پندارند. کودکان در مدرسه ابتدایی با هم در یک گروه آواز می خوانند و احتمالا یک ساز موسیقی را نیز می آموزند. همچنین در این سن از موسیقی برای ایجاد دوستی و به اشتراک گذاری احساساتشان استفاده می کنند. فعالیت ها و بازی های همراه با موسیقی را با کودکان خود امتحان کنید تا لذت و یادگیری موسیقی را تجربه نمایید.

نوزادان و موسیقی

 نوزادان قبل از اینکه کلمات را درک کنند ملودی یک آهنگ را تشخیص می دهند. موسیقی های بی کلام می تواند برای کودکان  مخصوصا در هنگام خواب آرامش بخش باشد. موسیقی های پر سر و صدا می تواند تحریک پذیری کودک را نسبت به نویزهای اتاق بیشتر کند. آوازهای ساده و کوتاه برای نوزادان خود بخوانید. در حالیکه در حال انجام دادن فعالیتی مانند حمام کردن او و یا غذا دادنش هستید می توانید این کار را انجام دهید.

نقش موسیقی بر توانایی های کودک: کودکان نوپا

کودکان نوپا تکان خوردن به همراه موسیقی را دوست دارند. تکرار موسیقی برای کودکان نوپا باعث پروراندن زبان و حافظه در آن ها می شود. آهنگ های بامزه و کودکانه آن ها را به خنده می اندازد. سعی کنید برایش یک آهنگ آشنا با جابجا کردن واژه ها با کلمات خنده دار انجام دهید. اجازه دهید بچه ها ریتم ها را با دست زدن و یا ضربه زدن به اشیاء تولید کنند.

کودکان خردسال و موسیقی

کودکان خردسال هنگام آواز خواندن، فقط از همان جنبه خواندنش لذت می برند. آنها در مورد توانایی خود آگاه نیستند و اکثرا مشتاق هستند که صدای خود را بشنوند. آن ها ترانه هایی را دوست دارند که کلمات و ملودی در آن تکرار شوند بنابراین با زدن یک ریتم مشخص از آن ها بخواهید تا آواز بخوانند. در این دوره سنی کودکان  از قافیه های مهدکودکی استفاده می کنند و آهنگ هایی در مورد چیزهایی آشنا مانند: اسباب بازی ها، حیوانات، سرگرمی ها و افراد برایشان جذاب است.

نقش موسیقی بر توانایی های کودک

کودکان در سنین مدرسه

برای کودکان مدرسه ای آهنگ هایی که شامل شمارش، املا و یا به یاد آوردن برخی از رویدادها باشد، جذاب است. کودکان مدرسه ای شروع به ابراز علاقه و تقلید از انواع مختلف موسیقی می کنند. همچنین آنها ممکن است به یادگیری موسیقی، مانند درس های موسیقی که مختص کودکان است، علاقه مند باشند.

نوجوانان و موسیقی:

نوجوانان ممکن است از تجربیات موسیقی برای دوستی و جدا کردن خود از والدینشان استفاده نمایند. آنها اغلب می خواهند آواز بخوانند و بعد از مدرسه با یک گروه از دوستان به موسیقی گوش کنند. نوجوانان اغلب علاقه مند به یاد گرفتن درسهای موسیقی یا نواختن در گروه های موسیقی هستند.

ما از لحظه ای که متولد می شویم، از مزایای موسیقی لذت بریم. اگرچه گوش دادن به موسیقی های شاهکاری همچون موتزارت احتمالا قدرت مغز ما را افزایش نمی دهد، اما لذت بخش و زیبا می باشد. دوران کودکی یک دوره حیاتی هیجان انگیز، سرگرم کننده و چالش برانگیز است. هر تجربه جدید فرصتی برای یادگیری و رشد است. آموزش دادن یک ابزار موسیقی به کودک ، کمک می کند تا میزان تمرکز در آن ها بالا برود زیرا آنها باید در یک دوره خاص بر روی فعالیت خاصی تمرکز کنند. تمرین نواختن آلات موسیقی باعث بهبود هماهنگی دست و چشم در آن ها می شود.   کودکان در هنگام برخورد با موسیقی به عنوان یک بازی، مهارت های حرکتی مهمی را همانطور که در ورزش های مختلف انجام می دهند، توسعه می بخشد. همچنین محققان زیادی اذعان دارند که انواع خاصی از موسیقی می تواند به کاهش ضربان قلب و فشار خون کمک کند. بنابراین موسیقی نه فقط برای کودکان بلکه از کودکی تا بزرگسالی برای همه افراد مزایای بسیاری دارد. باغ آینه کلاس های موسیقی کودک را در کرج برگزار می نماید.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید