مقاله چطور آموزش شعر به کودکان را آغاز کنیم؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

چطور آموزش شعر به کودکان را آغاز کنیم ؟

چطور آموزش شعر به کودکان را آغاز کنیم ؟

آموزش شعر به کودکان یکی از دغدغه های همیشگی مادران است. کودکان پس از ورود به سن سه سالگی قابلیت های بیشتری پیدا می کنند و والدین باید با استفاده از راهکارهای مختلف کودکان را در کشف توانایی هایشان یاری رسانند. یکی از ساده ترین فعالیت هایی که باعث می شود کودک به قدرت حافظه خود پی برده و از آن در انجام امور روزانه استفاده نماید به خاطر سپردن شعر است. اما آیا هر کودکی به خودی خود شعر ها را به خاطر می سپارد؟ قطعا پاسخ منفی است. برای این منظور والدین باید آموزش شعر به کودکان را گام به گام شروع کنند و آن را ادامه دهند.

آموزش شعر به کودکان راهکارهای بسیاری دارد و عموما مادران و پدرانی که به تازگی صاحب فرزند شدند به جهت کم تجربه بودن در پرورش کودکان با مشکل مواجه می شوند. همانطور که همگان به این موضوع واقف هستند آموزش امری پیچیده است و آموزش به کودکان نیز ظرافت های به خصوصی می طلبد. در این مقاله سعی داریم شما والدین عزیز را با برخی از تکنیک های آموزش شعر به کودکان آشنا سازیم. این تکنیک ها مطابق با اصول روانشناسی کودکان است، اگر این تکنیک ها را به صورت گام به گاه دنبال کنید قطعا از آموزش شعر به کودکان تجربه خوبی کسب خواهید کرد.

پیش از آن که بخواهیم تکنیک های آموزش شعر به کودکان را ارائه دهیم باید بگوییم شما والدین مهم ترین نقش را در آموزش کودکانتان ایفا می کنید زیرا کودکان از بدو تولد بیشترین ارتباط را با والدین خود دارند و اولین آموزش ها را از آن میبینند. تصور نادرستی که امروزه در بین خانواده ها وجود دارد برون سپاری آموزش های غیر فرهنگی است. امروزه اغلب والدین بر این تصور هستند کلاس ها، مهد کودک ها و آموزشگاه های مختلف مسئولیت آموزش را دارند و تنها استفاده از آنها میتوانند آموزش کودکان را تکمیل کنند اما باید بگوییم این عوامل محیطی تنها نیمی از پروسه آموزش را طی می کنند و ادامه سیر آموزش بر عهده والدین است.

اگر شما هم جزء این گروه از افراد هستید باید بگوییم وقت آن رسیده است تا بر افکار خود تغییراتی اعمال کنید. حالا وقت آن رسیده است که با آسان ترین آموزش یعنی آموزش شعر به کودکان کار را شروع کنید.

تکنیک های آموزش شعر به کودکان

تکنیک های آموزش شعر به کودکان

آموزش به کودکان حاوی نکات نهفته ای است که در صورت رعایت آن این پروسه به درستی انجام خواهد شد و نه تنها یادگیری شعر توسط کودک تکمیل میشود بلکه در کنار این یادگیری بسیاری از موارد شخصیتی در کودک به تکامل نزدیک میشود و مهم تر از تمام این موارد حافظه کودک است. آموزش شعر به کودکان نه تنها نوعی بازی و سرگرمی برای کودکان محسوب میشود بلکه به صورت ناخواسته و بدون تجربه هیچ یک از روش های دشوار و سخت گیرانه حافظه کودکان تقویت میشود.

اما اگر شما هم در گروه والدینی قرار دارید که آموزش به کودکان را امری دشوار میدانند پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انگیزه را محور اصلی آموزش قرار دهید!

شما به عنوان والدینی که قصد آموزش به کودکان را دارند باید از محرک اصلی آموزش کودکان آگاه باشید. آموزش کودکان اصول به خصوصی دارد که مهم ترین پیش زمینه این آموزش ها انگیزه است. بدین معنا که نه تنها در مورد آموزش شعر به کودکان انگیزه مهم ترین و موثر ترین نکته است بلکه در مورد سایر آموزش ها نیز به همین شکل میباشد.

اما بسیاری از والدین در این مورد با مشکل مواجه میشوند. عموما ایجاد انگیزه در کودکان برای والدین مبهم و شروع آن سوال برانگیز است. ایجاد انگیزه در آموزش شعر به کودکان و سایر آموزش ها بسیار قابل اهمیت است به همین جهت اندکی به این مورد میپردازیم تا شما را با حوه ایجاد انگیزه در کودکان هنگام آموزش شعر آشنا سازیم.

ملاک ارزیابی کودکان خود را به میزان یادگیری مفهومی آنها قرار دهید 

این نکته را فراموش نکنید که تمام شعر های کودکان مفاهیمی نهفته دارند که توجه به این مفاهیم برای کودکان بسیار لازم است. به همین جهت اصلا به این مورد توجه نکنید که فرزند من چقدر از شعر را به خاطر سپرده است بلکه بالعکس در پایان تمام شعر ها نظر کودک رادر مورد مفهوم این شعر بپرسید.

البته در مورد آموزش شعر به کودکان هدف تقویت حافظه نیز وجود دارد اما توجه به مفهوم هدف شعر از درجه اهمیت بیشتری نسبت به تقویت حافظه برخوردار است.

با کودکان خود کودکی کنید. 

شما باید قادر به باشید با کودکانتان کودکانه رفتار کنید. اگر قرار است به آموزش به کودکان بپردازید باید در سراسر این آموزش مادر بودن ( پدر بودن ) خود را فراموش کنید و تنها مثل یک کودک با فرزندتان مشغول به شعر خواندن شوید.

ایجاد برنامه در آموزش شعر به کودکان

داشتن برنامه مهم ترین عامل هر موفقیتی است. در مورد ایجاد انگیزه در کودکانتان باید حتما برنامه ریزی صحیح داشته باشید. به عنوان مثال در مورد آموزش شعر به کودکان در برنامه خود آموزش یک شعر در طول هفته را هدف قرار دهید.

محیط آموزش استاندارد 

خب نوبت مهم ترین نکته رسید! والدین عزیز این نکته بسیار قابل اهمیت است که کودک از ابتدایی ترین دوران زندگی خود باید در محیط استاندارد آموزش ببیند.

اگر از ابتدایی ترین آموزش ها نظیر آموزش شعر به کودکان این قانون در زندگی کودک وجود داشته باشد قطعا در مراحل آموزشی بعدی به هیچ عنوان با مشکل مواجه نخواهد شد.

در مورد آموزش به کودکان باید به این موضوع توجه کنید که هنگام آموزش تلوزیون و سایر لوازم دیجیتال در اطراف کودک وجود نداشته باشد. زیرا این ابزارها به جهت دید بصری جذابی که دارند نا خودآگاه توجه کودک را جلب میکنند و این باعث عدم تمرکز کودک میشود.

تشویق هنگام آموزش شعر به کودکان

این نکته را فراموش نکنید که کودک شما بسیار تحت الشعاع رفتار والدین میباشد. هرچقدر میزان تشویق های شما رد سراسر آموزش بیشتر باشد قطعا میزان تاثیر گذاری نیز بیشتر خواهد بود. ” تشویق های بیشتر مساوی با انگیزه بیشتر ”  این نکته را محور اصلی آموزش های خود قرار دهید.

البته ایجاد انگیزه در کودکان خصوصا هنگام آموزش آنچنان گسترده است که در مقاله ای مجزا به آن میپردازیم. در این قسمت تنها به برخی از نکات ایجاد انگیزه در هنگام آموزش شعر به کودکان پرداختیم تا جوانب آن برایتان آشکار گردد.

آموزش گام به گام

آموزش شعر به کودکان به صورت گام به گام

والدین گرامی همواره باید به آنالیز مغزی کودکان توجه داشته باشند. مغز کودک هنوز آماده به خاطر سپردن انبوهی از اطلاعات را ندارد و توقع به خاطر سپردن یک شعر بلند بالا از یک کودک بسیار نادرست است.

نکته مهمی که در آموزش شعر به کودکان وجود دارد آموزش گام به گام است. پیشنهاد می کنیم شعر مورد نظر را به قسمت های کوچکی تقسیم بندی کنید و به مرور این قسمت های کوچک را در ذهن کودکتان تثبیت نمایید.

هنگام خواندن قسمت های کوچک شعر از کودک بخواهید به دقت گوش دهد و پس از شما تکرار کنید. والدین عزیز توجه داشته باشید تمام این آموزش ها باید در قالب فهم کودک باشد و تماما حال و هوای سرگرمی داشته باشد. به شدت توصیه می کنیم از آموزش های سخت گیرانه بپرهیزید.

استفاده از چاشنی موزیک

از موزیک به عنوان چاشنی آموزش های خود استفاده کنید

حال و هوای آموزش کودکان بسیار با انسان های بالغ متفاوت است. اگر شما به عنوان یک فرد بالغ محیط آرام و ساکت را برای آموزش و یادگیری انتخاب میکنید نباید این موضوع را برای آموزش کودکانتان را نیز اجرا کنید.

ابتدایی ترین موضوعی که در مورد آموزش به کودکان مطرح کردیم ایجاد انگیزه در کدکان بود. یکی از مهم ترین عواملی که باعث ایجاد انگیزه در کودکان می شود شوق یادگیری است. شما باید با استفاده از ابزار های به خصوص جذابیت آموزش را افزایش دهید.

یکی از بهترین عواملی که در سری مقالات مختلف از آن به عنوان روح بشریت یادکردیم موزیک است. موزیک در آموزش کودکان بسیار قابل اهمیت است و میتواند بسیار تاثیر گذار باشد.

پیشنهادی که در مورد آموزش شعر به کودکان به شما والدین می دهیم این است که برای آموزش به کودکانتان حتما از موسیقی های بی کلام و کودکانه استفاده کنید و حتی خواندن شعر با ریتم نیز بسیار تاثیر گذار است. اگر موسیقی مناسبی برای این کار در دسترس نداشتید میتوانید به راحتی از خواندن شعر توام با ریتم جذاب و کودکانه استفاده کنید.

البته امروزه سی دی ها و دی وی دی های آموزش موزیکال در بازار وجود دارد که به راحتی میتوانید با استفاده از این موارد جذابیت آموزش را افزایش دهید.

توجه به علاقمندی های کودک

توجه به علاقمندی های کودک

یکی دیگر از مهم ترین مواردی که در آموزش به کودکان وجود دارد و توجه بسیاری میطلبد گروه سنی کودکان است. والدین عزیز مهم ترین ملاک آموزش خود را میزان علاقمندی کودکتان قرار دهید.

در اینجا دو نکته وجود دارد. اشعار متناسب با گروه سنی و علاقمندی کودک هر دو عوامل قابل اهمیت است که باید به آن توجه گردد.

هر گروه سنی سری اشعار و کتاب های به خصوص دارد که نتیجه تحقیقات و آنالیز های مختلف روانشناسان است و قطعا در درجه اول برای انتخاب شعر برای آموزش شعر به کودکان توجه به شعرهای متناسب با گروه سنی است.

در درجه دوم روانشناسی والدین نسبت به علاقمندی کودک است. شما به عنوان نزدیک ترین فرد به کودک باید بدانید فرزندتان به چه سبک شعرهایی علاقمندی بیشتری دارد.

با استفاده از این دو نکته به بهترین شکل ممکن می توانید به آموزش به کودکان بپردازید.

توجه به استانداردهای آموزشی

استفاده از استانداردهای آموزشی

همواره سعی داشته باشید سطح آگاهی خود نسبت به آموزش کودکان را افزایش دهید. همانطور که آطلاع دارید آموزش کودکان امری بسیار مهم و چالش برانگیز است که سالانه تعداد زیادی از روانشناسان وقت خود را صرف کشف بهترین متدهای آموزشی میکنند.

به همین جهت همه ساله شاهد کشف روش های مختلف آموزشی هستیم که بازدهی فوق العاده ای نسبت به روش های قدیمی دارد. پس شما به عنوان والدینی که قصد ارتقاء سطح دانش و تقویت مهارت های کودکانتان از طریق آموزش را دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که همواره باید دانش خود از روش های آموزش به کودکان را به روز نگه دارید و از جوانب آن آگاهی پیدا کنید تا به درستی این روش را اجرا کنید.

به عنوان مثال یکی از روش های آموزش کودکان به خصوص در آموزش شعر به کودکان ” راهنمایی کردن ” است. اما این راهنمایی به جه معنا است؟

اگر در حال آموزش شعر به کودکانتان هستید و کودک قسمتی از شعر را اشتباه خواند یا قسمتی را فراموش کرد باید به سرعت به سراغ راهنمایی بریم ؟ یا اصلا اگر راهنمایی را به عنوان راهکار انتخاب کردیم چطور باید آن را انجام دهیم؟

اگر شما در حال آموزش شعر به کودکان هستید قطعا بارها و بارها با این مشکل مواجه شده اید که فرزندتان قسمتی از شعر را فراموش کرده باشد یا قسمتی را فراموش کرده باشد. در این مواقع در درجه اول به کودک فرصت دهید تا با استفاده از ذهن خود قسمت درست را بیابد. این نکته را همواره باید اولویت قرار دهید. اما هنگامی که کودک از ادامه شعر بازماند باید به سراغ راهنمایی روید.

اما راهنمایی بهاین معنا نسیت که به سرعت اشتباه کودک را اصلاح کنید. در این مواقع تنها باید کودک خود را به سمت کشف پاسخ هدایت کنید. به این معنا که در مورد قسمت صحیح شعر عبارت هایی به کار ببرید که کودک را به یافتن پاسخ صحیح هدایت میکند.

راهنمایی کردن تنها یکی از هزاران متد آموزشی کودکان است که در مورد آموزش شعر به کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. اگر بخواهیم به متدهای جدید آموزش کودکان توضیح دهیم باید مقاله ای مجزا تهیه کنیم که از موضوع این مقاله مجزا می باشد.

آموزش شعر با نمایش

آموزش شعر به کودکان با نمایش

گاهی اوقات کودکان نسبت به یادگیری شعر ممانعت میکنند و به خاطر سپردن شعر ها برایشان جذاب نیست. شما والدین باید به عنوان افرادی که بیشترین شناخت را نسبت به کودک دارد تمام تلاش خود را داشته باشید تا از طرق مختلف این آموزش را در میان آموزش های کودکتان قرار دهید.

اما همواره این نکته را در نظر داشته باشید کودکان علائق ، سلیقه و افکار متفاوتی با یکدیگر دارند. برخی از کودکان به شدت نسبت به یادگیری شعر علاقمند هستند و بدون هیچ راهکار جانبی دیگری به خوبی با والدین همکاری می کنند و بالعکس گروه دیگری از کودکان نسبت به این یادگیری ممانعت دارند. اما برای آن دسته از والدینی که برای آموزش شعر به کودکان با مشکل مواجه شه اند باید بگوییم یک روش معجزه آسا وجود دارد به نام ” نمایش ” ، برای استفاده از این روش تنها کافی است اندکی خلاقیت به خرج دهید.

برای شعر آموزی به کودکان به راحتی میتوانید از عروسک های مختلف استفاده کنید که به جهت جذابیت بصری که دارد کودک به خوبی با آن ارتباط برقرار می کند. حتی در اجرای نمایش میتوانید از فرزندانتان کمک بگیرید. نقش اول شعر را به کودکتان دهید و از او بخواهید ابیات به خصوصی را پس از شما تکرار کند.

اگر به خاطر داشته باشید در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره شد که در آموزش شعر به کودکان یادگیری مفاهیم بسیار مهم تر از به خاطر سپردن اشعار است. از طریق آموزش شعر به کودکان از طریق نمایش به خوبی می توانید کودکان را به فکر کردن در مورد مفاهیم شعر ها وادار کنید.

شعر آموزی کودکان بهترین سرگرمی برای کودکان است که بار آموزشی بسیار زیادی دارد. به راحتی با استفاده از این روش آموزشی میتوانید مدت زمان زیادی از روز کودکتان را سرگرم کنید.

آموزش شعر به کودکان با بازی های کودکانه

آموزش به کودکان با بازی های کودکانه

باغ آینه به عنوان یکی از معتبرترین مراکز آموزشی در کرج همواره از روانشناسان خبره جهت آگاه سازی والدین استفاده می کند تا از این طریق شاهد کودکانی آگاه با سطح دانش بالا باشیم. روانشناسان باغ آینه بر اساس تجربه و دانش خود به اهمیت بازی در پرورش کودکان پی برده و از آن به عنوان نکته کلیدی پرورش کودک یاد کردند.

در مقالات متعددی که در حوزه کودک ارائه شده است تا کنون بارها و بارها به اهمیت بازی های کودکانه در رشد و پرورش کودکان اشاره شده است. آموزش شعر به کودکان نیز از این موضوع مستثنی نیست.

از نظر روانشناسان آموزش تنها زمانی موثر خواهد بود که توام با بازی باشد. البته برای این موضوع دلایل منطقی وجود دارد. کودکان در سنین ابتدایی زندگی خود تنها به بازی و سرگرمی های مختلف برای گذراندن روز خود می اندیشند و گویی آنالیز ذهنی آنها بر اساس بازی است. به همین جهت است که اگر قرار است یک نکته آموزشی یا یک اخلاق و فرهنگ صحیح در وجود کودک پرورش داده شود باید توام با آنالیز مغزی او یعنی بازی های کودکانه باشد.

در این مورد نکته ای اساسی وجود دارد که باید به آن توجه شود. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به اهمیت بازی های کودکان هنوز پی نبرده اید و در آموزش های خود از آن استفاده نمیکنید باید بگوییم قطعا به نتیجه دلخواه دست نخواهید یافت. زیرا استفاده از متدهای خشک قدیمی که در آموزش کودکان استفاده می شد نه تنها پاسخگوی نیازهای آموزشی کودکان نیست بلکه نتیجه ای معکوس ایجاد می کند. زیرا کوک در این سن به هیچ عنوان نیاز به آموزش را در وجود خود احساس نمیکند و تنها به فکر بازی است به همین جهت نه تنها با استفاده از متدهای سخت گیرانه قدیم نتیجه مطلوب را اخذ کرد بلکه بالعکس منجر به ایجاد نوعی رفتار تدافعی نسبت به هر نوع آموزش دیگر خواهد شد.

به همین جهت است که از بازی به عنوان یکی از مهم ترین موارد در آموزش شعر به کودکان یاد شده است. با همراه ساختن آموزش های خود با بازی های کودکانه میتوانید به بهترین شکل ممکن به آموزش شعر به کودکان بپردازید.

استفاده از روش بصری

استفاده از روش بصری

یکی از بهترین روش های شعر آموزی به کودکان استفاده از آموزش بصری است. تحقیقات مختلفی در حیطه آموزش کودکان صورت گرفته است. مطابق تحقیقات صورت گرفته بیش از ۸۰ در صد از کودکان از حافظه بصری بالایی برخوردار هستند.

ذهن کودکانه مچون رایانه ای قدرتمند با سرعت بسیار بالایی در به خاطر سپردن تصاویر قدرت دارد. کافی است برای چند لحظه کوتاه تصاویر مختلف را به کودکان نشان دهید تا به خوبی متوجه قدرت حافظه بصری کودک خود شوید.

به همین جهت یکی از بهترین روش ها در آموزش به کودکان استفاده از آموزش بصری است. برای اجرای این روش تنها کافی است از تصاویر کتاب شعر کودکان استفاده کنید. شعر مورد نظر را با نشان دادن تصاویر کتاب برای کودکتان بخوانید.

این روش در آموزش به کودکان در گروه روش های معجزه آسا قرار دارد. البته نه تنها در مورد آموزش شعر بلکه در زمینه سایر آموزش ها کارآمد است.

با استفاده از تصاویر مختلف و مرتبط به خوبی میتوانید به جذابت آموزش خود بیافزایید و از این طریق روز به روز روند آموزشی را مشاهده نمایید.

آموزش شعر به کودکان با قدم زدن در پارک

آموزش شعر با قدم زدن در پارک

این نکته را فراموش نکنید که برای آموزش به کودکان اولین نکته ای که وجود دارد هم سن شدن با کودک است. شما باید خود را در جایگاه کودکتان تصور کنید و پا به پای فرزندتان کودکی کنید. اگر برای قدم زدن با فرزندتان به پارک رفته اید بهترین فرصت است تا شعر های قدیمی را با کودکتان بخوانید و از این طریق به ثبات بیشتر مفاهیم در ذهن او کمک کنید.

در این مقاله سعی داشتیم شما را در ساده ترین آموزش به کودک یعنی آموزش به کودکان آشنا سازیم. این آموزش نه تنها در مورد شعر صدق میکند بلکه میتوان آن را برای سایر آموزش ها استفاده کرد و نتیجه آن را به خوبی متوجه شد. امیدواریم از این مقاله استفاده کرده باشید.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید