روش های آموزش نقاشی به کودکان

روش های آموزش نقاشی به کودکان

روش های آموزش نقاشی به کودکان می توانند بسیار متفاوت باشند، که این تنوع با تفکیک آموزش نقاشی در رده های سنی مختلف آغاز می شود. این تفکیک در رده های سنی مختلف از این جهت است که علاوه بر توانایی های حرکتی، شناخت کودک از محیط پیرامونش در سنین  مختلف با هم فرق می کند. هرگز آنچه را که یک کودک پنج ساله می بیند، مشابه با شناختی که یک کودک ده ساله از اشیا و محیط پیرامونش دارد نمی باشد. در بین روش های آموزش نقاشی به کودکان، ممکن است شیوه ای کاملا خشک و به صورت دیکته شده برای کودک باشد و یا اینکه به صورت یک فعالیت با آزادی عمل کامل برای کودک در نظر گرفته شود. فراموش نکنیم نقاشی می تواند ابزاری مفید برای رها کردن کودک از تنش ها به شمار برود.

روش های آموزش نقاشی به کودکان پیش از ورود به شش سالگی

در این محدوده سنی، آموزش باید بیشتر جنبه بازی و سرگرمی را برای کودک داشته باشد. در نتیجه بسیار شاهد ریخت و پاش و به هم ریختگی خواهیم بود. از این رو باید ابزار و محیطی که برای این موضوع در نظر گرفته می شود، مناسب با فعالیت های پر جنب و جوش کودک باشد. شروع نقاشی کودک با توانایی در دست گرفتن مداد با مشت کردن هر پنج انگشت او بوده که بتواند آن را محکم گرفته و بر روی کاغذ بکشد. در این زمان انتظاری که می توان از نقاشی کشیدن کودک داشت تنها خطوط در هم بر هم و بی معنا می باشد. سپس کمی که می گذرد تسلط کودک بر روی قلمی که در دست خود می گیرد بیشتر می شود. همچنان کنترل کودک زمخت و بدون ظرافت بوده و بیشتر حرکات با کل دست از قسمت بازو صورت می گیرد. در این سن می توانید از موارد مختلفی که می تواند برای نقاشی کشیدن در کودک اشتیاق و انگیزه ایجاد کند استفاده کنید. در این رده سنی زمان آن نیست تا چیزی را به عنوان الگو و یا روش برای نقاشی کشیدن به کودک دیکته نمایید. در واقع هدف اصلی آمادگی لازم و کسب مهارت های حرکتی، کنترل و تسلط بر روی قلم و همچنین بروز خلاقیت می باشد.

تصورات متفاوت کودکان

آنچه که کودک در این سن در نقاشی هایش به تصویر می کشد با واقعیتی که ما می بینیم بسیار فرق می کند. کودک در این دوره رنگ ها را می شناسد اما به کار بردن آن ها در نقاشی هایش لزوما به صورتی نمی باشد که ما میشناسیم. اینکه خورشید را سبز، چمن را آبی و افراد را بدون گردن و کودک را بزرگتر از یک مرد بکشند تنها راهی برای ابراز عقاید و خصوصیاتی می باشد که کودک در درون خود دارد.

کودکان پس از پایان پنج سالگی

روش های آموزش نقاشی به کودک بسیار به میزان توانایی ها، علاقه و استعدادهای او و اشتیاقی که با کمک مربی های کودک در آن ها ایجاد می شود بستگی دارد. به طور کلی این گونه می توان گفت که از پنج سالگ کودک می تواند آن چیزهایی که می بیند را بکشد. در این محدوده سنی است که می توان به کودک الگوبرداری را آموخت. بنابراین برای گام برداشتن در این مرحله باید چگونگی مشاهده اشیا و اشکال را بیاموزند.

ابزار مناسب برای نقاشی کودک

آموزش برای کودکان باید با ابزارهای مختلفی که مناسب با سن، توانایی فیزیکی و روحیه آن ها می باشد صورت بگیرد. هرچه سن پایین تر باشد رنگ های زیاد با حجم بالا محبوب تر است. از بین این ابزار می توان پاستیل و گواش را نام برد. پاستیل روغنی که نوک پهنی دارد و غلظت رنگ در آن بالا است برای کودکان بسیار جذاب بوده و علاوه بر این، حرکت دادن آن بر روی کاغذ نیز کار بسیار راحتی می باشد. بنابراین فشار زیادی بر روی دست کودک وارد نمی شود. همانند پاستیل روغنی گواش نیز غلظت رنگ زیادی دارد. دقت داشته باشید که برای کار با این دسته از رنگ ها، استفاده از کاغذ با ضخامت و پهنا مناسب بسیار اهمیت دارد. نه ابعادی از کاغذ که کودک نگران از نا تمام ماندن نقاشی اش باشد و نه آنقدر کوچک که کودک آزادی عمل در به کار بردن رنگ ها نداشته باشد.

هرچه سن کودک بالاتر می رود آموزش نقاشی به او آسانتر می شود. پیش از ورود به نه سالگی توانسته اید تا انگیزه و علاقه به نقاشی را در او ایجاد کرده، برخی توانایی های پایه را در او توسعه دهید و با اشکال و تصور و تخیلات او آشنا شوید.

آموزش نقاشی به کودکان نه سال به بالا

در این دوره باید روی مسائل فضایی در نقاشی تمرکز کرد. اینکه بتوانند عمق و پرسپکتیو را تشخیص داده و در نقاشی های خود به کار ببرند. می توان به آن ها آموخت که بتوانند زوایای دید مختلفی از اشیا را در نقاشی های خود بکشند. سایه ها را تشخیص بدهند و برای دادن حجم و فرمی قابل قبولتر از آن ها استفاده نمایند. همچنین می توانند بیاموزند که چگونه با قرار دادن موضوعات مختلف در یک نقاشی، نسبت هایشان با توجه به مقیاس واقعیشان را رعایت کنند. حتی می توان بخشی از نقاشی حالت های چهره و آناتومی بدن را نیز به آن ها آموخت.

منبع: سایت باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید