مقاله نمایش خلاق چیست؟ در وبلاگ باغ آینه

نمایش خلاق چیست؟

نمایش خلاق چیست؟

نمایش خلاق یکی از آموزش ها و کارگاه های آموزشی است که به تازگی روی کار آمده است. تا به حال به این فکر کرده اید در کارگاه های نمایش خلاق چه می گذرد؟ اصلا چرا نمایش خلاق به عنوان پرطرفدارترین کارگاه های آموز کودکان است؟

هنر شاخه های مختلفی دارد، یک هنرمند پیش از آن که به آموزش های اصولی نیاز داشته باشد باید بیاموزد چطور میتواند از خلاقیت خود استفاده کند. خلاقیت یکی از عناصر وجودی بشر است که نه تنها در فیلدهای هنری بلکه در سراسر زندگی جزء برترین ارتقاء دهنده بشر است. البته خلاقیت در مورد هنر بسیار اثر بخش است به نحوی که اگر یک هنرمند از خلاقیت کافی برخوردار نباشد قطعا نتیجه مطلوب کسب نخواهد کرد.

تا چند دهه گذشته افراد هنوز از اهمیت خلاقیت در ابعاد مختلف زندگی آگاه نبوده و طبیعتا نسبت به بهبود خلاقیت تلاشی نمیکردند اما امروزه باتوجه به اهمیت خلاقیت در زندگی انسان ها و میزان اهمیت آن در پیشرفت زندگی همگان به دنبال افزایش و بهبود خلاقیت خود می باشند. انسانی که شخصیتش شکل گرفته است با استفاده از روش های موجود می تواند سطح نبوغ و خلاقیت خود را بهبود بخشد اما این مورد در مقایسه به کودک نوپا بسیار دشوار تر است. در حالت کلی آموزش های ریشه ای در مورد کودکان بسیار آسان تر و اساسی تر می باشد. باتوجه به تمام این مسائل شاهد کلاس های آموزشی کودکان هستیم که مستقیما بر خلاقیت کودکان تمرکز دارد. از جمله این کلاس ها می توان به کلاس خلاقیت و رشد کودک اشاره کرد که در گروه های سنی مختلف در حال تشکیل می باشد.

همانطور که در سری مقالات مختلف در مورد کودکان همواره به این موضوع اشاره شده است باغ آینه در پی ارتقاء سطح فرهنگ جامعه است و سعی دارد این تغییر عظیم را از گروه سنی کودکان آغاز نماید زیرا جامعه هر کشوری در گروی کودکان آن مملکت است. اگر قرار است هر تغییری در روند فرهنگ هر جامعه ای رخ دهد باید آن تغییر را در مورد کودکان ایجاد کرد درواقع فرهنگ سازی در گروی روند رشد و فرهنگ کودکان می باشد. در مورد ایجاد خلاقیت در هر فرد نیز به همین شکل می باشد، اگر قرار است جامعه ای مملو از افراد خلاق داشته باشیم باید ابتدا ریشه های خلاقیت را در وجود کودکان ایجاد کرده و به مرور با استفاده از روش های مختلف آن را در وجود کودکان پرورش دهیم.

اگر به دنبال پیشرفت های همه جانبه در جامعه هستیم باید خلاقیت را در وجود کودکان پرورش دهیم و به آنها بیاموزیم با استفاده از نبوغ و خلاقیت خود می توانند در انجام تمام امور زندگی نسبت به سایر افراد برتری داشته باشند. امروزه بسیاری از مشاوران کودک به اهمیت رشد خلاقیت کودکان و استفاده از خلاقیت در امور مختلف زندگی تاکید دارند. مشاوران خبره باغ آینه در جلسات مختلف خدمات مشاوره کودک و خانواده به این موضوع تاکید می کنند که والدین در مقابل تک تک استعدادهای نهفته در وجود کودک خود مسئول هستند و باید شرایطی را فراهم سازند تا کودک امکان بروز خلاقیت خود را داشته باشد.

یکی از فیلدهای هنری که خلاقیت فرد در آن بسیار موثر است بازیگری و تئاتر می باشد. تمام افراد باتوجه به سری آموزش های لازم در خصوص بازیگری و تئاتر میتوانند در عرصه هنرهای نمایشی فعالیت داشته باشند اما با این کار عملکرد تمام افراد مشابه هم خواهد بود و تنها تلاش افراد سعی در پیاده سازی اصول و مبانی هنرهای نمایشی است و هیچ فرد به خصوصی در این راستا درخشش خاصی نخواهد داشت. اما اگر ملاک اول این آموزش ها خلاقیت فرد باشد قضیه شکل دیگری به خود خواهد گرفت. در این صورت فرد میتواند تمامی مبانی و اصول آموزش دیده را با خلاقیت خود ادغام نماید یک اثر خارق العاده ای خلاق کند. در واقع تمام افراد می توانند با ادغام اصول آموزشی بازیگری با خلاقیت خود نمایش خلاق داشته باشند که این بهترین روش آموزش هنرهای نمایشی است.

حال که اهمیت ورود خلاقیت در هنرهای نمایشی را به خوبی درک نموده اید قطعا جمله ابتدایی که در این مقاله به آن اشاره کردیم را به خوبی درک خواهید کرد. هنر و خلاقیت اگر با هم همراه شود نتیجه ای خارق العاده ای به وجود خواهد آورد که قابل ستایش است. یکی از فیلدهای هنر که طرفداران بسیاری به خود اختصاص داده است هنر نمایش است. اما شاید برایتان سوال برانگیز باشد که هنرهای نمایشی به چه معنا است و فرد در شاخه هنرهای نمایشی به چه فعالیتی مشغول است؟

هنرهای نمایشی

هنرهای نمایشی

هنرهای نمایشی یکی از گروه های هنر می باشد و نمایش خلاق را نیز شامل می شود،  که افراد در این رشته هنری با استفاده از فیزیک بدن خود نقش آفرینی می کنند البته نقش آفرینی در این شاخه هنری نه تنها به وسیله فیزیک بدن شخص میسر است بلکه بسته به نوع نمایش هنرمندان می توانند از امکانات و ابزار دیگری جهت هنرنمایی استفاده نمایند.

اگر بخواهیم از لحاظ تاریخی هنرهای نمایشی را مورد بررسی قرار دهیم نیز باید بگوییم این شاخه هنری برای نخستین بار در تاریخ در سال ۱۷۱۱ نامی از هنرهای نمایشی به میان آمد. در آن زمان اولین باری بود که مردم با نام هنرهای نمایشی مواجه می شدند و مفهوم آن را درک می کردند. زمانی که هنرهای نمایشی معرفی گردید. مجموعه هنرهایی که بازیگر در آن نخستین حرف را برای گفتن دارد به نام هنرهای نمایشی معرفی شد. البته هنوز هم این تعریف دست نخورده است و بازیگر در هنرهای نمایشی مهم ترین رکن است اما امروزه با وجود امکانات و تجهزیرات مختلف که بازیگران می توانند از ان استفاده نمایند هنرهای نمایشی شکل جذاب تر و گیراتری به خود گرفته است.

و اما هنرهای نمایشی به خودی خود شامل زیرمجموعه هایی گسترده می باشد که شامل موارد زیر می باشد :

  • موسیقی زنده
  • اپرا
  • بازیگری
  • تئاتر
  • نمایش عروسکی
  • سینما
  • شعبده بازی
  • داستان گویی
  • شاهنامه خوانی
  • نمایش های سیرک

نمایش خلاق به خودی خود یکی از مهم ترین مبانی آموزش در این فیلدهای آموزشی می باشد، البته هر یک از این زیرمجموعه ها نوع هنرنمایی به خصوصی میطلبد، به این معنا که ابزار هنرنمایی هر یک از این شاخه ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در مورد بازیگری تنها عنصر موثر که نقش آفرینی می کند بازیگران می باشد و در مورد نمایش عروسکی تنها گویش انسان به همراه عروسک ها است که جلوه ویزه ای به این هنر نمایشی اعطا می کند.

نمایش خلاق نیز یکی از انواع هنرهای نمایشی است که به نوعی همانند بازیگری و تئاتر کودک می باشد، شاید بهتر باشد بگوییم نمایش خلاق ابتدایی ترین مرحله از آموزش تئاتر کودک می باشد.  کودکان در ابتدایی ترین دوره های تئاتر کودک که به نمایش خلاق رایج است می آموزند به صورت کاملا طبیعی هنرنمایی کرده و ایفا نقش کنند. در نمایش خلاق کودک می آموزد به صورت بداهه ایفا نقش نماید. گاها والدین ابراز نگرانی می کنند که فرزند ما چطور قرار است به بازیگری حرفه ای تبدیل گردد، همانطور که به این موضوع اشاره شد هنرهای نمایشی ابتدایی ترین مرحله از تئاتر کودک است، اما ما در این مقاله به دو موضوع اشاره کردیم آیا می توانید ارتباط میان آنها را بیابید؟

اگر به یاد داشته باشید در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره شد هنر و خلاقیت دو عنصر جدایی ناپذیر هستند. امروزه محققان به میزان اهمیت یکسان آموزش و خلاقیت در ایفای هر هنر به خصوصی پی برده اند، اگر فردتمام اصول و مبانی هنر را آموخته باشد قطعا می تواند به فردی هنرمند تبدیل گردد اما فراموش نکنید که هنرمندان نیز در سطوح مختلفی وجود دارند، اگر اصول آموزشی با خلاقیت ترکیب شود نتیجه ای خارق العاده خواهد داشت. پس قطعا پیش از آن که کودک در محیطی آموزشی مواجه گردد که سراسر آموزش است و در تمام مدت به اصول و مبانی تئاتر یا هر هنر دیگر اشاره می شود قطعا فرصت بروز خلاقیت را از فرد می گیرد و این شخص هیچ گاه نمیتواند با استفاده از خلاقیت خود هنرنمایی کمد. اما اگر پیش از آن که کودک شما تحت آموزش های رسمی تئاتر قرار گیرد در مرحله ابتدایی تئاتر کودک یعنی در مرحله نمایش خلاق بیاموزد اولین رکن کلاس خلاقیتش است پس می آموزد که در تمام مراحل مجاز است از نبوغ خود استفاده کند و از این طریق خود را از سایر افراد متمایز سازد.

اهداف نمایش های خلاق

قطعا تمامی دوره های آموزشی که برگزار می گردد هدف به خصوصی در پی دارد، حتی تمامی مبانی که در این دوره ها توسط مربیان مطرح می شود هدف به خصوص در پی دارد. نمایش خلاق به عنوان یکی از مبانی تئاتر کودک به خودی خود اهداف والایی در پی دارد. نمایش خلاق شرایطی را فراهم می آورد تا کودک تجربه ای جدید کسب کرده و در محیطی به خصوص به بروز خلاقیت نمایشی خود بپردازد، درواقع نمایش خلاق به نوعی شرایطی را فراهم می کند تا کودک در شرایطی ایده آل تجربه هایی ارزشمند کسب کند و از این طریق می آموزد در جای جای زندگی خود به راحتی می تواند با استفاده از خلاقیت وجودی خود را به یک فرد متفاوت تبدیل سازد.

کودکان عاشق هنرنمایی هستند، اگر به بازی های کودکانه بنگرید به خوبی علاقه اجرای نمایش زنده و ایفا نقش های مختلف برای آنها را درک خواهید کرد. نکته ای که در تمامی کلاس های آموزشی مخصوص کودکان وجود دارد متد آموزشی است، تا کنون در مورد تمام آموزش های کودکان به این موضوع اشاره کردیم ذهن کودک به هیچ عنوان پذیرای آموزش هایی دشوار نیست و به هیچ عنوان پذیرای محیط های آموزشی خشک و بی روح نخواهد بود. ذهن کودک در سنین ابتدایی تنها به دنبال بازی و سرگرمی است. اگر قرار است در سنین کودکی آموزشی صورت گیرد تنها باید در قالب بازی باشد. اما بازی ها تنها باید به نحوی باشد که در برگیرنده آموزش های مورد نظر باشد. در مورد دوره های تئاتر کودک نیز این اصول آموزشی رعایت شده است. تمامی آموزش های تئاتر کودک منطبق با توانایی ذهنی افراد است، نمایش خلاق به عنوان اولین گام کودک در زمینه تئاتر است که کاملا به نوعی بازی است. گویی کودک در حال نقش بازی کردن است و بدون هیچ قاعده و قانونی باید به مکالمه با دوستان خود بپردازد.

در جلسات ابتدایی تئاتر کودک چه می گذرد؟

در این قسمت قصد داریم به نحوه عملکرد مربیان در کلاس های تئاتر کودک اشاره کنیم. موضوعی که فکر بسیاری از والدین را به خود مشغول میکند و از جمله سوالات ابتدایی هنگام مواجه با نام کلاس های بازیگری و تئاتر کودک می باشد. همانطور که در این مقاله اشاره شد ابتدایی ترین جلسات کلاس های بازیگری و تئاتر کودک به نمایش خلاق اختصاص داده شده است. حال که تا به اینجای کار در مورد نمایش خلاق، اهداف نمایش خلاق آگاهی پیدا کردیم بهتر است اندکی به نحوه عملکرد مربیان در این کلاس و دوره نیز اشاره نماییم.

عموما کلاس تئاتر کودکان برای گروه های سنی مختلفی برگزار می شود که باتوجه به گروه سنی متد آموزشی متفاوت خواهد بود در مورد نمایش خلاق نیز همه متدها در درجه اول به گروه سنی کودک و در درجه دوم به روش تدریس یا همان متد آموزشی مربی بازمیگردد. اما در حالت کلی روش هایی که در نمایش خلاق مورد استفاده قرار می گیرد به حرکات ریتمیک، پانتومیم، شخصیت سازی، بداهه پردازی تقسیم بندی می شود.

اما در مورد پیاده سازی هر یک از این موارد در جلسات نمایش خلاق نکاتی اساسی وجود دارد که مربیان تئاتر کودک به آن ها توجه ویژه ای دارند.

– قطعا تا کنون باید متوجه این موضوع شده باشید که گروه سنی در نمایش خلاق یکی از مهم ترین مواردی است که  باید به آن توجه گردد. در مورد ارائه متدها و استفاده از هر یک از آنها به شکل منحصر به فرد نیز باید گفت در درجه اول باید به سن افراد توجه شود. این که تمام موارد از جمله عروسک گردانی، پانتومیم و… در چه سطحی برگزار گردد کاملا متاثر از سن افراد می باشد.

– مهم ترین نکته ای که در پیاده سازی روش های نمایش خلاق وجود دارد امنیت روانی کودکان است. امروزه با توجه به روی کار آمدن کارگاه مادر و کودک که در سطوح مختلف برگزار می گردد و بیشترین تاکید را در ارائه بهترین روش جدایی مادر و کودک دارد عموما کودکان در جدایی از والدین خود به خصوص مادرانشان استرس و تشویش را تجربه نمی کنند اما باغ آینه حتی در مورد کودکانی که همچنان وابستگی بسیار زیادی به مادر خود دارند نیز تدبیری اندیشیده است. همانطور که به این موضوع اشاره شد مهم تر از این که کودک تحت آموزش قرار گیرد و نمایش خلاق را بیاموزد آرامش روانی او می باشد. باغ آینه همواره به تامین آسایش روانی کودکان می اندیشد به همین جهت در ابتدایی ترین دوره تئاتر کودکان ( نمایش خلاق ) شرایطی را فراهم ساختیم تا کودک در حضور مادر خود به نقش آفرینی بپردازد و حتی گاها در صورت مشاهده وابستگی زیاد کودک به مادر در مسیر آموزش از نقش آفرینی مادران نیز استفاده خواهیم کرد. تمام این عوامل باعث می شود کودک تجربه خوبی از جدایی مادر خود داشته باشد و این مهم ترین اصل آموزش های کودک می باشد.

– ادغام روش های آموزشی فوق الذکر به جذابیت و گیرایی دوره بازیگری کودک در قسمت نمایش خلاق کمک شایانی می کند. به عنوان مثال کودکان عاشق حرکات ریتمیک و موزیک هستند، اگز از این مورد فاکتور بگیریم و به سراغ مرحله بعدی آموزش رفته و به یکباره کودک را به پانتومیم دعوت کنیم قطعا آموزش روند تکاملی خوبی را طی نمیکند. به همین جهت مربیان تئاتر کودک در باغ آینه به شکل سازمان یافته ای تمام روش ها را با یکدیگر ادغام می نمایند تا روند آموزش به صورت کامل طی شده و هر مرحله مرحله دیگر را تکمیل می کند.

– ایجاد فضای مفرح یکی دیگر از مواردی است که اغلب مربیان باغ آینه در فراهم نمودن آن تلاش می کنند. مطابق تحقیقات صورت گرفته هرچقدر محیط آموزشی مفرح تر باشد به جهت منطبق بودن با آنالیز مغز کودک انعطاف پذیری بیشتری با این محیط پیدا می کند. تمام تلاش مربیان ما فراهم نمودن محیطی مفرح برای کودکان می باشد، در واقع در محیط مفرح است که خلاقیت کودک شکوفا شده و می تواند تمام اصول آموزشی را به نبوغ خود همراه ساخته و از این طریق به درخشش دست یابد.

چرا نمایش خلاق در آموزش تئاتر کودک توصیه می شود؟

چرا نمایش خلاق در آموزش تئاتر کودک توصیه می شود؟

امروزه باتوجه به تحقیقاتی که محققان انجام دادند نمایش خلاق در کلاس های بازیگری و تئاتر کودک اجزا می شود اما هنوز هم برخی از موسسات آموزشی از اهمیت این جلسات ابتدایی کلاس تئاتر کودک پی نبرده و هنوز هم از آن در مسیر آموزش های کودک استفاده نمیکنند. اما یکی از اصلی ترین تاکیدهایی که اساتید تئاتر کودک در باغ آینه دارد به حضور کودک در جلسات ابتدایی کلاس تئاتر کودک است. در حالت کلی مطابق تصمیمیاتی که از سمت روانشناسان خبره باغ آینه برای تشکیل کلاس های کودک گرفته شده است خلاقیت باید نکته محوری تشکیل تمامی کلاس های آموزشی کودکان باشد. به همین جهت است که باغ آینه همه روزه با تشکیل کلاس های جدید و مختلف در پی تحریک استعدادهای نهفته و خلاقیت وجودی کودکان می باشد.

در مورد تئاتر نیز به همین شکل است، کارشناسان ما بیشترین تاکید را بر به کار گیری خلاقیت کودکان دارند. نمایش خلاق نامی است که کارشناسان بر ابتدایی ترین مراحل آموزش تئاتر نهادند. در این جلسات ابتدایی کودک مجبور به استفاده از نبوغ و خلاقیت خود است.

اما برای بیان درجه اهمیت نمایش خلاق اجازه دهید روایت و مثالی را بیان کنیم تا میزان اهمیت آن برایتان روشن گردد. قطعا در سراسر یک نمایش یا تئاتر تمام روند به طور معمول و استاندارد طی نخواهد شد. قطعا مواقع اضطراری به وجود می آید که بازیگر مجبور به ایفا نقش در این مواقع نیز می باشد. به عنوان مثال فرد اگر بازیگر در شرایطی قرار گیرد که دیالوگ خود را فراموش کرده است و در این لحظه هزاران تماشاگر در حال مشاهده او هستند اگر این شخص تنها با تکیه بر اصول و مبانی بازیگری آشنا بوده و متکی به آن قادر به ایفا نقش باشد قطعا در چنین لحظه ای تسلط خود را از دست داده و قادر به ادامه ایفا نقش نخواهند بود و تمام این عوامل نکته منفی است و به نوعی آسیب رسان خواهد بود. حال حالت دیگری را در تصور کنید، فرد در ابتدایی ترین دوره آموزش خود نمایش خلاق را سپری کرده باشد، این فرد قطعا آموخته است چطور می تواند بداهه ایفا نقش نماید به نحوی که نه تنها تار و پود نمایش آسیبی نمی بیند بلکه دو چندان به جذابیت نمایش افزوده می شود. همانطور که در قسمت قبل به این موضوع اشاره شد نمایش خلاق نمایشی است کاملا منطبق با بداهه گویی فرد. اگر فرزند شما از کودکی بیاموزد بداهه دیالوگ هایی حرفه ای بگوید و قادر به استفاده از خلاقیت خود باشد نه تنها در حرفه تئاتر موفق خواهد شد بلکه در زندگی شخصی نیز به موفقیت درست خواهد یافت این فرد همواره بر جملات خود تسلط داشته و به خوبی می داند در شرایط مختلف از چه جملاتی استفاده کند. تحقیقات نشان داده است افرادی که دوره نمایش خلاق را گذرانده اند کنترل خوبی بر روی مکالمه دارند و اغلب میتوانند با بیان چند جمله کوتاه بیشترین تاثیر را بر مخاطب خود بگذارند. نفوذ کلام افرادی که دوره های نمایش خلاق و دوره های مشابه آن را گذرانده اند بسیار بیشتر از سایر افراد می باشد.

از نظر کارشناسان تئاتر نمایش خلاق یکی از مهم ترین قسمت های آموزشی است که باید رعایت گردد. نحوه آموزش هنرهای نمایش خلاق نیز بسیار مهم است، عموما مشاهده می شود مربیان باتوجه به اصول بازیگری مانع شکوفایی خلاقیت کودک شده و این مورد نه تنها باعث بهبود خلاقیت فرد نمی شود بلکه به نوعی منجر به سرکوب آن ها می شود. مربیان تئاتر کودک باغ آینه همواره بر جلسات ابتدایی که مختص به آموزش نمایش خلاق می شود حساسیت بسیاری دارند. نمایش خلاق کودک پایه و اساس بازیگری کودک می باشد و قاعدتا توجه بیشتری میطلبد.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید