مقاله چگونه تدوینگر شویم؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه (1)

چگونه تدوینگر شویم؟

چگونه تدوینگر شویم؟

تدوینگر شدن شاید آرزوی اغلب افرادی باشد که به عرصه سینما علاقمند باشند. اما چطور می توان یک تدوینگر حرفه ای شد؟

تبدیل یک فرد به تدوینگر حرفه ای نیز همانند تمامی تخصص های دیگر مستلزم آموزش های فشرده، کسب تجربه و… می باشد که در این مقاله به این موارد اشاره می کنیم.

اجازه دهید قبل از آن تعریفی از تدوینگر داشته باشیم هنوز هم افرادی هستند که از این شاخه هنری اطلاعات به خصوصی ندارند و به دنبال آشنایی با این گرایش هنری می باشند.

تدوین یا همان ویرایش مجموعه عملیاتی است که افراد با استفاده از نرم افزارهای مختلف برای بهتر شدن تصاویر، صدا، هماهنگی و… انجام می دهند.

تدوین در مراحل انتهای تهیه هر فیلم قرار می گیرد و از جمله مهم ترین قسمت های ساخت فیلم می باشد. تدوینگر در تولید هر فیلم مهر تایید نهایی را بر اثر هنری می زند و گاها در مباحث علمی و هنری مشاهده شده است تدوینگر را با نام کارگردان دوم نیز معرفی می کنند.

شاید تدوینگر هر اثر هنری را بتوان به عنوان نجات دهنده هر اثر دانست زیرا تدوینگر باید با استفاده از علم و دانش خود و استفاده از ابزارها و نرم افزارهای مختلفی که در دسترس دارد قسمت های مختلف یک فیلم را به هم متصل سازد و این به معنای همان تایید نهایی آثار است که از آن صحبت شد.

تدوینگر با نام های دیگری همچون مونتور که واژه ای فرانسوی است و ادیتور که واژه ای انگلیسی می باشد در جوامع هنری شناخته شده است.

تمام کار گروه فیلم سازی در نهایت با مهارت تدوینگر است که به بیننده منتقل می شود. فیلم سازی مراحل مختلفی دارد که هرکدام از این مراحل تکمیل کننده هم می باشد، تدوینگر هر فیلم باید از چنان توانمندی برخوردار باشد که بتواند تمام قسمت های سازنده فیلم را با علم و هنر خود کنار هم قرار دهد.

در حوزه هنر فیلم سازی تدوینگر مهم ترین نقش را دارد زیرا تنها تدوینگر هر اثر است که می تواند به خوبی نواقص را برطرف کرده و تمام نکات مثبت را به صورت واضح برای بینندگان به تصویر آورد.

تدوینگر هر فیلم مسئولیت انتخاب، تعیین زمان بندی، ترتیب صحیح نماهای مختلف را دارد. بنظر شما چرا گروه هنری بر این اعتقاد هستند تدوینگر نقش کلیدی در ساخت هر فیلم به عهده دارد؟ چرا در تهیه هر فیلم تدوینگر است که مهر تایید نهایی را بر اجرای فیلم میزند؟

پیشتر به این موضوع اشاره شد تدوینگر بااستفاده از علم و هنر خود موظف است قسمت ها و پلان های مختلف از یک فیلم که به صورت مجزا تولید می شود را کنار هم قرار دهد.

اگر اعضای دیگر گروه اجرایی فیلم اعم از بازیگران و سایر عوامل اجرایی دیگر نواقصی داشته باشند در آخرین مرحله از دیدگان تدوینگر عبور می کند و تمامی مشکلات و ضعف های افراد گروه در این مرحله شناسایی خواهد شد اما یک تدوینگر آنچنان باید حرفه ای عمل کند که بدون کوچک ترین ضعفی فعالیت انجام داده و ایفای نقش کند تا بتواند علاوه بر پوشش نواقص فیلم در مراحل قبل تکمیل کننده فیلم سازی باشد.

اگر بخواهیم تدوینگر را در گروه به خصوصی از پروسه تهیه فیلم معرفی کنیم باید بگوییم تدوینگر در مرحله پس از تولید فیلم جای دارد. دقیقا وقتی فیلم برداری سکانس های مختلف به اتمام رسید تدوینگر وارد عمل شده و با اجرای افکت های مختلف، ادغام سکانس ها، اعمال جلوه های ویژه و… فیلم را از حالت ابتدایی به یک فیلم حرفه ای تبدیل می کند.

تاثیر وجود تدوینگرهای حرفه ای را می توان با مقایسه ای جزئی بین فیلم های قدیم و جدید به وضوح حس کرد، امروزه به پاس وجود تدوینگر های حرفه ای و نرم افزارهای گرافیکی پیشرفته شاهد فیلم هایی با کیفیت هستیم که کاربران نیز نسبت به تماشای آن رغبت نشان دهند.

پس از برداشت هر سکانس فیلم ها به دست تدوینگری که به داستان و فیلم نامه واقف هستند می رسد و تدوینگر باتوجه به اطلاعات کامل از داستان اقدام به ویرایش فیلم می کند.

یک تدوینگر حرفه ای زمان مناسب قرار گرفتن هر سکانس را به خوبی تشخیص داده و باتوجه به آن ویرایش فیلم را انجام می دهد.

این توضیحات تنها تعاریف ابتدایی از تدوینگر و حیطه وظایفش بود اما با این تعاریف چطور می توان یک تدوینگر شد؟ در ادامه این مقاله راهکارهایی ارائه می دهیم تا با استفاده از آن می توانید به هدف خود دست یابید.

چگونه می توان تبدیل به تدوینگر حرفه ای شد

راهکارهایی برای تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه ای

با آگاهی از شغل تدوینگر و شرح وظایفش قطعا الان در ذهن بسیاری از خوانندگان این مقاله دائما مراحل تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه ای مرور می شود.

تدوینگر یک فیلم آنچنان شغل جذابی است که شاید بسیاری از افراد به دنبال آن باشند و برای رسیدن به این آرزو دنبال راهکار می باشند. به همین جهت باغ آینه به عنوان یکی از برترین موسسه های فرهنگی هنری در کرج مقاله ای برای این منظور تهیه نمود و در آن راهکارهای تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه ای را شرح داد.

 • دوره های تدوین فیلم
 • کسب مهارت در نرم افزارهای گرافیکی
 • افزایش سرعت عمل
 • الهام گرفتن از آثار هنرمندان بزرگ
 • بروزرسانی علم و هنر
 • تمرین های مکرر
 • خلاقیت

در ذیل به تفکیک به اهمیت هر یک از راهکارها و مراحل فوق جهت تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه ای را توضیح خواهیم داد.

دوره های تدوین فیلم

دوره های تدوین فیلم

تدوین فیلم نیز همانند سایر علوم و هنرها مستلزم آموزش هایی تخصصی می باشد. برای ورود به دنیای تدوین فیلم و تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه ای باید در ابتدا با اصول و قوانین موجود در تدوین فیلم آشنا شوید و سپس مطابق این آموزش ها فعالیت انجام دهید.

اهمیت تدوین در تهیه هر فیلم نچنان تاثیر گذار است که تعداد علاقمند بسیاری دارد. البته همانطور که پیشتر متذکر شدیم تدوین فیلم وابستگی شدید به فیلم نامه دارد به این معنا که تدوینگر باید از فیلم نامه و نحوه نگارش داستان به خوبی آگاهی داشته باشد.

این موضوع باعث شده است فیلم نامه نویسان مشهور همچون بهرام بیضایی که جزء برترین فیلم نامه نویسان ایرانی است خود برای تدوین فیلم ها اقدام کرده و اغلب فیلم هایی که فیلمنامه نویسی آن را به عهده دارد تدوین می کند.

آموزش  تدوین فیلم نیز می تواند برای فیلم نامه نویسیانی که میزان حساسیت بیشتری در تهیه فیلم های خود دارند مفید باشد. اغلب دوره های تدوین فیلم به معرفی و آموزش نرم افزارهای گرافیکی می پردازد. زیرا تمامی قسمت های تدوین هر فیلم اغلب از طریق همین نرم افزارهای گرافیکی انجام می شود.

یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای گرافیکی که اغلب در تمام دوره های تدوین فیلم به آن توجه می شود و یک تدوینگر حرفه ای باید به آن تسلط کامل داشته باشد نرم افزار پریمیر می باشد.

شاید کلیدی ترین نرم افزارهای تدوینگران پریمیر باشد اما به این معنا نیست که برای آنکه تبدیل به یک تدوینگر حرفه ای شوید تنها باید به این نرم افزار تسلط داشته باشید. بلکه پریمیر تنها یکی از هزاران نرم افزار کاربردی در فیلم سازی و تدوین فیلم می باشد.

این نرم افزار کاربردی نیز مستلزم پیش زمینه های گرافیکی می باشد. اگر به عنوان یک تدوینگر به دنبال ارتقاء سطح کاری خود می باشید و در زمینه نرم افزارها احساس ضعف می کنید پیشنهاد باغ آینه به شما شرکت در کلاس های آموزش کار با نرم افزار پریمیر می باشد .

البته هر یک از این نرم افزارهای گرافیکی مستلزم پیش زمینه هایی می باشد که درواقع اصول و منای اولیه می باشد، از جمله اصول اولیه که مبنای تمامی نرم افزارهای گرافیکی می باشد می توان به نرم افزار فتوشاپ اشاره کرد.

این نرم افزار به نوعی نرم افزار پایه در کارهای گرافیکی است که برای ورود به هر عرصه گرافیکی باید به این نرم افزار تسلط کامل داشته باشید.

با شرکت در این کلاس ها می توانید به عنوان یک متخصص و تدوینگر حرفه ای وارد عرصه فیلم سازی شده و خوش بدرخشید.

آشنایی با نرم افزارهای گرافیکی

کسب مهارت در نرم افزارهای گرافیکی

یک تدوینگر زمانی میتواند به بالاترین درجه در تدوین برسد و خود را به عنوان یک متخصص در امور تدوین بداند که به تمامی نرم افزارهای گرافیکی تسلط داشته باشد.

اصلا یک تدوینگر باید به چه نرم افزارهایی تسلط داشته باشد و چه نرم افزارهایی هستند که کار یک تدوینگر را راحت می کنند؟

در قسمت ذیل به برخی از برترین نرم افزارها در حوزه تردین فیلم اشاره شده است که یک تدوینگر حرفه ای باید به تمامی این نرم افزارها تسلط کامل و کافی داشته باشد.

 

 • برنامه تدوین فیلم Apple Final Cut Pro X
 • نرم افزار ویرایش فیلم CyberLink PowerDirector
 • نرم افزار تدوین فیلم Corel VideoStudio Ultimate
 • برنامه تدوین فیلم Lightworks
 • برنامه تدوین فیلم DaVinci Resolve
 • نرم افزار ویرایش فیلم  VSDC
 • نرم افزار تدوین فیلم  HitFilm Pro
 • نرم افزار ویرایش فیلم ادوب پریمیر  (Adobe Premiere Pro CC)

البته جای خالی نرم افزار افتر افکت به خوبی در لیست فوق حس می شود. افتر افکت یکی از برترین نرم افزارهای گرافیکی است که اغلب در مورد موشن گرافیک مورد استفاده قرار می گیرد اما این نرم افزار آنچنان تاثیرات عمیقی در ساخت هر انیمیشن و فیلم دارد که به هیچ عنوان نمی توان آن را نادیده گرفت و همواره در صدر لیستی از نرم افزارهای کاربردی برای یک تدوینگر حرفه ای قرار دارد.

در قسمت فوق نیز به این موضوع اشاره کردیم هر یک از این نرم افزارها به یک نرم افزار مادر وابسته هستند که به نوعی اصول ابتدایی یادگیری تمام آنها می باشد.

اگر شما فردی هستید که به تازگی وارد عرصه تدوین شده اید و آرزوی رشد در این مسیر را دارید پیشنهاد می کنیم قبل از آن که وارد کلاس های و دوره های آموزشی این نرم افزارهای فوق الذکر شوید به یادگیری نرم افزار فتوشاپ بپردازید.

به همین جهت باغ آینه به عنوان برترنی موسسه فرهنگی هنری در کرج اقدام به تشکیل کلاس های فتوشاپ در کرج و دوره حرفه ای فتوشاپ نمود تا از این طریق افرادی که قصد ورود به این عرصه را دارند بتوانند به صورت تخصصی علم و هنر لازم را کسب نمایند و به یک تدوینگر حرفه ای تبدیل شوند.

افزایش سرعت عمل تدوین گر

افزایش سرعت عمل برای تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه ای

سرعت عمل یکی از مهم ترین فاکتورهای یک تدوینگر حرفه ای می باشد . توجه داشته باشید سرعت عمل بالا تنها زمانی معنا پیدا می کند که به همان میزان دقت در امر تدوین وجود داشته باشد.

گاها داشتن سرعت عمل بالا باعث می شود تدوینگر از میزان دقت کمتری برخوردار شود، برخی افراد دقت کاری خود را فدای سرعت عمل می کنند. که این مورد نه تنها باعث برتری فرد نخواهد شد بلکه نکته منفی در کار تدیون فیلم محسوب می گردد.

سرعت عمل بالا تنها با یادگیری کلیدهای میانبر، استفاده به جا از ابزارهای مختلف و… به دست می آید.

برای آن که به یک تدوین گر حرفه ای تبدیل شوید تنها کافی است در طول این مسیر به کسب تجربه بپردازید و از این طریق سرعت عمل خود را افزایش دهید.

الهام گرفتن از آثار تدوینگر های بزرگ

الهام گرفتن از آثار هنرمندان بزرگ

یکی از مواردی که نه تنها در تدوین فیلم بلکه در سایر علوم و هنرها باید مورد توجه افراد قرار گیرد الهام گرفتن از آثار بزرگان هر عرصه می باشد.

برای آنکه بتوانید به یک تدوینگر حرفه ای تبدیل شوید تنها کافی است از آثار هنرمندان بزرگ دیدن کنید و از متد کاری آنها اطلاع یابید. هر فردی در طول زندگی به دنبال کسب مهارت در حوزه به خصوصی می باشد در درجه اول باید از تجربیات دیگران استفاده کنند.

آثار بزرگان در هر عرصه علمی و هنری سرشار از نکات ریزی است که هر فردی با الهام گرفتن از آن می تواند به بهترین درجه از آن دانش دست یابد.

در مورد حوزه تدوین فیلم و انیمیشن نیز قضیه به همین شکل است، زمانی که فرد از اصول اولیه تدوینگری مطلع گردید و با استفاده از ابزارهای موجود و نرم افزارهای مختلف توانست اولین تدوین خود را انجام دهد باید به دنبال استفاده از تجربیات دیگران و الگو برداری از متد کاری بزرگان باشد.

در مورد تدوین نیز هنرجویان باید بدانند الگو برداری از متد کاری بزرگان و استفاده از تجربیات دیگران بسیار بهتر از کسب تجربه ناشی از فعالیت های تدوین شخصی می باشد.

بروزرسانی علم و هنر در تدوین فیلم

به روزرسانی علم و هنر تدوینگر

همانطور که در قسمت های قبل به این موضوع اشاره شد تدوینگر برای ورود به این عرصه باید به تعدادی از اصول اولیه واقف باشد. اما آیا این اصول اولیه باعث می شود فرد به یک تدوینگر حرفه ای تبدیل شود؟

شما هنرجویان عزیز که قصد دارید به یک تدیونگر حرفه ای تبدیل شوید باید به یک نکته توجه داشته باشید، امروزه علم و تکنولوژی پیوسته در حال تغییر می باشد به نحوی که مدام شاهد مواجه شدن با اصول و قواعد جدیدی در دنیای علم و هنر می باشیم.

تدوین نیز از این قاعده مستثنا نیست، علی رغم وجود اصول اولیه قوانینی در این مورد وجود دارند که مدام در حال به روزرسانی می باشند.

به عنوان مثال شاید امروزه نرم افزار پریمیر به عنوان برترین و کلیدی ترین نرم افزار در تدوین محسوب شود اما باتوجه به تغییراتی که علم شاهد آن است روز به روز نرم افزارهای کاربردی تر و جدید تری روی کار می آید که شاید بسیار ساده تر از پریمیر باشد.

در قسمت های قبل نیز به این موضوع اشاره کردیم سرعت عمل تدوینگر یکی از پارامترهای برتری تدوینگر های مختلف نسبت به هم می باشد. حال اگر نرم افزار جدید جایگزین پریمیر شود که بسیار ساده تر از آن باشد و به سبب آن شما بتوانید تدوین فیلم ها را در مدت زمان کوتاه تری انجام دهید اما به جهت عدم به روز رسانی علم خود همچنان در حال استفاده از نرم افزار پریمیر باشید قطعا علاوه بر آن که مدت زمان زیادی را صرف کار ساده ای خواهید کرد بلکه میزان انرژی که صرف انجام آن می کنید نیز بیشتر خواهد بود و این موضوع باعث می شود یک پله از تدوینگران دیگر عقب باشید.

مدرسان تدوین همواره در کلاس های آموزش تدوین فیلم به این موضوع اشاره می کنند پس از یادگیری اصول ابتدایی تدوین هنرجو ملزم به روز رسانی علم و هنر ود می باشد.

برای این کار پیشنهاد می کنیم همواره در حال جست جو در پیج های آموزشی باشید تا با به روز ترین تکنولوژی در حوزه تدوین آشنا شوید.

تمرین های مکرر

تمرین های مکرر تدوینگر

تمرین از اصول اولیه یادگیری و کسب مهارت در هر حوزه علمی و هنری می باشد. شما به عنوان فردی که قصد دارید به یک تدوینگر حرفه ای تبدیل شوید باید بیشتر زمان خود در طول روز را به تمرین اختصاص دهید.

تنها زمانی می توانید به عنوان یک متخصص در حوزه تدوین فیلم خوش بدرخشید که با تمرین های مکرر به تمامی اصول و فنون تدوین واقف گردید.

تنها با تمرین هایی مکرر است که می توان در استفاده از نرم افزارهای تدوین یکه تاز شد، و همین تمرین ها است که باعث برتری یافتن شما نسبت به سایر تدوینگر ها خواهد شد.

قاعدتا برای شروع تمرین ها شاید فیلم، مستند، انیمیشن و… در دسترس نداشته باشید تا بتوانید آنطور که شایسته است به تمرین تدوین فیلم بپردازید. به همین جهت پیشنهاد می کنیم از ساده ترین ابزاری که در دسترس دارید همچون گوشی های ساده تلفن همراه که مجهز ه دوربین می باشد کار تمرین را شروع کنید. یا حتی می توانید از فیلم های قدیمی استفاده کرده و عملیات صدا گذاری، ادیت و… را انجام دهید.

خلاقیت تدوینگر

خلاقیت تدوینگر

خلاقیت، برترین ویژگی انسان ها که روز به روز موجب پیشرفت آنها خواهد شد. خلاقیت در تمام عرصه های زندگی باعث پیشرفت انسان ها می شود اما شاید در مورد شاخه های هنری این موضوع از درجه اهمیت بیشتری برخوردار باشد.

در سراسر دنیا هنرمندان را با خلاقیتشان می شناسند. زیرا خلاقیت در مورد شاخه های هنری منجر به خلق آثاری جدید و نوین می شود.

خلاقیت تدوینگر ها یکی از مواردی است که شاید اساتید دوره های تدوین پافشاری بسیاری بر آن دارند زیرا یک تدوینگر با خلاقیت خود میتواند آثاری بینظیر خلق کند.

امروزه به خلاقیت توجه بسیاری می شود زیرا جامعه با خلاقیت انسان ها می تواند تغییر و تحول عظیمی را تجربه کند و به پیشرفت های بسیاری دست یابد.

شما برای آنکه بتوانید به عنوان یک تدوینگر حرفه در عرصه فیلم سازی فعالیت داشته باشید باید بتوانید پس از یادگیری کامل خلاقیت خود را وارد عمل کنید و از این طریق به نوآوری در تدوین فیلم دست یابید.

نظرخواهی

خب حالا نوبت به آخرین مرحله می رسد. وقتی از انجام مراحل قیبل اطمینان حاصل کردید نوبت به نظر خواهی می رسد. در تمام طول کار شما مشغول تهیه فیلمی بودید که یک بیننده را جذب فیلم نامه نمایید، به این معنی که تمام تلاش های شما زمانی معنا پیدا می کند که بینندگان جلب فیلم شوند.

پس قطعا شما تنها شخصی نیستید که در مورد آثار خود صاحب نظر می باشید، برای آنکه از میزان کیفیت تدوین خود آگاه شوید لازم است جویای نظر دیگران شوید.

پیشنهاد ما به تمام هنرجویان دوره های تدوین فیلم آن است که تمامی تمرینات خود در مورد تدوین فیلم، انیمیشن، مستند و… را به دوستان و اطرافیان خود ارائه دهند و حتما جویای نظر آنها شوند.

این که از متخصصان تدوین فیلم نظر خواهی کنید قاعدتا به شما کمک خواهد کرد اما فراموش نکنید بیشترین بازدهی را از بینندگان معمولی که بدون هیچ تخصصی خواهید یافت پس همواره سعی کنید آثار خود را به بینندگان معمولی ارائه داده و از نظرات و پیشنهادات آنها استفاده نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید