مقاله صفر تا صد فتوشاپ در وبلاگ موسسه باغ آینه

صفر تا صد فتوشاپ

صفر تا صد فتوشاپ

صفر تا صد فتوشاپ، چیزی که همه به دنبال آن هستند. متخصصان حوزه فتوشاپ نیز بر این عقیده هستند فتوشاپ همانند هر علم دیگری نیازمند یادگیری از پایه است. اگر هنرجویان بر مبانی و اصول اولیه فتوشاپ مسلط باشند میتوانند با به کار گیری نبوغ و سلیقه خود تکنیک های پیشرفته را به صورت دقیق و بی نقص اجرا کنند.

در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با اصول اولیه فتوشاپ آشنا سازیم، در واقع این مقاله به تشریح و توضیح کامل ابزار فتوشاپ می پردازد که با استفاده از این ابزارها به راحتی می توانید کاربرد و نحوه استفاده از آن را بیاموزید.

با آموزش صفر تا صد فتوشاپ شما کاربران گرامی با به کارگیری نبوغ و سلیقه خود قادر به خلق آثار هنری بینظیر خواهید بود.

برای شروع 12 ابزار مهم و اساسی از فتوشاپ را انتخاب کردیم تا با ارائه توضیحاتی کامل در این موارد بتوانید هرآنچه برای ورود به دوره حرفه ای فتوشاپ لازم دارید را به شما عزیزان بیاموزیم.

ابزار layer

مهم ترین و اساسی ترین نکته ای که از آموزش های صفر تا صد فتوشاپ باید به خاطر بسپارید لایه ها است. باید بگوییم در نرم افزار فتوشاپ هر چیزی بر اساس لایه بندی می باشد. اگر شما بخواهید هر قسمت جدیدی ایجاد کنید درواقع آن را در قالب لایه ای جدید به نرم افزار معرفی می نمایید.

حال این ابزار چه عملکردی دارد؟ همانطور که در قسمت فوق به این موضوع اشاره شد تعریف هر قسمت جدید در طرح مورد نظر مستلزم تعریف لایه ای مشخص است، تعریف لایه تمامی موارد از جمله ایجاد متن، عکس، رنگ پس زمینه، تعریف براش و… را شامل می شود.

همانطور که در کلاس های آموزش فتوشاپ در باغ آینه همواره به این موضوع اشاره می شود لازم میدانیم در آموزش صفر تا صد فتوشاپ نیز به این موضوع اشاره کنیم ” هر طرح در فتوشاپ متشکل از لایه های به خصوصی است که هر یک از این لایه ها به صورت مستقل و بدون تاثیر گرفتن از لایه های بالایی و پایینی قابلیت تغییر دارند. “

شاید برای افراد مبتدی که تا کنون با محیط نرم افزار فتوشاپ آشنایی نداشتند درک این موضوع دشوار باشد و از آنجا که رسالت باغ آینه تنها در آموزش است و برای دست یافتن به آن از هیچ موردی دریغ نمی کند لازم می دانیم شرایط را با ذکر مثالی مشخص سازیم.  فرض کنید چندین شیشه را روی هم قرار می دهید و بر روی هر یک از این شیشه ها متن، عکس، رنگ به خصوصی قرار دارد. حال اگر هر شیشه را به صورت مستقل از روی سایر شیشه ها جدا کنید به راحتی می توانید طرح، عکس، متن و… موجود بر روی آن را تغییر داده و در عین حال هیچ آسیبی به طرح کلی وارد نخواهید کرد.

لایه های فتوشاپ نیز دقیقا مشابه این شیشه ها هستند. برای اعمال هر تغییر در ابتدا باید لایه مورد نظر را یافته و سپس طرح مورد نظر را ویرایش کنید.

عکس زیر به صورت کاملا واضح متن فوق را توجیه خواهد کرد.

لایه های فتوشاپی

پس باتوجه به توصیف فوق لایه ها از اهمیت بسزایی در فتوشاپ و خلق طرح های زیبا برخوردار هستند. اما محل قرار گیری آن در نرم افزار در کدام قسمت است. تا به امروز که این نوشته آموزش صفر تا صد فتوشاپ را منتشر کردیم هر ساله شاهد ورژن های مختلف از فتوشاپ بودیم. و بالطبع در هر ورژن تغییراتی به وجود آمده است.

تا به حال محل قرار گیری لایه ها در گوشه انتهایی در قسمت پایین نرم افزار بوده است. همانطور که در تصویر پایین آن را مشاهده مینمایید.

محل لایه های فتوشاپی

اما چطور میتوان لایه ها را در نرم افزار تعریف کرد؟ برای این کار کافی است از نوار بالای نرم افزار کمک بگیرید. با طی کردم مسیر layer>New>Layer البته لازم به ذکر است فتوشاپ مسیر کوتاهی نیز برای تعریف لایه برای کاربران فراهم ساخته است. برای تعریف هر لایه می توانید به راحتی از کلید های shift+CTRL+N نیز استفاده نمایید.

در تصویر فوق تنها قصد داشتیم با به تصویر کشیدن چند لایه موقعیت مکانی لایه ها در نرم افزار را برای شما عزیزان مشخص سازیم و این نوع لایه بندی اصلا اصولی نیست. در آموزش صفر تا صد فتوشاپ لازم می دانیم نکات لازم برای حرفه ای شدن را نیز ذکر کنیم.

به همین جهت یک توصیه برای شما تازه کارها داریم. طراحی در فتوشاپ تنها به ادیت یک عکس خلاصه نمی شوذد و در آینده ممکن است با پروژه های وسیع تری نیز مواجه شوید.

توصیه ما در آموزش صفر تا صد فتوشاپ به شما تازه کاران فتوشاپ نام گذاری لایه ها است. در پروژه های وسیع فتوشاپی این نام گذاری باعث راحت تر شدن امور می شود.

حال همانطور که ابتدای این بخش از آموزش صفر تا صد فتوشاپ توضیح دادیم برای ادیت و ویرایش قسمت های مختلف هر طرح لازم است لایه آن را تغییر دهید. برای این کار با کلیک بر قسمت مورد نظر لایه هایلایت خواهد شد و به راحتی می توانید تغییرات لازم را بر طرح خود اعمال نمایید.

اما آیا می شود لایه های فتوشاپ را کپی کرد؟ بله دقیقا یکی از کارهایی که به واسطه آن می توانید تا حد بسیار زیادی در زمان خود صرفه جویی نمایید کپی کردن لایه ها است. برای کپی کردن هر لایه تنها کافی است یک یا گروهی از لایه ها را انتخاب کرده و قسمت انتخاب شده را درگ نمایید. البته برای این کار نیز می توانید بر روی قسمت های انتخابی کلیک راست نموده و گزینه duplicate layer را انتخاب نمایید.

حال با انتخاب نامی مناسب برای لایه خود کافی است برگزینه ok کلیک کرده و نسخه کپی از لایه ها را مشاهده نمایید.

ابزار color و swatches

اغلب طراحان در حین انجام طراحی نیاز به رنگ منحصر به فردی خواهند بود که باید آن را ساخته و در قسمت های مختلف طرح خود از آن استفاده نمایند. آموزش صفر تا صد فتوشاپ تمام نیازهای شما طراحان را پیش بینی کرده و پنل های مختلف نرم افزار را برای راحتی کار معرفی می نماید.

برای این مورد تنها کافی است به پنل color  و swatches مراجعه نمایید. با استفاده از این پنل قادر به استفاده، تغییر، ساخت رنگ سفارشی، کپی کردن زنگ مورد نظر، کپی کردن رنگ مورد نظر را به راحتی انجام دهید.

عموما محل قرار گیری این پنل در قسمت فوقانی لایه ها است اما اغلب طراحان حرفه این قسمت را از قسمت فوقانی لایه ها حذف مینمایند تا فضای بیشتری برای مشاهده لایه ها در دسترس داشته باشند. اگر شما م آن دسته از افرادی هستید که به دنبال فضای بیشتر برای لایه های خود می باشید میتوانید این قسمت را حذف کرده و به تنظیمات رنگ خود از قسمت انتهایی نوار ابزار سمت چپ دسترسی پیدا کنید. موقعیت مکانی آن در نرم افزار فتوشاپ همانند تصویر زیر می باشد.

تغییر رنگ در آموزش صفر تا صد فتوشاپ

اما اگر قصد دارید رنگ سفارشی بسازید نیز باید با درصد رنگ های RGB یا SMYK بازی کرده و تغییرات لازم را در آن ایجاد نموده، برای این کار تنها کافی است بر روی پنجره رنگ که در تصویر فوق معرفی شد دابل کلیک نمایید تا پنجره تغییر را مشاهده نمایید. اگر درصد رنگ مورد نظر را میدانید تنها کافی است آن را در پنجره مورد نظر وارد نمایید اما اگر به دنبال ایجاد رنگ جدیدی هستید پیشنهاد می کنیم با حرکت دادن نشانگر بر روی قسمت های رنگی این کار را انجام دهید.

ابزار مناسب برای ایجاد متن در آموزش صفر تا صد فتوشاپ

اگر قصد دارید متن مورد نظر با فونت مشخصی را در طرح خود ایجاد نمایید تنها کافی است در نوار ابزار سمت چپ نرم افزار بر گزینه ای که در تصویر زیر مشاهده می نمایید کلیک نمایید و به راحتی متن خود را وارد نمایید.

افزودن متن در فتوشاپ

پس از کلیک بر این آیکون تمامی امکانات لازم برای تغییر متن برای شما فراهم خواهد شد. آن را در نوار ابزار فوق که با کادر قرمز رنگ مشخص شده است ملاحظه می نمایید.

اگر قصد افزودن متن در هر قسمت مشخص از تصویر را داشته باشید تنها کافی است بر روی آیکون مورد نظر کلیک کرده تا پنجره مشخصی باز شود. حال به راحتی میتوانید با نشانگر موس خود این کادر را به قسمت دلخواه انتقال دهید.

برای تغییر فونت نیز از کادر فوقانی میتوانید استفاده کنید اما از آنجا که این آموزش صفر تا صد فتوشاپ است لازم می دانیم نکاتی که در آینده برای طراحی های به خصوص به آن نیازمند خواهید شد نیز ارائه دهیم. قاعدتا فتوشاپ همانند تمامی نرم افزارهای گرافیکی دیگر فونت های محدودی را به عنوان فونت پیش فرض ذخیره دارد اما گاها برای ارائه طرح هایی زیبا به دنبال طرح های ویژه با فونت به خصوصی خواهید بود به همین جهت پیشنهاد می کنیم به راحتی فونت مورد نظر را دانلود و نصب نمایید.

ابزار brush

این ابزار همچون قلمویی رفتار میکند که در دنیای واقعی وجود دارد. در حالت کلی براش و قلمو سفارشی با آیکونی که در تصویر زیر ملاحظه می نمایید نمایان می شود.

ابزار براش فتوشاپی در آموزش صفر تا صد فتوشاپ

در آموزش صفر تا صد فتوشاپ لازم میدانیم به این نکته اشاره نماییم ابزار براش همچون فونت میباشد و میتوانید به راحتی براش های مورد نظر خود را اضافه نمایید البته شاید برای افراد مبتدی این موضوع حیاتی به نظر نرسد اما اغلب در دوره حرفه ای فتوشاپ به این موضوع توجه ویزه ای می شود زیرا عملگر براش به کاربران امکان ایجاد جلوه های ویژه می دهد.

درواقع به واسطه عملگر براش می توانید طرح ویژه و فوق العاده ای ارائه دهید. تنظیمات ابزار براش نیز پس از کلیک بر آیکون مورد نظر در نوار ابزار فوق نمایان خواهد شد.

ابزار select

ابزار select یکی از کارآمدترن ابزارها است تصویر زیر بیانگر جایگاه این ابزار در نوار ابزار فتوشاپ می باشد.

انتخاب ناحیه مورد نظر در فتوشاپ

خب حال این ابزار چه قابلیت هایی دارد؟ با استفاده از این ابزرا می توانید قسمت های مختلف از طرح خود را برش دهید یا کپی کنید و به قسمت دیگر انتقال دهید. اما از آنجا که آموزش صفر تا صد فتوشاپ مختص افراد تازه کار است لازم میدانیم به جزئیات این ابزار اشاره کنیم. اگر به خاطر داشته باشید در ابتدای اینم مقاله به ای موضوع اشاره کردیم که نرم افزار فتوشاپ بر مبنای لایه ها است. شاید با این یادآوری قضیه برایتان شفاف شود. باتوجه به لایه ای بودن نرم افزار فتوشاپ اگر شما قصد داشته باشید قسمت مشخصی از طرح خود را انتخاب نمایید لازم است ابتدا لایه آن را انتخاب کنید و سپس از ابزار select استفاده نمایید.

با این توضیح هرگز دچار اشتباه نخواهید شد و ابزار select به عنوان یک ابزار کاربردی برای شما تلقی خواهد شد.

حال اگر قسمتی که انتخاب نموده اید نادرست باشد چطور میتوان آن را از حالت select خارج نمود؟ برای خارج کردن قسمت انتخابی میتوانید بر روی قسمت انتخاب شده کلیک راست نموده و به راحتی گزینه deselect را انتخاب نمایید.

ابزار move

ابزار move یکی از اصلی ترین ابزارهای فتوشاپی است. تمام افرادی که با فتوشاپ سر و کار دارند اعم از افراد حرفه ای و افراد مبتدی که در حال مطالعه مقاله آموزش صفر تا صد فتوشاپ هستند از این ابزار کارآمد استفاده های بینظیر خواهند داشت.

این ابزار فتوشاپ به کاربران این قابلیت را می دهد تا المان های هر لایه را به صورت مجزا جا به جا کند. البته با استفاده از این ابزار میتوانید لایه های مختلف را به صورت هم زمان حرکت دهید ولی قبل از این کار لازم است تمام لایه های مورد نظر را انتخاب کرده و سپس از ابزرا move استفاده کنید.

جایگاه این ابزرا را در نرم افزار فتوشاپ در تصویر زیر مشاهده می نمایید.

استفاده از ابزار move

اما اکر تصور میکنید قابلیت های این ابزار به همین جا ختم می شود باید بگوییم در اشتباه هستید. این تنها کوچک ترین و ساده ترین قابلیت های این ابزار است.

با استفاده از ابزار move میتوانید تغییرات زیر را در اجزاء طرح خود اعمال نمایید :

  • تغییر مقیاس اجزاء
  • چرخاندن هر لایه
  • قرینه سازی لایه ها
  • حرکت لایه های مختلف
  • حرکت لایه ها به صورت هماهنگ

قابلیت ویژه نرم افزار فتوشاپ وجود میانبر است. میانبرهای ویژه ای نیز برای ابزار move وجود دارد. علت مطرح کردن این میانبرها در آموزش صفر تا صد فتوشاپ مهارت بیشتر و مهم تر از آن سرعت عمل بیشتر کاربران است.

در مورد ابزار move میتوانید در ابتدا لایه مورد نظر را انتخاب کرده سپس با فشردن کلید CTRL+T آن را به حالت move تبدیل سازید. حال تنها کافی است از گوشه های کادر نمایان شده مقیاس لایه مورد نظر را تغییر دهید. اگر قصد دارید مقیاس آن به صورت هماهنگ تغییر پیدا کند کافی است کلید ALT+SHIFT را بفشارید و همزمان تا حد دلخواه لایه مورد نظر را بزرگ تر یا کوچیک تر نمایید.

همچنین برای چرخاندن لایه نیز کافی است کلید CTRL+T را بفشارید و سپس نشانگر خود را به سمت مربع های کوچک موجود در ناحیه انتخا شده نزدیک کنید. یک فلش منحنی نمایان خواهد شد که با حرکت آن به راحتی زاویه لایه مورد نظر تغییر میابد.

ابزار zoom در سری آموزش های صفر تا صد فتوشاپ

عملکرد این ابزار از نام آن کاملا مشخص است. گاها طراحان نیاز پیدا می کنند قسمت های جزئی طرح مورد نظر را تغییر دهند اما باتوجه به مقیاس کوچک لایه مجبور به استفاده از ابزار zoom خواهند بود.

خب این ابزار ظاهرا بسیار کارآمداست که از آن در آموزش صفر تا صد فتوشاپ نام برده شده است اما این ابزار کارآمد را کجا می توان یافت؟

کافی است بر نوار ابزار بالای نرم افزار بر روی گزینه view کلیک نمایید تا منو مورد نظر را مشاهده نمایید. در این منو دو گزینه نزدیک به هم به نام zoom in  و zoom out مشاهده خواهید کرد. با کلیک بر آن می توانید به میزان مورد نظر بر طرح خود دقت داشته باشید.

نحوه استفاده از ابزار zoom در آموزش صفر تا صد فتوشاپ

اما راه دیگری نیز برای zoom وجود دارد. به راحتی می توانید از دکمه ALT و حرکت اسکرول موس خود استفاده کنید. با این کار به راحتی می توانید بر جزئیات تصویر خود احاطه یابید.

ابزار eraser

خب نوبت میرسد به ابزاری که با استفاده از آن به راحتی می توانید اشتباهات خود را حذف کنید. البته این تنها تعریفی عامیانه از ابزار erase است. در ادامه آموزش صفر تا صد فتوشاپ به قابلیت های بیشتر این ابزار واقف خواهید شد.

جایگاه این ابزار قدرتمند در نرم افزار فتوشاپ را در تصویر زیر مشاهده می نمایید. در تصویر زیر ملاحظه مینمایید کادر بالایی نیز با رنگ قرمز نمایان شده است. با استفاده از امکاناتی که این کادر اختیارتان قرار می دهد به راحتی می توانید تغییرات لازم در خصوص قطر ابزار را در اختیار داشته باشید. (همانند ابزار BRUSH)

کاربرد پاک کن در آموزش های صفر تا صد فتوشاپ

هنوز فراموش نکردید که فتوشاپ محیطی مبتنی بر لایه ها است!!! پس نهایت دقت را داشته باشید که برای استفاده از ابزار پاک کن نیز لایه مورد نظر انتخاب شده باشد.

اما یکی از ویژگی های خارق العاده ای که ابزار eraser دارد و با استفاده از آن می توانید تصاویر زیبای بسیاری خلق کنید پاک کردن بک گراند است. به راحت با استفاده از گزینه Background eraser  که در تصویر زیر مشخص است میتوانید بک گراند تصویر خود را حذف نمایید. اغلب استیکرهای تلگرامی با استفاده از این روش تهیه می شود.

پاک کردن بک گراند ذر فتوشاپ

ابزار crop

این ابزار نیز قطعا از اهمیت به خصوصی برخوردار است که در آموزش صفر تا صد فتوشاپ یک قسمت به خود اختصاص داده است. جایگاه این ابزار در تصویر زیر نمایان شده است.

برش تصویر در آموزش صفر تا صد فتوشاپ

 با استفاده از ابزار crop به راحتی می توانید قسمت مورد نظر از تصویر خود را برش دهید. اغلب از این ابزار در مرحله انتهایی کار گرافیکی استفاده می شود. وقتی طراحی به اتمام میرسد به راحتی می توان طرح مورد نظر را در ابعاد مورد نظر برش داد.

هنگامی که بر ابزار crop کلیک می نمایید قطعا کادر مشبکی دور تا دور تصویر مشاهده خواهید کرد. به راحتی با حرکت دادن لنگر های کوچک موجود در گوشه کادر می توانید ابعاد تصویر را به مقدار مورد نظر تغییر دهید.

همانطور که رسالت ما در این مقاله ارائه تمامنکات صفر تا صد فتوشاپ است پس لازم می دانیم ریزه کاری های به خصوص که طراحان حرفه ای برای راحنی کار از آن استفاده می کنند را بیان کنیم.

گاهی اوقات شما برای طراحی به فضای بیشتری نیاز دارید که اصلا طرح نهایی نباید در این ابعاد باشد. به راحتی می توانید ابعاد مورد نظر خود که طراحی در آن برایتان راحت است را انتخاب نموده و در نهایت با استفاده از ابزار crop طرح را به ابعاد مورد نظر برش دهید.

ابزار eyedropper

جایگاه این ابزار نیز در ستون ابزار سمت چپ نرم افزار می باشد. همانطور که در تصویر پایین آن را ملاحظه می نمایید.

عملکرد قطره چکان در فتوشاپ

اما این ابزار چه کاربردی دارد که دهمین رتبه ابزارها در صفر تا صد فتوشاپ را به خود اختصاص داده است. تا به حال برایتان پیش آمده است که قصد استفاده از رنگ به خصوصی در طرح خود را داشته باشید اما ندانید ترکیب رنگ درست برای آن چیست؟ در این مواقع به راحتی می توانیداز ابزار eyedropper فتوشاپ استفاده کنید. به راحتی قطره چکان را بر رنگ مورد نظر برده و کلیک نمایید با این کار به راحتی رنگ مورد نظر برایتان نمایان خواهد شد.

ابزار Blending Options در آموزش های صفر تا صد فتوشاپ

خب نوبت رسید به ابزار جذاب فتوشاپی به نام ابزار Blending Options، اجازه دهید از این ابزار با نام جادوگر فتوشاپ در آموزش صفر تا صد فتوشاپ یاد کنیم. اما این جادوگر فتوشاپ چه کاربردی دارد؟ از چه طریقی می توان به آن دست یافت؟

برای دست یافتن به این ابزار میتوانید مسیر Layer>layer style>Blending option را طی کنید. پس از طی کردن مراحل مذکور همانطور که در تصویر زیر آن را مشاهده می نمایید پنجره ای در نرم افزار گشوده خواهد شد.

Blendin Options در فتوشاپ

حال که نحوه گشودن این پنجره واقف شدید باید از کاربردهای بینظیر آن برایتان توضیح دهیم. این ابزرا به شما قابلیت های به خصوصی می دهد. با استفاده از آن میتوانید افکت های گرافیکی منحصر به فرد به  طرح خود اعطا نمایید.

برای این کار تنها کافی است تنظیمات این پنجره را تغییر دهید و تاثیرات آن بر طرح خود مشاهده نمایید سپس به افکت مورد نظر دست یابید.

به عنوان مثال برای نشان دادن این تغییرات متن موجود در تصویر پایین را با استفاده از افکت های Blending Options ایجاد نمودیم.

افکت گرافیکی در فتوشاپ

امیدواریم مقاله صفر تا صد فتوشاپ یک گام شما را به سمت یک طراح حرفه ای نزدیک تر کرده باشد.

منبع : بلاگ باغ آینه

2 دیدگاه دربارهٔ «صفر تا صد فتوشاپ»

  1. خیلی برنامه کاربردی ایه..لطفا بیشتر از این مقالات بذارید..من خیلی دوست دارم یاد بگیرم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید