مقاله هدف یوگا مادروکودک چیست؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

هدف یوگا مادر و کودک چیست؟

هدف یوگا مادر و کودک چیست؟

یوگا مادر و کودک نیز همانند سایر دوره ها و کلاس هایی که تا کنون در باغ آینه برگزار شده است هدف به خصوصی را دنبال می کند. یوگا مادر و کودک نیز همانند سایر کلاس ها و دوره ای موجود هدف به خصوصی را دنبال می کند. این هدف آنچنان گسترده است و وسعت دارد که مقاله ای به خصوص به آن اختصاص دادیم تا ماهیت و هدف اصلی آن برایتان روشن گردد.

یوگا از جمله ورزش هایی است که نه تنها برای افراد بالغ و بزرگسال مفید است بلکه تنها ورزشی است که به نوزادان و کودکان نیز توصیه می شود. اما فارق از آن که ورزش یوگا برای سلامت جسمانی مادر و کودک مفید است باید بگوییم یوگا تنها ورزشی است که برای بسیاری از مشکلات جسمانی و رفع این بیماری ها توصیه می شود. بسیاری از نوزادان پس از تولد خود بسیاری از بیماری های گوارشی، ریوی و… رنج می برند و به جهت سیستم ایمنی ضعیفی که دارند بسیاری از روش های پزشکی به آنها توصیه نمیشود در این موارد بهترین راه حل یوگا مادر و کودک است. علم ثابت کرده است بسیاری از بیماری های جسمانی که نوزادان پس از تولد آن را تجربه می کنند به راحتی با ورزش یوگا درمان می شود و شاید دیگر نیازی به مصرف داروهای شیمیایی که آسیب آن در طولانی مدت مشخص میشود، نباشد.

یوگا مادر و کودک

یوگا مادر و کودک چیست

اجازه میخواهم پیش از آن که به اهداف کلاس یوگا مادر و کودک اشاره کنم اندکی در مورد این دوره اطلاعاتی ارائه دهم تا ماهیت این دوره برای همگان روشن گردد. در یک کلام بگویم یوگا به معنای هماهنگی ذهن و بدن است. در حالت کلی تمام ورزش ها به طریق منحصر به فردی باعث باعث سلامت جسمانی بدن می شود. اما به نظر شما تنها سلامت جسمانی برای داشتن یک زندگی ایده آل کفایت می کند؟

این نکته را فراموش نکنید که تک تک اعضای بدن شما از ذهن و مغزتان فرمان می گیرند. طبیعی است که سلامت جسمانی به خودی خود برای داشتن زندگی ایده آل کافی نیست، سلامت جسمانی تنها زمانی معنا پیدا می کند که توام با سلامت ذهن میباشد. ورزش یوگا دقیقا مطابق با این اصل است. یکی از ورزش هایی که به صورت هم زمان علاوه بر سلامت جسمانی به سلامت ذهن انسان ها نیز اهمیت می دهد و با حرکاتی به خصوصی سلامت جسمانی و ذهنی فرد را به ارمغان می آورد.

عموما حرکاتی که در ورزش یوگا استفاده میشود بر کنترل تنفس و تمرکز تاکید دارد. از طریق کنترل تنفس با اجرای حرکات به خصوص فعالیت بدنی افزایش پیدا می کند و نتیجه آن سلامت جسمانی فرد خواهد بود و از طریق تمرکز منجر به تقویت ذهن انسان خواهد شد.

تا به اینجای کار تنها در مورد ورزش یوگا صحبت کردیم اما یوگا مادر و کودک به چه صورتی است؟ مادران گروهی از افراد جامعه هستند که به شدت در معرض آسیب های جدی جسمانی و روانی هستند و شاید ورزش یوگا مناسب ترین ورزش برای مادران باشد. عموما پس از زایمان تغییر جسمانی که مادران با آن مواجه می شوند برایشان بسیار آزار دهنده است و گذشته از وضعیت جسمانی که به خودی خود از اهمیت به خصوصی برخوردار است اوضاع روانی مادران نیز موضوعی تامل برانگیز است. به جهت میزان اهمیتی که این موضوع دارد صاحبین نظر همواره در پی یافتن راه حل هایی قطعی بودند. کارشناسان و روانشناسان باغ آینه نیز همواره برای رفع مشکلات مادران پس از زایمان بودند. بدین منظور تحقیقاتی همه جانبه از سمت روانشناسان صورت گرفت و پس از بررسی های مختلفی که صورت گفت یوگا به عنوان یکی از موثرترین روش هایی معرفی شد که علاوه بر سلامت جسمانی سلامت روانی مادران را در بهترین سطح کنترل می کند، اما اغلب مادران هنگامی که صاحب فرزندی می شوند احساس مسئولیتی که دارند باعث میشود لحظه ای جدایی از فرزند خود را امری محال می دانند. به همین جهت با الهام گیری از کلاس ها و دوره های کارگاه مادر و کودک دوره یوگا مادر و کودک روی کار آمد و برای مادران این امکان را فراهم ساخت که علاوه بر آن که ساعاتی از روز خود را صرف انجام ورزشی مفرح می کنند حس خوب بودن در کنار فرزندشان را نیز تجربه کنند و بدون کوچک ترین فاصله ای از فرزندشان به فکر سلامت جسمانی و روانی خود باشند.

یوگا مادر و کودک جزء معدود کلاس ها و دوره های آموزشی است که مادران به همراه فرزندان دلبند خود فعالیت انجام میدهند. اما به نظر شما دوره های یوگا مادر و کودک به همین سطح بسنده می کند؟ کودکان نیز مهم ترین عناصر کارگاه یوگا مادر و کودک هستند. بله دقیقا علاوه بر آن که مادران به فعالیت های به خصوص روی می آورند به همان میزان کودکان و نوزادان نیز فعالیت های ورزشی را انجام میدهند. دقیقا مثبت ترین نکته ای که در یوگا مادر و کودک وجود دارد تاثیر توام بر مادران و کودک است.

اهداف کارگاه یوگا مادر و کودک

اهداف کارگاه یوگا مادر و کودک چیست ؟

حال که تا حدی با این دوره آموزشی آشنا شدید به معرفی اهداف این کارگاه می پردازیم تا به بهترین شکل ممکن شما را با جوانب کارگاه یوگا مادر و کودک آشنا سازیم.

همانطور که در قسمت فوق به این موضوع اشاره کردیم یوگا نوعی ورزش است که هدف منحصر به فردی دارد. اگر بخواهیم در یک کلام هدف ورزش یوگا را معرفی کنیم باید بگوییم تعادل جسم و ذهن مهم ترین هدف آن است. اما یوگا مادر و کودک فیلد جدیدی از این ورزش است که به صورت جداگانه اهدافی به خصوص در پی دارد که در لیست زیر به تعدادی از این اهداف اشاره خواهیم کرد.

تجربه ورزشی با آسایش

یوگا مادر و کودکی تجربه ورزشی با آسایش

مهم ترین دغدغه ای که مادران دارند نگهداری از فرزندان به خصوص در سنین ابتدایی زندگی کودکشان است. عموما این احساس مسئولیت شدید در قبال فرزندان نوپا آسیب های بسیاری به مادران وارد می کند که اگر در زمان مناسب از این آسیب ها جلوگیری به عمل نیاید قطعا مشکلات بسیاری در آینده دامن گیر زندگی آنها خواهد شد.

یکی از مهم ترین اهداف کارگاه یوگا مادر و کودک درک دغدغه های مادران توام با ارائه راهکارهایی موثر در راستای حفظ سلامت آنها می باشد. در قسمت فوق نیز به خطراتی که در کمین مادران پس از تولد فرزندانشان است اشاره کردیم. اغلب مادران پس از تلد فرزندانشان دچار تغییرات جسمانی و مهم تر از آن تغییرات هورمونی می شوند که منجر به افسردگی آنها میشود. در واقع خطر آسیب های روانی و جسمانی به شدت در کمین مادران است. بهترین راهکاری که به راحتی می توان بر این آسیب ها غلبه کرد ورزش است. اما اغلب ورزشهایی که امروزه در جامعه وجود دارند و در بین عموم معرفی شده است بر جسم تمرکز دارد و شاید بتوان گفت بیش از نیمی از ورزش ها بر تقویت جسم انسان ها تمرکز دارد. اما سلامت روان نیز به اندازه سلامت جسم مهم است و در زندگی افراد تاثیر گذار است.

یوگا تنها ورزشی است که مستقیما بر سلامت جسم و روان به طور هم زمان تاثیرگذار است. و مهم ترین نکته ای که در کارگاه های یوگا مادر و کودک وجود دارد ورزش در حضور کودکان است. حال که یوگا تا این حد برای سلامت مادران جامعه تاثیر گذار است و دغدغه مراقبت از فرزندان نیز همواره به همراه مادران است پس بهترین راهکار کارگاه های یوگا مادر و کودک است . در این کارگاه ها مادران بدون کوچک ترین دغدغه فکری به ورزش می پردازند و علاوه بر آن لذت همراهی کودکانشان را نیز تجربه می کنند.

در کارگاه یوگا مادر و کودک مادران تمامی تکنیک های یوگا را به همراه فرزندان خود انجام میدهند و از این طریق به دور از تمامی دغدغه ها و نگرانی ها خواهند بود.

سلامت جسمانی و روانی

سلامت جسمانی و روانی توام با یکدیگر

همانطور که در سراسر این مقاله به این موضوع اشاره کردیم ورزش یوگا جزء معدود ورزش هایی است که علاوه بر سلامت جسمانی به سلامت روانی و ذهنی افراد نیز توجه دارد. در واقع حرکاتی که در ورزش یوگا برای مادران تعیین می شود به نوعی هماهنگی بین ذهن و جسم را به وجود می آورد.

زمانی که نام ورزش به گوش می خورد تنها افراد به یاد حرکات ورزشی سخت می افتند که تنها بر کاهش وزن و یا حفظ سلامت جسمانی تمرکز دارد. و با این که منحصرا به بهبود سطح فکری و تقویت مغز تمرکز دارد و همچون ورزش هایی نظیر شطرنج تنها ذهن و مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. اما بر خلاف تمامی ورزش ها یوگا تنها ورزشی است که نه تنها با فعالیت های جسمانی باعث بهبود سطح سلامت جسمانی افراد میشود بلکه با راهکارهای تمرکزی باعث بهبود فعالیت ذهنی افراد می شود و فارق از این مسائل یکی از منحصر به فرد ترین اهدافی که یوگا مادر و کودک در پی دارد ارتباط صحیح ذهن و جسم است. از آنجا که بهبود سطح سلامت جسم و ذهن توام با هم انجام می شود قاعدتا ارتباط این دو با هم نیز تقویت خواهد شد و این نکته ای مثبت تلقی می شود که بسایر از افراد به جهت همین نکته مثبت برای حضور در کلاس های یوگا مادر و کودک ترغیب می شود.

یک تیر و دو نشان

یوگا مادر و کودک یا یک تیر و دو نشان

بله دقیقا یوگا مادر و کودک یک تیر و دو نشان است. شاید برایتان سوال برانگیز باشد که چرا از یک تیر و دونشان به عنوان یکی از اهداف اصلی کلاس یوگا مادر و کودک نام بردیم. معمولا هنگامی که صحبت از کودکان به میان می آید افکار تنها به سمت کودکان هدایت می شود و شاید هم کاملا برعکس تنها افکار به سمت مادران هدایت شود.

تا کنون هیچ کلاسی وجود نداشته است که مادران و فرزندان توام با یکدیگر به فعالیتی مشترک بپردازند که نتیجه مثبتی برایشان داشته باشد.  این عبارت به این معنا است که کلاس یوگا مادر و کودک تنها کلاس آموزشی است که کودک و مادر هر دو هدف آموزش هستند. ما در کارگاه یوگا مادر و کودک شرایطی را فراهم کردیم که علاوه بر کودکان مادران نیز به سلامت جسمانی و روانی خود اهمیت دهند.

اغلب افراد در این تصور هستند که آموزش یوگا به نوزادان امری محال است اما باید بگوییم این تصور بسیار نادرست است زیرا کودکان از بدو تولد توانایی آموزش و درک مفاهیمی متناسب با سنشان را دارند و اگر تمام والدین بر این موضوع واقف باشند به خوبی می توان به آموزش و تربیت کودکان پرداخت و از نتیجه آن لذت برد.

کارگاه یوگا مادر و کودک علاوه بر آن که به آموزش یوگا به مادران به جهت هماهنگی ذهن و جسم آنها می پردازد مستقیما بر کودکان نیز تاثیر گذار است. به این معنا که یکی از اهداف اصلی مربیان یوگا مادر و کودک تقویت حواس پنجگانه کودکان و رفع بسیاری از مشکلات جسمانی آنها است. به همین جهت کارگاه یوگا مادر و کودک علاوه بر آن که بر سلامت کودکان تاثیر گذار است بر سلامت مادران نیز تاثیر گذار خواهد بود. این مورد از جمله مهم ترین اهدافی است که کارگاه یوگا مادر و کودک در پی دارد.

هماهنگی ذهن و اعضاء بدن

هماهنگی ذهن و اعضای بدن در کودکان

همانطور که میدانید امروزه بسیاری از کلاس های آموزشی منحصرا با هدف افزایش تمرکز کودکان و هماهنگی اعضای بدن آنها روی کار آمده است. از جمله این کلاس های آموزشی می توان به کلاس دقت ، سرعت و تمرکز کودکان اشاره کرد. این کلاس تنها بر پایه علم روانشناسی کودکان است و بر این اساس بسیاری از روش های نوین روانشناسی را در غالب بازی های جذاب ارائه می دهد تا بدین وسیله کودکان توانایی استفاده از توانایی های خود را کشف کنند و از این طریق بتوانند بسیاری از این حواس را به کار گیرند. اما جالب است بدانید تجربه ثابت کرده است بسیاری از کودکانی که در کلاس های دقت ، سرعت و تمرکز حضور دارند هنوز قادر به کنترل ذهن و اعضای بدن خود نیستند و به نوعی عدم هماهنگی ذهن و اعضای بدن به خوبی در این کودکان به چشم می خورد.

 یکی از مهم ترین نتایجی که یوگا برای انسان ها دارد هماهنگی ذهن و جسم است. در حالت کلی حرکات ورزش یوگا به نحوی است که منجر به هماهنگی بیشتر ذهن و جسم میشود و این موضوع در مورد کودکان و مادران یکسان می باشد. البته در این مورد نکته ای حائز اهمیت وجود دارد. اگر تمام کودکان از سنین ابتدایی خود در کلاس های یوگا شرکت داشته باشند با تمرینات مکرر توانایی هماهنگی ذهن و اعضای بدن را به دست می آورند و دیگر در سنین بالا با مشکل مواجه نخواهند شد. اگر یوگا در ورزش های روزانه تمام افراد جامعه گنجانده میشد امروزه با هیچ فرد افسرده ای مواجه نبودیم.

افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس به یوگا مادر و کودک

یکی از معضل های اجتماعی که بسیاری از اعضای جوامع مختلف گرفتار آن هستند عدم اعتماد به نفس یا ضعف اعتماد به نفس است. آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که ضعف اعتماد به نفس ناشی از چیست و چه ریشه ای دارد؟

اعتماد به نفس همانطور که از نامش مشخص است به معنای ایمان قلبی است که افراد نسبت به خود در راستای انجام صحیح امور دارند. اعتماد به نفس نوعی خود باوری است. اما خود باوری که از رفتار بشر نشات می گیرد. اگر یک کودک از سنین ابتدایی زندگی خود با توانایی هایش آشنا نباشد به خود باوری دست نخواهد یافت. هر فردی در انجام امور به خصوصی تبحر دارد و این تبحر داشتن باعث خودباوری می شود. حال از کودکی که هنوز با توانایی های خود آشنایی ندارد میتوان انتظار اعتماد به نفس بالایی داشت ؟ قطعا یکی از ملزومات این که کو.دکان اعتماد به نفس بالایی داشته باشند آشنایی آنها با یکسری از توانایی ها می باشد.

یوگا مادر و کودک این امکان را برای شما فراهم میسازد که به فرزند خود کمک کرده تا با توانایی های وجودی خود آشنا شود و از این طریق اعتماد به نفس خود را افزایش دهد.

اما افزایش اعتماد به نفس ناشی از کارگاه یوگا مادر و کودک تنها شامل کودکان نمیشود بلکه به مادران نیز در راستای افزایش اعتماد به نفس کمک شایانی می کند. همانطور که در ابتدا به این موضوع اشاره شد بسیاری از انسان ها از ضعف اعتماد به نفس خود رنج می برند و یکی از راهکارهایی که به سادگی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود ورزش است و در این زمینه یوگا بهترین و موثرترین ورزش شناخته شده است.

سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم

سبک زندگی، چیزی که امروزه دچار تغییرات بسیاری شده است و متاسفانه سیر نزولی داشته است. به این معنا که با پیشرفت تکنولوزی و پیشرفت های علمی که بشر شاهد آن بوده است نه تنها سبک زندگی بشر بهتر نشده است بلکه اثرات منفی آن به وضوح قابل مشاهده است.

در حالت کلی ورزش یکی از موثرترین مواردی است که باعث بهبود روند زندگی و به صورت کلی سبک زندگی مثبت انسان ها می شود. یوگا یکی از بهترین ورزش هایی است که میتوانید از سنین کم کودک خود را با آن آشنا سازید و به نوعی سبک زندگی فرزند خود را تحت الشعاع ورزشی همچون یوگا قرار دهید.

این نکته را فراموش نکنید که کودکان شما به شدت تحت تاثیر رفتار های شما والدین گرامی هستند. پس اگر قرار است سبک زندگی کودک خود را تغییر دهید و ورزش را جزء عناصر اصلی زندگی او قرار دهید پیشنهاد می کنیم اولین گام های تغییر را در سبک زندگیخود ایجاد نمایید. به عنوان مثال اگر قرار است ورزش را مهم ترین رکن زندگی فرزندتان تعریف کنید لازم است پیش از آن ورزش را به صورت جدی وارد زندگی خود نمایید.

یوگا مادر و کودک بهترین فرصت است که علاوه بر تغییر سبک زندگی خود یک عادت خوب رادر زندگی فرزندتان نهادینه سازید.

آشنایی کودک با جامعه

آشنایی کودک با جامعه در کارگاه یوگا مادر و کودک

یکی از دغدغه های همیشگی والدین ورود فرزندشان به جامعه بزرگتر از خانواده نظیر مدرسه است. البته یکی از سخت ترین مراحل زندگی کودکان نیز جدایی از مادرانشان و ورود به جامعه ای جدید و تجربه زندگی دور از مادر است. تصور کنید کودکی که در طول روز فقط با خانواده مقابل بوده و همواره حضور والدین به خصوص مادر خود را احساس کرده است به یکباره پس از گذشت چندین سال و عادت به حضور مادر با محیطی و به رو شود که مادرش در آن حضور ندارد و مجبور به برقراری ارتباط با دیگران است. قطعا این جدایی آسیب های بسیار زیادی به کودک وارد می کند. به همین جهت اغلب روانشناسان بر این نکته تاکید دارند که کودکان در سنین به خصوصی به مرور زمان وارد جامعه شده و کم کم از مادرانشان فاصله گیرند.

دقیقا یکی از اهداف کلاس ها و کارگاه های مادر کودک جدایی صحیح مادر و کودک و ورود صحیح کودک به جامعه بزرگ تر می باشد. کارگاه یوگا مادر و کودک نیز شرایطی را برای کودکان ایجاد می کند که در کنار مادر خود با جامعه ای بزرگتر همچون مربی و سایر حضار کلاس آشنایی پیدا کرده و بدون هیچ دغدغه جدایی از مادر با سایر اعضای کلاس ارتباط برقرار نمایند.

تجربه ثابت کرده است کودکانی که از سنین ابتدایی خود در کنار مادر با جامعه آشنا شده اند به مرور زمان جدایی را راحت تر پذیرفته و به راحتی وارد جامعه ای بزرگتر نظیر مدرسه شده اند.

در این مقاله سعی داشتیم شما را با تعدادی از اهداف کارگاه یوگا مادر و کودک آشنا سازیم. البته در این مقاله تنها به تعدادی از مهم ترین اهداف یوگا مادر و کودک پرداختیم اگر بخواهیم به صورت کلی اهدافی که برای این کارگاه وجود دارد را مورد بررسی قرار دهیم مجبور به تهیه مقاله ای بلند بالا خواهیم بود که از حوصله خارج است.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید