مقاله راه های افزایش هوش هیجانی در وبلاگ موسسه باغ آینه

راه های افزایش هوش هیجانی

هوش هیجانی چیست؟

افزایش هوش هیجانی راهکارهای به خصوصی دارد که در صورت تمرین های مکرر افزایش هوش هیجانی اتفاق خواهد افتاد. اما قبل از این که به سراغ راهکای افزایش هوش هیجانی بپردازیم لازم میدانیم اندکی در مورد هوش هیجانی توضیحاتی ارائه دهیم تا ماهیت آن به صورت کامل برایتان روشن گردد.

هوش هیجانی مهر تاییدی بر انسان های دوست داشتنی است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد در طول زندگی با افرادی مواجه شده باشید که هیچ خصوصیت ظاهری برتری ندارند اما تمامی اطرافیانشان را جذب می کنند.

چه می شود که افراد تا این حد می توانند به به سادگی در اطرافیانشان تاثیر گذارند؟ این حجم از محدودیت ناشی از چه می باشد؟

هوش عاطفی نوعی آگاهی است که باعث ایجاد جذابیت در افراد می شود. البته این جذابیت شاید به نوعی به هیچ عنوان در گروی ظاهر و مادیات نباشد بلکه تنها و تنها در گروی اخلاق، رفتار و ذات انسان ها باشد.

معمولا افرادی که از هوش هیجانی یا هوش عاطفی بالایی برخوردار هستند دوستان بسیاری دارند و در مقابل افرادی هستند که شاید افراد باهوشی باشند اما همیشه تنها هستند و دوستانشان بسیار محدود است.

ما انسان ها از ابتدای بشریت برای زندگی جمعی آفریده شده ایم پس انسانی موفق است که در طول زندگی خود بتواند بهترین ارتباط را با محیط اطراف خود برقرار نماید و از ارتباطات اجتماعی خود در راستای ارتقاء شخصیت خود و بهبود زندگی اطرافیانش استفاده نماید.

هوش هیجانی به عبارتی ساده مجموعه آگاهی هایی است که در جهت شناخت و کنترل عواطف و هیجانات درونی در انسان ها وجود دارد و تمامی این آگاهی ها منجر به ارتقاء شخصیتی انسان ها می شود.

برچسب هوش هیجانی بالا به افرادی می خورد که بتوانند سه مولفه هیجان را به صورت هم زمان در وجود خود تقویت و تلفیق نمایند. منظور از سه مولفه هیجان شامل مولفه شناختی، مولفه فیزیولوژیکی و مولفه رفتاری می باشد. شاید تقویت هر یک از این مولفه های وجودی کار آسانی به نظر آید اما افزایش هوش هیجانی در گروی تلفیق و تقویت تمام این مولفه ها می باشد که مستلزم تمریناتی مستمر می باشد.

حال با ارائه این توضیحات شاید برای حرکت در جهت افزایش هوش هیجانی خود به یک نمونه مثال نیازمند باشید، یکی از مثالهایی که همواره در راستای روشن سازی معنای هوش هیجانی و انگیزه ای برای افزایش هوش هیجانی به کار برده می شود رئیسان و مدیران مجموعه های بزرگ می باشد. در متون مدیریت بارها و بارها به این موضوع اشاره شده است افرادی که از هوش هیجانی بالاتری نسبت به دیگران برخوردارند میتوانند مدیریت یک مجموعه بزرگ با کارمندان مختلف را به بهترین شکل ممکن و به دور از هیچ مشکلی انجام دهند.

حتی در زمینه ی کارمندان نیز این قضیه صدق است شواهد نشان می دهد افرادی که در سمت کارمندی مشغول به کار در شرکت ها و ارگان های مختلف با تمام توان خود مشغول به انجام وظیفه هستند و به عنوان کارمندی وظیفه شناس و با وجدان دوران کاری خود را پشت سر می گذارد نسبت به کارمندی که از این ویژگی های مثبت بی بهره است اما در مقابل هوش هیجانی بالایی دارد عملکردی ضعیف تر خواهد داشت.

اینها تنها مثال هایی است که افراد را نسبت به افزایش هوش هیجانی سوق می دهد. افرادی که هوش هیجانی یا هوش عاطفی بالاتری نسبت به سایر افراد دارند عموما قادر به کنترل عواطف خود و اطرافیانشان هستند این افراد به راحتی می توانند عواطف خود را بالانس دهند و همین امر منجر به برتری رفتاری آنها می شود.

شاید این افراد به نوعی به عواطف خود تسلط دارند و بر تمام پیامدهای مثبت و منفی عواطف خود آگاهی کامل دارند شاید همین موضوع باشد که باعث می شود این افراد در موقعیت های مختلف سلطی بینظیر بر عواطفشان داشته باشند و به واسطه همین کنترل است که رفتاری سنجیده و متناسب با هر موقعیتی پیش رو می گیرند. گویی افرادی که با راهکارهایی موفق به افزایش هوش هیجانی خود شده اند از مجموعه اطلاعات عاطفی خود استفاده می‏نمایند تا با استفاده از آن تفکراتی مناسب داشته باشند و در نتیجه این تفکرات بهترین عملکرد را پیش روی گیرند.

این که دقیقا بگوییم افزایش هوش هیجانی به چه چیزی وابسته است بسیار مشکل می باشد زیرا هوش هیجانی یا هوش عاطفی مجموعه ای از توانایی ها و ویژگی های فردی است که منجر به رفتاری صحیح در موقعیت های مختلف می شود. نوعی کنترل است که بین روابط انسانی به وجود می آید. آنقدر وسیع است که به هیچ عنوان نمیتوان افزایش هوش هیجانی را مدیون تقویت ویژگی به خصوصی دانست.

ارسطو توصیفی تامل برانگیز دارد که بعدها با شناخته شدن هوش هیجانی یا هوش عاطفی مفهوم آن برای جامعه علمی و روانشناسی روشن گردید.

ارسطو معتقد است این که انسان ها در شرایط مختلف عصبانی شوند و واکنش نشان دهند امری کاملا طبیعی است و در وجود هر انسانی این عبانیت وجود دارد اما این که شما در مقابل چه انسان هایی عصبانیت خود را بروز می دهید و این عصبانیت شما در مقابل افراد مختلف با چه میزانی بروز پیدا می کند قابل تامل است.

این که عصبانیت شما در چه زمانی اتفاق می افتد و آیا این زمان مناسب است برای بروز حالت عصبانیت، این که دلیل عصبانیت شما چه چیزی است ( به اصطلاح ساده تر این که موضوع قابل اهمیت باشد یا خیر) و این که عصبانیت به چه صورتی در وجود شما بروز پیدا می کند، همه و همه خلاصه ای از هوش عاطفی است.

شاید با این مثال به عمق اهمیت هوش هیجانی یا هوش عاطفی پی برده باشید و به خوبی درک کنید که افزایش هوش هیجانی در گروی موارد مختلفی می باشد و مجموعه عوامل بسیاری باعث می شود شما بتوانید به افزایش هوش هیجانی وجودی خود دست یابید.

حال که ماهیت هوش هیجانی برای شما عزیزان آشکار شد قصد داریم راهکارهایی در جهت افزای هوش هیجانی یا همان هوش عاطفی ارائه دهیم.

البته اگر با ارائه این مطالب هنوز هم در مورد هوش هیجانی ابهاماتی در ذهنتان وجود دارد پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله ” هوش هیجانی(هوش عاطفی) چیست ” مراجعه نمایید، در این مقاله به طور کامل هوش هیجانی توصیف شده است.

افزایش هوش هیجانی

چرا افزایش هوش هیجانی در زندگی اجتماعی انسان ها تا این حد اهمیت دارد؟

همانطور که پیشتر متذکر شدیم ما انسان ها از ابتدای زمان بشریت زندگی اجتماعی را تجربه کرده ایم و اصلا برای زندگی اجتماعی خلق شده ایم.

زندگی در اجتماع مستلزم کسب ویژگی های فردی به خصوصی می باشد، هوش هیجانی مجموعه ای تمام این ویژگی های فردی و اخلاقی است که زندگی راحت را برای انسان ها در جامعه اجتماعی خود به همراه می آورد.

هرچقدر انسان ها نسبت به افزایش هوش هیجانی خود بی تفاوت تر باشند روز به روز به انزوا نزدیک تر شده و ماهیت زندگی اجتماعی آنها از بین میرود.

دقیقا به جهت زندگی اجتماعی است که افزایش هوش هیجانی تا این حد در زندگی امروزه اهمیت یافته است.

ارتقاء سطح هوش هیجانی

افزایش هوش هیجانی به چه مواردی وابسته است

هوش عاطفی انسان ها در گروی موارد و خصوصیت های فردی متعدد می باشد که تقویت هر یک از این خصوصیت ها مجموعا منجر به افزایش هوش هیجانی خواهد شد. اگر بخواهیم به مجموعه ویژگی های فردی که منجر به افزایش هوش هیجانی می شود اشاره کنیم و درباره هریک توضیحاتی ارائه دهیم مقاله ای بلند بالا حاصل می شود که از حوله خارج خواهد بود. به همین جهتدر این قسمت تنها به موارد اندکی اشاره می کنیم که کلیدی ترین موارد در افزایش هوش هیجانی افراد می باشد و رعایت آن تاثیر بسزایی در مجموع رفتارهای فردی و اجتماعی می گذارد.

باغ آینه به عنوان برترین موسسه فرهنگی هنری واقع در استان البرز خود را در قبال تشکیل جامعه ای قدرتمند و سالم مسئول می داند و به همین جهت تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا با استفاده زا فرهنگ سازی در پرورش جامعه سالم تاثیر گذار باشد.

شما اگر به عنوان والدین کودکی در حال مطالعه این مقاله می باشید و همواره در جست و جوی بهترین ها برای فرزند خود و پرورش صحیح او می باشید. پیشنهاد می کنیم مجموعه نکات لازم برای پرورش هوش هیجانی در کودکان را مورد مطالعه قرار دهید.

ما این نکته را بارها و بارها متذکر شده ایم کودکان به عنوان آینده سازان جامعه هستند پس باید با تمام قوا نسبت به پرورش نسلی جدید و به دور از مشکلات اجتماعی تلاش کنیم.

اگر قرار است عوامل مختلفی را در جامعه نهادینه سازید باید تغییرات آن را از کودکان آغاز نمایید. در مورد هوش هیجانی نیز به همین شکل است.

اگر قرار باشد مجموعه ویژگی های فردی که سالیان سال در وجود انسان ریشه دوانده است را تغییر دهیم قطعا با دشواری های بسیاری مواجه خواهیم بود اما کودکی که هنوز با ویژگی های فردی مختلف مواجه نشده است به راحتی ویژگی ها و خصوصیت های اخلاقی صحیح را می پذیرد و آن را در وجود خود پرورش می دهد.

به همین جهت است که اگر ویژگی های لازم برای رشد هوش هیجانی را در وجود کودک پرورش دهیم و به عبارت صحیح تر بستر مناسب برای پرورش هوش عاطفی در کودک به وجود آوریم موفق به پرورش فردی موفق در جامعه شده ایم.

البته این مطالب حاکی از آن نیست که افزایش هوش هیجانی برای انسان های بالغ غیر ممکن است بلکه این مورد تنها پس از تمرینات سخت حاصل خواهد شد.

در این قسمت به مواردی که منجر به افزایش هوش هیجانی شما می شود اشاره می کنیم.

خود آگاهی

افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند انسان های خود آگاهی می باشند. اصلا خود آگاهی به چه معنا است؟ واژه خود آگاهی کاملا بیانگر معنای خود می باشد، خودآگاهی به مجموع شناختی که یک فرد از شخصیت خود دارد گفته می شود. درواقع مجمووع شناخت همه جانبه ای که افراد از خود و شخصیتشان دارند خود آگاهی نام دارد، این شناخت شامل شناخت نقاط ضعف، نقاط قوت، مجموعه احساسات، توانایی های فردی، اعتقادات و هزاران مورد دیگر که  شخصیت شما بر مبنای آن شکل گرفته و توصیف می شود، می باشد.

انسان های خود آگاه اغلب میتوانند تصور دیگران از خودشان را به راحتی بیان کنند. انسان خود آگاه به تمامی نکات وجودی خود واقف خواهد بود و از این طریق است که به راحتی می تواند با تک تک ویژگی های نادرست خود مقابله نماید و آن را به یک ویژگی مثبت تبدیل سازد. البته ویژگی های ذاتی شامل احساسات و عواطف انسان ها نیز می باشد، شما اگر به تمامی جوانب احساسات و عواطف خود تلط کافی داشته باشید می توانید در زمان مناسب عکس العمل احساسی و عاطفی مناسب از خود بروز دهید.

شاید اگر بخواهیم بر چسبی به افراد خود آگاه بزنیم بهترین واژه واقع گرا باشد. انسان هایی که خود آگاه هستید همواره با دیدی واقع گرایانه به عوامل محیطی نگاه می کنند و به همین جهت است که بهترین رویکرد را در مناسب ترین زمان در پیش می گیرند.

در این قسمت قصد داریم راهکارهایی در جهت افزایش خود آگاهی ارائه می دهیم.

  • دیدی بی طرف و منصف به خود داشته باشید
  • تهیه دفتر جهت شرح اتفاقات روزان
  • شرح اهداف زندگی مطابق اولویت هایشان در دفتر
  • عملکرد روزانه خود را بسنجید
  • مدیتیشن و تمرینات ورزشی برای آرامش اعصاب فراموش نشود
  • تکمیل تست های روانشناسی معتبر
  • کسب اطلاعاتی در مورد شخصیتتاناز افراد قابل اطمینان که از شما شناخت کافی دارند
  • ثبت واکنش های مختلف اطرافیان و تحلیل آن در ذهن

تسلط بر احساسات شخصی 

احساسات از قدرت خارق العاده ای در شکل گیری شخصیت انسانی و بروز واکنش های انسان ها برخوردار می باشد. انسان ها برای داشتن زندگی راحت تر باید قادر به کنترل احساسات درونی خود باشند. شما به عنوان فردی که قصد دارد با راهکارهای ویژه به افزایش هوش هیجانی یا به اصطلاح EQ خود بپردازید باید بر تمامی احساسات خود واقف بوده و با تدبیر خود بر آنها تسلط یابید.

وقتی به احساسات خود تسلط داشته باشید قطعا می توانید به بهترین شکل آن را تحت اراده خود قرار داده و در زمان مناسب احساسات مناسب بروز دهید.

فراموش نکنید این شما هستید که عنان دار احساساتتان می باشید نه احساساتتان عنان دار شما…

انسان با قدرت اراده خود می تواند در مقابل تک تک رفتار نادرست و احساسات نادرست خود مقابله نماید.

درک اجتماعی

شاید یکی از مواردی که در شکل گیری شخصیت یک فرد تاثیرگذار می باشد درک اجتماعی است. زندگی اجتماعی درک متقابلی میطلبد که تنها با همین درک متقابل است که جمعی می تواند همچنان پایدار باقی بماند و روز به روز پیشرفت کند.

این مورد در زندگی امروز انسان ها آنقدر کمرنگ شده است که مشکلات بسیاری را در زندگی برای تک تک انسان ها در جایگاه مختلف به وجود آورده است.

شما به عنوان فردی که در اجتماع زندگی می کنید لازم است نه تنها به احساسات خود تسلط داشته باشید بلکه نسبت به احساسات افراد مختلف نیز آگاهی داشته باشید.

شاید بهتر باشد بگوییم افرادی که قصد افزایش هوش هیجانی یا هوش عاطفی خود را دارند باید به نوعی قدرت درک خود را افزایش دهند.

پیشنهادی که در این مورد داریم این است که شما به عنوان فردی که در زمینه درک اجتماعی خود احساس ضعف می کنید و این ضعف را مانع افزایش هوش اجتماعی خود می دانید لازم است در لحظه های مختلف و در موقعیت های اجتماعی مختلف خود را به جای فرد مقابل تصور کنید.

به عنوان مثال اگر شما روزی در خیابان رفتاری پر تنش از یک فرد می بینید سعی در نشان دادن رفتاری تنش زا نکنید. یک فرد با هوش هیجانی بالا در ابتدا با استفاده از درک اجتماعی که دارد خود را به جای آن فرد تصور می کند در این لحظه وقتی شما از دیدگاه آن فرد به قضیه نگاه می کنید شاید به همان میزان از خود واکنش نشان دهید. وقتی شما خود را به جای آن شخص در این شرایط تصور کنید با یک سکوت موقعیت را ترک کرده و با این کار نه تنها خود به آرامش می رسید بلکه فرد مقابل را نیز به آرامش دعوت نموده اید.

اما در مقابل اگر شما درک اجتماعی درستی نداشته باشید در مقابل این شخص رفتاری نادرست از خود بروز می دهید و اثرات مخرب بسیاری بر خود و اطرافیان به جای می گذارید.

پس شاید یکی دیگر از موارد موثر در افزایش هوش هیجانی افراد درک اجتماعی بالا باشد که اغلب به آن بیتوجهی می شود.

مدیریت صحیح روابط بین فردی

یکی از راهکارهای افزایش هوش هیجانی مدیریت روابط بین فردی می باشد. شما به عنوان فردی که قصد افزایش هوش هیجانی خود را دارد باید بر روابط فردی خود تسلط کامل داشته باشید.

اگر شما به عنوان یکی از اعضای این اجتماع شناختی عمیق از افراد اطراف خود داشته باشید به همان میزان قادر به اداره و مدیریت روابط خود خواهید بود.

شما به عنوان فردی که قصد افزایش هوش هیجانی خود را دارد باید بتوانید روابط جدیدی در زندگی خود شکل داده و با راهکارهایی صحیح نسبت به تداوم روابط قبلی سعی نمایید.

اغلب انسان هایی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند روابطی کنترل شده و طولانی مدت را اداره می کنند و علاوه بر آن روز به روز نسبت به برقراری ارتباط با افراد جدید در تلاش هستند.

در این مقاله تنها به برخی از موارد تاثیر گذار در افزایش هوش هیجانی افراد پرداختیم در صورت کسب اطلاعاتبیشتر در این زمینه می توانید به مطالعه مقاله ” تقویت هوش هیجانی بپردازید “.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید