مقاله موسیقی برای کودکان زیر یک سال در وبلاگ موسسه باغ آینه

موسیقی برای کودکان زیر یکسال

موسیقی برای کودکان عنصری روح بخش است البته این موضوع نه تنها برای کودکان به این شکل است بلکه شامل حال تمام افراد در هر رده سنی می شود.

اما آیا موسیقی که تا این حد بر انسان ها تاثیرات مثبتی دارد برای کودکان زیر یکسال هم تاثیر گذار است؟

موسیقی آنچنان تاثیرات وسیعی بر انسان ها دارد که بسیاری از محققان و روانشناسان مدت زمان زیادی را بر تاثیرات موسیقی بر انسان ها اختصاص دادند. تاثیرات مثبت موسیقی بر هر موجود زنده ای مدت ها پیش به اثبات رسیده است. تحقیقات دانشمندان تا حدی وسیع و همه جانبه است که حتی در مورد تاثیرات موسیقی بر گیاهان نیز پژوهش هایی صورت گرفته است. موسیقی حتی بر میزان رشد گیاه نیز تاثیر گذار است.

در ابتدای این مقاله موسیقی را به عنوان یکی از عناصر روح بخش بشر نامیدیم اما شاید بهتر باشد گفته خود را اصلاح کنیم موسیقی از عناصر روح بخش جهانی است.

اگر موسیقی چنان تاثیرات وسیعی بر تمام موجودات دارد پس قطعا می تواند تاثیرات مثبتی بر کودکان زیر یکسال داشته باشد. کارشناسان باغ آینه به عنوان برترین موسسه فرهنگی هنری در کرج با هدف بهبود و ارتقاء سطح جامعه بیشترین حساسیت را بر پرورش صحیح کودکان دارد و همواره به دنبال یافتن راهکارهایی جهت بهبود روند رشد و پرورش کودکان می باشد.

تیمی از کارشناسان باغ آینه برای یافتن تاثیرات مثبت موسیقی بر کودکان زیر یکسال مطالعاتی وسیع انجام داده و مقالات متعددی را مورد بررسی قرار دادند. در ادامه این مقاله به صورت کامل به تاثیرات موسیقی بر کودکان زیر یکسال اشاره می کنیم تا اهمیت موسیقی برای کودکان برایتان روشن گردد.

همانطور که پیشتر مطرح کردیم محققان بسیاری برای نشان دادن تاثیرات موسیقی برای کودکان تحقیقات وسیعی انجامم دادند، نتیجه یکی از تحقیقات تاثیرات موسیقی برای کودکان بسیار جالب بود.

گروهی از محققان طی ده سال تحقیقی همه جانبه انجام دادند. این گروه از پژوهشگران دو گروه از کودکان را مورد بررسی قرار دادند، گروهی که در دوران ابتدایی زندگی خود تحت آموزش موسیقی بوده و در مقابل کودکانی که در دوران کودکی خود تحت هیچ آموزشی در زمینه موسیقی قرار نگرفته بودند.

این دانش آموزان از حیث علمی و توانایی ذهنی مورد بررسی قرار گرفتند. جالب است گروهی از دانش آموزانی که در دوران کودکی تحت آموزش های موسیقی قرار داشتند از لحاظ بهره هوشی و حتی نمرات درسی خود رتبه بالاتری داشتند.

نکته جالب دیگر ارتباط مستقیم موسیقی و علم ریاضی بود. طی این پژوهش جامع محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که تحت آموزش موسیقی قرار داشتند درک ریاضیات بهتری نسبت به گروه دیگر داشتند.

این تحقیقات نشان دهنده ی تاثیرات مثبت موسیقی برای کودکان است. اما این مورد برای کودکان زیر یکسال به چه صورت است؟ اصلا آیا کار درستی است کودک نوزاد خود را تحت آموزش موسیقی قرار دهیم؟

صحبت از آموزش شد قبل از هرچیزی لازم میدانیم در مورد آموزش اینگونه کودکان اطلاعاتی ارائه دهیم. امروزه در سراسر دنیا آموزش های موسیقی برای کودکان به طور وسیع در جریان است. اما همانطور که در جای جای مقالات باغ آینه به این موضوع اشاره شد آموزش دیگر رنگ و بوی قدیم خود را از دست داده است. متاسفانه زمانی که نام آموزش به میان می آید والدین به یاد آموزش با متد قدیمی افتاده و از اینکه کودک خود را از سنین پایین تحت آموزش سنگین قرار دهند اجتناب می کنند. اما همانطور که در مورد کلیه کلاس های کودک از قبیل کارگاه مادر و کودک، یوگا کودکو… به این موضوع اشاره کردیم متد آموزشی که در باغ آینه اجرا می شود  کاملا متفاوت با متد آموزشی قدیم است.

آنالیز مغز کودک در این سن تنها پذیرای بازی و سرگرمی است. پس اگر قرار باشد از سنین پایین کودک آموزش ببیند تنها باید در قالب بازی و سرگرمی های جالب کودکانه باشد. مربیان کلاس های موسیقی کودک و کارگاه موسیقی مادر و کودک پس از طی گذراندن دوره های متد آموزشی کودک توانایی آموزش صحیح به کودکان را یافته اند به همین جهت تمامی مبانی آموزش موسیقی برای کودکان در باغ آینه بر مبنای بازی و سرگرمی کودک است. این کلاس ها به نحوی است که کودک به هیچ عنوان دچار تشویش نخواهد شد. البته در این مقاله انحصارا به تاثر موسیقی برای کودکان زیر یکسال پرداخته می شود که در ادامه در مورد نحوه حضور این کودکان نیز توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

تاثیرات موسیقی برای کودکان زیر یکسال

تاثیرات موسیقی برای کودکان زیر یکسال

تا به اینجا در مورد موسیقی و تاثیرات مثبت آن بر تک تک موجودات زنده دنیا صحبت کردیم اما در این قسمت قصد داریم به بررسی تاثیرات موسیقی برای کودکان زیر یکسال بپردازیم.

شاید حضور کودکان زیر یکسال در کلاس های موسیقی برای کودکان تعجب برانگیز باشد و برای بسیاری جای سوال باشد که کودک در این سن از زندگی خود هنوز فهم کامل از محیط ندارد چطور می تواند تحت تاثیرات مثبت موسیقی برای کودکان باشد. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید پیشنهاد می کنیم در ادامه تاثیرات موسیقی برای کودکان را مورد مطالعه قرار دهید.

  • موسیقی برای کودکان و بهبود ضریب هوشی
  • هماهنگی اعضای بدن به واسطه کلاس های موسیقی برای کوکان
  • بهبود مهارت کلامی با موسیقی برای کودکان
  • سلامت روانی کودکان بر اثر موسیقی
  • تقویت حافظه کودک با موسیقی برای کودکان
  • بهبود خلاقیت کودکان

بهبود ضریب هوش کودک اولین تاثیر مثبت موسیقی برای کودکان

این نکته را فراموش نکنید که فرمانروای بدن انسان مغز است. اگر عملکرد مغز انسان ها درست باشد قطعا تاثیرات بسیاری بر سایر اعضای بدن خواهد داشت.

پس داشتن فرزندی با مغزی هوشمند آرزوی هر پدر و مادری است. بسیاری بر این تصور هستند عملکرد مغز بشر امری ذاتی است و انسان از ابتدای دوران زندگی خود فردی باهوش آفریده می شود یا بالعکس  اما باید بگوییم اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید سخت در اشتباهید.

قابلیت و توانایی های مغز تمام انسان ها امری اکتسابی است. به این معنا که ژنتیک تنها تاثیر بسیار اندکی بر عملکرد مغز دارد. یک انسان برای داشتن عضلاتی قوی نیاز به ورزش و تمرینات مکرر دارد. مغز نیز همچون عضلات برای سالم ماندن و تقویت روز به روز مستلزم تمرینات متعدد می باشد.

هرچه بیشتر از مغز استفاده شود طبیعتا به قابلیت های آن نیز افزوده خواهد شد. موسیقی برای کودکان به نوعی یک تمرن است. موسیقی یکی از همان ورزش هایی است که در سطر پیش از آن یاد کردیم.

در ابتدای این قسمت گفتیم مغز انسان فروانروای بدن است. بدان معنا مه تمامی دستورات از مغز صادر شده و به نوعی کل بدن در احاطه ی مغز است.

تمام موسیقی هایی که تاکنون کشف شده است توسط اعضای بدن به خصوص دست نواخته می شود. بدین معنا که دستان در حین نواختن مغز مدام در حال فرمان دادن است و این باعث بهبود عملکرد مغز خواهد شد.

مطالعات و تحقیقات مختلف این موضوع را به اثبات رسانده است که موسیقی باعث بهبود عملکرد مغز خواهد شد و اغلب کودکانی که در معرض آموزش های موسیقی قرار گرفتند باهوش تر از سایر کودکان هستند.

هماهنگی اعضای بدن کودکان

یکی از مهم ترین تاثیرات موسیقی برای کودکان ایجاد هماهنگی اعضای بدن است. عدم هماهنگی اعضای بدن یکی از معضلاتی است که انسان با آن رو به رو است. البته این مورد در مورد افرادی که تمرینات موسیقی نداشتند بسیار طبیعی است. اگر آموزش موسیقی همچون آموزش ریاضی و فیزیک در برنامه آموزشی کودکان قرار گیرد و از ابتدا کلاس هایی برای آموزش موسیقی برای کودکان وجود داشته باشد افراد در سنین بالا با این معضل مواجه نخواهند شد.

همانطور که در مورد بهبود هوش کودک به عنوان اولین تاثیر موسیقی برای کودکان به این موضوع اشاره شد مغز فرمانروای کل بدن است و تمامی دستورات از مغز گرفته می شود. حتی حرکت انگشتان دست، حتی نگارش که برایتان موضوعی بسیار پیش پا افتاده است از مغز فرمان می گیرد.

در حالت کلی مغز انسان ها از دو نیم کره چپ و راست تشکیل شده است. دستوراتی که مغز برای اعضای بدن صادر می کند به صورت ضربدری است. بدین معنا که تمام اعضای بدن در سمت چپ از نیم کره راست هدایت شده و تمام اعضای بدن در سمت راست از نیم کره چپ مغز فرمان می گیرد.

اگر نیم کره سمت راست قدرت بیشتری داشته باشد تسلط انجام امور توسط اعضای بدن سمت راست خواهد بود و بالعکس اگر نیم کره سمت چپ فعال تر باشد انجام امور توسط اعضای سمت راست بیشتر است.

این عملکرد کاملا طبیعی است و در تمام انسان ها به طور یکسان است و تنها زمانی تفاوت ایجاد خواهد شد که مغز تحت تمرینات مکرر قرار گیرد. با تمرینات مکرر دو نیم کره مغز فعالیتی برابر خواهد داشت و میزان تسلط فرد برای انجام امور یکسان خواهد بود.

این مورد نیز اگر قرار است صورت گیرد بهتر است از دوران کودکی همچون یک عادت در زندگی فرد ایجاد گردد. موسیقی برای کودکان بهترین تمرینی است که برای فعال سازی دو نیم کره مغز پیشنهاد می شود.

قطعا جویای دلایل آن هستید، همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره کردیم کودک برای نواختن موسیقی قطعا به حرکت هماهنگ هر دو دست نیاز خواهد داشت. البته برای آلات موسیقی همچون پیانو نیز قضیه عمیق تر خواهد بود زیرا یک هماهنگی بین دو دست و پای کودک باید وجود داشته باشد. پس مغیز همواره در حال انجام تحلیل و ارائه راهکاری برای ایجاد هماهنگی بین اعضای بدن خواهد بود و پس از مدتی موسیقی برای کودکان هماهنگی اعضای بدن را به وجود خواهد آورد.

بهبود مهارت کلامی در کلاس های موسیقی برای کودکان

مهارت کلامی کودکان یکی از نگرانی های همیشگی والدین می باشد. والدین همواره به دنبال راهکارهایی برای بهبود مهارت های کلامی کودک هستند. یکی از اثرات مثبت موسیقی برای کودکان بهبود مهارت کلامی آن ها است.

مهارت های کلامی مستلزم درک آوا است کودک شما تا زمانی که درکی از آواهای مختلف نداشته باشد قاعدتا نمیتواند این آوا را توسط زبان خود ایجاد کند. به عبارتی دیگر کودک قبل از آن که لب به سخن بگشاید و مهارت کلامی کسب کند باید الگوی موسیقی را درک کند. پس از کسب درک درست از موسیقی کودک به مهارت کلامی دست خواهد یافت.

البته مهارت های کلامی کودکان در گروی بسیاری از عوامل متعدد می باشد، بسیاری از کودکان با برخی از بیماری هایی همچون لکنت که به نوعی ضعف مهارت کلامی محسوب می شد مواجه هستند. اغلب بیماری های کلامی ناشی از ترس، تنش و سایر عوامل محیطی است اما جالب است بدانید ازجمله تاثیرات موسیقی برای کودکان رفع نواقص کلامی نیز می باشد. بسیاری از روانپزشکان از موسیقی برای بهبود وضعیت الگوی کلامی کودکان استفاده می کنند و موسیقی تاثیر بسیار زیادی بر الگوی کلامی کودک دارد.

گذشته از آن در کلاس های موسیقی برای کودکان نه تنها آموزش های لازم برای نواختن موسیقی آموزش داده می شود بلکه بخشی از کلاس به آواز خواندن مادران و مربی اختصاص داده می شود و این نکته مثبتی در کلاس های موسیقی کودکان است زیرا از این طریق کودک با واژه ها آشنا شده و سعی بر به زبان آوردن آنها خواهد داشت.

بهبود سلامت روانی کودکان

بهبود سلامت روانی کودکان

یکی از تاثیرات مثبت موسیقی برای کودکان بهبود سلامت روانی آنها است. مطابق تحقیقات مختلف سلامت روانی کودک در گروی احساس فرد نسبت به خود، محیط اطراف و شناخت مسئولیت های خود می باشد. مهم ترین خطراتی که سلامت روانی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد محیط اطراف به خصوص خانواده است. کودکان از چنان روحیه حساسی برخوردار هستند که کوچک ترین عوامل محیطی نیز موجب آسیب روانی آنها می شود و سلامت روانی کودک با عوامل محیطی کوچک آسیب خواهد دید.

بسیاری از اتفاقات محیطی همچون از دست دادن عزیزان امری است که از اراده انسان ها خارج است و میتواند بدترین آسیب را به کودک وارد سازد. اما اگر این اتفاقات ناگوار برای کودک اتفاق افتد چطور می توان از عواقب آن جلوگیری به عمل آورد؟

موسیقی برای کودکان بهترین موردی است که می توان سلامت روانی آنها را ترمیم کند. درواقع موسیقی برای کودکان به راحتی می تواند سلامت روان کودک را تضمین کند. موسیقی سرشار از آرامش و شادی است. مخصوصا برای کوکان این قضیه شدت بیشتری دارد.

موسیقی برای کودکان و تقویت حافظه و تمرکز

موسیقی برای کودکان و تقویت حافظه و تمرکز

قدرت تمرکز کودک یکی از مهم ترین مواردی است والدین تاکید بسیار زیادی بر آن دارند. موسیقی برای کودکان یکی از مواردی است که باعث تقویت حافظه و قدرت تمرکز کودک می شود. اغلب تمرکز پایین کودک در انجام امور مختلف موجب نگرانی والدین می شود به همین جهت همواره به دنبال راهکارهایی هستند که بدین واسطه قدرت تمرکز کودک خود را تقویت نمایند.

 نگرانی های خانواده برای عدم تمرکز کودک باعث روی کار آمدن کلاس های آموزشی مختلف از جمله کلاس دقت، سرعت و تمرکز کودک شد این کلاس با ارائه مجموعه از راهکارهای روانشناختی در قالب بازی های کودکانه باعث بهبود تمرکز کودک می شود. البته در این کلاس های آموزشی نیز موسیقی مهم ترین نقش را دارد نه تنها در مورد کلاس دقت، سرعت و تمرکز کودک بلکه سایر کلاس های کودک نیز به همین شکل است و موسیقی مهم ترین نقش را دارد زیرا در حالت کلی موسیقی برای کودکان تاثیرگذارترین فاکتور است.

اما کلاس های موسیقی برای کودکان نیز به برای تمرکز کودک بیشترین تاثیر را دارد. در حالت کلی موسیقی برای کودکان باعث تحریک دقت کودک برای درک صدا، ریتم، آهنگ و ملودی و… می شود. پس به نوعی  کودک به طور ناخودآگاه مجبور به دقت بیشتری خواهد شد. تحقیقات ثابت کرده است که موسیقی برای کودکان باعث موفقیت بیشتر آنها در طول دوران تحصیل می شود. زیرا این افراد از دوران کودکی خود بر جزئیات دقت بیشتری خواهند داشت و این دقت و قدرت تمرکز از کودکی به همراه فرد خواهد بود و باعث می شود فرد در دوران بعدی تحصیلی و در حالت کلی در زندگی خود تمرکز بیشتری بر انجام امور داشته باشند.

تا به حال با افرادی مواجه شده اید در مدت زمانی اندک کارهایی با کیفیت بالا انجام می دهند؟ و در مقابل نیز حتما با افرادی مواجه شده اید که امور مختلف را در مدت زمان طولانی تر و با کیفیت پایین تر انجام می دهند، چرا تا این حد بین افراد تفاوت وجود دارد؟

دقت مهم ترین عاملی است که در زندگی انسان ها و انجام امور مختلف بیشتری تاثیر را دارد. اگر فرد در انجام امور زندگی خود دقت بیشتری داشته باشد قطعا کارهای روزانه خود را در مدت زمان کوتاه و با کیفیت بیشتری انجام خواهد داد.

افزایش خلاقیت کودک

موسیقی برای کودکان و پروش کودکانی خلاق

خلاقیت یکی از برترین عناصری است که موجب پیشرفت انسان ها می شود. جرقه خلاقیت در زندگی انسان ها از سنین پایین دقیقا در سن کودکی روشن خواهد شد. پس اگر شما والدین گرامی از تاثیرات خلاقیت انسان ها بر زندگی آگاهی دارید و به دنبال روش هایی برای ایجاد و تحریک خلاقیت آنها می باشید موسیقی برای کودکان بهترین گزینه است.

البته از آنجا که خلاقیت از جمله فاکتورهای مهم در زندگی افراد است امروزه کلاس های آموزشی مختلفی روی کار آمده است که مستقیما بر خلاقیت افراد تمرکز دارد. از جمله این کلاس ها می توان به کلاس های خلاقیت و رشد کودکان تمرکز دارد. کلاس های آموزشی خلاقیت و رشد کودک نیز همانند کلاس های دقت، سرعت و تمرکز کودک با استفاده از روش های روانشناختی منجر به ایجاد و تحریک خلاقیت کودک در قالب بازی ها و سرگرمی های مختلف می شود. البته که موسیقی در کلاس های خلاقیت و رشد و کودک بیشترین سهم را دارد.

اما مطابق تحقیقات صورت گرفته موسیقی برای کودکان بیشتری تاثیر را در افزایش خلاقیت آنها دارد. برای اثبات این مورد تحقیقات و آزمایش های مختلفی صورت گرفت و درنهایت محققان به این نتیجه رسیدند که از جمله تاثیرات موسیقی برای کودکان تحریک خلاقیت آنها می باشد زیرا این آزمایش ها نشان داد کودکانی که در دوران کودکی خود تحت آموزش های موسیقی قرار داشتند در زندگی آینده خود از با استفاده از خلاقیت خود در امور روزانه موفق تر بودند.

حضور کودکان زیر یکسال در کلاس موسیقی

حضور کودکان زیر یکسال در کلاس موسیقی؟!

حال که موسیقی برای کودکان تا این حد موثر است چطور می توان کودکان زیر یکسال را تحت آموزش هایی صحیح قرار داد؟ قاعدتا کودک در این سن توانایی شرکت در کلاس های آموزشی ندارد. درواقع در این سن کودک حتی توانایی کنترل اعضای بدن خود را نیز ندارد.

اصلا حضور کودک در این سن در کلاس های آموزشی کار درستی است؟ و هزاران سوال دیگر که در این لحظه به ذهنتان خطور کرده است.

امروزه کارگاه های مادر و کودک که کارگاه های آموزشی هستند روی کار آمده است که امکان حضور فرزند به همراه مادر را فراهم آورده است.

موسیقی برای کودکان زیر یکسال نیز به همین ترتیب به صورت کارگاه موسیقی مادر و کودک برگزار می شود. نتایج و تاثیرات مثبت کلاس موسیقی برای کودکان نه تنها شامل حال کودک می شود بلکه مادران نیز در کسب انرژی مثبت از این کلاس ها سهیم هستند.

کودک در کنار مادر با آرامش کامل و به دور از تشویش دوری از مادر در کلاس موسیقی برای کودکان حضور میابد و میتواند به صورت موثر تحت آموزش قرار گیرد، کارگاه موسیقی مادر و کودک نه تنها باعث آموزش موسیقی برای کودکان می شود بلکه به نوعی به کودک آمادگی برای شرکت در کلاس های مختلف و حضور فعال در اجتماع را می دهد.

چه بسیار از کودکانی که در زمان حضور در مدرسه با مشکل مواجه می شوند و اضطراب ناشیاز دوری مادرانشانشان تا سالیان سال دامن گیر آرامش وجودی آنها می شود. پس از جمله مزیت های کارگاه موسیقی مادر و کودک میتوان به آمادگی کودک در آرامش کامل و به دور از تشویش برای حضور در اجتماع را میتوان نام برد.

امیدواریم با آگاه سازی شما والدین در خصوص فرزندانی سالم سهیم باشیم چرا که رشد و توسعه جامعه فردا در گروی رشد و پرورش صحیح فرزندان و کودکان امروز می باشد.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید