مقاله آموزش روتوش عکس در فتوشاپ در وبلاگ موسسه باغ آینه

آموزش روتوش عکس در فتوشاپ

آموزش روتوش عکس در فتوشاپ

روتوش عکس در فتوشاپ یکی از مهم ترین قابلیت های فتوشاپ به عنوان یکی از برترین نرم افزارهای گرافیکی است. روتوش عکس در فتوشاپ با استفاده از ابزار به خصوص و تکنیک های فتوشاپی ویژه انجام می شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی و نحوه کار برخی از ابزارهای فتوشاپی اشاره کنیم که با استفاده از آن می توانید به راحتی عملیات روتوش عکس در فتوشاپ را انجام دهید.

پیش از شروع آموزش روتوش عکس در فتوشاپ لازم می دانیم اندکی در مورد روتوش عکس توضیحاتی ارائه دهیم تا جوانب اینامر برایتان روشن گردد. اگر بخواهیم از لحاظ وازه روتوش را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم روتوش در یک کلمه به معنای ترمیم است. اما در هنر روتوش به چه معنا است. در تعریف واژه روتوش گفتیم روتوش به معنای ترمیم است، بله دقیقا به همین شکل است در واقع روتوش عکس در فتوشاپ به معنای ترمیم آن عکس با رفع نواقص آن می باشد. البته در مورد روتوش نکته حائز اهمیتی وجود دارد. معمولا در اغلب عکاسی های سراسر کشور از روتوش عکس در فتوشاپ استفاده می شود اما این روتوش تنها در کشور ما رایج است. زیرا در روتوش عکس در فتوشاپ عموما صورت را صاف کرده و آن را به حالتی غیر طبیعی تبدیل می کنند اما به هر شکل روتوش عکس در فتوشاپ امروزه یکی از رایج ترین مواردی است که اغلب افراد هنرمند به دنبال آن هستند.

البته روتوش عکس در فتوشاپ نه تنها در عکس های جدیدی که عکاسان از سوژه های پرتره می گیرند مورد استفاده قرار می گیرد بلکه در مورد عکس های قدیمی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. قطعا همه ما تعدادی عکس قدیمی در آلبوم خاطرات خود داریم که گذر زمان باعث تخریب آن شده است و لکه های مختلف روی آن قرار گرفته است یا در اثر وقایع مختلف آسیب دیده است ابزار روتوش در فتوشاپ بهترین راه حل این موارد است زیرا به راحتی با ابزاری که دردسترس دارید می توانید عکس مورد نظر را ترمیم کرده و آن را به حالت اول تبدیل کنید.

و اما آیا روتوش در هنر عکاسی آتلیه درست است؟ یا این که این روش در سراسر دنیا به چه صورتی انجام می شود؟ این سوالات از جمله مواردی است که اغلب در دوره های مقدماتی فتوشاپ از سمت هنرجویان طرح می شود. جالب است بدانید در هنر عکاسی هیچ متدی تحت عنوان روتوش وجود ندارد!

بله دقیقا واژه روتوش به اشتباه در فرهنگ لغات هنر عکاسی مطرح گردیده است. اگر بخواهیم عبارت روتوش را در عکاسی ریشه یابی کنیم به واژه Retouch  بر می خوریم. ریتاچ یکی از اصطلاحات رایج در هنر عکاسی است. اما به اشتباه در بین عکاسان ایرانی از آن با نام روتوش یاد می شود. و اما این واژه یا تکنیک Retouch  به چه معنایی است و مفهوم آن چیست؟ عموما در عکاسی آتلیه Retouch  به معنای تمامی اقداماتی است که به منظور بهبود کیفیت عکس صورت می گیرد به عبارت دیگر در عکاسی آتلیه ای از روش Retouch  جهت ترمیم مشکلات احتمالی صورت استفاده می شود. البته از روش Retouch  نه تنها در عکاسی پرتره بلکه در تمامی عکس ها با هر موضوعی استفاده می شود و ماهیت آن نیز به صورت عکاسی صورت است و در هر نوع عکس دیگری جهت رفع ایرادات و مشکلات احتمالی در عکاسی استفاده می شود.

به طور کلی روش Retouch  یا به اصطلاح روتوش مجموعه بررسی هایی است که بر روی هر عکسی صورت می گیرد و تمامی جزئیات عکس را شامل می شود تا نواقص و ایرادات آن عکس اعم از بک گراند و سایر جزئیات آن عکس اصلاح گردد.

خب شاید برایتان جالب باشد یک فردی که قصد روتوش عکس در فتوشاپ را دارد باید به چه اجزاء عکس توجه بیشتری داشته باشد. در این قسمت قصد داریم به برخی از مواردی اشاره کنیم که فرد هنرمند باید در هنگام انجام عملیات روتوش به آن توجه بیشتری داشته باشد.

 • آنالیز دقیق بک گراند تصویر
 • بهبود وضعیت نورپردازی در عکس
 • بهبود وضعیت دندان های فرد ( توجه داشت باشید به هیچ عنوان استایل فرد را تغییر ندهید برای این مورد می توانید با براق نشان دادن دندان ها روتوشی حرفه ای داشته باشید.)
 • کنترل فورهایی که از فلش ساطع شده است
 • بهبود وضعیت چین و چروک های پوستی
 • بهبود وضعیت موهای فرد ( اگر فرد موهایی کم پوشت دارد اندکی با ابزارهای مشخص آن را بهبود بخشی و یا این که میتوانید با ابزارهای روتوش عکس در فتوشاپ موهایی درخشان برای مدل ایجاد نمایید.
 • بهبود وضعیت قرینه بودن اجزاء صورت و بدن
 • رفع نواقص پوستی
 • رفع نواقص بینی
 • تنظیم میزان نورپردازی به چشم ها
 • و…

اگر بخواهیم به تک تک این موارد بپردازیم مجبور به تهیه مقاله ای طولانی خواهیم بود که از حوصله موضوع این مقاله خارج است. در یک کلام بگوییم فردی که عملیات روتوش عکس در فتوشاپ را انجام می دهد باید به تمامی جزئیات فرد توجه کامل داشته باشد. تنها تفاوت یک هنرمند حرفه ای در انجام روتوش عکس با یک فرد مبتدی در توجه به جزئیات و استفاده صحیح از ابزارهای فتوشاپی می باشد.

اما موضوع اصلی این مقاله آموزش روتوش عکس در فتوشاپ است، به همین جهت قصد داریم برای این آموزش به معرفی تعدادی از ابزارهای روتوش عکس در فتوشاپ اشاره نماییم که با استفاده از این ابزار به راحتی می توانید عملیات روتوش عکس در فتوشاپ را انجام داده و از نتیجه هنر خود لذت ببرید.

معرفی ابزارهای روتوش عکس در فتوشاپ

خب باید باهم کار روتوش حرفه ای آغاز کنیم. برای شروع فقط لازمه که یک عکس با نواقص معمولی در اختیار داشته باشید. برای تهیه عکس میتوانید به راحتی با استفاده از دوربین های تلفن همراه خود یک عکس معمولی از خودتان تهیه کنید و یا به راحتی یک عکس معمولی روتوش نشده را دانلود کرده تا عملیات روتوش را به همراه هم شروع کنیم.

حالا که عکس مورد نظر خود را تهیه کردید باید موضوعی را مطرح کنیم. همیشه به یاد داشته باشید پیش از شروع عملیات روتوش عکس یک نسخه کپی شده از عکس خود تهیه کنید و زیرا شما از هر یک از ابزار روتوش عکس در فتوشاپ استفاده نمایید به نوعی اثر مخرب بر روی تصویر ایجاد می کند زیرا تمامی ابزارهای فتوشاپی به صورت استاتیک عمل می کند و همین عامل به نوعی با تغییر عکس اصلی منجر به اثر مخرب بر روی تصویر شما خواهد شد.

خب برای تهیه نسخه کپی از عکس خود تنها کافی است از کلیدهای میانبر ctrl+alt+J استفاده نمایید تا پنجره ای در نرم افزار گشوده گردد.

نسخه کپی

حال می توان نام مورد نظر را بر روی لایه مورد نظر خود قرار دهید در اینجا ما نام لایه را Retouch  نامیدیم. با انجام این کار و کلیک بر روی گزینه ok در قسمتی که لایه های فتوشاپی نمایان می شود به راحتی مشاهده خواهید کرد که لایه ای تحت عنوان Retouch  ( نامی که به دلخواه انتخاب کردید ) ایجاد شده است.

ایجاد لایه کپی در فتوشاپ

ابزار Content Aware Fill اولین ابزار روتوش عکس در فتوشاپ

اولین ابزاری که در آموزش روتوش عکس در فتوشاپ مورد بررسی قرار می دهیم ابزار Content Aware Fill است. برای شروع کار تنها کافی است با استفاده از ابزار Rectangular Marquee Tool مستطیلی کوچک بر قسمت مورد نظر عکس خود ایجاد کنید. عکسی که مد نظر ما بود بیشتر نواقص را در ناحیه مرکزی به خصوص بینی داشت به همین جهت کادر مستطیل خود را بر روی بینی این عکس قرار دادیم و شما نیز باتوجه به نواقص عکس خود می توانید این کادر را در قسمت مشخصی از عکستان قرار دهید.

انتخاب قسمتی از عکس

اگر قسمت مورد نظر شما دارای زاویه بود به راحتی می توانید با استفاده از راهکارهایی به مستطیل ایجاد شده زاویه مشخصی دهید. برای این کار به راحتی می توانید از کلیدهای میانبر ctrl+t استفاده کرده تا قسمت مورد نظر قابل تغییر گردد و یا این که می توانید با استفاده از نوار ابزار بالا گزینه select را انتخاب کنید تا منو باز شود و سپس Transform Selection را انتخاب کرده تا این قسمت قابل ویرایش گردد و حال به راحتی می توانید زاویه مستطیل انتخاب شده را تغییر دهید.

تغییر زاویه در قسمت انتخاب شده

خب پس از گذراندن این مراحل تنها نحوه استفاده از Content Aware Fill باقی می ماند. برای روتوش عکس در فتوشاپ با استفاده از ابزار Content Aware Fill تنها کافی است از منو بالایی Edit  را انتخاب نمایید تا منو گشوده شود. پس از آن گزینه Fill  را انتخاب نمایید.

ابزار Content Aware Fill در روتوش عکس در فتوشاپ

با این کار پنجره ای همانند تصویر مشاهده خواهید کرد. البته در فتوشاپ تمامی ابزارها کلید میانبری دارد که کار را بسیار ساده تر می کند. برای روتوش عکس در فتوشاپ با اشتفاده از ابزار Content Aware Fill نیز کلیدهای میانبری وجود دارد و شما به راحتی با فشردن کلید های Shift+Backspace میتوانید این پنجره را مشاهده نمایید. پس از گشوده شدن پنجره Fill  مشاهده خواهید کرد قسمت content دارای منویی کشویی است که شامل موارد بسیاری می شود . توجه داشته باشید که این منو حتما باید بر روی حالت Content Aware قرار داشته باشد و سایر تنظیمات این پنجره نیز همانند تصویر بر روی حالت پیش فرض قرار داشته باشد.

تنظیمات ابزار Content Aware Fill به عنوان بهترین ابزار روتوش عکس در فتوشاپ

حالا کافی است بر دکمه ok کیک کنید. همانند آنجه که در تصویر زیر مشاهده می نمایید نتیجه همچون شکل تغییر پیدا می کند. احتمالا با دیدن این تصویر گیج شده اید!

قرار بود بینی عکس را حذف کنیم؟!!! قطعا به این شکل نبود ما قصد حذف بینی تصویر را نداشتیم تنها قصد داشتیم نحوه کار با ابزار Content Aware Fill را برایتان روشن سازیم. ابزار Content Aware Fill  یکی از کارآمد ترین ابزار روتوش عکس در فتوشاپ است. درواقع این ابزار روتوش عکس در فتوشاپ نواحی انتخاب شده را به نوعی با نواحی اطراف همسان سازی می کند.

نتیجه کار با ابزار Content Aware Fill در روتوش عکس در فتوشاپ

 کار این ابزار یکنواخت کردن عکس است. میتوانید برای از بین بردن لکه های صورت استفاده نمایید. در تصویر زیر به راحتی می توانید کاربرد و اهمیت این ابزار روتوش عکس در فتوشاپ را مشاهده نمایید. تصویری که در شکل زیر ملاحظه می نمایید با استفاده از همین ابزار روتوش شده است.

رفع لکه های صورت با Content Aware Fill

همانطورکه در عکس فوق ملاحظه می نمایید با استفاده از این ابزار قدرتمند روتوش عکس در فتوشاپ به راحتی با همسان سازی لکه ها نسبت به قسمت های دیگر صورت تمامی لکه ها برطرف شد. درواقع ابزار Content Aware Fill کار همسان سازی عکس را با استفاده از سطح Luminance و جزئیات پیرامون محیط انتخابی انجام می دهد. به این ترتیب که قسمت های انتخاب شده پیکسل های خود را مطابق با پیکسل های پیرامون تغییر می دهند و در نتیجه سطحی یکنواخت ایجاد می کنند.

خب ممکن است در حین انجام کار با چنین مشکلی مواجه شوید که همسان سازی آنطور که باید پیش نرود. در تصویر زیر ملاحظه می نمایید که عملیات همسان سازی به درستی عمل نکرده است در صورتی که ما تمام مراحل را مطابق توضیحات انجام دادیم. اصلا جای هیچگونه نگرانی نیست اول از همه میخواهیم دلیل این اتفاق را مورد بررسی قرار دهیم.

اگر شما هم آن دسته از افرادی هستید که ا این مشکل مواجه شده اید باید بگوییم عجول بودن در کار رتوش عکس در فتوشاپ را کنار بگذارید! روتوش عکس در فتوشاپ یکی از کارهای هنری است که مستلزم دقت بسیاری می باشد.

اگر شما ناحیه بزرگی را انتخاب کرده باشید و یا این که ناحیه انتخابی نزدیک به ابو باشد اما شما قصد ترمیم لکه های پوستی را داشته باشید قطعا با این مشکل مواجه خواهید شد. برای جلوگیری از بروز این مشکل پیشنهاد می کنیم ناحیه انتخابی را کوچک در نظر بگیرید و به پیکسل های اطراف شکل توجه داشته باشید.

اما برای رفع این مشکل چه اقدامی میتوان انجام داد. عموما تمامی نرم افزارهای گرافیکی تا حدی به شما اجازه می دهند تصویر خود را به حالت اول انجام دهید و برای تصحیح اینگونه مشکلات می توانید از کلید میانبر ctrl+z استفاده نمایید تا مرحله قبلی به حالت ابتدایی تبدیل شود.

بررسی مشکلات احتمالی کار با Content Aware Fill

ابزار Spot Healing Brush Tool

یکی دیگر از ابزارهای کارآمد روتوش عکس در فتوشاپ ابزار Spot Healing Brush Tool است. جایگاه و آیکون این ابزار در نرم افزار فتوشاپ را در تصویر زیر ملاحظه می نمایید.

جایگاه ابزار Spot Healing Brush Tool

خب حالا کار رتوش خود را با استفاده از ابزار Spot Healing Brush Tool شروع می کنیم. برای این کار اولین گزینه همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می نمایید را انتخاب کنید. وقتی این ابزار را انتخاب می کنید ملاحظه قطر قلم آن خواهید شد. در حالت پیش فرض قطر قلم این ابزار متوسط است اما این سایز برای هر ناحیه از تصویر مناسب نیست و شما می توانید باتوجه به ابعاد تصویر قطر این ابزار را تغییر دهید. برای تغییر قطر قلم کافی است پس از انتخاب ابزار بر روی تصویر کلیک راست کرده تا پنجره ای همچون شکل زیر نمایان گردد.

تغییر قطر قلم ابزار Spot Healing Brush Tool

حال با تغییر سایز میتوانید قطر قلم خود را تغییر داده و باتوجه به ابعاد تصویر سایز مناسبی برای قلم خود انتخاب نمایید. اما در این مورد نیز میانبری در فتوشاپ وجود دارد. میتوانید به جای استفاده از این روش از علامت براکت در کیبورد استفاده نمایید به این ترتیب که برای کوچک کردن قطر قلمتان از [ و برای بزرگ نمودن قطر قلم به راحتی از دکمه ] کیبورد استفاده نمایید.

و اما پنجره تغییر قطر قلم گزینه های دیگری غیر از سایز قلم نیز دارد. پیشنهاد می کنیم گزینه Hardness را بر روی عدد ۱۰۰ و گزینه Spacing  را بر روی عدد ۱۰ قرار دهید، با این کار احتمال خطای شما در حین انجام روتوش عکس در فتوشاپ کمتر خواهد بود زیرا تاثیرات به صورت ملایم تر اعمال خواهد شد. و اما بریم سراغ تنظیمات مختص روتوش عکس در فتوشاپ توسط ابزار Spot Healing Brush Tool و المانهای آن را نیز تغییر دهیم. برای تغییر ویزگی های این ابزار باید همانند تصویر زیر گزینه ها را تغییر داده و به این حالت تبدیل نمایید.

تنظیمات ایزار Spot Healing Brush Tool

همانطور که در شکل فوق ملاحظه می نمایید گزینه mode بر حالت normal و گزینه type بر حالت Content Aware  تنظیم می گردد. این ابزار نیز یکی از بهترین ابزارهای روتوش عکس در فتوشاپ می باشد. با این ابزار کار روتوش به سادگی انجام می شود.

در این روش برخلاف مورد قبل تنها با یک کلیک عملیات روتوش عکس در فتوشاپ انجام می شود. حال که تنظیمات را مطابق آنچه که در قسمت فوق توضیح دادیم تغییر دهید به راحتی می توانید با یک کلیک ساده انواع لکه های پوستی را ترمیم نمایید. اما توجه داشته باشید هرزگاهی از حالت زوم خارج شده و نتیجه کار را از دور مشاهده نمایید. زیرا برخلاف روش قبل این روش نورپردازی را با همسان سازی تغییر نمیدهد و گاها ممکن است نواحی مشخصی از تصویر تیره باقی بماند.

برای دیدن نتیجه روتوش عکس در فتوشاپ با استفاده از ابزار Spot Healing Brush Tool می توانید تصویر زیر را مشاهده نمایید تا میزان تاثیر این ابزار در محو کردن لکه ها و نواقص پوستی درک کنید.

نتیجه استفاده از ابزار Spot Healing Brush Tool

 Healing Brush tool یکی دیگر از ابزارهای روتوش عکس در فتوشاپ

و اما در این قسمت به صورت مختصر در مورد سایر ابزارهای روتوش عکس در فتوشاپ توضیحاتی ارائه می دهیم. حال نوبت Healing Brush tool میرسد. این ابزار نیز در خانواده ابزارهای Spot Healing Brush Tool میباشد. جایگاه آن در نرم افزار فتوشاپ را در شکل زیر مشاهده می نمایید .

ابزار Healing Brush tool

از لحاظ نحوه عملکرد چیزی شبیه به مورد قبل است این مورد نیز تنها با یک کلیک بر ناحیه مورد نظر آن را ترمیم می کند. اما تفاوت آن چیست. این ابزار در مواقعی استفاده می شود که ناحیه نقص پیچیده تر و وسیع تر است. اگر نظر من را بخواهید این مورد بسیار کارآمدتر از مورد قبل است زیرا در مورد قبل برای داشتن نتیجه ای عالی نیاز به دقت و وسواس بسیار میباشد اما با انتخاب این گزینه تنها با چند کلیک ساده می توانید تصویری بدون نقص داشته باشید.

اما چرا این ابزار از نظر من بهتر عمل می کند. شما برای استفاده از این کار لازم است ابتدا از کلید alt استفاده نمایید. درواقع شما با فشردن دکمه alt در حال نمونه گیری از ناحیه مورد نظر هستید. به این معنا که ابتدا با فشردن دکمه alt از منطقه ای که سالم و بدون نقص می باشد نمونه برداری کرده و سپس با هر کلیک ناحیه مورد نظر باتوجه به رنگ و میزان نوری که به این ناحیه برخورد کرده است ترمیم می گردد.

همانطور که در مورد قبل به این موضوع اشاره شد گزینه Spot Healing Brush Tool بدون توجه به نورپردازی عملیات ترمیم را انجام می دهد و گاها ممکن است نتیجه کار تیره تر یا روشن تر شود که این خود به نوعی نقص در روتوش عکس در فتوشاپ محسوب می شود.

اگر بخواهیم تفاوت دو ابزار Healing Brush tool و Spot Healing Brush tool در فتوشاپ از لحاظ روتوش عکس در فتوشاپ مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم در مورد Spot Healing Brush tool نرم افزار به صورت خودکار عملیات نمونه گیری را انجام می دهد و این مورد باعث افزایش خطا بیشتری می شود اما در مورد Healing Brush tool قضیه شکل دیگری دارد زیرا در این مورد کاربرد خود قادر به نمونه برداری است و می تواند از ناحیه ای که تناسب بیشتری به قسمتی که دارای نقص می باشد عملیات نمونه گیری را انجام دهد.

Patch tool

این مورد نیز یکی دیگر از ابزارهای خانواده Spot Healing Brush Tool می باشد. در شکل زیر جایگاه آن در نرم افزار فتوشاپ مشاهده می نمایید. از این ابزار نیز در روتوش عکس در فتوشاپ استفاده می شود و اگر استفاده صحیح و بجا از این ابزار گردد قطعا نتیجه کار بی نظیر خواهد بود.

Patch tool از ابزار های روتوش در عکاسی

این مورد از ابزارهای روتوش عکس در فتوشاپ نیز بسیار کاربردی است. برای انجام روتوش عکس با استفاده از این ابزار لازم است تنها یک کادر در ناحیه سالم و بدون نقص عکس خود رسم نمایید و به آرامی آن را به سمت محل آسیب دیده یا دارای نقص حرکت دهید. تنها نکته ای که در این مورد وجود دارد این است که حتما توجه داشته باشید که ناحیه انتخابی حتما باید ابعاد کوچکی داشته باشد. البته الزامی در این مورد وجود ندارد و  انتخاب نواحی کوچک تنها باعث باعث نتیجه بهتر کار می شود.

 Content-Aware move tool

این مورد نیز یکی دیگر از خانواده ابزار روتوش عکس در فتوشاپ است. جایگاه این ابزار در فتوشاپ نیز همچون تصویر زیر می باشد.

ابزار Content-Aware move tool

 و اما از لحاظ عملکرد چگونه است. برای استفاده از این ابزار برای روتوش عکس در فتوشاپ کافی است در ناحیه سالم که از لحاظ نورپردازی تشابه خوبی به قصمت معیوب عکس دارد یک محدوده را مشخص کنید و مرحله بعد تنها حرکت این ناحیه به سمت ناحیه ای است که دارای نقص می باشد. به همین سادکی با انجام چند حرکت تصویر شما روتوش خواهد شد.

Red Eye tool یکی دیگر از ابزار روتوش عکس در فتوشاپ

این هم آخرین ابزار روتوش عکس در فتوشاپ است. جایگاه این ابزار در نرم افزار فتوشاپ همچون تصویر زیر می باشد.

Red Eye tool یکی دیگر از ابزار روتوش عکس در فتوشاپ

از لحاظ کاربرد نیز همانطور که از نام آن مشخص است برای رفع قرمزی چشم که ناشی از فلاش بالای دوربین است استفاده می شود. البته اگر عکاسی حرفه ای انجام شود به هیچ عنوان این مورد در عکس مشاهده نخواهد شد اما اگر به هر دلیل این نقص در تصاویر شما مشاهده شده با استفاده از این ابزار آن را اصلاح نمایید.

در این مقاله سعی داشتیم به برخی از ساده ترین ابزارهای روتوش عکس در فتوشاپ اشاره نماییم که با استفاده از آن به راحتی میتوانید تصاویر خود را ویرایش نمایید و از نتایج کار خود لذت ببرید.

منبع: بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید