مقاله تاثیر موسیقی و رشد کودک در وبلاگ باغ آینه

تاثیر موسیقی و رشد کودک

تاثیر موسیقی و رشد کودک

موسیقی و رشد کودک موضوعی قابل تامل است. قطعا آرزوی تمامی والدین داشتن فرزندانی با رشد بالا می باشد اما این سطح رشد جسمانی و ذهنی چطور محقق می گردد.

طبیعتا رشد کودک همواره در حال افزایش است اما چه می شود که برخی از کودکان سطح رشد بالایی دارند و در مقابل برخی دیگر با سرعت کمتری رشد می کنند؟

قطعا عوامل محیطی یکی از تاثیر گذارترین عوامل موثر در سطح رشد انسان ها در بازه های مختلف زندگی می باشد. شما به عنوان والدین و اشخاصی که مسئول پرورش کودک خود می باشید موظف هستید راه های مختلف را پیش روی کودکان قرار دهید و به نوعی آنها را در مسیر موفقیت قرار دهید.

قطعا آرزوی تمامی مادر پدرها پرورش کودکی باهوش است که با استفاده از هوش خود می تواند به بهترین سطح زندگی دست یابد. خب شاید با خواندن این جمله در ذهن خود به این موضوع فکر کنید که باهوش بودن کودکان امری ذاتی و ارثی است اما مطابق تحقیقات صورت گرفته در سطوح مختلف توسط دانشمندان و محققان این موضوع به اثبات رسیده است که سطح هوش و استعداد کودکان تا حد بسیار زیادی به عوامل محیطی بستگی دارد.

والدین عزیز توجه داشته باشند با استفاده از راهکارهای به خصوصی میتوان فرزندانی باهوش تربیت نمود که در شرایط مختلف زندگی میتوانند با استفاده از قوه عقل و تدبیر خود بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند و بهترین زندگی را داشته باشند.

موسیقی و رشد کودک یکی از مسائلی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. محققان مختلف با آنالیز دقیق کودکان و انسان های مختلف در پی یافتن ارتباطی بین موسیقی و رشد کودک بودند.

جالب است بدانید تاثیر موسیقی بر رشد کودک تنها موردی نیست که بر اثر تحقیقات مختلف کسب شد بلکه در حالت کلی محققان مطابق بر تحقیقات خود توانسته اند به ارتباط موثر موسیقی و رشد بیابند.

شاید به همین جهت باشد که از موسیقی به عنوان غذای روح یاد شده است. تاثیری که یک موسیقی بر انسان ها می گذارد آنقدر مثبت است که اگر همه به آن واقف باشند زمان زیادی از زندگی خود را به موسیقی اختصاص می دهند.

البته امروزه این اهمیت تا حد بسیار زیادی برای جامعه انسانی مشخص شده است و به مرور زمان در طی فرآیند تکمیل زندگی انسان ها به سمت پیشرفت کلاس های مختلف موسیقی مختص به گروه های سنی مختلف و سبک های موسیقی مختلف روی کار آمده است.

باغ آینه نیز به عنوان یک مجموعه فرهنگی هنری که بیشترین سهم را در ارتقاء سطح فرهنگی مردم دارد در طول سالیان فعالیت خود به موسیقی توجه بسیاری نموده است و در این راستا با استفاده از برترین اساتید موسیقی ایران دعوت به عمل آورده است تا با برگزاری کلاس های موسیقی به پرورش روح بشریت بپردازد.

باغ آینه باتوجه به تاثیر موسیقی و رشد کودک کلاس های موسیقی مختص کودکان تشکیل داده است که از جمله کلاس های موسیقی که باغ آینه تا کنون برای کودکان تشکیل داده است می توان به کلاس موسیقی کودک و کارگاه موسیقی مادر و کودک اشاره کرد که  کلاس موسیقی کودک مختص کودکانی که به استقلال دست یافته اند و به راحتی می توانند در کلاس های آموزشی در کنار دوستان خود حضور یابند و کارگاه های موسیقی مادر و کودک مختص کودکانی است که هنوز به تکامل دست نیافته اند و وابستگی به مادران در وجود آنها احساس می شود اشاره نمود.

موسیقی و رشد کودک تنها موردی نبوده که محققان آن را بررسی نموده اند بلکه این آوای بینظیر تاثیری فوق العاده بر انسان ها نیز دارد و در حالت کلی آرامشی که انسان ها از موسیقی دریافت می کنند موضوعی قابل بررسی است. باغ آینه علاوه بر تشکیل کلاس موسیقی کودکان به صورت تخصصی به تشکیل کلاس های موسیقی بزرگسال نیز می پردازد.

از جمله کلاس موسیقی بزرگسال که در باغ آینه برگزرا می شود می توان به آموزش گیتار، آموزش سه تار و … اشاره نمود.

اگر موسیقی تا این حد بر انسان ها تا این حد از تاثیرگذاری برخوردار است چرا نباید از آن برای تحقق آرزوهای خود استفاده نمود. اگر شما به عنوان والدین یک کودک همواره آرزوی پرورش فرزندی با استعداد و باهوش را دارید چرا نباید از آموزش هایی که امروزه در جامعه به وجود  آمده است استفاده نمایید.

کلاس موسیقی کودک آنچنان تاثیری در رشد کودک دارد که اغلب والدین با آشنایی آن مدام در پیگیری در مورد تشکیل جلسات پیشرفته می شوند.

موضوعی که به هیچ عنوان نباید آن را فراموش کنید تاثیر کودکان در جامعه آینده است شاید تا کنون بارها و بارها به این موضوع اشاره کرده باشیم اما باتوجه به اهمیت آن ترجیح می دهیم بار دیگر آن را مطرح کنیم.

کودکان آینده سازان این جامعه می باشند و تاثیری که آنها می توانند در جهان آینده داشته باشند بسیار بیشتر از این نسل است شاید دلیل تمامی توجهاتی که به آموزش های این گروه سنی داده می شود همین موضوع باشد.

امروزه محققان با علم به امیت کودکان در زندگی آینده به صورت مداوم به دنبال کشف آنالیز های ذهنی و عوامل موثر در رشد صحیح آنها می باشد.

با وجود تحقیقات صورت گرفته آموزش های مختلفی به عنوان تاثیر گذارترین موارد پرورش کودک معرفی شده است که سر دسته تمامی این آموزش ها موسیقی کودک است. اگر بخواهیم به موارد دیگر اشاره نماییم می توانیم به کلاس های خلاقیت و رشد کودک ، کلاس اوریگامی و… نام ببریم که تاثیر بسزایی در رشد صحیح کودکان دارند.

وقتی کودک شما به آموزش موسیقی روی می آورد باتوجه به تکنیک های به خصوصی که در کلاس موسیقی موظف به اجرا آن است ذهنی قدرتمند پیدا می کند. ذهن انسان همچون عصله ای از بدن است که هرچقدر تحت تاثیر ورزش های سخت و مداوم باشد قوی تر خواهد شد و بالعکس هرچقدر بلا استفاده بماند به مرور ضعیف و ضعیف تر خواهد شد.

موسیقی نیز همچون ورزش مداوم مغز است که باید به آن توجه شود. اگر فرزند خود را در معرض آموزش های موسیقی به صورت جدی قرار دهید گویی او را به باشگاه پرورش مغز فرستاده اید که در نتیجه تمرینات مکرر ذهن او رشد بیشتر و صحیح تری خواهد داشت.

در سالیان گذشته وقتی محقاان به دنبال کشف تاثیر موسیقی بودند تصمیم گرفتند تاثیر آن را نه تنها بر انسان ها بسنجند بلکه مطابق تحقیقاتی وسیع تر توانستند تاثیر موسیقی بر موارد مختلف را بیابند.

یکی از تاثیراتی که موسیقی بر رشد دارد در مورد گیاهان است. مطابق تحقیقات صورت گرفته گیاهانی که هر روز به صورت مداوم در محیطی قرار داشتند که آوای آرامش بخش در آن استفاده می شد رشد بیشتری نسبت به گیاهان مشابه داشتند که در محیطی بدون وجود موسیقی به سر می بردند.

قصد ما از بیان این مورد شاید تنها به موسیقی و رشد کودک اشاره نداشته باشد بلکه اگر اندکی عمیق تر به موضوع بنگرید متوجه آن خواهید شد که وقتی موسیقی و آوای مناسب بر گیاهان با آن میزان از حساسیت چنان تاثیر چشم گیری گذاشته است پس قطعا نه تنها از لحاظ رشدی بلکه از لحاظ روانی تاثیر بسزایی در کودک خواهد داشت.

همین موضوع باعث شده است دانشمندان نسبت به این موضوع کنجکاو شده و به دنبال تحقیقات وسیع تری باشند به همین جهت تعدادی از کودکان را مدتی در محیطی با موسیقی های آرامش بخش و ملایم قرار دادند و تعدادی دیگر از کودکان با شرایط زندگی یکسان در محیطی فاقد موسیقی برای مدتی نگهداری کردند. پس از اتمام مدت زمان لازم بررسی ها و آنالیز های مختلفی بر کودکان صورت گرفت و جالب است بدانید آن دسته از کودکانی که مدام در محیطی قرار داشتند که موسیقی های آرامش بخش و گوش نواز وجود داشت از میزان لطافت روحی بیشتری برخوردار بودند و میزان خشونت در این گروه به شدت کاهش یافته بود.

این موارد تنها جزئی از تاثیرات موسیقی بر کودکان بود در ادامه قصد داریم به صورت جزئی به تمام تاثیر موسیقی و رشد کودک بپردازیم تا اهمیت آن برایتان به وضوح روشن گردد.

تاثیر موسیقی بر رشد کودک

موسیقی و رشد کودک

تاثیراتی که موسیقی و رشد کودک دارد بسیار وسیع است که مستلزم توضیحات دقیق تری می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه در ادامه توضیحات جامع تری ارائه خواهیم داد.

موسیقی و عقل و احساس

قطعا تاثیر گوش دادن به موسیقی بر کودکان امری مثبت و غیر قابل انکار است زیرا از لحاظ احساسی و روانی کودکانی که در محیط زندگی آنها نواختن موسیقی وجود داشته باشد بسیار احساسی تر از سایر کودکان خواهند بود و بعد عاطفی مغز این کودکان بیش از سایر افراد فعال خواهد بود.

باوجود اهمیتی که گوش دادن به موسیقی بر کودک داد نواختن آن تاثیراتی فراتر دارد که منجر به کسب ویژگی های ذهنی برتر توسط کودک خواهد شد.

تحقیقات نشان داده است کودکانی که در سنین کودکی خود به دنبال آموزش موسیقی بوده اند از هوش ریاضیات دارند و از مفاهیم مختلف درک بیشتری دارند.

پیشتر نیز به این موضوع اشاره نمودیم نواختن موسیقی همچون ورزش روزانه ای است که مغز انسان را تقویت می کند و باعث می شود روز به روز قابلیت های مغز افزایش یابد.

موسیقی و رشد کودک قبل از ۷ سالگی

قطعا شما به عنوان فردی که در پرورش یک کودک سهیم هستید به این موضوع واقف هستید که رشد و یادگیری یک کودک در سنین ابتدایی و قبل از ۷ سالگی به شدت بالا است و هر مطلب و علمی که کودک در این دوران آن را می آموزد.

مطالعات مختلف بیانگر هوش برتر کودکانی است که قبل از ۷ سالگی به آموزش موسیقی روی آورده اند. هوش برتر فرد جوانب مختلفی و دلایل مختلفی دارد. کودکی که در بازه ۳-۷ سالگی با ادوات موسیقی سر و کار داشته است و تمامی نت های موسیقی را به درستی شناخته است قطعا ذهنی آماده تر نسبت به سایر افراد دارد و در مدت زمان یادگیری از تمامی هم سن و سالان خود پیشی می گیرد و حتی درک بهتری از علوم مختلف خواهد داشت. در حالت کلی برتری ذهنی کودکانی که در معرض آموزش موسیقی بودند بسیار مشهود است.

اعتماد به نفس کودک

اعتماد به نفس انسان ها یکی از مواردی است باید به آن توجه بسیاری شود. فردی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار نباشد در زندگی آینده خود با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد و عواقب جبران ناپذیری در انتظار این فرد خواهد بود.

والدین مسئول پرورش فرزندانی هستند که تمام فاکتورهای موفقیت در وجود او دیده شود. یکی از اصلی ترین فاکتورهای موفقیتنیز اعتماد به نفس است که باید به آن توجه ویژه ای گردد.

کودکان در سنین ابتدایی زندگی خود توانایی اندکی در انجام امور دارند و همین موضوع باعث ایجاد اعتماد به نفس پایین در وجود آنها خواهد شد.

والدین عزیز توجه داشته باشید به هیچ عنوان نباید اعتماد به نفس کودک را به صورت غیر واقعی افزایش دهید شما در کنار کودکان خود هستید تا با گسترش دامنه توانایی هایشان اعتماد به نفس آنها را افزایش دهید.

کودک هرچقدر در معرض انجام فعالیت های مختلف به واسطه آموزش هایی صحیح قرار گیرد به توانایی های خود بیشتر اطمینان پیدا می کند.

یکی از تاثیرات موسیقی و رشد کودک همین افزایش اعتماد به نفس است که فاکتوری تاثیر گذار در رشد صحیح فرد می باشد.

کودک رفته رفته با آموزش های بیشتر موسیقی به توانایی های وجودی خود پی میبرد و از اعتماد به نفسی خارق العاده برخوردار می شود.

موسیقی و رشد کودک از طریق افزایش سرعت یادگیری

پیشتر نیز به این موضوع اشاره شد که یکی از تاثیرات موسیقی و رشد کودک در سرعت یادگیری او می باشد. اگر دو کودک با شرایط ذهنی و هوشی مختلف که یکی از آنها تحت آموزش موسیقی قرار دارد و دیگری از این آموزش ها محروم بوده است را مقایسه نمایید به وضوح به سرعت یادگیری آنها پی خواهید برد.

کودکانی که در معرض آموزش های تخصصی و صحیح موسیقی قرار داشتند ارتباط راحت تری با علوم مختلف برقرار می نمایند و با سرعت بیشتری آن را می آموزند. البته این موضوع امری کاملا منطقی و عقلانی است.

شما اگر مغز انسان را همچون عضله ای در نظر بگیرید که مدام در حال انجام ورزش است قطعا به این موضوع پی می برید که توانایی های آن فراتر از این موارد خواهد بود.

تاثیر مورسیقی در یادگیری ریاضی

تاثیر موسیقی و یادگیری ریاضی

ریاضیات یکی از علومی است که اغلب کودکان به سختی با آن ارتباط برقرار می نمایند. شاید با افرادی مواجه شده باشید که ادعا دارند هوش ریاضیات ندارند و همین عامل باعث شده است تا علاقمندی خود را از این علم مهم جهانی از دست بدهند.

یکی از هزاران تاثیری که موسیقی بر رشد کودک داشته است همین مورد است. کودکانی که در معرض آموزش موسیقی قرار داشتند با علم ریاضیات ارتباط بهتری برقرار کردند و این ارتباط بهتر تنها در گروی آنالیز مغزی این کودکان می باشد.

البته موضوع عجیبی به نظر نمیرسد کودکانی که موسیقی آموخته اند آنقدر ذهن متمرکز و قوی دارند که حتی قادر هستند سخت ترین مسائل را در ذهن خود حلاجی نموده و بهترین راه حل را برای آن ارائه دهند.

کسب مهارت های اجتماعی با آموزش موسیقی

ما انسان ها در اجتماع زندگی می کنیم و شاید قبل از تمامی مهارت ها نیازمند برقراری ارتباط با هم نوعان خود باشیم. امروزه با کمتر شدن جمعیت خانواده ها کودکان منزوی تر شده و این عامل نکته منفی در پرورش و رشد آنها محسوب می شود.

روانشناسان مختلف در جای جای جهان به دنبال راهکارهایی هستند که روابط اجتماعی کودکان را به واسطه آن تقویت نمایند. یکی از اصلی ترین راهکارها و شاید ساده ترین راهکارهای این است که کودک را در معرض اجتماع قرار دهیم.

شاید اصول بسیاری از کلاس های کودک از جمله کارگاه مادر و کودک ، کلاس نقاشی کودک و… همین موضوع باشد که با در معرض قرار دادن کودک در محیط مناسب آنها را به مرور زمان وارد اجتماع نموده و از انزوای اشخاص به این ترتیب جلوگیری به عمل آورده شود.

کلاس موسیقی کودک و حتی کارگاه موسیقی مادر و کودک در جای جای ایران تنها به صورت گروهی برگزار می گردد و این موضوع باعث می شود کودک با هم سن و سالان خود ارتباط بیشتری داشته باشد و مهارت حضور در اجتماع را به مرور زمان کسب نماید.

یکی از تاثیراتی که موسیقی و رشد کودک دارد پر رنگ کردن تاثیر فعالیت های گروهی برای کودکان می باشد که کودک را به برقراری ارتباطات صحیح در راستای رفع نیازهای خود سوق می دهد.

آنالیز اطلاعات با سرعت بیشتر 

مغز انسان ها یک پردازشگر حرفه ای است که تمامی اطلاعات مهم و حیاتی را پردازش می کند. اما این پردازش اطلاعات در تمامی افراد با یک روند و سرعت انجام نمی شود بلکه هرچقدر ذهن افراد قوی تر باشد این پردازش با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.

همانطور که پیشتر متذکر شدیم موسیقی تاثیر بسیار زیادی بر تقویت مغز انسان دارد و به واسطه همین تقویت میزان آنالیز اطلاعات توسط ذهن افرادی که به نواختن موسیقی پرداختند بسیار قدرتمند تر خواهد بود. همین آنالیز اطلاعات با سرعت بیشتر نیز از موارد موثر موسیقی و رشد کودک است.

سرگرمی مفید

گسترش تکنولوژی علاوه بر داشتن مزایای به خصوص دارای معایبی نیز می باشد که شاید این معایب بیشتر از سایر افراد به کودکان آسیب برساند. امروزه بازی های کامپیوتری بسیاری به عنوان سرگرمی روی کار آمده است که خشونت را به عنوان یک ویژگی و خصلت فردی در کودک پروش می دهد.

این بازی ها و سرگرمی ها هیچگونه مزیتی برای کودک به همراه ندارد و تنها آسیب های بسیاری را به او می رساند به همین جهت مشاوران و روانشناسان در سطوح مختلف اصرار دارند تا حد ممکن ارتباط کودک با این بازی ها به حد اقل میزان برسد.

یکی از راهکارهایی که به راحتی میتوان با استفاده از آن بازی های کامپیوتری را از زندگی کودک حذف نمود جایگزین کردن سرگرمی دیگر می باشد.

کودک در این سن تنها به دنبال سرگرمی های مختلف است پس هیچگانه سعی نداشته باشید فرزندتان را از دنیای کودکانه اش دور کنید، شما تنها به عنوان یک راهنما و هدایتگر تنها موظف هستید فرزندتان را در مسیر صحیح رشد قرار دهید.

یکی از سرگرمی هایی که برای کودکان بسیار جالب توجه است همین موسیقی می باشد و با جایگزین کردن موسیقی به جای بازی های کامپیوتری مختلف شاید نیمی از تنش های وجودی کودک کاهش یابد.

موسیقی تنها بر پرورش کودکان تاثیر گذار نمیباشد بلکه تاثیر آن بر افراد از به مراحل جنینی و نوزانی نیز بازمیگردد تمامی مواردی که در قسمت فوق به آن اشاره شد در مورد جنین و نوزاد نیز صادق است و چه بسا تاثیرات بسیار بیشتر و ماندگار تر باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید