مقاله فواید اوریگامی برای کودکان چیست؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

فواید اوریگامی برای کودکان چیست؟

فواید اوریگامی برای کودکان چیست؟

فواید اوریگامی برای کودکان چیست که امروزه تا این حد مورد تاکید موسسات آموزشی قرار گرفته است، تا کنون هر کلاس آموزشی که در باغ آینه به عنوان یکی از معتبرترین موسسه های آموزشی و فرهنگی در کرج برگزار شده است با یک دلیل به خصوصی بوده و تنها با هدف ارتقاء سطح فرهنگی جامعه به مرحله اجرایی رسیده است.

در این مقاله قصد داریم اندکی به اوریگامی و فواید اوریگامی برای کودکان بپردازیم. اما اجازه میخواهیم پیش از آن که در مورد فواید اوریگامی اطلاعاتی ارائه دهیم اندکی در مورد این شاخه هنری توضیحاتی ارائه دهیم تا جوانب این کلاس آموزشی برای همگان روشن گردد.

اوریگامی چیست؟

اوریگامی چیست؟

هماونطور که تا کنون متوجه شده اید اوریگامی یکی از گرایش های هنری است. البته اوریگامی به واسطه نامی که دارد برای بسیاری از افراد ناشناس است. در حالت کلی تمام شاخه ها و گرایش های هنری برای خلق آثار هنری از یکسری متریال به خصوص استفاده میکند. همانطور که برای خلق یک کوزه زیبا سفالگران از گل و دستگاه های ویژه استفاده میکنند، نقاشان برای خلق اثر هنری خود از متریالی همچون کاغذ و قلم بهره میبرند. هنرمندانی که در حوزه اوریگامی فعالیت دارند از کاغذ برای خلق اثر هنری خود به عنوان متریال درجه اول استفاده میکنند.

درست متوجه شدید اوریگامی دقیقا هنر خلق آثار زیبا و جذاب با استفاده از کاغذ و تا است. در واقع هنرمندانی که در این گرایش هنری فعالیت دارند تنها با استفاده از کاغذهای به خصوص و تا کردن کاغذها به خلق آثار هنری میپردازند.

زاپن اولین کشوری است که از اوریگامی به عنوان یک هنر و سرگرمی استفاده نمود. امروزه با وجود ارتباطات قوی که بین کشورهای مختلف کره زمین در جریان است تمام علوم و هنرهای اقوام مختلف با سرعت در جریان است و دست به دست به اقوام دیگر در جای جای کره زمین انتقال پیدا میکند.

اما همانطور که گفته شد محل تولد این هنر در کشور ژاپن است و قاعدتا معنا و مفهوم اوریگامی از لحاظ لغوی نیز ریشه ای ژاپنی دارد. با جست و جو در لغت نامه های ژاپنی به خوبی متوجه معنا و مفهوم این نام خواهید شد. اوریگامی در کشور ژاپن به معنای ” تا کردن کاغذ است ” . دقیقا همانطور که معنا و مفهوم این گرایش هنری در کشورهای دیگر بیانگر این موضوع است.

شاید بهتر باشد اوریگامی را هنر تا کردن بدانیم. اگرچه در ساخت اجسام هنری از مدل های تا اندکی استفاده میشود اما نتیجه این تا های ساده و پیش پا افتاده اجسامی خارق العاده ای است که دور از تصور میباشد.

عموما هنگامی که در کلاس های اوریگامی والدین با انواع طرح های موجود آشنا میشوند متعب شده و مدام این سوال را تکرار میکنند که آیا واقعا این طرح ها با استفاده از یک کاغذ و چند تا خلق میشود؟ قطعا شما هم هنگام مواجه شدن با آثار بینظیر اوریگامی متعجب خواهید شد.

در پاسخ به این سوالات که ذهن اکثر بینندگان را به خود مشغول میکند باید بگوییم مجموعه آثاری که با استفاده از اوریگامی تولید میشوند در ابتدا یک تکه کاغذ کوچک بوده و با استفاده از ابتکار خلاقیت توام با آموزش های لازم است که یک تکه کاغذ زیبا جای خود را به یک طرح شگف انگیز میدهد.

قطعا هر چه بیشتر با اوریگامی به عنوان یک شاخه هنری آشنا میشوید بیشتر به فکر فواید اوریگامی برای کودکان خواههید افتاد. اوریگامی که تنها به ارائه اشکال مختلف تنها با استفاده از تا کردن کاغذ است از چه جهت میتوانید مفید باشد؟ در ادامه این مقاله با تک تک فواید اوریگامی برای کودکان آشنا خواهیم شد.

فواید اوریگامی

اوریگامی چه فوایدی دارد؟

قطعا تمام کلاس های آموزشی که تا کنون به منظور آموش و پرورش کودکان روی کار آمده اند با هدف به خصوصی شکل گرفته و ادامه پیدا کرده است. اوریگامی نیز همانند سایر کلاس های آموزشی و فرهنگی است که امروزه شاهد آن هستیم به جهت فواید اوریگامی که نه تنها شامل حال کودکان میشود بلکه تاثیرات بسیاری بر افراد بالغ و بزرگسال دارد روز به روز پیشرفت آن را به عینه میبینیم. در این مقاله تنها به فواید اوریگامی برای کودکان میپردازیم و به تعدادی از فواید اوریگامی اشاره خواهیم کرد.

بهبود خلاقیت و پویایی کودکان

بهبود خلاقیت و پویایی کودکان

یکی از اصلی ترین مواردی که در مورد رشد کودکان باید مورد توجه قرار گیرد رشد خلاقیت و پویایی آن ها است. اجازه دهید و صادقانه بگویم اگر فردی در دوران ابندایی زندگی خود نتواند از قوه خلاقیت خود در انجام امور استفاده نماید قطعا در دوران بعدی زندگی با با مشکل مواجه میشود. خلاقیت تنها خصوصیت انسان ها است که مرور گذر زمان نه تنها باعث بهبود آن نخواهد شد بلکه بالعکس گذر زمان موجب کمرنگ شدئن این مورد در وجود انسان ها میشود.

خلاقیت چیست که از آن به عنوان اولین فواید اوریگامی یاد کردیم؟ قطعا همه ما با تعریف خلاقیت آشنا هستیم اما تا به حال هیچگاه به تعریف علمی و دقیق خلاقیت رجوع کردید؟

خلاقیت یکی از شاخصه ها و قابلیت های بشر است که باعث منحصر به فرد شدن وی شده است. خلاقیت در لغت به معنای افرینندگی است. بشر از آنچنان قدرت ذهنی برخوردار است که با به کار گیری آن میتواند اجسام به خصوصی را خلق نماید. حال که تمام بشریت از این خصیصه اخلاقی برخوردار هستند پس چرا تنها برخی از افراد توانایی به کارگیری آن را دارند و از این طریق تمایز و برتری نسبت به سایر افراد پیدا میکنند؟

همانطور که در ابتدای بحث بهبود سطح خلاقیت و پویایی کودکان به عنوان فواید اوریگامی یاد کردیم، خلاقیت در وجود تمام انسان ها وجود دارد اما تنها برخی از افراد که از ابتدای دوران کودکی با این خصیصه انسانی آشنا شده بودند و توانایی به کارگیری آن در امور زندگی را کسب کرده بودند در زندگی آینده نیز موفق به استفاده از این خصوصیت اخلاقی شده و از این طریق در انجام امور مختلف نسبت به سایر افراد پیشی میگیرند.

شاید یکی از دلایلی که در اغلب کلاس های مخصوص کودک بیش از همه چیز به رشد خلاقیت و نبوغ کودکان توجه میشود. رشد خلاقیت کودکان تا حدی قابل اهمیت است که امروزه کلاس هایی که منحصرا با هدف بهبود سطح خلاقیت و نبوغ کودکان فعالیت دارند روی کار آمده است.

اما به نظر شما چرا از بهبود سطح خلاقیت کودکان به عنوان نخستین و مهم ترین فواید اوریگامی یاد شده است؟ همانطور که در قسمت فوق در تعریف اوریگامی اشاره شد، اوریگامی یک روش هنری است که با استفاده از چند تا ساده یک تکه کاغذ به یک شی هنری فوق العاده تبدیل میشود. اما تمام این تا کردن ها هدفمند است و بیش از آن که آموزش در اجرای اوریگامی نقش داشته باشد به کارگیری نبوغ و خلاقیت موثر است. در واقع اوریگامی یکی از بهترین سرگرمی هایی است که کودک را به صورت غیر مستقیم وادار به استفاده از خلاقیت میکند.

اما معرفی بهبود خلاقیت افراد به عنوان نخستین فواید اوریگامی با استفاده از تحقیقات قبلی صورت گرفته است. جالب است بدانید مطابق تحقیقات به عمل آمده در کشور ژاپن، کودکانی که در دوران ابتدایی خود با استفاده از روش اوریگامی اجسام مختلف را خلق کرده اند در زندگی آینده خود بهتر توانستند با مشکلات مواجه شوند زیرا این کودکان به خوبی توانایی استفاده از خلاقیت خود در مواقع مختلف را دارند.

تمام این موارد به خوبی حاکی از آن است که تحریک قوه نبوغ و خلاقیت بشر به واسطه اوریگامی نخستین و مهم ترین فواید اوریگامی است.

شکوفایی استعدادهای نهفته از فواید اوریگامی

یکی از دغدغه های والدین در طول تاریخ پرورش کودکان شکوفایی استعدادهای نهفته در وجود آنها میباشد. شکوفایی استعدادهای نهفته در وجود کودکان از چنان اهمیتی برخوردار است که والدین همواره در پی کشف این استعدادها به واسطه آزمون های استعداد یابی میباشند. اما کارشناسان و روانشناسان باغ آینه همواره بر این عقیده هستند که بهترین روش استعدادیابی کودکان این است که انها را در معرض امتحان کردن امور مختلف قرار دهیم.

این جمله به چه معنا است ؟ این که بدون هیچ پیش زمینه ای از کودک بگوییم او فردی است که استعداد فوق العاده ای در امور هنری دارد بسیار غیر قابل واقعی خواهد بود. اما زمانی که کودک در معرض انجام یکی از فعالیت های هنری قرار گیرد و در این حوزه به خوبی و با علاقه و پشتکار تلاش نماید و در نتیجه در این شاخه هنری به خوبی ایفا نقش نماید میتوان به راحتی به این نتیجه دست یافت که این شخص استعداد خوبی در شاخه هنری دارد.

یکی از فواید اوریگامی کشف استعداد های نهفته کودکان در شاخه های هنری است. هنگامی که کودک در معرض آموزش های تخصصی هنری قرار گیرد و بتواند در این زمینه فعالیت داشته باشد با یک آنالیز کلی از عملکرد او و نتایج فعالیت هایش به خوبی میتوان متوجه استعداد وجودی او شده و اگر کودکی در زمینه هنری استعدادهای نهفته ای داشته باشد با جهت دهی به خوبی میتوان این استعداد وجودی را تقویت نموده و بیشتری بازدهی را دریافت کرد.

یکی از وظایف اصلی که والدی در طول زندگی کودکان به عهده دارند جهت دهی است، شما والدین به عنوان افرادی که بیشترین سهم را در آینده کودکان دارید باید با استفاده از روش های مختلف استعدادهای نهفته در وجود فرزندتان را کشف نمایید و او را در مسیر رشد و شکوفایی استعدادهایش قرار دهید.

یکی از مهم ترین فواید کلاس های اوریگامی کودکان کشف استعدادهای نهفته در وجود کودکان است. بسیاری از کودکانی که در کلاس های اوریگامی شرکت داشتند و حتی از اوریگامی به عنوان سرگرمی های کودکانه استفاده کردند امروزه بهترین هنرمندان، بهترین مهندسان معماری و… هستند. اگر شما هم خواهان پرورش کودکی نابغه هستید بهتر است همین حالا دست به کار شده و در پی کشف استعدادهای نهفته در وجود فرزندتان باشید.

ترویج بازی ها و سرگرمی های سالم

ترویج بازی ها و سرگرمی های سالم

یکی دیگر از مهم ترین فواید اوریگامی ترویج سرگرمی های سالم است. کودکان در سنین ابتدایی زندگی خود به تنها چیزی که فکر میکنند بازی های مختلف برای سرگرم کردن است. در واقع آنالیز ذهنی کودکان در این دوره از زندگی چیزی فراتر از بازی و سرگرمی نیست. در مقابل این که کودکان در سنین ابتدایی زندگیشان تنها به بازی کردن فکر میکنند باید به این نکته اشاره کنیم که نیم بیشتر شخصیت هر فردی در دوران ابتدایی زندگی شکل میگیرد.

اگر قرار است هر اخلاق خوب و یا بدی در شخصیت یک فرد نهادینه شود تنها باید در دوران کودکی فرد نفوذ کند. حتی ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی افراد ریشه در کودکی دارد. پس میتوان از دوران کودکی به عنوان یکی از حسس ترین دوره های زندگی افراد نام برد. با وجود این حساسیت باید بگوییم متاسفانه سرگرمی های کودکانه شکل دیگری به خود گرفته است و نه تنها باعث شکوفایی نکات مثبت در وجود کودک نمیشود بلکه بالعکس باعث نهادینه شدن خصیصه های اخلاقی نادرست در وجود کودکان میشود.

پیشرفت تکنولوژی علاوه بر آن که زندگی بشر را آسان نموده است بههمان میزان عواقب و تاثیراتی منفی در زندگی او به جای گذاشته است. امروزه شاهد بازی های کامپیوتری و دیجیتال مختلفی هستیم که نه تنها هیچ سودی برای کودک ندارد بلکه باعث نهادینه شدن رفتارهای نادرست همچون خشونت در کودکان شده است. از جمله فواید اوریگامی این است که کودکان با وجود آن دیگر به سراغ بازی های کامپیوتری و دیجیتال نمیروند که جز استرس و خشونت بار دیگری برایشان ندارد.

بههیچ عنوان نمیتوان وجود بازی در زندگی کودک را از بین برد و یا حتی نمیتوان امور جدی تر آموزشی را جایگزین بازی های کودکانه کرد. تنها راهی که وجود دارد تغییر سبک بازی های کودکانه است که اوریگامی دقیقا این مورد را برآورده میکند و به خوبی میتواند جایگزین مناسبی برای بازی های کامپیوتری و دیجیتال امروز باشد.

کودکی که اوریگامی را بیاموزد به خوبی میتواند از ابزار ساده و پیش پا افتاده ای همچون کاغذ بهترین استفاده را داشته باشد و ساعت ها با کاغذهای کوچک سرگرم باشد. فواید اوریگامی در مورد کودکان آنچنان وسیع است که نمیتوان به همین چند مورد اکتفا کرد زیرا هر موردی که از آن به عنوان فواید اوریگامی یاد میشود به خودی خود یک ریشه علمی و روانشناسی دارد که در پرورش کودکان مفید است.

اوریگامی بهترین وسیله آشنایی کودک با محیط زیست

اوریگامی بهترین وسیله آشنایی کودک با محیط زیست

عموما کودکان امروزه آشنایی اندکی با محیط زیست دارند و با بسیاری از اجزاء طبیعت آشنایی ندارند. از جمله فواید اوریگامی میتوان به آشنایی کودک با محیط زیست اشاره کرد.

اما به نظر شما چرا از این مورد به عنوان یکی از فواید اوریگامی برای کودکان یاد کردیم؟ همانطور که در نخستین قسمت های این مقاله به این موضوع اشاره شد اوریگامی هنر خلق آثار مختلف به واسطه تا کردن کاغذ است. یکی از مرسوم ترین مدل های اوریگامی ساخت حیوانات، درختان ، گل ها و سایر اجزاء طبیعت است.

شما به راحتی میتوانید با چند تکه کاغذ و چند تا کوچک حیوانات مختلف را برای کودکانایجاد کرده و. در مورد خصوصیات و ویژگی های هر یک با کودک صحبت کنید. میتوانید هنگامی که هر یک از حیوانات را با استفاده از کاغذ ساختید شعر متناسب با نوع زیست آن حیوان را برای کودک بخوانید، در مورد عادات غذایی و سبک زندگی آن حیوان با فرزندتان سخن بگویید و… البته همانمطور که از آشنایی با محیط زیست به عنوان فواید اوریگامی یاد کردیم باید بگوییم این مورد تنها شامل حیوانات و سبک زندگی آنها نمیشود بلکه به راحتی با استفاده از اوریگامی میتوانید بسیاری از اجزاء طبیعت همچون درختان ، گیاهان ، گل ها و… را خلق کنید و در مورد رنگ هر یک از آنها با فرزندتان سخن بگویید.

تجسم هنری از فواید اوریگامی

تجسم هنری از فواید اوریگامی

یکی دیگر از فواید اوریگامی که به خودی خود بسیار مهم و قابل تامل است تجسم هنری کودکان میباشد. کاملا مشخص است که هر انسانی دیدگاه هنری ندارد و کسب این دیدگاه برای انسان ها تنها زمانی اتفاق می افتد که از سنین ابتدایی تولد به آن توجه شده و با روش های مختلف مورد تشویق و بهبود قرار گیرد.

همانطور که مشخص است اوریگامی یکی از شاخه های هنرهای تجسمی است. پس به خوبی باعث بهبود تجسم هنری کودکان میشود.

نکته ای که در مورد اوریگامی و بهبود تجسم هنری کودک به عنوان یکی از فواید اوریگامی وجود دارد این است که کودکان غالبا دیدگاه خوبی نسبت به هنر ندارند. اما زمانی که شباهت انتزاعی اشکال حاصل از اوریگامی را با نمونه واقعی آن در طبیعت مشاهده میکنند کم کم تجسم هنری آنها ارتقاء میابد و به مرور زمان یک دیدگاه هنری در وجود آنها پرورش داده میشود.

افزایش تمرکز و دقت کودک

افزایش تمرکز و دقت کودک از فواید اوریگامی

از جمله مهم ترین شاخصه های فردی دقت و تمرکز است. وجود دقت و تمرکز در انسان ها معجزه اسا خواهد بود و در مقابل عدم وجود تمرکز و دقت در وجود انسان ها میتواند نکته ای مخرب در وجود انسان ها باشد.

خوشبختانه امروزه همگان نسبت به تمرکز و دقت به عنوان یکی از عوامل مثبت وجودی انسان ها آگاهی یافته اند. به همین جهت همه روزه شاهد روش ها و متد آموزشی مختلفی در خصوص پرورش کودکان هستیم که مستقیما به بهبود سطح تمرکز و دقت کودک تمرکز دارد، در واقع امروزه با متدهای روانشناسی و اموزشی مختلفی مواجه میشویم که باعث بهبود تمرکز و دقت کودک میشود.

اوریگامی یکی از هزاران روشی است که به صورت غیر مستقیم و در قالب بازی ها و سرگرمی های کودکان باعث بهبود سطح تمرکز کودک میشود. به همین جهت از جمله فواید اوریگامی به افزایش تمرکز اشاره شده است.

خب شاید برایتان سوال برانگیز باشد که چرا از افزایش دقت کودک به عنوان فواید اوریگامی یاد شده است. هنگامی که کودک در معرض آموزش اوریگامی قرار میگیرد با تمام ذهن و فکر خود به دنبال یافتن بهترین روش برای ساختن اجسام مورد نظر است و دقت لازم را هنگام آموزش تا کردن به روش های مختلف خواهد داشت و در هنگام اجرای این روش ها نیز با تمرکز بالا عمل خواهد کرد. در نتیجه اوریگامی به شدت بر افزایش دقت و تمرکز کودک تاثیر خواهد داشت.

بهبود مهارت های حرکتی به عنوان فواید اوریگامی

بهبود مهارت های حرکتی به عنوان فواید اوریگامی

به عنوان آخرین و شاید مهم ترین فواید اوریگامی میتوان به بهبود مهارت های حرکتی کودکان اشاره کنیم. اما به نظر شما چرا از این مورد به عنوان فواید اوریگامی یاد شده است؟

امروزه بسیاری از والدین به دنبال یافتن روش هایی هستند که به واسطه آن بتوانند مهارت های حرکتی و جسمانی فرزندشان را تقویت نمایند. اما همانطور که بارها و بارها به این موضوع اشاره کردیم کودک به هیچ عنوان پذیرای روش های سخت گیرانه یا ورزش های دشوار نیست بلکه او هیچ دکی از تقویت قوای جسمانی و حرکتی خود ندارد و تنها به دنبال روش هایی جذاب و سرگرم کننده است. پس به ناچار اگر قرار است برای تقویت مهارت های حرکتی و هماهنگی اعضای بدن کودک گامی برداشت آن را در قالب بازی های کودکانه بگنجانیم که برای کودک جذابیت دارد و با میل و رغبت نسبت به انجام آن اشتیاق داشته باشد.

یکی از بهترین روش هایی که با استفاده از آن میتوان به راحتی مهارت های حرکتی کودک را تقویت نمود اوریگامی است. کودک در اجرای روش های اوریگامی مجبور به استفاده هم زمان دو دست، چشم ها است. به این معنا که مهم ترین اعضای بدن کودک در جریان هستند و به راحتی در غالب یک سرگرمی کودکان این اعضا به کار افتاده و گذشته از ان مهم ترین عضو بدن کودک یعنی مغز نیز در این زمان در حال فعالی است و علاوه بر آن که مغز کودک دستور هماهنگی را صادر میکند همواره سعی در اجرای تکنیک های آموزش داده شده را دارد.

در این مقاله سعی داشتیم شما عزیزان را با تعدادی از فواید اوریگامی آشنا سازیم البته فواید اوریگامی آنچنان وسیع است که در یک مقاله کوتاه نمیتوان ان را بیان کرد اما در این مقاله به بیان این موارد که جزء مهمترین موارد از فواید اوریگامی میباشد بسنده میکنیم. امیدواریم از این مقاله در راستای پرورش کودکانتان استفاده کرده باشید.

منبع : بلاگ باغ آینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید