مقاله لیست کامل وسایل سیاه قلم در وبلاگ موسسه باغ آینه

لیست کامل وسایل سیاه قلم

لیست کامل وسایل سیاه قلم

وسایل سیاه قلم، چیزی که عاشقان هنر سیاه قلم همواره به دنبال آن می باشند. هر هنری مستلزم متریال به خصوصی می باشد. سیاه قلم نیز همانند تمامی هنرهای موجود در دنیا می باشد و خلق آثار بدون وجود ابزار و وسایل امکان پذیر نمی باشد.

با توجه به اهمیتی که ابزار در خلق آثار بینظیر دارد کارشناسان باغ آینه به عنوان برترین موسسه فرهنکی آموزشی در کرج تصمیم گرفتند مقاله ای در خصوص ابزار و وسایل سیاه قلم که به واسطه آن می توان این سبک از نقاشی را به بهترین شکل انجام داد ارائه دهند.

ابزار و وسایل سیاه قلم همانند متریال مورد استفاده برای بسیاری از علوم و فنون که به سختی فراهم می شود نیست. بلکه ابزار و وسایل سیاه قلم به راحتی در تمامی مراکز فروشگاهی که فروش لوازم تحریر و سایر لوازم هنری را انجام می دهند یافت می شود.

در ادامه این مقاله به شما ابزاری را معرفی می کند که با استفاده از آن می توانید آثار هنری خیره کننده خلق نمایید. لیستی از وسایل سیاه قلم که در زیر ارائه می شود به راحتی تهیه می شود پس به آسانی با خواندن یک مقاله کوتاه قادر به تغییرات اساسی در نقاشی های خود خواهید بود.

البته پیشتر در مورد آموزش طراحی سیاه قلم تا حدودی به برخی از وسایل سیاه قلم که برای این هنر الزامی است اشاره نمودیم اما در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی به وسایل سیاه قلم اشاره نماییم و هر یک را با جزئیات کامل مورد بررسی قرار دهیم.

اجازه دهید قبل از آن که در مورد وسایل سیاه قلم اطلاعاتی ارائه دهیم در مورد ریشه این هنر توضیح دهیم. در حالت کلی در فرهنگ معین از سیاه قلم به عنوان گرایشی از هنر یاد شده است که هنرمند در خلق آثار خود مجاز به استفاده از هیچ یک از ابزار رنگی همچون مدادرنگی، آبرنگ و… نیست و در مقابل برای طراحی خود تنها میتواند از ذغال، قلم، مرکب سیاه و… استفاده نماید.

 اما سوالی که همواره در کلاس های آموزش طراحی سیاه قلم از جانب هنرجویان مطرح می گردد تاریخچه سیاه قلم است. اگر شما هم این سوال را در ذهن دارید در جواب باید بگوییم تا کنون هیچ تاریخچه ای از سیاه قلم به صورت رسمی و دقیق منتشر نشده است! اما چقدر تعجب برانگیز است که هنوز تاریخچه ای دقیق از این هنر در دست نداریم. شاید دلیل این عدم قطعیت در مورد تاریخچه سیاه قلم این باشد که سیاه قلم از متد اولیه برای هر یک از هنرهای تجسمی است که تا به امروز با آن مواجه شده اید. تنها کافی است برای چند لحظه پروسه خلق هر یک از هنرهای تجسمی را مورد بررسی قرار دهید. آنگاه به خوبی متوجه خواهید شد اولین مرحله برای شروع هر کار هنری با سیاه قلم شروع خواهد شد. شاید به جهت همین گستردگی باشد که تا کنون هیچ شخصی نتوانسته است اطلاعاتی دقیق از تاریخچه سیاه قلم ارائه دهد.

اگر مطابق تعریف ارائه شده در فرهنگ معین بخواهیم زندگی بشر را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم سیاه قلم در سراسر زندگی بشر ریشه دارد و جالب است این مورد شاید شامل تک تک انسان هایی باشد که خواندن و نوشتن آموختند. حتی کودکی که به تازگی تحت آموزش قرار دارد تا بتواند نوشتن را بیاموزد نیز به نوعی از سیاه قلم برای نوشتن خود استفاده می کند. حال با این توصیف شاید متوجه عدم وجود تاریخچه ای دقیق از سیاه قلم شوید و بدانید این هنر در سراسر زندگی بشر و در تمام برهه های زندگی سایه گسترانده است.

معرفی وسایل سیاه قلم

برای نقاشی سیاه قلم به چه وسایلی نیاز است ؟

خب حال که تا حدی نسبت به سیاه قلم و تاریخچه آن اطلاعاتی جزئی کسب کردیم بهتر است سراغ آشنایی با وسایل سیاه قلم برویم و با هر یک از آنها آشنایی کامل پیدا کنیم تا با استفاده از هر یک از این ابزار بتوانیم روز به روز به روند رشد نقاشی خود کمک کنیم.

به صورت کلی در هر یک از سبک های هنری همانطور که در دوره های نقاشی به آن اشاره می شود شاخه های بسیاری وجود دارد در سیاه قلم نیز به همین شکل است. سیاه قلم به شاخه های طراحی چهره، طراحی طبیعت و… تقسیم بندی می شود که هر هنرجو باتوجه به میزان علاقه خود شاخه مشخصی از آن را انتخاب کرده و در این زمینه فعالیت می کند. قاعدتا هر یک از شاخه های موجود در نقاشی به سبک سیاه قلم ابزار به خصوصی میطلبد. ابزاری که در این مقاله به معرفی آن می پردازیم در نقاشی سیاه قلم چهره کاربردی هستند و ممکن است در طراحی طبیعت و سایر شاخه ها به برخی از این ابزار نیازی نداشته باشید.

قلم مو

اولین چیزی که در اغلب سبک های نقاشی به آن نیاز خواهید داشت قلم مو در ابعاد و اندازه های مختلف است. در مورد سیاه قلم نیز به همین شکل است. اولین و مهم ترین وسایل سیاه قلم، قلم مو می باشد. قلم مو به زبان انگلیسی با واژه BRUSH معرفی میشود که در اندازه های مختلف در بازار موجود می باشد.

شاید برایتان سوال برانگیز باشد که کمی پیش صراحتا به این موضوع اشاره کردیم که سیاه قلم نوعی سبک نقاشی است که هنرمند برای ترسیم طرح خود از ذغال، قلم، مرکب سیاه استفاده شود اما چرا از قلم مو به عنوان اصلی ترین ابزار ترسیم یاد کردیم؟

معمولا هنرمندان برای ایجاد سایه در طرح های خود و برای رفع خطوطی که به صورت خطی نیازی به آن نیست از قلم مو استفاده می کنند.

البته سایه زدن تنها کاربرد قلم مو نیست بلکه در طراحی سیاه قلم از پودر کف دریا و ذغال استفاده می شود و مناسب ترین ابزار کار با این وسایل سیاه قلم قلم مو میباشد.

قلم موهای موجود در بازار در دو نوع طبیعی و مصنوعی موجود است که در مورد نوع طبیعی آن موهای قلم از جنس طبیعی است و تفاوتی که با نوع مصنوعی دارد در نرمی و زبری موها می باشد و نوع طبیعی معمولا نرم تر از مصنوعی است.

همانطور که به این موضوع اشاره شد قلم مو در اندازه های مختلفی موجود می باشد. که لازم است در مورد قلم موهای کوچک با شماره صفر، یک و دو نکته ای را مطرح کنیم، در مورد این قلم مو ها لازم است پس از خرید اندکی از نوک قلم مو را برش دهید و این کار معمولا با استفاده از کاتر و یا قیچی انجام می شود. و البته کاربرد این قلم مو ها به چه صورت است؟ معمولا قلم موهایی که اندازه کوچک تری دارند برای ترسیم خطور ظریف موجود در چشم کاربرد دارد.

کمی پیش به این موضوع اشاره کردیم که انتخاب ابزار مناسب و کاربردی از جمله ضروریات پیشرفت در هر هنری است به همین شکل وسایل سیاه قلم نیز هر یک کاربردهایی دارد و اگر این ابزار در دسترس نباشد ممکن است آنطور که باید نتیجه زحمات خود را دریافت نکنید. یکی از مهم ترین مصداق های آن ترسیم ریزه کاری ها و ظریف کاری های چهره در طراحی سیاه قلم است. اگر ابزار مناسب در دسترس نداشته باشید هیچگاه نتیجه کار شما را قانع نخواهد کرد.

در مقابل قلم موهایی با اندازه کوچک قلم موهای بزرگ قرار دارند در طراحی سیاه قلم چهره عموما از قلم موهای بزرگ برای ترسیم خطوطی بلند و باریک استفاده می شود. معمولا در طراحی چهره برای نمایش خطوط زیر چشم از این نوع قلم مو استفاده می شود. نکته ای که در مورد قلم موهای بزرگ وجود دارد این است که این قلم موها به جهت پهنایی که دارند قدرت بیشتری در نگه داری تیرگی پودر زغال دارند.

مداد کنته از ضروری ترین وسایل سیاه قلم

پس از قلم مو می توان مداد کنته را به عنوان ضروری ترین وسایل سیاه قلم دانست. همانطور که مشخص است گرافیت یکی از اصلی ترین مواد در وسایل سیاه قلم است اما در جنگ ناپلئون به جهت عدم وجود گرافیت مداد کنته کشف گردید و تا امروز نیز همچنان مداد کنته به عنوان اصلی ترین وسایل سیاه قلم مورد استفاده قرار می گیرد. عموما اغلب مدادهای موجود در بازار دارای مغزی از جنس گرافیت است اما بر خلاف تمامی مدادها مداد کنته دارای مغزی از جنس ذغال می باشد.

مداد کنته در زبان انگلیسی با کلماتی همچون Conte Pencil یا Charcoal Pencil یا Conte Drawing Pencil نیز معرفی می شود. البته مداد کنته در رنگ بندی مختلف موجود می باشد و مداد کنته رنگی را با افزودن رنگدانه های رنگ های مختلف تولید می کنند که کاربردهای بسیار زیادی نیز دارد.

به هنرجویان پیشنهاد می کنیم در طراحی سیاه قلم خود از انواع مداد کنته سافت، مدیوم و هارد استفاده کرده و از این طریق حس و حال ویژه به طرح خود اعطا کنند.

اما چرا امروزه همچنان از مداد کنته به عنوان اصلی ترین و کاربردی ترین وسایل سیاه قلم استفاده می شود؟ مداد کنته ویژگی منحصر به فردی دارد. اغلب مدادهایی که در طراحی و نقاشی استفاده می شود اثری شفاف بر روی کاغذ می گذارد اما مداد کنته به جهت هسته ای زغالی که دارد نوعی اثر غیر شفاف بر سطح کاغذ به جای می گذارد.

خب باتوجه به پیشرفت و وسعت علم و تکنولوژی امروزه با انواع مختلفی از مداد کنته در بازار مواجه خواهید شد. درواقع امروزه مداد کنته در هفت نوع موجود است. مداد کنته گچی، مداد کمته سفید، مداد کنته چرب، مداد کنته b3 پاریس، مداد کنته سافت، مداد کنته هارد، مداد کنته مدیوم از انواع مداد کنته ای است که امروزه در بازار موجود است.

پودر زغال

پودر زغال

برخی از سبک های نقاشی مستلزم نشان دادن واقعیت هستند همچون سبک فوتورئال و هایپر رئال معمولا دراین سبک از نقاشی های سیاه قلم مهم ترین وسایل سیاه قلم پودر زغال می باشد. زغال باعث ایجاد جلوه ای ویژه در طرح می شود. معمولا در طراحی هایی سیاه قلم که در آن زغال استفاده می شود طرح حالتی مخملی پیدا کرده و این موضوع باعث برتری نقاشی نسبت به سایر طرح ها می شود.

زغال و پودر زغال نقاط قوت و ضعفی دارد. همچون سایر وسایل سیاه قلم این ابزار نیز برای کاربردهای به خصوصی به کار می رود. معمولا زغال از آن دسته از وسایل سیاه قلم است که پهنای زیادی دارد و این عامل باعث شده است تا از زغال برای ترسیم طرح هایی که وسعت بیشتری دارند استفاده می شود. و اما نقطه ضعف زغال چیست؟ همانطور که به جهت پهنای سطح ذغال از آن برای ترسیم طراحی هایی با پهنای زیاد و اعمال سایه های طرح  استفاده می شود به همان میزان کاربرد ذغال در ترسیم جزئیات طرح ها بسیار اندک است و معمولا برای ترسیم جزئیات در طراحی سیاه قلم از زغال استفاده نمی شود.

از نظر طراحان حرفه ای استفاده از ذغال نوعی حس احساسی به طرح اعطا می کند در واقع متخصصان بر این عقیده هستند که استفاده از ذغال به نوعی باعث روح بخشی به طرح میشود و نتیجه کار واقعی تر و احساسی تر خواهد بود.

ذغال نیز همانند مداد کنته انواع مختلفی دارد که در شرایط مختلف میتوان از نوع مناسب آن استفاده کرد. در حالت کلی ذغال در سه نوع سخت، نرم و مدیوم موجود است. درواقع ذغال ناشی از سوزاندن چوب در شرایطی کم اکسیژن تشکیل می شود و میزان سختی و نرمی ذغال را با افزودن و کاستن نوعی واکس و روغن مخصوص به چوب تغییر میدهند.

اما زغال های موجود در بازار در چند نوع و گروه موجود می باشد؟ عموما ذغال در بازار در انواع شمش زغال، پودر زغال، مداد زغالی و فشرده شده، زغال درخت تاک موجود می باشد.

پاک کن

پاک کن از وسایل سیاه قلم است که میتوان آن را در گروه ضروری ترین وسایل سیاه قلم جای داد. استفاده از پاک کن به هیچ عنوان مربوط به مبتدی و حرفه ای بودن شخص نداد و اشتباه در هر حدی ممکن است برای هنرمند پیش آید و مجبور به استفاده از پاک کن باشید.

البته تنها مورد استفاده پاک کن برای رفع و پاک کردن خطا نیست بلکه گاها نقاشان و طراحان سیاه قلم برای ایجاد جلوه های به خصوص در طرح خود از پاک کن استفاده می کنند.

پاک کن نیز همانند سایر وسایل سیاه قلم انواع مختلفی دارد که از جمله انواع پاک کن موجود در بازار می توان به مواردی همچون پاک کن صابونی، پاک کن خمیری، پاک کن معمولی لاستیکی، پاک کن برقی یا شارژی، پاک کن معمولی وینیل، نوع اتودی، فرچه ای، مثلثی و… اشاره کرد.

پاک کن های مخصوص سیاه قلم نیز همانند سایر ابزار و وسایل سیاه قلم هر یک برای کاربردهای به خصوصی تولید شده است و با هر یک از آنها میتوانید طراحی خود را به یک اثر هنری فوق العاده تبدیل نمایید.

محو کن از کاربردی ترین وسایل سیاه قلم

محو کن از کاربردی ترین وسایل سیاه قلم

یکی از وسایل سیاه قلم که بسیار کاربردی است و نه تنها در مورد نقاشی سیاه قلم مورد استفاده قرار می گیرد بلکه در مورد تمامی سبک های نقاشی از آن استفاده می شود محو کن است.

همانطور که از نام آن مشخص است از محو کن برای محو نمودن خطوط، سایه ها و هر قسمت دیگر از طرح که نیاز به محو کردن داشته باشد استفاده می شود. البته این تنها کاربرد محو کن نیست بلکه از محو کن به عنوان کاربردی ترین وسایل سیاه قلم برای ایجاد بافت و خطوط جدید در طرح نیز استفاده می شود.

از لحاظ ظاهری محو کن از کاغذهای لوله ای شکل و فشرده ای تشکیل شده است که توسط دستگاه های به خصوص تولید می شود و بسیار شبیه به مداد می باشد.

تنوع محو کن در مقایسه با سیار وسایل سیاه قلم کمتر است و در حالت کلی در بازار در دو سایز موجود می باشد.

تورتیلون

تورتیلون

از دیگر وسایل سیاه قلم می توان به تورتیلون اشاره کرد. تورتیلون یا تورتیلیون نیز به نوعی محو کننده است از لحاظ ظاهری نیز شبیه استوانه هستند و عموما دارای یک سر می باشند.

این نوع محو کن نیز همانند مورد قبل از نوعی کاغذ فشرده تشکیل شده است و عموما برای محو نمودن خطوطی است که توسط زغال، کنته و مداد ترسیم شده است.

ظاهر محو کننده ها و تورتیلون هر دو یک کاربرد دارند اما تفاوت آن دو چیست؟ معمولا تورتیلون در مقایسه با محو کن بسیار فشرده تر است و دیگر تفاوت آن در دو سر ابتدایی و انتهایی است همانطور که به این موضوع اشاره شد تورتیلون دارای یک سر است در صورتی که محو کن دارای دو سر در ابتدا و انتها می باشد.

کاغذ پوستی

کاغذ پوستی

کاغذ پوستی از جمله وسایل سیاه قلم است که در طراحی بسیار کاربردی و پایه ای است. و اما یکی از وسایل سیاه قلم است که مستلزم دقت بسیاری می باشد. جنس کاغذ پوستی از سلولز است. برای تهیه کاغذ پوستی یک برگه کاغذ نازک شده را از محیطی اسیدی عبور داده و نتیجه کار کاغذ پوستی مرغوب خواهد بود.

در حالت کلی کاغذ پوستی در دو نوع مات و براق در بازار وجود دارد که معمولا برای طراحی سیاه قلم توصیه می شود از نوع مات استفاده شود. هنگام خرید کاغذ پوستی حتما به این مورد توجه داشته باشید که طراحی سیاه قلم بر روی کاغذ پوستی براق امکان پذیر نیست و باعث می شود نتیجه مطلوب را دریافت نکنید. کاغذ پوستی براق عموما برای شیرینی پزی مورد استفاده قرار می گیرد و اصلا برای نقاشی مناسب نیست.

کاغذ پوستی نیز همانند سایر ابزار و وسایل سیاه قلم دارای انواع مختلفی می باشد. نوع کاغذ در طراحی شما بسیار تاثیر گذار است همواره سعی داشته باشید در انتخاب کاغذ پوستی نهایت دقت را به خرج دهید. معمولا طراحی سیاه قلم بر روی کاغذ پوستی در ابعاد ۱۰۰*۷۰ یا ۷۰*۵۰ می باشد. کاغذ پوستی در گروه ارزان ترین وسایل سیاه قلم جای دارد.

مقوای طراحی از الزامات وسایل سیاه قلم

مقوای طراحی از الزامات وسایل سیاه قلم

مقوایی که برای طراحی سیاه قلم پیشنهاد می کنیم اشتنباخ یا فابریانو می باشد. این مورد نیز از وسایل سیاه قلم است که بسیار ضروری می باشد. مقوای فابریانو نیز به نوعی از مقوا اطلاق می شود که در یک سمت صاف و در سمت دیگر راه راه می باشد و مقوای اشتنباخ نیز نوعی از مقوا است که رنگ آن کرمی رنگ است و در اثر طراحی و استفاده از کنته سفید روی آن به رنگ آبی تبدیل خواهد شد.

کاتر

کاتر از مهم ترین ابزارها و وسایل سیاه قلم می باشد و در ابزار هر طراح سیاه قلم می توان یک کاتر یافت. اما چرا تا این حد مهم و ضروری است و کاربرد آن چیست؟ طراحان از کاتر برای تیز نمودن مداد، زغال، پاک کن و حتی برش مقوا در مواقعی که ابعاد آن بزرگتر از اندازه دلخواه است، استفاده می شود.

اما کاربرد کتر در سیاه قلم منتهی به این برش ها نیست بلکه از مهم ترین کاربردی که کاتر دارد برش قلم موهای سایز کوچک است که در طراحی جزئیات بیشتری کمک را به طراح می کند. که در توضیحات مربوط به قلم مو به این مورد پرداختیم.

کف دریا

کف دریا

شاید این مورد برایتان بسیار چالش برانگیز باشد. معمولا در کلاس های آموزش طراحی سیاه قلم هنرجویان نسبت به این مورد از وسایل سیاه قلم کنجکاوی بسیاری دارند. برای رفع این ابهامات اندکی در مورد این مورد از وسایل سیاه قلم توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

کف دریا به قسمت غضروفی پشت جانداری نرم تن در آب های شور گفته می شود. نرم تنان غذای اصلی ماهی های آب شور است اما قسمت غضروفی بدن آنها به جهت بافت سختی که دارد برای ماهی ها قابل خوردن نیست و در آب باقی می ماند. به جهت وزن کمی که دارد بر روی سطح آب های شور قرار می گیرد و به همراه کف دریا قابل تفکیک می باشد و از آن به عنوان یکی از ابزارها و وسایل سیاه قلم استفاده می شود.

اما از کف دریا در سیاه قلم چه استفاده هایی می شود؟ گاها طراحان نیاز به ایجاد سایه روشن یا ایجاد حجم در طرح دارند. در این مواقع طراح به راحتی می تواند از پودر کف دریا به همراه پودر زغال استفاده نماید.

برای خریداری کف دریا نیز می توانید به تمامی عطاری های موجود در سراسر کشور مراجعه نمایید.

در این مقاله سعی داشتیم به برخی از مهم ترین وسایل سیاه قلم اشاره نماییم تا از این طریق شما را در طراحی سیاه قلم یاری رسانیم.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید