مقاله فواید کتاب خواندن برای نوجوانان چیست؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

فواید کتاب خواندن برای نوجوانان چیست؟

فواید کتاب خواندن برای نوجوانان چیست

فواید کتاب خواندن برای نوجوانان آنچنان وسیع و گسترده است که میتوان آن را به عنوان اساسی ترین رکن پرورش نوجوانان دانست.

امروزه با وجود آن که تقریبا تمام افراد به اهمیت کتاب خوانی واقف هستند اما متاسفانه شاهد کاهش شدید آمار کتاب خوانی در جامعه مواجه هستیم.

مسئولین موسسه فرهنگی و هنری باغ آینه همواره خود را در قبال رشد و پرورش صحیح جامعه به خصوص کودکان و نوجوانان مسئول می دانند و به همین با تمام قوا در راستای بهبود روند جامعه و جایگزین کردن رفتارهای اجتماعی درست تلاش می کنند.

ما در صدد آن هستیم تا کتاب خواندن را در جامعه رواج دهیم و به تبع آن شاهد این فرهنگ صحیح در جامعه باشیم، اما هر فرهنگ سازی مستلزم توجیه و دلیل می باشد.

در ابتدا قبل از آنکه افراد را به سمت کتابخوانی سوق دهیم قصد داریم فواید کتاب خواندن برای نوجوانان شرح دهیم زیرا این گروه سنی یکی از مهم ترین افراد جامعه هستند که اگر رفتار درست کتابخوانی در وجود آنها پرورش یابد موفقیت آنها در طول زندگی تضمین خواهد شد.

در ادامه به فواید کتاب خواندن برای نوجوانان اشاره خواهیم کرد تا تمام جوانب آن برای همگان روشن گردد و  از کتاب به عنوان همراه همیشگی استفاده گردد.

فواید کتابخوانی

کسب علم و دانش

اولین و مهم ترین فواید کتاب خواندن برای نوجوانان کسب علم و دانش است. تنها راه ارتقاء سطح علمی نوجوانان مطالعه است. در کتاب های مختلف آنچنان مطالب آموزنده ای نهفته است که هر فردی در هر سنی برای افزایش علم و دانش خود مستلزم مطالعه آن می باشد.

اما شاید نوجوانان بیش از سایر رده های سنی به کتاب برای کسب علم و دانش نیازمند باشند. کسب علم و دانش با مطالعه کتاب اغلب برای افراد باعث ایجاد برداشت هایی نادرست می شود.

علم و دانش میتواند از هر کتابی با هر موضوعی کسب شود. اغلب تا پای علم و دانش به میان می آید افراد تصور کتب درسی را خواهند داشت اما این تصور کاملا نادرست است.

تمامی کتاب ها با مضامین علمی باعث افزایش علم و دانش نوجوانان می شود از جمله این کتاب ها می توان به کتاب هایی با مضامین اطلاعات عمومی اشاره کرد.

دایره لغات وسیع از فواید کتابخوانی برای نوجوانان

قطعا شما برای یک بار هم که شده با افرادی مواجه شده اید که قدرت بیان فوق العاده ای داشتند و از این طریق همگان را متحیر کرده اند.

برخی از انسان ها به درستی می دانند از چه واژه ای در چه زمانی استفاده کنند و به عبارت صحیح تر در لحظات مختلف از بهترین واژه ها و لغات استفاده می کنند که به بهترین شکل منظور خود را به دیگران انتقال دهند.

قطعا تمام انسان ها از ابتدا این قابلیت را نداشتند، این قابلیت نیز همانند سایر موارد مستلزم آموزش، تمرین و تکرار و… می باشد.

کتاب خواند یکی از موثرترین راهکارهایی است که به واسطه آن می توانید دایره لغات خود را گسترش دهید. البته این مورد نیز منحصرا در مورد نوجوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

از جمله فواید کتاب خواندن برای نوجوان باید به گسترش دایره لغات اشاره کرد. اغلب افرادی که در دوران نوجوانی خود زمان زیادی را به مطالعه اختصاص دادند از قدرت بیان بالاتر و قوی تری نسبت به سایر هم سن و سالان خود برخوردار هستند.

کتابخوانی برای نوجوانان

بهبود عملکرد مغز یکی از مهم ترین فواید کتاب خواندن برای نوجوانان

یکی از اصلی ترین فواید کتاب خواندن برای نوجوانان بهبود عملکرد مغز است. مغز فروانروا و پادشاه بدن هر فردی است، بشر از ابتدای زندگی خود به دنبال راهکارهایی برای تقویت مغز بوده است.

مغز نیز همانند سایر اعضای بدن انسان برای رشد و بهبود عملکرد نیازمند ورزش ها و تمرین های مکرر می باشد. بهترین روش تمرین های روزانه مغز مطالعه است.

این موضوع برای نوجوانان نسبت به سایر افراد در گروه سنی مختلف از اهمیت بیشتری برخوردار است، تا به حال دقت کرده اید افرادی بسیار به ورزش علاقمند هستند و در مقابل برخی دیگر به شدت از ورزش و انجام حرکات ورزشی بیزارند، این در حالی است که تمامی افراد به مزایای ورزش و میزان تاثیر آن در سلامت جسمانیشان واقف هستند اما برخی افراد نسبت به ورزش ممانعت به خصوصی در وجود خود دارند.

شاید دلیل این ممانعت در درجه اول عادات نادرست باشد که از ابتدای زندگی وجود نداشته است. برخی افراد از سنین کم به ورزش دید مثبتی داشته و آن را جزء ملزومات زندگی می دانستند و در نتیجه در طول روز در برنامه های روزانه خود قرار دادند اما در مقابل افرادی دیگر آن را به عنوان الزامات زندگی وارد برنامه های زندگی خود نکرده و نتیجتا منجر به شکل گیری عادات نادرست در زندگی خود شدند.

مطالعه نیز همچون ورزشی برای ذهن است، اگر فرد از دوران نوجوانی خود به این ورزش عادت نکند قطعا نمیتواند در آینده این رفتار را در وجود خود نهادینه سازد و از این عادت در زندگی استفاده مثبت داشته باشد.

به همین جهت است که از بهبود عملکرد مغز به عنوان مهم ترین فواید کتاب خواندن برای نوجوانان یاد کردیم.

علاوه بر این کتاب خواندن به جهت آن که همچون ورزشی برای مغز انسان است از بروز بسیاری از بیماری های مربوط به مغز برای انسان ها نظیر آلزایمر، زوال عقل و… جلوگیری به عمل می آورد.

مغز نیز همانند یک عضله بدن است که مستلزم فعالیت های متناسب است تا با استفاده از آن تقویت شود این امر به واسطه فعالیت هایی همچون کتابخوانی ، پازل، اوریگامی که امروزه  کلاس آموزش اوریگامی برای کودکان بسیار مرسوم شده است و… میسر می گردد.

بهبود حافظه از فواید کتاب خواندن برای نوجوانان

مغز انسان ها از توانایی بینظیر برخوردار است که اگر هر فردی به این توانایی ها واقف باشد می تواند به دستاوردهای بینظیری دست یابد.

از جمله از توانایی های بینظیر مغز انسان ها قابلیت بخاطر سپردن اطلاعات مختلف می باشد، شاید این قابلیت مغز انسان ها در دوران تحصیل از اهمیت بیشتری برخوردار باشد  به همین جهت داشتن حافظه ای قوی از آرزوی هر دانش آموزی است که در حال تحصیل است. درواقع داشتن حافظه ای قوی بهترین و تاثیر گذار ترین ویژگی هر دانش آموزی است که قصد بخاطر سپردن مطالب درسی را دارد.

کتاب خواندن برای نوجوانان به تنهایی یکی از مهم ترین و قدرتمند ترین راهکارهایی است که به واسطه آن می توان به تقویت حافظه پرداخت.

حال شاید برایتان جای تعجب باشد که کتاب خواندن چطور می تواند باعث تقویت حافظه شود؟ جالب است بدانید حتی اگر به مطالعه یک کتاب تاریخی، یک کتاب رمان یا هر مورد دیگر بپردازید به صورت نا خودآگاه باعث تقویت حافظه خود خواهید شد.

زیرا هر بار که به مطالعه ادامه مطالب کتاب می پردازید مجبور به یادآور شدن شخصیت های قبلی ، زمان مورد بحث در داستان و… را به خاطر اورید تا بتوانید به مطالعه ادامه داستان بپردازید.

همین موضوع کوچک که شما را وادار به بخاطر سپردن اطلاعات قبلی می نماید به خودی خود مهم ترین نقش در تقویت حافظه را دارد که نمیتوان نقش و تاثیر آن را نادیده کرفت.

البته کتاب خواندن تنها راهکار تقویت حافظه نیست بلکه امروزه با پیشرفت علم بسیاری از راهکارهای دیگر جهت تقویت حافظه روی کار آمده است که  در قابل ورزش های مختلف همچون یوگا که مخصوص رده سنی مختلف وجود دارد روی کار آمده است.

علاوه بر این حافظه انسان یکی از مهم ترین عملکردهای مغز است که روانشناسان مختلف در صدد آن هستند تا از دوران کودکی با ارائه راهکارهای به خصوصی حافظه انسان ها تقویت گردد. از جمله این راهکارها می توان به کلاس های موزشی مختلف که مختص کودکان است اشاره کرد از جمله این کلاس ها می توان از کلاس اوریگامی نام برد.

کاهش استرس از جمله فواید کتاب خواندن برای نوجوانان

استرس یکی از ع,امل مخرب وجودی انسان ها است و تا کنون تمامی روانشناسان به آثار مخرب استرس بر روند رشد افراد به خصوص کودکان اشاره کرده اند و مقالات و کتب مختلفی در راستای تاثیرات استرس بر انسان ها انتشار پیدا کرده است.

اما این استرس که تا این حد در وجود افراد مخرب است چگونه قابل کنترل است؟

امروزه راهکارهای مختلفی جهت کاهش و کنترل استرس وجود دارد. اما در این قسمت قصد داریم بهترین راهکار کنترل استرس نوجوانان را معرفی کنیم که همچون یک تیر و دو نشان عمل می کند.

کتاب خواندن برای نوجوانان یکی از بهترین راهکارهای کنترل استرس در وجود نوجوانان می باشد. نوجوانان وقتی کتاب هایی متناسب با گروه سنی خود مطالعه می کنند گویی برای چند ساعت از این دنیای پر استرس و تنش دور می شوند و به دنبای کتاب مورد مطالعه پای می گذارند.

این امر به خودی خود منجر به کاهش و کنترل استرس نوجوان خواهد شد اما اگر دقت داشته باشید در سطرهای قبل به این موضوع اشاره شد که مطالعه و کتاب خواندن برای نوجوانان همچون یک تیر و دو نشان است اما این به چه معنا است؟

اگر نوجوان ساعاتی از طول روز خود را به مطالعه اختصاص دهد قطعا علاوه بر کاهش و کنترل استرس های خود می تواند به بسیاری از ویژگی های مثبت دیگری دست یابد که پیشتر به آن اشاره شد.

تقویت تخیل از جمله فواید کتاب خواندن برای نوجوانان

تخیل در وجود انسان ها یکی از ویژگی هایی است که باید به صورت کاملا کنترل شونده وجود داشته باشد. امروزه مقالات روانشناسی مختلفی منتشر شده است که به اهمیت تخیل و رویاپردازی در آینده انسان ها می پردازد.

همین رویاپردازی است که باعث می شود انسان ها در طول زندگی برای رسیدن به رویا خود به تلاشی همه جانبه روی آورده و متناسب با رویا خود در زندگی گام بردارند و در نهایت به خیال پردازی و رویاپردازی خود دست یابند.

قطعا اگر شما هم با انسان هایی مواجه شده باشید که در زندگی خود آرزوها و خیال پردازی هایی بودند و پس از چند سال به همان آرزوی خود دست یافتند به اهمیت تخیل و رویاپردازی در شخصیت انسان ها پی برده اید.

اما برخی از انسان ا در طول زندگی خود اصلا توانایی خیال پردازی ندارند و بهترین راهکار برای این افراد نهادینه کردن خیال پردازی از سنین کم می باشد.

از جمله فواید کتاب خواندن برای نوجوانان می توان به تقویت خیال پردازی آنها اشاره کرد. خیال پردازی در نوجوانان یکی از مهم ترین المان های تحقق اهدافشان می باشد به همین جهت است که همواره فواید برتر کتاب خواندن برای نوجوانان می توان به خیال پردازی اشاره کرد.

کتابخوانی نوجوانان

افزایش اعتماد به نفس

کتاب خواندن برای نوجوانان موجب بروز خصوصیات و ویژگی های رفتاری مثبت در افراد می شود.

تمامی این خصوصیات منجر به افزایش اعتماد به نفس فرد می شود. اعتماد به نفس به نوعی به معنای تکیه فرد بر توانایی های وجودی خود می باشد.

این توانایی ها ذاتی نیستند و بر اثر تمرین های مکرر محقق می گردد، همانند قدرت بیان بالا که از جمله مهارت ها و توانایی های اکتسابی برای هر فرد می باشد. هنگامی که نوجوان زمانی را به مطالعه اختصاص می دهد قطعا به دنبال اتخاذ برتری و مهارت در بیان خود می باشد.

به نوعی با این کار منجر به افزایش اعتماد به نفس خود نیز می شود زیرا با وجود کسب این قدرت بیان بالا به توانایی اکسابی خود اطمینان پیدا کرده و از این طریق اعتماد به نفس بالاتری خواهد داشت.

تقویت دستور زبان نوجوانان

زبان فارسی یکی از سخت ترین و دشوارترین زبان هایی است که امروزه در جوامع مختلف روی کار آمده است. شاید تصور کنید این زبان برای ما ایرانی ها که زبان مادری فارسی داریم بسیار راحت است.

اما قطعا بر این موضوع واقف هستید که زبان گفتاری تفاوت های بسیاری با زبان نوشتاری و رسمی دارد. رعایت نکات نگارشی از مهم ترین مواردی است که هر نوشته ایده آلی دارای ان می باشد.

اغلب تمامی کتاب هایی که امروزه در بازار موجود است باتوجه به آن که مجوزهای به خصوصی اخذ می کند تا اجازه چاپ داشته باشد مستلزم رعایت دستور زبان رسمی کشور می باشد.

هنگامی که نوجوانان کتاب های مختلفی را با مطالب استاندارد مورد مطالعه قرار می دهند با تمامی این دستورهای زبان پارسی آشنا شده و از آن در نوشتار خود استفاده می نمایند.

به همین جهت از این مورد نیز به عنوان یکی از فواید کتاب خواندن برای نوجوانان یاد می شود.

کتابخوانی

تقویت تمرکز نوجوانان از مهم ترین فواید کتاب خواندن برای نوجوانان

تمرکز از مهم ترین توانایی های هر انسانی است. تمرکز انسان ها در طول زندگی باعث بروز ذهنی توانمند برای افراد می شود.

امروزه با وجود میزان تاثیرگذاری تمرکز در شکل گیری شخصیت و عملکرد انسان ها راهکارهایی به وجود آمده است که از سنین کم باعث تقویت قدرت تمرکز فرد می شود.

تقویت قدرت تمرکز نیز راهکارهایی دارد که اگر از ابتدا افراد بر این راهکارها واقف باشند در آینده به هیچ عنوان با مشکل مواجه نخواهند شد.

امروزه برای تقویت قدرت تمرکز کلاس های مختلفی روی کار آمده است که سنین مختلف را دربرمیگیرد، این کلاس ها حتی برای کودکان نیز برگزار می شود که با رعایت نکات روانشناسی به خصوص منجر به تقویت قدرت تمرکز کودک می شود. از جمله این کلاس ها می توان به کلاس دقت، سرعت، تمرکز اشاره کرد.  این کلاس از جمله برترین آموزش هایی است که به خودی خود منجر به تقویت تمرکز کودک می شود.

در مورد نوجوانان و بزرگسالان نیز راهکارهای مختلفی برای تقویت قدرت تمرکز وجود دارد که شاید به عنوان یکی از بهترین روش ها بتوان به مطالعه اشاره کرد.

علی الخصوص در مورد نوجوانان می توان از تقویت قدرت تمرکز به عنوان برترین فواید کتاب خواندن برای نوجوانان اشاره کرد.

نوجوانان با مطالعه کتب مختلف با عناوین متفاوت می توانند قدرت تمرکز خود را بهبود بخشند.

کتاب خواندن برای نوجوانان بهترین سرگرمی

امروزه سرگرمی نوجوانان شکل دیگری به خود گرفته است که گاها بسیار خطر آفرین است و اگر تحت کنترل نباشد قطعا برای فرد مشکل ساز خواهد شد.

 اما نکته مهمی در مورد سرگرمی نوجوانان وجود دارد، در حالت کلی هیچ انسانی نمیتواند مدت زمان خود در طول زندگی را بیکار باشد و بیهوده زمان خود را هدر دهد. به همین جهت اگر شما به یک نوجوان در مورد خطرات و آثار مخرب سرگرمی های امروزه اطلاعاتی دهید نه تنها نمی توانید او را از این سرگرمی ها دور سازید بلکه به نوعی ممانعت از جانب نوجوان دریافت خواهید کرد.

پس چطور میتوان نوجوانان را از این سرگرمی ها دور ساخت؟ مهم ترین و اولین گامی که در این راستا باید بردارید ارائه روشی جایگزین به فرد می باشد.

اگر شما به او از مضرات سرگرمی های موجود می گویید باید یک راه حل مفید برای سرگرمی همچون مطالعه کتب مختلف را پیشنهاد دهید.

کتاب خواندن برای نوجوانان نه تنها موجب آسیب رساندن به آنها نمی شود بلکه آنچنان فواید دیگری دارد که تاثیرات بسیاری بر شخصیت فرد می گذارد.

از جمله فواید کتاب خواندن برای نوجوانان که بسیار مهم و کلیدی است می توان به این مورد اشاره کرد. مطالعه تنها روشی است که نوجوانان از آسیب های احتمالی در این سن در امان می مانند.

کتاب سرگرمی در هر مکان

کتاب به واسطه وزن سبک و ابعاد کوچکی که دارد قابلیت حمل دارد و به همین جهت فرد در هر لحظه و هر مکان می تواند این سرگرمی خود را به همراه داشته باشد.

در قطار،اتوبوس،مسافرت، هنگام خواب و… هر جا و هر لحظه کتاب بهترین همراه و سرگرمی برای افراد می باشد. به همین جهت است که کتاب خواندن برای نوجوانان بهترین سرگرمی تلقی می شود.

بهبود قدرت درک از مهم ترین فواید کتاب خواندن برای نوجوانان

قدرت درک یکی از ضعف های جامعه امروز است که سراسر خودخواهی است. ایجاد قدرت درک در افراد مستلزم راهکارهای به خصوصی می باشد و همانند هر فرهنگ سازی دیگر این قدرت و ویژگی مثبت را باید از کودکان و نوجوانان آغاز کرد.

کتاب هایی همچون رمان مهم ترین راهکار برای ایجاد قدرت درک در وجود افراد می باشد، فردی که مطالعات بسیاری داشته باشد قطعا می تواند با درک بیشتری در مقابل مشکلات دیگران مواجه شود.

وجود درک از مشکلات افراد مختلف جامعه می تواند مهم ترین کمک را در بهبود وضع جامعه داشته باشد. به همین جهت از جمله فواید کتاب خواندن برای نوجوانان می توان به این مورد اشاره کرد.

کتاب خوانی نوجوانان بهترین راهکار دوری از دنیای دیجیتال

دوری از دنیای دیجیتال و در امان ماندن از عواقب پس از آن

این مورد امروزه از برترین فواید کتاب خواندن برای نوجوانان است. دنیای دیجیتال امروزه آنچنان نفوذی در تک تک افراد جامعه دارد که دیگر دلیل روی کار آمدن آن فراموش شده است.

دنیای دیجیتال روی کار آمد تا در روند زندگی انسان تاثیری مثبت داشته باشد و از این طریق موجب بهبود زندگی جوامع مختلف شود اما به جهت استفاده نادرست امروزه دنیای دیجیتال به نوعی مخرب ترین عوامل در زندگی انسان ها نام برده می شود.

کتاب و کتاب خواندن برای نوجوانان از جمله بهترین راهکارهای دوری از دنیای دیجیتال می باشد. با استفاده از کتاب می توان تا حد زیادی از دنیای دیجیتال و آثار مخرب آن در امان ماند.

اگر بخواهیم به دیگر فواید کتاب خواندن برای نوجوانان اشاره کنیم باید مقاله ای طولانی منتشر کنیم که قطعا از حوصله خارج خواهد بود. به همین جهت به این موارد بسنده می کنیم.

امیدواریم دانستن این فواید شما را به سمت مطالعه سوق دهد و از این طریق زندگی و جامعه بشری بهبود یابد و به پیشفت های بسیاری دست یابد.

در خصوص ارتقاء سطح جامعه و پرورش افرادی علاقمند به مطالعه باغ اینه به عنوان برترین موسسه آموزشی فرهنگی در کرج اقدام به تشکیل کلاس های کتابخوانی نمود تا از این طریق سهم کوچکی در مورد اصلاح و پرورش جامعه داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید