مقاله ده تکنیک نقاشی آبرنگ در وبلاگ موسسه باغ آینه

ده تکنیک نقاشی آبرنگ

نقاشی آبرنگ یکی از پرطرفدارترین سبک های نقاشی است که در جامعه هنری وجود دارد. در این مقاله به ده نکته مهم و ضروری در مورد بهبود ررند نقاشی آبرنگ بیان می شود که با مطالعه آن می توانید آثار هنری فوق العاده ای خلق نمایید. نقاشی یکی از کن ترین هنرهای جهان است و چنان عظمت و جذابیتی دارد که همواره به تعداد علاقمندانش در سراسر دنیا افزوده می شود.

پیش از آن که ده نکته نقاشی آبرنگ را بیان کنیم لازم میدانیم توضیح مختصری در مورد این سبک از نقاشی و ابزار مورد استفاده در آن توضیحاتی ارائه دهیم.

همانطور که از نام آن مشخص است پایه اساسی این سبک از نقاشی آبرنگ است. آبرنگ نیز متشکل از مواد شیمیایی و انواع صمغ ها است. آبرنگ ها باتوجه به کاربردی که دارند به سه دسته کلی تقسیم بندی می شود. آبرنگ خشک،مایع و مرطوب.

در نقاشی آبرنگ نقاش قبل از هر چیزی لازم است رنگ مورد نظر را در حلال مخصوص که آب است حل کرده و با استفاده از قلمویی مناسب نقش آفریتی کند.

آبرنگ یکی از سبک های نقاشی بسیار هیجان انگیز است و طرفداران بسیاری نیز دارد. شاید این حجم از طرفداران سبک نقاشی آبرنگ به جهت نحوه نقاشی متفاوت آن باشد.

قطعا افرادی که با این سبک از نقاشی آشنایی دارند می دانند که رنگ بر روی سطح بوم به میل خود حرکت می کند. البته از این حیث بسیار جالب است و گاها نیز چالش برانگیز تلقی می باشد. مخصوصا برای افراد تازه کار که به تازگی به این سبک نقاشی روی آورده و هنوز توانایی کامل کنترل قلموی خود بر روی بوم را ندارند.

اگر شما هم جزء آن دسته از افراد مبتدی هستید که هنوز نسبت به نکته های نقاشی آبرنگ  اطلاع کامل و کافی ندارید پیشنهاد می کنیم مدت زمان محدودی را به مطالعه این مقاله اختصاص دهید تا ده نکته هیجان انگیز نقاشی آبرنگ را با هم بیاموزیم و به یک نقاش حرفه ای تبدیل شوید.

انتخاب قلم مو مناسب برای نقاشی آبرنگ

خرید قلم موی در سایز های های متفاوت

نقاشی آبرنگ نیز همانند نقاشی های دیگر ریزه کاری های به خصوصی دارد که این ریزه کاری مستلزم قلم مویی با ابعاد کوچک تر است. این مورد نیز طبیعی است شما هر چقدر هم که نقاش حرفه ای باشید اصلا قادر به ایجاد ریزه کاری های نقاشی با استفاده از قلم مویی با اندازه بزرگ نخواهید بود.

سبک نقاشی آبرنگ نیز به خودی خود انواع مختلفی دارد. برخی از نقاشان آبرنگ علاقه بیشتری نسبت به ترسیم نقاشی هایی با ابعاد کوچک دارند. خب طبیعتا به این افراد تنها استفاده از قلم مو هایی در ابعاد کوچک توصیه می شود. بهترین سایز قلم مو برای نقاشی های کوچک ۰۰۰ تا ۶ است. با استفاده از این شماره قلم مو ها می توانید آثاری کوچک و زیبا خلق نمایید.

البته انتخاب صحیح قلم مو به خودی خود کار آسانی نیستف اغلب افراد با کسب تجربه قادر به انتخاب صحیح اندازه قلم مو مناسب خواهند بود. نقاشی نیز همانند سایر هنر ها مستلزم کسب تجربه است.

شاید در این لحظه به این موضوع بی اندیشید که اگر شما علاقه ای به خلق آثار کوچک در نقاشی آبرنگ نداشته باشید پس نیازی هم به تهیه قلم مو هایی با اندازه کوچک نخواهید داشت. اما این تصور اشتباه است. انتخاب صحیح قلم مو یکی از الزامات نقاشی آبرنگ است میزان اهمیت آن تا حدی است که به عنوان اولین نکته در ده نکته در نقاشی با آبرنگ از آن یاد شده است.

پیشنهاد می کنیم حتی اگر به نقاشی های فانتزی و کوچک علاقه ای ندارید چند قلم موی کوچک تهیه نمایید زیرا هر نقاشی در هر ابعادی تنها با ریزه کاری های به خصوص برتری پیدا می کند.

انتخاب رنگ هایی با کیفیت

فراموش نکنید بعد از قلم مو دومین متریال مورد استفاده شما برای خلق یک نقاشی با آبرنگ زیبا رنگ است. اگر قرار باشد رنگ هایی بی کیفیت با برندهای ناشناخته تهیه کنید قطعا نتیجه کار اصلا مناسب یک نقاش حرفه ای نخواهد بود.

قطعا شما هم با نقاشی هایی مواجه شده اید که به مرور زمان رنگ پریده شده است. به نظر شما این مورد نکته ای مثبت است؟ قطعا هر نقاشی در هر سطحی برای نقاشی خود زمان و انرژی صرف می کند.

پس این موضوع اصلا برای هیچ نقاشی خوش آیند نیست که به مرور زمان نقاشی رنگش را از دست داده و ظاهری ناپسند بگیرد.

فراموش نکنید شما برای ترکیب رنگ صحیح تابلو خود زمان گذاشته اید و رنگ های مناسب را با هم ترکیب کرده اید تا نتیجه دلخواه را کسب کنید و این تابلو جزء دستاوردها و تجربه های کاری شما است پس حتما باید به بقاء آن توجه شود.

قاعدتا اکثر نقاشان تازه کار قادر به انتخاب برند معتبری برای نقاشی های خود نیستند. پیشنهاد می کنیم حتی اگر با هیچ یک از برندهای رنگ آشنایی ندارید از رنگ های مختلف استفاده کنید تا در نهایت بهترین برند را بیابید.

البته استفاده از تجربه دیگران قطعا راه آسان تر و کم هزینه تری است. پیشنهاد می کنیم حتما از تجربیات هنرمندان دیگر نیز در این رابطه بهره جویید.

کنترل رنگ در نقاشی آبرنگ

کنترل رنگ در نقاشی آبرنگ

پیشتر نیز به این موضوع اشاره کردیم حلال رنگ آبرنگ آب است. قبل از هر چیزی لازم است نقاش به رنگ مورد نظر خود دست یابد. برای این امر نیاز به کشف ترکیب مناسبی از رنگ و آب خواهد بود.

درواقع به اصطلاح نقاش باید برای خلق آقاری خارق العاده به تناسب خشک و تر واقف باشد. درواقع در نقاشی آبرنگ عموما دو قسمت خشک نقاشی و قسمت تر نقاشی وجود دارد.

اما چطور می توان میزان خشکی یا تر بودن رنگ را تشخیص داد، طبیعی است هرچقدر رنگ شما با میزان آب بیشتری ترکیب شود رنگ تر خواهد شد و رنگی شفاف و روشن به دست می آید و بالعکس هرچقدر میزان ترکیب رنگ و آب کمتر باشد رنگی تیزه تر و به اصطلاح خشک تر حاصل خواهد شد.

قعدتا یک نقاش هرگاه به رنگی تیره تر با میزان غلظت بیشتری نیاز داشته باشد باید از میزان آب کمتری به عنوان حلال استفاده کند. شاید در لحظه بر این تصور باشید که این مورد اصلا کار سختی نیست و به راحتی محقق خواهد شد. اما تشخیص خشک و تر بودن رنگ موضوعی بسیار مهم و تاثیر گذار است که مستلزم کسب تجربه است.

تکنیک تیره روشن

حرکت قلم از تیره به روشن در نقاشی آبرنگ

نقاشی آبرنگ یکی از سبک های نقاشی است که تکنیک تیره روشن را به خوبی می توان در آن در معرض نمایش گذاشت. درواقع اجرای تکنیک تیره و روشن یکی از تکنیک های هیجان انگیزی است که می توان با استفاده از آبرنگ انجام داد. درواقع این همین تکنیک ها است که باعث برتری نقاشی های مختلف نسبت به هم می شود.

پیشنهاد می کنیم اگر قصد خلق اثری خارق العاده دارید حتما از تکنیک تیره روشن استفاده کنید.

تنها نکته نهفته در این تکنیک این است که حرکت قلم موی شما در نقاشی آبرنگ باید از سمت تیره به روشن باشد به این معنا که حتما یک سمت کار را بدون رنگ نگه دارید و با تکنیک تیره به روشن رنگ را به آرامی از قسمت تیره به روشن هدایت کنید.

البته این تکنیک به آسانی این چند جمله نیست و تنها با تمرین و تکرار محقق خواهد شد. در حالت کلی نقاشی یکی از هنرهایی است که صبر و حوصله بسیار زیادی میطلبد اما نقاشی آبرنگ اندکی متفاوت تر از سایر سبک های نقاشی است زیرا نقاشی با آبرنگ تنها با لایه هایی از رنگ معنا پیدا می کند.

استفاده از حوله های کاغذی در نقاشی آبرنگ

خب باید بریم سراغ یکی از نکات اصلی که اغلب افراد با تجربه به این نکته واقف هستند. نکته ای ساده اما کاربردی…

حوله کاغذی، از اصلی ترین و کاربردی ترین نقاش ها در نقاشی آبرنگ است. اغلب تمام سبک های نقاشی برای خطای نقاش تدبیری اندیشیده اند و برای پاک کردن اشتباهات ابزاری مشخص معرفی می شود. همانطور که در نقاشی سیاه قلم هنرمند مجاز به استفاده از پاک کن های مخصوص می باشد.

در مورد نقاشی آبرنگ نیز ابزاری برای پاک کردن وجود دارد به نام حوله کاغذی، البته تنها کاربرد حوله کاغذی پاک کردن اشتباهات نیست بلکه حوله کاغذی بهترین ابزاری است به واسطه آن می توانید لایه های نقاشی را به زیبایی ایجاد کرده و نقاشی با رعایت تکنیک های به خصوص ارائه دهید.

درواقع با استفاده از حوله های کاغذی به راحتی می توانید به صورت تدریجی لایه های رنگ را ایجاد کرده و نه تنها در ایجاد لایه های نقاشی حوله کاغذی موثر است بلکه در مورد جهت دادن به رنگ نیز بهترین ابزار است.

تکنیک پاشیدن رنگ

۶- استفاده از تکنیک پاشیدن رنگ

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که برتری برخی از نقاشی آبرنگ با برخی دیگر در چیست؟ چرا برخی از نقاشی ها به عنوان اثری خارق العاده در بین نقاشان و حتی در سطح جهان معرفی می شود؟

برتری هر نقاشی نسبت به سایر نقاشی ها در استفاده به جا و درست از تکنیک ها است. کافی است با تکنیک های سبک نقاشی مورد نظر آگاه باشید و تنها به تکرار و تمرین بپردازید تا در تک تک تکنیک ها خبره شده و توانایی خلق آثاری بینظیر را داشته باشید.

در مورد نقاشی آبرنگ نیز همانند تمامی سبک های نقاشی تکنیک های به خصوص وجود دارد که تنها با تمرین و تکرار باعث برتری اثر شما نسبت به سایر آثار خواهد شد. یکی از این آثار بینظیر تکنیک پاشیدن رنگ با استفاده از قلم مو است.

برای انجام این تکنیک کافی است قطرات کوچک آبرنگ را بر روی سطح کار خود بچکانید. این تکنیک در نشان دادن قطرات معلق روی هوا، نشان دادن قطرات آب دریا و… بسیار کاربردی است و به نوعی باعث پویایی اثر هنری شما خواهد شد.

طرز در دست گرفتن قلم مو نیز به این صورت است که بدنه قلم مو را باید با استفاده از انگشت شست و انگشت میانی در دست گرفته و کنترل کنید و به راحتی با عقب کشاندن نوک قلم مو زاویه ای مشخص به آن داده و سپس آن را رها کنید.

اینقطعرات عموما به صورت تصادفی بر سطح نقاشی شما ظاهر خواهند شد اما ظاهری بسیار متفاوت و زیبا به اثر هنری شما اعطا می کنند.

اگر تا به حال تجربه استفاده از آن را نداشتید پیشنهاد می کنیم حتما از این روش در خلق آثار هنری خود در نقاشی آبرنگ استفاده نمایید.

7- استفاده از تکنیک blooming در نقاشی آبرنگ

استفاده از تکنیک blooming در نقاشی آبرنگ

یکی دیگر از تکنیک های هیجان انگیز که به واسطه آن می توان به راحتی اثری خارق العاده با استفاده از نقاشی آبرنگ خلق کنید تکنیک blooming  است.

این تکنیک بسیار آسان است اما اغلب هنرجویان تا حد بسیار زیادی برای اجرای این تکنیک در نقاشی آبرنگ با مشکل مواجه می شوند.

اصلا این تکنیک چیست؟ تا به حال نقاشی هایی که رنگ ها در هم نفوذ کرده اند را مشاهده کرده اید؟ تکنیک blooming دقیقا برای شما این امکان را فراهم میسازد که به راحتی رنگ های مختلف را در هم ادغام کرده و از نتیجه آن لذت ببرید.

تنها کاری که لازم است برای اجرای تکنیک blooming انجام دهید ایناست که در درجه اول به مقدار دلخواه رنگ را با آب مخلوط کرده و سپس بر سطح کار خود قرار دهید. حال نکته جذاب این قسمت است باید یک رنگ دیگری را انتخاب کرده و در همان لحظه که هنوز نوک قلم موی شما خیس است با همان میزان آب به سطح کار خود بیافزایید.

در این لحظه شما مجاز هستید رنگ ها را به سمت دلخواه خود هدایت کنید و پس از آنکه ظاهر دلخواه شما به وجود آمد باید صبر کرده تا اثر هنری شما خشک شود.

نتیجه کار بسیار دیدنی است. این تکنیک این امکان را برای شما فراهم می کند که با ظرافت دو رنگ را با یکدیگر ادغام نمایید. پس از خشک شدن به وضوح شاهد رگه های رنگ ادغام شده با هم خواهید بود.

نشان دادن بافت درست عناصر

نشان دادن بافت درست عناصر نقاشی

نشان دادن بافت هر عنصر به طور کلی در نقاشی یک اصل است و به خصوص این مورد در نقاشی آبرنگ رنگ و بویی دیگر دارد. یک نقاش ماهر و خبره باید بتواند با استفاده از متریالی که در دسترس دارد بافت عنصر نقاشی خود را به مخاطب خود القاء نماید.

وقتی قصد داشته باشید بافت را در نقاشی خود به نمایش بگذارید قطعا به مزایای کاغذ زبر و زخیم پی خواهید برد. شاید افرادی که به تازگی وارد عرصه هنر و نقاشی به خصوص نقاشی آبرنگ شده باشند بر این تصور باشند که زبر بودن کاغذ با اصطکاکی که بین قلم مو و کاغذ ایجاد می شود مانع از بهبود روند نقاشی می شود.

اما کافی است یکبار استفاده از کاغذ ضخیم و زبر را تجربه کنید تا به نتیجه کار ایمان پیدا کنید. وقتی شما از کاغذ زبر و ضخیم در نقاشی آبرنگ استفاده می کنید دیگر نیازی به تلاش های بسیار برای ایجاد بافت در نقاشی خود نخواهید داشت و تنها با تکنیک های ساده و جانبی می توانید به راحتی بافت مورد نظر خود را در معرض نمایش بگذارید.

البته باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید ایجاد بافت در نقاشی و القاء آن به بیننده تنها به این فاکتور بستگی ندارد شاید این فاکتور مهم و تاثیر گذار باشد اما به تنهایی اصلا شرایط ایده آلی برای ایجاد بافت در نقاشی آبرنگ ایجاد نخواهد کرد.

همانطور که در قسمت فوق به این موضوع اشاره کردیم باید برای ایجاد بافت و روح بخشیدن به نقاشی خود از تکنیک های مختلف همچون سایه روشن و تکنیک خشک و تر استفاده کنید.

با استفادهاز این تکنیک ها و کاغذ زبر و ضخیم راحت تر می توانید بافت اجسام و عناصر مختلف را در معرض نمایش قرار دهید.

فشردن رنگ در نقاشی آبرنگ

یکی از برترین تکنیک ها و شاید دشوارترین تکنیک های نقاشی آبرنگ تکنیک فشردن رنگ است. اما این تکنیک چیست و چطور می توان آن را در نقاشی خود انجام داد؟

برای انجام این تکنیک تنها کافی است یک قسمت خشک در نقاشی خود ایجاد کنید البته این مقدار خشک باید از شدت رنگ بیشتری نسبت به سایر قسمت ها برخوردار باشد. لازم است برای ایجاد قسمت خشک مقداری رنگ با مقدار اندک آب برداشته و روی کاغذ حرکت دهید.

 حال که یک قسمت خشک با شدت بالا در صفحه ایجاد کردید تنها کافی است با کشیدن آب روی آن اثری زیبا خلق کنید. البته قبل از آن که رنگ شما بر روی کاغذ خشک شود باید با قلم مویی تقریبا تر عملیات جهت دهی به رنگ را انجام دهید. شاید برایتان سوال پیش آید که تا چه می زان می توان رنگ را بر روی سطح کاغذ حرکت داد؟ شما به عنوان یک نقاش پس از انجام این تکنیک به مهارت کافی دست خواهید یافت و به خوبی بر این موضوع واقف خواهید شد که میزان حرکت رنگ بستگی شدید به میزان خشکی قلم شما دارد.

 این تکنیک با نام های اثر نور یا لبه نیز شناخته شده است. نام این تکنیک نیز برگرفته از حالتی است که در نقاشی ایجاد می شود. زیرا وقتی یک تضاد رنگی این چنین با کمک رنگ و آب ایجاد می شود به نوعی نمایش دهنده لبه یا اثر نور است.

تکنیک لایه در نقاشی آبرنگ

ایجاد لایه های رنگ در نقاشی آبرنگ

یکی از معروف ترین و هیجان انگیز ترین تکنیک های نقاشی آبرنگ لایه های رنگ است. درواقع تکنیک لایه های رنگ یکی از آثار منحصر به فرد در نقاشی آبرنگ است.

نقاشی آبرنگ یکی از سبک های نقاشی است که برخلاف سبک نقاشی رنگ روغن هنگام خلق اثر یک لایه نازک از رنگ بر روی سطح کاغذ به وجود می آید.

اگر قرار باشد شما رنگی را بسازید باید بسیار آرام و تدریجی این کار را انجام دهید. همانطور که ابتدای بحث به این موضوع اشاره کردیم نقاشی آبرنگ بیش از سایر سبک های نقاشی صبر میطلبد.

اجرای این تکنیک بسیار آسان و نتیجه آن نیز بسیار دلچسب است. برای اجرای این تکنیک از نقاشی آبرنگ کافی است مقداری از رنگ مورد نظر را با میزان دلخواه از آب ترکیب کرده و بر روی سطح کاغذ قرار دهید. حال تنها صبر چاره راه شماست. باید اجازه دهید این رنگ خشک شود و پس از آن با فاصله کمی از این رنگ در نقطه ای دیگر رنگ دیگری که از پیش با آب ترکیب کرده اید را بر روی سطح کار قرار دهید و اجازه دهید این رنگ نیز خشک شود.

نکته این تکنیک این است که فاصله قرار دادن دو رنگ در صفحه باید تا حدی باشد که همپوشانی دو رنگ مشخص گردد. پس از خشک شدن دو رنگ کافی است به قسمت همپوشانی آنها توجه نمایید.

در این قسمت به وضوح میتوان ترکیب رگه های این دو رنگ را مشاهده کرد. با استفاده از این تکنیک می توانید به راحتی رنگ هایی زنده خلق کنید و از این طریق روح تازه ای به نقاشی خود عطا کنید.

در این مقاله سعی کردیم ده نکته و تکنیک برتر نقاشی آبرنگ را ارائه دهیم تا با استفاده از آن بتوانید آثاری خارق العاده خلق نموده و به راحتی از نقاشی مبتدی به نقاش حرفه ای تبدیل شوید.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید