مقاله آموزش نه گفتن به کودکان در وبلاگ موسسه باغ آینه

آموزش نه گفتن به کودکان

چطور میتوان به بهترین شکل ممکن آموزش نه گفتن به کودکان پرداخت؟

آموزش نه گفتن به کودکان از نظر روانشناسان مختلف به عنوان یکی از مهم ترین نکات تربیتی و آموزشی برای کودکان محسوب می شود.

نه گفتن به عنوان یک مهارت وجودی است که حتی بسیاری از بزرگسالان و انسان های بالغ نیز توانایی نه گفتن را ندارند. از آنجا که تمامی اخلاق های خوب و ویژگی های فردی مثبت در وجود انسان از سنین کودکی آغاز می شود و تمامی خصوصیات بد فردی در هر شخص نیز ریشه در کودکی او دارد باید آموزش نه گفتن به کودکان را نیز از سنین نخست آغاز نمود تا به عنوان یک ویژگی مثبت در وجود آنها نهادینه گردد.

با آموزش نه گفتن به کودکان به آنها می آموزید در زندگی آینده به هیچ عنوان نباید به برده ای بله قربان گو تبدیل گردند. کودکانی که با آموزش هایی صحیح میتوانند در مواقع لزوم نه گویند و از انجام کارهایی نادرست و غیر منطقی سر باز زنند در زندگی به موفقیت های فردی بیشتری دست خواهند یافت تا کودکانی که از به زبان آوردن واژه نه خودداری می کنند.

اگر شما به آموزش نه گفتن به کودکان در زمان مناسب بپردازید درواقع به او می آموزید خواسته ها و آرزوهای او در زندگی مهم ترین چیزی است که باید برای آن تلاش کند.

افرادی که مهارت نه گفتن در زندگی را نیاموخته اند هیچ گاه برای رسیدن به آرزوهای خود نمیتوانند به درستی اقدامات لازم را انجام دهند زیرا آنها برای انجام هیچ کار و راه نادرستی قدرت مخالفت و نه گفتن را ندارند. درواقع این افراد بهترین گزینه برای دست یافتن انسان های دیگر به آرزوهایشان می باشند.

شما والدین گرامی همواره باید به این موضوع توجه داشته باشید که مهم ترین نقش را برای موفقیت فرزندانتان به عهده دارید. فرزند شما به نوعی انسانی است که ریشه های وجودی اش توسط شما ساخته می شود.

شما به عنوان والدین باید همواره به کودک خود باموزید خوشنودی دیگران تنها در زمانی اهمیت دارد که به آنها لطمه نزند. فرزند شما باد بیاموزد در چه زمانی با دیگران مخالفت کند تا به اهداف خود برسد.

امیدواریم این موضوع برای شما ایجاد ابهام نکند. اغلب وقتی والدین قصد آموزش نه گفتن به کودکان خود را دارند همواره نگران این موضوع هستند که فرزندشان به فردی خود رای تبدیل گردد که انعطاف انجام کارهای گروهی را نداشته باشد.

البته این موضوع امری قابل توجه و نگران کننده است که مستلزم دقت بسیار زیادی می باشد. انسان ها از ابتدای ورود به زندگی تجربه گر زندگی اجتماعی بوده اند، پس هر فردی قبل از هرآموزش دیگر باید توانایی زندگی اجتماعی را کسب کند.

هرچه علم روانشناسی و جامعه شناسی پیشرفت می کند زندگی اجتماعی انساون ها اهمیت بیشتری پیدا می کند. همین موضوع باعث روی کار آمدن کلاس های آموزشی مختلفی شده است که اهمیت زندگی اجتماعی را برای والدین بیشتر مشخص می نماید.

از جمله این کلاس های آموزشی می توان به کارگاه های مادر و کودک، کلاس موسیقی، کلاس نقاشی و.. اشاره نمود.

اگر بخواهیم به کلاس های آموزشی که به زندگی اجتماعی میپردازد اشاره کنیم مجبور به تهیه لیستی بلند بالا خواهیم بود. زیرا تمامی کلاس های آموزشی کودک که در باغ آینه به عنوان برترین موسسه فرهنگی و آموزشی در کرج برگزار می گردد در درجه اول به این موضوع تمرکز دارد.

اغلب در تمامی کلاس های کودک کودکان با اهمیت کار گروهی آشنا می شوند. در تمامی این کلاس های آموزشی کودکان با ارتباط صحیح با دوستان و هم سن و سالان خود آشنا می شوند.

والدین گرامی باید توجه داشته باشید آموزش نه گفتن به کودکان به این معنی نیست که آنها را مجبور کنید در زندگی فردی خود رای باشند که نه به نظر دیگران توجه کنند و نه توانایی ارتباط با دیگران را داشته باشند. این آموزش باید به نحوی باشد که کودک بیاموزد در لحظه در مقابل تمامی پیشنهادات نادرست زندگی خود از واژه نه استفاده نماید.

اگر آموزش نه گفتن به کودکان در تمامی خانواده ها به درستی انجام می شد امروز شاید تعداد انسان هایی که در دام اعتیاد می افتند کمتر می بود، تعداد انسان هایی که همیشه حسرت آرزوهایشان را داشتند به صفر می رسید.

شاید الان با خواندن این دو جمله بیشتر به اهمیت آموزش نه گفتن به کودکان پی برده باشید و جویای راه های آموزش نه گفتن به فرزندانتان باشید. در ادامه این مقاله قصد داریم راهکارهایی را ارائه دهیم که با استفاده از آون می توانید به بهترین شکل به آموزش نه گفتن به فرزندان خود بپردازید.

آموزش نه گفتن به کودکان

راهکارهای آموزش نه گفتن به کودکان

در این قسمت قصد داریم راهکارهایی ارائه دهیم که با استفاده از آن می توانید به راحتی آموزش نه گفتن به کودکان را بیاموزید و او را از یک برده به انسانی تبدیل سازید که در زمان صحیح می تواند از واژه نه استفاده کند و تجربه گر زندگی بهتری باشد.

آموزش در زندگی روزمره

زندگی روزمره

والدن گرامی اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که بر این اعتقاد هستند یک کودک همیشه باید به حرف بزرگتر گوش کند لطفا همین الان این جمله را از ذهن ود پاک کنید.

هیچ گاه به فرزندتان نگویید یک بچه خوب باید به حرف بزرگتر ها گوش کند. این جمله اگر از ابتدا به زبان هیچ والدینی نمی آمد امروزه شاهد این همه فضاحت های اجتماعی نبودیم.

از نظر روانشناسان استفاده از این عبارت حتی اگر زندگی فرد در دوران کودکی را خدشه دار نکند بیشترین لطمه را به آینده کودک می زند.

اگر شما والدین شخصی هستید که در مقابل کوچک ترین مخالفت های کودکتان عصبی شده و با این رفتار او مخالفت می کنید قطعا نمی توانید انتظار داشته باشید او در این شرایط بتواند به مهارت نه گفتن دست یابد و بتواند با بسیاری از معضلات زندگی مقابله کند.

بله دقیقا اولین قدم آموزش نه گفتن به کودکان از رفتار شما والدین گرامی نشات می گیرد. وقتی یک کودک در خانه وجود داشته باشد گویی دوربینی کوچک لحظه های زندگی شما را ضبط می کند .

کودکان بیشترین تاثیر را از والدین خود می گیرند. اگر در مقابل کوچک ترین مخالفت هایشان با شما در زندگی روزمره با سرزنش مواجه شوند قطعا مخالفت را نوعی ناهنجاری تلقی خواهند کرد.

با این رفتار کودک تصور می کند با کوچک ترین مخالفتی دیگران را می آزارد و در زندگی آینده برای آنکه دیگران را ناراحت نکند هیچگاه با کسی مخالفت نمی کند.

اغلب وقتی کودکان وارد مدرسه می شوند این عدم قابلیت نه گفتن برایشان مشکل ساز می شود و در این هنگام است که والدین جویای راه حلی برای رفع این مشکل می شوند، اما باید بدانید این که فرزند شما هفت سال از زندگی خود را بدون آنکه با دیگران مخالفت کند گذرانده باشد پس از آن نیز به سختی می تواند نسبت به آموزش نه گفتن به کودکان واکنش مثبتی نشان دهد و در مقابل رفتارهای نادرست مخالفت نماید.

اگر شما هم به دنبال آموزش نه گفتن به کودکان خود هستید عجله کنید ما برایتان نسخه ای می پیچیم که با استفاده از ان می توانید این توانایی را در وجود فرزند خود پرورش دهید و او را به سمت موفقیت روزافزون هدایت کنید.

برای والدینی که با مخالفت های کودکان عصبی می شوند توصیه می کنیم در ابتدا از کودک دلایل مخالفت او را بپرسید. با این کار به او می آموزید که منطق را اصل اساسی رفتار خود قرار دهید.

البته تفهیم کودک نسبت به استفاده از منطق موضوعی پیچیده است اما یکی از بهترین راهکار که به صورت غیر مستقیم او را به فردی منطقی تبدیل می سازد سوال پرسیدن است.

گاهی اوقات کودکان با سن کمی که دارند به خوبی نسبت به مواردی مخالفت می کنند که اگر والدین از دلایل این مخالفت با خبر شوند نه تنها از این واکنش واکنشی نادرست نشان نمی دهند بلکه شاید او را تشویق نمایند.

اجازه دهید مثالی برای شفاف سازی این موضوع بیان کنیم. اگر شما به عنوان مادر لباسی مناسب برای فرزندتان انتخاب کردید تا برای رفتن به مهمانی کودکتان آن را بپوشد اما فرزندتان از انجام این کار سر باز می زند به جای عصبانی شدن و به زبان آوردن این جمله ” یا این لباسی که برایت انتخاب کردم را می پوشی یا به مهمانی نمی آیی ” از او دلیل عدم انجام این کار را بپرسید. شما با گفت و گویی ساده می توانید این مخالفت کودک را به اتفاقی دلچسب تبدیل سازید.

میتوانید در انتخاب لباس از او مشورت بگیرید و از این طریق به نقطه ای مشترک برسید، با این کار کودک نه تنها به بهترین شکل تحت آموزش نه گفتن به کودکان قرار می گیرد بلکه اعتماد به نفسی بی نظیر دست خواهد یافت که بزرگ ترین رمز موفقیت هر فردی در زندگی می باشد.

آموزش با صحبت کردن

صحبت کردن در آموزش نه گفتن به کودکان

صحبت کردن والدین به کودکان نه تنها در مورد آموزش نه گفتن به کودکان بلکه در زمینه سایر آموزش های تربیتی نکته ای مثبت تلقی می گردد.

در مورد آموزش نه کفتن به فرزندان بهترین راه این است که در طول روز مدت زمانی را به صحبت در مورد روز گذشته اختصاص دهید. به عنوان مثال اگر فرزند شما به کلاس آموزشی یا ورزشی می رود یا اینکه هم بازی هایی دارد که مدت زمانی از روز خود را با آنها سپری می کند حتما توصیه می کنیم در مورد لحظاتشان از او سوال بپرسید و با کودک خود به گفت و گو بپردازید.

از کودک خود بپرسید در حین بازی با دوستانش در چه لحظه ای دوست داشت با دوستانش مخالفت کند، حال که متوجه این موضوع شدید و با هم دیگر موفق به کشف موقعیت های آزاردهنده برای کودک شدید باید در مورد دلایل مخالفت کودک از او سوال بپرسید.

پس از آن لازم است درمورد بهترین و منطقی ترین راه برای بیان مخالفت را به کودک بیاموزید. درواقع با این کار شما به کودک خود می فهمانید او مجاز بیان مخالفت های منطقی خود در زندگی می باشد اما باید در مورد تمامی نه گفتن ها منطقی داشته باشد و با بهترین روش ها بیان مخالفت با دیگران بپردازد.

راهکارهای آموزش نه گفتن به کودکان

نه گفتن والدین

والدین گرامی توجه داشته باشید مهم ترین رکن آموزش رفتار صحیح شما می باشد که این مورد نه تنها در مورد آموزش نه گفتن به کودکان بلکه در مورد سایر آموزش هایی است که به کودکان مربوط می شود.

پیشتر نیز بارها و بارها به این موضوع اشاره کردیم که بزرگترین الگو کودکان در زندگی رفتار والدین استف دقیقا کودکان از بدو تولد خود تنها با خانواده خود بیشترین ارتباط را دارند پس بیشترین تاثیر را از والدین خود می گیرند.

در مورد آموزش نه گفتن به کودکان نیز رفتار والدین مهم ترین نقش را دارد. شما والدین گرامی اگر در لحظه بتوانید نسبت به درخواست های نا به جای فرزندانتان با او مخالفت کنید و از واژه نه استفاده کنید قطعا کودک نیز با مهارت نه گفتن بیشتر آشنا خواهد شد.

گاهی در رفتار با فرزندانتان سعی کنید تمام خواسته های آنها را برطرف نکنید یا به جای بی پاسخ گذاشتن خواسته هایشان سعی کنید هرزگاهی با مخالفت با آنها بپردازید.

به عنوان مثال اگر فرزند شما از شما درخواست خرید اسباب بازی می کنید هرزگاهی با دلیل و منطق از خرید اسباب بازی جدید برای او سر باز زنید. به عنوان مثال می توانید با بیان آرام و منطقی برای او توضیح دهید الان زمان مناسبی برای خرید اسباب بازی جدید نیست و حتما در زمان مناسب او را برای خرید اسباب بازی جدید به فروشگاه خواهید برد.

با این کار فرزند شما به  سادگی می آموزد همیشه و در هر شرایطی بدون در نظر گرفتن زمان مناسب مجبور به پذیرفتن چیزی نیست و در لحظه می تواند با ارائه پاسخی منطقی از انجام فعالیت به خصوصی سر باز زند.

احترام در آموزش نه گفتن به کودکان

استفاده از واژه " نه با احترام " در آموزش نه گفتن به کودکان

در زمان نه گفتن به فرزندنتان از بهترین ادبیات و مودبانه ترین واژه ها استفاده نمایید. به عنوان مثال اگر فرزندتان خوراکی را به شما تعارف می کند و در لحظه میل ندارید آن را بخورید خیلی مودبانه به کودک بگویید نه متشکرم الان میل ندارم.

نکته ای که در این مورد از آموزش نه گفتن به کودکان حائز اهمیت است نحوه ادا کردن نه گفتن در این مواقع می باشد.  شما باید به نحوی به کودک خود نه بگویید که او تصور نکند که با این مخالفت قصد زیر سوال بردن شخصیت و تصمیم هایش را دارید.

در این لحظه فرزند شما باید با ادبیات مناسب شما به این موضوع پی ببرد که این نه گفتن تنها به جهت داشتن نظر متفاوت شما با او می باشد و این اصلا نکته ای منفی محسوب نمی شود.

همواره این موضوع را با رفتار و گفتار خود به فرزندتان انتقال دهید که نه گفتن شما هیچ آسیبی به رابطه شما نخواهد زد و این تنها به عنوان یک نظر شخصی است و او در مقابل باید به آن احترام گذارد.

تا به حال به این موضوع فکر کردید چه میشود که جوان ها در دائم اعتیاد می افتند؟ یکی از مهم ترین دلایلی که روز به روز تعداد افرادی که به سمت استعمال دخانیات روی می آورند در حال افزایش است همین موضوع نه گفتن و عدم آموزش نه گفتن به کودکان می باشد.

کودکی که در سن مناسب به مهارت نه گفتن دست نیافته است چطور می تواند در سنین جوانی وقتی هم سن و سالانش به او سیگار تعارف می کنند از واژه نه استفاده کند؟

راهکار استفاده از واژه نه توام با احترام به کمک فرد در سنین جوانی خواهد آمد. کودکی که مهارت نه گفتن توام با احترام را آموخته است از ترس از دست دادن دوستان خود به استعمال دخانیات روی نمی آورد و چه بسا این نه گفتن صحیح و به جا تاثیرات مثبتی بر اطرافیانش گذارد.

رفتار احساسی کنترل شده

احساسی رفتار نکنید

یکی از شگرد هایی که در کودکان به وفور دیده می شود تکرار خواسته هایشان می باشد. توصیه می کنیم اگر شما قصد دارید آموزش نه گفتن به کودکان را به درستی بیاموزید و از راهکارهای آن برای تربیت و پرورش صحیح فرزندانتان استفاده کنید از رفتارهای احساسی اجتناب کنید.

اگر فرزند شما نسبت به درخواست خود پا فشاری می کند و شما با ترحم به او قصد دارید نسبت به درخواست نادرست او رضایت نشان دهید بدانید که بزرگترین خیانت را در حق کودکتان کرده اید.

یکی از مهم ترین راهکارها در آموزش نه گفتن به کودکان عدم بروز رفتار احساسی است. کودکان باید بیاموزند اگر با درخواستی نادرست مواجه شدند حتی اگر این درخواست تداوم داشت نیز نباید نسبت به پذیرش آن رضایت نشان دهند.

کودک باید در نه گفتن ثبات داشته باشد، با این رفتار شما به کودک خود می آموزید زمانی که عقل و احساسش به او می گوید باید پاسخی منفی ارائه دهد دلیل ندارد با پافشاری دیگران نظرش را عوض کند.

ارائه دلایل مخالفت

ارائه دلیل در هنگام مخالفت

والدین گرامی لطفا از رفتارهای دیکتاتوری با فرزندان خود اجتناب کنید. گاها با والدینی مواجه می شویم بر این عقیده هستند چون آنها صاحب فرزندی هستند و در مرتبه مادر و پدر قرار دارند اصلا نیازی به ارائه دلیلی برای رفتارهای خود ندارند.

اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید پیشنهاد می کنیم همین الان به این رفتار نادرست خاتمه دهید. اگر شما قصد دارید ارتباطی صحیح با فرزندان خود داشته باشید و این ارتباط صحیح تنها به دوران کودکی خاتمه پیدا نکند همین الان در رفتارتان تجدید نظر کنید و راهی درست در پیش گیرید، شاید فرزندانتان در سنین قبل از جوانی بالاجبار به اطاعت شما بپردازد اما اگر در زمانی به کوچک ترین استقلالی دست یابد به سرعت به سرپیچی غیرمنتظره با شما می پردازد.

توصیه اکثر صاحبین نظر ارائه دلایل عقلانی به کودکان می باشد حتی در مورد آموزش نه گفتن به فرزندان نیز این موضوع بسیار قابل اهمیت می باشد.

حتما در زمان مخالفت با فرزندتان توضیحاتی منطقی ارائه دهید. به عنوان مثال اگر کودک شما قصد دارد به اردوی مدرسه برود اما مبتلا به آنفلانزا شده است باید به توضیح دهید که اجازه رفتن به اردو را ندارد زیرا علاوه بر آن که ویروس را به دوستانش منتقل می کند خود نیز نیاز به استراحت دارد تا سریع تر بهبود یابد. یا اگر فرزند شما درخواست خریدن چیپس می کند به او بگویید نه اجازه نداری چیپس بخوری چون دیروز خورده بودی و خوردن زیاد این خوراکی ها اصلا خوب نیست.

افزایش اعتماد به نفس کودک با آموزش نه گفتن به کودکان

نه گفتن توام با افزایش اعتماد به نفس کودک

وقتی شما نه گفتن را به عنوان یک ناهنجاری رفتاری به کودک انتقال می دهید در واقع با رفتاری نادرست منجر به ایجاد اعتماد به نفس پایین در کودک خواهید شد.

در مقابل در آموزش نه گفتن به فرزندان نه گفتن را به عنوان یک نکته مثبت بدانید و این حس را به کودک نیز انتقال دهید، با این کار ناخودآگاه باعث ایجاد اعتماد به نفس در وجود کودک خود می وید.

درواقع وقتی به او اجازه می دهید در لحظه درست با شما مخالفت کند به نوعی به شخصیتش احترام گذاشتید و این حس را به او انتقال می دهید که تصمیماتش برایتان قابل اهمیت است.

البته این راهکارها تنها تعداد اندکی از انواع روش های آموزش نه گفتن به فرزندان می باشد، از آنجا که پرورش صحیح فرزندان یکی از مهم ترین معیارهای تاسیس موسسه فرهنگی و هنری باغ آینه است به همین جهت باغ آینه همواره به دنبال اصلاح فرهنگ جامعه میباشد.

از آنجا که آگاه سازی جامعه نیز مستلزم آموزش هایی صحیح می باشد، به همین جهت همه روزه در باغ آینه کلاس های آموزش و کارگاه های روانشناسی مختلفی برگزار می شود که با بهره گیری از روانشناسانی بنام می باشد.

از جمله کلاس های آموزشی که بهترین راهکارها در خصوص آموزش نه گفتن به فرزندان به شما عزیزان می آموزد کلاس فرزند پروری می باشد.

در کلاس فرزند پروری تمام ریزه کاری هایی که یک مادر و پدر نمونه برای تربیت صحیح فرزندانشان به آن نیازمند می باشند را ذکر می شود.

این کلاس های تحت نظارت برترین اساتید و مربیان حوزه روانشناسی کودکان برگزار می شود که به صورت تخصصی به معضلات رفتاری کودکان می پردازند و برای هر یک از رفتارهای نادرست او راهکاری صحیح پیشنهاد می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید