مقاله بهترین سن شروع یوگا برای کودکان چه سنی است؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

بهترین سن شروع یوگا برای کودکان چه سنی است؟

بهترین سن شروع یوگا برای کودکان چه سنی است؟

سن شروع یوگا برای کودکان چه سنی است؟ سوالی که اغلب والدین جویای آن می شوند. این دغدغه نه تنها در مورد کلاس یوگا برای کودکان وجود دارد بلکه در مورد تمام آموزش هایی است که مربوط به کودک می شود. نه تنها در مورد کلاس یوگا برای کودکان که یک نوع کلاس ورزشی محسوب می شود بلکه در مورد تک تک کلاس های آموزشی و هنری نیز این سوال مطرح می شود.

البته این دغدغه کاملا صحیح می باشد، روانشناسان متفق القول هستند کودکی مهم ترین دوران زندگی هر فردی است و تمام شخصیت انسان در این دوران شکل می گیرد.

کودک به عنوان فردی نوپا وارد این دنیا می شود و رسالت والدین رشد و پروش کودک می باشد و به همین جهت والدین همواره به دنیال بهترین روش ها برای پرورش فرزندان خود هستند. تمام والدین سعی دارند در لحظه بهترین راهکارها را برای پرورش فرزند خود اتخاذ نمایند.

والدین همیشه به دنبال آموزش های مختلف می باشند که در رشد فرزندشان موثر است و او را به سمت تکامل بیشتر سوق می دهد. ورزش، آموزش های علمی و هنری همه و همه باید در سن مناسب برای کودک شروع شود.

چه بسیار کودکانی که تحت آموزش های سنگین و فشرده قرار گرفتند و نه تنها این آموزش ها در رشد و پرورش آنها تاثیری نداشت بلکه منجر به بروز رفتارهایی عکس شد.

باغ آینه به عنوان برترین موسسه فرهنگی آموزشی در کرج همواره سعی دارد والدین را با آموزش های صحیح کودکانشان آشنا سازد.

امروزه شیوه های آموزشی و پرورشی زمان های گذشته و البته نادرست جای خود را به شیوه نوین آموزشی داده است. با پیشرفت هایی که حوزه روانشناسی شاهد آن بوده است روش های آموزشی و پرورشی نوینی روی کار آمده است .

شیوه های آموزشی سخت گیرانه ای که در زمان های گذشته وجود داشت تنها باعث دوری بیشتر کودک نسبت به آموزش مورد نظر می شد اما امروزه شیوه های آموزشی تماما تغییر یافته است.

تا کنون بارها و بارها به این موضوع اشاره شده است، کودک تنها به دنبال بازی های کودکانه می باشد، او همه روزه و هر ساعت به دنبال سرگرمی و بازی های مختلف می باشد تا خود را سرگرم سازد.

این بازی و سرگرمی تنها چیزی است که در ذهن خود به آن توجه می کند اما آیا این بازی ها برای پرورش کودکان کافی می باشد؟

پاسخ شما قطعا منفی است. با این وجود چطور می توان کودکان را به صورت هدفمند پرورش داد؟ چطور می توان راه نبوغ و پرورش افکار را برای کودک هموار ساخت؟

تنها راه برآورده ساختن این هدف  نفوذ به بازی های کودکانه می باشد. تنها با این روش است که می توان سخت ترین مفاهیم را به کودک انتقال داد.

امروزه با استفاده از این کلید طلایی کلاس ها و آموزش های مختلفی مخصوص کودکان روی کار آمده است که به راحتی با استفاده از این راهکار توانسته است بسیاری از مفاهیم را به کودکان در سنین مختلف انتقال دهد.

از جمله کلاس هایی که از این روش برای پرورش کودکان استفاده می شود می توان به کارگاه مادر و کودک، کارگاه یوگا مادر و کودک، دوره نقاشی کودک، کلاس زبان کودک و… اشاره کرد.

البته هر یک از این کلاس ها اهداف مختلفی دارند و برای محقق ساختن این اهداف از راهکارهای مجزای دیگری استفاده می کنند. تمامی این موارد باعث شده است سن مناسب برای شروع هر آموزش مربوط به کودک تنها تعریفی بی مورد باشد.

در مورد سن شروع یوگا برای کودکان نیز قضیه به همین شکل است سن تنها یک رقم است چه بسیار کودکانی که باتوجه به سن کمی که داشتند بسیار قدرتمندتر از سایر دوستان خود با سن بیشتر پیشرفت کردند.

البته در مورد کلاس یوگا برای کودکان و به طور کلی کلاس های ورزشی که قدرت جسمانی و توانایی حرکتی کودک بسیار مهم می باشد را باید در نظر گرفت.

به عنوان مثال کودکی که هنوز قادر به راه رفتن نیست، هنوز نمی تواند تعادل خود را حفظ کند چطور می تواند در این کلاس های آموزش یوگا برای کودکان حضور داشته باشد، قطعا این کلاس برای کودک نه تنها مفید واقع نمی شود بلکه باعث آسیب رساندن به کودک نیز می شود.

اما اصلا نگران نباشید در ادامه راهکارهایی برای کودکانی با سن کم نیز معرفی می کنیم تا یوگا برای کودکان را به خوبی در مورد فرزند دلبندتان اجرا کرده و از این طریق موجب تقویت ذهن و جسم کود شوید.

در حالت کلی در مورد کلاس یوگا برای کودکان سن مشخصی تعریف نشده است زیرا هر کودک در سن به خصوصی توانایی های حرکتی خود را بروز می دهد و بهتر است واژه سن به توانایی تغییر یابد. برای ورود به کلاس یوگا کودکان حتما باید توانایی های جسمی و حرکتی کودک را مورد بررسی قرار داد و باتوجه به آن بهترین سن شروع یوگا برای کودکان را به صورت انفرادی برای هر کودک معرفی کرد.

بهترین سن شروع یوگا برای کودکان زمانی است که فرزند شما توانایی راه رفتن، کنترل حرکات جسمانی، تعادل و… داشته باشد. البته اغلب کودکان در سن سه، چهار سالگی این توانایی های را کسب می کنند و شاید بتوان با صرف نظر از استثنا ها بهترین سن شروع یوگا برای کودکان را از سن چهار سالگی الی شش سالگی معرفی کرد.

این بازه ای که در قسمت فوق به آن اشاره کردیم یک بازه کلی است که طیف وسیعی از کودکان را در برمی گیرد.

تشخیص سن شروع یوگا برای کودکان

تاثیر دانستن بهترین سن شروع یوگا برای کودکان چیست؟

شاید با خواندن این مقاله به این موضوع فکر کنید که اصلا چرا باید به دنبال بهترین سن شروع یوگا برای کودکان باشد؟ خب بالاخره شروع این آموزش را از هر سنی شروع کنید مفید خواهد بود….

اما باتوجه به تاثیراتی که یوگا بر کودک دارد بهترین سن شروع یوگا برای کودکان معرفی شده است، کسب یکسری از خصوصیات و ویژگی های فردی تنها در زمان مناسب معنا پیدا می کند و اگر در لحظه درست این خصوصیات کسب نشود در آینده فرد را با مشکل مواجه خواهد کرد.

شاید شما به عنوان والدین به تازگی با مفهوم یوگا برای کودکان آشنا شده باشید. اغلب والدین با شنیدن نام یوگا برای کودکان متعجب می شوند زیرا اغلب افراد یوگا را فعالیتی مخصوص بزرگسالان می دانند.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که یوگا را فعالیتی مختص افراد بالغ می دانید باید اندکی در مورد فواید و تاثیراتی که یوگا بر انسان ها دارد آشنا شوید.

قطعا تاثیراتی که یوگا بر افراد بزرگسال دارد تاکنون در ذهن افراد جامعه نهادینه شده است،تا نام یوگا بر میان می آید اغلب به یاد حرکاتی جهت آرامش گرفتن و دوری از استرس های روزانه را به خاطر می آوریم.

اما جالب است بدانید این تنها جزء کوچکی از تاثیرات یوگا است. از نظر متخصصان یوگا نوعی ورزش جامع است که نه تنها تاثیرات آن را می توان در آرامش روحی مشاهده کرد بلکه تاثیرات مستقیمی بر جسم انسان دارد. یوگا تنها ورزشی است که جزء جزء اجزای بدن انسان را تحت شعاع قرار می دهد.

یوگا برای کودکان نیز به همین ترتیب می باشد، حرکاتی که به عنوان نرمش ها و ورزش هایی روزانه در کلاس های یوگا برای کودکان آموزش داده می شود مستقیما بر تک تک اجزاء بدن تاثیر می گذارد و علاوه بر ان موجب دوری کودک از استرس ها می شود.

در ابتدای بحث به این موضوع اشاره شد کودکان در سن کودکی خود تنها به دنبال بازی و سرگرمی کودکانه هستند، اما چطور می توان از طریق بازی و سرگرمی ورزش را وارد زندگی کودک کرد؟

یوگا برای کودکان بهترین گزینه به عنوان ورزش است، کلاس های یوگا برای کودکان تماما بر مبنای بازی، شعر، موسیقی کودکانه می باشد که این امر منجر به جذابیت این کلاس ورزشی برای کودک خواهد شد.

با استفاده از یوگا برای کودکان به راحتی می توانید ورزش را در زندگی کودک نهادینه کنید، همچنین این امر منجر به تقویت قوای جسمی و روحی فرزند شما خواهد شد.

تحقیقات نشان میدهد ورزش یوگا تاثیرات بسیاری بر کودک می گذارد که به تفکیک در قسمت ذیل به آن اشاره می شود.

یوگا برای کودکان و افزایش اعتماد به نفس

سن شروع یوگا برای کودکان را سه سالگی معرفی کردیم، کودک در این سن دقیقا در حال کسب ارزش های اجتماعی است که اعتماد به نفس یکی از مهم ترین این موارد می باشد.

اصلا اعتماد به نفس کودک چطور شکل می گیرد؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟

همه ی ما می دانیم که اعتماد به نفس مهم ترین رکن وجودی هر فرد می باشد اما چه می شود که برخی از انسان ها اعتماد به نفس بیشتر و در مقابل برخی دیگر اعتماد به نفس کمتری دارند؟

شکل گیری اعتماد به نفس افراد به سنین کودکی باز می گردد، اعتماد به نفس همانطور که از نامش مشخص است به توانایی افراد در انجام کار بازمی گردد.

یوگا و افزایش اعتماد به نفس

هرچقدر افراد در سن کودکی خود بر توانایی هایشان واقف باشند قطعا از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار خواهند بود و در مقابل اگر با توانایی های وجودی خود بیگانه باشند اعتماد به نفس کمتری خواهند داشت.

والدین به عنوان افرادی که راهنمای کودک در مسیر زندگی می باشند باید همواره کودکان را به سمت شناسایی توانایی هایشان سوق دهند  و علاوه بر آن سعی بر تقویت توانایی کودک داشته باشند.

کلاس یوگا برای کودکان بهترین فرصتی است که با استفاده از آن می توان کودک را با توانایی هایش آشنا ساخت. در قسمت های قبل به این موضوع اشاره کردیم بهترین سن شروع یوگا برای کودکان بازه ۳ الی ۵ سال است اما توضیحات دقیق تری در این مورد ارائه ندادیم. یکی از دلایلی که این سن بهترین سن شروع یوگا برای کودکان می باشد شکل گیری اعتماد به نفس در کودک است.

کلاس یوگا برای کودکان شامل حرکات ویژه بدنی می باشد که کودک با انجام آن احساس برتری پیدا می کند و به مرور زمان با انجام هر یک از حرکات پیچیده تر اعتماد به نفس او افزایش خواهد یافت.

کودک در این سن مدام در حال یادگیری است اگر بتوان این یادگیری ها را اندکی هدفمندتر ساخت قطعا اعتماد به نفس او کاذب نخواهد بود و به عنوان یکی از نکات ویژگی های فردی مثبت در وجود کودک پرورش میابد.

کشف مناسب ترین سن شروع یوگا برای کودکان برای سلامت جسمانی

یکی از دلایلی که والدین به دنبال بهترین سن شروع یوگا برای کودک خود می باشند سلامت جسمانی کودک می باشد. یوگا یکی از فعالیت های ورزشی مفید برای سلامت جسمانی افراد می باشد.

ورزش یکی از عادات خوب شخصی برای هر فردی است که همانند سایر عادات شخصی باید در وجود افراد نهادینه گردد و همانند سایر عادات خوب انسان نهادینه شدن این عادت خوب و مثبت به دوران کودکی بازمیگردد.

اگر قرار است ورزش را وارد زندگی فردی کنیم باید فرد را از دوران کودکی با ورزش آشنا سازیم. یوگا از جمله ورزش هایی است که می توان آموزش های لازم را از دوران کودکی شروع کرده و تا بزرگسالی ادامه داد و به صورت تخصصی آن را ادامه داد.

 

یوگا و سلامت جسمانی

ورزش یوگا برای کودکان متشکل از حرکات بدنی ویژه ای می باشد که مستقیما به سلامت جسمانی فرد تاثیر می گذارد. با تداوم حرکات کلاس یوگا برای کودکان می توان قوای جسمانی کودک را افزایش داد و سلامت جسمانی او در طول زندگی را تضمین نمود.

بهترین سن آموزش یوگا برای کودکان جهت تقویت قدرت تمرکز کودک

قدرت تمرکز کودک یکی از مهم ترین پارامترهای وجودی برای هر فردی می باشد که باید به آن توجه ویژه ای شود. امروزه تمام افراد جامعه بر اهمیت قدرت تمرکز پی برده و این موضوع باعث روی کار آمدن کلاس ها و متد آموزشی مختلف شده است که مستقیما بر قدرت تمرکز فرد تاثیر گذار می باشد.

از جمله این کلاس های آموزشی میتوان به مجموعه کلاس های یوگا برای کودکان اشاره کرد. یوگا یکی از ورزش هایی است که در زمره ورزش های تمرکزی قرار می گیرد.

یوگا آنچنان تاثیرات وسیعی بر افراد دارد که طیف وسیعی از ویژگی های مثبت فردی را می توان با آن تقویت نمود که یکی از این نکات مثبت تقویت قدرت تمرکز می باشد.

یوگا و قدرت تمرکز

اغلب والدین بر ضعف تمرکز کودک خود معترض هستند و همواره به دنبال یافتن راهکارهایی هستند تا بتوانند با استفاده از آن قدرت تمرکز فرزند خود را تقویت کنند.

اگرچه امروزه راهکارها و کلاس های آموزشی مختلفی برای تقویت قدرت تمرکز کودکان روی کار آمده است که از جمله آن می توان به کلاس دقت، سرعت تمرکز نام برد که در آن به صرت کاملا تخصصی با استفاده از روش های روانشناسی به تقویت قدرت تمرکز کودک پرداخته می شود.

تقویت قدرت تمرکز کودک امروزه چنان تاثیری بر رشد او دارد که راهکارهای روانشناختی و ورزشی برای آن وجود دارد تا با استفاده از آن بتوان فرزندان این جامعه را برای رسیدن به موفقیت هدایت نمود.

تمرین هایی که در کلاس های یوگا برای کودکان انجام می شود مستقیما بر تقویت قدرت تمرکز کودک اثر خواهد گذاشت و نتیجه آن را می توان پس از گذر جلسات متوالی کلاس ها در کودکان مشاهده کرد.

یوگا و رفع و جلوگیری از اختلال های روانشناختی

اغلب بیماری ها و نقص های روانشناختی در هر فرد در سنین مختلفی بروز پیدا می کند یکی از خطراتی که همواره در کمین کودکان است اختلال ADHD یا به اصطلاح اختلال بیش فعالی است.

این اختلال اغلب در سنین ابتدایی در کودکان بروز پیدا می کند. یکی از دلایلی که بهترین و مناسب ترین سن شروع یوگا برای کودکان سن سه الی پنج سالگی معرفی شده است جلوگیری از بروز چنین اختلال هایی می باشد.

برای آشنایی با اختلال بیش فعالی در کودکان می توانید مقاله زیر را مورد مطالعه قرار دهید.

جلوگیری از اختلالات روانشناختی با تشخیص سن شروع یوگا برای کودکان

یکی از نشانه های اختلال بیش فعالی که به راحتی برای والدین قابل تشخیص می باشد عدم تمرکز کودک می باشد. همانطور که در مورد قبل به این موضوع اشاره شد ورزش یوگا برای کودکان مستقیما بر تقویت قدرت تمرکز کودک تاثیر می گذارد و به مرور زمان موجب افزایش تمرکز او خواد شد.

اگر به نشانه های رفتاری کودک خود توجه کنید می توانید در زمان درست به بسیاری از مشکلات پی برده و برای رفع آن راه حلی پیش رو گیرید و با سرعت مشکلات را ریشه کن کنید.

ورزش یوگا برای کودکان از جمله بهترین راهکارهای پیش گیری از بروز بسیاری از مشکلات و اختلال های جسمانی می باشد.

کنترل استرس کودکان سه تا پنج سال با یوگا

استرس یکی از معضلات اخلاقی می باشد که نه تنا در کودکان بلکه در بزرگسالان نیز می توان اثرات آن را مشاهده کرد. استرس با توجه به اثر تخریبی که بر شخص دارد نه تنها باید به ریشه کن شود بلکه باید راهکارهایی جهت جلوگیری از بروز ان نیز یافت.

باتوجه به زندگی امروز که شکل دیگری به خود گرفته است میزان استرس کودکان افزایش یافته است و متعاقبا باید در جست و جوی روش هایی باشیم تا با استفاده از آن بتوان از بروز استرس های احتمالی برای کودکان جلوگیری به عمل آوریم.

کاهش استرس کودک

یوگا بهترین راهکاری است که بدون آسیب رسیدن به فرد می توان استرس های وجودی را کنترل نمود. معمولا یوگا کودکان را به عنوان یکی از بهترین روش های کنترل استرس به والدین پیشنهاد می کنیم، درواقع یوگا از جمله فعالیت هایی است که با استفاده از آن می توان آرامش محض برای فرد به ارمغان آورد و او را از استرس ها دور ساخت.

تشخیص بهترین سن شروع یوگا برای کودکان برای جلوگیری از روی آوردن به بازی های نا مناسب

تا کنون بارها و بارها به این موضوع اشاره شد که کودک در این دوره از زندگی خود تنها به دنبال سرگرمی های مختلف و بازی های مختلف می باشد. متاسفانه امروزه شاهد روی کار آمدن بازی های کامپیوتری هستیم که کودکان بسیار نسبت به آن رغبت نشان می دهند.

این بازی های رایانه ای عواقب بسیاری برای کودکان در پی دارد که به همین جهت همواره توصیه می شود والدین میزان استفاده از این بازی ها را کنترل کنند.

یکی از بهترین راهکارها برای کنترل استفاده از بازی های رایانه ای کلاس های یوگا برای کودکان می باشد. بهترین سن شروع یوگا برای کودکان سن سه الی پنج سالگی معرفی شد و یکی از دلایل این امر جهت گیری کودکان می باشد.

یوگا و جلوگیری از بازی های رایانه ای

اگر فرزند شما با بازی های کامپیوتری آشنا شده و به آن عادت کنند قطعا به سختی می تواند سرگرمی دیگری را جایگزین آن کند. به همین جهت قبل از شکل گیری عادات نادرست بهتر است سرگرمی بدون خطر و مفید را جایگزین کنید تا فرزند دلبند شما بدون هیچ مشکلی پرورش یابد.

کلاس یوگا برای کودکان نه تنها برای کودکان این بازه بلکه برای کودکانی که خارج از این بازه می باشند و متاسفانه به جهت سهل انگاری والدین به سمت بازی های رایانه ای روی آورده اند مناسب می باشد.

یکی از مخرب ترین آسیب هایی که بازی های رایانه ای برای کودک ایجاد می کند استرس های ناشی از شرایط موجود در بازی می باشد، همانطور که در قسمت قبل به این موضوع اشاره شد یوگا برای کودکان بهترین راهکار برای کنترل و از بین بردن تنش های محیطی از جمله استرس می باشد.

اگر فرزند دلبند شما نیز در گروه کودکانی قرار دارد که تحت تاثیر بازی های رایانه ای دچار تشویش و استرس های دائمی شده است پیشنهاد می کنیم کلاس های یوگا برای کودکان را جایگزین سرگرمی های روزمره او نمایید.

اگر شما فردی هستید که به تازگی با یوگا برای کودکان آشنا شده اید و هنوز هیچ اطلاعاتی در زمینه یوگا برای کودکان ندارید پیشنهاد می کنیم به مقاله زیر مراجعه کرده و با فواید یوگا برای کودکان آشنا شوید.

تا به اینجا بهترین و مناسب ترین سن یوگا برای کودکان را سن سه الی پنج سالگی معرفی کردیم اما اگر کودک شما سنی کمتر از سه سالگی دارد نیز می توانید از ورزش یوگا به عنوان ورزش و سرگرمی استفاده نمایید.

باغ آینه حتی برای کودکان زیر سه سال نیز امکان شرکت در کلاس های یوگا را فراهم آورده است، کارگاه مادر و کودک یوگا بهترین پیشنهاد برای والدینی است که نگران سلامت جسمانی و ذهنی کودک خود می باشند.

این کارگاه ها با حضور مادران به همراه کودکان نو پا برگزار می شود و امکان ورزشی لذت بخش را برای مادر و کودک به صورت همزمان را فراهم می آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید