مقاله آموزش نقاشی کودکان به راحتی کشیدن چند خط ؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه (1)

آموزش نقاشی کودکان به راحتی کشیدن چند خط ؟!

آموزش نقاشی کودکان به راحتی کشیدن چند خط ؟!

آموزش نقاشی کودکان آنقدرها هم سخت نیست ، تنها کافی است چند خط معجزه آسا را کنار هم ترسیم کنید تا معجزه را ببنید. در دوره نقاشی کودک این تکنیک های آموزش نقاشی به صورت کاملا جزئی بررسی می شود و به کودک آموزش داده می شود .

 

باغ آینه به عنوان یکی از برترین موسسه های فرهنگی و هنری در کرج برای آنکه امکان آموزش نقاشی برای کودکان از طریق والدین فراهم شود این مقاله آموزشی را منتشر نمود.

از طریق این آموزش ها می توانید به راحتی آموزش نقاشی به کودکان را آغاز نموده و از این طریق پیکاسو کوچولوهای خود را پرورش دهید.

از زمان های قدیم نقاشی به عنوان یکی از تفریحات سرگرم کننده برای کودکان به شمار می رفت البته در نقاشی عشقی نهفته است که نه تنها کودکان برای پر کردن اوقات فراغت خود از آن استفاده می کنند بلکه افراد بزرگسال نیز به سمت نقاشی روی می آورند.

اما نقاشی نیز همانند سایر موارد مستلزم آموزش های به خصوصی می باشد که امروزه با وجود کلاس ها و دوره های آموزشی مختلف نظیر دوره نقاشی کودک و نقاشی بزرگسال این امر برای اکثر افراد مهیا شده است.

قطعا شما والدین گرامی نیز بارها و بارها با این جمله از سمت کودکان مواجه شده اید “ مامان/بابا برام یه موش بکش “ ما به شما کمک می کنیم در اینطور مواقع بهترین و زیبا ترین نقاشی را برای فرزندان خود ترسیم نمایید.

کودکان هر لظه در حال یادگیری هستند حتی همین نقاشی و تکنیک های آموزش نقاشی کودکان شاید در نظر شما بسیار ساده باشد اما کودکان به عنوان مسئله آموزشی پیچیده به آن نگاه می کنند.

ما در این مقاله آموزش نقاشی کودکان را به صورت کاملا ساده و گام به گام ارائه می دهیم، تنها کافی است تمام مراحل را مطابق آنچه آموزش داده شده است طی کنید و آن را با زبان کودکانه به فرزند خود انتقال دهید.

تاثیرات نقاشی بر کودکان

تاثیرات آموزش نقاشی کودکان

معمولا والدین از تاثیرات نقاشی بر رشد کودکان بی خبر هستند و عموما آن را نوعی سرگرمی می دانند اما این موضوع را نادیده نگیرید که کودکان اطلاعات زیادی از همین سرگرمی روزانه می آموزند.

پایه بسیاری از علومی همچون ریاضی بر اساس نقاشی و آموزش نقاشی کودکان می باشد. تمامی اشکالی که کودک در آینده با آن مواجه می شود در هنر نقاشی کارآمد است و می توان از طریق این سرگرمی شیرین آن را به کودکان آموزش داد.

درواقع نقاشی یکی از سرگرمی های ویژه ای است که کودک با استفاده از آن می تواند به بسیاری از استعدادها و توانایی های نهفته در وجود خود پی برده و والدین با تقویت هر یک از این استعدادها می توانند آینده روشنی برای فرزندان خود رقم بزنند.

یکی از مواردی که در مورد نقاشی کودکان وجود دارد و می تواند بهترین راهنمای والدین باشد روانشناسی نقاشی کودکان می باشد شما والدین گرامی به راحتی می توانید با نگاه کردن به نقاشی های کودکان خود به زوایای پنهان وجودی کودکانتان آگاه شوید و برای رفع هر یک از آنها تدبیری به خصوص بیاندیشید و فرزندان خود را با بهترین شیوه های تربیتی پرورش دهید.

برای آگاهی یافتن از “ روانشناسی نقاشی کودکان “ می توانید مقاله مذکور را مورد مطالعه قرار دهید.

نقاشی کودکان به نوعی بیانگر احساسات درونی آنها می باشد و آموزش نقاشی کودکان موجب تقویت احساسات آنها شده و بهترین کمک به کودکانی است که در ارتباط گرفتن با افراد دیگر ضعف دارند.

دقیقا آموزش نقاشی کودکان به نوعی آموزش بیان و ترسیم احساسات درونی کودک می باشد. همین بیان احساسات است که منجر به ارتباط صحیح فرد با اطرافیان خواهد شد.

تا به اینجای کار تنها تاثیرات روانی و اجتماعی که آموزش نقاشی کودکان دارد را مورد بررسی قرار دادیم، جالب است بدانید که نقاشی موجب تقویت فعالیت های جسمانی کودک نیز می شود.

کودکانی که تحت آموزش نقاشی کودکان قرار گرفته اند مهارت های جسمانی به خصوصی از قبیل هماهنگی حرکتی، هماهنگی حرکت دست و چشم و… را کسب می کنند و این موضوع باعث می شود کودکانی که تحت آموزش نقاشی کودکان قرار می گیرند یک گام نسبت به هم سن و سالان خود جلوتر باشند.

همین هماهنگی ذهنی و جسمی موجب تقویت مهارت های مغزی کودک می شود دقیقا چیزی که هدف تمامی والدین است.

نقاشی یکی از هنرهای مادر است و آنچنان تاثیرات مثبتی بر کودک می گذارد که بلا استثنا در تمامی کلاس های و دوره های آموزشی مخصوص کودکان از آن استفاده می شود.

آموزش نقاشی کودکان در تمامی مهد کودک ها، کارگاه های مادر و کودک، دوره خلاقیت و رشد کودک، کلاس دقت، سرعت و تمرکز کودکان و… سهم زیادی را به خود اختصاص داده است.

پژوهش های انجام شده ثابت کرده است کودکانی که تحت آموزش نقاشی کودکان قرار گرفتند از قدرت تمرکز بیشتری برخوردار هستند و این موضوع کاملا طبیعی است زیرا نقاشی یکی از فعالیت هایی است که کاملا تمرکزی می باشد و وقتی کودکان از همین سنین ابتدایی تحت آموزش نقاشی کودکان قرار گیرند به نوعی میتوانند با تمرینات روزانه قدرت تمرکز خود را در انجام امور مختلف افزایش دهند.

شاید توصیف مناسبی باشد اگر نقاشی را همچون تریبونی فرض کنیم که هر فرد خود را معرفی می کند و از آن برای بیان احساسات، عواطف، افکار، خصوصیات شخصی و عاطفی استفاده می کند.

دقیقا نقاشی نیز همچون تریبونی است که کودک با ارائه نقاشی های مختلف به نوعی احساسات درونی خود را بیان می کند و از این طریق به راحتی می توان به احساسات و زوایای درونی کودک پی برد.

این مورد نه تنها در مورد کودکان بلکه در مورد افراد بزرگسال نیز صادق است. تک تک المان های مورد استفاده در نقاشی بزرگسالان، تک تک رنگ ها بیانگر احساسات و عواطف درونی فرد می باشد و به راحتی با یک دید روانشناختی می توان به شخصیت فرد پی برد.

آموزش نقاشی کودکان به نوعی آمادگی کودک برای آموزش های پیچیده تر می باشد. با آموزش نقاشی کودکان فرزند شما یک گام در دوران ابتدایی مدرسه از هم سن و سالان خود جلوتر خواهد بود.

اولین باری را که مداد در دست گرفتید به یاد آورید، کنترل مداد در دست و هدایت آن روی کاغذ چقدر دشوار بود. ترسیم یک خط مستقیم برایمان چقدر نا ممکن به نظر میرسید.

حال تصور کنید فرزند شما قبل از آنکه وارد مدرسه شود و با حجم عظیمی از آموزش ها رو به رو شود با آموزش نقاشی کودکان به تعدادی از آموزش های ابتدایی دست یافته باشد.

آموزش نقاشی به کودکان مهارت کنترل مداد در دست، هدایت راحت مداد بر روی کاغذ، ترسیم خطوط مستقیم و منحنی و… را به کودک می دهد.

با این مهارت ها کودک شما دیگر در دوران ابتدایی تحصیل خود با مشکل مواجه نخواهد شد و نوشتن را امری غیر ممکن نمیداند.

در تمامی آموزش هایی که در قسمت بعد قرار می دهیم فرزند شما توانایی ترسیم اشکال هنذسی مختلف خواهد بود، تنها کافی است در وجود فرزند خود انگیزه ایجاد کنید و با زبان کودکانه به او آموزش دهید.

آموزش نقاشی کودکان با الگو

آموزش نقاشی کودکان با الگو

در این قسمت الگوهای بامزه کودکانه قرار دادیم تا با استفاده از آن بتوانید آموزش نقاشی کودکان را به بهترین شکل ممن به فرزند خود منتقل نمایید.

پیشنهاد می کنیم در هنگام ترسیم نقاشی از داستان های ساختگی استفاده نمایید و در شرایط ایده آل اگر ذوق شاعرانه در وجودتان نهفته است پیشنهاد می کنیم برای هر الگو شعر به خصوصی را برای کودکتان زمزمه کنید تا او بیشتر نسبت به این موضوع ترغیب شود.

ترسیم خروس

ترسیم حیوان های مختلف با ویژگی های مختلف یکی از جذاب ترین نقاشی هایی است که کودکان نسبت به آن علاقمندی بسیاری نشان می دهند .

اگر برای کودک خود داستانی را خوانده اید که یکی از شخصیت های آن خروس است پیشنهاد می کنیم سریعا دست به کار شده و با اتصال چند خط مطابق شکل زیر خروسی بامزه برای فرزند خود ترسیم کنید.

برای ترسیم این نقاشی در مرحله اول تنها به چند خط منحنی نیاز دارید که بدن خروس را ترسیم کنید، حال نوبت به نوک خروس می رسد، کافی است با ترسیم حرف ام در زبان انگلیسی شکستگی نوک خروس را ترسیم کنید و برای قسمت بالای نوک از منحنی استفاده کنید و نوک خروس را به بدن او متصل کنید.

حال نوبت به کاکل های خروس می رسد، برای ترسیم این قسمت کافی است از چند خط دالبر و یک انحنای ظریف در انتهای آن استفاده کنید.

در آخرین مرحله نوبت به جزئیات کوچک می رسد که دقیقا مطابق شکل می توانید جزئیات را با ترسیم چند منحنی ساده ترسیم کنید و شمای کلی خروس را ترسیم کنید.

در آموزش نقاشی کودکان پس از انجام مراحل انتهایی و تکمیل شمای کلی خروس نوبت به رنگ آمیزی میرسد. میتوانید در این مرحله از هنرنمایی فرزندتان استفاده کنید.

والدین گرامی توجه داشته باشید در انتهای هر یک از آموزش های نقاشی کودکان از فرزند خود بخواهید همانند آنچه که شما ترسیم کردید را در نقاشی خود ترسیم کند.

قاعدتا برای نخستین بار انتظار ترسیم یک خروس با این جزئیات برای یک کودک بسیار زیاد است اما کودک باید با تمرینات مختلف به سمت ترسیم صحیح سوق یابد. حتی در آموزش نقاشی کودکان می توانید آموزش هایی جانبی داشته باشید.

به عنوان مثال پس از اتمام نقاشی یک خروس از فرزند خود بخواهید تا رنگ درست بدن خروس، نوک، کاکل های خروس را حدس بزند و پس از شنیدن نظر او نوبت آن است که رنگ درست را به کودک معرفی نمایید.

آموزش گام به گام نقاشی خروس

آموزش گام به گام دایناسور

یکی از خواسته های پسر بچه های کوچک که قوه تخیل بالایی دارند ترسیم دایناسور است. دایناسور به جهت قدرت بدنی بالایی که دارد برای پسر بچه ها بسیار جذابیت دارد و شاید بیش از نیمی از پسر بچه های کوچک جویای یادگیری ترسیم دایناسور و استفاده از آن در نقاشی های خود می باشند.

خب والدین گرامی نوبت به هنر نمایی شما می رسد تا دایناسوری زیبا وواقعی برای کودکتان ترسیم کنید و از خصوصیات و عادات زندگی و غذایی دایناسور برای کودک خود صحبت کنید.

برای ترسیم یک دایناسور در ابتدایی ترین مرحله کافی است با ترسیم یک بیضی شروع به کار کنید، همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید این بیضی نشانگر بدن دایناسور می باشد پس سعی کنید آن را در نقطه مرکزی کاغذ خود رسم کنید.

حال نوبت به ترسیم دم دایناسور میرسد، برای ترسیم دم دایناسور یک حرف اس انگلیسی را به صورت نصفه و نیمه و کمی کشیده تر بر روی کاغذ بنویسید. در این مورد درواقع باید دو اس نصفه را رو به روی هم ترسیم کنید و آنها را در نهایت به هم متصل کنید.

حال نوبت به ترسیم سر دایناسور می رسد. برای نقاشی سر دایناسور از حرف ال انگلیسی استفاده کنید که اندکی مورب است.

این حرف انکلیسی به علاوه یک خط مستقیم که هر دو به بیضی که تشکیل دهنده بدن دایناسور بود متصل می شود و به نوعی گردن دایناسور را تشکیل می دهد.

مطابق مراحل موجود در شکل زیر مشاهده می کنید که با ترسیم تعدادی خط مستقیم سر دایناسور نیز مشخص می شود و برای رسم چشم های آن میتوانید از شکل هندسی حلال استفاده کنید، درواقع چشم دایناسور نیز به نوعی بیضی کشیده ای می باشد.

برای ترسیم پاهای دایناسور نیز می توانید از حرف “ د “ کشیده استفاده کنید و آن را به بدن دایناسور متصل کنید.

در انتهایی ترین مرحله نیز باید دستهای دایناسور را رسم کنید، برای رسم دست ها نیز می توانید از خطوط مورب به خصوصی به شکل حرف انگلیسی “ اس” استفاده کنید.

برای ایجاد ظاهری جذاب در نقاشی از رنگ های واقعی دایناسور استفاده کنید تا از این طریق به جذابیت نقاشی دوچندان بیافزاید و علاوه بر این رنگ های صحیح حیوان هایی که حال نسل آنها منقرض شده است را به درستی بیاموزید.

برای آموزش بهتر به کودکان خود می توانید در بین آموزش نقاشی کودکان غذای حیوان به خصوص را نیز ترسیم نمایید و از این طریق به راحتی می توانید مطالب مختلف را در ذهن فرزند خود تثبیت نمایید.

آموزش نقاشی کودکان با ترسیم دایناسور

آموزش ترسیم فیل

فیل نیز یکی از حیواناتی است که به جهت جثه بزرگی که دارد برای بسیاری از کودکان جالب توجه است و معمولا اغلب کودکان خواستار ترسیم فیل در نقاشی های خود می باشند.

والدین گرامی در آموزش نقاشی کودکان مطابق مراحل زیر باتوجه به تصور مربوطه به صورت گام به گام پیش روید و در نهایت فیل کوچکی را به نقاشی فرزند خود بیافزایید.

برای ترسیم فیل نیز همانند دایناسور در ابتدایی ترین مرحله به یک بیضی ساده برای ترسیم بدن آن نیازمند می باشید. اما در ترسیم این بیضی و زوایای آن دقت داشته باشید. در مورد دایناسور بیضی زاویه ای رو به بالا داشت اما در مورد ترسیم فیل این بیضی منطبق بر خط افق می باشد.

در این مرحله باید سعی کنید با خطوط مشخصی سر و بدن فیل را به هم متصل کنید. برای این کار به دو خط نیازمند هستیم که یکی از این خطوط کوتاه تر از دیگری می باشد و به صورت خط مستقیم ترسیم می شود اما دیگری اندکی انحنا در قسمت بالایی نیاز دارد.

برای رسم خرطوم فیل نیازمند یک نیم دایره هستیم. این نیم دایره درواقع به نوعی خرطوم فیل را تشکیل می دهد، پس از قرار گرفتن خرطوم فیل در نقاشی نوبت به عاج فیل می رسد.

برای ترسیم عاج فیل از خطوط حلالی استفاده کنید، برای این ترسیم ماه را در حالت حلال در نظر بگیرید و سپس آن را بر روی سر فیل قرار دهید.

حال نوبت به پاها و دم فیل می رسد شاید در نگاه اول رسم پاهای فیل برایتان دشوار به نظر آید اما اگر اندکی دقیق تر به پاهای ترسیم شده در شکل زیر بنگرید می بینید که  پاهای فیل از دو خط صاف تشکیل شده است که از طریق چند منحنی به هم متصل شده است.

تنها نکته ای که در ترسیم پاهای فیل وجود دارد در نظر گرفتن زاویه قرار گیری می باشد، با استفاده از یک پاکن می توانید خطوط اضافی را پاک کنید و در نهایت یک فیل با چهار پای محکم و استوار داشته باشید.

برای توصیف موقعیت زندگی یک فیل برای فرزندتان در حین آموزش نقاشی کودکان می توانید از یک برکه آب استفاده نمایید و در این مورد با کودک خود صحبت کنید و توصیفاتی دقیق تر در مورد نحوه زندگی فیل ها به کودک خود ارائه دهید.

آموزش گام به گام ترسیم فیل

ترسیم گام به گام خفاش

خفاش این پرنده کوچک به سادگی قابل ترسیم است و با یک نقاشی ساده می توانید خصوصیات این موجود عجیب و غریب را در آموزش نقاشی کودکان توصیف نمایید.

بیشترین اشکال هندسی که در شکل گیری خفاش نقش دارد بیضی و دایره می باشد.

برای ترسیم بدن و سر خفاش همانند شکل زیر از دو دایرا استفاده می شود که این دایره ها نقطه اشتراک به خصوصی دارند و از لحاظ ابعادی و سایز متفاوت می باشند. دایره ای که سر خفاش را میسازد باید اندکی کوچک تر از دایره تشکیل دهنده بدن خفاش باشد.

در مرحله بعد نوبت به ترسیم بال ها و گوش های خفاش میباشد. برای ترسیم این دو مورد نیز نیازمند ترسیم بیضی هایی در ابعاد متفاوت می باشید و همانطور که از شکل زیر مشخص است بیضی های تشکیل دهنده بال هابسیار بزرگتر از گوش ها می باشد.

در هنگام ترسیم گوش های خفاش می توانید از خاصیت گوش های این موجود صحبت کنید و در حین آموزش نقاشی کودکان اطلاعات عمومی آنها را نیز افزایش دهید.

در این مرحله به یک پاک کن کوچک نیازمند می باشید. در قسمت پایین بال های خفاش دایره هایی مطابق شکل ترسیم کنید، حال قسمت بیرونی آن را با استفاده از پاک کن پاک نمایید.

برای جزئیات بیشتر این خفاش از دو دایره برای چشم ها و یک نیم دایره برای دهان  و دو مثلث کوچک برای پاهای خفاش استفاده نمایید.

میتوانید برای آموزش های بیشتر در حین آموزش نقاشی کودکان این خفاش کوچک را درون کوه قرار دهید و در مورد نحوه زندگی این موجود اطلاعاتی کلی به فرزند خود انتقال دهید.

آموزش گام به گام ترسیم خفاش

ترسیم دزد دریایی

یکی از علاقمندی های پسر بچه های کوچک استفاده از کارکترهای دزد دریایی در نقاشی هایشان می باشد. در این قسمت از آموزش نقاشی کودکان قصد داریم شما والدین گرامی را با نحوه ترسیم دزد دریایی آشنا سازیم.

برای این آموزش نقاشی کودکان نیز به یک دایره و یک مربع دارید. در ترسیم یک دزد دریایی باید دایره را در قسمت فوقانی مربع ترسیم نمایید.

حال نیمی از دایره را با رنگ سیاه به منظور نمایش دستمال سر دزد دریایی همچنین قسمت انتهایی مربع را نیز با رنگ سیاه نمایش دهید.

از آنجا که معمولا دزدان دریایی دارای یک پا می باشند از یک مثلث زاویه دار و یک مستطیل بسیار کوچک مطابق شکل زیر استفاده نمایید.

حال برای ترسیم دستان این دزد دریایی شمشیر را فراموش نکنید که به راحتی با استفاده از یک مثلث ترسیم کنید.

در نهایت نیز با ترسیم یک اسکلت بر روی دستمال سر و چشم بندی کوچک کار آموزش نقاشی کودکان را به اتمام رسانید و دزد دریایی کوچکی را به نقاشی کودک خود بیافزایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید