مقاله نوردهی در عکاسی چیست؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

نوردهی در عکاسی چیست ؟

نوردهی در عکاسی یکی از قوانین مهمی است که در کیفیت یک عکس بسیار تاثیر گذار می باشد. اغلب افراد در کلاس های آموزش عکاسی در مورد نوردهی در عکاسی ابهاماتی دارند.

این مقاله را به رفع ابهامات پیرامون نوردهی در عکاسی اختصاص می دهیم تا تمام جوانب آن برای شما عزیزانی که به تازگی وارد حرفه عکاسی شده اید شفاف سازیم.

هر فردی که از نظر شما یک عکاس حرفه ای است قطعا با رعایت اصول نوردهی در عکاسی توانسته است عکس هایی حرفه ای بگیرد و از دیدگاه شما به یک عکاس حرفه ای تبدیل گردد.

در حالت کلی نور تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت یک عکس دارد، اگر نوردهی در عکاسی رعایت نشود هیچ گاه عکس هایی که می گیرید زیبا نخواهد شد.

نوردهی در عکاسی تا حدی تاثیر گذار است که نه تنها در عکس های پرتره بلکه در عکس های صنعتی، طبیعت و… نیز باعث ایجاد برتری عکس ها از یکدیگر خواهد شد.

پیشرفت تکنولوژی بر هنر عکاسی نیز بی تاثیر نبوده است همانطور که امروزه شاهد آن هستیم همه روزه دوربین هایی با امکانات ویژه روی کار می آید که عکاسان را به سمت گرفتن عکس هایی زیباتر سوق می دهد. اما این دوربین ها شاید در ظاهر بسیار کارآمد باشد اما یک فرد مبتدی که به تازگی وارد حرفه عکاسی شده است با دیدن دوربین های پیشرفته با تمام تجهیزات و امکانات ویژه ای که دارد دچار سردرگمی شود و حتی نداند هر یک از دکمه های موجود روی دوربین چه کاربردی دارد در چه مواقعی میتوان از آن استفاده کرد.

اما با آشنایی با هر یک از این ویژگی ها و استفاده صحیح از هر یک از آنها میتواند شما را به سمت استفاده صحیح از دوربین عکاسی و گرفتن عکس هایی هنری و در نتیجه تبدیل ساختن به یک عکاس حرفه ای سوق دهد.

باغ آینه به عنوان برترین موسسه فرهنگی و هنری که با استفاده از برترین اساتید هنر عکاسی اقدام به تشکیل کلاس های عکاسی نموده است برای ارتقاء سطح دانش هنرجویان تصمیم به ارائه مقالاتی در زمینه هنر عکاسی ارائه دهد تا هنرجویان در فضایی خارج از کلاس های آموزشی بتوانند به رفع مشکلات خود بپردازند و اطلاعات لازم در زمینه هنر عکاسی و بهبود عکس های خود دریافت نمایند.

در این مقاله قصد داریم مبحث نوردهی در عکاسی را شفاف سازی نماییم که نوردهی به المان های مختلفی در دوربین بستگی دارد اما در این مقاله به اصلی ترین قسمت های یک دوربین که در نوردهی در عکاسی تاثیرات بسیاری دارد اشاره نماییم.

شاید بیش از نیمی از نوردهی تصاویر و عکس هایی که از طریق دوربین گرفته می شود به سه قسمت از دوربین بستگی داشته باشد. از نظر عکاسان حرفه ای نوردهی در عکاسی به سه قسمت شاتر، دیافراگم و ISO بستگی شدیدی دارد.

یک عکاس حرفه ای باید از تمامی تنظیمات مربوط به نوردهی اطلاعات کافی داشته باشد تا نتیجه عکاسی عکس هایی با بهترین کیفیت و وضوح باشد.

نوردهی در عکاسی چیست؟ چرا نوردهی در دوربین تا این حد در برتری کیفیت عکس تاثیر گذار است؟ در این قسمت قصد داریم به معنا و مفهوم نوردهی بپردازیم.

در حالت کلی نوردهی در عکاسی به معنای میزان نوری است که به سنسورها یا فیلم های دوربین برخورد می کند. قطعا شما هم با مشاهده عکس های مختلف در زوایا و انواع مختلف به این موضوع فکر می کنید که چه می شود برخی از عکس ها تا این حد زیبا و واقعی هستند و در مقابل برخی دیگر بسیار تاریک و غیر واضح هستند.

تمام این موارد که منجر به تاریکی و روشنی عکس به خصوصی می شود به میزان نوردهی در عکاسی بستگی شدیدی دارد. در حالت کلی اساس تمامی عکس ها و  فیلم هایی که در طول روز بارها و بارها با آن مواجه می شوید نتیجه تابش نور بر فیلم در دوربین های آنالوگ و تابش نور بر سنسور مربوطه در دوربین های دیجیتال می باشد.

در واقع شاید بتوان اینطور گفت که نور مهم ترین رکن یک عکاسی حرفه ای می باشد و تنظیم آن به وسله ابزارهای بخصوصی امکان پذیر می باشد.

فرآیند ثبت یک فیلم یا عکس با عبور نور از لنزهای دوربین آغاز می شود، درواقع نور از طریق لنز عبور می کند و وارد سنسور در دوربین های دیجیتال و فیلم در دوربین های آنالوگ می شود و در نهایت از این طریق تصاویر مربوطه ثبت می شود.

نوردهی در عکاسی

پارامترهای موثر در نوردهی در عکاسی

همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره شد نوردهی در عکاسی در گروی سه فاکتور است که در ققسمت زیر به آن اشاره خواهد شد.

  • دیافراگم
  • سرعت شاتر
  • ایزو

این موارد فوق الذکر تا حدی بر نوردهی در عکاسی تاثیر گذار می باشد که در مقالات مختلف مربوط به عکاسی از آن به عنوان مثلث نوردهی در عکاسی یاد شده است.

مجموع نوردهی یک تصویر به این مثلث نوردهی بستگی دارد و افرادی که قصد دارند تبدیل به عکاسی حرفه ای شوند باید نحوه تنظیم این سه شاخص را به درستی بدانند و نسبت به هر یک اطلاعاتی کافی داشته باشند.

در قسمت های بعد به توضیح هر یک از موارد فوق می پردازیم تا تنظیم و استفاده از هر یک از این موارد برای شما عزیزان به وضوح مشخص گردد.

افرادی که قصد دارند با استفاده از تنظیم نوردهی تحول عظیمی در مجموعه عکس ها و فیلم های خود ایجاد کنند باید مهارت تنظیم هر یک از این المان ها را به درستی بیاموزند و با مهارت خود هر یک از این پارامترها را کنترل کنند تا میزان نوردهی تصویر به بهترین شکل ممکن تغییر یابد.

دیافراگم در دوربین عکاسی

نوردهی در عکاسی با تنظیم دیافراگم

اولین و مهم ترین عامل تاثیر گذار در نوردهی در عکاسی دیافراگم می باشد. دیافراگم در دوربین دریچه ای کوچک است که در داخال لنز قرار دارد و دقیقا از طریق همین درچه کوچک است که نور به داخل دوربین هدایت می شود.

اگر بخواهیم دوربین عکاسی را به چیزی تشبیه کنیم بهترین گزینه چشم انسان است. تا به حال به عملکرد چشم خود توجه کرده اید؟

عملکرد چشم انسان در هنگام قرار گیری در محیط های تاریک و روشن را در نظر بگیرید. سایز مردمک چشم انسان در هنگام قرار گیری در محیط های تاریک و پر نور به وضوح تغییر پیدا می کند.

وقتی مردمک تحت شرایط محیطی مختلف کوچک و بزرگ می شود درواقع میزان نوردهی به چشم را تنظیم می کند. دقیقا مردمک دوربین شما نیز دیافراگم می باشد.

دیافراگم تنظیم کننده میزان نوری است که به لنز دوربین اثابت می کند. شما به عنوان یک عکاس حرفه ای باید بتوانید میزان نوردهی در عکاسی را از طریق دیافراگم تنظیم کنید.

با تنظیم اندازه دیافراگم میزان نور ورودی قابل کنترل است اگر دیافراگم را به واسطه دریچه های موجود کوچک کنید میزان نور کمتری به بدنه دوربین و لنزها وارد می شود و بالطبع اگر با استفاده از درچه های موجود میزان اندازه دیافراگم را افزایش دهید میزان نور ورودی به بدنه دوربین و لنز دوربین افزایش میابد.

توضیحی علمی از دیافراگم در مقالات و کتب هنری مختلف مربوط به هنر عکاسی وجود دارد، دیافراگم به تیغه های متحد المرکزی گفته می شود که در لنز دوربین قرار دارد و وظیفه تنظیم شدت نور وردی را به عهده دارد.

به عبارت ساده تر دیافراگم نوعی دریچه است که درون لنز دوربین قرار دارد و نور محیط از طریق همین دریچه وارد دوربین می شود.

در حالت کلی دیافراگم یکی از اجزای اصلی دوربین است که وظایف بسیاری را در بهبود کیفیت عکس شما به عهده دارد و شاید مهم ترین وظایف دیافراگم تاثیر آن در نوردهی در عکاسی می باشد.

با تنظیم دیافراگم دوربین از طریق کوچک و بزرگ کردن دریچه های تعبیه شده بر روی آن می توان میزان اندازه آن و بالطبع میزان نور ورودی به لنز را تغییر داد. با این کار میزان روشنایی تصاویر نیز به راحتی تغییر پیدا می کند.

یک دیافراگمی که تمام دریچه های آن باز است تصویری روشن را به عنوان عکس و فیلم میسازد و در مقابل دیافراگمی که کوچک باشد میزان نور ورودی به لنز را کاهش می دهد و از این طریق تصاویری تیره تر تحویل می دهد.

معمولا به عکاسان مبتدی که هنوز به مهارت های کافی دست نیافته اند پیشنهاد می کنیم برای عکاسی یا فیلم برداری در یک محیط تاریک همچون فضای داخلی خانه ای تاریک حالت دیافراگم را روی حالت کاملا باز قرار دهید تا میزان شفافیت و نوردهی در عکاسی از این طریق مهیا شود.

حال که تا این حد از اهمیت تنظم دیافراگم در میزان نوردهی در عکاسی صحبت کردیم شاید برای بسیاری از هنرجویان این سوال مطرح شود که چطور میتوان تشخیص داد میزان اندازه دیافراگم چقدر است؟

دقیقا افراد مبتدی در هنر عکاسی با این مشکل مواجه هستند، چطور می توان به اندازه دیافراگم پی برد؟

معمولا اندازه دیافراگم با حرف “ f “ یا عبارت “ f-stop “ باتوجه به برندهای مختلف دوربین مشخص می شود. قطعا بارها و بارها با این حروف در دوربین مواجه شده اید که شاید از ماهیت آن اطلاعاتی نداشته اید.

معمولا اعداد مربوط به اندازه دیافراگم بر روی دوربین های مختلف در قسمت های مختلف نمایان می شود اما اغلب این اعداد در قسمت هایی همچون صفحه نمایش ( LCD ) دوربین یا صفحه منظره یاب نمایان می شود.

قطعا با نمادهایی همچون f/8 , f3.5 , f/2 و… در حین کار با دوربین بسیار مواجه شده اید، این عبارات دقیقا همان اندازه دیافراگم را مشخص می کند.

البته این نمایش استاندارد به خصوصی ندارد که در تمامی دوربین ها یکسان باشد بلکه هر برند باتوجه به استانداردهایی که دارد نمایش میزان بزرگی و کوچکی دیافراگم را با نمادهای به خصوصی مشخص میسازد.

الان با دیدن این نماد ها به این فکر می کنید که قطعا اعداد بزرگ تر نشان دهنده دیافراگم بازتر است و اعداد کوچک تر نشان دهنده دیافراگم بسته تر می باشد.

اما جالب است بدانید این دقیقا تصوری نادرست است زیرا هر چه عدد مربوط به دیافراگم بزرگ تر باشد به این معنی است که دریچه های لنز کوچک تر خواهد بود و برای عکاسی به میزان نور کمتری احتیاج است.

اگر شما قصد دارید از محیطی با میزان روشنایی بالا عکاسی کنید پیشنهاد می کنیم میزان عدد مربوط به دیافراگم را افزایش دهید تا با تنظیم دریچه های مربوطه میزان نور کمتری به محیط وارد شود.

و برعکس اگر در محیطی تاریک در حال عکاسی می باشید پیشنهاد می کنیم میزان عدد دیافراگم را کاهش دهید تا از طریق افزایش دیافراگم دریچه های ورودی بازتر شده و میزان نور بیشتری از محیط به لنز برخورد کند.

دیافراگم و عمق میدان

همانطور که تا کنون به این موضوع پی بردید که نوردهی در عکاسی به شدت وابسته با دیافراگم و تنظیمات آن می باشد، اما دیافراگم به تنهایی خود وابسته چه المان هایی می باشد؟

عمق میدان یکی از پارامترهایی است که دیافراگم وابستگی شدیدی به آن دارد. شاید برایتان سوال برانگیز باشد که اصلا عمق میدان چیست که تا این حد در دیافراگم تاثیر گذار است.

در حالت کلی عمق میدان به قسمتی از عکس در قسمت ابتدایی و انتهایی نقطه زوم در نقطه فوکوس گفته می شود. هنرجویان عکاسی به خوبی می دانند با باز و بسته نمودن دیافراگم از طریق تغییر عدد مربوط به آن می توانند منطقه فوکوس عکس را تغییر دهند.

در مورد ارتباط بین دیافراگم و عمق میدان می توان اینطور بیان کرد هرچقدر دیافراگم بازتر باشد عمق میدان کمتر خواهد بود. به عنوان مثال دیافراگمی را در نظر بگیرید که با نماد f/1.8 مشخص شده است. در این مورد دیافراگم خیلی باز است و در مقابل عمق میدان کم است.

یکی از تکنیک های نوردهی در عکاسی استفاده مناسب از دیافراگم می باشد. شما به عنوان یک عکاس قطعا زمانی احتیاج پیدا می کنید تا از یک سوژه در حالت فوکوس عکاسی کنید.

در این مواقع قاعدتا باید از دیافراگم بازتر استفاده شود. تنها در این صورت است که سوژه مورد نظر به صورت فوکوس و پس زمینه محو می شود. در حالتی که قصد داشته باشید ناحیه بیشتری در فوکوس قرار گیرد طبیعی است که باید دیافراگم را بسته تر کنید.

این مقاله تنها به بررسی عوامل نوردهی در عکاسی می پردازد جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نکات مربوط به عکاسی می توانید سایر مقالات را مورد بررسی قرار دهید.

سرعت شاتر

خب شاید برای افراد مبتدی که به تازگی وارد حرفه عکاسی شده اند سرعت شاتر موضوعی غیر قابل درک باشد. باتوجه به تاثیراتی که سرعت شاتر در نوردهی در عکاسی دارد لازم می دانیم اندکی در مورد آن توضیح دهیم تا تمام جوانب آن برای شما عزیزان روشن گردد.

شاتر در تمام دوربین ها به پرده ای گفته می شود که در جلوی حسگرهای دوربین قرار دارد، این پرده تا زمان شروع عکاسی بسته است و دقیقا زمانی که فرآیند عکاسی آغاز شود شاتر نیز باز خواهد شد و از این طریق است که نور از لنز دوربین عبور میکند و به لنز میرسد. حال با برخورد نور به سنسورهای مربوطه شاتر بلافاصله بسته خواهد شد و در این لحظه برخورد نور با سنسورهای دوربین متوقف می شود.

حال به وضوح مشخص است که معنای سرعت شاتر چیست. سرعت شاتر به مدت زمانی که شاتر دوربین باز می ماند گفته می شود درواقع به نوعی شاتر با این مدت زمان نوردهی در عکاسی را کنترل می کند.

خب قطعا این سرعت در دوربین های مختلف مدت زمان متفاوتی خواهد داشت. اگر دوربینی که با استفاده از آن عکاسی را انجام می دهید دارای شاترهایی با سرعت پایین باشند در این حالت است که سنسورهای مربوط به دریافت نور در دوربین مدت زمان بیشتری در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرد. این مدت زمان زیاد تبعاتی دارد و شاید اولین و مهم ترین تاثیری که سرعت پایین شاتر بر روی عکس ها دارد تاری تصاویر است. قطعا تاری تصاویر اصلا اتفاق خوشایندی نیست و یکی از دلایل آن می تواند سرعت پایین شاتر باشد.

اما این بدان معنا نیست که دوربین های دارای سرعت پایین شاتر کارآیی ندارد بلکه تمامی تصاویر و عکس های تبلیغاتی مربوط به اتوموبیل و موتورسیکلت به وسیله دوربین هایی با شاتر های سرعت پایین گرفته می شود.

با استقاده از دوربین هایی با شاترهای سرعت پایین به راحتی می توان با مات کردن چرخ های وسیله نقلیه حس سرعت را به بینندگان منتقل کرد.

در حالت کلی دوربین هایی با شاتر سرعت پایین کاربردهای بسیاری در عرصه عکاسی دارد و همه روزه عکس های بسیاری به وسیله این دوربین ها گرفته می شود.

اگر بخواهیم به چند مورد از آنها اشاره نماییم می توان به عکاسی های کهکشان راه شیری، تمامی عکاسی هایی که در تاریکی شب انجام می شود، در حالت کلی تمامی عکس هایی که در محیط های تاریک و کم نور انجام می شود به وسیله دوربین هایی با شاتر سرعت پایین گرفته می شود.

خب قطعا دوربین هایی با شاترهای سرعت بالا نیز کاربردهای به خصوصی دارند که در عکاسی های مختلف از آن استفاده می شود. معمولا از دوربین های شاترهای سرعت بالا در ثابت نشان دادن حرکات مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این دوربین ها می توانید به راحتی حرکت اجسام متحرک را تار نشان دهید.

معمولا از این دوربین ها برای عکاسی از پرندگان در حال پرواز، اتوموبیل های در حال حرکت و… استفاده می شود. قطعا تا کنون عکس هایی از رودخانه هایی را مشاهده کردید که حتی قطرات کوچک آب نیز نمایان است. این عکس ها توسط دوربین هایی با شاتر سرعت بالا گرفته می شود. این قطرات معلق آب شاید به راحتی با چشم انسان نمایان نشود اما این دوربین ها به راحتی این قطرات را نشان می دهند.

در حالت کلی هر یک از دوربین هایی با سرعت شاتر زیاد و سرعت شاتر کم کاربردی می باشد و هر یک به نحوی برای نشان دادن خصوصیات ویژه مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته جالبی است که عکاسی جسم های متحرک با دوربین های شاتر سرعت بالا و پایین انجام می شود اما دوربین های سرعت شاتر بالا حرکات متحرک را به نوعی فیکس می کنند و بالعکس دوربین هایی با شاتر سرعت پایین به نوعی حس حرکت را به بینندگان القاء می کنند.

دومین المان تاثیرگذار در نوردهی در عکاسی سرعت شاتر می باشد که باید به عنوان یک عکاس حرفه ای به آن توجه نمایید تا عکس هایی زیبا دست یابید.

عدد ایزو در دوربین های عکاسی

ایزو سومین المان موثر در تنظیم نوردهی در عکاسی

ایزو یا به عبارت صحیح تر ISO به حساسیت دوربین های دیجیتال به نور گفته می شود. اگر بخواهیم واژه ایزو را ریشه یابی کنیم به دوره ای می رسیم که دوربین های آنالوگ روی کار آمده بودند.

در دوربین های آنالوگ از فیلم استفاده می شد و هر یک از این فیلم ها حساسیت های به خصوصی به نور داشتند و این حساسیت با عدد بر روی فیلم حک شده بود.

بر روی فیلم های دوربین عدد های مشخصی حک شده است 100،200،300 و… این اعداد هرچقدر بیشتر باشد حساسیت فیلم به نور نیز بیشتر خواهد بود به این معنا که نور تاثیر بیشتری بر روی فیلم می گذارد.

البته اصطلاح ایزو تنها متعلق به دوره ای بود که عکاسان از دوربین های آنالوگ استفاده می کردند اما به مرور زمان با روی کار آمدن دوربین های دیجیتال این اصطلاح جای خود را به حساسیت سنسور تغییر یافت. زیرا در دوربین های دیجیتال به جای فیلم های قدیمی دوربین های آنالوگ سنسور مشخصی بر روی دوربین تعبیه شده بود.

در زمانی که دوربین های آنالوگ روی کار بود افزایش ایزو مشکلاتی را برای عکاسان به وجود می آورد، هرچقدر میزان ایزو افزایش میافت نقاطی روی عکس نمایان می شد که در اصطلاح به آن نویز گفته می شود.

اما در دوربین های دیجیتال این مشکل برطرف شده است امروزه حتی در ایزوهای 1600 و 3200 نویزهای اندکی مشاهده می شود.

اگر شما به عنوان یک عکاس قصد کنترل نوردهی در عکاسی از طریق ایزو را داشته باشید باید از تاثیرات آن آگاهی داشته باشید. اگر قصد افزایش ایزو را داشته باشید درواقع میزان حساسیت سنسور به نور را افزایش دادید به این معنی که سنسورها نور بیشتری را در این صورت ثبت می کنند و نتیجه عکسی پر نور خواهد بود. پس قاعدتا تصاویری که در محیط کم نور تهیه می شود قاعدتا روشن تر خواهند شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید