مقاله حرکات مناسب یوگا برای کودکان در وبلاگ موسسه باغ آینه

حرکات مناسب یوگا برای کودکان

حرکات مناسب یوگا برای کودکان

یوگا برای کودکان یکی از آموزش هایی است که امروزه طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است. شاید دلیل این همه طرفدار را بتوان در تاثیرات یوگا برای کودکان جست و جو کرد.

در این مقاله قصد داریم چند حرکت ویژه یوگا برای کودکان را معرفی کنیم که با استفاده از آن می توانید به راحتی آموزش یوگا کودک خود را به راحتی در منزل شخصی خود شروع کرده و ادامه دهید.

البته یوگا برای کودکان شاید در ظاهر ورزشی ساده آید اما مستلزم رعایت نکات ایمنی می باشد که تمام والدین باید به آن واقف باشند و از این طریق فعالیت ورزشی ایمن برای فرزندان خود محیا سازند.

باغ آینه به عنوان برترین موسسه فرهنگی هنری در کرج با برگزاری کلاس های ورزشی مختص کودکان گامی مثبت در راستای نهادینه کردن ورزش در زندگی مردم برداشته است.

تنها هدف باغ آینه ایجاد ویژگی های فردی مفید و فرهنگ سازی عادات رفتاری درست برای افراد و جامعه می باشد و برای محقق ساختن این امر از تمامی ابزارها و راهکارها استفاده می کند.

شاید لازم باشد قبل از ارائه حرکات مناسب یوگا برای کودکان اندکی در مورد یوگا برای کودکان و فواید آن توضیحاتی تکمیلی ارائه دهیم تا اندکی یشتر با این ورزش آشنا شده و به اهمیت آن برای کودکانتان پی ببرید.

یوگا کودک چیست؟

یوگا کودک یکی از نوین ترین ورزش هایی است که امروزه روی کار آمده است. در حالت کلی یوگا یکی از ورزش هایی است که نه تنها جسم انسان بلکه فکر و ذهن فرد را درگیر می کند.

درواقع یوگا ورزشی جسمی و ذهنی است که منجر به تقویت قوای جسمانی و ذهنی افراد می شود و با انجام فعالیت ها و تکنیک های به خصوصی منجر به هم راستا شدن فعالیت های جسمانی و ذهنی افراد می شود.

اغلب تا نام ورزش به گوش ما می خورد به فکر فعالیت های جسمانی سخت خواهیم افتاد و اغلب ورزش را مختص جسم می دانند معدود ورزش هایی است که به تقویت مغز و فکر انسان بپردازد.

البته اگر انسان ها از اهمیت مغز و ذهن اطلاع داشته باشند اندکی در ورزش ها تجدید نظر می کنند. تمامی اجزاء بدن هر فردی در گروی مغز است.

اگر انسان مغزی و ذهنی تقویت شده نداشته باشد قاعدتا جسم او نیز تقویت نخواهد شد و به تعادل نمی رسد. ورزش یوگا یکی از معدود ورزش هایی است که به صورت دو جانبه علاوه بر جسم به تقویت ذهن نیز می پردازد.

اما چرا اصلا ورزش یوگا برای کودکان روی کار آمد؟ در تمام مقالات باغ آینه به این موضوع اشاره شده است، تغییر یک جامعه در گروی کودکان است. درواقع این کودکان هستند که در ارتقاء سطح جامعه نقش بسزایی دارند.

به همین جهت اگر قرار است تغییری در جامعه ایجاد شود و یا فرهنگ سازی در جامعه ایجاد شود باید ابتدا از کودکان آغاز شود. کودکان بیشترین تاثیر را در تغییر سیر رفتاری یک جامعه دارند.

ورزش نیز از جمله مواردی است که باید در زندگی روزمره انسان ها نهادینه شود، با کلاس های یوگا برای کودکان و استفاده از ورزش یوگا برای کودکان به صورت غیر مستقیم باعث نهادینه ساختن ورزش در زندگی فرزندتان خواهید شد.

 

فواید یوگا برای کودکان

خب حال که در مورد ورزش یوگا اطلاعات ابتدایی پیدا کردیم لازم میدانیم اندکی در مورد فواید آن نیز اطلاعاتی ارائه دهیم تا اهمیت آن برای تمامی والدینی که قصد پروش فرزند خود با تکنیک های نوین آموزشی را دارند بتوانند با آگاهی بیشتر در این زمینه اقدام کنند.

ورزش یوگا برای کودکان آنچنان تاثیرات مفیدی بر کودک دارد که اگر بخواهیم به مجموع فواید آن بپردازیم مجبور به تهیه مقاله ای طولانی و مجزا خواهیم بود.

در این مقاله تنها به برخی از فواید یوگا برای کودکان اشاره می کنیم تا اهمیت آن برایتان روشن گردد.

آگاهی کودک

اولین و مهم ترین فایده ای که ورزش یوگا برای کودکان دارد آگاهی از وضعیت بدن است. مجموع فعالیت هایی که در ورزش یوگا برای کودکان وجود دارد منجر به افزایش آگاهی کودک از خود و وضعیت جسمانی می شود.

کنترل استرس

شاید از این مورد بتوان به عنوان یکی از مهم ترین تاثیرات ورزش یوگا برای کودکان نام برد. زیرا کودکان در این سن ممکن است در مواجه با بسیاری از موقعیت ها دچار استرس و تشویش شوند و استرس یکی از مخرب ترین عوامل برای هر فردی می باشد.

ورزش یوگا برای کودکان به بهترین شکل ممکن منجر به کاهش و کنترل استرس های وجودی کودک می شود.

افزایش تمرکز کودک از نتایج مثبت یوگا برای کودکان

قدرت تمرکز یکی از مهم ترین فاکتورهای وجودی انسان ها می باشد، در طول روز با انسان های بالغی رو به رو می شویم که تمرکز لازم برای انجام امور مختلف را ندارند.

قدرت تمرکز در وجود انسان ها نیز از جمله مواردی است که مستلزم تمرین های مکرر برای نهادینه شدن در افراد می باشد. به این معنا که اگر فرد از کودکی احاطه یافتن به ذهن خود داشته باشد قطعا قدرت تمرکز بالایی نیز خواهد داشت.

یکی از دستاوردهای مفید ورزش یوگا برای کودکان قدرت تمرکز بالای فرد می باشد. با تکنیک ها و حرکاتی که کمی بعد به معرفی آن می پردازیم قدرت تمرکز کودک افزایش میابد.

مطابق تحقیقات صورت گرفته یوگا به شدت تاثیر مثبتی بر تمرکز و توجه کودک دارد. امروزه باتوجه به اهمیت یافتن قدرت تمرکز کودک کلاس ها و آموزش های مختلفی روی کار آمده است که مستقیما بر قدرت تمرکز کودک تاثیرگذار است و از جمله آن می توان به کلاس های دقت، سرعت و تمرکز کودک اشاره کرد.

تاثیر یوگا برای کودکان بر عزت نفس کودک 

اعتماد به نفس یکی از برترین فاکتورهای وجودی است که باید به آن توجه ویژه ای شود. همانند تمامی خصوصیات و ویژگی های مثبت وجودی فردی که ریشه در کودکی دارد اعتماد به نفس نیز ریشه در کودکی هر فرد دارد.

یوگا یکی از ورزش ها و فعالیت هایی است که تاثیر بسیار زیادی در افزایش اعتماد به نفس کودک دارد و این اعتماد به نفس در گروی فعالیت هایی است که در این ورزش وجود دارد.

یوگا برای کودکان به راحتی با تمرکز بر فعالیت هایی ویژه منجر به افزایش عزت نفس کودک می شود. درواقع کودک در این آموزش ها و با انجام هر یک از حرکات به توانایی های خود ایمان پیدا می کند و همین موضوع منجر به افزایش اعتماد به نفسش خواهد شد.

هماهنگی اعضای بدن کودک

از جمله دستاوردهایی که ورزش یوگا برای کودکان دارد هماهنگی اعضای بدن می باشد. توجه داشته باشید که این هماهنگی منوط به اعضای بدنی همچون دست و پا و… نمی شود بلکه بسیار وسیع تر از این موارد است.

درواقع شاید بهتر باشد اینطور بیان کنیم ورزش یوگا برای کودکان منجر به هماهنگی ذهن و جسم و تمام اعضای بدن می شود. به نوعی کودکانی که تجربه شرکت در کلاس های یوگا برای کودکان را دارند از هماهنگی و تعادل بیشتری نسبت به هم سن و سالان خود برخوردار هستند.

علاوه بر کلاس های یوگا برای کودکان که منجر به ایجاد تعادل و هماهنگی بین اعضای بدن کودک می شود کلاس های آموزشی دیگری نیز وجود دارد که این امر را محقق می سازد.

تنها هدف بیان تاثیرهای این ورزش بر کودک روشن ساختن برتری این ورزش برای والدین می باشد، اگر بخواهیم به سایر تاثیرات ورزش یوگا برای کودکان بپردازیم مجبور به تهیه مقاله ای مجزا می باشیم به همین جهت تا به اینجای کار بسنده کرده و به سراغ ارائه حرکات ورزش یوگا برای کودکان می رویم.

حرکات یوگا کودک

حرکات یوگا برای کودکان

حال که نسبت به ورزش یوگا برای کودکان و تمامی فواید و مزایای آن آگاه شدید لازم می دانیم حرکاتی را معرفی کنیم که والدین با آموزش آن به فرزند خود می توانند شاهد نمایان شدن خصوصیات جسمانی و فکری در کودک خود باشند.

این حرکات بسیار ساده است و به راحتی می توانید همراه با فرزند خود با رعایت موارد ایمنی لازم  نسبت به انجام آن اقدام نمایید.

تمامی این حرکات بر تقویت یکی از خصوصیات و ویژگی های جسمانی و ذهنی کودک شما تمرکز دارد.

حرکت درخت در یوگا برای کودکان

تجربه ثابت کرده است یکی از حرکاتی که در ورزش یوگا برای کودکان اکثر کودکان به اجرای آن علاقمند می باشند حرکت درخت است. همانطور که در شکل زیر ملاحظه می نمایید در این حرکت فرزند شما باید سعی کند همانند یک درخت بایستد.

همین موضوع بسیار برای کودکان جذابیت دارد. همانطور که در تصویر ملاحظه می نمایید این حرکت مستلزم تمرکز بسیار زیادی است.

کودک شما حین اجرای این حرکت مجبور به حرکت دستان و پاهای خود به صورت هم زمان و نگه داشتن دستان و پاها در یک زاویه مشخص می باشد.

حرکت درخت در یوگا کودک

همین حرکت هماهنگ دستان و پاها منجر به هماهنگی بین اعضای بدن خواهد شد و علاوه بر آن ذهن کودک در زمان انجام این حرکت باید تعادلی بین دستان و پاها ایجاد کند.

نا خودآگاه بدون آنکه کار سختی انجام دهید و در قالب یک بازی خوشایند فرزندتان به هماهنگی و تعادل جسمی و ذهنی دست میابد.

این حرکت علاوه بر آنکه منجر به تعادل و هماهنگی اعضای بدن کودک می شود باعث تقویت مچ و ساق پا خواهد شد. اما توجه داشته باشید این حرکات باید تحت شرایط استاندارد انجام شود و مدت زمان کنترل شده ای داشته باشد تا منجر به آسیب جسمانی کودک نشود.

حرکت دست های کشیده

در این حرکت کودک را راهنمایی کنید تا دستان خود را همانند تصویر در بالای سر خود قل کند و همزمان کششی در اعضای بدن خود به سمت بالا داشته باشد.

این حرکت بسیار  ساده است و حس راحتی برای کودک به همراه دارد و از این جهت اغلب کودکان نسبت به انجام آن اشتیاق نشان می دهند.

پیشنهاد می کنیم انجام این حرکت را در برنامه های ورزشی روزانه کودک خود قرار دهید زیرا همین حرکت ساده منجر به آرام سازی و رها سازی کودک خواهد شد.

حرکات دستان کشیده یوگا کودک

حرکت پروانه از حرکات مورد علاقه کودک در یوگا برای کودکان

یکی از حرکاتی که اغلب در کلاس های آموزش یوگا برای کودکان با استقبال بینظیری مواجه می شود حرکت پروانه است. کودکان در این سن بسیار علاقمند هستند تا وجه شباهات انسان و حیوان را بیابند.

شاید در تمامی بازی های کوکانه شاهد این موضوع باشید که کودک در نقش شیر، گربه و… است و با اجرای حرکات به خصوصی سعی دارد خود را شبیه به این حیوانات نشان دهد.

یکی از عواملی که باعث استقبال این حرکت از جانب کودکان شده است نام آن می باشد. کودک با شنیدن نام این حرکت همواره سعی دارد خود را شبیه به یک پروانه نشان دهد.

پیشنهاد می کنیم نام حرکات را برای فرزندانتان بازگو کنید تا با شنیدن اسم ها بیشتر به وجد آیند و نسبت به انجام آن اشتیاق بیشتری از خود نشان دهند.

حرکت پروانه انعطاف پذیری بالایی میطلبد دقیقا چیزی که در وجود کودک هست، بدن کودک دارای انعطاف پذیری بالایی است و اکثر کودکان نسبت به نشان دادن این انعطاف پذیری به والدین لذت می برند.

حرکت پروانه باعث بهترین فرصت برای کودک است تا میزان انعطاف پذیری خود را به والدینش نشان دهد. این همان چیزی است که منجر به افزایش عزت نفس کودک می شود.

کودک با آگاهی از توانایی هایی که دارد و اجرای حرکاتی که می تواند به واسطه آن این توانایی را بروز دهد اعتماد به نفسش افزایش میابد.

همانطور که در تصویر مشخص است در این حرکت کودک شما باید بر روی زمین نشسته و کف پاهای خود را به هم نزدیک کند و مشابه تصویر دستانش را نیز مقابل هم قرار دهد.

این حرکت نیز علاوه بر تاثیرات تعادلی و تقویت توانایی های مغز کودک منجر به تقویت یکسری از توانایی ها در جسم کودک خواهد شد.

حرکت پروانه با میزان کششی که در نواحی پایین بدن اتفاق می افتد منجر به انعطاف پذیری بیشتر کودک خواهد شد و حرکات دستان و پاها در این حرکت منجر به هماهنگی و تعادل در کودک خواهد شد.

حتی این حرکت برای والدین نیز توصیه می شود، مخصوصا برای افرادی که از درد کمر رنج می برند با انجام این حرکت ساده می توانند درد کمر خود را تسکین دهند.

حرکت سگ سر پایین جذاب ترین حرکت یوگا برای کودکان

یکی از جذاب ترین حرکات یوگا برای کودکان سگ سر پایین است. برای انجام این حرکت تنها کافی است همانند تصویر فرزند شما در حالت چهار دست و پا در آید و سر خود را مابین دستانش قرار دهد. حال کافی است بدن خود را همانند کوه به سمت بالا هدایت کند.

تاثیراتی که این حرکت بر جسم کودک دارد فوق العاده است، با انجام حرکت سگ سر پایین در یوگا برای کودکان، کودک شما با انجام این حرکت ساده میتواند با ایجاد کشش در ستون فقرات خود منجر به تقویت این ناحیه شده و علاوه بر آن میزان کشش در عضلات بازو کودک باعث تقویت عضلات بازو می شود.

 

حرکت سگ سر پایین

با انجام چنین حرکت ساده ای به راحتی موجب تقویت قوای جسمانی کودک خواهید شد.

تنها نکته ای که در انجام این حرکت از حرکات یوگا برای کودکان وجود دارد رعایت نکات ایمنی می باشد. حتما در زمان انجام این حرکت از عدم سر خوردن دستان و پاهای فرزندتان اطمینان حاصل کنید .

مار کبری

یکی از حرکاتی که با ایجاد کشش در نقاط مختلف بدن باعث تقویت عضلات می شود حرکت مار کبری در حرکات یوگا برای کودکان می باشد.

در این حرکت تنها کافی است همانند تصویر کودک بر روی شکم دراز بکشد و با کمک دستان و پاهای خود بدنش را از سطح زمین جدا کرده سپس سر و گردن را به سمت بالا هدایت کند.

این حرکت از حرکات یوگا برای کودکان جزء مفیدترین حرکاتی است که با ایجاد کشش در ستون فقرات و نواحی میانی بدن منجر به تقویت عضلات این نواحی از بدن می شود.

حرکت مار کبری در یوگا برای کودکان

حرکت گاو در حرکات یوگا برای کودکان

اشتیاق کودکان سنین مختلف برای انجام حرکت گاو نیز بسیار زیاد بوده است و اغلب کودکان از انجام این حرکت استقابل می کنند.

برای اجرای حرکت گاو تنها کافی است کودک بر حالت چهار دست و پا بر روی زمین قرار گیرد و پس از آن شکم رو به پایین و سر و گردن را به سمت بالا هدایت نماید.

این حرکت نه تنها در حرکات یوگا برای کودکان بلکه در مورد یوگا برای بزرگسالان نیز بسیار مفید است. در کلاس های آموزش یوگا مادر و کودک این حرکت برای مادران بسیار توصیه می شود.

 

حرکت گاو در یوگا برای کودکان

حرکت گاو در یوگا برای کودکان تاثیرات بسیاری در آرامش عضلات پشت بدن دارد و نکته جالب این حرکت تاثیرات زیاد آن بر بدن می باشد.

با قرار گرفتن کودک در این زاویه عضلات بالای کمر در حالت استراحت در می آیند و این آرامش منجر به کاهش درد پشت برای افراد بالغ خواهد شد و برای کودکان نیز بسیار مفید می باشد.

البته این آرامش عضلات تنها فواید این حرکت نیست بلکه به راحتی منجر به تقویت عضلات پهلو، شکم و سینه خواهد شد. تقویت عضلات این نواحی از بدن تنها با کشش های مداوم برآورده می شود.

حرکت گربه

حرکت گربه نیز به جهت نامی که برایش انتخاب شده است با استقابل خوبی از جانب کودکان مواجه شده است. اگر به تصویر نگاه کنید قطعا به وجه تشابه این حرکت در یوگا برای کودکان و حرکت گاو پی خواهید برد.

این حرکت نیز همانند حرکت گاو است و میزان تاثیر گذاری آن بر اندام های مختلف به همان شکل است . در انجام این حرکت تنها کافی است کودک در حالت چهار دست و پا همچون یک گربه بر سطح زمین قرار گیرد و شکم خود را به سمت داخل آورد و سر را برخلاف حرکت گاو به سمت پایین هدایت کند.

دقیقا مشابه حرکت گاو منجر به استراحت قسمت های پشتی کمر میشود و در عین حال که این قسمت از اعضای بدن در حالت استراحت قرار می گیرد عضلات شکم و پهلوها با قرار گرفتن در حالت کشش تقویت می شود.

حرکت گربه در یوگا برای کودکان
حرکت ملخ

شاید اجرای این حرکت برای کودکانتان ملموس نباشد و نیاز به راهنمایی بیشتری داشته باشند. درواقع حرکت ملخ در مجموعه حرکات یوگا برای کودکان مشابه حرکت مار کبری است و تنها در جزئیات تفاوت دارد.

برای انجام این حرکت تنها کافی است کودک بر روی شکم خود بر روی زمین قرار گیرد و همانند حرکت مار کبری پاهای خود را به سمت عقب هدایت کند اما تنها تفاوت این دو حرکت در نحوه قرار گیری دست ها می باشد.

در حرکت مار کبری دست های کودک به سمت جلو هدایت می شود ولی در حرکت ملخ دست های کودک به سمت عقب همانند تصویر هدایت می شود.

حرکت ملخ یک حرکت کششی فوق العاده برای کودک محسوب می شود زیرا در این حرکت دست ها، پاها  و قسمت میانی بدن شدیدا تحت کشش قرار دارد و عضلات آن از این طریق تقویت می گردد.

حرکت ملخ در یوگا
حرکت اسکات در حرکات آموزش یوگا برای کودکان

قطعا با مشاهده این نام به یاد سالن های ورزشی بزرگسالان خواهید افتاد. بله درست است دقیقا اسکات از جمله حرکات مختص رشته بدن سازی است.

حرکت اسکات اندکی سنگین تر از سایر حرکات است و توصیه می کنیم اگر فرزند شما مراحل قبل را سپی کرده است و بدنش آمادگی پذیرش این حرکت را دارد آن را اجرا کنید.

همانطور که شاید تا کنون متوجه این موضوع شده باشید در جای جای این مقاله سعی شده است با انتخاب اسامی و شبیه سازی حرکتی ورزش یوگا برای کودکان و حیوانات سعی شده است کودک را به سمت انجام حرکات ترغیب نماییم.

 

حرکت اسکات در یوگا کودک

در مورد حرکت اسکات نیز می توانید قوه تخیل کودک را وارد عمل کنید. برای انجام این حرکت به او بگویید تصور کن میخواهی بر روی یک صندلی نامرئی بنشینی.

انجام این حرکت برای کودک شاید به راحتی بزرگسالان نباشد به همین جهت توصیه می کنیم برای ایجاد آمادگی بیشتر در کودکتان می توانید تکیه گاهی همچون دیوار برای فرزندتان انتخاب کنید و پس از کسب مهارت های لازم می توانید این حرکت را بدون استفاده از دیوار انجام دهید.

این حرکت نیز بر عضلات قسمت های مختلف کودک تاثیر می گذارد، تاثیر مستقیمی بر عضلات چهار سر ران، کمر، شکم دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید