مقاله چگونه با تله بی اعتمادی مقابله کنیم در وبلاگ باغ آینه

چگونه با تله بی اعتمادی مقابله کنیم ؟

چگونه با تله بی اعتمادی مقابله کنیم ؟

تله بی اعتمادی موردی که امروزه در حوزه روانشناسی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. متاسفانه امروزه شاهد بی اعتمادی در سطوح مختلفی هستیم که باعث تخریب زندگی ها شده و آرامش انسان ها را به مخاطره انداخته است. مشاوران خبره باغ آینه همواره در پی یافتن مشکلات روانی افراد جامعه و ارائه راه حل هایی برای آنها هستند. باغ آینه به عنوان یکی از برترین موسسه های فرهنگی و هنری در کرج نه تنها برای ارتقاء سطح فرهنگی و علمی انسان ها در جامعه ارزش قائل است بلکه همواره بر این اعتقاد است که جامعه ای پیشرو در گروی سلامت روانی افراد جامعه است. این مورد توسط جامعه شناسان مختلف در سراسر جهان بارها و بارها مطرح گردیده است و به طور کلی عموم جامعه شناسان پیشرفت و تلقی جامعه بشری را در گروی بهبود سلامت روانی افراد آن جامعه می دانند. در جامعه ای که علم و فرهنگ غنی وجودداشته باشد اما افراد از سلامت روانی پایینی برخوردار باشند قطعا نمیتوانند از علم و فرهنگ غنی خود در جهات مثبت استفاده نمایند و قاعدتا آنطور که مستعد آن هستند به پیشرفت دست نخواهند یافت.

با بررسی های مستمر روانشناسان باغ آینه به این نتیجه رسیدیم که یکی از مهم ترین ضعف های انسان های امروزی عدم اعتماد است. به این موضوع در علم روانشناسی تله بی اعتمادی یا طرحواره بی اعتمادی گفته می شود. بی اعتمادی یکی از عوامل مخربی است که اگر به موقع درمان نشود و با آن مقابله نشود ممکن است آسیب های بسیار زیادی به فرد برساند و تمام زندگی شخص را تحت شعاع خود قرار دهد.

تله بی اعتمادی چیست

تله بی اعتمادی چیست؟

حال که می دانیم تله بی اعتمادی چقدر مخرب است و آثار منفی برای فرد به همراه دارد، اجازه دهید اندکی در مورد این تله صحبت کنیم و اطلاعاتی ارائه دهیم. همانطور که از نام آن مشخص است تله بی اعتمادی نوعی بی اعتمادی افراد است که سطح بالاتری از بی اعتمادی را در فرد به وجود می آورد. عموما افرادی که دچار تله بی اعتمادی هستند نسبت به تمام موجودات اطراف خود شک و تردید دارند، یا بهتر است بگوییم نوعی بد بینی نسبت به تمام محیط اطراف خود دارند. آنها همواره در این فکر هستند که اطرافیان به دنبال سوء استفاده از آنها هستند و از طرق مختلف قصد خیانت به آنها را دارند.

این تنها ابتدای راه است، شاید در این لحظه به این فکر کنید که این خصوصیت اصلا موضوع آسیب زننده ای نباشد اما باید بگوییم این افراد هنگامی که در تله بی اعتمادی گرفتار می شوند دیگر در زندگی آرامش نخواهند داشت زیرا همواره در این فکر هستند که باید حالت تدافعی خود را حفظ کنند. این افراد دائما دچار تشویش هستند و گذشته از این، افراد گرفتار تله بی اعتمادی هیچ اعتمادی به اطرافیان خود ندارند. ماهیت زندگی انسان ها زندگی دسته جمعی توام با تئامل و اعتماد است تصور کنید زندگی بدون برقراری ارتباط با انسان های دیگر چقدر ترسناک است، افرادی که گرفتار تله بی اعتمادی شده اند همواره در پی طرح امتحاناتی برای اطرافیان خود هستند که بتوانند با استفاده از نتایج آن برای لحظه ای به او اعتماد کنند. اما این تنها نیمی از مشکلات این افراد است، جالب است بدانید تله بی اعتمادی از این افراد موجودی ترسناک میسازد. عموما افراد بی اعتماد هنگامی که با فردی صادق رو به رو می شوند و رفتارهای خالصانه و صادقانه او را می بینند به این شخص شک میکنند و در فکر خود به دنیال ریشه این رفتار خوب هستند. آنها هنگام مواجه شدن با افراد صادق به این فکر می کنند که این رفتار خوب و صادقانه حتما با غرض و پیش زمینه ای بوده است تا از این طریق از او سوء استفاده کند. بسیاری از متخصصان علم روانشناسی بر این عقیده هستند که افراد بی اعتماد هیچ درکی از خوبی و دلیل خوبی کردن در دنیا ندارند و این نیز یکی از دلایل بی اعتمادی آنها است.

نشانه های تله بی اعتمادی

تله های بی اعتمادی چه نشانه هایی دارد؟

خب حالا که تا حدی با تله بی اعتمادی آشنا شدیم بریم سراغ این که این نوع اختلال چه نشانه هایی دارد، میخوای بدونی دچار تله بی اعتمادی هستی یا نه ؟ کافیه نشانه های زیر را بررسی کنی.

تله های بی اعتمادی انسان ها همچون بسیاری از اختلالات روانشناسی انسان ها دارای نشانه های به خصوصی می باشد. پس از بررسی های لازم در خصوص این اختلال روانشناسان به اتفاق این مواردی که در لیست زیر تهیه کردیم را به عنوان نشانه های اختلال بی اعتمادی معرفی کردند.

  • توهم سوء استفاده از اطرافیان ( بدون دلیل و منطق )
  • رفتارهایی ظالمانه حتی با دوستان صمیمی خود
  • سوء ظن به دیگران در مقابل خوبی آنها
  • عدم وجود روابط صمیمی با دوستان ( تحقیقات ثابت کرده است این افراد هیچ دوست صمیمی ندارند )
  • به راحتی به اطرافیان اجازه می دهند با آنها بد رفتاری کنند
  • داشتن ترسی همیشگی از تحقیر شدن
  • عدم وجود احساس راحتی با اطرافیان
  • در فریفتن اطرافیان پیش قدم میشوند ( مبادا که دیگران آن ها را فریب دهند )
  • محافظت از نقاط ضعف خود برای جلوگیری از آنها و آزار دیدن از اطرافیان
  • ترس از بیان رازهای خود برای دیگران ( ترس از سوء استفاده )

شاید با خواندن این نشانه ها به این فکر کنید که قطعا شما هم گرفتار تله بی اعتمادی هستید. دوستان عزیز توجه داشته باشید تعدادی از نشانه هایی که در قسمت فوق به آن اشاره کردیم نه تنها نشانه های رفتاری بدی نیستند بلکه شاید بتوان از آنها به عنوان نشانه های مثبت وجودی یاد کرد. اما در روانشناسی نیز همانند سایر قسمت های زندگی و رفتارهای بشر افراط و تفریط نقش بسیار پررنگی دارد. اعتدال در طول زندگی بسیار مهم است و تک تک انسان ها اگر در رفتار خود اعتدال داشته باشند هیچگاه دچار مشکل نخواهند شد. در مورد نشانه های گرفتاری در تله بی اعتمادی نیز قضیه به همین شکل است. اگر شما برخی از این نشانه ها را در وجود خود دارید اصلا جای نگرانی نیست. این نشانه ها تا حد بسیار اندکی ( تا حدی که از اعتدال خارج نشود ) بسیار خوب است اما به محض آن که حالتی افراط گرانه به خود بگیرد نوعی اختلال تلقی می شود. در حالت عادی تمام انسان ها تعدادی از این نشانه ها را در وجود خود دارند اما بروز این نشانه ها توام با تفکر می باشد که همان حالت اعتدال است و نه تنها باعث آسیب روانی به فرد نخواهد شد بلکه از بروز بسیاری زا مشکلات نیز جلوگیری خواهد کرد.

چگونه با تله های بی اعتمادی مقابله کنیم ؟

چگونه با تله های بی اعتمادی مقابله کنیم ؟

حال که درک صحیح از تله بی اعتمادی به دست آوردید و با تمام نشانه های رفتاری آن آشنا شدیم باید سراغ درمان و مقابله آن بریم. توجه داشته باشید برای مقابله با تله بی اعتمادی در درجه اول خود فرد است که می تواند برای بهبود حالش تلاش کند اما در شرایط به خصوصی که این اختلال سطوح بالاتری دارد و فرد پس از مدت ها بی توجهی به این اختلال به فکر درمان می افتد نباید انتظار داشته باشد با این راهکارها به خودی خود بتواند با تله بی اعتنادی که در وجود و افکارش رخنه کرده است مقابله کند. اگر اختلال روانی شما سطوح پایین تری دارد توصیه می کنیم در درجه اول خود دست به کار شده و تغییراتی اساسی در وجود و افکارتان ایجاد کنید اما در سطوح بالاتر پیشنهاد می کنیم حتما از پزشک و روان درمانگر خود مشورت بگیرید و تمام مراحل را با کمک یک متخصص پشت سر بگذارید.

از تقسیم بندی کردن اطرافیان خود دست بکشید

از تقسیم بندی کردن اطرافیان خود دست بکشید

اگر به خاطر داشته باشید در نشانه های تله بی اعتمادی به این موضوع اشاره کردیم که افراد دچار این اختلال همواره در پی طراحی آزمون هایی هستند که با استفاده از برای لحظه ای به فرد مقابل اعتماد کنند. اما باید بگوییم این مورد یکی از خطرناک ترین نشانه های این تله است و هشدار می دهیم که به سرعت با این مورد مقابله کنید.

برای مقابله با این تله بی اعتمادی در درجه اول باید تفکر خود را تغییر دهید. افرادی که دچار این اختلال روانی هستند عموما انسان ها را به دو گروه تقسیم می کنند. گروهی از افراد که از آزمایش های متوالی سربلند بیرون می آیند در گروه افراد قابل اطمینان قرار می گیرند و گروهی دیگر در گروه افرادی قرار می گیرند که هیچ گاه نباید به آنها اعتماد کرد. ( افرادی که گرفتار سطوح بالاتر این اختلال هستند عموما ملاک اعتماد خود را لحظه ای قرار می دهند آنها حتی به گروه افراد قابل اطمینان خود نیز شک دارند و همواره در پی یافتن موردی هستند که مهر بی اعتمادی خود را بر آنها بزنند. )

حال برای مقابله با این خصوصیت پیشنهاد می کنیم به جای آن که افراد را در دو گروه قابل اعتماد و غیر قابل اعتماد دسته بندی کنید برای آنها درجه تعیین کنید. به عنوان مثال معیار خود را یک تا صد قرار دهید و مطابق با رفتارهای اطرافیان به آنها نمره ای از یک تا صد دهید که نشانگر قابل اعتماد بودن آنها است.

البته این مورد تنها مختص افرادی است که گرفتار تله بی اعتمادی شده اند، در حالت کلی انسان ها در زندگی طبیعی خود باید مبنای خود را اعتماد قرار دهند. اگر تمام انسان ها اعتماد را پایه و اساس روابط خود قرار دهند آرامش بیشتری در زندگی خواهند داشت. البته این بدان معنا نیست که با این اعتماد بیش از حد زندگی خود را به خطر اندازید. بلکه اگر عموما روانشنلسان بر این عقیده هستند که مبنای ارتباطات بشر باید اعتماد باشد به این جهت است که در این صورت ذهن انسان ها عاری از هرگونه تشویش و نگرانی خواهد بود و آرامش بیشتری در زندگی دارد. اعتمادی که توام با تفکر باشد هیچگاه به انسان آسیب نمیرساند و همواره او را به سمت زندگی بهتر هدایت خواهد کرد.

محدود کردن ارتباطات ممنوع

ارتباطات خود را محدود نکنید

همانطور که پیشتر در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره کردیم بشر برای زندگی جمعی خلق شده است به این معنا که هیچ چیزی نمیتواند همانند زندگی جمعی او را خوشنود سازد. پس تمام انسان ها باید به مهارت ارتباطات صحیح با اطرافیان خود دست یابند. درواقع با این ارتباط صحیح است که زندگی معنا پیدا می کند و انسان به تعالی دست میابد.

انسان هایی که گرفتار تله بی اعتمادی شده اند همواره نسبت به اطرافیانشان بد بین هستند و این بد بینی باعث شده است از برقراری ارتباط جدید حس ممانعتی درونی داشته باشند. شاید این افراد با وجود حس وسواسگونه ای که دارند در درجه اول احساس آرامش بیشتری داشته باشند و این عدم برقراری ارتباط با اطرافیان نه تنها موجب رنجش و آزار آنها نشود بلکه برای آنها آرامش بیشتری را به ارمغان آورد. اما پس از گذر مدت زمانی این افراد تنها شده و دیگر قادر به ادامه روند زندگی خود نخواهند بود. زیرا با گرفتاری در تله بی اعتمادی روز به روز تنها تر شده و مفهوم زندگی بشر را زیر سوال برده وکم کم به مرور زمان از این مورد بسیار رنجیده خاطر خواهند شد.

به عنوان راهکار به این افراد باید بگوییم سعی کنید نگرش مثبتی نسبت به اطرافیان خود داشته باشید، به این فکر کنید دلیلی ندارد اطرافیان شما بی جهت موجب رنجش شما شوند یا از اعتمادتان سوء استفاده کنند. عدم برقراری ارتباط در افرادی که گرفتار تله بی اعتمادی شده اند در مورد جنس مخالف بسیار مشهود است زیرا همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره  شد آنها همواره در ذهن خود به این فکر می کنند که دیگران تنها قصد آزار رساندن دارند و به دنیال سوء استفاده از آنها هستند. به همین جهت هیچ گاه سعی در برقراری ارتباط با جنس مخالف ندارند و اگر هم بدون توجه به درمان این اختلال تشکیل زندگی مشترک دهند اوضاع بدتر خواهند شد و نه تنها همواره همسر خود را با افکاری مریض گونه آزار می دهند بلکه خود نیز نمیتوانند آرامش زندگی را تجربه کنند و همواره در ذهن خود افکاری منفی را حلاجی می کنند. اگر شما هم گرفتار تله بی اعتمادی شده اید توصیه می کنیم پیش از آن که وارد زندگی مشترک شوید این اختلال روانی را درمان کنید.

مراجعه به یک مشاور و روانشناس

مراجعه به یک مشاور و روانشناس

همانطور که میدانید برای درمان و رهایی از تله بی اعتمادی در درجه اول خود فرد مبتلا به این اختلال است که می تواند درمانگر خود باشد اما این درمان جوانب مختلفی دارد. اگر فرد بدون توجه به جوانب مختلف در این مسیر قدم بگذارد ممکن است نه تنها از تله بی اعتمادی رهایی نیابد بلکه منجر به تشدید این اختلال شود. به همین جهت ما همواره بر این اعتقاد هستیم که افرادی که تجربه گر بی اعتمادی هستند باید به یک روانشناس خبره مراجعه کنند تا پیش از هرگونه اقدامی ریشه های این اختلال مشخص گردد.

البته مراجعه به روانشناس در سطوح بالاتر توصیه می گردد اگر شما فردی هستید که به تازگی نشانه های خفیفی از تله بی اعتمادی را در وجود خود یافته اید شاید صحبت با یک دوست قابل اعتماد نیز بتواند تا حدی به شما کمک کند. هنگامی که فرد گرفتار به تله بی اعتمادی با شخص دیگری در رابطه با اطرافیانش صحبت می کند به راحتی متوجه می شود که انسان ها آنطور که او فکر می کند بد نیستند و قصد آسیب رساندن به او را ندارند. به نوعی یک دوست و روانشناس می تواند با بیان چند جمله دیدگاه افراد مبتلا به بی اعتمادی را نسبت به انسان های دیگر تغییر دهد و از این طریق او را از دام این تله رها سازد.

مرور نشانه های بی اعتمادی

مرور نشانه های تله بی اعتمادی در ذهن

شما در درجه اول باید به این موضوع اطمینان حاصل کنید که گرفتار تله بی اعتمادی هستید. اگر این باور را داشته باشید آنگاه می توانید از خود انتظار مقابله با این تله را داشته باشید. اگر شما به عنوان فردی که گرفتار تله بی اعتمادی شده است با جوانب این اختلال روانی آشنایی داشته باشید و به باور مقابله با بی اعتمادی وجودی خود رسیده باشید پس قطعا با نشانه های این بی اعتمادی و انعکاس آن در رفتارهایتان آشنایی کامل خواهید داشت. در ذهن نگه داشتن نشانه های بی اعتمادی باعث می شود هرگاه ذهن شما فرمان رفتاری مدافعی نسبت به اطرافیانتان داد با آن مقابله کنید و به راحتی رفتار جایگزینی از خود بروز دهید.

در واقع افرادی که گرفتار تله بی اعتمادی هستند به راحتی با تداعی نشانه های بی اعتمادی در ذهنشان می توانند در ذهنشان تکرار کنند که مدام در پی یافتن زوایای پنهانی وجود انسان ها هستند و این امر موردی آسیب زننده به ارتباطات آنها است . حال که به خوبی از این موضوع آگاهی پیدا کردند میتوانند برای مقابله با آن راهکاری ارائه دهند.

قضاوت ممنوع

قضاوت ممنوع

عموما افرادی که گرفتار تله بی اعتمادی شده اند سعی دارند در مورد تمام انسان های اطراف خود پیش از هر چیزی قضاوت کنند. اگر شما هم جزء این افراد هستید باید بگوییم همین الان دست از قضاوت دیگران بردارید.

همانطور که در قسمت نشانه های تله بی اعتمادی به این موضوع اشاره کردیم یکی از خصوصیات افرادی که گرفتار این تله شده اند قضاوت بی جا و نا درست نسبت به دیگران است. این افراد همواره دچار این تشویش و اضطراب هستند که اطرافیان قصد سوء استفاده دارند و همیشه در حال خواندن ذهن اطرافیانشان هستند. اما باید وقتش رسیده که این رفتار خود را کنار بگذارید و با دیدگاه منطقی به قضیه بنگرید. هیچ انسانی قادر به خواندن ذهن دیگران و قضاوت نیست. در واقع پیش از آشنایی کامل با اطرافیانتان نمیتوانید در مورد آنها قضاوت کنید. این قضاوت نا به جا و نادرست زندگی شما را خدشه دارد می کند و به نوعی منجر به سلب آرامش شما خواهد شد.

پشنهاد می کنیم برای مقابله با این خصوصیت به جای آن که قبل از آن که فرد مقابل را قضاوت کنید با او ارتباط برقرار کنید. این برقراری ارتباط باعث شناخت بیشتر و اقعی شما از فرد مقابل خواهد شد. حال که با اطرافیانتان ارتباط برقرار کردید به راحتی می توانید رفتارهای آزار دهنده او را بیابید و به جای آن که او را در مورد این رفتار ها قضاوت کنید در مورد آمها با فرد مقابل صحبت کنید و جویای دلایل بروز آن شوید.  در این صورت روابط شما پابرجا خواهد ماند و آرامش بیشتری در زندگی به دست می آورید.

اعتدال در رفتار

اعتدال در تله بی اعتمادی

خب رسیدیم به مهم ترین قسمت مقابله با تله بی اعتمادی، حال که شما به خوبی با تله بی اعتمادی، نشانه های این اختلال، روش های مقابله با این اختلال روانی را به خوبی درک کردید می رسیم به مهم ترین نکته در این خصوص که حتما باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید.

انسان ها خواه ناخواه در طول زندگی خود تجربه های خوب و بدی دارند که به تناسب آن رفتارهای به خصوصی از خود بروز می دهند. این رفتار گاها ممکن است مثبت و منفی باشد، در واقع رفتارهای اطرافیان شما گاها منجر به رنجش و گاها منجر به خوشنودی شما خواهد شد. این بدان معنا نیست که گفته های خود را زیر سوال برده ایم و بخواهیم انسان ها را به دو دسته خوب و بد تقسیم بندی کنیم بلکه بالعکس دقیقا در راستای تکمیل کننده گفته های قبلی است. انسان ها در هر شرایطی رفتارهای ارادی و غیر ارادی از خود بروز می دهند. این شما هستید که با هوش و زکاوت خود با استفاده از قوه تعقلتان می توانید اطرافیانتان را بشناسید. اگر شما فردی هستید که گرفتار تله بی اعتمادی شده اید و در پی برطرف کردن نشانه های این اختلال در وجودتان هستید به هیچ عنوان نباید بدون استفاده از قوه تعقل خود اعتماد تام نسبت به اطرافیان داشته باشید. به عنوان مثال همه ما انسان ها با نا هنجاری به نام دزدی آشنا هستیم اگر فردی ناشناس از شما بخواهد کلید خانه خود را به او دهید و شما هم فردی هستید که قصد دارید از تله بی اعتمادی خود خارج شوید بدون هیچ فکری برای غلبه بر این اختلال کلید را به او دهید قطعا چیزی جز پشیمانی برایتان به ارمغان نخواهد آورد.

مقابله با اختلال بی اعتمادی تنها در صورتی صحیح است که توام با فکر و دور از تمام بد گمانی های وسواس گونه باشد.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید