مقاله راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان در وبلاگ موسسه باغ آینه

راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

افزایش اعتماد به نفس کودکان موضوعی است که شاید تمامی والدین در پی آن می باشند و همواره برای تحقق آن تلاش می کنند. اعتماد به نفس یکی از کلیدی ترین مواردی است که اگر در وجود هر شخصی بروز پیدا کند گویی کلید موفقیت را به دستان گرفته است.

اعتماد به نفس در وجود انسان ها نوعی محرک است که به واسطه آن انسان ها برای رسیدن به اهداف خود نهایت تلاش را اتخاذ کرده و تا رسیدن به آن تلاش می کنند.

عزت نفس کودکان

عزت نفس چیست؟

قبل از این که بخواهیم ره راهکارهای افزایش اعتماد به نفس کودکان بپردازیم اجازه دهید توضیحی روشن در مورد اعتماد به نفس یا به اصطلاح دیگر عزت نفس ارائه دهیم.

درواقع عزت نفس تصویر ذهنی هر فرد در مورد خود و ویژگی های اخلاقی مثبت و منفی اش می باشد. شاید ارزیابی انسان ها از خود واقعیشان به نوعی سازنده اعتماد به نفس آنها باشد.

قطعا شما هم در طول زندگی با افرادی مواجه شده اید که توانایی و استعداد فوق العاده ای در زمینه به خصوصی دارند اما به هیچ عنوان در این عرصه ورود نمیکنند و اصلا ورود در آن را امری محال می پندارند.

یا شاید شما که در حال مطالعه این مقاله هستید خود به شخصه همچین خصوصیت اخلاقی دارید. این خصوصیت اخلاقی تا چه حد می تواند آسیب پذیر باشد؟ اگر شما هم جزء افرادی هستید که اعتماد به نفس پایینی دارید قطعا تبعات منفی آن در زندگی را تجربه کرده ای و به خوبی درک می کنید انسان هایی با اعتماد به نفس پایین تا چه حد در زندگی آسیب پذیر هستند.

بیایید برای چند ثانیه هم که شده جامعه ایده آلی را تصور کنیم، جامعه ای موفق را در نظر بگیرید که هر یک از افراد این جامعه نقاط قوت وجودی خود را شناسایی کرده و با اعتماد به نفس در راستای شکوفایی این ویژگی ها و استعدادها گام بر می دارند.

این جامعه قطعا به شکوفایی خواهد رسید. در این جامعه هر فردی نیروی لازم برای رسیدن به اهداف خود را دارد که محرک این نیرو چیزی جز اعتماد به نفس نخواهد بود.

تاکنون روانشناسان مختلفی در مورد اعتماد به نفس بررسی ها و تحقیقاتی انجام دادند و به تاثیرات مثبت اعتماد به نفس در وجود انسان ها اشاره کرده اند. تمامی این موارد حاکی از میزان اهمیت اعتماد به نفس در شخصیت انسان ها می باشد.

اس. اپستاین بر این اعتقاد است افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند نسبت به موفقیت های خود احساس رضایت و خرسندی دارند و در مقابل در مورد شکست های خود به هیچ عنوان احساس یاس و ناامیدی ندارد و با حس شکیبایی با شکست های خود مقابله می کنند.

هرچقدر افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند افرادی با اعتماد به نفس پایین قرار دارند. این افراد در طول زندگی همواره از زندگی خود ناراضی بوده و در هنگام مواجه با شکست دچار یاس و نا امیدی می شوند. یکی از خصوصیات منفی افرادی با اعتماد به نفس پایین این است که موفقیت از نظر این افراد تنها یک لذت زودگذر است.

نا امیدی همچون سمی در وجود انسان می باشد. افراد نا امید در زندگی خود با مشکلات بسیاری رو به رو می شوند و هیچگاه از خود و زندگی لذت نخواهند برد.

نکته حائز اهمیتی وجود دارد گاها افراد احساس غرور و تکبر را با اعتماد به نفس بالا اشتباه گرفته و در مسیر زندگی خود دچار اشتباه خواهند شد.

اغلب افرادی که دارای اعتماد به نفس بالا می باشند به شخصیت و ویژگی های فردی خود آگاهی کامل دارند آنها به خوبی نسبت به ویژگی های مثبت و منفی خود اطلاع دارند و به دنبال تقویت ویژگی های مثبت و رفع ویژگی ها و خصوصیت های منفی خود می باشند آنها در مقابل انتقاد ها و پیشنهاد ها در درجه اول فکر کرده و در صورت منطقی بون آنها را می پذیرند و برای ایجاد تغییر و تحول در شخصیت خود تلاش می کنند.

اما افرادی که وجودشان سرشار از غرور و تکبر می باشد نه تنها به ویژگی های مثبت و منفی شخصیت خود آگاه نبوده بلکه در هنگام شنیدن انتقاد کاملا مقابله کرده و به هیچ عنوان پذیرای تغییر در شخصیت خود نخواهند بود.

افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس کودکان

اگر اعتماد به نفس تا این حد در زندگی انسان ها تاثیر گذار می باشد و روانشناسان مختلف از آن به عنوان برترین نکات وجودی انسان ها به آن اشاره می نمایند. پس باید در فکر نهادینه کردن اعتماد به نفس در وجود بشریت باشیم.

کودکان در این سن حساس تنها چیز هایی که می بینند، می شنود و می آموزند را به خاطر می سپارند. اگر قرار است هر نکته مثبتی در وجود انسان ها نهادینه شود باید از دوران کودکی آن را آغاز کرد.

اعتماد به نفس نیز همانند تمامی خصوصیات و ویژگی های وجودی مستلزم آموزش و نهادینه شدن از دوران کودکی می باشد.

باتوجه به تحقیقات مختلف که پیرامون اعتماد به نفس و نقش آن بر وجود انسان ها صورت گرفته است اغلب خانواده ها در پی افزایش اعتماد به نفس کودکان می باشند و این موضوع همچون دغدغه ذهنی شده است.

در راستای افزایش اعتماد به نفس کودک کلاس های آموزشی و پرورشی مختلفی برای گروه سنی مختلف وجود دارد که از جمله آن می توان به کارگاه مادر و کودک اشاره کرد. این کلاس مختص کودکانی می باشد که هنوز به مادران خود وابستگی شدیدی دارند و نمیتوانند دور از مادرشان در کلاس حضور یابند. از اهداف کارگاه مادر و کودک افزایش اعتماد به نفس کودکان می باشد، در طول مدت زمانی که کلاس تشکیل می شود مربیان با استفاده از تکنیک های روانشناسی مختلف که اغلب بر پایه بازی و سرگرمی کودکانه می باشد باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان می شوند.

یکی دیگر از کلاس های آموزشی و پرورشی که مختص کودکان می باشد و مستقیما بر افزایش اعتناد به نفس کودکان با استفاده از تکنیک های به خصوص تمرکز دارد کلاس های آموزش تئاتر و بازیگری کودکان می باشد. این کلاس های آموزشی برای کودکانی که به استقلال بیشتری دست یافته اند اختصاص دارد و با روش های مختلف منجر به افزایش اعتماد به نفس کودکان می شود. در واقع در کلاس های آموزش تئاتر و بازیگری، کودکان با گروهی از هم سن و سالان خود مشغول به اجرای تئاتر و بازیگری میشوند و جرآت اظهار نظر و صحبت کردن در میان جمعیت را پیدا می کنند که این روش به خودی خود از این طریق اعتماد به نفسشان خواهد شد.

کلاس آموزش موسیقی کودک و کارگاه موسیقی مادر و کودک ، یوگا کودک و کارگاه یوگا مادر و کودک و… تماما از جمله کلاس های آموزشی می باشند که منجر به افزایش اعتماد به نفس کودکان خواهد شد.

کودکان در این سن سراسر وجودشان مملو از کنجکاوی برای یادگیری می باشد درواقع یادگیری و اجرای فراگرفته های ذهنی آنها باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان می شود.

اگر با این توصیف بخواهیم از کلاس ها و آموزش هایی که مختص کودکان است و برای افزایش اعتماد به نفس کودکان مفید است نام ببریم لیستی بلند بالا آماده خواهد شد. اما این تنها مراحل ابتدایی در راستای افزایش اعتماد به نفس کودکان می باشد و اغلب از طریق موسسه ها و آموزشگاه های مختلف انجام پذیر است اما از این به بعد مسیر به عهده شما والدین گرامی می باشد.

باغ آینه به عنوان بهترین موسسه فرهنگی و هنری در کرج با به کارگیری اصول روانشناسی لازم برای کودکان فضای آموزشی را فراهم ساخته است که در آن مسیر به رشد و پرورش نکات وجودی مثبت شخصیتی بپردازند. اما مشاوران ما همواره در جلسات مختلف مختص کودکان به این موضوع اشاره می کنند که نیمی از شخصیت کودکان و پرورش خصوصیت های وجودی آنها در گروی خانواده است.

خانواده مهم ترین نقش را در پرورش کودکان دارد. البته محیط اجتماعی و جامعه را نباید بی تاثیر دانست اما این نکته غیر قابل انکار است که کودک تحت تاثیر والدین خود و خانواده خود می باشد تمامی الگو برداری های فکری و اخلاقی فرزندان شما دقیقا مطابق با والدین او می باشد.

پس برای افزایش اعتماد به نفس کودکان والدین نیز از نقش بسیار پررنگی برخوردار می باشند. شاید با خواندن این جمله دچار تشویش شوید و در این لحظه به این فکر کنید که شما به عنوان والدین یک کودک چطور می توانید منجر به افزایش اعتماد به نفس کودکان خود شوید.

در این مقاله راهکارهایی موثر برای افزایش اعتماد به نفس کودکان اشاره شده است که به واسطه این نکات و رعایت آن در زندگی می توانید کودکانی با عزت نفس پرورش دهید که در آینده شخصیتی محم و استوار خواهند بود و با اعتماد به خود می توانند به تمامی آرزوهایشان دست یابند.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس کودکان

در قسمت فوق به عوامل خارجی تاثیر گذار در افزایش اعتماد به نفس کودکان شاره شد در این قسمت قصد داریم منحصرا به راهکارهایی که مختص به والدین می باشد اشاره نماییم.

  • مشخص نمودن ملاک های زندگی
  • جایگزین نمودن پاداش به جای تنبیه
  • آشنایی کودک با نقاط قوتش

مشخص نمودن ملاک های زندگی در افزایش اعتماد به نفس کودکان

کودکان به تازگی در وارد این دنیا شده و طبیعتا برای شناخت ملاک های زندگی با مشکل مواجه می شوند. آنها به هیچ عنوان با خوبی ها و بدی ها آشنایی ندارند و هیچ درکی از آن ندارند.

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد پیش زمینه اعتماد به نفس یافتن نقاط قوت و ضعف وجود است. کودکی که تا کنون با مفهوم خوب و بد آشنایی نداشته است چطور می تواند نسبت به ویژگی های و نقاط قوت و ضعف خود مطلع شود؟

شروع این آموزش ها به خانواده بازمی‏گردد، شما به عنوان والدین کودک باید در درجه اول خوب و بد را به فرزندانتان بیاموزید. برای او ملاک های زندگی را مشخص نمایید.

این آموزش ها شاید از نظرتان کاملا بی ربط باشد اما باعث خودآگاهی کودک می شود. اگر او را با مفهوم مهربانی، هم نوع دوستی و… که از خصوصیات مثبت شخصیتی است آشنا سازید و این موارد را جزء ملاک ها و معیارهای زندگی برایش روشن سازید قطعا فرزندتان در جست و جوی ان خصوصیات خواهد بود و آن را در وجود خود پرورش داده . در مقابل اگر او را با ویژگی هایی همچون حسودی آشنا سازید و تبعات منفی آن را برای کودکتان روشن سازید فرزندتان از پرورش این خصوصیت در وجود خود دوری می جوید.

این ساده ترین روش برای آموزش معیار قرار دادن در زندگی برای کودکانتان می باشد. اما در راستای افزایش اعتماد به نفس کودکان همین موارد کفایت نمی کند.

شما به عنوان والدینی که قصد افزایش اعتماد به نفس کودکان خود را دارند باید معیارهایی صحیح برای فرزندانتان ایجاد نمایید که به نوعی آینده ساز او باشد.

اجازه دهید اندکی ساده تر به این موضوع بپردازیم. قطعا شما به عنوان والدینی که مسئول پرورش کودکتان هستید توقعاتی از فرزندانتان دارید که به تناسب این خواسته ها نسبت به رفتار و عملکرد فرزندانتان واکنش های به خصوصی نشان می دهید این واکنش ها دقیقا به فرزندانتان می گوید خواسته شما چیست.

در واقع با این کار شما برای فرزندانتان معیاری تعیین کرده اید که نا خودآگاه این معیار در ذهن کودکتان ثبت شده و مدام در حال ارزیابی خود می باشد.

البته والدین گرامی باید توجه داشته باشید معیارهایی که از آن صحبت می شود باید کاملا واقع بینانه باشد. درواقع ملاک هایی که برای فرزندانتان تعیین می کنید باید تا حد بسیار زیادی دست یافتنی باشد.

نکته قابل توجهی که بسیاری از روانشناسان به آن اشاره می کنند آزادی فکر و قدرت تصمیم گیری برای کودک است. اغلب وقتی والدین این جملات را میخوانند به این فکر می افتند که بهتر است معیارهای خود را بر مبنای یک پزشک قهار یا یک مهندس قرار دهند اما اشتباه نکنید.

شما تنها قرار است معیارهای کوچک و متناسب با سن کودک برایش قرار دهید که کودکتان با برآورد کردن آن به ارزش خود پی برده و اعتماد به نفسش اضافه شود.

کودکانتان باید رفته رفته در طول زندگی اهداف اصلی زندگی خود را بیابند و اعتماد به نفسی که شما با معیارها و ملاک هایی کوچک و پیش پا افتاده برایش در نظر می گیرید باعث شکل گیری اعتماد به نفس قوی در فرزندانتان می شود که مهم ترین محرک برای حرکت در سمت اهداف زندگی می باشد.

در واقع در ابتدا شما و سپس فرزندانتان باید قدرت تفکی معیارها و اهداف را داشته باشید. معیارها همچون چارچوب های اولیه برای تمامی اهداف می باشند.

شما با این کار به فرزندانتان می آموزید هرچقدر آرزوهایی محال در ذهن داشته باشند با وضع معیارهایی متناسب میتوانند به آن دست یابند.

والدین باید شناختی جامع از توانایی های وجودی فرزندانشان داشته باشند و به فرزندانشان در کسب این شناخت کمک کنند.

از نظر شما انسانی با توانایی و استعدادهایی برتر چطور می تواند اعتماد به نفس پایینی داشته باشد؟ عدم تعیین معیارها و ملاک هایی صحیح باعث خواهد شد افرادی که توانایی های بسیاری در انجام امور به خصوصی دارند اعتماد به نفس پایینی داشته باشند. این افراد معمولا معیارهایی سطح پایین برای خود وضع نموده که اصلا مطابق با استعدادهای برترشان نمیباشد.

پس اولین گام در جهت افزایش اعتماد به نفس کودکان راهنمایی هایی در جهت وضع معیارهایی صحیح می باشد.

جایگزین نمودن پاداش به جای تنبیه

اگر شما جزء والدین سخت گیری هستید که در مقابل رفتارهای نادرست کودکتان به تنبیه روی می آورید توصیه می کنیم این قسمت را با دقت بیشتری مورد مطالعه قرار دهید. شاید همین چند خط باعث تغییر رویه و روش تربیتی شما والدین گرامی باشد.

فراموش نکنید شما به دنیال راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان خود می باشید.تنبیه یکی از مخرب ترین روش های تربیتی است که مهم ترین تاثیر منفی را بر اعتماد به نفس کودک می گذارد.

وقتی فرزندانتان مطابق معیارهای مشخصی عمل نمیکنند و شما از دیدن آن ناراحت شده و روی به تنبیه می آورید در درجه اول خود را در طول زندگی به خاطر آورید. آیا شما به عنوان یک انسان کامل هستید و هیچ خطایی تا کنون از شخصیتتان سر نزده است؟

والدین عزیز این نکته را همواره در نظر داشته باشید هر انسانی در هر جایگاه و موقعیتی مرتکب اشتباه خواهد شد اما راهکار مقابله برای این اشتباه تنبیه نیست. شما با این کار اعتماد به نفس فرزندتان را کاملا نابود می کنید.

در اینطور مواقع تنها باید به عنوان یک حامی در کنار فرزندانتان حضور داشته باشید و راهکارهایی برای اصلاح این اشتباه و کار نادرست ارائه دهید.

ثبات این راهنمایی در ذهن کودک در این موقعیت بسیار ماندگار خواهد بود. برای افزایش اعتماد به نفس کودکان باید در جایگاه های واقعی و درست کودک را تمجید نمایید. این تحسین باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان خواهد شد.

البته همچنان بر این موضوع داریم که ابتدایی ترین و مهم ترین مورد در جهت افزایش اعتماد به نفس کودکان تعیین معیارهای مشخص می باشد. شما باید به فرزندانتان بیاموزید برای خود معیاری درونی داشته باشد و سنجش هایش تنها مطابق با آن معیارها باشد.

با این کار به فرزندانتان می آموزید تنها این معیار است که راهگشا خواهد و برای رسیدن به موفقیت به هیچ عنوان نیازی به مهر تایید دیگران ندارد.

آشنایی کودک با نقاط قوتش در افزایش اعتماد به نفس کودکان

شما به عنوان والدین باید نقاط ضعف و قوت فرندانتان را شناسایی نموده و با رفتارهای خود به او بیاموزید که خود به شخصه بر نقاط ضعف و قوت خود آگاه باشد.

پس از شناسایی نقاط ضعف و قوت تنها لازم است توجه و تمرکز کافی را بر نقاط قوت نهاده، همین نقاط قوت کودک منجر به افزایش اعتماد به نفس کودکان می شود.

شما باید به کودکانتان بیاموزید تمرکز خود را بر نقاط قوت خود بگذارند و روز به روز برای تقویت آن تلاش کنند اما این بدان معنا نیست که آنها باید از نقاط ضعف خود غافل شوند.

در تعریف اعتماد به نفس به صورت کامل در این مورد توضیحاتی ارائه دادیم درواقع اعتماد به نفس صحیح به معنای آگاهی از نقاط قوت و ضعف می باشد.

در اینجا لازم است یکبار دیگر به تعریف اس. اپستاین از اعتماد به نفس اشاره کنیم. او بر این اعتقاد است افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند نسبت به موفقیت های خود احساس رضایت و خرسندی دارند و در مقابل در مورد شکست های خود به هیچ عنوان احساس یاس و ناامیدی ندارد و با حس شکیبایی با شکست های خود مقابله می کنند.

دقیقا این همان چیزی است که شما باید به کودکانتان بیاموزید. فرزند شما باید بداند در مقابل تک تک نقاط قوت خود باید احساس رضایتمندی شخصی داشته باشد و در مقابل نقاط ضعف خود به هیچ عنوان نباید احساس پوچی و نا امیدی داشته باشد. باید به کودک خود بیاموزید برای داشتن شخصیتی با اعتماد به نفس بالا باید لیستی از نقاط ضعف خود داشته باشد و شناسایی همه جانبه به عمل آورد اما به هیچ عنوان دچار تشویش نشود زیرا این نقاط ضعف با اندکی صب و شکیبایی و اتخاذ روش هایی صحیح به نقاط قوت وجودی وی تبدیل خواهد شد.

این مرحله اهمیت بسیاری در افزایش اعتماد به تفس کودکان دارد و برای تحقق آن باید تلاش های بسیاری شود که والدین در بروز این ویژگی ها و طی کردن این مراحل نقش پر رنگی دارند.

امیدواریم این مقاله شما را در افزایش اعتماد به نفس کودکان راهنمایی کرده باشد و از این طریق به جامعه ای سرشار از موفقیت با جمعیتی از انسان هایی با ملاک های اخلاقی صحیح دست یابیم.

دغدغه باغ آینه به عنوان یک موسسه فرهنگی و هنری تنها پرورش انسان هایی با ملاک های انسانیت می باشد که جامعه ای صحیح تنها در گروی آن می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید