مقاله معرفی انواع سبک های نقاشی در وبلاگ موسسه باغ آینه

معرفی انواع سبک های نقاشی

معرفی انواع سبک های نقاشی

سبک های نقاشی برای هر شخصی جالب است. قطعا برای شما نیز جالب است بدانید هر تابلو و نقاشی به خصوصی با چه سبکی طراحی شده است.

اما تشخیص انواع سبک های نقاشی مستلزم شناخت عمیق آنها می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع سبک های نقاشی آشنا سازیم.

این معرفی منجر به شناخت عمیق نقاشی نیز می گردد. این هنر از دیرباز در دنیا شناخته شده است و با گذشت سالیان طولانی همچنان مورد توجه افراد هنر دوست قرار گرفته است.

نقاشی نیز همانند سایر حوزه های علمی و هنری دستخوش پیشرفت های گوناگون شده است و منجر به پیدایش سبک های مختلف شده است.

هر یک از این سبک ها توسط افراد هنرمند که به نقاشی علاقمند بودند کشف شد و توسط افراد علاقمند در جامعه گسترش یافت.

شاید برای خیلی از شما عزیزان جای سوال باشد که اصلا سبک نقاشی به چه معنا است؟

قبل از شروع برای معرفی سبک های مختلف نقاشی به توضیحات ابتدایی در مورد سبک های هنری صحبت کنیم و شما را با معنا و مفهوم آن آشنا سازیم.

سبک نقاشی چیست؟

منظور از سبک های هنری همان خصوصیت های تصویری است که به آثار به خصوصی اطلاق می شود و باعث ایجاد تفاوت بین آثار مختلف می شود.

شاید به صوت عامیانه بتوان سبک های هنری را همچون گروه بندی های مختلف دانست. وقتی شما یک گروه تشکیل می دهید اجزای آن را چطور مشخص می کنید؟

قطعا اجزایی که دارای یک نوع خصوصیت مشترک هستند را در یک گروه قرار می دهید. ساده ترین مثالی که می توان برای توضیح دقیق تر سبک ارائه داد از زندگی روزمره الهام می گیرد.

وقتی اتاق شما بهم ریخته باشد و انبوهی از لباس ها در اتاق قرار داشته باشد که حتی نمیتوانید لباس مورد نظر را بیابید چه می کنید؟

دقیقا به دنبال دسته بندی و گروه بندی آنها خواهید بود.

تمامی لباس هایی که خصوصیت مشترک دارد را در یک کاور قرار می دهید، تمامی شلوارها از لحاظ ماهیت شبیه به هم هستند را در یک کاور قرار می دهید تمام یراهن هایی که همسان هستند را در یک کاور و تیشرت ها را در کاور دیگری قرار می دهید.

با این کار شما انواع مختلفی از لباس ها که ماهیت یکسان داشتند اما از لحاظ ظاهر و ویژگی ها متفاوت بودن را گروه بندی نمودید.

در مورد سبک های هنری نیز قضیه با همین شکل است. برای شناسایی بهتر آثار هنری که دارای خصوصیات مشترک هستند را در یک گروه قرار دادند و سبک های مختلف را ایجاد کردند.

سبک های هنری تنها شامل نقاشی نمیشود و در حوزه های هنری مختلف از جمله مجسمه سازی و هر هنر دیگر میتوان از وجود سبک های مختلف را به وضوح حس کرد.

حال که با معنا و مفهوم سبک های هنری آشنا شدید میتوانیم با اطلاعات کامل به سراغ معرفی و توضیح بیشتر در مورد انواع سبک های نقاشی برویم.

انواع سبک های نقاشی

در حالت کلی سبک های مختلفی در حوزه ی نقاشی وجود دارد اما ما در این قسمت تنها به تعدادی از آنها اشاره می کنیم و توضیحات تکمیلی ارائه می دهیم.

معرفی سبک های نقاشی

سبک رئالیسم

سبک رئالیسم از پرطرفدارترین سبک ها در کشور عزیزمان ایران می باشد. این سبک از واژه ی رئال در زبان انگلیسی برگرفته شده است. رئال در زبان انگلیسی به معنای واقعیت می باشد.

از لحاظ واژه و لغوی رئال به معنای واقعی و واقعیت است و رئالیسم به معنای واقع نگری و به نوعی حقیقت بینی است. این سبک نقاشی بسیار مشهور است و دقیقا با واقعیت ها مطابقت دارد به نحوی که هیچگونه برتری یا اغراق نمایی در این سبک مشاهده نمیشود.

سبک رئالیسم از سبک های نقاشی است که طرفداران بسیاری دارد. نقاشی هایی که به سبک رئالیسم میباشد کاملا مشابه نمونه واقعی هستند.

اگر قرار است یک درخت را از طریق این سبک به خصوص طراحی کنند دقیقا تمامی شاخ و برگ ها، بازتاب خورشید، رنگ برگ ها، جزئیات تنه درخت را به وضوح طراحی می کنند.

یا اگر قرار است با اتفاده از این سبک به خصوص یک چهره خلق گردد تمامی نکات و جزئیات آن رعایت می گردد. به این صورت که اگر چهره مدل دارای خطوط و چین و چروک مشخصی بر روی صورت خود است باید به وضوح و دقیقا مطابق همان عمقی که در چهره ی مدل وجود دارد ترسیم شود، رنگ چهره همان رنگ، رنگ موها دقیقا مطابق با رنگ موی مدل می باشد.

اگر بخواهیم این سبک نقاشی را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم نقاشانی که از این سبک استفاده می کنند ذهن کاملا هوشمند همچون یک دوربین عکاسی دارند.

البته در بین جامعه هنرمندان که ذهنی بسیار خلاق دارند و نمیتوانند هیچ قانونی را در نقاشی رعایت نمایند به نقاشانی که از میان سبک های مختلف نقاشی سبک رئالیسم را بر می گزینند دیدی قانونمند دارند.

چرا که نقاشان و عموما هنرمندانی که این سبک به خصوص را برای فعالیت های هنری خود برگزیدند تابع قوانین خاصی هستند آنها موظف به کپی برداری می باشند.

نقاشانی که از میان سبک های مختلف نقاشی سبک رئال را انتخاب می کنند مجبور هستند زشت را زشت، زیبا را زیبا، بلند را بلند، کوتاه را کوتاه رسم کنند. آنها اجازه ی کوچک ترین اغراقی در طرح های خود را ندارند.

هنرمندانی که این سبک را دنبال می کنند سعی دارند تصاویری نزدیک به واقعیت و به دور از کوچک ترین کم و کاست و جزئیات عوام فریبانه رسم نمایند.

این نوع نقاشان افکاری صادقانه دارند که به دور از هرگونه فریبکاری است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید کدام هنرمند از معروفیت بیشتری در این سبک به خصوص برخوردار است. معروف ترین آثار نقاشی با سبک رئالیسم مربوط به هنرمندی به نام گوستاو کوربه بود. او بر این اعتقاد بود برای باقی ماندن حکایات باید هر چیزی دقیقا همانطور که هست نشان داده شود.

او در آثار خود تمامی احساساتی که آن فضا برای مخاطبان ایجاد می کرد را در نقاشی های خود نشان می داد به نحوی که افراد پس از مشاهده این نقاشی دقیقا همان احساساتی را داشتند که با مشاهده واقعیت داشتند.

کوربه در این سبک نقاشی به خصوص اثری خارق العاده خلق کرده است به نام سنگ شکنان، این تابلو آنچنان دقیق ترسیم شده است که پس از گذشت سالین طولانی هنوز هم چیزی از تاثیرش کاسته نشده است.

اگر بخواهیم به دنبال یکی از سبک های نقاشی باشیم که دقیقا بر خلاف سبک رئالیسم است می توانیم به سبک رومانتیک اشاره نماییم.

در ادامه در مورد سبک رومانتیک توضیحاتی جامع ارائه خواهیم داد.

سبک نقاشی امپرسیونیسم

شاید شنیدن این اصطلاحات برایتان اندکی دشوار باشد و به سختی بتوانید با آن آشنا شوید و آنها را به خاطر بسپارید. به همین جهت تمامی اصطلاحات را با واژه هایی مشابه معنا می نماییم.

واژه ی امپرسیونیسم به معنای برداشت گرایی است. هنرمند در این سبک نقاشی دقیقا برداشت خود را ترسیم می نماید. قطعا با نقاشان بسیاری مواجه شده اید که همه چیز را به شکل دیگری ترسیم می کنند، این نقاشان درواقع از یک شی به خصوص آنچه که برداشت کرده اند ترسیم می کنند.

این سبک نقاشی متعلق به هنرمندان نامی و مشهور در فرانسه بود که به مرور زمان در جهان مشهور شد و همگان با آن آشنا شدند.

این سبک نقاشی شامل برداشت های به خصوصی است که هنرمندان از لحظات زودگذر دارد. به عنوان مثال هنرمندان این سبک برای نشان دادن تلالو خورشید از لکه رنگ های پخش شده استفاده می نماید. شاید در واقعیت تلالو خورشید در این حد نباشد اما تصور هنرمند از این صحنه اینگونه است.

در این سبک به خصوص هنرمند موظف به رعایت اصول به خصوصی در طراحی و سایه پردازی نیست و صرفا تصورات خویش را بر روی کاغذ ترسیم می نماید.

این سبک نقاشی از جانب هنرمندان در پاریس به ثبت رسید و پس از آن بود که رفته رفته در جوامع هنری معرفی و مشهور گردید و به مرور زمان طرفداران خود را پیدا کرد.

معمولا در اصول نقاشی این قانون وجود دارد که رنگ ها به صورت کاملا ظریف ترسیم گردد اما در این سبک به خصوص از میان سبک های هنری نقاش میتواند از ضربه هایی کوتاه از قلمو که به رنگهای ترکیب نشده ی خالص آغشته است استفاده نماید.

البته این جمله شاید اندکی سنگین باشد اجازه دهید با بیان مثالی آن را روشن نماییم. عموما در سبک های هنری مختلف از نقاشی هنرمند برای ایجاد رنگ سبز مجبور است دو رنگ آبی و زرد را در خارج از بوم ترکیب نماید و پس از تولید رنگ سبز از آن استفاده کند اما در این سبک به خصوص از میان سبک های هنری مختلف هنرمند موظف به انجام این کار برای تولید رنگ سبز نمیباشد بلکه او می تواند از دو رنگ آبی و زرد به صورت ترکیب نشده بر روی بوم استفاده نماید.

نقاشانی که از این سبک به خصوص استفاده می کنند درواقع با وجود این که جزئیات را به وضوح به نمایش نمیگذارند اما حال و هوای آن صحنه را به خوبی به بینندگان اثر هنری خود منتقل می کنند.

سبک نقاشی پست امپرسیونیسم

پست امپرسیونیسم

این سبک به خصوص از نقاشی نیز درخشش به خصوصی در انواع سبک های نقاشی داشت. در سبک پست امپرسیونیسم نقاش و درحالت کلی هنرمندان در تلاش تلفیق هستند.

این سبک به خصوص از نقاشی به نوعی جنبش هنری جامع است که دربردانرده ی انواع مختلفی از سبک های هنری است که یا به نوعی تکمیل کننده ی یکدیگر هستند و در یک گروه قرار دارند یا به نوعی به عنوان واکنشی در برابر آن ظهور یافتند.

اگر بخواهیم به سبک ها یا زیرگروه های این جنبش اشاره کنیم می توانیم از نبی ها، ترکیب گری، نئو دریافتگری و… نام ببریم.

این اصطلاح به خصوص برای اولین بار توسط یک نقاش بریتانیایی به نام راجر فرای مطرح گردید و پس از آن مورد توجه بیشتری از سوی منتقدان و هنر دوستان قرار گرفت.

شاید اگر به آثار پست امپرسیونیسم با دقت بیشتری بنگرید به نوعی تخلیه انرژی مشاهده می نمایید. در رسم این نوع به خصوص از ضرب قل مو به صورت تند استفاده می شود.

معمولا از این سبک نقاشی به خصوص در نمایش طبیعت استفاده می شود.

شاید معروف ترین نقاشی که از این سبک نقاشی برای ترسیم نقاشی های هنری بسیار زیبا استفاده می کرد بتوان از ون گوگ یاد کرد.

البته هر سبک نقاشی یک شروع کننده و ادامه دهنده دارد که همواره در آن می درخشد به این معنی که سبک های نقاشی مختلف را با نام نقاشان مختلف می شناسند. در مورد سبک هنری پست امپرسیونیسم نیز این قضیه صادق است و معمولا سزان را به عنوان پدر این سبک نقاشی به خصوص می دانند.

نئو امپرسیونیسم

یکی دیگر از سبک های به خصوص که نقاشان بسیاری از میان سبک های مختلف نقاشی آن را برگزیدند سبک نئوامپرسیونیسم بوده است. این سبک هنری به نام نو دریافتگری نیز شهرت یافته است.

این سبک به خصوص را شاید بتوان به نوعی ادامه دهنده سبک امپرسیونیسم و شاید به نوعی واکنشی در برابر آن دانست. شاید برایتان جای سوال باشد که این اصطلاح چطور به وجود آمد.

در سال ۱۸۸۷ فلکس فنئون که یکی از منتقدان سبک های نقاشی بود از این اصطلاح برای توضیحات خود استفاده نمود و به نوعی این سبک را با این نام به دیگران معرفی نمود.

نحوه ی ترسیم این نوع نقاشی بسیار جالب توجه است. در این نوع به خصوص از نقاشی از نقاط بسیار کوچک و نزدیک به هم برای ترسیم استفاده می شود.

این نقاط تا حدی ماهرانه رسم می شود که تنها از فاصله ای نزدیک قابل روئیت باشد.

بنظرپیاده سازی این سبک هنری اصلا کار آسانی نیست. این آثار برای ماندگار شدن یکسری استانداردهای به خصوصی دارد که تنها در صورت رعایت آن است که نقاشی به تصویری خاص تبدیل می گردد.

در نقاشی هایی به سبک نو دریافتنگری هنرمند مستلزم آن است که از نقاطی هم اندازه و یکدست با رعایت فواصلی مشخص استفاده نماید.

در میان هنرمندان مختلفی که از میان سبک های نقاشی مختلف این سبک را برگزیدند میتوان از ژرژ سورا به عنوان برجسته ترین نقاش این سبک هنری نام برد.

سورئالیسم

این سبک شاید بسیار متفاوت تر از سایر یبک های نقاشی باشد که تا کنون از آن نام برده شد. از لحاظ لغوی این سبک نقاشی به فرا واقع گرایی نیز مشهور می باشد.

در این سبک نقاشی به خصوص سعی می شود آنچه که فراتر از واقعیت است ترسیم گردد.

این سبک هنری به خصوص کاملا به دور از واقعیت است اگر به برخی از آنها توجه نمایید تفاوت را احساس خواهید کرد. البته این سبک از نقاشی در قرن بیستم روی کار آمد که در این مدت زمان آشفتگی های فراوانی در جامعه وجود داشت که در آثار هنرمندان به وضوح می توان این آشفتگی را ملاحظه کرد.

این سبک هنری همچنان با گذشت سال های طولانی همچنان برای مردم و مخاطبان عجیب است اما اگر اندکی به بطن آن رسوخ کنید نکات جالب بسیاری را میابید.

سبک اکسپرسیونیسم

این سبک هنری با نام هیجان نمایی نیز مشهور است. در سال های آغازین قرن بیستم بود که نهضت بزرگی علیه سبک های رئالیسم و امپرسیونیسم آغاز گردید.

از دل این نهضت بزرگ سبک هنری اکسپرسیونیسم بیرون آمد. اگر بخواهیم سبک اکسپرسیونیسم را ریشه یابی کنیم و به گذشته بازگردیم به وضوح متوجه خواهیم شد که این سبک به خصوص یک نوع جنبش ادبی در حوزه ی ادبیات بود که برای اولین بار در کشور آلمان شروع شد .

این سبک نقاشی نیز همانند سایر سبک ها فلسفه به خصوصی دارد. در واقع شاید اهداف اصلی پایه ریزی این سبک هنری خاص ظهور عواطف درونی بشر، ترس ها، نفرت های وجودی ، عشق های درونی و… بود.

اگر اندکی به آثار این سبک به خصوص دقیق تر شویم دقیقا ترس های هنرمند، عشق ورزی وی و… را به خوبی میتوان حس کرد.

درواقع در این سبک هنری هنرمند از المان های مختلف همچون رنگ های تند به خصوص، خطوط ضخیم، اشکال هندسی کج و… استفاده می کند تا دقیقا احساسات درونی خود را بروز دهد.

شاید بتوان این سبک نقاشی را استفاده اغراق آمیز از رنگ ها و اشکال مختلف دانست.

سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی

اکسپرسیونیسم انتزاعی

این سبک نقاشی به تازگی در جوامع هنرمندان شکل گرفته است و نا گفته نماند که در این مدت زمان اندک طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

اگر بخواهیم به صورت لغوی این سبک را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم اکسپرسیونیسم انتزاعی دقیقا همان هیجان نمایی انتزاعی است.

این سبک نقاشی متشکل از دو سبک اکسپرسیونیسم یا همان هیجان نمایی و سبک سورئالیسم به معنای فرا واقع گرایی میباشد. در واقع سبک اکسپرسیولیسم انتزاعی نقطه ی مشترک دو سبک مذکور می باشد.

در این سبک به خصوص از نقاشی همه چیز از سبک های قدیمی خارج شده است و شکل جدیدی به خود گرفته است. البته جامعه هنرمندان این سبک را با نام مکتب نیویورک نیز می شناسند و دلیل آن نیز تنها بخاطر گرد هم آمدن هنرمندانی بوده است که از این سبک به خصوص برای خلق آثار هنری مختلف استفاده می کردند.

سبک کوبیسم

سبک کوبیسم

احتمالا ۸۰ درصد افرادی که در حال مطالعه این مقاله هستند با این سبک هنری آشنا می باشند. اگر بخواهیم واژه ی کوبیسم را از لحاظ لغوی مورد بررسی قرار دهیم با وازه ی مکعب گری مواجه خواهیم شد.

این سبک توسط نقاش معروف پیکاسو و همکارش براک کشف و به جامعه هنری معرفی شده است. اما با وجود این دو هنرمند مشهور و به نام جامعه هنری سزان را پدر این سبک نقاشی می داند. تنها دلیل آن نیز بخاطر جمله ای معروف از سزان میباشد ” باید همه ی مشهودات را به واسطه حجم های هندسی منظم همچون استوانه ، کره و مخروط به تصویر کشید. “

سبک کوبیسم به خودی خود آنقدر در جامعه هنری پیشرفت کرده است که شامل گروه ها و سبک های به خصوصی شده است.

در این قسمت سعی داریم شما را با سبک های مختلف کوبیسم آشنا سازیم.

کوبیسم سزانی

در این نوع به خصوص از سبک های نقاشی هنرمند سعی دارد برای نشان دادن تصویر دلخواه از مکعب ها ، مخروط ها  و اشکال استوانه ای مختلف دیگر استفاده نماید.

فوتوریسم

فوتوریسم با واژه ی آینده نگری نیز در جامعه هنری شهرت یافته است. فوتوریست یک سبک هنری به خصوص و جامع است که نه تنها هنرمندان بسیاری در عرصه نقاشی به آن می پردازند بلکه در عرصه های هنری دیگر اعم از سفالگری و آشپزی نیز هنرمندان به خلق آثاری حرفه با استفاده از این سبک هنری به خصوص می پردازند.

ورتیتیسم

این سبک هنری نیز در میان سبک های نقاشی مختلف مطرح گردید و در جامعه هنری با عنوان دوران گری نیز مشهور می باشد.

این سبک از کوبیسم کاملا تحت تاثیر حجم گرایی یا همان کوبیسم و سبک آینده گری ابداع شد.

سبک دوران گری بسیار شبیه به آینده نگری است اما با این تفاوت که در این دو سبک از لحاظ نمایش حرکت اندکی با یکدیگر متفاوت می باشند.

سبک رومانتیسم

سبک رومانتیسم سالیان متوالی است که از بین سبک های نقاشی مختلف بسیار مورد توجه نقاشان و هنرمندان قرار گرفته است. با روی کار آمدن این سبک هنری به خصوص هنرمندان بدون هیچ قید و بندی می توانند رویاهای خود را خلق کنند و در معرض نمایش بگذارند.

در این مقاله سعی شد به انواع سبک های نقاشی اشاره گردد البته همانطور که در ابتدای این مطلب توضیح دادیم آنچنان که هنر در حال پیشرفت است روز به روز با سبک های مختلفی مواجه می شویم که از توضیحاتی در مورد آن صرف نظر کردیم.

این سبک های نقاشی که در این مقاله از آن صحبت شد جزء معروف ترین سبک های هنری است که هنرمندان و نقاشان بسیاری از آن استفاده نمودند.

تا حد ابتدایی در مورد سبک های مختلف هنری در کلاس های سیاه قلم ، نقاشی های بزرگسالو حتی در کلاس های نقاشی کودک صحبت می شود.

افرادی  که به حوزه ی نقاشی و هنر علاقمند هستند لازم است که با انواع این سبک ها آشنا شوند تا از این طریق بتوانند راه آینده خود را به درستی انتخاب نمایند و همچون یک هنرمند واقعی به خلق آثاری بینظیر بپردازند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید