چگونه تخیل را در کودکان توسعه دهیم

چگونه تخیل را در کودکان توسعه دهیم

تخیل کردن سرچشمه اصلی بسیاری از موفقیت های بشر است. از نظر بسیاری از متخصصان و با توجه به تحقیقات گسترده، مشخص شده است که قدرت تصورات و تخیل کردن برای یادگیری موفق کودکان بسیار حیاتی است. کودکان هنگامی که در طی گذران مراحل یادگیری خود مشغول به کار هستند و زمانی که تصورات خود را نیز درگیر می کنند، بهتر می آموزند. سرمایه گذاری بر تخیل ذاتی کودکان و کمک به بهبود آن برای رسیدن به نتایج یادگیری بهتر می تواند مسیری طولانی باشد. کودکان با تصورات خوب می توانند پیشرفت های شناختی و پیشرفت در تمام زمینه های برنامه درسی را بهتر توسعه دهند. کودکانی که تصورات قوی تری دارند، احتمال اینکه در آینده از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار باشند بسیار بیشتر است. در نتیجه، تخیل بخش مهمی از فرآیند یادگیری است.

تصورات می تواند با فراهم کردن یک زمینه معنی دار برای کودکان، به یادگیری بسیار کمک کند.

پیش از آنکه بدانیم چگونه تخیل را در کودکان توسعه دهیم باید از نقش و اهمیت آن در یادگیری آگاه شویم. یادگیری که در طول زمان و با همکاری کودکان ساخته شده موثرتر است. تصورات و تخیلات مهارت های استقلال و نگرش های مثبت در یادگیری را تقویت می کند و همچنین اطمینان می دهد که یادگیری به صورت کاملا موثر انجام می شود. خلاقیت داشتن و حل مسئله های مرتبط با مهارت های زندگی روزمره بسیار ضروری است، بنابراین یکی از وظایف اصلی ما این است که اطمینان حاصل کنیم که در کودکان این پیشرفت حاصل می شود. تخیل شامل توانایی تولید ایده های نوآورانه است که به کودکان کمک می کند تا حقایق را فراتر از واقعیت ببینند. کودکانی که تخیل محدودی دارند با این زمینه های زندگی و همچنین با جنبه های بسیاری از برنامه درسی خود به مشکل می خورند.

چگونه تخیل را در کودکان توسعه دهیم؟

نمایش/ بازی های تخیلی

بازی های تخیلی و فعالیت های مبتنی بر درام، کودکان را قادر می سازد جهان اطراف و افراد پیرامون خود را کشف کنند. همچنین این تصورات، ارتباطات عصبی در مغز کودکان را افزایش داده و کمک به استفاده هرچه بهتر از حواس و عضلاتشان می کند. کاوش کردن در دنیای تخیلی مبتنی بر تجاربی که از آنچه در اطراف خود می بینند، به کودکان کمک می کند تا واقعیت را درک کرده و یاد بگیرند چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند.

خواندن

خواندن کتاب و شنیدن داستان ها، تخیل  کردن را در کودک با تصور کردن شخصیت ها، مناظر و ماجرای داستان تسهیل می نماید. بدیهی است که خواندن مکرر پایه ای از مهارت های خواندن و یادگیری برای دانش آموزان را موجب می شود. از طریق داستان سرایی ما می توانیم کودکان را قادر به توسعه واژگان و مهارت های ارتباطی خود کنیم، تا به این وسیله درک و همدلی با دیگران را در آنها افزایش دهیم. این تخیل و ادامه علاقه به مطالعه کردن، توانایی آنها در مشارکت در همه موضوعات برنامه درسی در مدرسه را نیز افزایش می دهد.

موضوعات خلاق

کاردستی، اوریگامی، دوخت و دوز، هنر، طراحی، مدل سازی و نمایش در مورد هر جنبه ای از برنامه درسی خلاق که باشد، کودکان را در استفاده از تخیل خود و همچنین بهبود مهارت های حرکتی و تمرکزشان کمک می کند.

چگونه تخیل را در کودکان توسعه دهیم

هنر

کتاب های تصویری، اشکال و رنگ ها باعث می شود تا کودک برای ایجاد داستان های خود وارد دنیای تخیلات شوند. تصاویر یک شکل از داستان سرایی بصری می باشند که با کمک آن ها می توانید یک داستان در رابطه با محیط اطراف خود ایجاد کنید تا شکاف بین خود و کودکتان را از بین ببرید. یک دیوار از تصاویر می تواند کودکان را به دنیای فانتزی انتقال دهد.

فراهم آوردن زمان، موضوعات آموزشی و فضا برای پرورش خلاقیت در کودکان بسیار مهم است. کودکان به خودی خود بازی های خلاقانه را دوست دارند، بنابراین برای اینکه چگونه تخیل را در کودکان توسعه دهیم بهتر است آن ها را در این بازی های تخیلی دنبال کنید. اما بعضی مواقع کودک ممکن است که حتی شما را وارد بازی خلاقانه خود نیز نماید. با حضور فعالتان  می توانید مهارت ها و درک کودک را افزایش دهید. موسیقی کودک نیز می تواند همین اثر را بگذارد.

خیلی خوب خواهد بود که به کودکتان نشان دهید که راه های بیشتری برای انجام دادن کارها وجود دارد. برای مثال بیش از یک راه برای نقاشی کردن یک آدم، ساختن قلعه شنی و نواختن طبل وجود دارد. این بدان معنی است که کودکان در می یابند می توانند ایده های خود را توسعه دهند. لازم نیست که برای پرورش خلاقیت در کودک خود حتما از بازی ها و مواد گران قیمت استفاده کنید. مواد خانگی، بازیافتی و طبیعی همه راه های کم هزینه برای تحریک تخیل هستند، و هر کاری را که با کودک انجام می دهید با مقدار زیادی ستایش از او همراه کنید. به عنوان مثال، “من عاشق نقاشی که کشیدی هستم. واقعا می دونی که چگونه رنگ ها را با هم ترکیب کنی”. این باعث افزایش اعتماد به نفس و تشویق فرزند شما به بازی خلاقانه می شود.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید