مقاله در دوره های کتاب خوانی چه می گذرد؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

در کلاس های کتاب خوانی چه می گذرد؟

کتاب خوانی یکی از خصوصیات و ویژگی های مثبت در وجود افراد می باشد. کتاب و کتاب خوانی در زندگی انسان ها تا حدی از اهمیت برخوردار است و تا حدی در پرورش افکار انسانی نقش دارد که برای ارتقاء سطح فرهنگی هر جامعه افراد باید به سمت کتاب و کتابخوانی روی آورند.

باغ آینه به عنوان یک موسسه فرهنگی و هنری که تنها هدف ارتقاء سطح جامعه به واسطه اصلاح رفتار عمومی دارد اقدام به تشکیل کلاس کتابخوانی نمود تا از این طریق بتواند افراد علاقمند به مطالعه را در مسیر صحیح قرار داده و علاوه بر آن با گسترش کتاب و کتابخوانی در جامعه در افراد دیگر علاقمندی به کتابخوانی ایجاد نماید.

اصولا افراد به دلایل مختلفی به سمت کتاب و کتاب خوانی روی می آورد، در واقع این اهداف در افراد مختلف میتواند متفاوت باشد. گروهی از افراد تنها بخاطر تحصیل مجبور به مطالعه متون مختلف هستند و عده ای بخاطر کسب علم و گروهی از مطالعه کتاب های فرهنگی مختلف لذت می برند.

ابلته در حالت کلی مطالعه با هر هدفی که باشد قطعا برای انسان سودمند خواهد بود. اما هدف باغ آینه در برگزاری کلاس های کتاب خوانی بهبود و ارتقاء سطح فرهنگی جامعه می باشد.

درواقع دوره کتابخوانی در باغ آینه همچون اورژانس اجتماعی می ماند. کمپین کتابخوانی باغ آینه با مطالعه کتب مختلف و بحث پیرامون کتاب ها و مضامین اجتماعی مختلف تنها در راستای ریشه یابی مشکلات و معضلات اجتماعی گام برمیدارد.

ما باید با رواج کتاب خوانی در جامعه این موضوع را به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه سازیم و این فرهنگ سازی تنها با تکرار میسر خواهد شد.

کلاس ها و دوره های کتاب خوانی به مانند تمرین های مکرر یک ورزشکاری است که قصد تقویت ذهن و مغز خود را دارد، هرچقدر این تمرینات مکرر و پیوسته باشد ذهنی قدرتمند خواهد داشت.

در دوره کتاب خوانی چه می گذرد

در دوره های کتاب خوانی چه می گذرد؟

در این مقاله قصد داریم شما را با کلاس های کتاب خوانی باغ آینه آشنا سازیم. به راستی در کلاس های کتاب خوانی چه می گذرد؟

پیشتر به کتاب خوانی و تاثیرات آن در انسان اشاره نمودیم پس قطعا تا کنون به اهمیت دوره کتابخوانی پی برده اید اما شاید هنوز چگونگی تشکیل کلاس ها و دوره های کتابخوانی سوال بر انگیز باشد.

ما در کلاس ها و دوره های کتاب خوانی در باغ آینه تنها قصد داریم با روش های مختلف افراد را به سمت مطالعه بیشتر سوق دهیم. به نوعی تنها هدف باغ آینه از تشکیل دوره های کتابخوانی فرهنگ سازی می باشد.

دقیقا هدف این است که بتوان مطالعه و کتابخوانی را به یک فرهنگ در جامعه بشریت تبدیل نمود. با مطالعه کتب مختلف می توان به اعماق وجودی انسانی پی برده و نسبت به بهبود ویژگی های مثبت انسانی و حذف ویژگی های منفی تلاش نمود.

در سطر فوق به واژه فرهنگ کتابخوانی اشاره شد. اصلا فرهنگ کتابخوانی چیست و چرا باید چنین فرهنگی را در جامعه ایجاد نمود؟

همه ی ما انسان ها در هر جایگاهی که هستیم قطعا به اهمیت کتاب و کتاب خوانی در زندگی فردی و اجتماعی واقف هستیم، دقیقا همه ما می دانیم که کتابخوانی یک ویژگی  برجسته در هر فردی می باشد که باید آن را تقویت نماید.

درواقع کتاب و کتاب خوانی در شکوفایی انسانیت نقش بسزایی دارد که تنها با فرهنگ سازی آن در جامعه میتوان نتیجه گسترده آن را در اجتماع مشاهده کرد.

درواقع یکی از موضوعاتی که در فرهنگ کتابخوانی وجود دارد ایجاد کتاب خوانی به عنوان یکی از برنامه های روزانه در زندگی هر فرد می باشد.

پیشتر به این موضوع اشاره شد که مطالعه انواع مختلفی دارد و بسیاری از مطالعه هایی که در زندگی هر فردی از ابتدای علم آموزی وجود داشته است به نوعی به کسب اطلاعات علمی و اطلاعات عمومی منجر شده است.

اگرچه این نوع از مطالعه نیز بسیار سودمند است و منجر به افزایش اطلاعات فردی می شود اما هدف از ایجاد فرهنگ مطالعه در جامعه این نوع از مطالعه نمی باشد.

ما به دنبال گسترش فرهنگ کتابخوانی هستیم که منجر به پرورش تفکر و خرد آدمی شود و تنها منجر به افزایش اطلاعات علمی یا علم آموزی نشود.

البته این بدان معنا نیست که علم و فراگیری اطلاعات از وقایع و پدیده های مختلف بی ارزش بوده بلکه بالعکس این نوع از آگاهی و علم اندوزی اگر در زندگی انسان ها وجود نداشته باشد افراد هیچگاه نمیتوانند به پرورش تفکر و خرد فردی دست یابند.

در دوره های کتاب خوانی همواره بر این موضوع اشاره می شود که تنها کتابخوانی بدون هیچ عملکردی برای انسان ها مفید نخواهد بود بلکه کتابخوانی تنها زمانی مفید واقع می شود که تلالو مطالب مندرج در متون کتاب در شخصیت و ذات انسانی بروز پیدا کند.

درواقع فرهنگ کتاب خوانی تنها باید در جهت تحقق اهداف به خصوصی روی کار آید و در جامعه نهادینه گردد. این فرهنگ سازی تنها باید به منظور بلوغ فکری انسان ها در جایگاه مختلف، قدرت تجزیه و تحلیل پدیده های مختلف، ایجاد و تقویت قوه جهان بینی در افراد، اصلاح و بهبود رفتارهای شخصی و اجتماعی و… در جامعه ایجاد گردد.

درواقع فرهنگ کتاب خوانی زمانی برای جامعه مفید خواهد بود که منجر به خردمندی قلبی و مغزی انسان ها شود. تنها تلاش باغ آینه به عنوان یک موسسه فرهنگی و هنری بهبود سطح زندگی انسان ها با گام های کوچک خود در راستای فرهنگ سازی و نهادینه نمودن خصوصیات و ویژگی های مثبت در اجتماع می باشد.

در مجموعه دوره های کتاب خوانی همواره به موارد مختلفی گوشزد میشود تا افراد به اهمیت کتاب و کتاب خوانی پی برده و بیشتر به سمت مطالعه ای هدفمند سوق یابند.

اهمیت کتاب خوانی در زندگی

اهمیت کتاب خوانی در زندگی هر فرد

نقشی که کتاب در زندگی هر فردی دارد بسیار مهم و غیر قابل انکار است. افراد با حضور در دوره های کتاب خوانی و مطالعه متون مختلف میتوانند بسیاری از مشکلات و معضلات لاینحل زندگی خود را حل نمایند.

هر انسانی در ذهن خود سوالات بسیاری را حلاجی می کند که برای آن پاسخ مناسبی پیدا نمیکند. کتاب مهم ترین نقش را در زندگی هر فردی به جهت برطرف نمودن و پاسخ این سوالات دارد. چه بسیار سوالات مهم و بنیادین که در ذهن انسان ها وجود دارد با مطالعه برطرف شده است.

گاها از کتب مختلف با محتوای مختلف به عنوان راهی میانبر یاد می شود. عمر محدود انسان ها قطعا برای کسب تجربه های مختلف پاسخگو نمی باشد اما کتاب و کتاب خوانی این امکان را برای انسان به وجود می آورد تا با صرف مدت زمانی اندک از عمر خود به بسیاری از تجربه ها دست یابد.

دستیابی به تجارب و علوم بنیادین مختلف به مرور زمان امری زمان بر است و شاید سالیان سال به طول انجامد و در نهایت نیز فرصت استفاده از این تجارب برای انسان مهیا نشود.

اما تصور کنید به راحتی با مطالعه چند صفحه از کتاب می توانید به بار علمی و تجربه خود بیافزایید و قطعا در بهترین زمان از آن استفاده نمایید.

از آنجا که تجربه مهم ترین نقش را در بهبود زندگی بشر دارد و دستیابی به آن از طریق انجام فعالیت های مختلف امری زمانبر است پس قطعا اگر به دنبال راه میانبر کسب این تجارب نباشید در زندگی دچار سردرگمی خواهید شد.

معنای واقعی زندگی از بین خواهد رفت و فرد برای رسیدن به آرزوهای خود نمیتواند راهی درست پیدا کند و  در نتیجه دست از تلاش بر می دارد و ناکام مانده و به آرزوهای خود نمی رسد.

بلوغ فکری انسان ها

بلوغ فکری

در کلاس های کتاب خوانی بارها و بارها به بلوغ فکری انسان ها اشاره می شود. یکی از مزایای کتاب و کتاب خوانی بلوغ فکری خواننده است.

بلوغ فکری انسان ها معنای مفهومی و عمیقی دارد. درواقع بلوغ فکری به معنای وسعت دادن به افکار انسانی و سوق دادن  بشر به سمت خردمندی می باشد.

این خردمندی بشر نتایج مثبت بسیاری در زندگی انسان ها دارد که شاید مهم ترین آن سوق دادن گام های انسانی به سمت و سویی درست می باشد.

بروز بلوغ فکری در انسان منجر می شود تا فرد راه را بر غرایز خود ببندد و گویی به تعادل در زندگی دست یابد و با اتکا به فکر و اندیشه خود بتواند با بسیاری از غرایز وجودی خود مقابله نماید.

یکی از عواملی که با مطالعه کتب مختلف در انسان به وجود می آید بلوغ فکری می باشد که به خودی خود تاثیرات بسیاری در انسان دارد.

درواقع بلوغ فکری انسان ها در سنین مختلف رابطه ای مستقیم با کتاب خوانی دارد، کتاب ها دنیای عجیبی دارند که با مطالعه آن عناصر جدید در اختیار انسان قرار می گیرد بدون آنکه از به دست آوردن آن آسیبی ببیند.

درواقع تفکر انسان ها از مجموعه ای از آموزه های از پیش آموخته شده نشات می گیرد و همچون فرمول ریاضی که قادر به پاسخگویی مسائل مختلف می باشد، میماند.

برای چند لحظه تصور کنید مغز انسان که تا این حد از قابلیت های آن صحبت کردیم اطلاعاتی قدیمی و نادرست ذخیره کرده باشد و سرشار از ترس های مختلف و عاری از هرگونه خلاقیتی باشد. در این صورت این فرد با چنین ذهنی چطور میتواند به موفقیت دست یابد؟

اگر انسان دارای چنین ذهنی با این خصوصیات باشد تنها زمانی به موفقیت دست خواهد یافت که بسیار پیش پا افتاده باشد و بارها و بارها توسط آن شخص تجربه شده باشد. اما این ذهن با چنین خصوصیاتی که عاری از خلاقیت است چطور می تواند با موانع مختلف و جدید در زندگی خود مواجه شود و مقابله نماید؟

حال با این تفاسیر به اهمیت بلوغ فکری انسان ها که در گروی کتاب خوانی می باشد پی برده اید، انسان در هر سطحی باشد و از هر میزان دانش برخوردار باشد باز هم برای ادامه زندگی و کسب موفقیت های بیشتر به بلوغ فکری نیازمند خواهد بود.

دقیقا با مطالعه کتاب های مختلف و کتابخوانی در سطوح مختلف می توان به بلوغ فکری خارق العاده ای دست یافت و به راحتی موفق به مقابله با مشکلات مختلف زندگی شد.

قابلیت تحلیل پدیده ها

قابلیت تحلیل صحیح پدیده ها

یکی از قابلیت هایی که انسان ها پس از کتاب خوانی کسب می کنند تحلیل صحیح پدیده های مختلف می باشد. یکی از معضلات اجتماعی که دامن گیر انسان ها در جایگاه و سطوح مختلف می باشد عدم درک صحیح از امور می باشد.

اولین چیزی که تحلیل صحیح و کامل از هر موضوعی شناخت کامل عناصر آن می باشد. شاید با مطالعه این سطر این موضوع را امری غیر ممکن تصور کنید، تحقق این موضوع قطعا امری دشوار است اما محال نیست.

تنها کافی است دامنه اطلاعات خود را نسبت به موضوعی خاص افزایش دهید و از این طریق است که به دید کلی دست خواهید یافت و به راحتی می توانید امور مختلف را تجزیه و تحلیل نمایید.

قطعا ریشه بسیاری از مشکلات زندگی امروزی بشر همین عدم تحلیل صحیح امور مختلف زندگی می باشد که ناشی از عدم شناخت کامل عناصر تشکیل دهنده امور مختلف می باشد.

این شناخت کامل و همه جانبه تنها به کتابخوانی حاصل می گردد. تمامی کتب روانشناسی، جامعه شناسی، علمی، رمان های مختلف و… همه و همه دیدی صحیح از امور مختلف به شما می دهد.

این دید تنها با فراگیری اطلاعاتی تکمیلی از عناصر مختلف حاصل خواهد شد. این دیدگاه شاید ارزشمندترین موردی باشد که با کتابخوانی میسر خواهد شد، بالاخص امروزه که انسان ها با مشکلات و معضلات بسیاری مواجه هستند که ناشی از عدم آگاهی و  تحلیل صحیح از امور مختلف می باشد.

افزایش جهان بینی

رابطه مستقیم کتاب خوانی و جهان بینی انسان

کتاب خوانی ارتباط مستقیمی با جهان بینی انسان ها در سطوح مختلف دارد. اما جهان بینی چیست که تا این حد در گروی کتابخوانی می باشد؟

جهان بینی به معنای نگرش های انسانی است که قدرت تجزیه و تحلیل زندگی و قوانین حاکم بر آن را به انسان می دهد. انسان ها با قدرت جهان بینی خود به راحتی می توانند به تمام قوانین حاکم بر هستی دست یابند و این قوانین بهترین یاری را به انسان ها در جهت بهبود وضعیت زندگی می دهد.

در دوره های کتاب خوانی بارها و بارها به این موضوع اشاره می شود، کتاب خوانی دیدی وسیع به انسان ها اعطا می کند که به واسطه آن می توان به اسرار نهفته در جهان هستی پی برد.

البته کتاب خوانی برای تحقق این امر اندکی هدفمند تر از سایر موارد می باشد و چنان دامنه ای گسترده دارد که منحصرا دوره های به خصوصی در باغ آینه به آن اختصاص یافته است.

یکی از دوره هایی که اغلب افرادی که در دوره کتاب خوانی شرکت می کنند به دنبال آن هستند حضور در دوره مثنوی خوانی است، مثنوی یکی از کتب ارزشمندی است که با استفاده از آن می توان به راحتی به جهان بینی عمیق دست یافت.

مثنوی معنوی از جمله متون ارزشمند و غنی ایرانیان است که مطالعه آن برای دست یابی به جهان بینی عمیق به افراد اهل مطالعه توصیه می گردد.

برای مطالعه در مورد شرایط برگزاری دوره های مثنوی خوانی می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

البته مثنوی خوانی تنها کتابی نیست که در دوره های کتاب خوانی به آن اشاره می شود، بلکه اگر بخواهیم به تک تک این کتب اشاره نماییم مجبور به تهیه ای مقاله ای بلند بالا خواهیم بود.

هر یک از کتاب هایی که با اعطای دید وسیع به خواننده منجر به جهان بینی فرد می شود به تفسیر در دوره های کتابخوانی به آن اشاره خواهد شد.

بهبود روابط اجتماعی و فردی افراد

بهبود روابط فردی و اجتماعی

انسان ها برای زندگی در اجتماع پای در این دنیا نهادند، اما دریغ که بسیاری از افراد به جهت اطلاعاتی نادرست از زندگی اجتماعی و حتی زندگی فردی باعث بروز مشکلات اجتماعی برای جامعه و بالطبع مشکلات فردی به  خود خواهند شد.

کتاب خوانی راه حل تمامی مشکلات و معضلات اجتماعی و فردی می باشد. همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره شد کتاب خوانی منجر به دیدی وسیع و همه جانبه به فرد خواهد شد.

این دید وسیع افراد باعث میشود بسیاری از معضلات و مشکلات فردی به راحتی کشف گردد و با آن مقابله شود. در واقع کتاب خوانی دیدی وسیع و همه جانبه و مهم تر از آن دیدگاه و تفکری سالم به افراد اعطا می کند.

این دیدگاه سالم باعث بروز رفتارهای صحیحی فردی و اجتماعی می شود و بالطبع زندگی اجتماعی سالم تری برای افراد فراهم خواهد شد.

درواقع هنگامی که تفکری سالم در وجود هر فردی ایجاد شود، خصوصیات و ویژگی های فردی به راحتی زیر ذره بین قرار می گیرد و بر اثر این تحلیل فردی مشکلا به راحتی قابل شناسایی می باشد و به راحتی با راهکارهای مختلف می توان به رفع آن اقدام نمود.

فراموش نکنید که بسیاری از مشکلات اجتماعی ریشه در مشکلات فردی ندارد. اگر تمامی انسان ها در صدد یافتن مشکلات شخصی خود و مقابله با آن باشند قطعا با سرعت زیادی جامعه اصلاح خواهد شد.

بهبود رفتار افراد

بهبود رفتاری در گروی کتاب خوانی

در کلاس های کتاب خوانی تمام سعی ما بر بهبود رفتار انسان ها می باشد. برای این منظور مطالعه متون مختلفی به افراد پیشنهاد می شود.

کتاب و کتاب خوانی بهترین راهکار در جهت اصلاح و بهبود رفتارهای انسانی می باشد. انسان ها به راحتی با مطالعه کتاب های مختلف نحوه مقابله با شرایط مختلف را کشف می کنند بدون آنکه در موقعیت به خصوصی قرار گیرند و از مقابله نادرست با آن نتیجه ای نادرست بگیرند.

با کتاب خوانی به راحتی می توانید صحیح ترین رفتار در موقعیت های مختلف را بیاموزید و در لحظه بهترین واکنش و رفتار را نشان دهید. رفته رفته این رفتارها در وجود شما نهادینه خواهد شد و در نتیجه رفتارهای صحیح زندگی سالم خواهد و شما تجربه یک زندگی سالم را خواهید داشت.

بهبود شخصیت فردی

نقش این دوره در شخصیت افراد

دوره های کتاب خوانی که در باغ آینه برگزار می شود مهم ترین نقش را در ایجاد انگیزه در افراد و مراجعین دارد. ما همواره در کلاس های کتاب خوانی به این موضوع اشاره می نماییم که انسان ها بنده عادات خود هستند اگر بتوان عادات خوب در وجود انسان ها نهادینه کرد قطعا از لحاظ  شخصیت و رفتار ارتقاء خواهند یافت.

کتاب خوانی یکی از عاداتی است که شاید اگر بتوان آن را در وجود هر فردی نهادینه کرد آن فرد از لحاظ شخصیت و افکار پیشرفت چشکمگیری خواهد داشت.

ما در کلاس ها و دوره های کتاب خوانی سعی داریم در هر فردی انگیزه لازم برای مطالعه ای منظم ایجاد نماییم. تنها با ایجاد انگیزه است که این مسیر ادامه خواهد یافت، درواقع تنها از این طریق است که افراد به مطالعه و کتاب خوانی علاقمند می شوند.

معمولا افرادی که در دوره های کتاب خوانی شرکت می کنند در ابتدا هنوز نمیتوانند به اهمیت کتاب خوانی و تاثیرات آن در وجود خود پی ببرند و با مرور زمان به تاثیرات این دوره پی میبرند و نسبت به ادامه این مسیر اشتیاق بیشتری از خود نشان می دهند.

شاید یکی از مهم ترین راهکارهای ایجاد فرهنگ مطالعه در هر جامعه ای ایجاد انگیزه در افراد آن جامعه باشد. مردم هر جامعه ای باید به اهمیت کتاب و مطالعه آن پی برده و در نتیجه این اهمیت احساس نیاز کرده و ناخودآگاه به سمت مطالعه و کتاب خوانی روی آورند.

حال این انگیزه چطور در تک تک افراد جامعه به وجود خواهد آمد. یکی از راهکارهای ایجاد انگیزه در وجود افراد مختلف تبلیغ است. وقتی شما به عنوان فردی که خود به اهمیت کتاب خوانی پی برده و نسبت به افزایش اطلاعات خود از طریق کتب مختلف اقدام نمودید برای انتشار آن می توانید کتاب هایی که از نظر شما جذاب بودند را در اختیار افراد مختلف و نزدیکان خود قرار دهید.

برای ایجاد جرقه ای ذهنی در اطرافیان می توان گزیده ای از کتاب مورد نظر را به فرد توضیح دهید و از این طریق اشتیاق به خصوصی  در وجود او ایجاد نمایید.

یکی از مهم ترین مواردی که در کلاس های کتاب خوانی به آن اشاره می گردد انتشار کتب می باشد. با انتشار کتاب های مختلف میتوانید گامی کوچک در راستای نهادینه کردن و فرهنگ سازی کتاب خوانی در جوامع مختلف ایجاد نمایید.

ما به عنوان یک محیط فرهنگی، خود را مسئول بهبود زندگی اجتماعی و جامعه می دانیم و در جهت محقق شدن این امر و نهادینه ساختن رفتارهای صحیح در هر فرد اقدام به دوره های آموزشی و فرهنگی مختلفی نمودیم، امیدواریم برای تحقق این امر مثمر ثمر واقع شویم و بدین ترتیب به جامعه ای سالم و سرشار از آرامش دست یابیم که زندگی سالمی را برای هر یک از ما به ارمغان خواهد آورد.

2 دیدگاه دربارهٔ «در کلاس های کتاب خوانی چه می گذرد؟»

 1. خیلی دوست دارم توو دوره های کتابخوانی تون شرکت کنم..میشه لطفا برای ثبت نام راهنماییم کنید؟!

  1. تیم تولید محتوای باغ آینه

   با سلام و حرمت فراوان
   بله دوست عزیز
   لطفا
   ۱-دوره موردنظر را از بخش دوره‌ها در وبسایت انتخاب کنید
   ۲-قوانین شرکت در دوره‌های باغ را از روی سایت در منوی دوره‌‌ها مطالعه کنید
   ۳-سپس در صورت تمایل با شماره‌های زیر تماس بگیرید و یا در واتسپ پیغام دهید.
   ۰۲۶۳۴۲۱۰۸۴۳
   ۰۹۰۳۴۷۲۱۸۷۳
   اهالی باغ آینه شما را راهنمایی خواهند کرد.

   روزگارتان روشن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید