مقاله فواید چرتکه برای کودکان چیست؟ در وبلاگ موسسه باغ آینه

فواید چرتکه برای کودکان چیست؟

فواید چرتکه برای کودکان چیست؟

فواید چرتکه برای کودکان چیست که امروزه تا این حد از محبوبیت دست پیدا کرده است. هر یک از کلاس های کودک که امروزه با اهداف مختلف آموزشی ، هنری و رانشناختی روی کار آمده است هدف به خصوصی را دنبال میکند. والدین همواره در پی یافتن کلاس های آموزشی و فرهنگی هستند که باعث ارتقاء سطح هوشی فرزندانشان شود. اگر شما نیز یکی از این افراد هستید شرکت در کلاس های چرتکه کودکان برایتان یکی از بهترین گزینه ها است.

کارشناسان و مسئولین موسسه فرهنگی هنری باغ آینه همواره در پی یافتن کلاس های آموزشی هستند که فواید آن برای کودکان آنچنان وسیع باشد که نه تنها پاسخگوی یک برهه کوتاه از کودکی فرد باشد بلکه در آینه نیز در زندگی فرد تاثیر گذار باشد. کلاس چرتکه برای کودکان یکی از معدود کلاس های آموزشی است که نه تنها در برگیرنده دوران کودکی فرد است بلکه انشعابات آن در دوران بعدی و بزرگسالی نیز به کمک فرد آمده و از این حیث شخص نسبت به اطرافیانش برتری خواهد یافت.

در این مقاله قصد داریم فواید کلاس چرتکه را شرح دهیم تا شما والدین عزیز نیز با هدف روی کار آمدن این کلاس آموزشی منحصر به فرد آشنا شده و از این طریق به جامعه ای پویا دست یابیم.

چرتکه چیست؟

پیش از آن که بخواهیم به فواید چرتکه به عنوان یکی از کلاس های مختص کودکان اشاره کنیم قصد داریم اندکی شما عزیزان را با چرتکه آشنا سازیم. تا با آگاهی نسبی از این ابزار مهندسی کهن نسبت به فواید چرتکه آشنا شوید.

اگر دقت کنید به خوبی متوجه خواهید شد که چرتکه را نوعی ابزار مهندسی کهن معرفی کردیم. این موضوع بیانگر این است که از چرتکه در زمان های قدیم استفاده میشد. به نظر شما چرا باید یک ابزار قدیمی امروزه روی کار آید و نه تنها مورد استفاده قرار گیرد بلکه آموزش هایی تخصصی برای آن انجام شود؟ برای یافتن تمامی سوالات خود در رابطه با چرتکه این مقاله را دنبال کنید.

قطعا با شنیدن نام چرتکه ابزار قدیمی و چوبی را به خاطر میآورید که تنها با استفاده از آن میتوان چهار عمل اصلی ریاضیات را انجام داد. بله دقیقا درست حدس زدید. چرتکه ای که امروزه نیز مورد استفاده و آموزش قرار میگیرد همان قطعه چوبی قدیمی با مهره های منحصر به فرد است که با اندکی تغییرات امروزه نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

البته امروزه با روی کار آمدن اشیاء دیجیتال چرتکه ماهیت و اهمیت اصلی خود را از دست داده است. تنها کافی است به سال های گذشته بازگردیم تا اهمیت چرتکه را درک نماییم. اگر بخواهیم سال دقیق روی کار آمدن چرتکه را بررسی کنیم باید به 2000 سال پیش بازگردیم.

از زمانی که بشر پا بر این کره خاکی نهاد همواره در حال پیشرفت بوده و به دنبال زندگی ساده است. البته سادگی به معنای ساده زیستی نیست، بلکه منظور از سادگی زندگی بدون داشتن هیچ دردسر است!

اگر سیر تکامل بشر را همچون فیلمی در ذهن خود مرور کنیم به خوبی به ساده شدن زندگی پی خواهیم برد. چرتکه یکی از هزاران اختراع انسان ها بود که منجر به استراحت بیشتر مغز آنها شده و با صرف مدت زمان اندکی پاسخ سوالات خود را دریافت کنند.

اگر بخواهیم تاریخ پیشرفت تکنولوژی را دنبال کنیم به خوبی به این موضوع پی میبریم که زندگی بشر سیر پیشرفت را طی میکرد و یکی از این موارد که پیشرفت بشر را نشان میدهد استفاده از چرتکه است. البته به مرور زمان با روی کار آمدن ماشین حساب هایی قدرتمند، رایانه هایی هوشمند و… چرتکه در بین جوامع مختلف کمرنگ تر شد.

البته با وجود آن که معتقد هستیم روی کار آمدن تکنولوژی جدید باعث کمرنگ شدن استفاده چرتکه شده است اما نکته جالب این است که این ابزار قدرتمند ریاضیات آنچنان در تقویت ذهن بشر موثر بود که همچنان با گذر سالیان سال از تولد آن در برخی از کشورها پیشرفته از چرتکه استفاده میشود. امروزه با روی کار آمدن کلاس های آموزشی مختلف میتوان به فواید چرتکه و درجه اهمیت آن در زندگی و پرورش مغز پی برد.در این مقاله قصد داریم منحصرا در مورد فواید چرتکه اطلاعاتی ارائه دهیم تا شما عزیزان از اهمیت این کلاس آموزشی آگاهی پیدا کنید.

فواید چرتکه برای کودکان

فواید چرتکه برای کودکان

یکی از سوالات همیشگی والدین هنگام مواجه شدن با یک کلاس آموزشی و هنری که در حوزه کودکان با آن مواجه میشوند فواید آن برای کودک است. از زمان روی کار آمدن کلاس های آموزش چرتکه بیش از نیمی از والدین جویای فواید این کلاس آموزشی برای فرزند خود بودند. این درخواست برای آشنایی با فواید این کلاس آموزشی آنچنان زیاد بود که تصمیم گرفتیم مقاله ای در این خصوص ارائه دهیم و در آن به فواید چرتکه برای کودکان بپردازیم.

البته همانطور که اشاره شد این موضوع در مورد تمامی کلاس های آموزشی و فرهنگی که به تازگی روی کار آمده است صادق است و این امر کاملا منطقی است ، زیرا والدین با وجود آگاهی از فواید آموزش های مختلف نسبت به حضور کودک خود در این کلاس ها تصمیم خواهند گرفت. اوریگامی یکی از بارز ترین نمونه های این کلاس های آموزشی است که والدین همواره به دنبال یافتن فواید آن برای کودکان هستند.

اما فارغ از سایر کلاس های آموزشی و فواید آنها برای کودکان در این قسمت قصد داریم منحصرا به کلاس چرتکه و فواید چرتکه برای کودکان اطلاعاتی ارائه دهیم.

کمک به یادگیری و فهم ریاضیات

کمک به یادگیری و فهم ریاضیات

اولین و تاثیر گذارترین موردی که به عنوان مهم ترین فواید چرتکه برای کودکان میتوان از آن یاد کرد کمک به درک علم ریاضیات است. علم ریاضیات یکی از علوم بنیادین است که همواره در زندگی بشر تاثیر گذار بوده است. برای اطلاع یافتن از اهمیت ریاضیات در زندگی بشر تنها کافی است تاریخ تکامل زندگی انسان ها را ورق بزنیم و با جزئیات زندگی را در عصرهای مختلف بررسی کنیم.

با نگاهی عمیق بر تاریخ به خوبی به نقش ریاضیات در زندگی پی خواهید برد. اما این علم اصلی و ریشه ای که مبنای بسیاری از تحولات و پیشرفت های زندگی بشر است پیچیدگی های منحصر به فردی دارد که در عین شیرینی مباحث اندکی دشواری دارد که همین امر باعث شده است افراد نسبت به یادگیری و استفاده از آن ممانعت داشته باشند.

البته این ممانعت سطحی در وجود انسان های بالغ که به خوبی نسبت به کاربردهای ریاضیات در زندگی آگاه هستند قابل روئیت است. اما در وجود کودکان این امر چندین برار است و عموما کودکان نسبت به یادگیری ریاضیات با دشواری مواجه میشوند. البته امروزه یادگیری کودکان و به صورت کلی آموزش در راس امور دیگر قرار داد. در سری مقالات فرهنگی باغ آینه تا کنون بارها و بارها به اهمیت آموزش و متد آموزشی اشاره شده است. جامعه ای تعالی است که کودکان آن تحت سیستم آموزشی منطبق با متدهای آموزشی منحصر به فرد علوم مختلف را فراگرفته باشند و از اهمیت هر یک از این مبانی علمی به خوبی آگاه باشند.

اما چرا از یادگیری ریاضیات به عنوان یکی از فواید اصلی چرتکه یاد کردیم؟ استفاده از چرتکه یکی از بهترین روش ها و متد آموزشی مختص علم ریاضیات است. از زمانی که جوامع مختلف به اهمیت و فواید چرتکه پی بردند روز به روز شاهد استفاده بیشتر آن در فرهنگ ها و جوامع مختلف هستیم.

همانطور که همگان نسبت به این موضوع واقف هستند مفاهیم ریاضی جزء مفاهیم ناملموس قرار دارد و اغلب این مورد باعث سردرگمی کودک حین یادگیری میشود. البته اگر بخواهیم یادگیری ریاضیات در نسل های قبل را بررسی کنیم به خوبی میتوان این ضعف را احساس کرد. در آموزش های قدیم نیز با استفاده از مثال هایی سعی در ملموس ساختن مفاهیم وجود داشت اما آنطور که باید به تصویر سازی کودک کمک نمیشد و نتیجه مثبتی به وجود نمی آورد.

با وجود روی کار آمدن چرتکه و استفاده از آن برای آموزش ریاضیات به کودکان، علم ریاضیات و یادگیری آن شکل دیگری به خود گرفته است. با وجود چرتکه دیگر کودکان به چهار عمل اصلی ریاضی احاطه کامل پیدا میکنند و به خوبی میتوانند تمامی علم ریاضی را درک کنند. تمام این عواما باعث شد تا از فواید چرتکه به یادگیری و فهم بهتر ریاضیات اشاره نماییم.

تسریع عملیات ریاضی

تسریع عملیات ریاضی

احتمالا یکی از فواید چرتکه که بسیار برای والدین و حتی کودکان جذابیت دارد این مورد میباشد. مغز انسان ها از توانایی و قدرت بسیار بالایی برخوردار است. اگر بتوان از این توانمندی استفاده کرد قطعا زندگی شکل دیگری به خود میگیرد. اما استفاده از این توانمندی در گروی تمرینات مستمر است.

برای بسیاری از افراد این توانمندی مغز قابل درک نیست. برای درک این موضوع تنها کافی است رایانه ها ، ربات ها ، ماشین آلات صنعتی و… را برای چند لحظه در ذهن خود تداعی نمایید. با تجسم این موارد به خوبی به برتری و توانایی بینظیر مغز بشر پی خواهید برد. انسانی که قادر است با استفاده از توانایی ذهنی خود چنین دستگاه های بی نقصی بسازد قطعا مغزش که خالق این اجسام است توانایی بیشتری دارد.کافی است از ابزار مناسب جهت پویایی ذهن ها استفاده گردد.

چرتکه یکی از این ابزارها است که به پویایی ذهن بشر کمک شایانی کرده است. قطعا شما نیز امروزه با ویدئوهایی شگفت انگیز از کودکان خردسال مواجه شده اید که توانایی ذهنی کودک در انجام عملیات ریاضی را نشان میدهد. یکی از برترین فواید چرتکه توان مند ساخت ذهن بشر در افزایش سرعت محاسبات میباشد.

کودکان در کلاس های آموزش چرتکه نه تنها با مفاهیم ریاضی آشنا میشوند بلکه این امر به مرور زمان باث تسریع سرعت محاسبات آنها میشود. کودک در جلسات ابتدایی آموزش چرتکه تنها قادر به درک مفاهیم ریاضی است و به مرور زمان در جلسات بعدی با استفاده بهتر از این ابزار آشنا میشود و به مرور زمان با تمرینات مکرر و استفاده بیشتر از این ابزار قادر به انجام محاسبات ذهنی خواهد بود. به همین جهت میتوان از جمله فواید اصلی چرتکه برای کودکان به تسریع انجام عملیات ریاضی نیز اشاره نمود.

بهبود توانایی حل مسئله از فواید چرتکه

بهبود توانایی حل مسئله از فواید چرتکه

یکی دیگر از اصلی ترین فواید چرتکه بهبود توانایی حل مسئله در کودک است. مهارت و توانایی حل مسئله یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین المان ها در رشد افراد میباشد. اما چه میشود که این توانایی در وجود برخی از انسان ها انقدر بارز است و بسیار مشهود میباشد در مقابل برخی از انسان ها از این توانایی برخوردار نیستند؟

تا کنون در مقالات مختص کودکان چندین و چند بار به این موضوع اشاره شده است که بسیاری از توانایی های انسان ها اکتسابی است. به این معنا که عوامل محیطی و تمرینات در بهبود برخی از توانایی ها بیشترین تاثیر را دارد. قطعا اگر شما به عنوان والدین قصد بهبود توانایی حل مسئله در فرزند خود را داشته باشید باید کودک را در معرض تمرینات مستمر قرار دهید. چرتکه یکی از بهترین روش هایی است که با استفاده از آن میتوان این توانایی را ارتقاء داد.

اما مهارت و توانایی حل مسئله چیست و چرا از آن به عنوان یکی از فواید چرتکه یاد شده است؟ همانطور که از نام این مهارت مشخص است توانایی حل مسئله یکی از قابلیت انسان ها است که در تمام شرایط بیشترین کمک را به انسان ها میکند. حل مسئله به معنای توانایی اکتشاف مشکلات، مسئله ها و فرصت ها در زندگی و حل آن با استفاده از ذهن، تجربه و مهارت های از پیش آموخته است. در حالت کلی کمتر فردی قدرت پیدایش مشکلات و معضل های مختلف در سراسر زندگی و کشف بهترین راه حل ان باشد.

اما همانطور که در ابتدای این قسمت به این موضوع اشاره شد مهارت حل مسئله از جمله مهارت ها و توانایی های اکتسابی است که در طول زندگی با استفاده از روش های مختلف حاصل میشود. یکی از بهترین روش هایی که باعث بهبود و ارتقاء توانایی و مهارت حل مسئله در کودک میشود چرتکه میباشد. چرتکه با بهبود قدرت مغز کودک این توانایی را برای او ایجاد میکند که در کوتاه ترین زمان مشکلات را تشخیص داده و با استفاده از تجربیات و منطق بهترین راهکار را برای رفع این مشکلات در پیش گیرد و در کوتاه ترین زمان نسبت به رفع آن اقدام نماید. به همین جهت از جمله مهم ترین فواید چرتکه که مستقیما بر زندگی فرد تاثیرگذار است میتوان به بهبود توانایی حل مسئله اشاره کرد.

علاوه بر چرتکه که مستقیما بر مهارت حل مسئله کودک تاثیر دارد میتوان به کلاس های آموزشی دیگری از جمله رباتیک ، اوریگامی ، خلاقیت و ریاضی و… اشاره نماییم.

قانون مندی کودک

قانون مندی کودک

قانون مندی! چیزی که امروزه بسیاری از افراد نسبت به آن بی توجه هستند. عدم رعایت قوانین یکی از مهم ترین عواملی است که جامعه امروز در حال مبارزه با آن است. موضوعی که همواره برایم قابل تامل بوده است توقع نا به جا از انسان ها است، وقتی فردی از ابتدای دوران زندگی از قوانین پیروی نکرده باشد چطور میتوان انتظار داشت در زندگی آینده خود فردی باشد که پیرو قوانین میباشد؟

این قوانین است که به خوبی چارچوب زندگی را تعیین میکند و به تمام مسائل و مشکلات زندگی اجتماعی امروز ناشی از بی قانونی و یا به عبارت صحیح تر عدم رعایت قوانین میباشد. قطعا برایتان جالب است که چرا از قانون مندی به عنوان یکی از فواید چرتکه نام بردیم.

رعایت قانون از جمله مواردی است که باید به عنوان یک عادت در وجود تک تک انسان ها وجود داشته باشد. به این معنا که اگر قرار است جامعه ای قانون مند داشته باشیم این قانون را از کودکی به افراد آموزش دهیم.

ریاضیات یکی از علومی است که به شدت پیرو قوانین میباشد. اگر ما از دوران کودکی فرد را با قوانین ریاضیات آشنا سازیم در واقع به آنها مفهوم قانون مندی را انتقال دادیم.  با ریاضیات کودک به خوبی متوجه خواهد شد که نقش قانون در نظم زندگی چقدر موثر است و با استفاده از رعایت قوانین مختلف میتواند بسیاری از مشکلات را برطرف نماید و بسیاری از مسائل را حل نماید.

البته چرتکه یکی از هزاران کلاس های آموزشی است که استفاده از قوانین را به کودک میآموزد. شاید در این لحظه به این موضوع فکر کنید که این اصلا خوشایند نیست کودک خردسال با قوانین آشنایی پیدا کند و استفاده از خلاقیت را فراموش کند. اما باید بگوییم کلاس آموزش چرتکه از جمله معدود کلاس هایی است که نه تنها قوانین ریاضیات را به کودک میآموزد بلکه به خوبی به کودک آزادی عمل میدهد تا با استفاده از نبوغ و خلاقیتش ابداعات جدید داشته باشد و در نتیجه استفاده از خلاقیت خود را نیز در رفع مشکلات مختلف نادیده نگیرد.

تقویت حافظه از مهم ترین فواید چرتکه

تقویت حافظه از مهم ترین فواید چرتکه

از جمله فواید چرتکه میتوان به موضوع تقویت حافظه اشاره کرد. تقویت حافظه از عواملی است که همواره مورد استقبال قرار گرفته است. عموما افراد مختلف در هر جایگاهی که هستند جویای تقویت حافظه خود میباشند. همانطور که در قسمت های قبل به این موضوع اشاره شد مغز انسان ها بسیار توانمد است و کافی است به توانایی های آن پی برد و با استفاده از روش های مختلف آن را بهبود بخشید.

برای درک این مورد کافی است مغز انسان را همچون یکی از عضلات بدن در نظر بگیرید. یک عضله در حالت عادی بدون آن که با استفاده از ورزش های مختلف تقویت شود عملکرد ثابتی دارد و شاید تنها انسن ها را در انجام امور روزانه یاری رساند. اما اگر فردی این عضلات را با استفاده از تمرینات مکرر تقویت نماید نتیجه به چه صورتی خواهد بود؟

قطعا فردی که عضلاتش را با استفاده از تمرینات مکرر تقویت نموده است از توانایی های بیشتری برخوردار است. مغز نیز همچون عضله های بدن است. هرچقدر بیشتر در معرض تمرین و تکرار قرار گیرد به توانایی های بیشتری دست میابد. البته ورزش ها و تمریناتی که فرد برای تقویت عضلات بن و مغز انجام میدهد کاملا متفاوت است.

اگر قرار است فردی به تقویت حافظه خود یا دیگران دست پیدا کند و از این طریق برترین توانایی های انسان را نمایان سازد باید با استفاده از روش های به خصوصی مغز را تحت آموزش و تمرین قرار دهد.

چرتکه یکی از بهترین روش هایی است که با استفاده از آن میتوان حافظه را تقویت نمود. به همین جهت از فواید چرتکه میتوان به تقویت حافظه نام برد.

افزایش اعتماد به نفس کودک

افزایش اعتماد به نفس کودک

اعتماد به نفس از جمله نکات و خصوصیات کلیدی در وجود افراد میباشد. شاید بتوان از اعتماد به نفس نه تنها در مورد فواید چرتکه بلکه در مورد فواید سایر کلاس های آموزشی نام برد. فردی که با قابلیت های خود آشنایی نداشته باشد قطعا از اعتماد به نفس خوبی برخوردار نخواهد بود.

از نظر روانشناسان کودک مهم ترین نقشی که والدین در پرورش کودکشان دارند افزایش اعتماد به نفس کودک است. اعتماد به نفس و شکل گیری آن نیز یکی از مواردی است که ریشه در کودکی شخص دارد. به این معنا که بیشترین سهم شکل گیری اعتماد به نفس در وجود افراد به دوران کودکی آنها بازمیگردد.

یکی از مهمترین مواردی که اعتماد به نفس فرد را افزایش میدهد آشنایی او با توانایی های مغز است. زیرا مغز انسان ها فرمانروای کل بدن است. اگر هر شخصی با توانایی های ذهن خود آشنا شود قطعا از اعتماد به نفس بالایی برخوردار خواهد بود.

چرتکه یکی از بهترین روش هایی است که با استفاده از آن  میتوان فرد را با توانایی های ذهنی آشنا نمود. آشنایی با این توانایی ها منجر بهافزایش اعتماد به نفس کودک میشود. نتیجه استفاده از این روش در افزایش اعتماد به نفس را به خوبی میتوان در زندگی آینده کودک مشاهده کرد.

منبع : بلاگ باغ آینه

2 دیدگاه دربارهٔ «فواید چرتکه برای کودکان چیست؟»

  1. تیم تولید محتوای باغ آینه

   با سلام و حرمت فراوان
   بله دوست عزیز
   لطفا
   ۱-دوره موردنظر را از بخش دوره‌ها در وبسایت انتخاب کنید
   ۲-قوانین شرکت در دوره‌های باغ را از روی سایت در منوی دوره‌‌ها مطالعه کنید
   ۳-سپس در صورت تمایل با شماره‌های زیر تماس بگیرید و یا در واتسپ پیغام دهید.
   ۰۲۶۳۴۲۱۰۸۴۳
   ۰۹۰۳۴۷۲۱۸۷۳
   اهالی باغ آینه شما را راهنمایی خواهند کرد.

   روزگارتان روشن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید