مقاله چگونه به کودک خود نه بگوییم؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

چگونه به کودک خود نه بگوییم ؟

چگونه به کودک خود نه بگوییم ؟

نه گفتن به کودک یکی از چالش برانگیز ترین قسمت های زندگی هر مادر و پدری است. درواقع نه گغتن به کودک یکی از اصول آموزشی است.

والدین باید این توانایی را داشته باشند که در لحظه درست با خواسته های کودکشان مخالفت کنند.

البته این بدان معنا نیست که شما همواره در هر شرایطی با کودک خود مخالفت کنید بلکه نه گفتن به کودک زمان و موقعیت صحیح را میطلبد.

نه گفتن به کودک منطق خاصی میطلبد، به این معنی که نه گفتن به کودک باید با دلایل منطقی سازگار باشد در غیر این صورت کودک این نه گفتن را به نوعی ناهنجاری تصور می کند و نه تنها این راهکار تربیتی به درستی نتیجه نمی دهد بلکه گاها مشاهده شده است نتیجه ای نامطلوب بر کودک به وجود می آورد.

سوالی که همیشه در ذهن والدین وجود دارد این است که چگونه می توان به کودک خود نه بگوییم؟ چه زمانی مناسب ترین زمان برای نه گفتن به کودک است؟

در این مقاله به تفکیک به تمامی راهکارها و جوانی نه گفتن به کودک می پردازیم و اهمیت آن برایتان روشن می سازیم.

همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره کردیم نه گفتن به کودک به نوعی از مهم ترین اصول تربیتی کودکان می باشد. در مقابل تمامی خواسته های نادرست کودک باید مقابله ای از سمت والدین صورت گیرد.

اما همانطور که در تمامی مقالات مربوط به کودک به این موضوع اشاره کردیم کودکان باتوجه به روحیه لطیفی که دارند نوع رفتار و ادبیات خاصی میطلبند. دقیقا نه گفتن به کودک نیز همانند تمامی رفتارهای تربیتی کودک ادبیات،زمان و موقعیت به خصوصی می طلبد.

درواقع نه گفتن به کودک تنها در چنین شرایطی نتیجه ای مطلوب حاصل می کند. شاید برایتان جای تعجب باشد که چطور مخالفت شما با کودک ممکن است بی اثر باشد یا نتیجه ای معکوس داشته باشد.

درواقع والدیئن به نوعی راهنمای کودکان در سنین مختلف می باشند که با گفتار و رفتار خود باید به تربیت و پرورش صحیح فرزندان کمک کنند.

گاها مشاهده شده است وقتی والدین بیش از حد از واژه نه استفاده می کنند و در هر موردی با کودک خود مخالفت می کنند باعث عادی شدن این مخالفت برای کودکشان می شوند.

وقتی شما به عنوان مادر و پدر دائما در هر زمانی به کودک خود نه می گویید باعث می شود در شرایط و زمان لازم نتوانید کودک خود را با واژه نه قانع کنید و از انجام رفتارهای ناصحیح کودک خود جلوگیری کنید.

زیرا شنیدن این واژه برای او موضوعی طبیعی شده است و در لحظات و موقعیت های لازم دیگر با واژه نه کودک رفتار نادرست خود را متوقف نمی کند و در این لحظه شما برای جلوداری او مجبور به واکنش هایی از روی خشم خواهید شد.

اما اگر در لحظه و در موقعیت صحیح نسبت به کارهای نادرست کودک خود مقابله کنید هیچگاه مجبور به انجام واکنش هایی نادرست خواهدی شد.

شرایط نه گفتن به کودک

حال که تا این حد نسبت به مخالفت با کودک و نه گفتن با کودک آشنا شدید قطعا این موضوع همواره بریتان سوال برانگیز خواهد بود که چطور میتوانیم نسبت به کارهای نادرست کودک خود واکنش نشان دهیم.

در ادامه به این موضوع می پردازیم و تمام جوانب را برای شما والدین گرامی که قصد دارید با بهترین روش ها به تربیت و پرورش کودک خود بپردازید آشکار سازیم.

رعایت استانداردهای محیطی

رعایت استانداردهای محیطی

یکی از مشکلات و معضلاتی که والدین با کودکان خود دارند ریشه در این موضوع دارد. اغلب کودکان در سنین نوپایی دائما به دنبال راه رفتن و دویدن هستند.اگر محیط زندگی کودک در خانه دکوراسیونی داشته باشد که دئما برای فرزندتان خطر آفرین باشد خب طبیعتا شما به عنوان والدینی که نگران سلامت کودک خود می باشید مدام از واژه های ندو، نکن و سایر واژه هایی که برای کودک بار منفی دارد استفاده خواهید کرد.

بهترین راه حل چنین مشکلی فراهم ساختن محیط هایی استاندارد و امن می باشد که امنیت کودک را فراهم می کند. ان فعالیت ها برای یک کودک موضوعی بسیار طبیعی است و اگر قرار باشد بخاطر دکوراسیون منزلتان جلوی فعالیت های استاندارد فرزند خود را بگیرید قطعا در اشتباه خواهید بود و در آینده ای نزدیک در تربیت فرزند خود با مشکل مواجه خواهید شد، زیرا مقابله و مخالفت کردن با فعالیت های ساده و روزمره کودک به هیچ عنوان توسط هیچ روانشناس و مشاور توصیه نمی شود.

در مقابل شما والدین عزیز می توانید با ورود فرزندتان به این سن دکوراسیون منزل و محیط رشد کودک تغییر دهید و برای انجام فعالیت های ساده کودکانه نظیر راه رفتن و دویدن محیطی امن فراهم سازید.

جایگزینی جملات مثبت به جای جملات منفی در نه گفتن به کودک

تاثیری که جملات و ادبیات  در انسان ها دارد بسیار عمیق است. در مورد کودک نیز همانند افراد بالغ است و تاثیر جملات مثبت بسیار بیشتر از منفی خواهد بود.

هیچ گاه سعی نکنید مخالفت خود را با بیان جملات منفی به کودک انتقال دهید. ذهن کودک آماده پذیرش جملات مثبت است. به عنوان مثال اگر کودکتان از شما درخواست شکلات می کند و شما می دانید اگر قبل از وعده غذایی به او شکلات دهید باعث می شود دیگر میلی به غذا نداشته باشد. اما چطور می توان این مخالفت را به کودک انتقال داد؟

شاید با بسیاری از والدین برخورد داشته باشید که در این مواقع به کودک خود می گویند نه الان نمیتونی شکلات بخوری چون دیگه نمی تونی غذاتو بخوری …

اما این جمله شاید برای شما جمله ای منطقی باشد و پذیرش آن بسیار معقول به نظر رسد اما برای کودکتان چطور خواهد بود؟

قاعدتا برای فرند شما این عبارت نا مفهوم است و درکی از آن نخواهد داشت زیرا شما بر حسب تجربه چندین و چند ساله خود چنین حرفی را به فرزندتان می زنید و موضوعی ثابت شده است برایتان اما فرزند شما در لحظه زندگی می کند و از این موارد درکی ندارد.

پس چطور می توان این واقعیت را به کودک انتقال داد؟ چطور می توان با مخالفت با کودک او را به سمت انجام کاری درست هدایت کرد؟

تصور کنید اگر جمله فوق که به نوعی بار منفی برای کودک داشت را کنار بگذارید و به جای آن از این جمله استفاده کنید، ” بعد از اینکه شامتو خوردی بهت شکلات می دهم “

با استفاده از این جمله کودک شما که به دنبال مقصود خود یعنی شکلات است میرسد و شما نیز به مقصود خود که غذا خوردن کودک است خواهید رسید.

فرزند شما نسبت به این جمله واکنش مثبت تری نشان می دهد و همچنین متوجه اولویت وعده های غذای نیز خواهد شد.

حق انتخاب به کودک در نه گفتن به کودک

نه گفتن به کودک با حق انتخاب

همیشه سعی داشته باشید در رفتار با کودکان به او حق انتخاب دهید. یکی از مواردی که میتوانید به کودک خود حق انتخاب دهید نه گفتن به کودک است.

روانشناسان مختلفی نسبت به مزایای حق انتخاب دادن بهکودک تحقیقات گسترده ای انجام دادند و تاثیرات مثبت آن بر شخصیت کودک را مورد بررسی قرار دادند.

کودکی که در دوران ابتدایی زندگی خود حق انتخاب دارد از اعتماد به نفس بیشتری نسبت به سایر هم سن و سالان خود برخوردار است، این کودک در آینده شخصیتی استقلال طلب خواهد داشت و همچنین از آثار مثبت دیگر آن می توان به راحتی انتخاب در دوران بزرگسالی اشاره کرد.

نه گفتن به کودک نه تنها باید موجب اصلاح رفتاری کودک از طریق  مخالفت با رفتار نادرست او بلکه به پرورش رفتار صحیح کودک نیز منجر شود.

قطعا شما هم با افرادی مواجه شده اید که قدرت انتخاب ندارند و همواره در حین تصمیم گیری با مشکل مواجه می شوند، اگر این افراد نیز در سنین کودکی خود در لحظات بسیار ساده با چالش انتخاب کردن مواجه می شدند در سنین بالاتر در طول دوران زندگی خود با مشکل مواجه نمی شدند.

فراموش نکنید که ریشه تمامی عادات و رفتارهای درست و نادرست انسان ریشه در دوران کودکی فرد دارد. اگر قصد دارید فردی سالم از لحاظ اخلاقی تربیت کنید پس حتما در مسیر گذراندن زندگی حواستان به این نکات ریز و کاربردی باشد.

شما والدین گرامی با دادن حق انتخاب به کودک خود درواقع با یک تیر دو نشان زده اید، علاوه بر آنکه با نه گفتن به کودک با شیوه ای خاص توانستید او را از انجام کارهای نادرست بازدارید بلکه توانستید رفتار و اخلاقی صحیح را در وجود کودک خود نهادینه سازید.

حال شاید برایتان سوال پیش آید که چطور می توان نه گفتن به کودک را از طریق دادن حق انتخاب به کودک انجام دهید؟

اجازه دهید با مطرح کردن مثالی به این موضوع بپردازیم و آن را شفاف سازی کنیم. برای مثال فرزند شما قصد دارد در محیط خانه که در گوشه گوشه آن ظوف شکستنی قرار داد توپ بازی کند.

اتفاقی که شاید اغلب والدین در طول روز چندین بار با آن مواجه می شوند. در این مواقع به راحتی می توانید به نه گفتن به کودک خود با دادن حق انتخاب بپردازید.

در این مواقع شما می توانید گزینه هایی مناسب برای ادامه بازی پیش روی فرزندتان قرار دهید. به او بگویید در محیط خانه با استفاده از توپت  تنها می تونی قل قل بازی کنی و اگر دوست داری توپت شوت کنی میتونی بری تو حیاط بازیتو ادامه بدی اینطوری ممکنه به وسایل خونه آسیب بزنی.

با این کار فرزند شما متوجه می شود که باید بین بازی که در حال انجام آن است در حیاط و بازی آرام تر در خانه بپردازد.

در این روش شما به هیچ عنوان نه گفتن خود را با جمله ای منفی ادا نکردید و در مقابل به کودک خود راه درست بازی کردن و همچنین قدرت انتخاب کردن اعطا کردید.

این دقیقا روش درست پرورش کودک است زیرا در لحظه ای مناسب او را با شرایط و موارد مختلف آشنا کردید.

البته در این مورد باید به سن کودک توجه بسیاری شود اغلب وقتی فرزند شما سن ۳ سالگی را پشت سر می گذارد راحت تر می تواند با این روش کنار آید و به درستی انتخاب کند اما در مورد نه گفتن با حق انتخاب در مورد کودکان زیر سه سال باید دقت بیشتری داشته باشید.

برای این کودکان باید تنها گزینه هایی محدود و واضح بیان کنید تا ذهن کودک بتواند آن را حلاجی کرده و بهترین راه را برای ادامه بازی خود انتخاب کند.

در هر دو مورد سعی داشته باشید دلایلی منطقی و علانی متناسب با کودک بیان کنید تا نسبت به انجامیا عدم انجام هر کاری دید کافی داشته باشد.

ارائه راهکارهای جایگزین به رفتار نادرست کودک

ارائه راهکارهایی مناسب

اغلب شما هم با رفتارهایی عجیب و غریب از کودک در سنین مختلف مواجه شده اید که اصلا درکی از آن ندارید و در چنین مواقعی نه گفتن را به صورت صریح با جمله ای همانند این کارو انجام نده ادا می کنید.

اما کودک شما در این لحظه هیچ درکی از این واژه ها ندارد پس نمیتواند دست از کاری که انجام می دهد بکشد زیرا اصلا درکی ندارد اگر این کار را انجام ندهد چطور می تواند احساساتش را بروز دهد.

در این مواقع پیشنهاد می کنیم به کودکتان رفتارها و کارهایی جایگزین برای فعالیت فعلی کودک پیشنهاد دهید. در ادامه با ارائه مثالی قابل درک موضوع را برایتان شفاف سازی می کنیم.

به عنوان مثال کودکی را در نظر بگیرید که با نوزادی مواجه می شود و بلافاصله با فشردن دست و سر کودک قصد دارد با این موجود جدیدی که برای اولین بار با او مواجه می شود ارتباط برقرار کند.

اما این کودک اصلا نمی داند بهترین راه ارتباط با نوزاد به چه صورت است. چطور می تواند احساساتش را با این موجود کوچک بروز دهد.

این موضوع نیز امری کاملا طبیعی است زیرا علی رغم افراد بزرگسال که بارها و بارها با نوزاد مواجه شده اند و تمامی جوانب و اطلاعات لازم برای برتباط برقرار کردن با این موجود ظریف و کوچک می دانند فرزند شما برای نخستین بار است که با نوزادی کوچک رو به رو می شود و هنوز نمی داند چقدر می تواند آسیب پذیر باشد.

درواقع این کودک به هیچ عنوان قصد آسیب رساندن به این نوزاد را ندارد که شما سراسیمه با جمله این کارو نکن به سمت او می شنابید و از این طریق به نه گفتن به کودک می پردازید.

با این کار تنها یک واهمه در وجود کودک ایجاد می کنید و موجب خجالت زده شدن کودک خود خواهید شد. در مقابل می توانید با سیاست به نه گفتن به کودک و مخالفت با کودک در مقابل انجام این کار نادرست بپردازید.

در مواجه شدن با چنین لحظه ای به کودک خود بگویید این نوزاد کوچولو ببوس، نازش کن.

کودک با شنیدن این جملات نسبت به انجام این کار ترغیب خواهد شد و به راحتی این رفتارها را جایگزین رفتارهای نادرست خود که تنها به جهت ابراز احساساتش بود کنار می گذارد.

یا به عنوان مثال فرزند شما برای نخستین بار با جوجه ای کوچک مواجه می شود و به سرعت به سمت آن میدود و در دستانش می گیرد و با فشارهایی که به جوجه می آورد موجب آسیب رساندن به جوجه می شود.

شما با دیدن این صحنه ممکن است همانند حالت قبل برای نه گفتن به کودک از جمله ای همچون این کارو نکن استفاده کنید اما کودک نمیتواند دست از این کار بکشد زیرا او برای اولین بار است که با این جوجه کوچک مواجه شده است و نمی تواند احساساتش را پنهان کند و لازم می داند تا برای ابراز احساساتش و بازی با جوجه او را در دستانش فشار دهد.

در این مواقع نیز می توانید با رفتاری صحیح نه گفتن به کودک به روش جایگزین کردن کارهای صحیح انجام دهید. برای این کار کافی است برای جوجه کوچک آب و غذا مهیا سازید و در خوردن دانه به جوجه کمک کنید.

کودک به محض آنکه رفتار شما با جوجه را می بیند سعی در جایگزین کردن رفتار نادرست خود با رفتار صحیح خواهد داشت.

نه گفتن به کودک باتوجه به شرایط و رفتار بسیار متفاوت است. تنها کافی است شما والدین نسبت به فرزند خود و عواطف او اطلاعاتی کافی داشته باشید.

اگر کودک شما در صندلی عقب ماشین نشسته و مدام در حال فشار دادن صندلی شما است و در مقابل چنین رفتاری شما هیچ درکی از این رفتار ندارید باید این مورد را در نظر بگیرید که فرزند شما دارای انرژی بیش از اندازه است و با حرکات و بازی های مختلف به دنبال تخلیه این انرژی می باشد.

در این مواقع باید این موضوع را در نظر بگیرید که این کودک به هیچ عنوان قصد آزار رساندن به شما را ندارد بلکه تنها این فعالیت را نوعی سرگرمی و تخلیه انرژی برای خود می داند.

حال قرار نیست شما در مقابل این رفتار طبیعی اما نادرست کودکتان سکوت کنید، اما قرار هم نیست که از روش های نه گفتن به کودک به شکلی نا مناسب استفاده کنید.

در این مواقع سعی کنید توجه و حواس کودک خود را به انجام فعالیت دیگری یا به تماشای محیط اطراف جلب کنید، یا حتی می توانید برای آرام شدن او برایش قصه تعریف کنید.

ثبات در نه گفتن به کودک

یکی از مهم ترین نکته ها در نه گفتن به کودک ثبات والدین است. والدین عزیز شما باید در لحظه تصمیم بگیرید که باید به نه گفتن به کودک خود با رئش های مختلف بپردازید و بر سر حرف خود بایستید.

توصیه تمامی روانشناسان به والدین این است که به هیچ عنوان تسلیم خواسته های نادرست کودک خود نشوند.

طبیعی است وقتی کودک شما با مخالفتتان مواجه می شود و این مخالفت باعث می شود به خواسته هایش دست نیابد مرتکب رفتارهای می شود که آسایش والدین را خدشه دار می کند.

این امر برای بارهای اول کاملا طبیعی است اما اگر شما قصد دارید موجب ادامه دادن این رفتار نادرست کودک خود شوید در مقابل گریه های کودک و پافشاری او تسلیم شوید.

تسلیم شدن در مقابل گریه ها و رفتارهای نادرست کودک نه تنها به نه گفتن به کودک کمکی نمی کند بلکه تنها موجب بدتر شدن اوضاع می شود.

وقتی در مقابل گریه های کودک تسلیم شوید به این معنی است که به کودکتان این حس را القاء کردید که با وجود مخالفت های من اگر تو گریه کنی ممکن است که من در مقابل خواسته نادرستت موافقت کنم.

فراموش نکنید شما والدین گرامی قرار است با نه گفتن به کودک خود در مقابل خواسته ها و رفتارهای نادرست او مقابله کنید اما اگر این مقابله قرار باشد موجب پرورش رفتارهای نادرست دیگر شود نتیجه ای مطلوب حاصل نخواهد شد.

با ایستادگی بر سر مخالفت به کودک می گویید که رفتار نادرست مخالفت می طلبد و هیچ موردی نمی تواند شما را از تصمیمتان بازدارد.

یکی از اصلی ترین قوانین نه گفتن به کودک ایستادگی در مقابل تصمیمات است.

وضع قوانین در نه گفتن به کودک

یکی از روش های نه گفتن به کودک وضع قوانینی مشخص است. نه گفتن به کودک یکی از مهم ترین مواردی است که در شکل گیری شخصیتی کامل نقش بسیاری دارد.

تحقیقات نشان داده است افرادی که در دوران کودکی خود هیچ مخالفتی از سمت والدین دریافت نکردند با مشکلات و معضلات بسیاری مواجه می شوند.

در زندگی آیندهتمام اتفاقات باب میل هر فردی نیست و قرار نیست تمام اطرافیان با انسان موافق باشند. قطعا هر فردی در زندگی آینده با مخالفت های بسیاری مواجه خواهد شد.

اگر نه گفتن به کودک در دوران کودکی صورت نگیرد قطعا این فرد انتظار دارد در آینده تمام اطرافیان نسبت به تملم تصمیمات و رفتار های او موافقت نشان دهند اما در واقعیت چنین اتفاقی محال است.

حال که این فرد با مخالفت مواجه نشده است پس با هر بار شنیدن مخالفت در هم میشکند و بسیار در معرض افسردگی قرار دارد.

برای جلوگیری از پرورش چنین شخصی نه گفتن به کودک از الزامات زندگی هر فردی در دوران کودکی می باشد که باید به آن توجه گردد. به همین جهت پیشنهاد می کنیم در دوران کودکی قوانین به خصوصی در خانه وضع گردد که عدم رعایت آن با نه گفتن به کودک منجر شود و از این طریق فرزند شما با مفهوم مخالفت به جهت رفتارهای نادرستش مواجه شود.

کلاس های مختص کودکان در این سن نیز کمک شایانی به این مورد می کند. از جمله کلاس های مناسب برای کودکان نیز می توان به کارگاه های مارد و کودک برای کودکان وابسته، کلاس های هنری مختلف مخصوص کودک از جمله کلاس موسیقی کودک، کلاس نقاشی کودک، یا حتی کلاس های ورزشی از جمله کلاس های یوگا کودک اشاره نمود.

یکی از مهم ترین اثرات نه گفتن به کودک آموزش نه گفتن است. در مقاله ای مجزا به ” آموزش نه گفتن به کودکان ” پرداختیم. در این مقاله به این موضوع اشاره شدهاست که کودک تنها با نه گفتن به کودک است که می آموزد در شرایط مختلف زندگی مخالفت کند و از انجام کارهای نادرست سر باز زند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید