دوره مادر و کودک در کرج

دوره مادر و کودک در کرج

باغ آینه موسسه فرهنگی هنری در کرج به صورت تخصصی دوره مادر و کودک در کرج را برگزار می نماید. مجموعه باغ آینه در کلاس مادر و کودک در کرج تلاش نموده است تا با کمک مربی های متخصص در زمینه کودک، و با کمک دانش روانشناسی بهترین سطح از آموزش را ارائه نماید. ما می خواهیم بهترین موقعیت ها را برای کودکان فراهم آوریم. بهترین بستر آموزشی و پرورشی که کودکان بتوانند به بهترین درک از احساسات، مهارت های حرکتی و اجتماعی برسند. در این کارگاه مادر و کودک با انجام فعالیت های گروهی و بازی کردن شرایطی هدایت شده برای آموزش و پرورش برخی از مهارت ها به کودکان فراهم آورده ایم. همچنین در این کارگاه مادر و کودک مادران در می یابند که چگونه می توانند بهتر با فرزند خود ارتباط برقرار کرده و به چه طریقی می توانند برخی مهارت ها را به آن ها بیاموزند.

باغ آینه و هدف از برگزاری دوره مادر و کودک در کرج

هدف باغ آینه از برگزاری کلاس مادر و کودک در کرج فراهم آوردن بستری امن و مناسب برای مادران و کودکان بوده تا بتوانند نکات صحیح پرورشی را بیاموزند. زمانی که رابطه والدین و کودک به شکل صحیح شکل بگیرد، این روابط می‌تواند برای سالهای بعد بسیار آموزنده بوده و برای شکل گیری شخصیت آینده کودک الگوی مناسبی باشد. همواره والدین تلاش دارند تا آنجا که می توانند روابط خود با کودکانشان را تا حد مطلوب بهبود ببخشند. علاوه بر والدین نقش کودکان در بهبود یافتن این روابط بسیار حیاتی می باشد. برقراری این ارتباط دو طرفه نیاز به شناخت صحیح برخی از خصوصیات اخلاقی کودک در سنین مختلف دارد و در این رابطه والدین هستند که با دانستن برخی مهارت ها می توانند به راحتی به این سطح از شناخت برسند. دوره مادر و کودک باغ آینه برای کمک به والدینی بوده که می خواهند تا به بهترین راه برای شناخت خصوصیات اخلاقی و رفتاری فرزندانشان برسند و همچنین بتوانند راه هایی را برای پرورش خلاقیت و توانایی کودکانشان را بشناسند.

خصوصیات کودکان در سنین مختلف

مطمئنا برقراری ارتباط با کودکانی که در سنین شیرخوارگی قرار دارند، به دلیل محدودیت های بسیاری که در انجام فعالیت های حرکتی و کلامی دارند، بسیار متفاوت با  برقرای ارتباط با کودکان در سن هیجده ماهگی، دو سالگی، سه سالگی، چهار و پنج تا شش سالگی می باشد. همزمان با بزرگتر شدن کودکان و گسترش یافتن محدوده یادگیری و انجام فعالیت های مختلف روابط گسترده و کمی پیچیده تر می شود. کودک شیرخوار با توجه به نیازهای فیزیولوژیکی، وابسته به والدین علی الخصوص مادر خود می باشد. در نتیجه والدین نیاز به یادگیری برخی رفتارهای خاص با کودک شیر خوار خود دارند. این رفتارها ممکن است بسیارساده باشند ولی زمینه ساز شکل گیری بسیاری از خصوصیات اخلاقی در آینده می باشند. پس از دوره شیرخوارگی در هیجده ماهگی دوره ای است که کودک ظاهرا بزرگتر شده و جنب و جوش در حرکاتش وجود دارد، اما همچنان از نظر رفتاری همچون کودک شیرخواره به مادر خود وابسته می باشد. اما از سوی دیگر نیازها و خواسته های خود را می تواند با کمک برخی اشاره ها و تلفظ کلمات ساده و برخی صداها به سایرین بفهماند. رشد کودک در سنین پایین و در زیر شش سال بسیار به سرعت رخ می دهد و تفاوت های رفتاری را تنها با گذشت شش ماه نیز می توان بسیار واضح لمس کرد. برای مثال تفاوت های  کودک دو ساله با یک کودک بیست و یک ماهه این گونه است که کودک دو ساله بیشتر مواقع یک شنونده و اجرا کننده می باشد. این تغییرات با توجه به ذات کودک بوده و زمانیکه والدین نسبت به زمان تغییر این حالات آگاه باشند، می توانند تقاضاهای او را نسبت به امکانات بهتر پاسخ دهند.

کلاس ها و کارگاه های مادر و کودک با توجه به این خصوصیات رفتاری تفکیک شده است و هر کلاس محدوده سنی نزدیک به هم را شامل می شود. هرچه سن کودک بالاتر و قدرت یادگیری در او بیشتر شود، شیوه یادگیری آن ها و رفتاری که با آنها می شود متفاوت تر خواهد بود، که این سطح از گوناگونی را در کلاس های مختلف مادر و کودک می توان مشاهده نمود.

ویژگی دوره های مادر و کودک

باغ آینه به صورت تخصصی کارگاه مادر و کودک در کرج را در مجموعه خود زیر نظر مربی حرفه ای کودک برگزار می نماید. والدین برای اطلاع از زمان برگزاری کلاس ها و نحوه ثبت نام می توانند با مجموعه تماس حاصل نمایند. ریشه تربیت کودکان از بدو تولد به روابط بین والدین و کودک بسیار وابسته می باشد. دوره های مادر و کودک برای کمک به شکل گیری هرچه بهتر این روابط و در نتیجه رسیدن به بهترین شیوه های تربیتی برای کودکان می باشد. در این کلاس های مادر و کودک،  کودکان  می توانند دنیای خود را با گروه همسالان، محیط، امکانات و فضای کلاس، مادران خود، مربی، اسباب بازی ها و بازی ها بسازند و در نتیجه آن می توانند دنیای پیرامون خود را با کمک بازی کردن بشناسند. بسیاری از مهارت ها و حواس ها نیز از همین طریق به خوبی در آن ها شکل می گیرد.

دوره مادر و کودک در کرج

ویژگی های دوره مادر و کودک را به اختصار به شکل زیر می توان نام برد:

 • افزایش سطح آگاهی والدین در رابطه با تربیت و پرورش کودکان
 • آشنایی والدین با مراحل مختلف رشد هوشی، حسی- حرکتی، ذهنی، عاطفی، روانی و اجتماعی کودکان
 • توسعه بخشیدن به برقراری ارتباطات کلامی و غیر کلامی بین مادر و کودک
 • ارائه برخی تمرین های حیاتی در کسب مهارتهای زندگی به کودکان و مادران
 • جلب مشارکت والدین در انجام فعالیت ها در تعامل با والدین دیگر
 • افزایش اطلاعات مادران در رابطه با چگونگی به کارگیری مناسب از اسباب بازی ها و شیوه های بازی در استفاده درست از آنها برای برخی تعالیم هدفمند
 • ایجاد انگیزه در مادران برای شرکت در فعالیت های گروهی

از سوی دیگر برای برشمردن نتایج حاصل از برگزاری کلاس های مادر و کودک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رشد خلاقیت در کودکان
 • آشنایی کودکان با بازیهای مختلف (سنتی، گروهی، حسی- حرکتی و…)
 • تقویت برخی مهارت ها از جمله فعالیت های حرکتی، کلامی و احساسی
 • آشنایی با انواع بازیها براساس محیط بازی، بازیکن، جنس، وسیله بازی و….
 • آشنایی با مهارتهای زندگی با کمک انجام برخی از بازی ها و سرگرمی
 • قرار گرفتن در گروه دوستان و یادگیری چگونگی برقراری ارتباط با هم سن و سال های خود

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید