مقاله عکاسی از طبیعت با رعایت ۷ تکنیک خارق العاده در وبلاگ موسسه باغ آینه

عکاسی از طبیعت با رعایت ۷ تکنیک خارق العاده

عکاسی از طبیعت با رعایت ۷ تکنیک خارق العاده

عکاسی از طبیعت یکی از انواع گرایش ها و ژانرهای عکاسی است که علاقمندان بسیاری دارد. شاید بتوان عکاسی طبیعت را یکی از جذاب ترین ژانرهای عکاسی دانست. عکاسانی که وارد این فیلد از عکاسی میشوند عاشق طبیعت هستند و جویای تصویربرداری از طبیعت و به نمایش گذاشتن حس زندگی و پویایی موجود در طبیعت هستند. به جرات میتوان گفت مشاهده طبیعت زیبا از جمله لذت بخش ترین قسمت های زندگی هر انسانی است. پیش از آن که بخواهیم هفت نکته طلایی عکاسی طبیعت را مطرح کنیم ترجیح می دهیم اندکی در مورد عکاسی از طبیعت و جوانب آن صحبت کنیم تا تک تک عزیزانی که به مطالعه این مقاله می پردازند با این ژانر عکاسی آشنایی لازم را پیدا کنند.

عموما عکاسانی که نسبت به عکاسی از طبیعت علاقمند هستند دیدگاه هنری و متفاوت تری نسبت به سایر افراد دارند، هنگامی که این گروه از عکاسان در طبیعت حضور دارند سراپا گوش و چشم میشوند و به نحوی غرق در طبیعت می شوند که همین امر باعث میشود همواره زیبایی های نهفته در طبیعت را به بهترین شکل دریافت کنند و بتوانند با استفاده از هنر خود آن را ثبت کنند و در معرض دید عموم قرار دهند.

تا به حال عکاس هایی که با استفاده از ژانر عکاسی از طبیعت گرفته شده است توجه شما را جلب کرده است؟ برخی از عکس هایی که حاصل عکاسی طبیعت است آنچنان جذاب و گیرا است که گویی نقاشی حاصل از تصورات خیالی یک نقاش است. عکاسان خبره آنچنان با مهارت و هنر خود صحنه ای زیبا از طبیعت را شکار کرده اند که گویی فضایی به خصوص و دور از این جهان را به تصویر کشانده اند.

هر یک از ژانرهای عکاسی محاسن به خصوصی دارد که باعث ترغیب افراد برای روی آوردن به آن میشود عکاسی از طبیعت نیز همانند سایر ژانرهای عکاسی محاسن به خصوصی دارد که از جمله آن میتوان به سوژه های عکاسی فراوان اشاره کرد. اگر شما به عنوان فردی مبتدی در جست و جوی سوژه برای عکاسی از طبیعت هستید باید بگوییم تنها کافی است به اطراف خود نگاهی عمیق داشته باشید. تک تک گل های موجود در باغچه خانه، تک تک درختان موجود در خیابان ها، تک تک برگ درختان اطرافتان، یک قطره آب حاصل از باران و… همه و همه میتواند سوژه ای مناسب برای عکاسی شما باشد. اما نکه ای که در این ژانر عکاسی مطرح است طبیعت بکر است. عموما عکاسان مبتدی دچار اشتباه میشوند اگر شما قصد فعالیت در ژانر عکاسی از طبیعت را دارید باید توجه کنید که تنها مجاز به تصویربرداری از طبیعت بکر هستید، هر جزء از طبیعت که انسان و دستسازهای انسان در آن دخیل باشد مجزا از این فیلد عکاسی می باشد.

اما این تعاریفی که از عکاسی از طبیعت ارائه شد تنها تعریف و توسیف ما از اینژانر عکاسی بود. شاید برایتان جالب باشد به تعریف تخصصی تر از این ژانر عکاسی آگاهی پیدا کنید. به همین جهت در این قسمت به تعریف عکاسی از طبیعت از دیدگاه فدراسیون بین المللی هنر عکاسی ( فیاپ ) می پردازیم. فیاپ نیز تعریفی مشابه با تعریف فوق و اندکی دقیق تر ارائه داده است. در فدراسیون بین المللی هنر عکاسی، عکاسی از طبیعت را ژانری از عکاسی نامیدند که هنرمند در آن به تصویر برداری از تمامی اجزاء کوچک و بزرگ طبیعت که انسان در آن کوچک ترین دخل و تصرفی نداشته است می پردازد. حتی این طبیعت می تواند در برگیرنده حیوانات غیر اهلی، شاخه گل های خودرو ، جنگل های طبیعی، علف های هرز و… باشد. این سازمان حتی عکس برداری از حیوانات وحشی که در باغ وحش محصور هستند را جزء این ژانر عکاسی نمیداند. نکته جالبی که در قسمت فوق به آن اشاره نشد اما فدراسیون بین المللی هنر عکاسی به آن تاکید بسیاری دارد ادیت و ویرایش عکس پس از تصویر برداری توسط دوربین است. این سازمان بر این عقیده است که عکاسی از طبیعت باید بدون ویرایش باشد و اگر هم در شرایط به خصوص ویرایشی صورت می گیرد به هیچ عنوان نباید به بطن و ریشه عکس آسیبی وارد کند. در واقع این ویرایش تنها تا حدی مجاز است که برخی از نواقص عکاسی را تصحیح نماید.

با این دو تعریف تا حدی جوانب عکاسی از طبیعت آشکار شد و امیدواریم با استفاده از این تعریف بتوانید تفاوت این ژانر عکاسی را درک کرده باشید. در ادامه قصد داریم شما را به عنوان افرادی که علاقمند به عکاسی از طبیعت هستید با تکنیک های طلایی عکاسی از طبیعت آشنا سازیم تا با استفاده از آن بتوانید زیبا ترین آثار را خلق نمایید.

عکاسی از طبیعت با تکنیک های باغ آینه

عکاسی از طبیعت با تکنیک های باغ آینه

خب حال که به خوبی با این ژانر هیجان انگیز آشنا شدید باید بدونیم چطور با رعایت تکنیک های به خصوص عکس زیباتری ارائه دهیم. در این مقاله قصد داریم شما را با هفت تکنیک آسان اما هیجان انگیز آشنا سازیم که با رعایت آن به راحتی می توانید مناظر بکر و زیبا را به تصویر کشانید.

نورپردازی در عکاسی از طبیعت

نورپردازی در عکاسی از طبیعت

نورپردازی یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین قسمت هایی است که هر عکاس حرفه ای باید نسبت به آن آگاهی داشته باشد. در واقع نورپردازی در عکاسی نه تنها در ژانر طبیعت بلکه در سایر گرایش ها و ژانرهای آن بسیار حائز اهمیت است و یک عکاس حرفه ای باید نسبت به تمامی قوانین نورپردازی آگاهی داشته باشد و نسبت به درست انجام دادن آن اطمینان داشته باشد تا بتواند عکسی حرفه ای تولید کند.

اما در مورد عکاسی  طبیعت قضیه شکل دیگری دارد و نورپردازی اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند. عموما عکس هایی که موضوع آن طبیعت است در فضای باز انجام می شود که نور بسیار زیادی دارد و یا گاها به جهت وجود ابر هوا تاریک است . به همین جهت یک عکاس حرفه ای که قصد دارد در ژانر طبیعت فعالیت داشته باشد باید نسبت به نورپردازی در طبیعت آگاهی کامل داشته باشد.

نورپردازی در تمامی صحنه های موجود در عکاسی از طبیعت بسیار مهم و قابل اهمیت است اما در مورد عکاسی از صحنه های دراماتیک و چشم نواز این موضوع اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند. نورپردازی تنها چیزی است که با استفاده صحیح از آن می توانید تصویر و جذابیت آن را از این رو به آن رو کنید. برای درک این موضوع کافی است دو عکس با محوریت یک موضوع را با هم مقایسه کنید که یکی از این عکس ها با نورپردازی استاندارد و صحیح می باشد و دیگری فاقد نورپردازی درست، به خوبی می توانید متوجه اهمیت نورپردازی در عکاسی شوید.

ما همواره در کلاس های آموزش عکاسی به این موضوع اشاره می کنیم که امروه با ورود ابزاری که امکان نورپردازی به عکاسان می دهد دنیای عکس ها جهش بینظیری پیدا کرده است. به همین جهت مهم ترین قسمت های آموزش در دوره های عکاسی در باغ آینه همواره به نحوه نورپردازی در عکاسی اختصاص داده می شود و این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار است که در تمامی ژانرهای عکاسی از آن به عنوان کلید طلایی تحول در عکس از آن یاد می شود.

همانطور که پیشتر به این موضوع اشاره شد امروزه کمتر کسی میتواند با نورپردازی عکاسی از طبیعت خود را متفاوت سازد. عموما عکاسانی که فعالیت خود را در حوزه عکاسی از طبیعت ادامه میدهند تنها به تغییر زاویه و استفاده از نور طبیعی خورشید بسنده می کنند. البته این دیدگاه که تنها با تغییر زائویه نورپردازی خود را انجام دهید نیز به خودی خود نکته مثبتی است. اما قصد داریم شما را با نوع به خصوصی از نورپردازی آشنا سازیم که با استفاده از آن می توانید بهترین و زیباترین عکس ها را داشته باشید.

در حالت کلی در عکاسی از طبیعت دو معیار برای ستجش ور وجود دارد. هنگامی که جهت تابش نور خورشید به سوژه مستقیم و از رو به رو باشد به آن نور جلویی ( frontlight ) گفته می شود، و اگر تابش نور از کناره ها با مقدار زاویه مشخصی باشد به آن نور کناری ( sidelight ) گفته میشود. تا به اینجای کار این دو واژه برای اغلب عکاسان ملموس و قابل درک است و تا به حال عکس های بسیاری با این نوع نورپردازی انتشار داده شده است. اما نوبت رسید به کلیدی ترین نکته در نورپردازی عکاسی از طبیعت، نور پردازی پس زمینه ! دو نوع قبلی که از آن به عنوان مرسوم ترین نوع نورپردازی یاد شد نوع خوبی از نورپردازی در عکاسی از طبیعت است اما تنها کافی است یک بار نورپردازی پس زمینه را تجربه کنید تا تغییر و تحول اساسی را در عکس هایتان مشاهده کنید.

نورپردازی از پس زمینه ( backlight ) همانطور که از نامش مشخص است از پشت به سوژه شما نور تابیده می شود و این موضوع به خودی خود ظاهری ویژه به عکس اعطا می کند. اما شاید برای شما سوال برانگیز باشد که تفاوت این نورپردازی چیست و چرا تا این حد به آن اهمیت داده می شود. اگر بخواهیم در یک کلام حسن این نوع نورپردازی را توضیح دهیم باید بگوییم در این نوع به خصوص حاشیه های خارجی و به عبارتی مرزهای سوژه شما با بک گراند تصویر ادغام می شو.د و این تنها به جهت نوع نورپردازی است که باعث نرم شدن گوشه های خارجی سوژه و ادغام آن با پس زمینه می شود.

اما فکر نکنید این نوع نورپردازی کار آسانی است و به راحتی میتوانید آن را استفاده کنید. نکته قابل اهمیت در این نوع نورپردازی از طبیعت این است که باید حتما توجه به راستای سوژه ، نور خورشید و دوربین داشته باشید. به عبارت ساده تر باید بگوییم برای پیاده سازی این نوع نورپردازی باید حتما سوژه را بین دوربین و نور خورشید قرار دهید و هر سه را در یک راستا حفظ کنید. هنگامی که در کلاس ای آموزش عکاسی به این نکته طلایی اشاره می کنیم هنرجویان نسبت به وجود خورشیذد در کادر سوال می پرسند و گویی این ابهام برای عموم هنرجویان وجود دارد. در پاسخ به این ابهام باید بگوییم اصلا نیازی نیست خورشید در تصویر مشخص باشد زیرا در صورت وجود خورشید در کادر سیلوئت رخ می دهد. در این نوع از نورپردازی خورشید باید بالاتر از شما و دوربینتان واقع شده باشد به نحوی که تنها سوژه را روشن سازد.

زاویه دهی

زاویه دهی

یکی از مسائلی که همواره باید به آن توجه داشته باشید نحوه زاویه دهی به عکس است. این مورد در عکاسی از طبیعت بسیار حائز اهمیت است، زیرا با اندکی تغییر زاویه و استفاده از زاویه های عجیب و غریب می توانید دیدگاهی ویژه و خارق العاده ایجاد کنید. موردی که همواره در کلاس های آموزش عکاسی حرفه ای به آن اشاره می کنیم این است که شما به عنوان یک عکاس هموار باید از خلاقیت خود برای بهبود عکس خود استفاده کنید. به همین جهت اگر شما هم جزء آن دسته از عکاسانی هستید که تنها به یک زاویه عادت کرده اید و عکاسی خود را در آن زاویه انجام میدهید یک بار برای همیشه این عادت را ترک کنید و در عوض از خلاقیت خود برای ایجاد زاویه های عجیب و غریب استفاده کنید تا از نتیجه کار لذت ببرید.

عکاسی طبیعت تنها زمانی معنا پیدا می کند که عکاس بتواند برای هر سوژه در هر موقعیتی یک زاویه منحصر بنه فرد کشف کند. تنها توصیه ای که به شما داریم این است که هیچ گاه خود را به یک زاویه به خصوص محدود نکنید.

به عنوان مثال برای عکاسی از یک سوژه که گل شقایق است شاید استفاده از زاویه کم ( Low Angle ) بسیار مناسب باشد اما زمانی که سوزه شما جای خود را به یک حیوان کوچک از حیات وحش می دهد قضیه متفاوت تر خواهد شد. زیرا عموما در این نوع از سوژه های در عکاسی از طبیعت بهتر است شما به عنوان یک عکاس از تکنیک منحصر به فردی برای ایجاد صمیمیت در عکس استفاده نمایید. به همین جهت شاید لازم باشد در این مورد با سوژه در یک سطح قرار گیرید.

تکنیک های خلاقانه

تکنیک های خلاقانه در عکاسی

همانطور که کمی بالاتر در مورد زاویه دهی به این موضوع اشاره کردیم مهم ترین ویژگی یک عکاس که به عکاسی طبیعت می پردازد خلاقت است. البته خلاقیت نه تنها در عکاسی بلکه در تمامی گروه های هنری امری بسیار مهم و قابل توجه است اما در هنر عکاسی اهمیت بیشتری میابد. اگر هنوز موفق نشدید چاشنی خلاقیت و تکنیک های خلاقانه را به عکاسی از طبیعت اضافه کنید پیشنهاد می کنیم اندکی از قوانین فاصله بگیرید. البته فاصله گرفتن از قوانین به منزله ی بی اهمیتی آن نیست بلکه یک عگکاس حرفه ای به خوبی توانایی تلفیق قوانین و یا ابداع روش جدید با حفظ قوانین قبلی را دارد.

گاهی اوقات به خوبی می توانید با تلفیق قوانین مختلف با هم یک روش جدید و خلاقانه ارائه دهید که باعث خارق العاده شدن اثر هنری شما و تمایز آن از سایر آثار هنری شود. قطعا شما به عنوان فردی که در ژانر طبیعت فعالیت دارد علاقه بیشتری به این گرایش عکاسی خواهید داشت اما این علاقه و استعداد دلیل بر بی اهمیت شمردن سایر ژانر ها و عدم تحقیق نسبت به آنها نمی شود. بلکه بالعکس پیشنها اساتید حرفه ای عکاسی به هنرجویان حفظ مطالعه همیشگی سایر ژانرهای عکاسی است. اگر شما به عنوان شخصی که بیشتر زمان خود را صرف عکاسی از طبیعت می کند همواره در تلاش برای کسب اطلاعات نسبت به سایر ژانرهای عکاسی باشید روز به روز اطلاعات بیشتری نسبت به فیلدهای دیگر کسب می کنید و این موضوع باعث افزایش خلاقیت شما خواهد شد. در واقع این موضوع باعث می شود با ابزارهای مورد نیاز سایر ژانر ها آشنا شوید و با تلفیق آنها با ابزارهای مورد نیاز در ژانر طبیعت اثر خارق العاده ای خلق نمایید.

عکاسی از طبیعت به صورت انتزاعی

عکاسی از طبیعت به صورت انتزاعی

خب رسیدیم سراغ هیجان انگیزترین نکته ای که برای بیان آن ثانیه شماری می کردیم. عکاسی انتزاعی چیزی که بسیاری از عکاسان از آن برای ایجاد یک اثر خارق العاده استفاده می کنند. یکی از خارق العاده ترین نکات عکاسی از طبیعت به صورت انتزاعی نورپردازی خاص آن می باشد. عکاسی از طبیعت به صورت انتزاعی عکاسان را مجبور می کند تا برای ایجاد آثار زیبا و دلنشین از نورپردازی ویژه ای استفاده کنند. شاید مهم ترین دلیل که از عکاسی انتزاعی به عنوان یک نکته طلایی یادکردیم همین موضوع باشد که عکاسان تنها با اندکی فکر و ایجاد یک نورپردازی ویژه میتوانند دید جدید ایجاد کنند که برای بسیاری از بینندگان جذابیت دارد.

عکاسی انتزاعی در واقع باعث می شود بینندگان دیدی فراتر از آنچه هست داشته باشند. امروزه این موضوع آنچنان در آثار هنری با استقبال مواجه شده است که نه تنها عکاسان بلکه بسیاری از نقاشان نیز تغییر سبک داده و برای ایجاد تحول از سبک انتزاعی استفاده می کنند. از لحاظ روانشناختی می توان گفت بینندگان آثار هنری نظیر نقاشی ، عکاسی و… عاشق تفکر عمیق و کشف اسرار نهفته هستند. دقیقا عکاسی از طبیعت به سبک انتزاعی باعث می شود بیننده نسبت به دید همیشگی خود تغییر و تحوی احساس کند و به تفکر عمیق در مورد سوژه های مختلف تشویق شود.

اما عکاسانی که قصد دارید با استفاده از سبک انتزاعی یک تحول عظیم در عکس های خود ایجاد نمایید باید بگوییم راه سختی در پیش دارید. ایاد دید انتزاعی در عکس ها امری دشوار است و مستلزم تمرین ها و تحقیقات بسیاری در زمینه نورپردازی می باشد.

انتخاب لنز

انتخاب لنز

لنز مهم ترین چیزی که یک عکاس حرفه ای باید به آن توجه ویزه ای داشته باشد. گاهی اوقات تا زمانی که لنز دوربین خود را عوض نکنید به هیچ عنوان نمیتوانید تصویر درستی را داشته باشید و عکاسی کنید. به هیچ عنوان تنها با یک لنز با ویژگی های مشخص نمیتوانید هر نوع عکسی را تهیه کنید. به همین جهت همواره به عکاسان پیشنهاد می کنیم در فکر تعویض لنز دوربین خود باشید تا با استفاده از ویژگی های اپتیکی لنزهای مختلف آثاری خارق العاده ثبت نمایید.

دید هنری

دید هنری از عکس دلخواهتان داشته باشید

برخلاف سایر موارد فوق که به توضیح آن پرداختیم این مورد بسیار چالش بر انگیز است و به راحتی قابل اعمال نیست. در این روش باید یک عکس مشخص را انتخاب کنید که به آن علاقمند هستید حال با دقت به این عکس بنگرید سعی کنید دید متفاوتی از این عکس داشته باشید. در واقع این یکی از تکنیک های تحریک خلاقیت عکاسان است. همانطور که پیشتر بارها و بارها در سراسر این مقاله اشاره کردیم خلاقیت مهم ترین ویژگی است که باید در عکاسان وجود داشته باشد.

اما لازم می دانم این نکته را گوشزد کنم اگر این کار شما باعث می شود اثری همانند این عکس خلق کنید اصلا این روش را استفاده نکنید. زیرا هدف از این روش به هیچ عنوان کپی برداری نیست بلکه تنها تحریک خلاقیت عکاسان است. شما باید دیدگاه دیگری نسبت به این عکس پیدا کنید تا بتوانید تفاوتی در هنر خود با سایر هنرمندان ایجاد نمایید تا از این طریق منحصر به فرد باشید.

تمرین

تمرین در عکاسی از طبیعت

یکی از مواردی که باید به آن توجه شود تمرین است. البته این مورد نه تنها در مورد عکاسی بلکه در سراسر زندگی افرد قابل اهمیت است. هر فردی در هر زمینه ای که فعالیت دارد باید تمرینات مستمر داشته باشد تا از این طریق بتواند استعدادهای نهفته در وجودش را شکوفا سازد و بهترین خود را ارائه دهد.

در مورد عکاسی از طبیعت نیز به همین ترتیب است و عکاسانی که قصد دارند در گرایش تصویربرداری از طبیعت فعالیت داشته باشند باید در این مسیر مصمم باشند و تمرینات مکرر خود را ادامه دهند. و تک تک تکنیک های عکاسی از طبیعت را امتحان کرده و مدام از آنها برای خلق آثار هنری استفاده نمایند.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید