مقاله چطور کودک خلاق پرورش دهیم؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

چطور کودک خلاق پرورش دهیم؟

چطور کودک خلاق پرورش دهیم؟

کودک خلاق آرزوی هر پدر و مادری است اما چطور می توان کودک خلاق پرورش دهیم؟ شاید این سوال بیش از نیمی از والدین باشد.

تا به این حال اندیشیده اید که دانشمندانی که امروزه در جامعه وجود دارند چطور به موفقیت دست یافته اند؟ آیا تمام ویژگی های مثبت وجودی آنها ذاتی بوده و محیط هیچ تاثیری بر آینده و زندگی آنها نداشت؟

این سوال نکته ای کلیدی است که اگر به آن توجه گردد مشکلات والدین نیز به اتمام خواهد رسید و به راحتی می توانند به آرزوهای خود در مورد پرورش صحیح فرزندانشان برسند.

اگر شما از همراهان باغ آینه به عنوان برترین موسسه فرهنگی و هنری باشید قطعا به این نکته پی برده اید که کارشناسان باغ آینه تا چه حد به پرورش کودکان اهمیت می دهند. پرورش صحیح کودک تحت الشعاع عوامل بسیاری می باشد که والدین باید به آن واقف باشند و از این عوامل و فاکتورها در تربیت فرزند خود استفاده نمایند.

اولین و مهم ترین نکته ای که در پرورش کودکان موثر است خلاقیت می باشد. پرورش کودک خلاق مهم ترین چیزی است که والدین باید به آن توجه داشته باشند. اما همانطور که در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره شد چه می شود این خلاقیت تنها در وجود افراد به خصوصی بروز میابد؟

محققان بسیاری جویای عامل این مورد شدند. برخلاف تصور تمام انسان ها کودک خلاق تنها به ژنتیک و ویژگی های ذاتی فرد بستگی ندارد بلکه تا حد بسیار زیادی خلاقیت کودک امری اکتسابی محسوب می شود. بدین معنا که به راحتی با انجام تمرین های روزانه می توان کودک خلاق پرورش داد.

حال که میدانیم پرورش کودک خلاق در گروی تمرینات مکرر کودک میباشد اما چه تمریناتی مناسب برای پرورش کودک خلاق می باشد؟ در این مقاله به ویژگی های کودک خلاق که به صورت ذاتی خلاقیت در وجود او نهفته است را بیان می کنیم.

ویژگی های کودک خلاق

ویژگی های کودک خلاق

همانطور که در قسمت فوق به این موضوع اشاره شد خلاقیت تا حدودی امری ذاتی است و از ابتدا در وجود کودک نهفته است به همین جهت در این قسمت به ارائه ویژگی های کودک خلاق می پردازیم تا والدین با کوک خلاق خود آشنا شده و برای تقویت این خلاقیت تلاش نمایند

کودک خلاق با دیدگاهی متفاوت

کودک خلاق اغلب از ابتدای زندگی خود وقتی در جمع های خانوادگی صحبت می شود و بحث های مختلف بیان می شود و اغلب اعضای خانواده دیدگاه مشترکی دارند اما کودک خلاق همواره از جانی دیگر به قضیه نگاه کرده و این عامل باعث می شود فرد دیدگاه دیگر و متفاوت تری نسبت به سایر اعضا خانواده داشته باشد.اگر فرزند شما همواره دیدگاه متفاوتی نسبت به شما دارد اصلا تعجب نکنید شما دارای کودک خلاق هستید و پیشنهاد می کنیم با استفاده از تمریناتی که در ادامه به آن اشاره می کنیم این خلاقیت را پرورش دهید.

کودک خلاق مشتاق کسب تجارب جدید

مشتاق کسب تجارب جدید

فرد خلاق اغلب نسبت به کسب تجارب جدید اشتیاق بیشتری دارد. اما در دوران کودکی چطور می توان به این موضوع پی برد؟ برای آنکه بدانید فرزند شما تا چه حدی نسبت به کسب تجارب جدید اشتیاق نشان می دهد کافی است مدتی نظاره گر بازی های او شوید و یا اصلا می توانید برای مدتی با کودک خود هم بازی شوید. کودک خلاق همواره در بازی ها تجارب مختلفی کسب می کنند. کودک خلاق همواره از تمام نکات موجود در بازی از تمام نکات نهفته در داستان ها تجربه کسب می کند و در زندگی روزمره خود از آن استفاده می نماید.

کودک خلاق بسیار کنجکاو است

کنجکاوی کودکان امری ذاتی است. تفاوت کودکان در کنجکاوی آنها به خوبی مشهود است. برخی از کودکان با تمام دقت به محیط اطراف خود توجه می کنند و نسبت به تمام عوامل بیرونی کنجکاوی نشان می دهند.

ریسک پذیری

افرادی که خلاقیت بیشتری نسبت به سایر انسان ها دارند معمولا در زندگی خود ریسک پذیر تر هستند. در مورد کودک خلاق نیز به همین شکل است. کودکانی که از خلاقیت بیشتری نسبت به سایرین برخوردار هستند از دوران کودکی خود ریسک بیشتری در انجام امور مختلف دارند. قطعا با کودکی مواجه شده اید که اسباب بازی های خود را خراب می کند. اگر فرزند شما هم از این دسته از کودکان می باشد و شما از این موضوع ناراحت هستید باید بگوییم در حال اشتباه هستید. اگر خواستار پرورش کودک خلاق هستید نه تنها نباید این ویژگی را در وجود کودک خود از بین ببرید بلکه باید با استفاده از روش های به خصوصی آن را پرورش دهید. شاید این ویژگی در نظر شما امری آزاردهنده باشد و ما نیز درست بودن کار فرزند شما را تایید نمیکنیم. در ادامه بیشتر در این مورد توضیح خواهیم داد.

کودکی را در نظر بگیرید که یک هواپیما یا ماشین اتوماتیک دارد و به سرعت آن را خراب می کند، این اسباب بازی اتوماتیک جذابیت بسیار زیادی برای کودک دارد اما چرا باید آن را خراب کند؟ کودک می داند اگر به این وسیله بازی خود آسیب برساند دیگر نمیتواند از آن استفاده کند اما حس کنجکاوی توام با ریسک پذیری او را به سمت کشف محتویات درون این اسباب بازی اتوماتیک دارد. او این ریسک را انجام می دهد و در عین حال ریسک خراب شدن اسباب بازی خود را نیز می پذیرد اما همواره کور سوی امیدی در وجود او است که اگر از محتویات درون این اسباب بازی خود آگاه شود قطعا می تواند مجددا آن را همچون روز اول تعمیر کند.

اما بهترین راه حل برای این کودکان چیست؟ خب ظاهرا این نشانه مثبتی برای یک کودک است و از نشانه های کودک خلاق دقیقا همین است اما چاره چیست؟ باید اجازه دهیم فرزند تمام وسایل بازی خود را به بهانه خلاقیت و کنجکاوی و رریسک پذیری خود نابود کند؟

قطعا این راه درستی نیست، بهترین راه تقویت حس خلاقیت که منجر به رشد کودک خلاق می شود استفاده از ابزارهایی مناسب و کلاس های جانبی است. امروزه کلاس های آموزشی مختلفی روی کار آمده است که کاملا مختص چنین کودکانی است.

به عنوان مثال کلاس آموزش رباتیک بهترین روش برای پرورش حس خلاقیت کودک هایی است که مدام به خاطر حس کنجکاوی و ریسک پذیری خود به اسباب بازی هایشان آسیب می رسانند. در کلاس های آموزش رباتیک کودکان به راحتی می توانند با اجزاء درونی همان هواپیما آگاه شده و حتی خود به تنهایی قادر به ساخت چنین هواپیماهای هوشمند خواهند بود.

و یا حتی از جمله این کلاس ها که مختص کودکان کنجکاو و ریسک پذیر است می توان به کلاس سازه های ماکارونی اشاره کرد. این کلاس نیز بهترین گزینه برای جهت دار کردن پرورش کودک خلاق می باشد.

کودک خلاق با پشتکار است

قطعا شما هم در طول زندگی با انسان هایی رو به رو می شوید که هیچ مشکلی سد راه آنها نیست. این افراد از پشتکار بیشتری نسبت به سایر انسان ها برخوردار هستند. کودکن نیز دقیقا مشابه انسان های بالغ هستند. کودکان نیز در تمام دوران کودکی خود پشتکار بسیاری دارند، پشتکار یکی از ویژگی های انسان های موفق است اما در برخی از افراد میزان پشتکار بیشتر از سایرین است. اگر فرزند شما نیز در انجام امور خود پشتکار زیادی دارد به شما تبریک می گوییم زیرا این دقیقا از مشخصات کودک خلاق است.

اما شاید تا به حال به این نکته مثبت فرزندتان پی نبرده اید. کافی است یک آزمایش ساده انجام دهید. یا این که تنها کافی است خازرات را مرور کنید. تا به حال برایتان پیش آمده است برای سرگرمی فرزند خود پازل هایی با تصاویر پیچیده تهیه کرده باشید که اندکی چالش برانگیز باشد؟

گروهی از کودکان هنگام مواجه با این پازل ها به سرعت عقب نشینی کره و یا از کمک های پدر و مادر و خود استفاده می کنند اما در مقابل گروهی دیگر از کودکان با اعتماد به توانایی های خود در صدد ساخت این پازل مشابه عکس می کنند و شاید این امر برای کودک بسیار دشوار و زمان بر باشد اما حس پشتکاری که در وجود کودک نهفته است و از ویژگی های کودک خلاق است مانع از عقب نشینی کودک خواهد شد.

ارائه راه حل

ارائه راه حل

کودک خلاق قادر است هنگام مواجه شدن با مشکلات مختلف راه حل هایی متناسب با شرایط ارائه دهد. اگر شما صاحب فرزندی هستید که در شرایط مختلف با ارائه راهکارهایی شما را شگفت زده می کند باید بگوییم دقیقا فرزند شما در گروه کودک خلاق قرار دارد.

برای کشف این مورد در وجود کودک نیز به راحتی می توانید خاطرات را به یاد آورید یا آنکه با کودک خود وارد بازی شوید. اجازه دهید برای این مورد نیز مثالی ارائه دهیم تا موضوع کاملا برای شما والدین شفاف سازی شود. روانشناسان بر این عقیده هستند که آنالیز مغز کودکان تنها بر پایه بازی ها و سرگرمی های مختلف است و اگر قرار است سنجشی صورت گیرد باید بر مبنای بازی باشد. به همین جهت نیز ما برای بررسی ویژگی های کودک خلاق تنها به بازی های مختلف کودکان متمرکز می شویم. ذهن کودک همواره در حال جست و جو بازی های مختلف است، زمانی که کودک در اتاق خود قرار دارد و تمام اسباب بازی ها را در اختیار دارد امر طبیعی است اما زمانی که کودک در فضا و محیطی قرار داشته باشد که هیچ ابزاری برای بازی و سرگرمی او محیا نباشد چطور است؟ وقتی کودک خلاق در محیطی قرار گیرد که هیچ ابزاری برای بازی او وجود نداشته باشد به سرعت با نبوغ و خلاقیت خود وسیله بازی برای خود می سازد. کودک خلاق در این لحظه حتی می تواند از تکه کاغذی به عنوان اسباب بازی استفاده نماید.

کودک خلاق برای تمام موقعیت های دشوار خود راه حلی متناسب با محیط ارائه می دهد و به هدف خود می رسد. والدین گرامی اگر فرزند شما دارای این حس است پیشنهاد می کنیم به سرعت خلاقیت کودک خود را پرورش دهید و با به چالش کشیدن او موجب ارتقاء خلاقیت کودک شوید.

امروزه باتوجه به اهمیت داشتن خلاقیت در پرورش انسان ها و جامعه کلاس های آموزشی مختلفی روی کار آمده است که به صورت کاملا غیر مستقیم به پرورش خلاقیت کودک می پردازد. از جمله این کلاس های آموزشی می توان به کلاس اوریگامی اشاره کرد. کلاس اوریگامی از جمله کلاس های جالب و مهیجی است که به افزایش خلاقیت کودک تمرکز دارد. کودک در کلاس های اوریگامی مجبور به ساخت ابزارها و اشکال مختلف با کاغذ می شود و این مورد به شدت حس ارائه راه حل را در کودک تقویت می کند، کلاس های اوریگامی نه تنها برای کودکانی که دارای نشانه های خلاقیت می باشند بلکه برای کودکانی که فاقد خلاقیت هستند پیشنهاد می شود. زیرا با ارائه راه حل های مختلف ذهن کودک به چالش کشیده می شود و نا خودآگاه کودک به سمت استفاده از خلاقیت خود سوق داده می شود.

از جمله دیگر کلاس های آموزشی برای تقویت ارائه راه حل در کودکان که منجر به رشد کودک خلاق می شود می توان به کلاس های کار و خلاقیت اشاره کرد. این کلاس نیز ارائه راه حل در وجود کودک را از بعد هنر تقویت میسازد. در کلاس های کار و خلاقیت مربیان سعی دارند با آموزش های هنری لازم کودک را برای ارائه راه حل تشویق نماید. در کلاس های کار و خلاقیت کودک با استفاده از وسایل دور ریز موجود در خانه و محیط اطراف خود ابزرای کاربردی میسازد و این دقیقا به معنای تقویت ارائه راه حل در وجود کودک می باشد. اگر فرزند شما در ارائه راه حل بسیار قدرتمند است میتوانید با استفاده از کلاس های کار و خلاقیت آن را تقویت کرده و این نکته مثبت را در وجود او پرورش دهید و در مقابل اگر فرزند شما دارای ضعف در ارائه راه حل می باشد به راحتی می توانید با استفاده از کلاس های کار و خلاقیت این نکته وجودی مثبت را پرورش دهید و در نهای کودک خلاق تحویل جامعه دهید.

قدرت تمرکز کودک

تمرکز بالای کودک خلاق

کودک خلاق عموما توجه و تمرکز بالایی روی مسائل مختلف دارد. این روزها داشتن تمرکز بالا در تعداد انسان های معدودی یافت می شود. اگر انسان های امروز تمرکز بالایی در انجام امور مختلف داشته باشند هیچگاه جامعه با مشکل مواجه نخواهد شد. داشتن قدرت تمرکز بالا یکی از ویژگی های کودک خلاق است. اگر فرزند شما در انجام امور مختلف تمرکز بالایی دارد باید خوشحال باشید چرا که شما صاحب یک کودک خلاق هستید. اما تمرکز کودک را چطور می توان تشخیص داد. میتوانید برای سنجیدن سطح تمرکز فرزند خود همانند موارد دیگر وارد بازی شوید. شروع کنید برای تعریف کردن داستان و با ترفندهای مختلف داستان را متفاوت تر با داستان های دیگر تعریف کنید. اگر فرزند شما قادر به تشخیص شخصیت های پیچیده داستان باشد قطعا در سراسر داستان تمرکز بالایی داشته و با دقت کافی برای کشف انتهای این داستان تلاش کرده است. و یا حتی می توانید برای تشخیص قدرت تمرکز کودک از بازی های تمرکزی مختلف که امروزه به وفور در بازار موجود است نیز استفاده نمایید.

همانطور که در ابتدای این قسمت به این موضوع اشاره کردیم قدرت تمرکز از مهم ترین عواملی است که باید در وجود انسان ها وجود داشته باشد تا تمامی امور روزانه به درستی انجام شود. پس وجود افرادی با قدرت تمرکز بالا از اهداف رشد هر جامعه ای می باشد. به همین جهت پرورش انسان هایی با قدرت تمرکز بالا از آرزو و امیال هر جامعه بزرگ و کوچکی می باشد. تمامی کارمندانی که به جهت عدم تمرکز خود حین انجام کار منجر به نقص کاری می شوند، چه بسیار از دانش آموزان و دانشجویانی که به جهت عدم تمرکز خود قادر به دست یابی به اهداف خود نمی باشند. پس عدم تمرکز افراد بسیار مشکل ساز می شود ولی اگر از ابتدای پرورش و تربیت هر فرد قدرت تمرکز از جمله معیارهای پرورش قرار میگرفت اوضاع شکل دیگری به خود می گرفت. دیگر هیچ کارمندی با نقص کار خود مواجه نمیشد و هیچ مدیری با شکست مواجه نمیشد و حتی هیچ شخص محصلی دست از آرزوها و اهداف خود برنمیداشت. پس اگر شما صاحب کودکی با قدرت تمرکز بالا هستید سعی در پرورش این ویژگی مثبت وجودی او داشته باشید همچنین اگر فرزند شما تمرکز کافی در انجام امور را ندارد نیز پیشنهاد می کنیم به سرعت سعی کنید این ویژگی مثبت را در وجود او پرورش دهید.

اما ما تنها به این موضوع اشاره کردیم که داشتن قدرت تمرکز از جمله عوامل موثر در پرورش افراد است اما راه حل آن را ارائه ندادیم. از انجا که پرورش افرادی متمرکز از جمله موارد حیاتی و مهم برای رشد و بقاء هر جامعه ای شناسایی شد پس قاعدتا مراکز آموزشی به این مورد توجه ویژه ای خواهند داشت. باغ آینه نیز به نوبه خود با تشکیل کلاس هایی ویزه برای کودکان اقدام به افزایش و بهبود تمرکز کودک دارد.اگر بخواهیم به کلاس هایی که منحصرا به تمرکز کودک توجه دارد اشاره نماییم باید در درجه اول از کلاس دقت، سرعت و تمرکز نام ببریم. همانطور که از نام این کلاس مشخص است اولین نکته ای که در این کلاس وجود دارد تقویت قدرت تمرکز کودک می باشد. این کلاس آموزشی با استفادهاز متد نوین آموزشی مختص کودکان به افزایش تمرکز آنها می پردازد.

از جمله کلاس هایی که به صورت جانبی و غیر مسستقیم بر افزایش تمرکز کودک تمرکز دارد کلاس خلاقیت و ریاضی کودک می باشد. البته متد این کلاس اندکی متفاوت تر از کلاس دقت، سرعت و تمرکز کودک می باشد. کلاس دقت، سرعت وتمرکز کودک تنها با تکیه از بازی های آنالیز شده و متدهای روانشناسی منجر به افزایش تمرکز کودک می شود اما کلاس خلاقیت و ریاضی با بازی هایی که از علم ریاضیات نشات می گیرد به این امر می پردازد.

قدرت تخیل بالا

تخیل کودک از جمله نکات طلایی وجودی او است اما متاسفانه اغلب والدین از قدرت تخیل فرزند خود اظهار ناراحتی می کنند. اغلب کودکانی که بسیار باهوش و خلاق هستند دارای قدرت تخیل قوی تری نسبت به سایر کودکان هستند. داشتن تخیل قوی کودک یکی از مهم ترین نشانه های کودک خلاق می باشد.

شاید برخی از والدین هنوز به قدرت تخیل کودک خود پی نبرده اند و به دنبال کشف این ویژگی فرزندشان هستند. تشخیص قدرت تخیل کودک بسیار آسان است. کافی است رفتارهای کودک خود هنگام شنیدن داستان را تحت نظر قرار دهید. کودکانی که قدرت تخیل بالایی برخوردار هستند همواره سعی دارند ادامه داستان را آنگونه که در فکر خود تحلیل کرده اند ادامه دهند و یا حتی از نشانه های دیگر قدرت تخیل کودک میتوان به داستان های خیالی او اشاره کرد. اغلب والدین بسیار از داستان های خیالی کودکشان آزرده هستند اما باید بدانید داشتن قدرت تخیل کودک شما نشانگر کودک خلاق است و نه تنها این تخیل را سرکوب بلکه همواره سعی کیند آن را تقویت نمایید.اما لازم می دانیم در این مورد اطلاعاتی ارائه دهیم زیرا اغلب موجب سوء برداشت می شود.

گاهی اوقات قدرت تخیل کودک و داستان های تخیلی کودک اگر تحت کنترل نباشد ممکن است موجب رشد نکته شخصیتی منفی دروغگویی در وجود کودک شود. به همین جهت روانشناسان مختلف در این زمینه همواره به والدین پیشنهاد می کنند تا این قدرت تخیل کودک را تحت کنترل قرار داده و آن را جهتمند نمایند.

داشتن قدرت تخیل کودک امری بسیار مهم است که پرورش آن منجر به پرورش کودک خلاق می شود به همین جهت کلاس های آموزشی مختلفی به منظور جهتدار نمودن این تخیل روی کار آمده است. از جمله راهکارهایی که میتوان برای جهت دار نمودن قدرت تخیل کودک به سمت پرورش خلاقیت کودک وجود دارد کلاس های هنری از جمله کلاس نقاشی کودکان می باشد. نقاشی مهم ترین ابزاری است که کودک به راحتی می تواند تخیل خود را به تصویر بکشد. حتی والدین گرامی به راحتی می توانید با استفاده از چند مداد رنگی و یک کاغذ از کودک خود بخواهید آنچه که در ذهن دارد را به تصویر بکشد.

اغلب کودکان در دوران کودکی خود یک موجود خیالی را در ذهن خود پرورش می دهند توصیه می کنیم والدین گرامی به جای آن که با این موجود خیالی مقابله کنند و تمام مدت با روش های مختلف سعی کنند کودک را متوجه عدم وجود این موجود کنند از فرزندشان بخواهند این موجود خیالی را به تصویر بکشد. این بهترین راه برای تقویت هدفمند قدرت تخیل کودک است که منجر به تقویت خلاقیت کودک خواهد شد.

امیدواریم با استفاده از این مقاله به راحتی بتوانید به کودک خلاق خود را کشف کرده و با استفاده از راهکارهای ارائه شده خلاقیت او را  تقویت نمایید.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید