مقاله پرورش کودک دو زبانه در وبلاگ باغ آینه

پرورش کودک دو زبانه

کودک دو زبانه، آرزوی هر مادری پرورش کودک دو زبانه است. اگر شما هم به عنوان والدین در فکر پرورش کودک دو زبانه هستید و از آن اطلاعات کاملی ندارید پیشنهاد می کنیم این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید تا تمام جوانب این امر به وضوح برایتان روشن گردد.

مهارت گفتاری امری مهم در وجود هر فردی می باشد و تمام انسان ها در سنین مختلف به دنبال راهکارهایی هستند که به واسطه آن بتوانند این مهارت را تقویت نمایند.

اجازه دهید کمی واضح تر سخن بگوییم در دنیای امروز سخن گفتن به چند زبان یک مهارت محسوب می شود و چه بسیار نرم افزارهایی که با این هدف طراحی شده اما نتوانستند به خوبی ایفای نقش کنند.

هیچ نرم افزار و هوش مصنوعی قدرتمندتر از مغز انسان نیست، کارآیی مغز شما در بخاطر سپردن و یادگیری مسائل جدید آنچنان هوشمند است که هیچ نرم افزاری از چنین قابلیتی برخوردرا نمیباشد.

اما این یادگیری در هر سن با بالاترین سطح مشاهده نمیشود. اغلب مغز انسان ها در سنین ابتدایی زندگی یعنی همان دوران کودکی قابلیت یادگیری با سرعت بسیار زیادی را دارد.

در این سن کودک هر چیزی که می شنود و میبیند را در ذهن خود ثبت می کند و به واسطه مغز خود می تواند به شناخت دقیق از محیط اطراف دست یابد.

پس بهترین راهکار برای والدینی که در پی آموزش زبان انگلیسی به کودکان خود می باشند امروزه با کودکانی مواجه می شویم که با تسلط کامل قادر به صحبت کردن به چند زبان زنده دنیا می باشند.

از آنجا که زبان بین المللی در جهان زبان انگلیسی شناخته شده است تمام افراد در سراسر جهان برای ارتباط برقرار کردن با انسان های دیگر در نقاط دیگر در کشورهای دیگر باید توانایی صحبت کردن با زبان انگلیسی را داشته باشند.

مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی یک مزیت در زندگی امروزه محسوب می شود، اگر از برقراری ارتباط با انسان ها در قاره ها و کشور های مختلف صرف نظر کنیم مهم ترین عاملی که باعث میشود مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی یک مهارت محسوب شود دنیای اطراف است. فقط کافی است به دنیای اطراف خود نگاهی اندازید، تمام تکنولوژی هایی که با آنها سر و کار دارید تماما به زبان انگلیسی می باشند.

استفاده از اینترنت، استفاده از گوشی های هوشمند، استفاده از رایانه و… همگی منوط به تسلط زبان انگلیسی می باشد. شما به عنوان فردی که در دنیای امروز با تمام پیشرفت هایی که روز به روز با آن مواجه می شویم زندگی می کنید باید به این مهارت دست یابید، این تسلط به زبان انگلیسی نه فقط برای شما بلکه مهم تر از آن برای کودکانتان می باشد زیرا تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت می باشد و انسان ها باید خود را مطابق با آن وفق دهند.

خوشبختانه والدین نسبت به این موضوع آگاهی یافتند و اهمیت پرورش فرزندان کودک دو زبانه برای تمام والدین به وضوح مشخص شده است.

اما چنین هدف بزرگی مستلزم صرف وقت و صوحله می باشد که باتوجه به مشغله ای که والدین در زندگی دارند اغلب از عملی ساختن آن ممانعت به عمل می آورند.

امروزه در راستای پرورش کودک دو زبانه در اکثر مناطق ایران کلاس های آموزشی مختص آموزش کودک دو زبانه برگزار می گردد.

باغ آینه نیز به عنوان برترین موسسه فرهنگی و هنری که تنها دغدغه ارتقاء سطح فرهنگ جامعه با اجرای تکنیک های آموزشی صحیح می باشد در مورد آموزش زبان انگلیسی سهیم شده است و با استفاده از مربیان درجه یک که سالیان سال تجربه آموزش زبان انگلیسی را داشته است تشکیل داده است.

در کلاس های آموزش کودک دو زبانه نکات بسیاری وجود دارد که کسب نتیجه ای دست تنها در گروی آن می باشد. البته نه تنها کلاس آموزش کودک دو زبانه بلکه تک تک آموزش ها و کلاس های آموزشی که برای کودکان برگزار می شود باید از لحاظ تکنیکال دارای برخی از ویژگی های به خصوص باشد.

کارشناسان آموزشی باغ آینه در تک تک آموزش های مربوط به کودکان به این موضوع اشاره نمودند که آموزش کودکان را به هیچ عنوان نباید امری ساده تصور کرد این آموزش ها باید آنقدر با دقت و حوصله انجام گیرد که کودک تحت آموزش به هیچ عنوان حس نکند در حال آموزش است.

به این معنی که تمامی آموزش های کودکان باید در قالب بازی انجام گیرد. کودکان در سنین ابتدایی خود تنها به بازی و سرگرمی نیازمند هستند اگر قرار باشد به بهانه آموزش آنها را از بازی های کودکانه خود دور کنیم نه تنها به نتیجه مطلوب دست نخواهیم یافت بلکه باعث انزجار کودک نسبت به آن آموزش خواهیم شد.

مربیان آموزش کودکان که در باغ آینه فعالیت دارند همگی ملزم به گذرانیدن اصول روانشناسی کودکان می باشند، کارشناسان آموزشی باغ آینه بر موضوع آموزش کودکان حساسیت های بسیاری دارند و با مطالعات دائم پیرامون متدهای آموزش کودکان همواره بهترین متد آموزشی را به مربیان می آموزند و نظارت های دقیقی که بر آموزش کودکان دارند باعث شده است تا کنون موفق به پرورش کودکانی با سطح علمی بالا می شوند.

یکی از قوانین کلی در کلاس های کودکان تحریک قوه خلاقیت کودکان است که این مورد به وضوح در کارگاه مادر و کودک، کلاس های خلاقیت و رشد کودکان، کلاس های نقاشی کودکان و… مشاهده می شود. حتی در کلاس کودک دو زبانه نیز این مورد به وضوح مشخص است وقتی نبوغ و خلاقیت کودکان تحریک شود ناخودآگاه نسبت به موضوعات مختلف انگیزه پیدا می کنند و مغزشان مدام در حال کشف قوانین حاکم در دنیا خواهد بود.

کلاس آموزشی کودک دو زبانه اغلب تا حدی برای کودکان جذابیت پیدا می کند که نه تنها نسبت به یادگیری زبان انگلیسی بلکه باعث اشتیاق یافتن نسبت به آموزش زبان های جهانی دیگر می شود. تمام این عوامل باعث تقویت مهارت سخن گفتن کودک در آینده خواهد شد.

خب تا به اینجای کار تنها اطلاعات اندکی در مورد کلاس های آموزشی کودک دو زبانه ارائه شد در قسمت های دیگر به تشریح دقیق تر این موضوع می پردازیم.

سن صحیح برای حضور در کلاس آموزش کودک دو زبانه

همانطور که پیشتر متذکر این موضوع شدیم مغز کودکان در سنین ابتدایی خود از قابلیت ها و توانایی های بسایری برخوردار است پس اگر قرار است آموزش هایی صورت گیرد که یادگیری آن در سنین بالاتر دشوار است بهترین راه این است که آموزش آن در دوران کودکی صورت گیرد. در این سن مغز انیان ها بیشترین قابلیت یادگیری را دارد.

بهترین سن پرورش کودک دو زبانه نیز بعد از یکسالگی می باشد. کودکان از بدو تولد به شدت تحت تاثیر محیط اطراف هستند و تک تک آواهایی که در محیط زندگی خود می شنوند را در ذهن خود ثبت نموده و در تلاش هستند تا آنها را تکرار کنند.

تحقیقات صورت گرفته در زمینه آنالیز کودکان نشان دهنده این است که نه تنها کودکان از بدو تولد خود بلکه حتی در زمان جنینی تحت تاثیر آوای محیط می باشند.

اگر قرار است آموزشی به کودک داده شود بهترین راهکار ایجاد تحول در زندگی کودک است. اگر کودک شما در محیطی قرار گیرد که مدام در معرض شنیدن واژه ها و مکالمات انگلیسی باشد قطعا پس از مدتی با تسلط کامل با آن زبان سخن خواهد گفت.

کلاس های کودک دو زبانه بهترین راهکار برای آموزش زبان انگلیسی به کودک است، کودکان در این کلاس ها با محیطی مواجه می شوند  که تمام آوای اطرافشان با زبان انگلیسی است و برای بیان خواسته های خود مجبور هستند از واژه های انگلیسی استفاده نمایند.

البته این موضوع پس از مدت زمان کوتاهی آنچنان برایشان راحت می شود که همچون زبان مادری خود صحبت خواهند کرد. یکی از مواردی که متخصصان آموزش زبان انگلیسی به آن اشاره می کنند لهجه کودکان است.

قطعا افرادی که با زبان مادری دیگری دارند هنگام صحبت با زبانی دیگر در نحوه ادا کردن واژه ها با مشکلات مختلفی مواجه می شوند و نمیتوانند نحوه صحیح واژه را ادا کنند.

اما هنگامی که کودک حتی قادر به صحبت کردن با زبان مادری نیست و لهجه فارسی در ذهن و زبان او شکل نگرفته است با آموزش هایی ساده می تواند به صحیح ترین شکل واژه ها را بیان کند.

مورد دیگری که در کودکان تاثیر بسزایی دارد الگو برداری از هم سن و سالانشان است، در کلاس آموزش کودک دو زبانه کودک شما در ارتباط با کودکانی دیگر است که با زبان انگلیسی سخن می گویند و خواسته هایشان را مطرح نموده و حتی دیالوگ هایی با زبان انگلیسی دارند، طبعا در چنین محیطی فرزند شما نیز نسبت به صحبت با زبان انگلیسی اشتیاق نشان می دهد و سعی دارد به بهترین نحو آن را انجام دهد.

آموزش کودک دو زبانه

پاسخ برخی از سوالات در مورد پرورش کودک دو زبانه

در این قسمت قصد داریم دغدغه و نگرانی های شما والدین که در هنگام اخذ این تصمیم بزرگ به سراغتان می آید را بازگو نماییم و برای هر یک از این تصورات دلایلی منطقی و عقلانی ارائه دهیم تا جای هیچگونه نگرانی در وجود شما باقی نماند و با اطمینان در این مسیر قدم بگذارید و آینده درخشان فرزندتان را بسازید.

آموزش زبان دیگر باعث سردرگمی کودک می شود؟

یکی از مسائلی که در طول روز چندین و چند بار با آن مواجه می شویم، والدین معمولا قبل از این که تصمیم قطعی خود را برای پرورش کودک دو زبانه اتخاذ نمایند اظهار نگرانی میکنند و گاها تصورات عامیانه ای مطرح می کنند. به همین جهت برای کاهش نگرانی تصمیم گرفتیم این موضوع را در این قسمت مطرح نماییم.

در قسمت های فوق نیز بارها و بارها ذکر کردیم که مغز کودک در سنین ابتدایی خود بالاترین قابلیت را دارد و قادر به دریافت اطلاعات مهم خواهد بود.

این موضوع را فراموش نکنید که مغز انسان ها همانند یک ماهیچه ای است که عملکرد آن در طی دوران زندگی در گروی تمریناتی است که باعث تقویت آن شده است.

مغز انسان آنقدر قدرتمند است که حتی برترین کامپیوترها نیز از ارائه چنین عملکردی بازمانده اند. تنها راه حل آن انجام تمرینات مداوم خواهد بود.

تحقیقات نشان می دهد بهترین تمرین برای مغز انسان ها یادگیری زبان بیگانه می باشد. اگر چنین یادگیری در سنین ابتدایی و کودکی انجام شود نتیجه ای که از آن حاصل می شود ذهنی قدرتمند خواهد بود.

پس کلاس های آموزش دو زبانه نه تنها باعث سردرگم شدن کودک نخواهد شد بلکه باعث پرورش ذهنی قدرتمند در کودک می شود که در آینده قادر به آنالیزهای مختلف خواهد بود.

کودک دو زبانه دیرتر از کودکان دیگر شروع به صحبت می کند؟

یکی دیگر از دغدغه هایی که والدین در هنگام تصمیم گیری با آن مواجه می شوند این موضوع است که ” آموزش زبان بیگانه به کودک باعث خواهد شد تکلم کودک دچار خدشه میشود و با سرعت پایین تری شروع به صحبت کردن می کند.”  از لحاظ علمی چنین نگرانی کاملا نادرست است و صحت ندارد اما برای برطرف ساختن دغدغه فکری والدین باید بگوییم نتایج به خوبی پاسخگوی این دغدغه می باشد. اگر چنین مشکلاتی وجود داشت کلاس های آموزش کودک دو زبانه تا این حد شیوع نمی یافت.

ادغام دو زبان ؟

وقتی کودکی در کلاس های آموزش کودک دو زبانه حضور میابد در واقع در محیط خانواده با زبان فارسی رو به رو می شود و در محیط کلاس آموزش کودک دو زبانه با زبان انگلیسی مواجه می شود و مجبور است برای برقراری ارتباط در هر دو محیط نسبت به هر یک از زبان ها تسلط یابد.

تصوراتی مبتنی بر ادغام این دو زبان وجود دارد که بر اساس تحقیقات صورت گرفته این موضوع به اثبات نیز رسیده است. اما از این مورد به هیچ عنوان نمیتوان به عنوان نکته منفی آموزش کودک دو زبانه اشاره کرد.

زیرا امری کاملا طبیعی است زیرا کودک شما نسبت به هر دو زبان تسلط کامل پیدا می کند اما در نهایت مجبور است با زبانی که در جامعه رایج است سخن گوید. اما زبانی که در کودکی آن را آموخته است به هیچ عنوان از ذهنش از بین نخواهد رفت بلکه در موقعیت های مختلف کاملا قادر به تکلم با آن زبان خواهد بود.

برای پرورش کودک دو زبانه دیر شده است

هرگز برای آموزش دیر نشده است. شاید شما به عنوان والدین یک کودک ۱۰ ساله به تازگی با آموزش های کودک دو زبانه آشنا شده باشید  و بر این باور باشید که الان برای شروع آموزش کودک دو زبانه دیر شده است.

با وجود این که بهترین سن آموزش کودک دو زبانه از سن یک سالگی تا ۷ سالگی معرفی شده است اما این بازه به این معنا نیست که تنها در این سن می توان کودک دو زبانه پرورش داد بلکه تنها مناسب ترین سن برای آموزش است.

چه بسیار کودکانی که آموزش زبان انگلیسی را از سن ۱۰ سالگی شروع کرده و پس از گذشت چند سال به آنچنان تسلطی دست یافتند که همچون زبان مادری قادر به مکالمه با زبان بیگانه هستند.

نقش والدین در آموزش زبان انگلیسی

نقش والدین در پرورش کودک دو زبانه

والدین گرامی به این موضوع توجه داشته باشند که اصولا پدر و مادر مهم ترین نقش در آموزش های کودکان را دارند. در مورد پرورش کودک دو زبانه نیز به همین شکل است.

اینکه کودک شما در محیطی حضور داشته باشد که تمامی مکالمات از طریق زبان انگلیسی انجام می شود به خودی خود کافی نیست. در این قسمت قصد داریم راهکارهایی ویژه در این خصوص ارائه دهیم که باعث می شود با ساده ترین روش ها و کمترین زمان کودک دو زبانه داشته باشید.

استفاده از کتاب داستان هایی با زبان انگلیسی

قبل از هر توضیحی این موضوع را مطرح می کنیم در این مقاله زبان دوم را زبان بین المللی انگلیسی در نظر گرفته شده است، شما میتوانید برای آموزش فرزند خود به عنوان کودک دو زبانه از زبانی دیگر استفاده نمایید.

کودکان در این سن به شدت نسبت به کتاب داستان ها اشتیاق نشان می دهند و تاثیرات بسزایی از آن می گیرند و کتاب به عنوان یکی از تاثیر گذارترین المان هایی است که در زندگی کودک وجود دارد.

یکی از راهکارهایی که باعث می شود کاملا نامحسوس کودک را به سمت یادگیری زبان انگلیسی سوق دهید استفاده از کتاب هایی با زبان انگلیسی است.

استفاده از کارتون هایی با زبان انگلیسی

کودکان در این سن همواره به دنبال سرگرمی و بازی هستند و کارتون ها یکی از سرگرمی های مورد علاقه کودکان می باشد که همچون کتاب داستان تاثیرات بسیاری بر کودکان می گذارد.

استفاده از کارتون هایی به زبان انگلیسی موثرترین نقش را در تربیت کودک دو زبانه خواهد داشت.

استفاده از موزیک های کودکانه به زبان انگلیسی 

کودکان عاشق گوش دادن به موزیک های کودکانه هستند و حتما مشاهده کرده اید که حافظه آنها در به خاطر سپردن این موزیک ها چقدر قدرتمند است.

وقتی موزیکی با زبان انگلیسی برای کودک پخش می شود کودک تک تک واژه ها را در ذهن ثبت کرده و آن را تکرار می کند همین تکرار باعث می شود وازه های و مکالمات انگلیسی ملکه ذهن کودک شود.

ذهن و مغز انسان ها بنده تمرین و تکرار است و این تکرار مداوم باعث یادگیری زبان انگلیسی خواهد شد که میزان ماندگاری آن در ذهن کودک بسیار طولانی خواهد بود. دوران کودکی خود را به یاد آورید شعرهای کودکانه ای که شاید ۳۰ سال از یادگیری آن می گذرد آنچنان نقشی در ذهن شما بسته است که با گذشت سالیان هنوز از یاد نرفته است.

کودکان شما نیز به همین شکل به هیچ عنوان شعرهایی که در این سن می آموزند را از یاد نخواهند برد و در اعماق ذهن خود ثبت می کنند.

لالایی های مادرانه

آوازها و لالایی های مادران نیز یکی دیگر از اصواتی است که در زمره ماندگارترین موسیی های ذهن فرد قرار دارد. اگر قصد دارید کودک دو زبانه پرورش دهید پس قبل از کودک خودتان باید پیش قدم شوید و نسبت به زبان بیگانه آگاهی داشته باشید.

سعی کنید لالایی، موزیک و آوازهایی با زبان انگلیسی برای کودکتان بخوانید تا از این طریق دامنه لغات کودک خود را وسعت بخشید و با دلنشین ترین صدا آن را در ذهن فرزندتان ثبت کنید.

تماشای فیلم های خانوادگی با زبان بیگانه

اگر قرار باشد کودک دو زبانه پرورش دهید پس قطعا باید تغییرات اساسی در نحوه زندگی خانوادگی ایجاد کنید. کودکان همانند ضیط صوتی هستند که تمام آوای محیط اطراف را در ذهن ثبت می کنند.

پس باید تحولی اساسی در محیط اطراف کودک ایجاد نمایید، از زمانی که تصمیم به پرورش کودک دو زبانه گرفتید باید بیش از آنکه فیلم های خانوادگی که به تماشای آن می پردازید به زبان انگلیسی باشد.

شنیدن مکالمات واقعی تاثیر بسزایی در آموزش زبان انگلیسی دارد. از این طریق نه تنها کودک شما بلکه تک تک افراد خانواده در سنین مختلف مسلط به زبان انگلیسی خواهند شد.

قطعا آموزش زبان انگلیسی یکی از مهم ترین ارکان موفقیت فرزندان است و همچون برگ برنده ای برای موفقیت آنها می باشد. امیدواریم از این طریق بتوانیم سهم اندکی در جهت ارتقاء سطح دانش و فرهنگ جامعه ایفا نماییم.

کارشناسان ما همواره در مورد کلاس های کودک به این موضوع اشاره می کنند، جامعه آینده ما در گروی پرورش صحیح فرزندان است پس باید در هنگام آموزش کودکان به متد صحیح آموزشی توجه داشت و با تمام توان از آن استفاده نمود تا جامعه ای به دور از مشکلات مختلف در آینده داشته باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید