مقاله نشانه اختلال بیش فعالی در بزرگسالان در وبلاگ موسسه باغ آینه

نشانه اختلال بیش فعالی در بزرگسالان

بیش فعالی در بزرگسالان یکی از معضلاتی است که دامن گیر افراد بسیاری در سراسر دنیا می باشد. البته شاید با شنیدن اختلال بیش فعالی در بزرگسالی تعجب کنید، بیش فعالی اغلب در مورد کودکان صدق می کند و معمولا با نشانه های به خصوصی بروز می دهد اگر فرزند شما هم با تحرک و فعالیت بیش از اندازه خود باعث شده است تا نسبت به این اختلال مشکوک شوید پیشنهاد می دهیم برای آگاهی یافتن از این نشانه ها پیشنهاد می کنیم مدت زمانی را به مطالعه مقاله ” نشانه های بیش فعالی در کودکان ” اختصاص دهید.

بسیاری از مشکلات افراد در سنین بزرگسالی ریشه در کودکی دارد. اگر کودکان بیش فعال در دوران کودکی با تشخیص درست تحت آموزش هایی مناسب قرار می گرفتند در سنین بزرگسالی شاهد هیچ فرد بیش فعالی نبودیم.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که مشکوک به بیش فعالی می باشید پیشنهاد می کنیم به مططالعه این مقاله بپردازید تا در درجه اول به جزئیات این بیماری پی برده و در نهایت با علائم و نشانه های دقیق این اختلال آشنا شوید و به فکر چاره ای برای آن باشید.

شاید با شنیدن واژه بیش فعالی در بزرگسالان برایتان به عنوان یک مشکل ساده به نظر آید اما توجه داشته باشید بیش فعالی یکی از اختلال هایی است که سراسر زندگی فرد را تحت شعاع قرار می دهد و آنچنان تاثیرات عمیقی در شخصیت فرد ایجاد می کند که به مرور زمان زندگی با این روند برای شخص دشوار می شود.

بیش فعالی در بزرگسالی اگر به موقع درمان نشود منجر به ایجاد مشکلات کاری ، افت عملکرد تحصیلی ، تضعیف روابط صمیمی بین شخص و دوستان،خانواده و… می شود.

در مورد بیش فعالی پیشتر در مقاله های مختلف صحبت کردیم اما بار دیگر در مورد این اختلال اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

ADHD

اختلال بیش فعالی در بزرگسالان

به طور کلی بیش فعالی نوعی اختلال روانی است و اغلب در کودکان بروز پیدا می کند. بیش فعال در جوامع علمی و پزشکی با واژه های دیگری همچون اختلال ADHD واختلال کم توجهی نیز معرفی می شود.

همانطور که بیش از نیمی از مشکلات روان شناختی ما انسان ها به دوران کودکی باز می گردد اختلال بیش فعالی در بزرگسالان نیز اکثرا در افرادی بروز پیدا می کند که در دورن کودکی خود از اختلال بیش فعالی رنج برده و به آن بی توجهی کرده اند.

هر یک از این مشکلاتی که در دوران کودکی بروز پیدا می کند شاید با ساده ترین راهکارها قابل درمان باشد اما شاید اگر بی توجهی شود در آینده درمان آن به سختی انجام شود.

اختلال بیش فعالی نیز همانند هزاران مشکل و اختلال دیگر اگر در زمان مشخص شناسایی و درمان شود در زندگی آینده انسان ها در بزرگسالی وجود نخواهد داشت.

درواقع اختلال بیش فعالی در بزرگسالان به نوعی اختلال نورولوژیک می باشد که اغلب حدود ۳۰ درصد از افرادی که در دوران کودکی مبتلا به این اختلال بودند در بزرگسالی نیز از آن و علائم و عواقبش رنج می برند.

بیش فعالی در بزرگسالی به شیوه های مختلف بروز پیدا می کند بی دقتی های دائم، عدم تمرکز ذهنی، عدم توانایی کنترل زمانی، فعالیت های جسمانی غیر معمول و… از جمله نحوه بروز یافتن اختلال بیش فعالی در بزرگسالان است که در صورت مشاهده این موارد باید سریعا به فکر درمان و مقابله با آن بود. البته این موارد تنها بخشی از نحوه بروز یافتن اختلال بیش فعالی در بزرگسالی است مواردی مشاهده شده است که بسیار حاد تر بوده و در اثر عدم درمان به موقع منجر به افسردگی افراد می شود.

خب حالا که تا حدی با اختلال بیش فعالی در بزرگسالان آشنایی پیدا کردید بهتر است به سراغ ویژگی های افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی در بزرگسالی بپردازیم تا جوانب بیشتری از این اختلال روان شناختی برایتان آشکار گردد.

ویژگی های افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی در بزرگسالی چیست؟

خب قطعا اگر شما فردی باشید که از رفتارهای روزمره خود و تمامی بی قراری های روزانه به ستوه آمده اید و در جست و جوی مشکلات ریشه ای وجود و شخصیت خود می باشید به فکر اختلال بیش فعالی افتاده اید و هنوز از تمامی ویژگی های آن اطلاعات کافی ندارید، به دنبال اطلاعاتی دقیق در این زمینه می باشید تا بتوانید به راحتی بر این اختلال غلبه نمایید و به روال عادی زندگی خود بازگردید.

باغ آینه به عنوان برترین موسسه فرهنگی و هنری در کرج با استفاده از روانشناسانی خبره مقاله ای تهیه نموده است تا با ارائه اطلاعاتی دقیق و همه جانبه بیشترین کمک را به شناسایی مشکلات روانی داشته باشد.

اختلال بیش فعالی در بزرگسالان با ویژگی ها و علائمی بروز پیدا می کند که در این قسمت به آن اشاره می نماییم و در مورد هر یک به تفصیل توضیح می دهیم.

عدم تمرکز کافی

نداشتن تمرکز امری آشنا برای افراد بیش فعال است. افرادی که مبتلا به اختلال بیش فعالی در بزرگسالی هستند اغلب افرادی هستند که در لحظه قادر به تمرکز کافی نخواهند بود.

داشتن قدرت تمرکز یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که عدم وجود آن در فرد عواقبی جبران ناپذیر دارد، ذهن انسان برای هر کاری نیازمند تمرکز می باشد و اگر این قدرت تمرکز به هر دلیلی در وجود فرد از بین رود قطعا فعالیت های روزمره با نقص رو به رو خواهد شد.

البته عدم تمرکز در افراد دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که شاید سده ترین آنها تاثیرات فرد از اتفاقات روزمره زندگی باشد. اما یکی از شایع ترین نشانه های بروز اختلال بیش فعالی در بزرگسالان نیز عدم تمرکز می باشد.

خب شاید در این لحظه به این فکر کنید که چطور می توان فهمید دلیل عدم تمرکز ما چه چیزی است و جای نگرانی وجود دارد یا خیر. همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره کردیم بیش فعالی نوعی اختلال است که از دوران کودکی با انسان همراه است و یکی از مهم ترین و واضح ترین نشانه های آن عدم تمرکز است که در هر زمان دامن گیر شخص می شود، به این معنی که این نشانه عدم تمرکز در افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی در هر سنی بروز می دهد.

قطعا با این توضیح به این موضوع پی برده اید که عدم تمرکز ناشی از بیش فعالی مستمر و دائم است اما عدم تمرکز ناشی از اتفاقات روزمره و… امری گذا می باشد که بعد از مدت زمان کوتاهی از بین می رود.

معمولا اختلال بیش فعالی در بزرگسالی به جهت انجام فعالیت های ذهنی آزار دهنده تر خواهد بود. دانشجویی را در نظر بگیرید که مبتلا به اختلال بیش فعالی در بزرگسالی است، این فرد اصلا قدرت تمرکز کافی برای یادگیری مطالب و مفاهیم را ندارد و این موضوع در تمام کلاس های درس، در تمام ساعات مطالعه و… امری آزار دهنده خواهد بود. قطعا زمانی که فرد مبتلا به اختلال بیش فعالی در بزرگسالان دچار عدم تمرکز می شود با وجود صرف انرژی زیاد نتیجه ای عکس دریافت کند.

یا حتی در سطوح بالاتر کارمندی که روزانه موظف به انجام امور به خصوصی است و این عدم تمرکز در وجودش قطعا مانع انجام امور به بهترین شکل ممکن خواهد شد.

درواقع اگر بخواهیم دید عمیقی به موضوع داشته باشیم به این نتیجه می رسیم بیش فعالی در بزرگسالان که با نشانه عدم تمرکز در افراد ظاهر می شود تمام زندگی فرد را تحت شعاع قرار می دهد و منجر به افت کیفیت زندگی خواهد شد.

مشکل عدم تمرکز در افراد قابل درمان می باشد و اغلب با مراجعه به روانشناس این مشکل قابل برطرف کردن می باشد. البته انجام فعالیت هایی که تمرکز بالایی می طلبد نیز در این موارد کارساز خواهد بود. به عنوان مثال در مورد بیش فعالی در کودکان یکی از راهکارهایی که به والدین پیشنهاد دادیم کلاس یوگا کودک بود. یوگا یکی از ورزش هایی است که تمرکز بالایی میطلبد و ناخودآگاه قدرت تمرکز بالایی در فرد به وجود می آورد، در مورد عدم تمرکز ناشی از بیش فعالی در بزرگسالان نیز ورزش هایی تمرکزی از جمله یوگا را پیشنهاد می دهیم زیرا این ورزش به نوعی تمرین برای تمرکز در انجام امور می باشد.

انسان ها بنده عادات خود هستند شما به عنوان فردی که از عدم قدرت تمرکز خود رنج می برید باید با انجام تمرین هایی هدفمند این خصوصیت را در وجودتان نهادینه کنید. وقتی فعالیت هایی که تمرکز بالایی می طلبد همچون یوگا را در برنامه زندگی خود بگنجانید نه تنها از آن آسیبی نخواهید دید بلکه در اکثر موارد مشاهده شده است به مرور زمان فرد به قدرت تمرکز بالایی دست یافته است و به راحتی به ضعف های خود ناشی از اختلال بیش فعالی در بزرگسالی فائق آمده است.

بیش فعالی در بزرگسالان با فعالیت بدنی غیر معمول 

معمولا افرادی که مبتلا به بیش فعالی هستند از دوران کودکی فعالیت های جسمانی غیر معمول دارند و این مورد تا دوران بزرگسالی همراه آنها خواهد بود.

افرادی مبتلا به بیش فعالی در دوران کودکی جنب و جوش بسیار زیادی داشتند و در مقایسه با سایر هم سن و سالان خود فعالیت بدنی بیشتری داشتند، آنها همواره در حال دویدن بودند و گویی انرژی مضاعفی دارند. حال که این افراد به مرور زمان بزرگ تر می شوند و سنشان بیشتر می شود همین بی قراری ها به شکل دیگری بروز می کند.

دویدن های کودکانه که ناشی از انرژی مضاعف فرد بود جای خود را به حرکت های غیر معمول دست و پا می دهد. وقتی به افرادی که دچار اختلال بیش فعالی در بزرگسالی هستند بنگرید دقیقا متوجه بی قراری های آنها خواهید شد.

برای این مورد نیز اغلب روان پزشکان داروهای به خصوصی تجویز می کنند که عواقبی نیز دارد. بهترین راه مقابله با این رفتار غیر معمول انجام ورزش ها یا تمرین هایی است که فرد را به آرامش دعوت می کند.

به این معنی که اگر این افراد مدت زمانی را در روز صرف انجام ورزش هایی کنند که منجر به افزایش آرامش آنها می شود میتوانند به راحتی با این نشانه از اختلال خود مقابله نمایند.

این بی قراری ها و حرکات غیر معمول انرژی بسیار زیادی از فرد می گید به نحوی که شاید برای انجام فعالیت های روزمره خود انرژی نداشته باشد.

رفتارهای تکانشی نسنجیده

افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی بزرگسالان اغلب رفتارهایی تکانشی دارند که معمولا سرانجام خوشی ندارد. آنها در لحظه و بدون فکر اقدام به انجام فعالیت هایی می کنند که عواقب جبران ناپذیری را برایشان به وجود می آورد.

به عنوان مثال این افراد یکباره حرف هایی را به زبان می آورند که منجر به رنجش اطرافیانش می شود و پس از این که به حرف خود فکر می کنند متوجه اشتباهشان می شوند البته این مورد شاید ساده ترین موردی باشد که در زندگی آنها می توان مشاهده کرد.

اغلب این افراد اگر به موقع درمان نشوند تمام زندگی خود و خانواده را درگیر تصمیم های نادرستشان می کنند. آنها به یکباره تصمیم به ازدواج با شخصی را می گیرند و به یکباره بدون هیچ فکر قبلی تصمیم به طلاق می گیرند.

و در سنین حساس منجر به بروز رفتارهایی پر خطر از جمله استعمال دخانیات می شود که در نهایت منجر به زندگی سرشار از پشیمانی خواهد شد.

شاید بتوان گفت افرادی که مبتلا به اختلال بیش فعالی در بزرگسالان هستند نه تنها به خود و زندگی شخصی خود آسیب می زنند بلکه آرامش زندگی اطرافیان و خانواده خود را سلب می کنند.

البته جای هیچ نگرانی وجود ندارد اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که مبتلا به رفتارهایی تکانشی ناشی از اختلال بیش فعالی در بزرگسالان هستید پیشنهاد می کنیم تحت درمان قرار گیرید و به یک مشاور خبره مراجعه نمایید.

بی نظمی افرادی که مبتلا به اختلال بیش فعالی بزرگسالان می باشند

معمولا افرادی که مبتلا به این اختلال هستند محیط اطراف از جمله اتاق خواب، خانه، میز شخصی  و… این افراد تا حدی به هم ریخته است که هیچ چیزی در سر جایش قرار ندارد.

این مورد دقیقا به آشفتگی ذهنی فرد باز می گردد. شخصی که از لحاظ ذهنی آشفته باشد قطعا نمی تواند محیطی آرام داشته باشد و این آشفتگی نا خودآگاه به محیط اطراف منتقل می شود و محیطی آشفته برای فرد به وجود می آورد.

برای درمان این مورد نیز پیشنهاد می شود به روان شناس مراجعه کرده و از تکنیک هایی که منجر به تقویت آرامش درونی فرد می شود استفاده نمایید.

مشکلات اجتماعی

اغلب افرادی ک مبتلا به اختلال بیش فعالی در بزرگسالی هستند به سبب رفتارهای تکانشی که دارند علاوه بر این که به خود آسیب می رسانند بلکه به اطرافیان و ارتباطات خود آسیب می رسانند.

همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره شد افرادی که مبتلا به بیش فعالی در بزرگسالی هستند اغلب در لحظه رفتارهایی نسنجیده دارند که باعث ناراحتی اطرافیانشان می شود.

این افراد اغلب با تند خویی ، بد قولی، شوخی های بی مورد و نسنجیده در بین اطرافیان شناخته می شوند و به مرور زمان به سبب همین مورد طرد می شوند.

اغلب به این افراد توصیه می شود که قبل از سخن گفتن اندکی فکر کنند اما این نشانه ناشی از عواقب دیگر اختلال بیش فعالی می باشد، فردی که قدرت تمرکز نداشته باشد، فردی که رفتارهای تکانشی دارد چطور می تواند در لحظه به آنچه که به زبان می آورد میتواند تسلط کامل داشته باشد؟

قطعا تا زمانی که مشکلات دیگر این افراد برطرف نشود نمیتواند بر این مورد تسلط یابد و برای برطرف کردن آن تلاش کند.

ضعف های تحصیلی از شایع ترین نتایج بیش فعالی در بزرگسالان

ضعف تحصیلی علاوه بر این که در مورد اختلال بیش فعالی در کودکان به آن اشاره شد در بیش فعالی در بزرگسالان نیز امری شایع و بسیار آزار دهنده است.

این افراد به جهت عدم کنترلی که بر ذهن خود دارند نمیتوانند همانند سایر افراد به صورت سازمان یافته ای به تحصیل بپردازند. عموما افرادی که مبتلا به بیش فعالی در بزرگسالی هستند نمی توانند در تحصیل خود به نتیجه درستی برسند یا اگر به انتهای مسیر هم برسند راهی طولانی تر از سایر افراد طی می کنند.

برای پیشرفت تحصیلی افراد مبتلا به بیش فعالی در بزرگسالان پیشنهاد می کنیم با استفاده از روش هایی که منجر به افزایش تمرکز می شود قابلیت های مغز خود را ارتقاء دهند.

ضعف های شغلی افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی در بزرگسالان

همانند ضعف تحصیلی ضعف شغلی یکی از شایع ترین مواردی است که در افراد بیش فعال مشاهده می شود. این افراد زودتر از هم سن و سالان خود وارد عرصه کار می شوند و اغلب به جهت حس بیقراری که دائما با آن مواجه هستند نمیتوانند در یک شغل ثابت قدم باشند و ادامه دهند. طبق تجربه می توان گفت افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی اغلب چند شغله هستند و نکته جالب این است که در هیچ یک از این مشاغل موفق نیستند.

احتمال ترک شغل یا حتی اخراج شدن در این افراد بسیار بیشتر از سایرین می باشد. وضعیت شغلی این افراد کاملا مشابه وضعیت تحصیلی آنها می باشد و بی سرانجام خواهد بود.

تنها راهکار موفقیت شغلی افراد مبتلا به بیش فعالی در بزرگسالی نیز همچون مورد قبل ارتقاء سطح تمرکز و آرامش درونی می باشد.

والدین مبتلا به بیش فعالی در بزرگسالان

والدینی که مبتلا به اختلال بیش فعالی در بزرگسالی هستند اغلب والدینی قاطع، صبور و بی ثبات از لحاظ روش های تربیتی می باشند.

رفتارهای تکانشی این افراد در ارتباط با فرزندانشان نیز به وضوح مشاهده می شود. این والدین نمیتوانند راهکارهای تربیتی درستی برای پرورش فرزندانشان اتخاذ نمایند و آن را اجرا کنند.

افرادی که مبتلا به اختلال بیش فعالی در بزرگسالی می باشند اغلب به یکباره تصمیم هایی نادرست می گیرند که با گذشت زمان از این تصمیم ها اظهار پشیمانی می کنند.

در مورد تربیت فرزندانشان به یکباره رفتاری نادرست، یا شاید بهتر باشد بگوییم تنبیهی نادرست برای مقابله با رفتارهای نادرست فرزندانشان اتخاذ می کنند که نه تنها تاثیر مثبتی در بهتر شدن اوضاع ندارد بلکه منجر به خراب شدن اوضاع می شود.

از آنجا که این تنبیه ها اغلب نادرست هستند و ناشی از تصمیم هایی بدون فکر می باشند در اغلب موارد والدین را دچار پشیمانی می شوند و از رفتار نادرست خود اظهار ناراحتی می کنند.

این پشیمانی و ناراحتی منجر به اتخاذ رفتاری به جهت جبران تنبیه می شود و به جای بهتر شدن اوضاع این بار همه چیز بدتر خواهد شد.

فراموش نکنید کودک به تازگی در این دنیا پا گذاشته است و هنوز فرق رفتار درست و نادرست را نمیداند و در محیط اطراف خود دائما در حال جست و جو است تا از رفتار اطرافیان خود الهام گیرد و مهم ترین تاثیری در شکل گیری شخصیت کودک را والدین دارند. اغلب کودکان تمامی خوب و بدهای رفتاری و تمامی الگوهای رفتاری را از والدین خود می آموزند.

اگر والدین در تنبیه تعادل نداشته باشند و نتوانند تنبیهات مناسب با سن کودک و مناسب با رفتار او در نظر بگیرند و مهم تر از این موارد نتوانند در تنبیه ها ثبات داشته باشند باعث ایجاد حس سر در گمی در کودک می شوند.

در این لحظه است که کودکان متوجه رفتار نادرست خود نمیشوند و اصلا قادر به تشخیص درست و غلط نخواهند بود. اما این تمام مشکلات نیست، مورد دیگری که وجود دارد الهام گرفتن کودک از والدین است.

ذهن کودک همچون ضبط صوت یا دوربین عمل می کند و تمام وقایع را ثبت می کند. کودک از تک تک حرف ها و رفتار های والدین در مواقع مختلف الگو برداری می کند، با مشاهده این رفتار در والدینی که مبتلا به اختلال بیش فعالی در بزرگسالی هستند کودکان نیز به نوعی رفتاری بی ثبات خواهند داشت.

عصبانیت های بی مورد و پس از آن مهربانی غیر معمول که به نوعی بی تعادلی رفتاری است در وجود کودکان جوانه می زند.

پیشنهاد می کنیم اگر شما مسئولیت پرورش فرزندانی را به عهده دارید و از اختلال بیش فعالی در بزرگسالی رنج می برید هرچه سریع تر قبل از تاثیر گذاشتن بر فرزندانتان به روانشناس مراجعه کرده و با اتخاذ راهکارهایی موثر به بیماری خود سامان بخشید تا بتوانید فرزندانی سالم تحویل جامعه دهید که آرامش روانی و تعادل رفتاری دارند و از آسیب های مذکور به فرزندانتان جلوگیری به عمل آورید.

2 دیدگاه دربارهٔ «نشانه اختلال بیش فعالی در بزرگسالان»

 1. سلام، برادر من پیش فعال هست و تا الآن که بیست و پنج سالش شده تمام خانواده را پیر کرده، و تمام موارد گفته شده را دارد، در کودکی که انرژی نامحدود داشت و به اصطلاح از در و دیوار بالا میرفت و الآن هم با رفتار های نسنجیده و بی فکری، خدا به همه افرادی که فرزند یا اعضای خانواده پیش فعال دارند صبر بدهد، واقعا بد دردی هست البته نه برای خود فرد پیش فعال بلکه برای افرادی که با آنها در ارتباط هستند و امکان جدایی ندارند

  1. تیم تولید محتوای باغ آینه

   با سلام و حرمت فراوان
   دوست عزیز؛
   متاسفانه میزان آگاهی درباره اختلال بیش‌فعالی بسیار پایین‌تر از میزان ایده‌آل است.
   عموم مردم گمان می‌کنند این مساله پیش فعالی نام دارد در حالیکه نام درست آن بیش‌فعالی است به معنای فعالیت بیش از حد معمول.
   و درباره مسالی که فرمودید راهکارهایی وجود دارد. این افراد در صورتیکه در شغل درست و موقعیت مناسب قرار بگیرند، افرادی بسیار موفق و مستقل خواهند بود.
   به طور مثال این افراد در مشاغلی که انرژی بسیار زیادی نیاز دارند، بسیار سریع و بسیار آسان‌تر از دیگر افراد رشد می‌کنند.
   برای انجام این راهکارها که منجر به امید و آرامش در فرد و در خانواده و اطرافیانش می‌شود، شما می‌توانید از یک روان‌شناس متخصص کمک بگیرید.
   بخش مشاوره موسسه باغ‌آینه نیز پس از ایمنی جامعه در مقابل ویروس کرونا، آغاز به کار خواهد کرد که شما می‌توانید از هر جای جهان به صورت آنلاین و در صورت دلخواه به صورت حضوری از مشاوران روانشناختی موسسه راهنمایی دریافت کنید.
   همچنین مراکز روانشناختی مختلفی در شهرهای مختلف وجود دارد که آماده کمک و انجام راهنمایی به شما دوست عزیز هستند.

   آگاهی، بسیار نجات‌بخش خواهد بود.
   باغ‌های زندگیتان همیشه سرسبز…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید