مقاله فواید یوگا برای کودکان در وبلاگ موسسه باغ آینه

فواید یوگا برای کودکان

فواید یوگا برای کودکان؟!!

کودک و یوگا ؟!

فواید یوگا برای کودکان چیست که امروزه تا این حد به ورزش یوگا اهمیت داده می شود؟ امروزه با گذشت زمان و فرآیند تکمیل و پیشرفت زندگی انسان ها ورزش ها و تکنیک های به خصوصی روی کار می آیدکه تاثیرات بسیاری بر کیفیت زندگی بشر دارد.

ورزش یوگا یک یاز هزاران تکنیک و ورزش هایی است که به تازگی روی کار آمده است و تحول بسیاری در سطح جسمی و فکری انسان ها به وجود آورده است.

به تازگی از ورزش یوگا برای کودکان نیز استفاده می شود و در این خصوص کلاس های بسیاری امروزه در حال تشکیل می باشد.

البته با وجود این که ورزش یوگا به تازگی روی کار آمده است اما در این مدت زمان اندک تمام افراد جامعه با این ورزش آشنایی پیدا کرده اند، اما با این وجود قبل از آنکه به فواید یوگا برای کودکان بپردازیم اجازه دهید اندکی در مورد ورزش یوگا توضیحاتی ارائه دهیم تا اهمیت آن برایتان به وضوح روشن گردد.

یوگا برای کودک

یوگا چیست؟

یوگا یک نوع ورزش است که امروزه طرفداران بسیاری به خود اختصاص داده است. ورزش یوگا نوعی خودشناسی را برای انسان ها به ارمغان می آورد.

یوگا تنها یک ورزش بدنی نیست بلکه شاید بیشترین تاثیر را بر روح انسان ها می گذارد. پس از روی کار آمدن ورزش یوگا پژوهش های بسیاری در راستای فواید و اثرات ورزش یوگا بر انسان ها انجام شد. تمامی این پژوهش ها حاکی از این است که ورزش یوگا نه تنها تاثیرات مثبتی بر جسم انسان ها دارد بلکه در نیروی پرانیک وجودی انسان ها که نوعی نیروی وجودی و انرژی حیاتی است تاثیرات بسزایی دارد.

مطابق این تحقیقات علمی که بر ورزش یوگا صورت گرفته است یوگا منجر به جریان انرژی حیاتی وجودی انسان ها می شود، موردی که باعث برتری ورزش یوگا نسبت به سایر ورزش ها می شود موثر واقع شدن ورزش یوگا در جهت ارتقاء ضمیر نا خود آگاه انسان ها می باشد.

باغ آینه نیز به عنوان برترین موسسه فرهنگی و هنری در کرج نسبت به تشکیل کلاس یوگا کودک اقدام نموده است و همانند تمامی کلاس ها و آموزش های دیگر از برترین اساتید و مربیان استفاده نموده است.

کلاس یوگا کودک توسط یکی از برترین مربیان یوگا در ایران برگزار می شود که دانش آموخته کشور هند می باشد و به تمامی اصول و فنون ورزش یوگا واقف می باشد و با ارائه این تکنیک ها به کودکان آن ها را در راستای سلامت جسمانی و روانی حمایت می نمایدد.

مربیان آموزش های وابسته به کودکان تماما قبل از حضور در کلاس و شروع آموزش تحت آموزش های به خصوصی از سمت باغ آینه قرار می گیرند.

باغ آینه همواره بر این اعتقاد است که پرورش کودکان باید مطابق با آنالیزهای ذهنی کودکان باشد تا از بروز تاثیرات منفی در وجود کودکان جلوگیری به عمل آید.

بارها و بارها دلیل این حساست را متذکر شدیم، کودکان در این سن حساس به هیچ عنوان نباید تحت آموزش های پیچیده و دشوار قرار گیرند.

آنالیز مغزی کودک به این صورت است که نه تنها پذیرای این آموزش ها نمی باشد بلکه نسبت به آن واکنش نشان می دهد و به صورت کاملا نا خود آگاه خودداری می کند.

کودک در این سن تنها به دنبال بازی و تفریح می باشد. اگر قرار است موضوع به خصوصی به کودک آموزش داده شود باید این آموزش در قالب بازی های کودکانه باشد.

در مورد ورزش یوگا نیز دقیقا تمام این موارد رعایت می شود. تصور عموم بر این است، زمانی که کودک وارد یک کلاس آموزشی می شود پس قطعا باید سخت تلاش کند. اما این تصور کاملا اشتباه است.

کودک در تمامی کلاس ها آنچنان غرق در بازی و شادی است که شاید ضمیر نا خود آگاه او اصلا متوجه این نشود که تحت آموزش قرار گرفته است.

از نظر شما چه چیزی باعث شده است که ورزش یوگا برای کودکان تا این حد قابل اهمیت شده است؟ در این مقاله قصد داریم به فواید یوگا برای کودکان بپردازیم.

فواید یوگا برای کودکان

معمولا در مورد کلاس های ورزشی والدین همواره دغدغه دارند که آیا این ورزش برای کودک ما مفید است؟ مضرات این ورزش چه چیزهایی است؟ خطرات ابتدایی این ورزش چه چیزهایی است؟

جالب است بدانید ورزش یوگا آنچنان تاثیرات و فواید بسیاری برای انسان ها به خصوص برای کودکان دارد که تقریبا می توان گفت تا کنون هیچ دیتایی منطبق بر آسیب های ورزش یوگا به دست ما نرسیده است.

اما در مقابل اطلاعات بسیاری در مورد فواید و تاثیرات مثبت ورزش یوگا بر انسان ها به خصوص کودکان به دست ما رسیده است که بیانگر ویژگی های مثبت ورزش یوگا برای کودکان می باشد. در ادامه با این فواید و مزایا آشنا خواهید شد.

اگر بخواهیم به فواید یوگا برای کودکان اشاره کنیم می توانیم به موارد بسیاری اشاره کنیم. در این مقاله تنها به برخی از موارد که بسیار قابل اهمیت می باشد می پردازیم و در مورد آن توضیحات جامعی ارائه می دهیم. از جمله فواید یوگا برای کودکان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • افزایش اعتماد به نفس
  • افزایش سلامت جسمانی
  • بهبود تمرکز کودک
  • کاهش و کنترل سطح استرس کودک
  • جلوگیری از بروز اتفاقات ناگوار دوران کودکی
  • پرورش کودکی با روابط اجتماعی بالا
  • افزایش آگاهی کودکان
  • افزایش تعادل در کودک
  • سلامت ذهن کودک
  • خوشحالی و خوشنودی کودک

هر یک از موارد فوق مستلزم توضیحات بسیاری می باشد که در ادامه به تفصیل هر یک را توضیح خواهیم داد تا اهمیت این ورزش برایتان آشکار شود.

افزایش اعتماد به نفس کودک اولین فواید یوگا برای کودکان 

اعتماد به نفس یکی از مهم ترین مسائل و موارد در شخصیت انسان ها می باشد. چه بسیار انسان هایی که به جهت عدم اعتماد به نفس خود در زندگی با مشکل مواجه شدند.

انسان ها اگر بر توانایی های خود اطمینان نداشته باشند به هیچ عنوان نمیتوانند امور روزمره خود را انجام دهند در واقع هیچ گاه نخواهند توانست حد اعلای وجودی خود را بروز دهند.

اعتماد به نفس موردی است که بسیار ریشه ای است و باید از ابتدای کودکی به آن توجه شود. اگر اعتماد به نفس افراد در سنین ابتدایی و کودکی به درستی شکل نگیرد در آینده قطعا با مشکل مواجه خواهند شد.

یکی از فواید یوگا برای کودکان همین موضوع بنیادین اعتماد به نفس کودک می باشد. همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره کردیم یکی از خصوصیت های ورزش یوگا این است که نه تنها جسم افراد تحت تاثیر آن قرار می گیرد بلکه روح و ویژگی های فردی انسان ها تحت تاثیر این ورزش صیقل خورده و به بهترین شکل ممکن در وجود آنها شکل خواهد خورد.

اعتماد به نفس یعنی تمامی باورها و اعتقاداتی یک فرد نسبت به توانمندی خود دارد و این مورد تنها زمانی حاصل می شود که انسان ها تحت آموزش های مختلف قرار گیرند و در صدد کشف استعدادها و توانمندی های درونی و وجودی خود برآیند.

کودکانی که وارد کلاس یوگا کودک می شوند قطعا به یکسری توانمندی های جسمی و ذهنی دست میابند که رفته رفته تقویت شده و این موضوع باعث ایجاد تفاوت هایی بین کودکان با یکدیگر می شود.

کودکان در کلاس های یوگا میتوانند هماهنگی های به خصوصی در ذهن و جسم خود ایجاد نمایند که همین موضوع باعث اعتماد به نفسشان خواهد شد.

افزایش اعتماد به نفس یکی از مواردی است که نه تنها در مورد فواید یوگا برای کودکان قابل ذکر است بلکه در مورد افراد بالغ نیز صادق است. در حالت کلی ورزش یوگا نوعی اعتماد به نفس به انسان ها اعطا می کند که در شکل گیری شخصیت انسان ها بسیار موثر بوده و ارزشمند می باشد.

افزایش سلامت جسمانی از فواید یوگا برای کودکان

سلامت جسمانی کودکان یکی از آرزوهای والدین می باشد. همه والدین آرزو دارند کودک دلبندشان از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشد اما این سلامت جسمانی چطور حاصل می شود؟

سلامت جسمانی کودکان در گروی ورزش های صحیح و تغذیه سالم می باشد. یکی از فواید یوگا کودکان بهبود و افزایش سلامت جسمانی می باشد.

در کلاس های آموزش یوگا کودکان مربیان با تجربه ای که دارند تمریناتی حساب شده و دقیق به کودکان می آموزند و آن را به صورت گروهی اجرا می کنند و از همین طریق به راحتی آن قسمت از سلامت جسمانی که در گروی ورزش های اصولی می باشد محقق خواهد شد.

ورزش یوگا سراسر تمرینات کشیی است که تمام اعضای بدن را تحت تنش قرار می دهد. یکی از مزایای ورزش یوگا این است که نه تنها جسم کودک را درگیر می کند بلکه نوعی هماهنگی جسمی و روحی بین اعضای بدن و مغز کودک به وجود خواهد آمد.

یکی دیگر از مواردی که در این قسمت حائز اهمیت است میزان آسیب های جسمانی کودکان ناشی از ورزش های مختلف است. ورزش یوگا کودک نه تنها سلامت جسمانی کودک را افزایش می دهد بلکه به هیچ عنوان آسیب های جسمانی کودک را تهدید نمی کند.

یکی از سالم ترین و بی خطر ترین ورزش هایی که منجر به افزایش سلامت جسمانی کودک می شود ورزش یوگا می باشد.

بهبود تمرکز کودک از فواید یوگا برای کودکان

یکی از دلایلی که اغلب والدین نسبت به آن ابراز نگرانی می کنند عدم تمرکز کودکان می باشد. البته این مورد اصلا موضوعی نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. قدرت تمرکز یکی از مهم ترین خصوصیت هایی است که باید در انسان ها و بالاخص کودکان جویای آن شد.

مخصوصا در مورد کودکان این مورد از حساسیت های بیشتری برخوردار می باشد. کودکان در این سن در معرض خطر عدم تمرکز یا کمبود تمرکز می باشند که اغلب با نام ADHD از آن یاد می شود. البته این تنها یک یاز هزاران بیماری است که نشانه های آن عدم تمرکز کافی کودک می باشد.

اغلب کودکانی که دچار بیش فعالی هستند نیز از عدم قدرت تمرکز کافی رنج می برند. والدین باید بر این موضوع حساسیت های بسیاری به خرج داده و اگر علائم عدم تمرکز کافی را در وجود فرزندشان مشاهده کردند به سرعت برای رفع آن تلاش کنند تا در آینده منجر به خطرات مختلف نشود.

یکی از بهترین راهکارهایی که باعث افزایش تمرکز کودک می شود ورزش یوگا می باشد. افزایش تمرکز کودک یکی از هزاران فواید یوگا برای کودکان می باشد که اغلب والدین جویای آن شده و به همین جهت نسبت به ثبت نام کودکشان در کلاس یوگا کودک تلاش می کنند.

البته تمرکز کودک تنها از طریق ورزش یوگا بهبود نمیابد بلکه با وجود تاثیرات تمرکز در بهبود شخصیت کودکان و شکوفایی کامل استعدادهایشان امروزه برای افزایش تمرکز کودک راهکارهای بسیاری روی کار آمده است که یوگا یکی از این راهکارها می باشد.

برای افزایش تمرکز کودک کلاسی تحت عنوان “ دقت، سرعت، تمرکز کودک ” در باغ آینه برگزار می شود که به صورت کاملا تخصصی با به کارگیری تکنیک های روانشناسی به خصوصی مستقیما بر افزایش قدرت تمرکز کودک تمرکز دارد و کودکانی که از مشکلات عدم تمرکز کافی رنج می برند در این کلاس ها به سادگی میتوانند به حداکثر تمرکز خود دست یابند.

یکی دیگر از صدها کلاسی که با هدف افزایش تمرکز کودک تشکیل می شود می توان به ” کارگاه مادر کودک ” اشاره نمود که مختص کودکان وابسته به مادر می باشد. البته این کلاس آموزشی تنها با هدف افزایش تمرکز تشکیل نمیشود بلکه افزایش تمرکز کودک یکی از هزاران اهدافی است که منجر به تشکیل این کلاس ها می شود.

کاهش و کنترل سطح استرس کودک از فواید یوگا برای کودکان

کودکان دنیای عجیب و غریبی دارند که در این دنیای مبهم عوامل درونی و محیطی بسیاری باعث ایجاد استرس در وجود کودک می شود. قطعا درک کردن کودکان در این سنین امری بسیار مشکل می باشد که از عهده والدین خارج است. تا حد امکان باید از بروز موقعیت های استرس زا برای کودک جلوگیری شود اما گاها برخی از اتفاقات روزمره از اراده والدین خارج می باشد.

فرض کنید به همراه کودک خود در خیابان قدم می زنید و در نزدیکی شما مشاجره ای بین دو شخص به وجود می آید در این لحظه شاید این مورد تنها یک مشاجره ساده باشد و بعد از چند لحظه آن را فراموش کنید اما این موضوع برای کودکتان بسیار دشوار می باشد و منجر به ایجاد استرس در وجود او خواهد شد.

تا حد امکان باید از بروز این موارد جلوگیری به عمل آورده شود اما در این موارد که شما هیچ اراده ای در کنترل آن ندارید باید در صدد کنترلا و کاهش استرس فرزندتان برآیید.

کاهش استرس فرزندانتان تنها در گروی ایجاد احساس آرامش او خواهد بود یکی از مزایای یوگا کودک همین کنترل استرس کودک می باشد.

در حالت کلی ورزش یوگا یکی از ورزش هایی است که منجر به افزایش آرامش وجودی انسان ها می شود و بیشترین نقش را در کاهش استرس های وجودی دارد.

این موارد در مورد یوگا کودک نیز صادق می باشد و موثر ترین راهکار برای کاهش استرس های وجودی کودک می باشد.

جلوگیری از بروز اتفاقات ناگوار دوران کودکی

اگر فرزند شما در سن کودکی خود با مشکلات روحی بزرگی همچون از دست دادن عزیزان مواجه شده است بهترین راه برای جلوگیری از اتفاقات بعدی ورزش یوگا می باشد.

یوگا به جهت تاثیر گذاری بر مغز انسان ها بیشترین کنترل را در میزان ناراحتی های انسان دارد و این مورد در مورد کودکان بسیار عمیق تر خواهد بود.

اگر در زمان مناسب به برخی از مشکلات بی توجهی شود قطعا در سنین بالاتر عواقب جبران ناپذیری فرزندانتان را تهدید خواهد کرد.

از جمله مهم ترین فواید یوگا کودکان می توان به همین مورد اشاره کرد که بسیار قابل اهمیت می باشد.

پرورش کودکی با روابط اجتماعی بالا

روابط اجتماعی کودک موضوعی بسیار مهم و قابل اهمیت می باشد. روابط اجتماعی کودک تنها زمانی ارتقاء میابد که او در محیط های عمومی قرار گیرد و مقابله با موقعیت های مختلف را از این طریق بیاموزد.

ورزش یوگا با وجود تمرینات گروهی که دارد از منزوی شدن کودکان جلوگیری می کند و آنها را به سمت روابط اجتماعی صحیح سوق می دهد.

امروزه کلاس های متنوعی برای کودکان تشکیل میشود که به سبب انجام فعالیت های گروهی باعث بهبود روابط اجتماعی آنها خواهد شد از جمله این کلاس ها میتوان به کلاس تئاتر کودک ، کلاس موسیقی کودک و… اشاره نمود.

افزایش آگاهی کودکان

از فواید یوگا برای کودکان می توان به افزایش آگاهی آنها اشاره نمود. یوگا کودکان تماما با شعر و داستان برقرار می شود. نه تنها کودک با استفاده از تمرینات هدفمند یوگا که منجر به ایجاد تعادل بین مغز و جسم کودک می شود میتواند آگاهی خود را افزایش دهد بلکه داستان های مطرح شده نیز تا حدی تاثیر گذار است که کودک با استفاده از آن به حداکثر میزان آگاهی خود متناسب با سنش دست خواهد یافن.

افزایش تعادل در کودک از مزایای یوگا کودکان

یوگا یکی از ورزش هایی است که انسان ها با استفاده از آن به حد اکثر میزان تعادل جسمانی دست میابند این مورد حتی در مورد کودکان صادق می باشد و یکی از مزایای یوگا کودکان افزایش تعادل کودک می باشد.

تمامی ورزش های یوگا آنچنان حساب شده است که مستلزم دقت بسیار زیادی می باشد. کودکان پس از تمرینات مستمر به تعادلی بین جسم و ذهن خود دست خواهند یافت همچنین مورد دیگر تعادل بین اعضای بدن می باشد.

کودک پس از کلاس های یوگا کودک به حداکثر میزان تعادل های جسمانی و ذهنی خود دست میابند. این موضوع در مورد کودکان بسیار قابل تامل می باشد.

زیرا این تعادل مستلزم دقت بسیاری می باشد و پس به نوعی دقت کودکان نیز افزایش میابد، دقیقا تمامی تمرینات و حرکات ورزشی در ورزش یوگا کودک دقت های بسیاری میطلبد که کودکان باید در تمام مدت کلاس از دقت خود استفاده نمایند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن حرکات مورد نظر را انجام نمایند.

در راستای افزایش دقت کودکان آموزش های بسیاری نیز وجود دارد که به عنوان یکی از آنها می توان به کلاس دقت، سرعت و تمرکز کودک اشاره نمود که با اجرای تکنیک ها و بازی های روانشناسی هدفمند منجر به افزایش دقت کودکان خواهد شد.

سلامت ذهن کودک

در حالت کلی ورزش یکی از موثر ترین مواردی است که در طول زندگی منجر به افزایش سلامت جسمانی و سلامت ذهن انسان ها می شود.

اما شاید در مورد ورزش یوگا این موضوع اندکی متفاوت تر باشد. فراموش نکنید که ورزش یوگا یکی از ورزش هایی می باشد که با ایجاد تعادل بین ذهن و جسم منجر به پیشرفت و ارتقاء سطح سلامتی جسمانی و ذهنی انسان ها می شود.

از آنجا که کودکان با وجود ذهنی هوشمند آمادگی بیشتری برای یادگیری دارند شاید این مزایای یوگا برای کودکان بیش از یوگا بزرگسالان باشد. البته این گفته به این معنی نیست که میزان سلامت ذهنی در کودکان بیشتر از بزرگسالان خواهد بود بلکه شاید از لحاظ مدت زمان اندکی تفاوت وجود داشته باشد.

خوشحالی و خوشنودی کودک یکی از مزایای یوگا کودکان

کودکان تنها جذب محیط هایی می شوند که سرشار از شادی باشد. به همین جهت در اغلب کلاس های یوگا کودک شادی بین کودکان موج میزند و مربیان با تکنیک های روانشناسی مختلف سعی دارند این احساس شادی را در کلاس افزایش دهند.

البته این تنها یکی از مواردی است که باعث ایجاد حس شادمانی کودکان در کلاس یوگا می شود. کلاس های یوگا اصولا به صورت عمومی برگزار می شود و وجود کودکان در کنار هم منجر به ایجاد حس خوشحالی بیشتر خواهد شد.

همچنین مطابق پژوهش های صورت گرفته انسان ها هنگامی که در معرض آموزش های متعدد قرار می گیرند و میتوانند نتیجه را به صورت کامل اجرا کنند حس خوشنودی و رضایتی که در وجودشان به وجود می آید منجر به احساس خوشحالی بینظیری می شود.

کودکان در کلاس یوگا کودک وقتی موفق به انجام تکنیک ها و فعالیت های ورزشی مختلف می شوند رضایتمندی بسیاری از خود پیدا می کنند که این رضایتمندی باعث خوشحالی آنها می شود.

یکی از مزایای یوگا کودکان همین احساس خوشحالی در وجود کودک است که تاثیرات بسیاری در شکل گیری شخصیت کودک خواهد گذاشت و از شکل گیری شخصیت های افسرده و منزوی در آینده جلوگیری به عمل می آید.

امیدواریم این مقاله بیشترین راهنمایی را در راستای مزایای یوگا کودکان داشته باشد و شما والدین گرامی را از دغدغه های همیشگی در مورد کودکان و نحوه پرورش آنها رها سازد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید