مقاله در کلاس شخصیت شناسی چه می گذرد؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

در کلاس شخصیت شناسی چه می گذرد؟

کلاس شخصیت شناسی یکی از جدیدترین کلاس های روانشناسی است که امروزه در اکثر آموزشگاه های سراسر جهان در حال برگزاری می باشد. اما در کلاس شخصیت شناسی به عنوان یکی از کلاس های روانشناسی چه می گذرد؟

شخصیت انسان ها موضوع بسیار جالب توجهی است که برای تمام افراد در هر سطحی جالب توجه می باشد. شناختن شخصیت نه تنها برای افرادی که با آنها در ارتباط هستیم بلکه در مورد شخصیت فردی انسان ها بسیار جالب است.

هر فردی خصوصیت های اخلاقی دارد که شخصیت او بر پایه ی همین خصوصیات شکل می گیرد. تا کنون روانشناسان و جامعه شناسان مختلفی در مورد شخصیت انسان ها تحقیقات بسیار و همه جانبه ای انجام داده اند.

در کلاس شخصیت شناسی تمامی نظریه های روانشناسان مورد بررسی قرار می گیرد و اطلاعات بسیاری در مورد خصوصیات اخلاقی افراد مختلف ارائه می شود.

در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم تا ماهیت این کلاس به خوبی برای شما عزیزان روشن گردد.

اجازه دهید اندکی ریشه ای به موضوع شخصیت بپردازیم. اصلا شخصیت چیست و چرا تا این حد برای انسان ها قابل اهمیت می باشد؟

تعریف شخصیت

در حالت کلی شخصیت هر فرد مجموعه تفکر، عقاید، رفتارهای انسان های مختلف در جایگاه های مختلف می باشد که مجموعه این موارد شخصیت را شکل میدهد.

شخصیت انسان ها و چگونگی شکل گیری آن به فاکتورهای مختلفی وابسته است که هر یک به ترتیب در کلاس شخصیت شناسی مورد بررسی قرار می گیرد.

معمولا در ارائه یک تعریف مشخص از شخصیت از نظریه گوردن آلپوت که یکی از برترین چهره های روانشناسی است استفاده می شود گوردن آلپوت بر این اعتقاد است که شخصیت به نوعی سازمان بندی پویایی درونی هر فرد است و به نوعی مجموعه نظام های روانی-فیزیکی است که رفتار و تفکر شخص را تعیین می کند.

البته در این زمینه نظریه های مختلفی بیان شده است که هر یک به نوبه ی خود تعریف مشخصی از شخصیت ارائه می دهد اما در مورد شخصیت شناسی نیز همانند سایر حوزه های علمی و روانشناسی که یک نظریه به خصوص مورد استقبال و توجه بیشتری قرار می گیرد و این مورد به عوامل بسیاری بستگی دارد می باشد.

تعریف گوردن آلپوت یک تعریف کلی و جامع و در عین حال قابل فهم برای تمام افراد می باشد که در مورد شخصیت ارائه شده است.

اغلب در کلاس شخصیت شناسی که امروزه تشکیل میشود در خصوصیت شخصیت های فردی به این موضوع اشاره می شود که شخصیت های انسانی کاملا بی همتا می باشد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد با افرادی مواجه شوید که از لحاظ شخصیتی مشابه هم می باشند اما این شباهت نیز تا حدی صادق است و اگر اندکی دقیق تر شوید قطعا تفاوت های بسیاری مشاهده خواهید کرد.

هر بار که در کلاس شخصیت شناسی به بی همتا بودن شخصیت های انسان ها اشاره می شود نا خودآگاه به یاد اثر انگشت انسان ها می افتم. برای چند لحظه اثر انگشت های مختلف را در ذهن تداعی کنید این آثار از فصتله ای دو شاید تماما شبیه به هم باشد اما چقدر جالب است که با اندکی دقت متوجه خواهید شد که هیچ دو فردی وجود ندارند که اثر انگشت مشابه داشته باشند.

دقیقا شخصیت افراد نیز این چنین می باشد، شاید در دید کلی افراد مختلفی از لحاظ شخصیتی به هم شباهت داشته باشند اما این تنها شباهت جزئی است و با اندکی دقت به تمامی تفاوت های آن پی خواهید برد.

مورد دیگری که تقریبا در کلاس شخصیت شناسی مختلف که در سطوح متفاوت برگزار می شود ثبات شخصیتی افراد می باشد. یکی از ویژگی های شخصیت انسانی ثبات آن می باشد. قطعا تمامی انسان ها از لحاظ شخصیتی ثبات به خصوصی دارند. البته این به دان معنا نیست که فرد در هر لحظه از زندگی از یک شخصیت برخوردار باشد. معمولا پس از بیان این جمله سوء برداشت های بسیاری صورت می گیرد.

در دوره های شخصیت شناسی شما به هیچ وجه نباید شخصیت افراد را با واکنش های لحظه ای اشتباه بگیرید. در نظر داشته باشید که انسان ها در مقاطع مختلف زندگی و همچنین در شرایط مختلف زندگی رفتارهای به خصوصی از خود نشان می دهند.

دقیقا اگر بار دیگر به معنای شخصیت رجوع کنید به این موضوع پی می برید که شخصیت به معنای مجموعه ای از رفتارهایی می باشد که انسان ها در شرایط مختلف از خود بروز می دهند.

یکی از خصوصیت هایی که شخصیت انسان دارد قابل پیش بینی بودن آن می باشد. همانطور که در مورد قبل به این موضوع اشاره شد شخصیت انسان ها دارای ثبات می باشد و به جهت همین ثبات است که قابل پیش بینی می باشد.

اگر رفتارهای مختلفی که هر فرد در شرایط مختلف زندگی از خود بروز می دهد را مورد بررسی قرار دهید با یک ریتم مشخصی مواجه خواهید شد که به واسطه تشخیص این ریتم می توانید پیش بینی های به خصوصی از شخصیت افراد ارائه دهید.

به عنوان مثال اگر شخصیت به خصوصی را در بازه ای مشخص تحت نظر داشته باشید قطعا پس از مدتی به این نتیجه خواهید رسید که این شخص وقتی ناراحت است چه نوع واکنشی از خود نشان می دهد، وقتی عصابانی می شود چه واکنشی دارد و…

در کلاس شخصیت شناسی به تمامی این موارد به صورت جامع پرداخته می شود و شما با انواع شخصیت ها آشنا خواهید شد و به راحتی می توانید شخصیت افراد را آنالیز نمایید.

ابعاد شخصیت انسانی

ابعاد شخصیت مورد بررسی در کلاس شخصیت شناسی

شاید برایتان جای سوال باشد که در حالت کلی شخصیت انسان ها چند بعد دارد در چند سال اخیر شخصیت انسان ها موضوعی قابل تامل برای روانشناسان بود و بر این شدند تا به ابعاد مختلف شخصیا پی ببرند. در اینجا قصد داریم به ابعاد اصلی شخصیت اشاره نماییم. در حالت کلی در پژوهش های روانشناسی مختلف ابعاد شخصیتی افراد در پنج بعد بیان شده است.

 • پر هیاهو : قطعا تا کنون با افرادی مواجه شده اید که بسیار گرم و صمیمی هستند. این افراد در اولین برخورد آنچنان گرم و صمیمی برخورد می کنند که گویی سالیان متوالی است که از آشنایی با آنها می گذرد.

اغلب این افراد اندکی پر حرف تر از سایرین می باشند. این افراد در تمامی بحث ها شرکت می کنند و مدام در حال ابراز وجود هستند.

 • سازشکار : این افراد همانطور که از نام آن مشخص است در شرایط مختلف با افراد سازش دارند و اغلب روانشناسان از این گروه شخصیتی با عنوان افراد خوش طینت یاد می کنند.

افرادی که از لحاظ شخصیتی در این گروه قرار می گیرند اغلب قابل اعتماد هستند و این موضوع در برخوردهای متوالی بروز می کند. اطرافیان اسنان هایی که از لحاظ شخصیتی در این گروه قرار می گیرند اغلب اعتماد بسیاری به آنها دارند. افرادی که در گروه شخصیتی سازشکار قرار دارند روحیه تعاون بسیاری دارند. نهایت سازش را در رفتارهای آنها می توان حس کرد.

 • با وجدان : در فرهنگ های مختلف بشریت وجدان انسانی یکی از مهم ترین مسائل تلقی می شود. یکی از ابعاد شخصیتی انسان ها که در کلاس شخصیت شناسی به آن اشاره می شود شخصیت افراد با وجدان است.

افرادی که در این گروه از شخصیت ها قرار دارند کاملا افراد مسئولیت پذیر می باشند و زمانی که فعالیت به خصوصی به آنها اطلاق می شود تمام تلاش خود را می کنند تا آن را به نحو احسن انجام دهند و در سراسر مراحل زندگی این افراد از زندگی شخصی تا شغل می توان این مسئولیت پذیری را به وضوح حس کرد.

افرادی که در این گروه شخصیتی قرار دارند اغلب افرادی قابل اتکاء هستند و به جهت حس مسئولیت پذیری که در وجود آنها می باشد افرادی که با آنها در ارتباط هستند اعتماد بسیاری در انجام امور به آنها دارند.

یکی دیگر از ویژگی های این افراد موثر بودن و ثبات قدم آنها در مسیر موفقیت می باشد. معمولا افرادی که در این گروه شخصیتی قرار دارند در رسیدن به موفقیت های شخصی و گروهی بسیار موثر واقع می شوند و ثبات قدم بسیاری در سراسر رفتارهای آنها مشاهده می شود.

معمولا در کلاس شخصیت شناسی در مورد این گروه شخصیتی سوالات بسیاری مطرح می گردد به همین جهت از لحاظ علمی به این گروه توجه ویژه ای می شود.

 • ثبات عاطفی : افرادی روحیه ای آرام و در عین حال پرشوری دارند معمولا در این گروه شخصیتی قرار می گیرند. این افراد از چنان آرامشی برخوردار هستند که در برابر تنش های مختلف زندگی احساس امنیت بی نظیری دارند و به راحتی آن را به اطرافیان خود انتقال می دهند.
 • تجربه اندوز : این افراد دارای روحیه ی هنری می باشند و اغلب افرادی متفکر می باشند. روحیه هنری این افراد باعث شده است تا قوه ی تخیل آنها بسیار بیشتر از افراد باشد.

افرادی که از لحاظ شخصیتی در این گروه قرار دارند اندکی پیچیدگی شخصیتی دارند و از لحاظ روحیه هنری بسیار احساساتی می باشند. همانطور که پیشتر نیز به این موضوع اشاره شد افراد با شخصیت تجربه اندوز اغلب اهل تفکر و شعور می باشند.

تا به اینجای کار سعی داشتیم شما را با شخصیت شناسی و شخصیت های مختلف آشنا سازیم.  حال قصد داریم به تاثیر شخصیت شناسی در زندگی اجتماعی بپردازیم.

شخصیت شناسی و زندگی اجتماعی

اهمیت شخصیت شناسی در زندگی اجتماعی

اصلا چرا باید در کلاس شخصیت شناسی حضور داشته باشید. شما به عنوان فردی که به دنبال کلاس شخصیت شناسی هستید قطعا ضرورت آن در زندگی را دریافتید اما برای افرادی که به این موضوع واقف نیستند توضیحاتی ارائه می دهیم.

شما به عنوان یکی از افراد این جامعه در طول زندگی با افراد مختلفی مواجه خواهید شد که ویژگی های فردی مختلف یا اصطلاحا شخصیت های مختلف و منحصر به فردی دارند.

چقدر سخت است با افرادی مواجه شوید که اصلا چیزی از آنها نمیدانید. کلاس شخصیت شناسی به راحتی معجزه ای در تفکر و دیدگاه شما ایجاد می کند که در اولین برخورد با افراد بتوانید به ویژگی های اخلاقی و شخصیت آنها پی ببرید. وقتی شما در مورد شخصیت افراد اطلاعاتی داشته باشید راحت تر می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید و نفوذ بیشتری در این افراد خواهید داشت.

کلاس های شخصیت شناسی در حوزه های مختلف زندگی از جمله زندگی فردی، زندگی اجتماعی، خانوادگی و… تاثیرات بسیاری خواهند داشت. شما با حضور در کلاس شخصیت شناسی قادر خواهید بود به راحتی نسبت به شخصیت اطرافیان خود اطلاع پیدا کنید و بهترین ارتباط را با آنها برقرار نمایید.

یکی از مهم ترین نکاتی که در کلاس شخصیت شناسی به آن توجه می شود شناخت شخصیت فردی می باشد. شما در دوره های ابتدایی شخصیت شناسی باید به دنبال شخصیت وجودی خود باشید.

دلیل این همه ناسازگاری هایی که امروزه در قسمت های مختلف زندگی با آن مواجه می شویم چه چیزی است؟

دقیقا همین عدم آگاهی از شخصیت فردی است که مشکلا بسیاری را برای افراد رقم می زند. دلیل جدایی زوجین، اختلافات کاری و… تماما ریشه در عدم آگاهی از شخصیت فردی دارد.

شما در درجه اول باید نسبت به شخصیت وجودی خود آگاهی داشته باشید و بتوانید با خصوصیات اخلاقی منفی خود مقابله نمایید.

یکی از تاثیرات ویژه ای که کلاس شخصیت شناسی بر متقاضیان گذاشته است همین خود شناسی است. وقتی انسان ها به خود شناسی درست دست یابند در انتخاب دوست، همسر، هم خانه و… کمتر با مشکل مواجه خواهند شد.

اگر قرار باشد شما بالاجبار برای خود هم خانه ای انتخاب کنید و از شخصیت خود چیزی ندانید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد یا حتی انتخاب دوست، شما اگر از شخصیت فردی خود مطلع نباشید به هیچ عنوان نمیتوانید به راحتی با افراد ارتباط برقرار نمایید و دوستی پایداری نخواهید داشت.

درواقع وقتی به شخصیت فردی خود پی می برید راحت تر می توانید تیپ های شخصیتی مکمل خود را انتخاب نمایید.

یکی دیگر از اهمیت هایی که کلاس شخصیت شناسی در زندگی روزمره افراد دارد هنگام پرورش کودکان می باشد. شما وقتی صاحب فرزندی می شوید قطعا با فردی با خصوصیات اخلاقی و شخصیتی متفاوت مواجه خواهید شد.

چه بسیار والدینی که در اثر نا آگاهی از تیپ های شخصیتی مختلف تصور می کنند فرزندانی گوشه گیر دارند و مدام در حال برطرف کردن این نقص خیالی می باشند و اگر شناخت کافی از شخصیت داشته باشند می توانند به بهترین شکل ممکن فرزند خود را تربیت نمایند.

اگر شما از تیپ های شخصیتی مختلف که در کلاس شخصیت شناسی به آن شاره می گردد اطلاعاتی کامل داشته باشید به راحتی می توانید شخصیت فرزند خود را مشخص نموده و در جهت شکوفایی استعدادهایش بهترین مسیر را برای موفقیت او هموار سازید.

معضلات اجتماعی در اثر عدم آگاهی

امروزه توجه بسیاری به رفع مشکلات و معضلات اجتماعی میشود. کلاس شخصیت شناسی نیز همانند سایر مواردی که در جهت رفع معضلات اجتماعی به وجود آمده اند در این مسیر تاثیرات ویژه ای داشته است.

قطعا شما هم به عنوان فردی از این جامعه با موارد ذیل مواجه شده اید:

 • زوجینی که مدام می گویند من و همسرم به هیچ عنوان یکدیگر را درک نمی کنیم.
 • فرزند من در برقراری ارتباطات دوستی اصلا موفق نیست
 • فرزند من خیلی گوشه گیر است
 • من از کارهای همکارم آزرده خاطر می شوم
 • من به مهمانی های مختلف و حضور در جمع های دوستانه علاقه بسیاری دارم اما همسرم اصلا مرا همراهی نمیکند.
 • و…

شاید در تصور شما این جملات کاملا کلیشه ای باشد که برای افراد تبدیل به عادت شده است اما تک تک این موارد نوعی معضل اجتماعی محسوب می شود و عواقب ناخوشایندی برای افراد خواهد داشت.

افرادی که اغلب از این جملات استفاده می کنند در درجه اول از شخصیت وجودی خود هیچگونه آگاهی ندارند و در درجه دوم از تیپ های شخصیتی مختلف هیچ اطلاعی ندارند و همین موضوع باعث تبعات جبران ناپذیری خواهد شد.

کلاس شخصیت شناسی برای چه افرادی کاربردی است؟

اگرچه این سوال اصلا سوال جالبی نیست و همون این موضوع می ماند که بگوییم اکسیژن برای چه افرادی کاربردی است؟ اگر تمام افراد جامعه از اهمیت کلاس شخصیت شناسی آگاهی داشتند امروز با این همه آمار طلاق،مشاجره های مختلف و… مواجه نبودیم اما به هر شکل در این قسمت قصد داریم به تعداد اندکی از افرادی اشاره کنیم که کلاس های شخصیت شناسی برای آنها از اهمیت بیشتری برخوردار است و به نوعی در معرض خطر می باشند.

زوجین

یکی از افرادی که معمولا به آنها پیشنهاد می شود در کلاس شخصیت شناسی حضور یابند افرادی است که در آستانه ازدواج هستند یا در زندگی مشترک خود با مشکل مواجه شده اند. افرادی که در آستانه ازدواج می باشند برای شناخت فرد متقبال بسیار به این کلا نیازمند می باشند زیرا با وجود آموزش هایی که در آن صورت می گیرد به راحتی می توانند تیپ شخصیتی فرد مقابل را تخمین بزنند و با شناختی که از شخصیت خود دارند می توانند به این موضوع پی ببرند که این دو شخصیت مکمل هم هستند یا خیر.

افرادی که وارد زندگی مشترک شده اند اما به مشکل مواجه شده اند نیز آن دسته از افرادی می باشند که حضور آنها در این کلاس بسیار الزامی می باشد. این افراد شاید از ابتدا به درستی وارد یک رابطه نشده باشند اما با ارائه تکنیک های مختلف تا حد بسیاری به سازش افراد افزوده خواهد شد.

مدیران

یک مدیر خوب باید قابلیت تشخیص شخصیت کارمندان خود را داشته باشد. اگر شما نیز به عنوان یک مدیر به دنبال کسب موفقیت می باشیدباید قادر به تشخیص شخصیت های کارمندان باشید که به واسطه ی تلاش گروهی بتوانید به نتیجه دلخواه خود دستیابید.

افراد جویای شغل

یکی از افرادی که حضور در کلاس های شخصیت شناسی برای آنها الزامی می باشد افرادی است که هنوز شغل مناسبی برای خود انتخاب نکرده اند و به دنبال انتخاب شغل می باشند.

شما اگر به عنوان فردی که قصد قدم نهادن در راهی دارید که آینده تان را می سازد هیچ شناختی از شخصیت خود نداشته باشیدقطعا نمی توانید انتخابی درست داشته باشید.

کلاس شخصیت شناسی با  روشن ساختن شخصیت درونی افراد به آنها بهترین مسیر برای شغل آینده را نشان می دهد.

محصلین

کلاس شخصیتی شناسی یکی از حیاتی ترین کلاس هاییی است که محصلین باید در آن شرکت نمایند. چه بسیار دانش آموزانی که پس از انتخاب یک رشته مشخص از انتخاب خود پشیمان شده و آن را رها کرده و به سراغ راهی دیگر می روند.

محصلین عزیز این نکته را فراموش نکنیدد که عمر انسان محدود است و به همین سبب در لحظه باید بهترین تصمیم را گرفت. اگر شما در سنی هستید که باید انتخاب رشته انجام دهید قطعا حضور در کلاس شخصیت شناسی شما را به سمت انتخابی هدفمند سوق می دهد.

اگر بخواهیم افراد دیگر را معرفی نماییم مجبور به تهیه نوشته ای بلند بالا خواهیم شد زیرا کلاس شخصیت شناسی از جمله آموزش هایی است که برای تمام افراد جامعه لازم است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید